محل تبلیغ شما
گیلان رتبه اول سرطان

تاریخ خبر: 1395/6/19

گیلان رتبه اول سرطان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مدیرکل محیط زیست استان گیلان در همایش یک روزه پسماندهای کشاورزی و پزشکی در شفت با بیان اینکه انسان امروز باید به گذشته خو برگشت کند، گفت: در نظام طبیعت هیچ موجودی محیط زیست خود را علیه خود نمی سازد، موجودات همیشه در فرایند تکامل و زندگی خودشان سعی می کنند محیط زیست خودشان را سالم، پاک و قابل تحمل برای بقای نسل خودشان نگه دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شفت، محمد رضا برجی ادامه داد: ولی ما انسان ها که اشرف مخلوق هستیم و قرار است با تدبر و اندیشه به راز درون خلقت پی ببریم و براساس ان مدیریت کنیم، گویی ماموریت داریم محیط زیست خود را علیه خودمان کنیم.

وی همچنین در مورد زیست محیطی استان گیلان هم گفت: ما در استان گیلان بهترین اقلیم و حاصلخیزترین خاک را داریم در صورتی که کمترین استفاده ها از آن صورت میگیرد.

این مسئول با بیان اینکه ما آب، خاک و حتی هوای سالم را به علت سوء مدیریت و استفاده از سموم و تولید زباله علیه خودمان کرده ایم، گفت: امروز اگر در کشور زلزله ای رخ دهد و در آن حتی ۵ نفر کشته شوند کمیته بحران تشکیل می شود اما قتل عام شدن انسان ها بعلت آلودگی زیست محیطی مورد توجه قرار نمی گیرد.

برجی همچنن ادامه داد: از خطرات زیستی محیطی که الان ما را تهدید می کند همین قد بس که استان گیلان رتبه اول سرطان را در کشور دارد.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
mohamad   1395/6/19 01:25:59

تشخیص سرطان مردافکن با یک آزمایش ساده

رئیس انجمن انکولوژی و رادیوتراپی ایران با اشاره به اهمیت آزمایش «پی– سی– ای» در تشخیص به موقع سرطان پروستات گفت: از آنجا که این سرطان در مردان بالای ۵۰ سال بیشتر دیده می‌شود باید بسترها برای تشخیص زودهنگام فراهم شود. در این زمینه می‌توان از طریق سازمان‌های متولی، این افراد را شناسایی وملزم به انجام آزمایش تشخیصی کرد، همچنین می‌توان در قالب طرح‌های کشوری نهادهای مؤثر در نظام سلامت را مکلف به بیماریابی کرد.

دکتر محمدرضا قوام نصیری ، ادامه داد: از آنجا که اغلب، مبتلایان در مراحل پیشرفته مراجعه می‌کنند با اطلاع رسانی از راه‌های مختلف بخصوص رسانه ملی باید مردان را نسبت به وضعیت سلامت خود حساس تر ساخت. وی افزود: همان گونه که با فرهنگ سازی و برنامه ریزی توانستیم فلج اطفال را ریشه کن کنیم باید به کاهش بیماری های مردان نیز اهمیت دهیم زیرا این مسأله چندان دشوار نیست و به تجهیزات و آزمایش‌های خاصی نیاز ندارد.
دکتر سیاوش زاهد انارکی، متخصص رادیوتراپی نیز با اشاره به اینکه با یک آزمایش خون ساده می‌توانیم مرگ مردان را به تأخیر بیندازیم، گفت: براساس آمار موجود، سرطان روده، پروستات و مری شایع ترین سرطان در مردان است که در نواحی مختلف کشور میزان شیوع آن متفاوت است، چنانکه در استان‌های خراسان شیوع سرطان مری بیش از سرطان پروستات بوده اما در استان‌های مرکزی کشور سرطان پروستات شیوع بیشتری دارد؛ البته درباره بروز سرطان نمی توان دلایل روشنی را به طور قطع مؤثر دانست، اما شواهد نشان می‌دهد که عوامل وراثتی و سبک زندگی در این امر تأثیرگذار است و می‌توان ادعا کرد که نقش وراثت کمرنگ تر از دیگر عوامل است.
وی با اشاره به اجرای برنامه های پیشگیری از سرطان گفت: طی اجرای برنامه ای 10 ساله با رصد وضعیت 10 هزار بیمار مبتلا به سرطان مری در مناطق شمالی کشور شاهد کاهش چشمگیر مبتلایان و فوتی‌های این عارضه بودیم؛ بنابراین با اجرای برنامه آزمایش «پی –سی – ای» می‌توان عوارض سرطان پروستات را کاهش داد. در این زمینه هم متولیان سلامت و هم مردم می‌توانند با اهمیت دادن به آزمایش‌های مرتبط، مؤثر باشند.
گفتنی است در سال‌های اخیر شاهد شیوع سرطان‌های مردانه در جهان هستیم، چنانکه به طور معمول 200 نفر در هر 100 هزار نفر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند که حدود 37 درصد آنها نیز جان می‌دهند.