محل تبلیغ شما
برکناری مجری جنجالی صداو سیما؛از گالیله تا پرسپولیس!

تاریخ خبر: 1399/5/9

برکناری مجری جنجالی صداو سیما؛از گالیله تا پرسپولیس!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

برکناری مجری جنجالی صداو سیما

آرمان‌ملي: ماجراي کنايه‌هاي مجري صداوسيما به پرسپوليس تمام نشده و تبعات آن ادامه دارد. در روزهاي گذشته خبر اخراج «اميراحمدي» مطرح شد، خبري که واکنش تهيه‌کننده تلويزيون را هم به‌دنبال داشت.
شروع ماجرا
«عبدالرضا اميراحمدي مجري با سابقه شبکه تهران که سال‌ها يکي از اجرا‌کنندگان برنامه «سلام تهران» است که هر روز صبح از شبکه تهران پخش مي‌شود و از مجرياني است که خود را طرفدار استقلال دانسته و اين هواداري‌اش را در بر روي آنتن تلويزيون نيز عيان مي‌سازد، در حاشيه اجراي برنامه «سلام تهران» در حالي‌که با کارشناس آتش‌نشاني در حال کري‌خواني در خصوص دربي 76 بود، جمله‌اي به طنز گفت که در واقع طعنه‌اي به جايگاه پرسپوليس در جدول رده‌بندي رقابت‌هاي ليگ‌برتر بود. عبدالرضا اميراحمدي در حين اين کري‌خواني عنوان کرد: اميدوارم AFC سهميه ايران در ليگ‌قهرمانان آسيا را سيزده تيم کند تا بلکه بعضي از تيم‌ها که در رده‌هاي دوازدهم و سيزدهم هستند هم بتوانند در اين مسابقات شرکت کنند.»
ماجراي جديد
چند روز قبل عبدالرضا اميراحمدي مجري صداوسيما در گفت‌وگوي زنده با بخش ورزشي برنامه صبحگاهي شبکه اول سيما، با کنايه به مسعود سلطاني‌فر، قهرماني‌هاي پرسپوليس را به‌صورت غيرمستقيم حاصل حمايت‌هاي وزيرورزش از اين تيم دانست. وي در اين گفت‌وگو عنوان داشت: «با سلام خاص خدمت همه باباها. در تابستان‌هاي قديم باباها به کاسب‌هاي محل مي‌گفتند فرزندم پيش شما کار کند و آخرماه اين بابا پولي به اوستا مي‌داد که به فرزندش بدهد که فرزند فکر کند خودش کار کرده است يا بعضي باباها جوايزي خريداري مي‌کردند و به مدارس مي‌دادند که سر صف فرزندان‌شان را تشويق کنند، حالا جايزه را که گرفته بود؟... هشتگ... «بابامسعود»... و دست همه باباها و بزرگترها درد نکند.»
واکنش پرسپوليس
پيشکسوتان، بازيکنان، هواداران و مديران باشگاه پرسپوليس نسبت به اين اتفاق واکنش نشان داده و اين مساله حتي تا بحث تحريم صداوسيما توسط بازيکنان پرسپوليس اين مساله پيش رفت.
عذرخواهي
اميراحمدي با انتشار ويدئويي از هواداران پرسپوليس عذرخواهي کرد. او در اين ويدئو گفت: «سلام مي‌کنم خدمت همه هواداران باوفاي پرسپوليس. من در برنامه تازه‌هاي ورزشي با دوست خوبم مهدي توتونچي يک شوخي کردم که ظاهرا اين شوخي من به هواداران پرسپوليس که هم از رفقا و دوستان خوب من هستند، بر خورده است. من اصلا نمي‌خواهم تلاش تيم‌هاي بزرگ مثل پرسپوليس و زحمات مربيان را ناديده بگيرم. صرفا يک شوخي و کل‌کل رسانه‌اي بود، اما متاسفانه بعضي‌ها با شيطنت به آن دامن زدند.» حتي شبکه يک سيما بعداز واکنش هواداران پرسپوليس و مديران اين تيم مبني‌بر تحريم صداوسيما، مجبوربه عذرخواهي از پرسپوليس و هوادارانش شد.
عدرخواهي مجدد و شکايت؟!
