محل تبلیغ شما
عراقچی قطعنامه حقوق بشری علیه ایران را «کاملاً بی‌اساس» دانست

تاریخ خبر: 1395/12/11

عراقچی قطعنامه حقوق بشری علیه ایران را «کاملاً بی‌اساس» دانست

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

سید عباس عراقچی که در راس هیاتی برای شرکت در نشست ز عازم ژنو شده است، در سخنرانی خود در این نشست مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل حقوق بشری را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا ، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی از سخنرانی خود ضمن اشاره به طرح رییس‌جمهور اسلامی ایران در سازمان ملل درخصوص «جهان ضد خشونت و افراطی گری» که در آذرماه 1392 طی قطعنامه ای به تصویب مجمع عمومی رسید و با تاکید بر اهمیت و ضرورت حمایت جهانی از اجرایی شدن این قطعنامه، اظهار کرد : «علیرغم برخی پیشرفت ها در حوزه حقوق بشر به ویژه در حوزه ساختاری و مفهومی، اما تحقق حقوق بشر در سطح جهانی با چالش های نوظهوری مواجه است. ظهور گروه های افراطی و خشن در نقاط مختلف جهان، از گروه های تکفیری در منطقه خاورمیانه گرفته تا گروه هایی که اسلام هراسی و بیگانه هراسی را در غرب ترویج می کنند، از مهمترین این چالش ها به شمار می روند.»

عراقچی در همین ارتباط تاکید کرد : پایان بخشیدن به حمایت های ایدئولوژیکی، مالی و نظامی و طرفداران افراط گرایان خشنی مانند داعش و خودداری از به حاشیه راندن و بی احترامی به ادیانی مانند اسلام و پیروان آن، یک ضرورت اساسی است.

رییس هیات کشورمان در اجلاس شورای حقوق بشر پس از اشاره به وضعیت فلسطین اشغالی و نقض سیستماتیک حقوق بشر فلسطینی ها توسط رژیم اسراییل و عدم اجرای ده ها قطعنامه سازمان ملل از سوی این رژیم برای پایان بخشیدن به کشتار وحشیانه مردم سرزمین های اشغالی، به اوضاع یمن و برخورد منفعلانه جامعه بین المللی نسبت به بمباران غیرنظامیان بیگناه این کشور، به ویژه زنان و کودکان، تخریب بیمارستان ها، مساجد، مدارس و اماکن مربوط به سازمان ملل در یمن توسط نیروهای مهاجم خارجی پرداخت و این اقدامات را به منزله جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت خواند و از جامعه بین المللی خواست تا فورا از تمامی ابزارهای در دسترس برای پایان بخشیدن به کشتار وحشیانه مردم این کشور و پاسخگو نمودن مرتکبان این جنایات استفاده کند .

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به سابقه تمدنی و فرهنگی اسلامی ایران و تاکید بر حمایت کشورمان از ارتقاء حقوق بشر و همکاری با مکانیسم های حقوق بشری سازمان ملل، به منشور حقوق شهروندی اعلام شده از سوی رییس جمهور اشاره و آنرا برای تمام دستگاه های اجرایی داخلی جمهوری اسلامی ایران لازم الاجرا دانست.

رئیس هیات کشورمان در ادامه سخنرانی خود گفت: «تصویب قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران در شورای حقوق بشر را کاملا بی اساس و غیرقابل قبول می دانیم. استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر و مکانیسم های حقوق بشری سازمان ملل توسط برخی کشورهای خاص را چالشی جدی برای پیشبرد اهداف شورا و موجب تضعیف جدی و بی اعتباری آن دانسته و خواستار اجتناب از چنین رویکردهایی هستیم.»  

معاون وزیر امور خارجه کشورمان ، در همین ارتباط تاکید کرد : شورای حقوق بشر باید سازوکاری برای همکاری جهت پیشبرد حقوق بشر در جهان از طریق گفت‌وگوی سازنده باشد، نه محفلی برای اتهام زنی و ایجاد اختلاف.

عراقچی در پایان تاکید کرد : گفت‌وگو بر مبنای احترام متقابل اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران می باشد و مذاکرات هسته ای و برجام مهمترین نشانه پایبندی ایران به اصل گفت‌وگو است. شورای حقوق بشر نیز در موضوع حقوق بشر به جای اتهام زنی و صدور قطعنامه های بی حاصل،  باید مسیر گفت‌وگو و تعامل را با کشورها هموار کند .

 

عراقچی:گفتگو با آمریکا در دستور کار ایران نیست

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایران در حال گفتگو با مسکو درباره چشم انداز اجرای برجام در دوره ترامپ است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد تهران پس  از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حال گفتگو با مسکو درباره چشم انداز اجرای برجام است.

عراقچی گفت: ما با روسیه در تمام سطوح در حال تماس و رایزنی هستیم. من در سفر اخیر خود به مسکو با همتای روس خودم «سرگئی ریابکوف» دیدار داشتم و درباره مسائل و جنبه های مختلف اجرای برجام به خصوص بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باهم بحث و تبادل نطر کردیم.

وی افزود: تماس های بین ما و روسیه در سطح کارشناسان نیز به خوبی در حال انجام است. وزرای ما نیز مکررا با یکدیگر دیدار کرده اند و آخرین دیدار آن ها در مونیخ بود. ما با روسیه رابطه بسیار خوبی داریم. 

عراقچی در ادامه افزود: ما هنوز هیچ ارتباطی با دولت آمریکا نداشته ایم. اما ارتباطمان را در سطح کارشناسان برای اجرای برجام ادامه می دهیم. برقراری رابطه بین ایران و آمریکا در دستور کار ما نیست.

وی در ادامه گفت که ارتباطات ایجاد شده بین ایران و آمریکا در سطح فنی و برای اجرای توافق هسته ای است. عراقچی تاکید کرد که اکنون موضوع روابط دو جانبه ایران و آمریکا مطرح نیست.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid