محل تبلیغ شما
پيشنهاد « آتش‌بس»

تاریخ خبر: 1396/4/11

پيشنهاد « آتش‌بس»

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

پيشنهاد « آتش‌بس»

واكنش‌متفاوت‌چهره‌ها به پيشنهاد منتقدان دولت

  عباس‌عبدي در گفت‌و‌گو با «اعتماد»  : پيشنهاد زاكاني، پيشنهاد رسمي اصولگرايان نيست

  همراه با گفتارهايي از: صادق‌زيبا‌كلام ،اميرعباس واعظ‌آشتياني، سيدرضا اكرمي و ...

 

احزاب | آتش‌بس يك طرفه، پيشنهاد عليرضا زاكاني است براي آنچه اين هفته‌ها ميان مخالفان رييس‌جمهور و موافقان او رخ داده است. در پي اين پيشنهاد احمد توكلي نيز با جملاتي كوتاه در توييتر با آن موافقت كرد. عباس عبدي، روزنامه‌نگار و تحليلگر سياسي اصلاح‌طلب اما با اينكه واژه آتش‌بس را مناسب شرايط موجود نمي‌داند و نقدهاي جدي به رفتار اصولگرايان دارد اما از نفس ايجاد آرامش و شكل‌گيري گفت‌وگوي فراگير دفاع مي‌كند. او مي‌گويد امروز نبايد به اين پرداخت كه اين آتش‌افروزي از سوي كدام گروه شروع شده بلكه بايد به ويژه در ميان حاميان رييس‌جمهور به اين پرداخت كه هيزمي به آتش افروخته شده
اضافه نشود.

 

آقاي زاكاني طي يادداشتي پيشنهاد اعلام آتش‌بس يك‌طرفه براي حل مشكلات مردم كرده است و ديگر افرادي نيز آن را تاييد كرده‌اند و برخي اصلاح‌طلبان نيز از آن استقبال كرده‌اند. به نظر شما چه بستري بيش از هر چيز اين آتش‌بس را الزام‌آور مي‌كند و آيا شما با آن موافقيد؟

اصطلاح آتش‌بس براي وضعيتي كه توصيف كرده‌اند، اصطلاح درستي نيست. آتش‌بس به اين معنا است كه گويي دو طرف با هم جنگ دارند و حالا قرار است به طور موقت دست از جنگ بردارند. بعد از يك انتخابات مانند انتخابات ٢٩ ارديبهشت امسال اساسا چه معنايي دارد كه ما دو طرف را در حال جنگ تصوير كنيم و حالا بخواهيم ميان‌شان آتش‌بس برقرار شود؟ من معتقدم اين اصطلاحات كمكي به ما نمي‌كند. با اين حال فارغ از اين موضوع اصل اينكه بخواهيم طرفين به يكديگر حمله نكنند، درست است و بايد از اين نوع پيشنهادها استقبال كرد اما مقداري هم بايد مصداقي‌تر
صحبت كنيم.

وقتي يكي از دوستان همين آقايان با بدترين الفاظ و توهين‌هاي شديدي كه هركدام موجب حد شرعي است، درباره رييس‌جمهور صحبت مي‌كند خود اين دوستان بايد جلويش را بگيرند. از اين سمت كه كسي حرفي نزده است. در يكي از روزنامه‌ها خواندم يكي از مديران استاني كردستان به اتهام توهين به رييس قوه قضاييه بازداشت شده است. وقتي با يك مدير اين گونه برخورد مي‌كنند فكر مي‌كنيد مردمي كه نشسته‌اند و نگاه مي‌كنند ويديوهايي منتشر مي‌شود كه رييس‌جمهور كشور را به امور نادرستي متهم مي‌كنند و هيچ اتفاقي هم نمي‌افتد چه فكري مي‌كنند؟

آيا طرحي براي اجرايي شدن آن وجود دارد؟ اصولگرايان براي پيشقدم حاضر هستند و مايل به گفت‌وگوي ملي بين فعالان سياسي هستند؟

وقتي كه متن آقاي زاكاني را مي‌خوانيم مي‌بينيم ايشان به دليل اينكه فرزند ١٥ ساله يك كارمند مترو از اين اوضاع عصباني بوده يا همكار پزشك‌شان ناراحت بوده و اينها را به تو منتقل كرده‌اند و به اين نتيجه رسيده‌اند كه اين كار بايد انجام شود يا حداقل اين عوامل موجب شده بيشتر در اين زمينه فكر كنند. ارجاع دادن به بطن جامعه و اينكه مردم چه چيزي را مساله مي‌دانند و چه راه‌حل‌هايي براي آن وجود دارد مي‌تواند طرح عملي براي اين پيشنهاد باشد. در اين موارد بايد بحث كرد والا شعر خواندن و نقد برجام كردن از طريق هجو مشكلي را حل نمي‌كند. اگر طرفين به اين نتيجه برسند كه راه برون‌رفت از اين موضوع ايجاد يك گفت‌وگوي فراگير و ملي است گام خيلي موثري را برداشته‌ايم. آقاي توكلي و زاكاني هم اين پيشنهاد را گفته‌اند و فكر هم نمي‌كنم در اين سمت كسي مخالف اين ايده‌ها باشد.

اثرات اين آتش‌بس در كشور چه خواهد بود؟

بهتر است بگوييم اثرات اين حملات چيست؟ حملاتي كه الان انجام مي‌دهند ثمره‌اش بي‌ثبات كردن آينده كشور، نااميدي مردم و عدم رغبت سرمايه‌گذاران و كنشگران اقتصادي براي فعاليت در ايران است. طبيعي است وقتي اين اتفاقات نيفتد تمام اين اثرات منفي زايل مي‌شود و حتي عكس آن اتفاق مي‌افتد به اين معني كه اثرات مثبت هم خودش را نشان خواهد داد.

چرا اصولگرايان در اين مقطع چنين پيشنهادي را طرح كردده اند؟

نمي توان گفت اين پيشنهاد رسمي اصولگرايان است. البته نيروهاي اصلي اصولگرا در اين بازي نبودند. آقاي زاكاني و توكلي به ذهن‌شان رسيده است و فكر مي‌كنم هركدام از نيروهاي سياسي كه با متن جامعه‌شان ارتباط داشته باشند و يك مقدار منصفانه به اطراف كشور و مسائل داخلي نگاه كنند طبيعي است به اين نتيجه برسند مسيري كه مي‌رويم درست نيست و بايد اصلاح شود.

اين آتش را چه كسي روشن كرد؟

قضاوت كردن و وارد شدن درباره اينكه چه كسي آتش را روشن كرد يك مجادله جديد و بيهوده است. بايد از ورود به آن پرهيز كنيم اما آنچه براي من مهم است اين نيست كه از طرف اصولگراها روشن شده يا نه. ممكن است حتي اين گونه هم باشد. براي ما مهم اين است كه اين طرف مسوولانه‌تر برخورد كند و هيچ نوع هيزمي را روي اين آتش نريزد. هركسي روشن كرده، كرده، مهم اين است كه امروز خاموشش كنيم. اگر بخواهيم برگرديم به اينكه چه كسي آن را روشن كرده همان بحث قضاوت كردن پيش مي‌آيد و اول دعوا خواهد بود.

طرح موضوع آتش‌بس يك‌طرفه در فحواي خود نوعي بزرگ منشي دارد كه گويي يك طرف لطف مي‌كند و مي‌خواهد كشور درگير اختلافات نباشد حال آنكه مردم در انتخابات راي داده‌اند، رييس‌جمهور انتخاب شده و همه‌چيز بر روال عادي خود پيش مي‌رفت كه آنها آتش‌افروزي كردند.

نبايد به اين چيزها اهميت داد. به قول معروف گربه سياه و سفيدش مهم نيست مهم موش گرفتنش است. مساله ما اين نيست كه آن طرف يا اين طرف چه بگويد. مساله سياستمدار اين است كه التهاب كاسته شود. هركس مي‌خواهد خودش را بزرگمنش جلوه دهد اشكالي ندارد. اگر فكر مي‌كنيم بزرگمنشانه است اين طرف اين كار را انجام دهد.

آيا اساسا وضعيت جناح‌ها در مقابل يكديگر يا شرايط مخالفان رييس‌جمهور با ايشان شبيه شرايط جنگي است كه يك طرف پيشنهاد آتش‌بس مي‌دهد؟

تا حدودي در سوال نخست به اين موضوع پرداختيم. به هر جهت ما اميدواريم تنش‌ها كم شود چون تداوم اين وضعيت به نفع هيچ كس نيست.

 

محافظه‌كاران راهبردهاي خود را تغيير دهند

آتش بس پس ازگفت‌وگو

عالم سياست دنياي قشنگي نيست. برخي به راحتي در اين فضا اظهاراتي را بيان مي‌كنند كه با حقيقت سازگاري ندارد و به نوعي تلاش مي‌شود اين ادعاها به عنوان راهبرد و رويكرد جريان‌هايي خاص به مردم القا شود. اين راهبردها گاهي با اخلاق نيز همخواني ندارد و تنها براي رسيدن رهبران جريان‌هاي سياسي به هدف‌هاي جناحي تدوين و به‌كارگيري مي‌شود. جريان‌هاي محافظه‌كار ايران در بازي‌هاي سياسي خود بارها از اين روش استفاده كرده‌اند و هركجا كه منافع سياسي و جناحي آن‌ها در ميان بوده است، ايدئولوژي و منش خود را قرباني مي‌كنند. بعد از شكست‌سنگين اين جريان در انتخابات 29ارديبهشت امسال، اتاق‌هاي تصميم‌گير جريان محافظه‌كار به همراه مراكزي كه قدرت در دست دارند، به دنبال آن بودند كه كاستي‌هاي دولت را به اهرمي براي زير سوال بردن روحاني تبديل كنند.آن‌ها قصد دارند به نوعي پيش بروند كه مردم احساس كنند حضور در پاي صندوق‌هاي راي و به ويژه‌ راي دادن به گزينه‌هايي كه رويكرد اصلاح‌طلبانه‌دارند، فايده اي ندارد و فقط سبب گسترش شعارزدگي مي‌شود.

مشت‌آهني محافظه‌كاران

اما در اين بين، برخي دوستان نادان جريان محافظه‌كار، اقداماتي را در دستور كار قرار دادند كه ميز اتاق فكر آن‌ها را برهم ريخت؛ از حمله به حضور بانوان در ورزشگاه‌ها گرفته تا حمله به روحاني، اقداماتي بود كه بازي را به ضرر آن‌ها تغيير داد. اما رهبران اين جريان بي شك اين روند را دوست نداشتند و نمي‌خواستند مناسبات كشور به اين سمت برود.

براي همين، سياست مشت‌آهني و دستكش‌چرمي را در پيش گرفتند. اين جريان با لبخند بر چهره وارد ميدان شدند و به گونه‌اي نمايش‌ مي‌دهندكه دوست دارند تا درگيري‌ها و اختلافات را كنار بگذارند.

در همين راستا عليرضا‌زاكاني كه از شخصيت‌هاي موثر در جريان اصولگرايي است در مطلبي، از آتش بس ميان جريان‌هاي مختلف سياسي سخن گفت و حتي به نوعي وانمود كرد كه اگر طرف مقابل نيز به دنبال درگيري است ما يك‌طرفه آتش را خاموش كنيم! در ادامه احمد توكلي، يكي ديگر از نيروهاي اصولگرا نيز با تقدير و تشكر از اقدام زاكاني در توييتي نوشت:« با این اختلافات خانه‌سوز، پیشنهاد زاکانی را باید با آب طلا نوشت که گفت حتی یک‌طرفه نيز شده آتش‌بس دهیم تا اصلاحات اساسی به دست دولت انجام شود».

واكنش به يك ادعا

اما اولين واكنش از جريان رقيب محافظه‌كاران را عبد‌ا...‌رمضان زاده، سخنگوي دولت اصلاحات، نشان داد. او در مطلبي نوشت:«آقای زاکانی در اقدامی درست پیشنهاد آتش بس یک طرفه به دوستان خود داده چرا یک طرفه برادر؟ گفت‌وگوی ملی را شروع کنیم».

بازي جديد

بي شك عبدا...‌رمضان‌زاده نيز مانند خود زاكاني و توكلي مي‌داند كه آشتي، آتش‌بس، گفت‌وگو و حل مسالمت آميز مسائل در چارچوب تشكيلاتي محافظه‌كاران معنا ندارد و اگر اين روزها سعي دارند سخن از دوستي و پايان اختلافات به ميان بياورند، به دليل آن است كه چهره‌ تشكيلاتي خود را در ميان افكار عمومي و مردم بازسازي كنند.

آن‌ها به خوبي مي‌دانند كه ديگر رويكردها و راهبردهاي اين جريان در ميان مردم هيچ معنايي ندارد و اگر قرار بر اين است كه در آينده سياسي ايران حضور داشته باشند، بايد روند خود را تغيير دهند.

آتش بس، ترفند يا برنامه؟!

ناگفته نماند كه مردم جامعه از درگيري‌هاي سياسي و جناحي هيچ سودي نمي‌برند و اين فقط برخي گروه‌ها هستند كه براي رسيدن به اهداف خود، جامعه را جملگي درهم مي‌خواهند.كاش روزي برسد كه در ايران نيز سياست‌‌هاي جناحي بر منافع‌ملي چيره نشوند و مسئولان بدانند كه اگر مردم در آرامش باشند، پشت آن‌ها خواهند ايستاد و اين‌گونه تمام مشكلات حل خواهد شد. بي شك قدرت و ثروت، دو قطب دنيوي هستند كه به راحتي ‌نمي‌توان از آن گذشت ولي جريان‌هاي سياسي كه مدعي مسائل معنوي و اخروي هستند، براي حفظ اخلاقيات نيز كه شده است، به نوعي برخورد كنند كه اگر روزي دست آن‌ها براي ملت باز شد، به مقدسات و مسائل ايدئولوژيكي مردم ضربه وارد نشود. اگر قرار بر آتش بس است، اين راه بدون گفت‌وگو به نتيجه نمي‌رسد.از سوي ديگر، دست جريان مقابل محافظه‌كاران، سال‌هاست براي كنار زدن كينه‌ها و مشكلات به سمت اصولگرايان و رهبران آن‌ها دراز است، پس اگر آتشي در ميان داريم، برگرفته از سياست‌هاي افراطيون مورد حمايت محافظه‌كاران است كه فقط با درايت سران راست‌گرا خاموش مي شود.افكار عمومي منتظر مي‌مانند تا دريابند كه اين جريان، براي آتش بس برنامه دارد يا ترفند جديدي را براي فرار از ورشكستي سياسي در راهبرد خود گنجانده‌اند.

 

محمدرضا باهنر:

مداحی عید فطر کار درستی نبود

اظهارات اژه‌ای در نمازجمعه درست نبود تلاش برای اثبات ناکارآمدی دولت در همین‌سال اول، سیاستی اشتباه است

ایلنا|  محمدرضا باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام‌خمینی(ره) اعلام کرد: این اتفاق درمجلس با بعضی تغییرات ساده می‌توانست جلوگیری شود. هزینه‌های زیادی شده و نیروهای ما بر منطقه تسلط خوبی دارند، به‌طوری که هرکجا داعش حرکت می‌کند، زیرچتر اطلاعاتی ماست و نیروهای ما تصمیم می‌گیرند، کجا با آنها برخورد کنند. البته وارد جزییات نمی‌شوم که در دقایق اولیه نیروهای امنیتی یک اسلحه در دست نداشتند، این استراتژی آنها بود ولی به نظر می‌رسد نقطه ضعف بوده است. باید مناطق حساس و حیاتی در دفاع از خود تجدیدنظر کنند. او تأکید کرد: مدافعان این اماکن باید هفت یا هشت برابر آمادگی داشته باشند چون حمله‌کننده زمان و مکان را انتخاب می‌کند. درست است سیاسیون مذاکره می‌کنند و رفتار دیپلماتیک دارند اما نیروهای مسلح باید همیشه فرض کنند فردا صبح موشک‌باران است. البته سیاسیون و اطلاعاتی‌ها تحلیل می‌کنند که آیا این حمله امکان وقوع دارد یا نه گاها این امکان به صفر می‌رسد اما ربطی به نیروهای دفاعی ندارد اینها باید همیشه فرض کنند قرار است حمله صورت بگیرد.
باهنر با اشاره به این‌که مشکل مردم حاشیه‌نشینی است، گفت: دوازده مشکل استراتژیک تعریف و کشف شد و همه افراد بر وجود این مشکلات صحه گذاشتند یکی می‌گفت تورم را باید کنترل کرد یکی گفت رکود یکی گفت خانه می‌سازیم. ما تردید نداریم در هر حال دولتی مستقر می‌شود و همه گزاره‌های او نیز رای می‌آورد و اینها وارد کارزار می‌شوند. از این به بعد موفقیت دولت باید موفقیت نظام باشد این سیاست راهبردی که کسی مصمم باشد در ماه‌های اول و ‌سال اول ثابت کند دولت ناکارآمد است، کاملا اشتباه است.
او گفت: امیدوارم کابینه پویایی ایجادشود که هم در فکر و عقل و هم در کار پویا باشد. متاسفانه برخی حرف‌های تند در جامعه زده می‌شود در برخی جاها می‌گویند آیا تنفیذ انجام می‌شود یا نه از این تردیدها ایجاد می‌کنند یا این‌که زمان انتخابات هرکس چه گفت و صداوسیما باید تکلیفش یک سره شود و نیروهای مسلح ما چه شدند. او اضافه کرد: رئیس‌جمهوری اگر در رسانه می‌گویند چرا نیروهای سپاه، کار اقتصادی می‌کنند و دولت تفنگدار داریم، فرمانده سپاه هم می‌گویند ما تفنگ هم داریم. این پینگ پنگ شروع شده است، همین بستری می‌شود که برخی بروند روز قدس به رئیس‌جمهوری فحش بدهند و این را تعبیر کنند به آتش به اختیار و بعد رهبر معظم انقلاب آن را تفسیر کنند. او با بیان این‌که مقام معظم رهبری شخصاً برای سخنرانی‌هایشان فکر می‌کنند و آنها را می‌نویسند، تأکید کرد: اگر کسی آتش به اختیار را مساوی تحقیر و فحش بداند، رهبری باید خود توضیح دهد که منظور من این نبود و این کار نیروی انقلابی را بدنام می‌کند.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان این‌که انتخابات‌ها را با هم منطبق کردیم، خاطرنشان کرد: قبلا هر سال انتخابات داشتیم ما این را ادغام کردیم چون برای مردم انتخابات مهم است اگر قرار باشد پس لرزه‌های آن مثل پیش‌لرزه باشد و برخی تلاش کنند چهار‌سال یک نفر موفق نباشد، درست نیست. بلکه این تعداد هم باید تلاش کنند کار دولت پیش برود کسانی که دلشان برای ایران می‌سوزد باید تلاش کنند.
او با تأکید بر این‌که پرتاب موشک به داعش اقدام بزرگ و مهمی بود، گفت: تا الان همه موشک‌های ما مانور و آزمایش بود اما این اولین‌بار بود که مستقیما موردبهره‌برداری قرارگرفت. ما با این‌کار همه گرینه‌ها را روی میز گذاشتیم و نشان دادیم جدی هستیم و اگر دستی دراز شود به سمت ما سالم نمی‌ماند و قطع می‌شود. حال وزیر اطلاعات می‌گوید نقاط گرای منطقه را ما دادیم، سپاه قدس می‌گوید ما دادیم. قدس می‌گوید ما نبودیم ثارالله بود، چه فرقی می‌کند. امروز آنچه از همه مهم‌تر است وحدت است.
او یادآور شد: برخی مسائل تاریخی وجود دارد که ذکر و یادآوری آن لازم است ولی بعضی وقت‌ها می‌گویند جمله باید سر جای خود بنشیند و به‌جا باشد یک موقع رئیس دولت اول انقلاب می‌گفت یک ارباب رجوع عادی نامه‌ای نوشته بود بالای برگه عنوان کرده بود من تو دهن این دولت می‌زنم امروز اگر این جمله امام نقل شود خطاب به دولت فعلی درست نیست من فکر می‌کنم اگر آقای اژه‌ای هم دیروز وارد این بحث‌ها نمی‌شد، درست‌تر بود. یک عده رفتند گفتند روحانی بنی‌صدر پیوندتان مبارک حالا آقای اژه‌ای این را گفته است. شاید درست نبود.
باهنر خاطرنشان کرد: می‌گویند مهم نیست توچه گفتی مهم این است که مخاطب چه فهمیده است شاید گوینده این نیت را نداشته ولی مخاطب برداشت دیگری داشته است. چهار‌سال پر کار و زحمتی داریم هم باید اقدام باشد هم باید عقلانیت باشد هرکدام شل شود به اهداف از پیش‌تعیین شده‌مان نمی‌رسیم.
باهنر در پاسخ به سوالی درخصوص این‌که آمریکا و اسراییل مدعی هستند تنها دو موشک به هدف رسیده است، گفت: ما با فیلم‌ها و اطلاعاتی که داشتیم اینها را مطرح کردیم و ادعای اینها بی‌خود است. او درباره آینده رونق اقتصادی در کشور گفت: رونق اقتصادی در بخش‌هایی تورم‌زا است. این‌که رونق شود و تورم صددرصد کنترل شود، کار سختی است. او در پاسخ به سوال دیگری درخصوص پرتاب موشک و هماهنگی با شورایعالی امنیت ملی گفت: شورای‌عالی در قانون اساسی یک سری اختیارات دارد و جزو نهادهایی است که مصوبات اینها بدون اجازه مقام معظم رهبری لازم‌الاجرا نیست؛ در نتیجه هم شورا تصمیم گرفته هم اذن رهبری در این مورد بوده است. موشک‌ها هیچ ارتباطی به مسأله برجام ندارد. در برجام ما گفتیم در رابطه با مسأله دفاعی‌مان با هیچ‌کس مذاکره نمی‌کنیم.
او با اشاره به حواشی روز عید فطر گفت: در رابطه با مداحی روز عید فطر من نقدها را وارد می‌دانم بعد از یک ماه روزه و تعبد و طاعت و اطاعت مردم برای جشن و عیدی گرفتن می‌آیند و این‌که این روز به یک مساله‌ای کشانده شود که خطاب به رئیس‌جمهوری مداحی شود کار درستی نبود. مسئولان ستاد نمازجمعه گفتند از محتوا بی‌اطلاع بودند شاید این طور بوده من خودم بعضی وقت‌ها دعوت شدم و هیچ گاه ستاد با من چک نکرده و به ظاهر طرف اعتماد می‌شود این بعید نیست اما این باعث می‌شود سعی کنند بیشتر از قبل این موارد را کنترل کنند.
باهنر گفت: اگر توقع داشته باشیم دولت از رقبا استفاده کند، مطلوب است و می‌تواند گره‌گشایی ایجاد کند و واقعا آدم‌هایی در رقابت بودند و می‌توانند موثر باشند. اما در این سی و چند‌سال این سعه صدر وجود نداشته است. برخی ممکن است ایراد بگیرند که مگر خودتان این کار را کردید البته ما به‌عنوان جریان اصولگرایی در این مدت رئیس‌جمهوری تو دل برویی نداشتیم. اما این‌که اگر تیم‌ملی از باشگاهی استفاده نکرد این باشگاه تیم‌ملی را تخریب کند، درست نیست. ما قبل از انتخابات می‌گفتیم سه حالت قابل تصور است یکی این‌که ببریم. حالت بعد این‌که ببازیم و بدجور ببازیم و حالت سوم یک باخت آبرومندانه بود فعلا بحث رقابت تیم‌های باشگاهی تمام شده است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid