محل تبلیغ شما
با نطق آتشین امام جمعه موضوع تجاوز به دختران ایرانشهر فاش شد

تاریخ خبر: 1397/3/28

با نطق آتشین امام جمعه موضوع تجاوز به دختران ایرانشهر فاش شد

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 

با نطق آتشین امام جمعه موضوع تجاوز به دختران ایرانشهر فاش شد؛تَر ک بر مهر سکوت

ماجرای تعدی به برخی از شهروندان ایرانی در نقطه ای از سیستان و بلوچستان

مساله « تجاوز به دختران» تكرار فاجعه؛ اين بار ايرانشهر

ماجرای خبر تجاوز به 41 دختر در سیستان‌‌و‌بلوچستان؛چشم ایران نگران دختران ایرانشهر

ماجرای ربودن 41 دختر ایرانشهری

اهميت جلب اعتماد قربانيان جرم

همراه با مادر و خاله اش در راهروی دادسرا نشسته و منتظر است تا متهم پرونده تجاوز و کسی که در ظهر یک روز تابستانی او را سوار ماشینش کرد و بعد از تجاوز به او در خیابان رهایش کرد از راه برسد تا جلسه دادرسی و بازجویی در اتاق های دادسرا و با حضور بازپرس انجام شود. دختر 30 ساله ازدواج نکرده و دست‌هایش از شدت خشم و اضطراب می‌لرزد. می‌گوید:« تنها یادم می‌آید که فریاد می‌زدم و کمک می‌خواستم اما این کار مرد را بیشتر حریص می کرد تا آزار بیشتری به من بدهد. با اینکه هر بار تعریف کردن ماجرای آن روز و چشم در چشم شدن با متجاوز خاطره آن روز را به یادم می‌آورد اما تصمیم گرفتم از او شکایت کنم تا دختران دیگری قربانی نشوند». این ها حرف های یکی از دخترانی است که مدت‌ها پیش اسیر راننده تاکسی اي شده بود که به چندین زن و دختر تجاوز کرد و در نهایت محاکمه شد.

او می‌گوید:« بعضی از فامیل‌های‌مان وقتی موضوع را فهمیدند دیگر با ما ارتباطی ندارند و اما مادرم حمایتم کرد تا از متهم شکایت کنم». حرف‌های این دختر در حالی است که بسیاری از قربانیان تجاوزها حاضر به گفتن این موضوع نمی‌شوند و در سکوت و زجر سال ها با آن کلنجار می‌روند و در افسردگی و اضطراب زندگی شان را ادامه می‌دهند.

زن دیگری که او هم به وسیله یک راننده تاکسی مورد تجاوز قرار گرفته و علاوه بر تجاوز، متجاوز اموال و کیفش را هم سرقت کرده است، می‌گوید:«وقتی برای شکایت از متهم به اداره پلیس رفتم درباره تجاوز جنسی چیزی نگفتم و تنها به خاطر دزدیده شدن اموالم شکایت کردم. همان روز بارها ماجرای تجاوز از جلوی چشم‌هایم گذشت، گریه کردم و تعداد زیادی قرص خواب خریدم و به خانه رفتم. می‌خواستم در سکوت و بیهوشی این موضوع را فراموش کنم. نمی‌دانستم باید به شوهرم چه چیزی بگویم. پسر کوچکم اگر موضوع‌ر ا می فهمید چه برخوردی نشان می‌داد. حالا مدت‌هاست که دیگر نمی‌توانم با خانواده‌ام ارتباط برقرار کنم و از اینکه پیش روانشناس بروم می‌ترسم. می‌ترسم شوهرم یا خانواده‌ام موضوع را بفهمند و سکوت مبهمم هم برای‌شان سوال برانگیز باشد». مرد ژله‌ای کسی که به 37 زن در شیراز تجاوز کرد بعد از تجاوز به دومین زن به اتهام سرقت به دادسرا رفت اما به جرم سرقت مدت کوتاهی را در زندان بود و آزاد شد. چون قربانیان از او به علت تجاوز شکایت نکردند. او بعد از این دو زن به 35 زن دیگر تجاوز کرد و بعد دستگیر شد. سکوت قربانیان تجاوز باعث می‌شود عمق فاجعه بیشتر شود، در حالی که متجاوز در شهر بچرخد و هر روز زنان دیگری را قربانی آزار خود کند.

آبرو و تعصب عاملی برای کتمان تجاوزهای جنسی

یکی از پنج متهم تجاوز به دختران ایرانشهر اعتراف کرده که آن‌ها در قالب یک گروه به 41 نفر از دختران ایرانشهری تجاوز کرده اند در حالی که تنها چهار نفر از آن‌ها شکایت کرده اند. دختران دیگر احتمالا در حالی که خبر این تجاوزها را می‌خوانند از ترس آبرو و تعصب و عرف جامعه حاضر نمی‌شوند حتی آن را به زبان بياورند. عده ای از ترس خانواده و عده‌ای از ترس اینکه جامعه آن‌ها را متهم ببیند. سیدحسن موسوی چلک، ريیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درگفت و گو با «قانون» درباره سکوت قربانیان آزار جنسی در ایران می‌گوید:«نحوه حمایت از قربانیان تجاوز در قوانین کشورها و به وسیله مقام های مسئول بسیار مهم است». او با اشاره به اینکه معمولا آزارهای جنسی در کشور ما تابو است و دلایل متعددی دارد، می‌گوید:« این دلایل باعث شده که صحبت کردن درباره تجاوز جنسی تبدیل به تابو شود. یکي اینکه کسی که مورد تجاوز قرار گرفته اگر این موضوع را مطرح کند تا آخر عمرش تحت تاثیر آن حادثه تلخ است. قربانیان به این می‌اندیشند که با گفتن این موضوع تمام آینده‌شان را از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توانند مانند یک انسان معمولی در جامعه زندگی کنند. به خاطر همین این موضوع را اعلام نمی‌کنند».

موسوی چلک نقش آبرو را در فرهنگ ما علت دیگری برای سکوت قربانیان جنسی اعلام می کند و ادامه می دهد:« از دست دادن آبرو یکی از موارد اصلی در کتمان کردن تجاوزهای جنسی است. در بسیاری از مواقع کسی که به قربانی تعرض می‌کند از نزدیکان یا آشنایان است، یعنی کسی است که قربانی او را یک یا چند بار دیده یا از اقوام او بوده است. حتی اگر غریبه باشد باز هم ماجرای تجاوز کتمان می‌شود. در مورد تجاوز به زنان این موضوع وجود دارد که اگر از متجاوز شکایت کنند و به گوش بقیه برسد چه قضاوتی برای‌شان به همراه خواهد داشت. شاید دیگر نتوانند در جامعه مانند قبل حضور داشته باشند و از سوی مردم مدام در معرض قضاوت منفی قرار بگیرند». او برخورد خانواده و جامعه با قربانیان را در همدلی با آن‌ها تعیین کننده می داند و ادامه می‌دهد:«ما نباید قربانی را مانند متهم ببینیم و باید با او همدلانه در کم شدن تبعات منفی آن تلاش کنیم. معمولا در این مواقع قربانیان طرد می شوند و یا حتی احساس طرد شدگی پیدا می کنند آن هم برای موضوعی که خودشان هیچ نقشی در آن ندارند و در شرایطی قرار می گیرند که ناخواسته دچار چنین حادثه ای می‌شوند. کم کردن این فشارها به عهده خانواده و جامعه است». ريیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران درباره نوع دیگری از تجاوز می‌گوید:« در بعضی موارد قربانیان در شرایطی تحت فشار قرار می گیرند که مجبورند در حالت اجبار و سکوت تن به رابطه ای می‌دهند که تجاوز نام دارد. آن هم وقتی که از قربانی عکس و فیلم هم گرفته می شود که امکان شکایت کردن از متجاوز به صفر برسد و قربانی به هیچ وجه فکر این را هم نمی‌کند که شکایت کند. به این ترتیب متجاوز تعرضش را استمرار می دهد و در دفعات بیشتری قربانی را مورد تجاوز و آزار و اذیت قرار دهد». موسوی چلک تاخیر در شکایت از متجاوز را علتی برای بیشتر شدن اتهام‌هایی می‌داند که یکی بعد ازدیگری به قربانی وارد می شود، می‌داند و می‌گوید:« در این موارد نباید فراموش کرد که هرچه قدر قربانی صحبت کردن درباره این موضوع و شکایت کردن از تجاوزگر را به تاخیر بیندازد احتمال آزار بیشتر وجود دارد و عوارضی که گریبان او را می گیرد مزمن تر شده و دفعات تجاوز بیشتر می‌شود و رنجی که هر روز عظیم تر می شود و راهی برای رهايی از آن وجود ندارد. در واقع کتمان کردن تجاوز جنسی یعنی اجازه دادن به تجاوزگري که تجاوز را تکرار می‌کند و زخم ناشی از این آسیب که مدام عمیق تر می‌شود بدون اینکه درمانی برای آن باشد».

متاسفانه جامعه ما هنوز به موضوع تجاوز مانند تابو نگاه می کند و دختر یا پسری که قربانی تجاوز شده است را از بقیه جامعه جدا می‌کند و قضاوت‌های منفی درباره او دارد. چلک بهترین جا برای مطرح کردن موضوع تجاوز را در خانواده می‌داند و می‌گوید:« خانوادها باید محیطی را فراهم کنند که اگر فردی به زور خواست با دختر یا پسران‌شان ارتباط جنسی برقرار کند مطلع شوند و بدون برخوردهای آنی و احساسی او را حمایت کنند. اگر خانواده ها از این قربانیان حمایت کند کم کم جامعه هم به سمت حمایت از آن‌ها می رود و اگر دختر یا پسری مورد تجاوز قرار گرفت خیلی راحت به وسیله جامعه پذیرفته می شود». اگر روند قانونی خیلی زود برای دستگیری یک متهم اتفاق نیفتد قربانیان بیشتری در جامعه اسیر آن می شوند. معمولا باید روند قانونی برای اثبات تجاوز هم سریع و آسان باشد و برخورد دستگاه قضایی نیز شفافیت لازم را داشته باشد. چلک می‌گوید:« اگر قربانیان شکایت نکنند یا فضا برای آن‌ها مهیا نباشد، روند قانونی برای دستگیری متهم خیلی زود اتفاق نمی‌افتد و شاهد به وجود آمدن فاجعه‌هایی مانند فاجعه دختران ایرانشهر یا پسران مدرسه معین هستیم. حمایت باید طوری باشد که فشارهای روانی را بر فرد کم کند و فضا را برای بازگشت او به جامعه و خانواده فراهم کند. سنگینی ای که خانواده ها در ماجرایی مانند تجاوز تحمل می‌کنند مربوط به عرف جامعه است که به قربانی نگاه متهم دارد اما از او حمایت‌نمی‌کند».

ريیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران یکی از آسیب هایی را که هیچ وقت از ذهن و روح و روان آدم ها به طور کامل پاک نمی شود ناشی از آزارهای جنسی می‌داند و می‌گوید:« سکوت قربانیان جنسی باعث می‌شود متجاوز افراد بیشتری را تحت آزار و اذیت و تجاوز جنسی قرار دهد در حالی که هیچ مانعی بر سر راه او وجود ندارد. باید آموزش‌های مختلف به خانواده ها و جامعه داده شود. باید از منابع اجتماعی درست استفاده شود. هم ارگان ها در این موضوع اطلاع رسانی کنند و هم خانواده ها برای حل کردن این موضوع از متخصصان و روانشناسان کمک بگیرند تا بحران روحی و روانی برای شخصی که دچار تجاوز شده است کمتر شود».

موسوی چلک درباره عوارض بلندمدت تجاوز بر روح و روان آدم ها می‌گوید:« این آسیب می‌تواند حتی قربانیان را تا سرحد خودکشی ببرد. آسیب‌های ناشی از تجاوز محدود به یک دوره زمانی کوتاه نیست و در بلندمدت درمان می شود. در مواردی اگر درمان نشود باعث می شود شخص آزاردیده خودش به مرور زمان تبدیل به فردی آزارگر شود. به خاطر همین هر چه زودتر باید آن را درمان کرد». او برخورد بعضی مسئولان و مقام‌های قضایی ای را که روی خبرهای تجاوز سرپوش می‌گذارند یا اظهار نظرهای عجیب و غریب در حمایت از متجاوز می کنند باعث ترویج آسیب های اجتماعی می‌داند و می‌گوید:« متاسفانه در جایی ما علاقمند هستیم که موضوع تجاوزها علنی نشود. این نگاه امنیتی و سیاسی که به این حوادث می شود باعث چنین اتفاق هایی می شود. در نهایت این طور می‌شود که پنهان کردن آسیب های اجتماعی باعث بیشتر شدن آن می‌شود. باید آن را مطرح و در جهت برطرف کردن آن تلاش کرد».

عادی سازی رفتارهای خشن در جامعه

تعصب های مذهبی و آبرو در عرف جامعه ما باعث شده تا کسی که قربانی آزار جنسی است در بعضی مواقع حتی به شکایت کردن از طریق مراجع قضایی فکر نکند تا مبادا روی او برچسب های مختلفی بچسبانند. اینکه همواره قربانی را در معرض اتهام‌های مختلفی قرار می دهند تا سکوت کند. این ظلمی است که غیر از تحمل زجر و درد تجاوز به او وارد می‌کنند و در نهایت پناهگاهی ندارد.

غلامرضا ترابی، روانشناس درباره اثرات روانی پنهان کردن تجاوز و سکوت قربانیان جنسی به «قانون» می‌گوید:« یکی از معضلات آسیب اجتماعی ای مانند تجاوز این است که بخشی از قربانیان آن مایل به شکایت از متجاوز نیستند. اما چرا آن‌ها انتخاب می‌کنند که دراین مورد سکوت کنند؟ یکی به دلیل آن است که شخصی که به او تجاوز شده سعی می کند ماجرا را برای خودش عادی جلوه دهد و دردش را در خودش فرو بریزد اما درباره آن با کسی صحبت نکند. اینکه کسی خودش را قربانی یک تجاوز ببیند بسیار سخت و تلخ است و تحمل کردن درد آن به مراتب سخت تر از بیان آن است». این روانشناس عدم اطلاع رسانی درباره تجاوز و راه های مختلف آن در جامعه را دلیلی برای سکوت قربانیان می داند و می‌گوید:« در بعضی موارد قربانی تجاوز از اینکه مورد تجاوز قرار گرفته آگاه نیست و خیال می کند تنها در مواردی تجاوز اتفاق می افتد که به زور کتک و اسلحه باشد و راه های دیگر تجاوز را به نوعی نرمال تلقی کنند و به دنبال کمک نمی روند. همچنین سکوت قربانی باعث می‌شود که تجاوز به مراحل خشن تر با توسل به سلاح هم برسد».

بسیاری از آدم هایی که قربانی تجاوز هستند از اینکه دردشان را مطرح کنند می ترسند چرا که قوانین جامعه طوری است که از آن‌ها حمایت نمی‌کند و در نهایت تنها یک برچسب روی آن‌ها باقی می ماند. یعنی جامعه کمکی برای بهتر شدن شرایط آن‌ها نمی‌کند. ترابی برخورد جامعه با رفتارهای خشن را ابزاری برای کم شدن تجاوزهای جنسی در جامعه اعلام می کند و می‌گوید:« در مواردی جامعه رفتارهای خشن را نرمال تلقی و آن را عادی سازی می‌کند. گاهی فرمانبرداری یکی از طرف های جنسی از دیگری تبدیل به وظیفه می‌شود و هیچ رضایتی درمیان نیست. در بعضی از موارد تجاوز در جامعه نرمال تلقی می شود قربانیان آن مجبور به سکوت می شوند چون فریادرسی پیدا نمی‌کنند. ما از نظر قانون در برخورد با موارد مختلف تجاوز خلأهای قانونی داریم. ممکن است روند تجاوز از سوی شخصی درمورد انسانی شروع شود و قربانی به این فکر کند که چنین چیزی طبیعی است و باید سکوت کند چون روز اول به این تجاوز تن داده است».

یکی از نگرانی هایی که در کشور ما وجود دارد ترس از عواقب قانونی و اجتماعی گفت و گو درباره آزار است. ترابی می گوید:«به طور مثال خانمی که مورد آزار قرار می گیرد انتخاب می‌کند که آن را به کسی نگوید یا اصلا شکایت نکند، چرا چون از او می پرسند که چرا با یک مرد جایی رفته؟ آن‌وقت محکوم شود. ممکن است کسی سوار یک ماشین مسافرکش شود و از سوی راننده مورد تجاوز قرار بگیرد اما بعد از مطرح کردن آن با این سوال مواجه شود که آیا تو قبلا این مرد را دیده بودی؟! این برچسب زدن ها و اتهام ها قربانی را تا سرحد جنون می برد و باید اطرافیان آن را درک کنند. بنابراین قربانی سکوت می کند تا از اتهام هایی که بعد از مطرح کردن موضوع با آن درگیر می شود رهایی پیدا کند». جامعه ای که از تبعات صحبت کردن از تجاوز تابو می سازد در واقع کاری می‌کند که این پدیده در لایه های زیرین آن رشد کند و متجاوز از تجاوز به قربانی ها نترسد و قربانی ها از صحبت کردن درباره آن هراس داشته باشند. جامعه ای بیمار که ناگهان خبرهایی مانند تجاوزهای گروهی در آن مانند دمل چرکی می‌ترکد و آنقدر از سوی مسئولان تایید و تکذیب می‌شود که در نهایت قربانی را وادار به سکوت می کند تا در تنهایی خود بیمارتر از قبل شود.

ترابی بازتر شدن فضای جامعه را برای شکایت و پیگیری های قانونی قربانیان لازم می داند و می‌گوید:«ما باید در جامعه برای بازتر شدن فضای اعتراض و شکایت قربانیان جنسی تلاش کنیم. باید تعریف کنیم که قربانی جنسی کیست و انگ های اجتماعی را از روی آن‌ها برداریم. از طرفی قوانین ما هم باید حمایتگر باشد. اگر کسی در اعتراض به تجاوز شکایت کرد با او اقدام خشن انجام ندهیم و از او حمایت کنیم. نکته مهم دیگری هم که وجود دارد این است که قربانی از متجاوز شکایت نمی‌کند چون احتمال می دهد که متجاوز روی او اسید بریزد یا بلایی سر او بیاورد. باید ارگان های قانونی طوری عمل کنند که قربانی تنها به این فکر کند که بعد از تجاوز به مراجع قانونی شکایت کند تا در جامعه فاجعه ای اتفاق نیفتد».

این روانکاو در ادامه ار تبعات به نتیجه نرسیدن شکایت برای محکوم کردن متهم می‌گوید:« از طرفی اثبات تجاوز در پزشکی قانونی بسیار سخت است. به خاطر همین قربانی با خودش مي‌گوید اگر من بروم شکایت کنم و در نهایت نتوانم آن‌ر ا ثابت کنم چه اتفاق برایم می افتد؟ چه بلایی سرم می آید. هم دردم را همه فهمیده اند و هم اینکه ممکن است متجاوز آسیب بیشتری به من بزند یا از من شکایت کند و من متهم شوم».

قربانی آزار جنسی متهم نیست

معمولا بهترين واكنش خانواده بعد از شنيدن تعرض به دخترشان اين است كه با کسی درباره این موضع صحبت نکنند یا حتی شكايتی هم در میان نباشد چون آبروي خانوادگی شان می رود. از طرفی در شهرهایی مانند ایرانشهر که مذهبی و سنتی هستند و تعصبات در آن جریان دارد اینکه یک زن بخواهد ماجرای تجاوز جنسی‌اش را با خانواده یا حتی همسرش مطرح کند برایش وحشتناک است چون در معرض قضاوت های گوناگوني است و همین حالا تنها سه نفر از دختران از 41 دختر از ربوده شدن و تجاوز جنسی شکایت کرده اند در حالی که بقیه در تنهایی و سکوت دردشان را می‌کشند و به کسی حرف نمی‌زنند.دکتر رضا شیرالی، رفتارشناس در گفت و گو با «قانون» می‌گوید:«رسانه ای شدن تجاوز به 41 دختر ایرانشهری در دوماه گذشته اولین خبری نیست که در ماه گذشته درباره تجاوز رسانه ای شده است. چندی قبل پسران دبیرستانی مدرسه معین مورد آزار و اذیت مدیر خود قرار گرفتند و دو پرونده کودک آزاری دختران افغان در مشهد و خمینی شهر نیز وجدان جمعی جامعه ایرانی را به درد آورد». او نقش آموزش از طریق خانواده ها، مدارس و رسانه ها و صداو سیما را برای جلوگیری از تجاوزهای جنسی موثرتر از هر چیزی می داند و می‌گوید:« چون هیچ راه پیشگیرانه ای برای آن وجود ندارد و مهم ترین موضوع این است که آدم ها و به‌خصوص بچه ها در مورد این موضوع آگاهی های لازم را داشته باشند که اگر این اتفاق برای‌شان افتاد بتوانند از مراحل درست اقدام کنند و کمتر دچار آسیب هایی که در این زمینه وجود دارند شوند. کسی که به او تجاوز شده بابد بتواند با پدر و مادر یا همسرش درباره این موضوع صحبت کند».

دکتر شیرالی حادثه ای را که در ایرانشهر افتاده شبیه به یک جنایت سازمان یافته می داند و معتقد است چنین اتفاقی به عوامل بسیار زیادی وابسته است. اما اینکه شخصی بعد از آزار ترجیح دهد که رنج سکوت را به جان بخرد و از متجاوز شکایت نکند بخشی از آن به ساختارهای سنتی جامعه ما برمی‌گردد.

باید بدانیم کسی که مورد آزار جنسی یا تجاوز قرار گرفته است متهم نیست و باید از او از همه جهت‌ها حمایت کرد. بعضی ها با حرف‌های نادرست به بحران‌های روحی و روانی بعد از این پدیده در افراد دامن می زنند. مثلا می گویند:« حتما خودت کاری کردی که به تو تجاوز شده!» یا« چرا درباره این موضوع نتوانستی از خودت دفاع کنی که به تو تجاوز نشود» یا « حالا که همه فهمیده اند به تو تجاوز شده این موضوع باعث سرشکستگی و بی‌آبرویی خانواده ما شده است» این جملات باعث می‌شود شخصی که مورد تجاوز گرفته ویران شود و تمام نقاط امید خود را از دست بدهد و چه بسا به سمت آسیب به خود پیش رود و باعث به‌وجود آمدن عواقب بسیار خطرناکی شود. تنها موضوعی که باعث می شود شخصی که مورد آزار جنسی قرار گرفته بتواند آزار کمتری به خودش بدهد این است که مورد حمایت افراد نزدیک قرار بگیرد و بداند که این آسیب و درد تنها برای خودش نیست و آدم های دیگری در این درد با او سهیم هستند».

باید رسانه ها این موضوع را در عرف جامعه جا بیندازند که قربانی آزار و تجاوز جنسی متهم نیست. او نیاز به حمایت دارد و باید در کنار حمایت نزدیکانش و از طریق قانون از بزهکار شکایت کند. سیستم قانونی هم باید قوانین مربوطه را ارتقا دهد تا در جهت حمایت بیشتر از این قربانیان باشد.

 

قانون

ماجرای تعدی به برخی از شهروندان ایرانی در نقطه ای از سیستان و بلوچستان؛درد ایرانشهر بر جان ایران 

