محل تبلیغ شما
امان از خاورمیانه درون!

تاریخ خبر: 1396/6/8

امان از خاورمیانه درون!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

درون سینه هر آدمی یک خاورمیانه پنهان است. پر از شر، شور، خدا، گناه، صلح، گُل، گلوله.سینه هر کدام از ما را که بشکافند هم بوی خون می‌دهد هم عطر نفت خاورمیانه! پر از تعصب و طمع. پر از امید، آرزو. پر از پنهان‌کاری.هر دَم و بازدم ما پر از خشم‌های فروخورده است. بوسه‌های به مقصد نرسیده، حرف های ماسیده روی لب. قایم شده در گرمگاه سینه. بغض‌های در گلو مانده مثل بچه های فلسطینی که سنگ را آنقدر توی دست‌شان چرخانده‌اند که تاول انداخته روی آن پوست نازک؛ نه دل دارند که پرتش کُنند، نه دل می کَنَند که از فکرش رها شوند.
زیر پوست ما مثل سوریه پر التهاب است، ناآرام، پر آشوب، مثل بمب‌های خوشه ای که روی دیوار شعرها و شهرهای‌شان خراش انداخته. زیر پوست ما مثل بغداد بوی قهوه عربی می‌دهد، مثل صحرای عربستان پرعطش است، مثل جنگل های شمال ایران انگار خدا دارد با مه روی صورت آدم نقاشی می‌کند، مثل شیراز بوی بهارنارنج می‌دهد.
در هر چروک صورت ما یک کویت پنهان است. مثل دوران اوجش پر از وسوسه بهشت و بوسه، مثل زمان جنگ‌اش پر از زخم‌هایی که خوب نمی‌شود، مثل مُرغ های دریایی‌اش که توی نفت بال می‌زدند، پرهای‌شان می‌سوخت، در آب غرق می شدند.
در هر «چیزی نیست خوبم!» ما، سطل سطل اشک قایم است، مثل مادرهایی که می روند بهشت‌زهرا و برای پسرها و دخترهایی که جنگ آنها را بلعید مویه می‌کنند.
درون سینه ما دختری کُرد که از چنگ داعش گریخته در میان اشک می‌خندد و مثل شهرزاد قصه گو آنقدر قصه و غصه دارد که همه پیران خاورمیانه را خواب کُند و خودش بیدار بماند و زُل بزند به شب. به اینکه کی آرامش از راه می‌رسد؟ کی سر آرام بر بالش می‌گذاریم، کی دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت... کی آن روز از راه می‌رسد که کمترین سرود بوسه باشد؟
وجود ما آمیزه‌ای از مستانه‌های ابراهیم تاتلیس، ناله‌های ام‌کلثوم، ربنای شجریان، آوای عبدالباسط و «چشم من بیا منو یاری بکن» است. از داریه و دمبک تا رقص بندری و شمشیرهای عمانی و شوخ چشمان تُرک و عرب.
درون هر کدام از ما خاورمیانه ای است که جنگش تمام نمی‌شود. شب زیر موشک باران دلتنگی می‌خوابیم، صبح با لبخند بیدار می‌شویم که برویم به جنگ سرنوشت... با این همه شاعر راست می‌گفت:
خاورمیانه را آفرید 
از روی چشمانت
پرآشوب
رنجور
خسته
زیبا ...

احسان محمدی - همدلی

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid