محل تبلیغ شما
با برنا و درسا درخشانی به دلیل بی‌حجابی و بازی با اسرائیل برخورد می‌شود

تاریخ خبر: 1395/12/1

با برنا و درسا درخشانی به دلیل بی‌حجابی و بازی با اسرائیل برخورد می‌شود

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رئیس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی می‌گوید این فدراسیون به دلیل اتفاقاتی که در جبل‌الطارق افتاده، با برنا و درسا درخشانی «جدی‌ترین برخورد» را می‌کند.

برنا درخشانی ۱۵ ساله در این مسابقات با الکساندر هوزمان از اسرائیل بازی کرد. خواهرش درسا ۱۸ ساله نیز بدون حجاب اسلامی در بازی‌ها شرکت کرد.

مهرداد پهلوان‌زاده در این باره گفت: «درسا درخشانی اصلاً ساکن ایران نبوده و در اسپانیا دانشجو است و متأسفانه در مسابقات بدون حجاب شرکت می‌کند. مسابقات جبل الطارق هم به صورت آزاد بوده و هر کسی می‌توانست آنجا شرکت کند».

این در حالی است که آتوسا پورکاشیان و سارا خادم‌الشریعه دو نماینده ایران در مسابقات جهانی تهران نیز همراه با برنا و درسا درخشانی، در جام جبل‌الطارق حضور داشته‌اند.

پهلوان‌زاده درباره بازی برنا با حریف اسرائیلی، به خبرگزاری فارس گفت: «برنا ساکن تهران است. روی میزها پرچم نمی‌گذارند و فقط اسامی را می‌نویسند و خیلی مشخص نیست که با کدام کشور بازی می‌کنند و فقط در سایت نام‌نویسی می‌کنند».

درسا درخشانی بازیکن تیم ملی ایران و نفر ششم جوانان جهان است. او در ماه‌های اخیر، چند مصاحبه‌های تلویزیونی و مطبوعاتی، بدون حجاب اسلامی انجام داده که آخرین مصاحبه در جام جبل‌الطارق انجام شده است.

رئیس فدراسیون شطرنج می‌گوید: «اولین اقدام ما این است که این افراد را از تمام مسابقاتی که در ایران و به نام ایران برگزار می‌شود، محروم می‌کنیم و دیگر شانس حضور در تیم ملی را نخواهند داشت».

او تأکید کرد: «متأسفانه اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاده و در حال حاضر منافع ملی در جریان است. این موضع را به وزارت ورزش هم گزارش دادیم. سعی می‌کنیم جدی‌ترین برخوردها را داشته باشیم و تدابیری می‌اندیشیم که در تورنمنت‌های آینده تکرار نشود».

در رشته‌های مختلف ورزشی، سختگیری فدراسیون‌ها نسبت به حجاب ورزشکاران متفاوت است.

در برخی رشته‌ها، استفاده از روسری کافی است اما در بعضی دیگر، حتماً باید مقنعه یا هدبند باشد.

در بعضی رشته‌ها، اینستاگرام دختران ملی‌پوش کنترل می‌شود و تذکر دریافت می‌کنند. این سختگیری، در بعضی دیگر از رشته‌های ورزشی اعمال نمی‌شود.

سال ۲۰۱۳ تیم کاتای ایران که در آستانه کسب مدال طلا قرار داشت، به دلیل تغییر لباس حذف شد. دبیرکل کمیته ملی المپیک این اتفاق را ناشی از دستور معاون ورزش بانوان این وزارتخانه دانست.

در بازی‌های همسبتگی کشورهای اسلامی به میزبانی اندونزی، مهسا افسانه، الناز تقی‌پور و نجمه قاضی‌زاده در دیدار نهایی مجبور شدند به دستور خانم اکبرآبادی، از ساق‌بند و پوشش پشت گردن استفاده کنند.

تیم مصر به این تغییر اعتراض کرد و ایران از دور رقابت‌ها کنار گذاشته شد، و تصویر گریه بازیکنان ایران، بازتابی گسترده در رسانه‌ها داشت.

امسال سمیرا حیدری در مسابقات جهانی آلیش، یک لحظه کلاهش در جریان مسابقه افتاد و کمیته انضباطی فدراسیون کشتی، رای به محرومیت او از حضور در مسابقات داد.

نایب رئیس امور بانوان فدراسیون کشتی نیز گفت: «حفظ ارزش‌های اسلامی و اخلاق مداری بالاتر از هر رنگ مدالی است».

پرسش

درسا درخشانی، یکی از اعضای تیم ملی بانوان شطرنج است که خود را درگیر حواشی بسیاری کرده است. او چندین ماه است که بدون حجاب اسلامی در مسابقات بین المللی شرکت می کند و این مسئله توجه رسانه های خارجی را جلب کرده است. درسا درخشانی سال گذشته نفر ششم جوانان جهان شد.

همچنین دیگر ملی پوش ایرانی،  برنا درخشانی برادر وی در مسابقات هفته گذشته در جبل الطارق به همراه درسا درخشانی، آتوسا پورکاشیان و سارا خادم الشریعه شرکت کرد که به نماینده رژیم صهیونیستی نتیجه را واگذار کرد.

طرفداری

فیلم کشف حجاب درسا درخشانی بازیکن شطرنج باز ایرانی و بازی خواهرش برنا درخشانی با بازیکن شطرنج باز  اسرائیل ( رژیم صهیونیستی ) که جنجال زیادی به پا کرده است.

سه هفته قبل، دو شطرنج باز نوجوان ایرانی که خواهر و برادر یکدیگر هستند، در مسابقات جبل الطارق یکی بدون حجاب ظاهر شد و دیگری با حریفی از رژیم صهیونیستی بازی کرد.

به گزارش صراط، برنا درخشانی ۱۵ ساله در این مسابقات با الکساندر هوزمان از رژیم صهیونیستی بازی کرد و باخت. خواهرش درسا ۱۸۸ ساله نیز بدون حجاب اسلامی ظاهر شد.

مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج حضور بدون حجاب درسا را به این دلیل که او “اصلاً ساکن ایران نبوده و در اسپانیا دانشجو است” توجیه کرد و در توجیه بازی برنا با حریف صهیونیست هم گفت که “مسابقات جبل الطارق هم به صورت آزاد بوده و هر کسی می‌توانست آنجا شرکت کند.”

اظهارات پهلوان زاده در حالی است که هر دو شطرنج باز فوق سابقه حضور در تیم ملی و قهرمان شدن در ایران را دارند و حتی درسا، نفر ششم جوانان جهان است.

از طرفی، توجیه آزاد بودن مسابقات در حالی است که آتوسا پورکاشیان و سارا خادم‌الشریعه دو نماینده ایران در مسابقات جهانی تهران نیز همراه با برنا و درسا درخشانی، در جام جبل‌الطارق حضور داشته‌ اند.

پهلوان‌ زاده بازی برنا با حریف صهیونیست را هم این طور توجیه کرده است که “در این رقابت‌ها چون تعداد شرکت کننده زیاد است، روی میزها پرچم نمی‌گذارند و فقط اسامی را می‌نویسند و خیلی مشخص نیست که با کدام کشور بازی می‌کنند و فقط در سایت نام نویسی می‌کنند.”

او در عین حال وعده داده است که “اولین اقدام ما این است که این افراد را از تمام مسابقاتی که در ایران و به نام ایران برگزار می‌شود، محروم می‌کنیم و دیگر شانس حضور در تیم ملی را نخواهند داشت.”

دلایل پهلوان زاده در مورد بازی برنا، قابل قبول نیست. چراکه اگر مسابقات به صورت آزاد برگزار شده و خبری از کشورها نبوده و احتمالا مسابقات بی اهمیتی بوده، چرا خود او چندی پیش اعلام کرد که مسابقات جهانی بانوان تهران به خاطر همزمانی با مسابقات جبل الطارق عقب افتاد و در نهایت دیرتر برگزار شد؟ این چه مسابقات بی اهمتی است که رقابت های جهانی به خاطر آن به تعویق افتاد؟

از سوی دیگر، خود پهلوان زاده اذعان دارد که دلیل قرار ندادن پرچم روی میزها، زیاد بودن تعداد شرکت کننده هاست. با این وجود، مشخص نبودن حریفان، از آن توجیهات بی منطق است.

چراکه هم جدول مسابقات مشخص است و هم پرچم کشورها هنگام هر بازی در کنار نام بازیکنان روی میزها درج می شود و حتی با پذیرش این دلیل مضحک که مسئولان نمی دانستند حریف برنا اسراییلی است(!) طبیعتا قبل از شروع بازی پرچم رژیم صهیونیستی را در کنار نام حریفش روی دیده اند!

آنچه مسلم است اینکه تقصیری متوجه برنا درخشانی نیست و او در صورت منع مسئولان، طبیعتا از رویارویی با حریفش امتناع می کرد ولی به نظر می رسد توضیحات مبهم و پر از تناقض پهلوان زاده به اندازه کافی مشخص نمی کند میزان قصور فدراسیون شطرنج در این زمینه تا چه حد است و نیاز به ورود یک مرجع بالاتر دارد.

هرچند پهلوان زاده گفته موضوع را به وزارت ورزش هم گزارش داده اما وزیر ورزش نیز با سیاسی کاری در روزهای گذشته ذوق زده از حضور تیم کشتی آمریکا در ایران، و نیز میزبانی از مسابقات شطرنج بانوان جهان، ماجرا را به برجام ربط داده بود!

دانلود فیلم

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
voa   1395/12/3 17:53:01

«تابع تصمیمات نظام» هستیم
رئیس فدراسیون شطرنج ایران می‌گوید که برای برخورد با دو شطرنج‌باز ایرانی که یکی بدون حجاب در مسابقات شرکت کرده و دیگری با حریف اسرائیلی مسابقه داده٬ «تابع تصمیمات نظام» است.

در روزهای اخیر حضور بدون حجاب درسا درخشانی در مسابقات بین‌المللی شطرنج جبل‌الطارق و مسابقه دادن برادرش٬ برنا درخشانی با ورزشکاری از اسرائیل خبرساز شده و اعتراض رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ایران را هم به دنبال داشته است.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج ایران ابتدا وعده داد که با این دو «برخورد جدی» می‌شود و امکان حضور در تیم‌های ملی ایران را از دست خواهند داد. او روز دوشنبه ۲ اسفند با اتخاذ موضعی ملایم‌تر به خبرگزاری مهر گفت که در مورد برخورد با برنا و درسا درخشانی، تابع تصمیمات نظام هستیم.

به گفته این مقام ورزشی٬ درسا مدتی است که در اسپانیا ساکن است و این اولین باری نیست که بدون حجاب اسلامی در مسابقات شرکت می‌کند اما برادرش برنا ساکن تهران است و از این که حریفش اسرائیلی بوده «هیچ اطلاعی نداشته و بعد از اتمام رقابت، متوجه ملیت وی شده است.»

به گفته آقای پهلوان زاده٬ پدر این شطرنج باز نامه‌ای به فدراسیون نوشته و از این اقدام ناخواسته «اظهار ندامت» کرده‌اند.

ایران در مسابقات مختلف از رویارویی ورزشکارانش با حریفان اسرائیلی جلوگیری می‌کند و عموما برای پرهیز از واکنش‌های بین‌المللی به دروغ اعلام می‌کند که ورزشکاران ایرانی مصدوم شده‌اند.

از سوی دیگر اعلام محرومیت درسا درخشانی از تیم ملی کشورش به دلیل نداشتن حجاب در یک مسابقه خارج از ایران با واکنش گسترده در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

همزمان در ایران مسابقات جهانی شطرنج قهرمانی زنان در تهران در حال برگزاری است و اجبار ایران برای روسری به سر داشتن زنان خارجی پیش از این خبرساز شده بود.

به دنبال این اجبار قهرمان شطرنج آمریکا مسابقات تهران را تحریم کرد و حالا کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌پرسند چگونه است که ایران هم برای پوشش زنان خارجی حاضر در ایران و هم ایرانیان خارج از مرزهای ایران تعیین و تکلیف می‌کند؟