گویا شادی به ما نیامده است. انگار قرار نیست لب‌هایمان لختی بخندد. هنوز دستمال‌های برافراشته از جشن و سرور برد تیم ملی فوتبال پایین نیامده و سرخوش از بردی شیرین بودیم که انتشار خبر هولناک تجاوز به 41دختر ایرانشهری،صدای شادی را در گلویمان خفه کرد.از تلخی خبر، لبخند پیروزی بر لب‌هایمان ماسیدوغمی عمیق در جانمان ریشه دواند.دیگر به شنیدن خبرهای ناراحت‌کننده و تجاوزهای هولناک عادت کرده‌ایم.گویا سایه شوم این اتفاقات تکان‌دهنده قرار نیست دست از سر ما بردارد
این روزها شمار قربانیان تجاوزهای جنسی چنان افزایش یافته است به گونه‌ای که خبر تجاوز با خبر تجاوزی دیگر را فراموش می‌کنیم. هنوز از شوک تجاوز به دانش‌آموزان مدرسه‌ای در غرب تهران در نیامده بودیم که خبر تجاوز به «بهاره» دختر خردسال افغانی و تلخ‌تر از آن موضع‌گیری غبرمنطقی نماینده مجلس این شهرما را در بهت فرو برد. درست در زمانی که فکر کردیم با برد فوتبال مجالی برای فراموشی حوادث تلخ و فرصتی برای شادی یافته‌ایم که این بار از خبر دردناک تجاوز گروهی دختران ایرانشهری شوکه و منقلب شدیم تا باور کنیم عمر شادی مردم ما بسیار کوتاه‌تر از زمانی است که فکر می‌کنیم.اگر تا همین چند وقت پیش، بحث تجاوز جنسی به کودکان مطرح بود اما امروز در ایرانشهر شاهد تجاوز گروهی و آن هم به زنان و دخترانی هستیم که حتی اغلب آنان روزه‌دار نیز بودند
تمام ماجرا از سخنان امام جمعه اهل تسنن ایرانشهر در خطبه‌های نماز عیدفطر شروع شد.«مولوی‌طیب‌ملازهی» امام جمعه ایرانشهر در تریبون نماز جمعه از تجاوز گروهی به 41 دختر ایرانشهری پرده برداشت و گفت:در ماه رمضان دختری که از سر کار به خانه بازمی‌گشت توسط عده‌ای با خودرو ربوده شد و تا غروب این خانم در دست «این گرگ‌ها» بوده است.مولوی طیب در ادامه گفت که پدر این دختر درباره این حادثه با وی صحبت کرده است.امام جمعه ایرانشهر در همین سخنرانی از دستگیری یکی از این «اوباش» خبر می‌دهد و ابراز امیدواری می‌کند که بقیه هم دستگیر شوند.
به گفته امام جمعه ایرانشهر، فرد دستگیر شده که «سرمایه‌دار و غنی است» به ۴۱ مورد «تجاوز» اعتراف کرده است.مولوی طیب در این سخنرانی از فرماندار ایرانشهر که در مراسم نماز عید فطر حضور داشت خواست که با عاملان برخورد شود.سخنان امام جمعه ایرانشهر به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بازخوردهای فراوانی از سوی کاربران و مردم سیستان و بلوچستان داشته است.
واکنش مسئولان ارشد ایرانشهر به تجاوز گروهی
پس از انتشار این خبر فرماندار ایرانشهر نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:«به‌دنبال قضیه زشت و شنیع اخیر در سطح شهر، مجموعه شورای تامین شهرستان با حساسیت کامل در کمتر از چند ساعت عامل اصلی قضیه را دستگیر و بررسی‌های لازم برای شناسایی و تعقیب دیگر همدستان به جد در دستور کار قرار گرفت. بزودی با اتمام رسیدگی‌های قانونی اشد مجازات برای متعرضان به عنف و نوامیس مردم را شاهد خواهیم بود
فرماندار ایرانشهر قول داد که «ذره‌ای اغماض و مماشات» در مورد این پرونده صورت نگیرد و در عین حال خواسته که از «هرگونه اقدام احساسی و غیرقانونی» خودداری شود.در پی طرح این موضوع در نماز عید فطر، «محمد خانی»، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر، به ایلنا، گفت: «یکی از عوامل ربایش دختران در این شهرستان توسط نیروهای امنیتی شناسایی و دستگیر شد
 در همین حال برپایه تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی روز یکشنبه ۲۷ خردادماه گروهی از مردم ایرانشهر با تجمع در مقابل فرمانداری خواستار رسیدگی به این پرونده شدند.این گزارش‌ها حاکی از آن است که فرماندار با معترضان گفت‌وگو کرده و قول پیگیری جدی داده است.
سکوت قربانیان موجب تکذیب تجاوز از سوی دادستان زاهدان شد
در سیستان و بلوچستان به دلیل بافت سنتی و مذهبی خاص، تعصبات نقش پررنگی در ساختارهای اجتماعی دارند. بنابراین در چنین فضایی حتی سخن گفتن از موارد این شکلی دشوار است، چه برسد به پیگیری‌های قانونی و قضایی. تابوهای فرهنگی در ایرانشهر اکنون منجر به سکوت تلخ قربانیان شده است.سکوتی که بدون تردید باعث جسورتر شدن متجاوزان می‌شود.به گفته مسئولان ایرانشهری تاکنون فقط 3 نفر از 41 قربانی اقدام به شکایت کرده و پیگیر ماجرا بودند و بقیه به دلیل تعصبات و ترس از رسانه‌ای شدن یا به اصطلاح حفظ آبروی خود سکوت کرده و با کابوس آن اتفاق دردناک روز را به شب می‌رسانند.
سکوت قربانیان سبب تکذیب تجاوز به آنان شده است. دادستان زاهدان به این بهانه که تنها یک نفر از 41 نفر قربانی حاضر به انجام معاینات پزشکی شده است، تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر را تکذیب کرد. «حجت الاسلام علی موحدی راد» گفت:تجاوز به 41 دختر و زن در شهرستان ایرانشهر تا این لحظه تکذیب می شود زیرا تنها سه نفر شاکی خصوصی تاکنون برای این موضوع به دادسرا مراجعه کرده اند.
وی افزود: «فعلا سه نفر تحت عنوان آدم ربایی و تجاوز به عنف شکایت کرده اند که اتهامات مطرح شده از سوی آنان مربوط به یکی دو روز اخیر نبود و یکی از خانم ها مدعی شد دی ماه پارسال، یکی دیگر اردیبهشت و دیگری خردادماه مورد تجاوز قرار گرفتند.این در حالیست که از سه شاکی یادشده فقط یک نفر حاضر به انجام معاینات پزشکی در پزشکی قانونی شده است.متهمان بر اساس اظهارات شکات چهار نفر هستند که یکی از آنان که مالک خودرو و جزو عوامل اصلی بوده دستگیر و سه نفر دیگر نیز شناسایی و دستور دستگیری آنان صادر شده است»
تعداد قربانیان تجاوز مشخص نیست
علی‌رغم گفته‌های امام جمعه، فرماندار ایرانشهر گفت که «تاکنون به تعداد یا اطلاعات مشخصی از موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر» دست نیافته‌اند.وی این پرونده را «پیچیده» توصیف کرده و افزود: «اثبات موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر مستلزم آزمایشات و پیگیری‌های ویژه است که در دستور کار شورای تامین و پزشکی قانونی قرار گرفته و به‌زودی اخبار موثق در این‌باره منتشر خواهد شد
فرماندار ایرانشهر گفت: «تاکنون هیچ تعدادی به‌طور قطع مشخص نشده و دامن‌زدن به این موضوعات تا زمان اثبات قطعی آن سبب پیچیدگی بیشتر موضوع خواهد شد
مسئولان و بزرگان اقوام پای کار بیایند
امام جمعه ایرانشهر که برای اولین بار پرده از این جنایت برداشت،درباره منبع خبر تجاوز به دختران ایرانشهری به ایلنا گفت:«منبع صحبتی که در نماز عید فطر ایرانشهر داشته‌ام، اولیای یکی از دختران آسیب‌دیده بود که با حجمی از نگرانی و اضطراب از بنده خواست این موضوع را به گوش مسئولان برسانم تا پیگیری شود و از تکرار این اتفاق جلوگیری شود
مولوی طیب ملازهی افزود:«خوشبختانه ابتدای امر یک نفر از عاملان این موضوع دستگیر شده و طبق گفته شورای تامین و اعلام نیروی انتظامی موضوع در دست بررسی و دستگیری دیگر حلقه‌های آن در دست انجام است
فرد دستگیر شده سرمایه دار و غنی است
امام جمعه اهل تسنن ایرانشهر با بیان اینکه فرد دستگیر شده سرمایه‌دار و غنی است، افزود:«متاسفانه عده‌ای زور دارند و عده‌ای هم زر و پول دارند و گاهی همراه شدن این دو گروه با هم سبب رخ دادن اتفاقاتی مانند تجاوز به دختران در ایرانشهر می‌شود
وی درباره دلایل این اتفاق در شهر ایرانشهر گفت:«عوامل زیادی می‌تواند سبب رخ دادن چنین ناهنجاری‌های اجتماعی باشد که یکی از آنها مهاجر بودن این شهرستان به‌دلیل موقعیت تجاری آن است که این موضوع باعث شده افراد زیادی از نقاط مختلف با افکار و تربیت‌های متفاوت در این شهرستان زندگی کنند
موضوع تجاوز در ایرانشهر جای تامل دارد
نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه موضوع تجاوز گروهی در دست پیگیری است،به ایلنا گفت:«تاکنون آمار دقیقی از این موضوع به ما داده نشده است و تا اتمام تحقیقات قضایی نیز نمی‌توان آماری از تعداد قربانیان این موضوع اعلام کرد
«محمد نعیم امینی‌فرد» افزود: از نیروهای قضایی و انتظامی خواسته‌ایم در اسرع وقت ابعاد مختلف قضیه بررسی و موضوع تجاوز به دختران ریشه‌یابی شود چراکه رخ دادن چنین اتفاقی در یک جامعه سنتی مانند ایرانشهر، جای تامل دارد و خبر از سست شدن بنیان‌های اخلاقی می‌دهد.
به اعتقاد نماینده مردم ایرانشهر گسترش حاشیه‌نشینی در ایرانشهر، قرار گرفتن این شهرستان در مسیر باندهای سازمان‌یافته قاچاق مواد مخدر، می‌تواند از دیگر علل رخداد چنین اتفاقاتی در این شهرستان باشد.
4 فرد آسیب‌دیده مورد بررسی پزشکی و غربالگری قرار گرفته‌اند
امینی‌فرد درباره حمایت از دختران آسیب‌دیده گفت: این دختران قربانی اشتباهاتی شده‌اند که ما هم در آن سهیم بوده‌ایم. افراد آسیب‌دیده باید حمایت پزشکی و روانی شوند که خوشبختانه با حمایت دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تاکنون 4 فرد آسیب‌دیده مورد بررسی پزشکی و غربالگری بیماری‌ها قرار گرفته و حمایت‌های پزشکی را دریافت کرده‌اند.
وی انجام حمایت‌های روانی و اجتماعی از افراد آسیب‌دیده را مهم‌ترین اقدام خانواده‌ها و مسئولان از آنها می‌داند و می‌گوید: حمایت روانی از این افراد باید از طریق نیروهای انتظامی، سازمان‌های مردم‌نهاد، تامین اجتماعی و از همه مهمتر از طریق خانواده‌های آنان صورت گیرد.
امینی‌فرد تصریح کرد: شهرستان ایرانشهر علی‌رغم آنکه مرکز فرهنگی استان محسوب می‌شود و به سبب مشکلات این شهرستان مسائل امنیتی - اجتماعی درازمدتی را داشته که منجر به مشکلات عدیده‌ای شده و زمانی بزرگترین جرم‌های مسلحانه را در این شهرستان شاهد بودیم که لازم است تجدیدنظری در ساختار نیروها و تشکیلات نیروی انتظامی در این شهرستان داشته باشیم.
احساس ناامنی اجتماعی در ایرانشهر
امینی‌فرد افزود: ساختار نیروهای انتظامی ایرانشهر قدیمی و مربوط به چهار دهه قبل است و ما افزایش نیروهای انتظامی در منطقه ایرانشهر را نداشته‌ایم و این خود مزید بر علت شده، همچنین عدم استفاده از نیروهای بومی در تشکیلات انتظامی ایرانشهر، عدم آشنایی نیروهای فداکار، عدم تجهیز پلیس تخصصی در این شهرستان می‌تواند دلایلی برای کنترل ایرانشهر و تشدید چنین اتفاق‌هایی باشد.
وی گفت: نبود مکان‌هایی برای تفریحات‌سالم و گذراندن اوقات‌فراغت، نداشتن مکان‌های فرهنگی مناسب، بیکاری، حاشیه‌نشینی و مهاجرت جمعیت به این شهرستان می‌تواند دلایلی برای بروز چنین بحران‌هایی باشد. امینی‌فرد خاطرنشان کرد: مردم در شهرستان ایرانشهر احساس ناامنی اجتماعی می‌کنند و با انتشار خبرهای این‌چنینی شوک روانی به جامعه وارد می‌شود. باید ابعاد مختلف مسئله تجاوز به دختران ایرانشهری مورد بررسی قرار گیرد و مقامات قضایی نظر نهایی خود را اعلام کنند. همچنین این اطمینان به خانواده‌های قربانیان داده شود که موضوع به صورت محرمانه پیگیری می‌شود و حمایت‌های لازم جسمی، اجتماعی و روانی از فرزندان آنان صورت می‌گیرد
وی آگاهی‌رسانی را مهم‌ترین عامل پیشگیری از تکرار چنین اتفاقاتی می‌داند و می‌گوید: جریانات سازمان یافته این‌چنینی، پایش‌های انتظامی در مبادی و ورودی شهر ایرانشهر را می‌طلبد.

همدلی


مساله « تجاوز به دختران» تكرار فاجعه؛ اين بار ايرانشهر

وقتی مولوی طیب امام جمعه اهل تسنن شهرستان ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید از تجاوز به دختران در این شهرستان خبر داد، تنها واکنش ممکن سکوت و حیرت بود. رقم قربانیان تجاوز در شهری نه چندان بزرگ، هول دردناکی به دل می‌اندازد. ضربه اولیه که گذشت، واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی موج در موج از راه رسید. در این بین واکنش مردم دردمند استان سیستان و بلوچستان از جنسی دیگر بود. دردناکی ماجرا خیلی زود واکنش وزیرکشور را در پی داشت. وزیر کشور به دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان و رئیس شورای تأمین استان، دستور داد؛ به‌موازات اقدامات و پیگیری‌های مرجع قضائی، که برابر روند قانونی در جریان است، ضمن بررسی مضاعف و همه‌جانبه موضوع از طریق شورای تأمین استان، گزارش دقیقی از ابعاد آن تهیه شده و در اولین زمان ممکن به استحضار مردم شریف استان به‌خصوص هموطنان عزیز شهرستان ایرانشهر رسانده شود. استان سیستان و بلوچستان که دیرزمانی است با تشنگی و کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند و با خشک شدن آبگیرها و تالاب‌ها فرسایش سریع خاک ارزشمند را به نظاره نشسته است و در عین حال با ناآرامی‌های مرزی به خاطر تحرک گروه‌های سلفی روبه‌روست، چند ماهی است با چنین فاجعه‌ای درگیر بوده و در این مدت تنها خانواده قربانیان از آن مطلع بوده‌اند. خانواده‌هایی که اغلب به‌خاطر حفظ آبرو سکوت کرده بودند تا اینکه یکی از آن میان خبر دهشتناک را به مولوی طیب می‌رساند تا از آن طریق به گوش مسئولان برسد. اگر چه از همان ابتدا این خبر با تعداد قربانیان منتشر شد اما ظاهرا تعداد روشن قربانیان مشخص نیست. در خبرها از 41 قربانی سخن گفته شده اما فرماندار ایرانشهر تاکید می‌کند: پیگیری این مسائل از نظر قانونی چارچوب‌های خاص خود را دارد و به‌راحتی نمی‌توان در این‌باره اظهارنظر کرد چرا که تاکنون به تعداد یا اطلاعات مشخصی از موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر دست نیافته‌ایم.
پیچیدگی؛ همسایه سکوت
شاید سکوت چند ماهه خانواده‌ها تمثیلی از پیچیدگی موضوع باشد. قدر مسلم تا زمانی که ابعاد ماجرا روشن نشده نه می‌توان گمانه‌زنی کرد و نه اساسا گمانه‌زنی در چنین شرایطی اخلاقی است که تنها و تنها بر پریشانی خانواده‌ها خواهد افزود. نبی بخش داوودی می‌افزاید: همان ابتدای امر در کمتر از چند ساعت عامل اصلی موضوع تجاوز را دستگیر کرده و در حال پیگیری هستیم اما قضایا پیچیده است و تاکنون به جمع‌بندی نهایی درباره این موضوع نرسیده‌ایم. داوودی متذکر شد: اثبات موضوع تجاوز به دختران در ایرانشهر مستلزم آزمایشات و پیگیری‌های ویژه است که در دستور کار شورای تامین و پزشکی قانونی قرار گرفته و به‌زودی اخبار موثق در این‌باره منتشر خواهد شد. فرماندار ایرانشهر افزود: تاکنون هیچ تعدادی به‌طور قطع مشخص نشده و دامن‌زدن به این موضوعات تا زمان اثبات قطعی آن سبب پیچیدگی بیشتر موضوع خواهد شد. موحدی‌راد، دادستان زاهدان افزود: تحقیقات درباره دو نفر دیگر از متهمان که متواری هستند، ادامه دارد و دستگاه قضائی و نیروی انتظامی با جدیت پیگیر دستگیری عوامل این ربایش است. در پی این فاجعه حدود 50 نفر از مردم ایرانشهر در اعتراض به تعرض انجام شده به تعدادی از دختران این شهرستان در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواهان اشد مجازات برای ربایندگان شدند. تجمع‌کنندگان که زن و مرد بودند از فرماندار، مسئولان امنیتی و قضائی خواستند تا متهمان و متجاوزان را در اسرع وقت دستگیر کنند و به مجازات برسانند
ضرب محرومیت در دورافتادگی
از همان ابتدای انتشار، بخشی از خبر که اندکی اضطراب و خشم را کم می‌کرد این بود که یکی از افراد متجاوز بازداشت شده است و تلاش‌ها برای روشن شدن دیگر ابعاد ماجرا ادامه دارد. اما از کنار هم گذاشتن اعداد منتشر شده از متن خبر، قربانیان در برابر متجاوز، می‌توان تا حدی به سخن امام جمعه ایرانشهر را دریافت. آنجا که می‌گوید: فرد دستگیر شده سرمایه‌دار و غنی است. متاسفانه عده‌ای زور دارند و عده‌ای هم زر و پول دارند و گاهی همراه شدن این دو گروه با هم سبب رخ دادن اتفاقاتی مانند تجاوز به دختران در ایرانشهر می‌شود. مولوی طیب ملازهی خاطرنشان کرد: «هجمه‌های فرهنگی که دشمنان ایران و دین علیه این مردم انجام می‌دهند باعث می‌شود عده‌ای با بی‌خردی دست به انجام چنین کارهایی بزنند و دختران این شهرستان مذهبی و سنتی را در گرداب ندانم‌کاری‌های خود فرو ببرند و جامعه را از اخلاقیات تهی کنند» و سخن درستی است اما آیا می‌توان بروز چنین فجایعی را از ضرب محرومیت و دورافتادگی و فقر نتیجه گرفت؟ اگر امکانات اولیه شهر پاسخگوی نیازهای اولیه و بسیار طبیعی شهروندان باشد و نوجوانان و جوانان بتوانند اوقات خود را به سلامت در آن سپری کنند، آیا هر دیوخوی گمراهی می‌تواند دختران و پسران معصوم دورافتاده‌ترین شهرها و روستاهای ما را طعمه زیاده‌خواهی‌های خود کنند؟ در عین حال دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: متهمان بر اساس اظهارات شکات 4 نفر هستند که یکی از آنان که مالک خودرو و جزو عوامل اصلی بوده دستگیر و 3 نفر دیگر نیز شناسایی و دستور دستگیری آنان صادر شده است. حجت الاسلام علی موحدی راد بر این مهم تاکید کرد: دادستانی قبل از اینکه این موضوع در نمازجمعه اهل سنت مطرح شود به آن ورود کرده و بر اساس شکایتی که از قبل مطرح شده دستور شناسایی و دستگیری متهمان صادر و یک متهم روز پنجشنبه دستگیر شده بود.
آگاهی در کنار بازدارنده‌ها
درپی این فاجعه حدود 50 نفر از مردم ایرانشهر در اعتراض به تعرض انجام شده به تعدادی از دختران این شهرستان در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواهان اشد مجازات برای متجاوزان شدند. تجمع‌کنندگان که زن و مرد بودند از فرماندار، مسئولان امنیتی و قضائی خواستند تا متهمان و متجاوزان را در اسرع وقت دستگیر کنند و به مجازات برسانند. در سوی دیگر باید هر چه سریع‌تر نقطه ضعف‌های قانونی در حمایت از زنان برطرف شود تا به این وسیله آرامش خاطر جای تشویش و نگرانی را بگیرد و بر این مهم در تماس تلفنی معاون رئیس‌جمهور و استاندار سیستان و بلوچستان تاکید شده است. معاون رئیس‌جمهوری در واکنش به خبر تجاوز در ایرانشهر، گفت: باید از همه راه‌های بازدارنده برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران استفاده کرد. معصومه ابتکار پس از گفت‌وگوی تلفنی با سید دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان بار دیگر بر تسریع ارسال لایحه مقابله با خشونت علیه زنان تاکید کرد و افزود: ابزارهای بازدارندگی در مقابل این چنین جنایاتی باید افزایش یابد. ابتکار گفت: استاندار سیستان و بلوچستان نیز بر لزوم رسیدگی کامل به موضوع تعرض در ایرانشهر تاکید دارد. معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: از مجلس شورای اسلامی مجددا تقاضا دارم همچنین نسبت به درخواست دولت برای در اولویت قرار دادن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اقدام کند. وی با ابراز تاسف شدید از واقعه رخ داده در ایرانشهر، یکی از راههای مهم مقابله با این حوادث ناگوار و غیر قابل بخشش را حمایت از اورژانس‌های اجتماعی و ۱۲۳ دانست و افزود: همه دستگاه‌های مرتبط باید با توجه به ضرورت رسیدگی فوری به خشونت‌ها و تعرضات و حمایت‌های اجتماعی و تخصصی روانشناسی از شهروندان آسیب دیده از اقدامات اورژانس‌های اجتماعی پشتیبانی کنند. ابتکار تاکید کرد که ماه گذشته نامه‌ای به امضای وی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حمایت فرابخشی دولتی و غیردولتی از ۱۲۳ برای مقابله با حوادث ضد انسانی به وزیر کشور نوشته شده است.
عبور شیطان از حاشیه
ماجرای تجاوز به دختران معصوم در ایرانشهر چنان است که از هر زاویه‌ای می‌توان به تصویر فاجعه خیره شد؛ اینکه چرا متجاوز می‌تواند چندماه به رفتار پلیدش ادامه دهد، اینکه چرا دختران در دام چنین شیطان‌صفتانی گرفتار شده‌اند و اینکه چرا خانواده‌ها چنین در تنها و سکوت تحمل درد کرده‌اند. نماینده ایرانشهر در مجلس هم از زاویه‌ای دیگر به موضوع نگریسته است. محمد نعیم امینی‌فرد اظهار کرد: از نیروهای قضائی و انتظامی خواسته‌ایم در اسرع وقت ابعاد مختلف قضیه بررسی و موضوع تجاوز به دختران ریشه‌یابی شود، چرا که رخ دادن چنین اتفاقی در یک جامعه سنتی مانند ایرانشهر، جای تامل دارد و خبر از سست شدن بنیان‌های اخلاقی می‌دهد. نماینده ایرانشهر در سخنانش به قرار گرفتن ایرانشهر در مسیر ترانزیت مواد مخدر و فعالیت باندهای سازمان‌یافته اشاره کرده است. نماینده ایرانشهر به اهمیت حمایت‌های روانی و اجتماعی اشاره کرده و تاکید کرده است:‌ حمایت‌ها باید از طریق نیروهای انتظامی، سازمان‌های مردم‌‌نهاد، تامین اجتماعی و از همه مهم‌تر از طریق خانواده‌های آنها صورت گیرد. وی با بیان اینکه شهرستان ایرانشهر به‌رغم آنکه مرکز فرهنگی استان محسوب می‌شود و به سبب مشکلات این شهرستان مسائل امنیتی- اجتماعی درازمدتی داشته که منجر به مشکلات عدیده‌ای شده و زمانی بزرگترین جرم‌های مسلحانه را در این شهرستان شاهد بودیم، یادآوری کرد: ساختار نیروهای انتظامی ایرانشهر قدیمی و مربوط به چهار دهه قبل است و ما افزایش نیروهای انتظامی در منطقه ایرانشهر را نداشته‌ایم و این خود مزید بر علت شده، همچنین عدم‌استفاده از نیروهای بومی در تشکیلات انتظامی ایرانشهر، عدم‌آشنایی نیروهای فداکار، عدم‌تجهیز پلیس تخصصی در این شهرستان می‌تواند دلایلی برای کنترل ایرانشهر و تشدید چنین اتفاق‌هایی باشد.
آبی بر آتش تشویش
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تاکنون ۳ نفر در این رابطه شکایت کرده‌اند و یک نفر هم متهم در ایرانشهر دستگیر شده است. تعدادی از متهمان نیز در شهرستان‌های اطراف ایرانشهر و منطقه بلوچستان از جمله چابهار و فنوج بوده‌اند. حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در گفت‌وگو با ایسنا؛ با بیان اینکه ادعایی که از سوی آقای مولوی در نماز جمعه ایرانشهر اعلام شده مورد تایید ما نیست، گفت: تاکنون ۳ نفر در خصوص موضوع آدم‌ربایی و تجاوز دختران در ایرانشهر شکایت کرده‌اند که در این رابطه یک متهم دستگیر شده است. وی در رابطه با موضوع آدم‌ربایی دختران ایرانشهری افزود: جزئیاتی که تاکنون در رابطه با این پرونده اعلام شده قابل تأیید ما نیست که این افراد چند نفر بوده‌اند و آیا تعداد افرادی که به آنها تجاوز شده و ادعایی که آقای مولوی در نماز جمعه داشته به هیچ وجه نیست مورد تایید ما نبوده و مسأله در حال بررسی است. وی افزود: اولا طرح این موضوع در مرجع قضایی نبوده و تحقیقات در مرجع انتظامی صورت گرفته و ثانیا تعدادی هم که مولوی نماز جمعه ایرانشهر اعلام کرده است را به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم. رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تاکنون ۳ نفر در این رابطه شکایت کرده‌اند و یک نفر هم متهم در ایرانشهر دستگیر شده است. تعدادی از متهمان نیز در شهرستان‌های اطراف ایرانشهر و منطقه بلوچستان از جمله چابهار و فنوج بوده‌اند که نیابت‌های قضایی و دستورات قضایی و اعزام تیم‌هایمان برای دستیگری آنها انجام شده و تاکنون کسی از این افراد دستگیر نشده و اقدامات قضایی و انتظامی آن در حال پیگیری است. حمیدی در رابطه با تعداد افراد مرتبط با این پرونده یادآور شد: اینکه چند نفر مرتبط با این موضوع وجود دارد فعلا تا بررسی‌هایی که به نتیجه برسد و برای ما روشن شود را نمی‌توان قاطعانه اعلام کرد. وی گفت: در حال حاضر با توجه به مراجعاتی تحت عنوان اینکه به این افراد تجاوز شده، در دو مرجع قضایی پرونده تشکیل شده و با توجه به صلاحیت‌هایی که وجود دارد، بحث آدم‌ربایی و ایجاد مزاحمت آنها در دادسرای ایرانشهر و موضوع تجاوز در دادگاه کیفری یک این شهرستان پرونده تشکیل شده و برای این موضوع در هر دو مرجع قضایی پرونده شکیل شده و در حال پیگیری است. رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: از هر دو مرجع دستورات قضایی صادر شده و قضیه پیگیری می‌شود و تا ابعاد آن روشن نشود نمی‌توان به طور صریح و قاطعانه اظهار نظر کرد که موضوع چه بوده است. ممکن است برخی از این افراد از قبل ارتباطاتی با هم داشته‌اند که بعدا به اختلاف برخورد کردند و منتهی به شکایت شده و ممکن است برخی موارد هم تجاوز به عنف باشد که این موضوعات باید بررسی شود. حمیدی افزود: ممکن است ارتباطاتی که بین پسران و دختران بر اساس وعده ازدواج صورت گرفته باشد و اینها حدسیاتی است که در حال پیگیری آنها هستیم و شکاتی که تا به حال مراجعه کردند به پزشکی قانونی معرفی شده‌اند. وی خاطرنشان کرد: یک تیم پزشکی قانونی مجرب از مرکز استان سیستان و بلوچستان به ایرانشهر اعزام شده که بتوانند سریعا و به صورت تخصصی در این رابطه اظهار نظر کنند.

آرمان

ماجرای خبر تجاوز به 41 دختر در سیستان‌‌و‌بلوچستان

«دختری از سر کار برمی‏گشته به منزل، داخل کوچه که رسیده ماشینی آمده داخل کوچه جلویش را گرفته و به زور سوارش کرده آنهم در ماه رمضان. همسایه‌ها تا جنبیدند ماشین رفته و تا غروب این خواهر مسلمان در دست این گرگ‌ها بوده است. بعد او را آوردند در منزل! پدرش دیروز آمده بود زار زار گریه می‌کرد. می‌گفت زمین دهن باز می‌کرد من و بچه‌ها و خانواده‌ام می‌رفتیم ولی این ننگ به دامان ما نمی‌افتاد. تا دیشب عشاء که دوستان خبر آوردند یکی از این اوباش‌ گیر افتاده است. انشاالله بقیه هم گیر می‌افتند. تا دیشب که اعتراف کرده است. باور نمی‌کنید اصلا مغز سرم سوت کشید. اعتراف کرده به ۴۱ خواهر مسلمان این‌ها تجاوز کردند. یکی از این اوباش‌ فرار کرده جایی رفته است دیشب من گیرش آوردم با تلفن از یک جایی! گفتم تو چاه مانده خودت رو میای معرفی می‌کنی اگر معرفی نکردی تا قله قاف هم بری ما گیرت می آوریم. حتی یک تعدادی حاضر نشدند بیایند دادگاه فقط دو، سه نفر الان آمدند. این‌ها یک تیمی هستند، الحمدالله شناسایی شدند».
خبری که ایران را شوکه کرد
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر روز جمعه در نماز عیدفطر خبری را عنوان کرد که براساس آن یک باند 4 نفره به 41 نفر از دختران این شهر تجاوز کرده اند. وی این خبر را در حالی عنوان کرد که یک نفر از اعضای این باند دستگیر شده و به تجاوز به دختران در ایام ماه رمضان اعتراف کرده است. همچنین مولوی طیب امام جمعه اهل تسنن شهرستان ایرانشهر از فرمانداری و شورای تامین درخواست کرد تا سایر متجاوزان را نیز دستگیر کنند و به جزای عمل خود برسانند.
عامل اصلی این پرونده دستگیر شد
در حالی این خبر در خروجی رسانه های رسمی و غیر رسمی قرار گرفت که روز گذشته دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر از دستگیری عامل اصلی ربایش دختران در این شهرستان خبر داد. محمد خانی در این باره گفته بود: «به دنبال ربایش دختری توسط افراد ناشناس در شهرستان ایرانشهر شناسایی و دستگیری عوامل این پرونده در دستور کار شورای تامین، دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی قرار گرفت
دادستان عمومی و انقلاب ایرانشهر با اشاره به اینکه خوشبختانه تاکنون عامل اصلی این پرونده دستگیر شده، گفت: «در حال حاضر تحقیقات در رابطه با علل ربایش و دستگیری همدستان فرد دستگیر شده ادامه دارد و بدون شک به زودی به نتیجه می رسد
اشد مجازات برای متعرضان به عنف و نوامیس مردم را شاهد خواهیم بود
در ادامه اظهارات روز عید فطر، امام جمعه ایرانشهر، فرماندار این شهر با صدور بیانیه‏ای شرایط را برای مردم نگران شرح داد. نبی بخش داوودی، فرماندار ایرانشهر در متن این بیانیه آورده است: «به دنبال قضیه زشت و شنیع اخیر در سطح شهر، مجموعه شورای تامین شهرستان با حساسیت کامل در کمتر از چند ساعت عامل اصلی قضیه را دستگیر و بررسی های لازم برای شناسایی و تعقیب دیگر همدستان به جد در دستور کار قرار گرفت.» در بخش دیگری ازاین بیانیه آمده است: «به لطف خداوند متعال و دعای خیر مومنان پرونده به طور ویژه در دستور کار مراجع قضایی قرار دارد و به عنوان رئیس شورای تامین به مردم قول می دهم که در راستای برخورد محکم قانونی و قضایی با توجه به حساسیت مدیران قضایی شهرستان ذره‏ای اغماض و مماشات انجام نخواهد شد و بزودی با اتمام رسیدگی های قانونی اشد مجازات برای متعرضان به عنف و نوامیس مردم را شاهد خواهیم بود
قبح ِ سنت
ایران از نگاه بسیاری از مسئولان و حتی مردم کشور تنها در کلانشهرها تعریف می‌شود. همین موضوع آزار جنسی به پسران در مدرسه‌‌ای در غرب تهران در هفته‌های گذشته توجه همگان، وزیر و وکیل را معطوف به این مدرسه کرد، حال اینکه شاید و تاکید می‌کنیم شاید اگر این اتفاق در یک شهرستان دیگر رخ می‌داد، امکان رسانه‌ای شدن آن با این ابعاد وجود نداشت. بارها اخباری کوتاه و گذرا از بارش سیل، طوفان شن و ... را در استان های جنوبی و محروم کشور شنیده‌ایم و به راحتی از کنار آن گذر کرده‌ایم! چرا؟ چون دور است! چون هیچ سلبریتی حوصله ندارد برای دیده‌شدن بیشتر برود و از این مناطق و مردمش عکس‌های سلفی بردارد! چون مسئولان سعی می‌کنند تنها تمرکز خود را در نقاطی بگذارند که بیشتر دیده می‌شوند و بسیاری از معلول‌های دیگر که رخ می‌دهد اما انگار نه انگار!
واکنش‌ها در فضای مجازی بیشتر با هشتگ #دختران_ایرانشهر همراه بود و همچنان ادامه دارد؛ کاربران مانند بسیاری از مردم شهرستان ایرانشهر خواستار دستگیری و پیگیری موضوع از طرف مقامات هستند. همین اطلاع رسانی‌های مجازی و همچنین اعتراض بیش از 50 نفر از مردم ایرانشهر که روز گذشته به خیابان آمدند و با فرماندار این شهر صحبت کردند، باعث فراگیرتر شدن این خبر در کشور شد. حال اینکه مباحث دیگری نیز در این رابطه قابل پیگیری است که چرا این دختران پس از تجاوز لب به زبان نگشودند؟ که شاید اگر این اتفاق رخ می‌داد، در پیگیری موضوع و ممانعت از افزایش شمار قربانیان تجاوز اقداماتی برای جلوگیری از افزایش آن صورت می‌گرفت
ماجرای آدم ربایی و تجاوز به دختران در ایرانشهر روز جمعه و پایان ماه رمضان توسط امام جمعه ایرانشهر به طور رسمی عنوان شد. هرچند هنوز به طور مشخص هیچ مقام مسئولی آن را تایید نکرده است و تنها به صدور دستوری در ارتباط با پیگیری آن بسنده کرده‏اند.
دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان
وزیر کشور در پی انتشار اخباری مبنی بر بروز مواردی از ناامنی اخلاقی در هفته‏های اخیر در ایرانشهر، پیگیری مضاعف موضوع را از رئیس شورای تامین سیستان و بلوچستان خواستار شد. در ادامه پیگیری‌های خبر تجاوز به تعدادی از بانوان ایرانشهری، وزیر کشور به دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان و رئیس شورای تامین استان، دستور داد؛ به موازات اقدامات و پیگیری های مرجع قضائی، که برابر روند قانونی در جریان است، ضمن بررسی مضاعف و همه جانبه موضوع از طریق شورای تامین استان، گزارش دقیقی از ابعاد آن تهیه شده و در اولین زمان ممکن به استحضار مردم شریف استان علی الخصوص هموطنان عزیز شهرستان ایرانشهر رسانده شود. رحمانی فضلی همچنین از رئیس شورای تامین استان سیستان و بلوچستان خواسته است، با استفاده از تعامل حداکثری با مردم و بویژه بزرگان و موثرین منطقه و تشریح و تبیین پیوسته ابعاد موضوع و اقدامات انتظامی و قضائی بعمل آمده در راستای برخورد قانونی با متخلفین، از سوء استفاده از احساسات و عواطف پاک مردم که بحق جریحه دار شده است، ممانعت به عمل آید.
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان: نمی‌توان قاطعانه اعلام کرد
در ادامه اظهارنظرهای صورت گرفته در رابطه با تجاوز در ایرانشهر، رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ادعایی که از سوی آقای مولوی در نماز جمعه ایرانشهر اعلام شده مورد تایید ما نیست، گفته بود: «تاکنون ۳ نفر در خصوص موضوع آدم‌ربایی و تجاوز دختران در ایرانشهر شکایت کرده‌اند که در این رابطه یک متهم دستگیر شده است
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی، در رابطه با موضوع آدم‌ربایی دختران ایرانشهری اظهار کرد: «جزئیاتی که تاکنون در رابطه با این پرونده اعلام شده درباره تعداد افرادی که به آنها تجاوز شده و ادعایی که آقای مولوی در نماز جمعه داشته به هیچ وجه مورد تایید ما نبوده و مساله در حال بررسی است.» وی به ایسنا گفته بود: «اولا طرح این موضوع در مرجع قضایی نبوده و تحقیقات در مرجع انتظامی صورت گرفته و ثانیا تعدادی هم که آقای مولوی در نماز جمعه ایرانشهر اعلام کرده است را به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم. تاکنون ۳ نفر در این رابطه شکایت کرده‌اند و یک نفر هم متهم در ایرانشهر دستگیر شده است. تعدادی از متهمان نیز در شهرستان‌های اطراف ایرانشهر و منطقه بلوچستان از جمله چابهار و فنوج بوده‌اند که نیابت‌های قضایی و دستورات قضایی و اعزام تیم‌هایمان برای دستگیری آنها انجام شده و تاکنون کسی از این افراد دستگیر نشده و اقدامات قضایی و انتظامی آن در حال پیگیری است.» 
حمیدی در رابطه با تعداد افراد مرتبط با این پرونده یادآور شد: «اینکه چند نفر مرتبط با این موضوع وجود دارد فعلا تا بررسی‌هایی که به نتیجه برسد و برای ما روشن شود را نمی‌توان قاطعانه اعلام کرد
وی گفت: «در حال حاضر با توجه به مراجعاتی تحت عنوان اینکه به این افراد تجاوز شده، در دو مرجع قضایی پرونده تشکیل شده و با توجه به صلاحیت‌هایی که وجود دارد، بحث آدم‌ربایی و ایجاد مزاحمت آنها در دادسرای ایرانشهر و موضوع تجاوز در دادگاه کیفری یک این شهرستان پرونده تشکیل شده و برای این موضوع در هر دو مرجع قضایی پرونده تشکیل شده و در حال پیگیری است. از هر دو مرجع دستورات قضایی صادر شده و قضیه پیگیری می‌شود و تا ابعاد آن روشن نشود نمی‌توان به طور صریح و قاطعانه اظهار نظر کرد که موضوع چه بوده است. ممکن است برخی از این افراد از قبل ارتباطاتی با هم داشته‌اند که بعداً به اختلاف برخورد کردند و منتهی به شکایت شده و ممکن است برخی موارد هم تجاوز به عنف باشد که این موضوعات باید بررسی شود
حمیدی افزود: «ممکن است ارتباطاتی بین پسران و دختران بر اساس وعده ازدواج صورت گرفته باشد و اینها حدسیاتی است که در حال پیگیری آنها هستیم و شکاتی که تا به حال مراجعه کردند به پزشکی قانونی معرفی شده‌اند

ابتکار


ماجرای ربودن 41 دختر ایرانشهری

انتشار خبر ربوده شدن 41 دختر ایرانشهری و تعرض به این دختران توسط اعضای یک گروه آدم ربا در شهرستان ایرانشهر که به‌عنوان یک فاجعه اجتماعی در سیستان و بلوچستان  مطرح شده، مسئولان قضایی و نیروی انتظامی استان را بر آن داشت تا با دستگیری اعضای باند ربایندگان دختران، موج نگرانی در میان خانواده‌های ایرانشهری را فرو بنشانند.تعداد دختران ربوده شده که مورد تجاوز اعضای یک باند 4 نفره قرار گرفته‌اند تاکنون 41 دختر عنوان شده و به گفته مسئولان محلی تعدادی از خانواده‌های ایرانشهری از بیم آبروی خانوادگی نخواسته‌اند از ربوده شدن دخترانشان پرده بردارند و هنوز تعداد دقیق دختران ربوده شده‌ای که مورد تعرض قرار گرفته‌اند مشخص نشده است. نخستین بارخبر این فاجعه را امام جمعه ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر فاش کرد و از دستگیری عامل اصلی این جنایت هولناک خبر داد و گفت: تلاش برای دستگیری همدستان او به‌طور گسترده ادامه دارد.

مولوی محمد طیب ملازهی امام جمعه اهل سنت ایرانشهر گفته یکی از اعضای این باند پس از دستگیری اعتراف کرده که تاکنون به ۴۱ دختر تجاوز کرده‌اند.
وی به هویت این افراد اشاره نکرد و اعلام کرد: این اوباش از همین بچه‌‌های ما بوده‌اند که اگر اسمشان را بگویم٬ عده‌ای سرشان پایین خواهد افتاد.بخشی از این تجاوز‌ها در ماه رمضان روی داده و از مقام‌‌های قضایی خواسته تمام اعضای این باند را دستگیر و با آنها برخورد کند.امام جمعه اهل سنت «ایرانشهر» در سخنان خود به صراحت اعلام کرده که فرماندار این شهر در جریان شناسایی و دستگیری یکی از اعضای این باند قرار دارد.رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان در گفت‌و‌گوی اختصاصی با روزنامه ایران در رابطه با خبر منتشر شده درباره تجاوز به 41 دختر ایرانشهری گفت: واقعیت این حادثه به شکلی که در فضای مجازی منتشر شده نبوده است. اخبار منتشر شده بنابر اظهارات یکی از امام جمعه‌ها بوده است و صحت ندارد.

3 شاکی و 4 متهم
حجت‌الاسلام حمیدی ادامه داد: کسانی که تاکنون به‌شکل رسمی شکایت کرده‌اند 3 نفر بوده‌اند. باتوجه به اطلاعاتی که شاکی‌ها در اختیار تیم تحقیق قرار دادند یکی از متهمان اصلی دستگیر شده و تحقیقات برای دستگیری 3 متهم دیگر ادامه دارد. این متهمان در شهرستان‌های اطراف ایرانشهر و منطقه بلوچستان از جمله چابهار و فنوج ساکن بوده که دستور نیابت‌های قضایی و اعزام تیم‌هایمان برای دستگیری آنها انجام شده است.
وی گفت: باتوجه به اینکه شکایت‌های مختلفی از جمله آدم ربایی و ضرب و جرح نیز وجود دارد پرونده در دادسرا تشکیل شده اما از جنبه تجاوز به شاکی‌ها پرونده در دادگاه کیفری یک استان رسیدگی می‌شود.

اعزام تیم پزشکی قانونی به ایرانشهر
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه تیمی از متخصصان پزشکی قانونی دیروز راهی شهرستان ایرانشهر شده‌اند، گفت: دستورات قضایی صادر شده و یک تیم پزشکی قانونی از استان به ایرانشهر اعزام شده تا این موضوع را رسیدگی کنند.حجت‌الاسلام حمیدی ادامه داد: شکایت‌های اولیه در رابطه با آزار و اذیت و آدم ربایی بوده است اما تحقیقات برای بررسی صحت و سقم این ماجرا ادامه دارد. حتی این احتمال وجود دارد ارتباطی از قبل بین این افراد بوده و این فرضیه که آنها به اختلاف خورده باشند و همین اختلاف باعث چنین شکایتی شده باشد نیز در دست بررسی است.

تأیید آزار و اذیت گروهی
دکتررضا عبدی، رئیس پزشکی قانونی استان سیستان و بلوچستان و سرپرست تیم اعزامی به ایرانشهر در گفت‌و‌گوی اختصاصی با گروه حوادث روزنامه ایران گفت: دیروز یک دختر جوان که شاکی پرونده بود به ما معرفی شد که طبق معاینات انجام شده توسط تیم پزشکی قانونی، تجاوز به دختر جوان تأیید شد. دختر جوان مدعی است که 4 نفر او را به زور سوار ماشین کرده و با بردن به خانه‌ای، چهار نفره او را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند. قربانی این جنایت سیاه 24 ساله بوده و دچار مشکلات روحی و روانی شده است.

آدم ربایی مقابل داروخانه
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان در رابطه با نحوه این آدم ربایی‌ها و آزار و اذیت به خبرنگار «ایران» گفت: طبق اظهارات دو نفر از شاکی‌ها وقتی آنها از داروخانه بیرون می‌آیند توسط مردان پژو سوار ربوده می‌شوند. یکی از آنها مدعی است که در بین راه چشم‌هایشان توسط مردان ناشناس بسته شده و موفق نشده‌اند مسیر را شناسایی کنند. اما یکی دیگر از شاکی‌ها که چشم‌هایش باز بوده مسیر را شناسایی کرده است.
طبق اظهارات قربانیان آنها به خانه‌هایی در ایرانشهر انتقال داده و مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند که این خانه‌ها نیز شناسایی شده‌اند.وی ادامه داد: متهمان حدود 30 سال سن دارند و دخترانی که قربانی شده‌اند سنشان بالای 18 سال است. اتهامات آنها آدم ربایی، ضرب و جرح، مزاحمت و تجاوز به عنف است که قوه قضائیه در حال بررسی این اتهامات است.

مردان پژو سوار، نخستین شکایت
دادستان ایرانشهر نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» گفت: نخستین گزارش 19 خرداد امسال با موضوع آدم ربایی به ما اعلام شد. ماجرا از این قرار بود که دختر جوانی در حال عبور از یکی از خیابان‌های ایرانشهر ناگهان توسط چهار سرنشین خودروی پژو 405 ربوده می‌شود.علیرضا خانی ادامه داد: ابتدا موضوع آدم ربایی مطرح شد. دختر جوان مدعی بود که این حادثه ساعت دو بعد از ظهر رخ داده است.
از آنجایی که قربانی این پرونده یکی از متهمان را شناسایی کرده بود با اطلاعاتی که او در اختیار تیم تحقیق قرار داد بررسی‌ها برای دستگیری عاملان این آدم ربایی آغاز شد.در ادامه این تحقیقات دو دختر دیگر نیز جداگانه به دادسرا رفته و شکایت‌هایشان را ثبت کردند. این دو دختر جوان اظهار داشتند سال گذشته از سوی چهار نفر مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. اما آن موقع از اعلام شکایت خودداری کرده بودند از آنجایی که مشخصاتی که دو دختر جوان در رابطه با مردان شیطان صفت می‌دادند با مشخصات پژو سواران یکی بود، این احتمال مطرح شد که افراد یک باند، سناریوی این آزار و اذیت را اجرا کرده‌اند.

انتقام‌گیری قومی و مذهبی مطرح نیست
دکتر حمیدی در پاسخ به این سؤال که طبق اطلاعات منتشر شده متهم در بازجویی‌ها به 40 مورد تجاوز و آدم ربایی اعتراف کرده است، گفت: این صحبت‌ها را یکی از امام جمعه‌های ایرانشهر بیان کرده و گفته که متهم در اداره آگاهی چنین اظهاراتی داشته است.
این مسأله هنوز به تأیید ما نرسیده است و باید به صورت کامل بررسی شود. شایعه دیگری که مطرح شده بحث قومیتی و مذهبی است. اما این پرونده هیچ ارتباطی با انتقام‌گیری و درگیری طایفه‌ای ندارد چرا که هم شاکی‌ها و هم متهمان بلوچ بوده و هر دو گروه نیز اهل تسنن هستند. به همین دلیل بحث قومیت و مذهب وجود ندارد.

کانال‌های ضد انقلاب
علی موحدی راد، دادستان زاهدان نیز در رابطه با این خبر گفت: کانال ضد انقلابی که از خارج از کشور هدایت می‌شود این ماجرا را بزرگنمایی کرده است و اصل ماجرا موضوع دیگری بوده است. تا زمانی که کسی طرح دعوا نکند و شکایتی ثبت نشود، نمی‌توان گفت تعداد قربانیان بیشتر از این بوده است. ما به شاکی‌ها نامه پزشکی قانونی داده‌ایم و بررسی‌ها در این خصوص ادامه دارد.

ایران

اهميت جلب اعتماد قربانيان جرم

 

«انكار»؛ واكنش معمول و معروف بسياري از مسوولان است. فرقي نمي‌كند مسوول كدام نهاد و دستگاه دولتي يا حكومتي باشند. فرض بر اين نيست كه درصدي محض رعايت احتمالات لحاظ شود و مسوول، مثلا در پاسخ بگويد: «در حال بررسي هستيم.»از ظهر جمعه كه «مولانا طيب ملازهي» امام جمعه اهل تسنن ايرانشهر در حضور فرماندار اين شهر و مردم موضوع دستگيري فردي متهم به ربايش و آزار و اذيت چند زن را مطرح كرد شايد عدد «۴۱» در صحبت‌هاي او نقطه عطفي از وسعت و بزرگي يك جرم بود اما نكته عميق‌تر و بزرگ‌تري هم در خود داشت؛ احتمال سكوت و عدم شكايت قربانيان. در بسياري از جرايم «آمار سياه» وجود ندارد. مثلا در جنايت قتل؛ به ازاي كشف جسد و بررسي شواهد و ادله اثبات قتل يك فقره قتل ثبت مي‌شود و آمار در اين جرم خطاي اندكي دارد. اما در برخي جرايم «آمار سياه» وجود دارد زيرا قربانيان جرم به دلايل مختلفي از طرح موضوع و اقامه دعوا خودداري مي‌كنند. همين وضعيت مي‌تواند آسيب‌شناسي و بسترشناسي وقوع آن جرم را دچار اختلال كند و در امر مبارزه پليسي نيز متوقف كردن مرتكب را به تاخير بيندازد. براي مثال در كشور ما اگر خداي ناكرده فردي به سراغ خريد مشروبات الكلي برود و فروشنده برسرش كلاه بگذارد يا تركيبي كشنده يا كوركننده به او بفروشد به سراغ شكايت و اقامه دعوا نمي‌رود زيرا خود عمل خريد و استعمال مشروبات الكلي جرم است. بنابراين اگر كلاهبرداري و ساير جرايم در چنين موضوعي رخ دهد آمار وقوع آن نمي‌تواند عددي واقعي را به ما نشان دهد زيرا ممكن است بسياري، از ترس مجازات خود به سبب استعمال و خريد، به سراغ قانون نرفته باشند و دعوايي ثبت نكرده باشند. اما جرايمي ديگر هست كه در آن «آمار سياه» مي‌تواند بيشتر و بزرگ‌تر باشد و دليل آن مساله حرمت و آبرو است.

اين وضعيت كه برخاسته از فرهنگ و ارزش‌هاي جامعه است آسيبي بسيار بزرگ‌تر از خود جرم به همراه دارد.مساله تعقيب و مجازات جرايم جنسي در كشور ما بسيار قاطع و شديد است. اما مساله اين است كه نگاه جامعه به قرباني جرايم جنسي چيست؟ بار سنگيني كه قربانيان اين قبيل جرايم بر شانه‌هاي خود احساس مي‌كنند چنان است كه از طرح دعوا، روند اثبات و تعقيب مرتكب با كمترين حمايت از قرباني پيش مي‌رود. در مقابل آسيب روحي و رواني كه اذيت و آزار جنسي ايجاد كرده به مراتب عميق‌تر و ماندگارتر از اجراي مجازات مرتكب است.

به همين دليل آنچه اينك در پي مطرح شدن آزار و اذيت دختران ايرانشهري مطرح است اين نيست كه عدد آن بزرگ است يا كوچك. توجه به اين نكته نيز ضروري است كه در برخي مواقع وقتي عدد واقعه‌اي كوچك است از كنار آن ساده مي‌گذريم. اين اتفاق در كار مطبوعاتي كه بسيار رخ مي‌دهد زيرا قاعده مطبوعات و ارزش‌هاي خبري حاكم بر آن به وقايعي توجه دارد كه بزرگ‌تر است. اما در برخي مسائل حتي يك اتفاق هم اهميت دارد و نبايد به سادگي از كنار آن واقعه گذشت به همين دليل نيازي نيست مسوولان اين شهر و مقامات اين استان براي كنترل فضاي اجتماعي از جملات انكاري استفاده كنند يا چنان از جملات مستدل به شيوه دادرسي بهره‌بگيرند كه مساله حمايت از قرباني يا قربانيان از آن احساس نشود. اتفاقا در ماجرايي نظير جرايم جنسي رفتار دستگاه پليسي و قضايي بايد به گونه‌اي باشد كه فرد حتي از خانواده خود بيشتر به آنها اعتماد كند. اما مي‌دانيم روند اثبات آزار و اذيت جنسي و همين‌طور روند اثبات تعرض، به خودي خود روندي طولاني و به‌شدت براي قرباني مهلك است. حال تاكيد براينكه «هنوز پزشكي قانوني اين ادعاها را اثبات نكرده‌» احساس خوبي به جامعه منتقل نمي‌كند و شايد بر جنبه انكار جرم تاكيد داشته باشد تا حمايت از قربانيان. آنچه اينك در شهرستان ايرانشهر لازم است، توجه به فرهنگ و ارزش‌هاي معروف در آن است و اين نكته كه چگونه مي‌توان اعتماد افراد آسيب‌ديده از يك جرم را جلب كرد تا ضمن احقاق حقوق آنها به ترميم آسيب‌هاي روحي و رواني ايجاد شده در آنها اقدام كرد.

بايد توجه داشته باشيم كه آنها قرار است مادران اين سرزمين باشند و بسيار مهم است كه چگونه اعتماد آسيب ديده آنها به جامعه را ترميم و احيا كنيم.

 

اعتماد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است