يک روز بعد اظهارات مجدد اميراحمدي در برنامه‌اي ديگر و کنايه‌هاي او درخصوص هواداران پرسپوليس و القاکردن اجباري‌بودن عذرخواهي‌اش باعث شد تا دوباره در فضاي مجازي واکنش‌هاي تندي عليه او صورت بگيرد و مدير حقوقي پرسپوليس خبر از شکايت رسمي از دو مجري صداوسيما داد. ماجرايي که گويا باعث شده تا مديران شبکه يک اين مجري را از اين شبکه اخراج کنند.
اخراج؟
خبري در رسانه‌ها منتشر شد مبني بر اينکه عبدالرضا‌اميراحمدي مجري برنامه صبح‌بخير شبکه يک، در پي اظهاراتش پيرامون تيم پرسپوليس و اصرار بر ادامه آنها در برنامه بعدي که بايد با عذرخواهي به پايان مي‌رسيد، از سوي سازمان صداوسيما جريمه و تعليق شده است، اما داريوش دليري تهيه‌کننده برنامه صبحگاه شبکه يک سيما، اين خبر را تکذيب مي‌کند. دليري درباره اين برنامه و مجري‌هايش مي‌گويد: «آقاي احمدي مجري ثابت برنامه ما نيست و شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها در برنامه حضور پيدا مي‌کند؛ مجري اصلي برنامه ما آقاي پدرام کرمي است که متاسفانه دچار ديسک کمر شديد شده و حتي يکي از برنامه‌ها را مهدي توتونچي به‌جاي او اجرا کرده است. کريمي بايد کمرش را عمل کند و الان شرايط اجرا را ندارد و ما قرار است از ميلاد شيران به‌جاي کريمي استفاده کنيم؛ البته که اين موضوع ارتباطي به آقاي کريمي ندارد. بنده به‌عنوان تهيه‌کننده برنامه تاکنون درباره ايشان از مسئولان بالاتر شبکه، گروه يا معاونت سيما دريافت نکرده‌ام و شنبه روزي است که آقاي اميراحمدي بايد بيايد و ببينيم که چه خواهد شد. به‌هرحال اين از اختيارات شبکه و معاونت سيماست که بتواند درباره مجريان تصميم بگيرد، اما تاکنون هيچ اتفاق خاصي رخ نداده است. دليري درباره شرايط استخدامي اميراحمدي مي‌گويد: اميراحمدي استخدام رسمي صداوسيماست، ايشان همين حالا در شبکه جام‌جم مشغول اجراي برنامه هستند و از دقايقي قبل برنامه ايشان روي آنتن رفته است و در برنامه حضور دارند. دليري سپس با انتقاد از جو پيرامون صحبت‌هاي احمدي مي‌گويد: اين اتفاق آنقدر بزرگ نبود که اين‌همه حساسيت درباره‌اش به‌وجود آيد، اتفاقا من با آقاي رسول‌پناه و اشرف هم که صحبت کردم شايد آنها هم آنقدر که فضا شلوغ‌شده حساس نبودند، اما ظاهرا فشار کانون‌هاي هواداري آنها را به واکنش واداشته است. آقاي رسول‌پناه به من گفت که برادرم مجري شبکه خبر است و مي‌دانم که ممکن است اشتباهي پيش بيايد، ضمن آن‌که آنها پرمشغله‌تر از آن هستند که بخواهند پي اين ماجرا را بگيرند چون مسائل زيادي دارند و به‌دنبال جورکردن طلب آقاي برانکو هستند. دليري درباره اينکه آيا عبدالرضا اميراحمدي با اين کار مي‌خواسته در فضاي مجازي فالوئر بيشتري بگيرد، اظهارکرد: من از نيت دروني آقاي اميراحمدي خبر ندارم اما شايد به‌هرحال چيزهايي باشد؛ من به‌شخصه اين کار را تاييد نمي‌کنم و اصلا نمي‌پسندم که برنامه بخواهد با اين مسائل مورد توجه قرار گيرد. راه‌هاي بسيار زيادي است که به‌عنوان يک تهيه‌کننده يا مجري بخواهيد برنامه‌تان را وايرال کنيد و ما هم اصلا سعي نکرديم حاشيه ايجاد کنيم و اين اولين مورد است که درباره برنامه مسائلي از اين دست شکل مي‌گيرد.

 

وقتی مجری‌های تلویزیون سرخ می‌شوند!

سخنان خارج از عرف کارشناسان تلویزیونی چه تبعاتی برای مجری دارد؟
آفتاب یزد- گروه سیاسی: آنتن زنده استرس‌های خودش را دارد از افرادی که پشت صحنه باید حواسشان به صدا، نور و حرکت باشد تا مجری که چشم در چشم میلیون‌ها نفر باید از طریق لنز دوربین با مردم درباره موضوعات مختلف سخن بگوید یا از کارشناس و مسئولان سوالاتی را بپرسد. پخش زنده فرصت لاپوشانی هیچ خطایی را نمی‌دهد بنابراین اضطراب ناشی از آن باعث می‌شود در بسیاری از موارد قید برنامه زنده زده شود تا در برنامه ضبطی بتوان هر اشتباهی را حذف کرد. در این میان برای مجری‌های صداوسیما اوضاع از هر نقطه‌ای در جهان (کره شمالی را استثنا بگیرید) پیچیده‌تر هم می‌شود. مجریانی که باید حواسشان باشد کاملا براساس چارچوب‌هایی تعیین شده در جام جم سخن بگویند، تا اینجای کار شاید خیلی سخت نباشد. بالاخره کسی که پذیرفته مجری صداوسیما باشد به خوبی با خط قرمزها آشنا است و به قول معروف شیرفهم شده است! موضوع وقتی پیچیده‌تر می‌شود که برنامه زنده شامل گفتگوی حضوری یا تلفنی با کارشناسان باشد. مهمانانی که عمدا یا سهوا موضوعاتی را مطرح کنند که برای مجری دردسر آفرین شود. بارها مشاهده شده وقتی مهمان برنامه موضوعی را می‌گوید که به مذاق صداوسیما خوش نمی‌آید مجری سرخ و دستپاچه می‌شود، در مواردی اگر اوضاع زیاد خراب باشد شاهد قطع برنامه زنده هم بوده‌ایم! درباره دستپاچگی مجریان آخرین مورد آن در شبکه آموزش بود که همین دو روز پیش وقتی صحبت از مافیای کنکور و درآمدهای بالای آن بود کارشناس برنامه، صداوسیما را هم هدف قرار داد و گفت صداوسیما با جذب تبلیغات فراوان از موسسات کنکوری حاضر نیست از پول تبلیغ مافیای کنکور بگذرد و چگونه می‌توان در این شرایط امیدوار بود که دست مافیای کنکور را کوتاه کرد؟ سخنانی که مجری با دستپاچگی اعلام کرد در جایگاهی نیست که به این سوال پاسخ دهد و سازمان خودش باید در این زمینه روشنگری کند.
یا در نمونه‌ای دیگر در برنامه سال تحویل امسال در برنامه علی ضیا وقتی امیرحسین رستمی بازیگر مهمان برنامه بود و سخنانی را راجع به مدیریت نامطلوب کرونا روی آنتن زنده به زبان آورد، برنامه به‌یکباره قطع شد و بعد بدون مهمان با این توضیحات علی ضیا همراه شد که سخنان رستمی با حال و هوای عید همخوانی نداشته است! در همین عید 99 وقتی شبکه چهار در برنامه زنده با یک آهنگ از پرواز همای مواجه شد که متنی انتقادی- سیاسی بود کار به عذرخواهی شبکه چهار نیز کشیده شد.
در دی ماه 96 نیز حسن محدثی کارشناس جامعه شناسی در آنتن زنده شبکه چهار گفت: حتی صدا و سیما بارها صدای خود منتخب ملت را هم تحریف کرده، یا حذف کرده یا کاملا پخش نکرده یا دست‌کم به موقع پخش نکرده. وقتی مقام‌های منتخب کشور نمی‌توانند از این رسانه‌ها که ظاهرا ملی است آن طور که باید و شاید استفاده بکنند،
در این صورت چطور می‌توانیم انتظار داشته باشیم کسانی که در جامعه بی‌صدا هستند، در این رسانه صدا داشته باشند؟ وی گفت: وقتی گزارش‌های مربوط به رویدادهای سیاسی را به تبلیغات سیاسی تبدیل می‌کنید، تبلیغات ماهیتی همراه و آکنده با دروغ دارد.
مجری در واکنش به این سخنان با تکذیبیه‌های پی در پی به دنبال تغییر شرایط بود اما با مقاومت کارشناس مواجه می‌شد. در بهمن 96 نیز در یک برنامه امیر جعفری بازیگر سینما و تلویزیون از این رویه که صداوسیما در موعدهایی مانند انتخابات افراد کم حجاب را به طور مرتب در تصاویر خود پخش می‌کند و به مصاحبه با آنها می‌پردازد اما بعد از پایان ماجرا آنها را سانسور و علیه چنین افرادی برنامه‌سازی می‌کند در آنتن زنده انتقاد کرد و مجری تلاش کرد روی سخن او بیاید و در نهایت گفته شد قرار است یک موسیقی پخش کنیم!
نکته مهم این است که چنین موضوعاتی یعنی انتقادات کارشناس برنامه روی آنتن زنده بیشتر در برنامه‌های هنری یا اجتماعی رخ می‌دهد. موضوع این است که سازمان صداوسیما پروتکل‌های بسیار سخت گیرانه‌ای درباره دعوت از مهمانان برنامه‌ها دارد. هر برنامه‌ای که بخواهد کارشناس یا مهمانی دعوت کند باید از چند روز قبل اسامی را به حراست سازمان اعلام کند تا تایید‌های لازم کسب شود. بنابراین با توجه به اینکه کارشناسان سیاسی شناخته شده هستند و دایره بسته‌ای برای آنها تعیین شده طبیعتا بسیار بعید است مهمان سیاسی دعوت شود که خلاف آنچه صداوسیما می‌خواهد بگوید! در برخی موارد نیز از پیش لیستی تعیین شده که تهیه‌کننده برنامه باید از میان آن لیست مهمان خود را انتخاب کند. اما در برنامه‌های هنری و اجتماعی دایره باز‌تری وجود دارد و کنترل بر اسامی کمتر است. با این حال اگر مهمانی در آنتن زنده موضوعی را مطرح کند که مطلوب مدیران ساختمان شیشه‌ای جام جم نباشد دیگر شانسی برای دعوت به صداوسیما نخواهد داشت! با این حال یکی از موضوعاتی که مطرح می‌شود این است که چرا در بسیاری از موارد وقتی این نوع از انتقادات در برنامه زنده دیده می‌شود مجریان صداوسیما دچار دستپاچگی و اضطراب می‌شوند؟آیا قرار است آنها تاوان سخنان کارشناس را بدهند؟ محمد حسین رنجبران مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما می‌گوید:« بار‌ها اعلام کرده‌ایم در برنامه‌های زنده، مسئولیت حرف‌هایی که کارشناسان می‌گویند، برعهده خودشان است.» با این حال نوع اضطراب مجری‌های صداوسیما نشان می‌دهد آنها نیز نگران هستند مبادا سخنان کارشناس به زیانشان تمام شود و حتی کار خود را از دست بدهند. در واقع اگر نگاهی به مجریان سازمان کنیم مشاهده می‌شود در طی این سال‌ها بسیاری آمده‌اند و رفته اند. اکثریت مجری‌های صداوسیما در واقع کارمند این رسانه نیستند بلکه رابطه کاری آنها «برنامه ای» است، برای یک برنامه دعوت می‌شوند و اجرا می‌کنند، با پایان آن برنامه ممکن است دیگر هیچ وقت فرصتی برای حضور در صداوسیما نداشته باشند یا اینکه مورد اقبال قرار می‌گیرند و در وضعیتی نسبتا ثابت با صداوسیما کار می‌کنند. در چنین فضایی که امنیت شغلی بسیار در خطر است طبیعی است که مجری‌ها نگران هستند مبادا سخنان انتقادی کارشناس کار دست آنها بدهد. به همین دلیل است که در چنین شرایطی دچار اضطراب می‌شوند. با این حال آن دسته از مجریانی که شناخته شده‌تر هستند کمتر شغلشان مورد گزند مدیران بالا دست قرار می‌گیرد. در برخی موارد مجری برنامه همزمان تهیه کنندگی برنامه را نیز برعهده دارد. در چنین شرایطی سخنان انتقادی برنامه می‌تواند بسیار گران‌تر تمام شود چرا که فرد مذکور دو شغل را باهم از دست می‌دهد! با این حال اگر مجری چهره شناخته شده‌ای باشد مدیران سازمان با اغماض از او گذشت خواهند کرد.
در چنین شرایط پیچیده‌ای شاهد افت کیفی مجریان و برنامه‌های صداوسیما نیز بوده ایم. داریوش کاردان مجری سابق صداوسیما با بیان اینکه دیگر حاضر نیست در این رسانه مجری گری کند می‌گوید:« هیچ فردی در صدا و سیما به دنبال تربیت مجری و کشف استعدادهای جدید نیست و از هرچه که هست استفاده می‌کنند. متاسفانه این اتفاقی زمانی افتاده است که کشور پر از استعداد است ولی مدیران و تهیه‌کنندگان از افرادی که دم دست هستند استفاده می‌کنند. مانند این است که آدم از هر آنچه که پس انداز دارد استفاده کند و برای جایگزینی آن هیچ فکری نکرده باشد‌. ‌بازیگران فقط به دلیل آنکه در عرصه دیگری فعالیت می‌کنند و مشهور هستند به تلویزیون آورده می‌شوند. من توفیقی در این کار ندیده‌ام و به نظر من اکنون تلویزیون دچار قحطی مجری است به دلیل اینکه مجری جدیدی تربیت نکرده یا اجازه رشد به افراد جدید نداده است.»
اگرچه صداوسیما اعلام کرده در قبال سخنان کارشناس برنامه زنده مسئولیتی ندارد اما به نظر می‌رسد به طور نانوشته‌ای مسئولیت پای مجری‌هایی افتاده که هر بار با کوچکترین انتقاد کارشناس بسیار مضطرب می‌شوند و چه بسا آنها می‌دانند که قرار است جوابگوی سخنان کارشناس نیز باشند! در واقع حلقه بسته‌ای که مدیران صداوسیما طی سال‌های اخیر بر آن تاکید بیشتری داشته‌اند موجب افت کیفی در برنامه‌ها و در کارشناس و مجری می‌شود. حلقه‌ای از ناکارآمدی را در صداوسیما شاهد هستیم که به دلیل اینکه قرار است صدای انتقادی شنیده نشود کارشناسان فیلتر می‌شوند! مجریان دستپاچه می‌شوند و طبیعی است که مخاطب بعد از عوض کردن کانال‌های مختلف دست آخر از صداوسیما قطع امید می‌کند!


 

آیا مجریان صدا و سیما از حاشیه‌های کل‌کل‌های فوتبالی درس می‌گیرند؟ از گالیله تا پرسپولیس!

گروه فرهنگ و هنر – کل‌کل طرفداران تیم‌های فوتبال، یکی از اتفاقات متداول است. هواداران پرسپولیس و استقلال به عنوان دو رقیب دیرینه همیشه برای هم به اصطلاح «کری» می‌خوانند. امسال پرسپولیس توانست برای چهارمین سال پیاپی جام قهرمانی در لیگ برتر را از آن خود کند. پس از این قهرمانی عبدالرضا امیراحمدی، مجری برنامه «صبح بخیر ایران» در این برنامه شوخی‌ای با این تیم کرد که حواشی فراوانی را برای او به دنبال داشت. شوخی‌ای که به نظر می‌رسد برای او بسیار گران تمام شد.
موفقیت‌های پرسپولیس در چند سال اخیر و البته همزمان شدن آن با ناکامی‌های استقلال، باعث شده که بسیاری از هواداران تیم آبی پایتخت اتهاماتی به رقیب دیرینه خود بزنند. عده‌ای از این هواداران، پرسپولیسی بودن وزیر ورزش را عامل موفقیت‌های پرسپولیس عنوان می‌کنند. «وزیر پرسپولیسی» و «تیم حکومتی» ۲ عبارتی است که بارها و بارها از سوی این هواداران استفاده شده است.
در روزهای اخیر که پرسپولیس به چهارمین قهرمانی متوالی خود در لیگ برتر فوتبال ایران دست یافت، عده‌ای از این هواداران رقیب، با شوخی یا کنایه یک بار دیگر موفقیت‌های این تیم را به حمایت‌های خارج از زمین فوتبال ربط دادند. عبدالرضا امیراحمدی مجری برنامه «صبح بخیر» شبکه اول سیما که به نظر می‌رسید یکی از کسانی است که به این دیدگاه باور دارد، در برنامه زنده تلویزیونی با بیان کردن یک لطیفه، قهرمانی پرسپولیس را به هدیه‌ پدر به فرزند تشبیه کرد. او ششم مرداد در بخش اخبار ورزشی این برنامه صبحگاهی شبکه اول سیما، با کنایه به مسعود سلطانی‌فر، قهرمانی‌های پرسپولیس را به صورت غیر مستقیم حاصل حمایت‌های وزیر ورزش از این تیم دانسته بود، از هواداران این تیم عذرخواهی کرد. سخنان امیراحمدی اعتراض‌هایی را از طرف هواداران و همچنین باشگاه پرسپولیس به دنبال داشت.
او بعد از این حواشی با انتشار ویدئویی، از پرسپولیسی‌ها عذرخواهی کرد و این اظهارات را یک کل‌کل رسانه‌ای دانست که برخی با غرض ویدئوی آن را بازنشر کرده‌اند!
این مجری تلویزیون در بخشی از ویدئوی عذرخواهی خود می‌گوید: «من امروز در بخش تازه‌های ورزشی در برنامه صبح بخیر ایران با آقای توتونچی شوخی کردم و ظاهراً به خیلی از طرفداران پرسپولیس که همه از هموطنان خوب من هستید برخورده است، من از این بابت خیلی عذرخواهی می‌کنم».
البته این نخستین باری نیست که اظهارات ورزشی مجریان سیما در برنامه‌های زنده حاشیه‌ساز می‌شود. سال گذشته نیز یک مجری دیگر در برنامه ای صبحگاهی درباره لوگوی تیم استقلال مطالبی را بیان کرد که پس از خواشی بسیار مجبور به توضیح و عذرخواهی شد.
ماجرای این‌بار هم با یک عذرخواهی ساده حل نشد. زمانی که زمزمه‌های شکایت رسمی از مجری برنامه به میان آمد، روابط عمومی شبکه یک سیما پس از این اتفاق اعلام کرد که به مجری و گروه برنامه‌ساز «تذکر جدی» داده شده است. در متن پیامی که این روابط عمومی منتشر کرد، چنین آمده است: «با تبریک چهارمین قهرمانی پیاپی تیم فوتبال پرسپولیس به کادر حرفه‌ای و هواداران پرشور این تیم بزرگ به آگاهی می‌رساند شبکه یک سیما که شعارش شبکه هر ایرانی است خود را متعلق به تمامی مردم شریف ایران می‌داند. اخلاق و رفتار محترمانه سرلوحه تمامی برنامه‌سازان این شبکه است. اتفاق رخ داده در برنامه صبحگاهی برخلاف دیدگاه شبکه و صرفاً اشتباه شخصی مجری برنامه بوده است و با وجود عذرخواهی مجری، بلافاصله بعد از بیان آن به مجری و گروه برنامه‌ساز تذکر جدی داده شده است.
روابط عمومی شبکه یک سیما به دلیل این اتفاق نادرست توسط مجری برنامه صبحگاهی، از هواداران و بازیکنان باشگاه بزرگ پرسپولیس پوزش و دلجویی می‌کند».
شوخی این مجری تلویزیونی واکنش باشگاه و هواداران پرسپولیس را به دنبال داشت. سیدجلال حسینی، کاپیتان سرخپوشان، که قرار بود در یک برنامه تلویزیونی حاضر شود، این دعوت را نپذیرفت و باشگاه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تا وقتی این مجری عذرخواهی نکند، با صدا و سیما به هیچ وجه همکاری نخواهد کرد. حتی باشگاه با ارسال نامه‌ای به سازمان لیگ، خواستار منع ورود دوربین‌های پخش زنده تلویزیونی به ورزشگاه آزادی هنگام مسابقات خانگی سرخپوشان شد.
حتی علیرضا اشرف مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس اعلام کرد که در صورت عذرخواهی نکردن امیراحمدی، باشگاه از او شکایت خواهد کرد. با واکنش پرسپولیس، امیراحمدی با انتشار یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی به نوعی از پرسپولیسی‌ها عذرخواهی کرد اما باشگاه می‌خواست که عذرخواهی در همان برنامه «صبح بخیر» انجام شود.
اما این مجری تلویزیونی به جای عذرخواهی، کنایه‌های بیشتر به کار برد و در پایان سخنانش با گفتن جمله «خدا همه رفتگان را بیامرزد به خصوص مرحوم گالیله را» نشان داد که قصدی برای عذرخواهی ندارد.
اما به نظر می‌رسد شوخی امیراحمدی برایش گران‌تر از چیزی که فکر می‌کرد تمام شده باشد. محسن سوهانی مشاور مدیر شبکه یک سیما با توئیتی اطلاع‌رسانی کرد که عبدالرضا امیراحمدی از اجرای برنامه «صبح بخیر ایران» برکنار شده است. او در توئیت خود نوشته است: «با توجه به تکرار یک اشتباه در دو روز متوالی، مجری برنامه صبح بخیر ایران تغییر کرد. رعایت اخلاق حرفه‌ای و احترام به مردم سرلوحه شبکه یک سیماست».
اما داریوش دلیری، تهیه‌کننده برنامه «صبح بخیر ایران» برکناری این مجری را شایعه دانسته و در گفت‌وگویی گفته است: این موضوع صحت ندارد چون اصلاً من به‌عنوان تهیه‌کننده در جریان آن نیستم. خبر برکناری که در کانال‌های تلگرامی مطرح شده است برای من هم فرستاده‌اند و تعجب هم کردم اما در‫این‫باره نه شبکه و نه گروه اجتماعی شبکه خبری به ما نداده‌اند و اگر چنین تصمیمی گرفته می‌شد ما را هم در جریان می‌گذاشتند.
دلیری درباره زمان اجرای دوباره امیراحمدی در برنامه نیز عنوان کرد: آقای امیراحمدی هفته‌ای دو روز در برنامه اجرا دارد که شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها است و روز چهارشنبه روز اجرای او نبوده و غیبتش حتماً ارتباطی با این حواشی ندارد.
دلیری تاکید کرد: در این زمینه به ما تذکر داده شده است، ولی اینکه مجری برکنار شود، هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است. بنابراین همه چیز طبق روال پیش خواهد رفت و روز چهارشنبه باقی مجریانی که قرار بوده حضور داشته باشند به اجرا پرداخته‌اند.
این تهیه‌کننده درباره بازتاب‌های شوخی جنجالی مجری برنامه عنوان کرد: ما واقعاً فکر نمی‌کردیم این سخنان اینقدر حاشیه داشته باشد. البته در ورزش و فوتبال حساسیت‌ها زیاد است. چون هر تیمی طرفداران خود را دارد و البته اصلاً قرار نبود آقای امیراحمدی به این بخش ورود کند، چون همیشه پلاتوها آماده است و سخنان مجریان از اتاق فکر برنامه بیرون می‌آید.
وی با اشاره به اینکه این صحبت‌ها بدون هماهنگی گفته شده است بیان کرد: شاید ۱۰ درصد از سخنان مجریان در هر برنامه بداهه باشد. در این چند وقت بیشتر بحث‌های ما درباره ماسک بوده است و پلاتوها با این موضوع آماده می‌شد تا مردم امید و نشاط داشته باشند، بنابراین اصلاً قرار نبود آقای امیراحمدی چنین بحثی داشته باشد چون جزو متن برنامه هم نبود و بحث‌های ورزشی در حوزه کاری مهدی توتونچی مجری ورزشی برنامه است.
دلیری درباره نحوه عذرخواهی امیراحمدی که این شائبه را ایجاد کرد که با اجبار صورت گرفت هم گفت: عذرخواهی اجباری نبود، کسی که کار اشتباهی می‌کند باید عذرخواهی کند و من موظفم به مجری که پیشانی برنامه است بگویم عذرخواهی کند.
وی درباره ارجاع امیراحمدی به «گالیله» در عذرخواهی‌اش که آتش انتقادات هواداران پرسپولیس به این مجری تلویزیونی را تشدید کرد هم تصریح کرد: به هر حال هرکسی برداشتی می‌کند ولی در عین حال عذرخواهی برای امیراحمدی حالت اجبار نداشت چون خودش بدون اینکه ما بگوییم پیش از این عذرخواهی کرده بود و بعد طبق صحبتی که با مدیران باشگاه پرسپولیس داشتیم آن‌ها خواستند که در همان برنامه و در همان فضا این عذرخواهی صورت بگیرد که امیراحمدی هم گفت مشکلی ندارد و دوباره عذرخواهی می‌کند اما ما متنی برای عذرخواهی به او ندادیم و اینکه عذرخواهی که به گالیله ربط داد را با ما هماهنگ نکرده بود و مسئولیتش با خودش است.
دلیری همچنین گفت: امیدوارم این مسئله و سوءتفاهم زودتر حل شود. من خودم هم با آقای رسول پناه مدیرعامل باشگاه و هم آقای اشرف مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس صحبت کردم که گفتند نسبت به این ماجرا صرفاً گله دارند و مسئله قابل حل است و در حد معذرت‌خواهی برایشان کفایت می‌کرد. با این حال گفتند کانون‌های هواداری به آن‌ها فشار می‌آورند که شکایت کنند.
اما از سوی دیگر باشگاه پرسپولیس مجددا تاکید کرد «با تصمیم مسئولان باشگاه، همچنان ارتباط کلیه مسئولان، مربیان و بازیکنان پرسپولیس با تلویزیون قطع خواهد بود تا تکلیف مجری حاشیه‌ساز و اظهارات دور از واقعیتش مشخص شود».
احتمالا این بار هم این ماجرا ختم به خیر خواهد شد اما مشخص نیست آیا مجریان و عوامل برنامه‌های سیما از تجربیات گذشته خود درس می‌گیرند یا باز هم شاهد این خواشی خواهیم بود.

ابتکار

 

باشگاه پرسپولیس اعلام کرد از دو مجری تلویزیون شکایت کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از باشگاه پرسپولیس، مهدی خواجوند درباره شکایت از دو مجری تلویزیون اظهار کرد: باشگاه اقدام‌های حقوقی در ارتباط با دو تن از مجریان تلویزیون را انجام داده است و البته انتظار این بود و هست که مسوولین صدا و سیما با چنین مواردی به شکل مناسب برخورد کنند.

وی در ارتباط با حاشیه‌های پیش آمده در روزهای اخیر از ناحیه دو مجری تلویزیون در شبکه‌های اجتماعی و روی آنتن زنده تلویزیون و اقدام‌های باشگاه اظهار داشت: انتظار این است که به احترام مردم، به باشگاه پرسپولیس، به عنوان پرطرفدارترین تیم آسیا، محبوب‌ترین و البته پرافتخارترین باشگاه ایران، احترامی در خور شان آن گذاشته شود. فارغ از این مساله توقع نمی‌رود که برنامه‌سازان در تلویزیون، با نشر مطالب کذب و نادرست، سلامت روانی و امنیت جامعه را با مخاطره روبرو کنند. 

شوخی‌های سخیف و مطالبی که سهوی یا به عمد مطرح می‌شود و مصداق توهین، افترا و نشر اکاذیب است نه در شان پرسپولیس و جامعه ورزش است و نه از برنامه‎های صدا وسیما چنین انتظاری می‌رود. وقتی چنین مسائلی روی می‌دهد مردم می‌خواهند ببینند که با این مساله برخورد می‌شود. اگر این برخورد متناسب باشد می‌تواند جلوی تکرار این موضوع را بگیرد. در روزهای اخیر، اگر نهادهای ذیربط در سازمان صدا و سیما با مورد اول برخورد لازم را انجام می‌دادند کار به مورد دوم و نشر کذب روی آنتن نمی‌کشید.

مهدی خواجوند خاطر نشان کرد: مواردی که این روزها با همین مضامین از سوی بعضی در فضاهای مختلف مطرح می‌شود، دارای وصف مجرمانه است. بر همین اساس باشگاه پرسپولیس بر اساس تکالیف خود نسبت به هواداران، اقدام به طرح شکایت در مراجع رسمی کرده است و این پیگیری قضایی حق و وظیفه باشگاه است و این جدای از مسوولیت‌هایی است که بر عهده نهادهای ذیربط در صدا و سیما و در دیگر عرصه‌ها وجود دارد. مساله این است که بعضی مواردی که طرح می‌شود می‌تواند تبعات بسیار سنگینی را برای کشور، جامعه و فوتبال به بار بیاورد و متاسفانه مسببین به این مساله توجه ندارند. باشگاه پرسپولیس بر اساس مسوولیت‌های اجتماعی خود نیز مکلف به حساسیت روی این موارد است. طرح بعضی مسائل با ایجاد باورهای نادرست باعث کینه در میان جامعه فوتبال می‌شود و این با گذر زمان تبعات اجتماعی و امنیتی خواهد داشت. از جمله این‌که باعث تشدید تنش‌ها در ورزشگاه‌ها و حتی به خطر افتادن جان مردم در پی درگیری‌ها و منازعات شود.
معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس، در ارتباط با دیگر پرونده‌هایی که در همین زمینه مطرح بود از جمله در ارتباط با امیرقلعه‌نویی و فرزند وی، تصریح کرد: از طرف باشگاه شکایاتی در ارتباط با توهین، افترا و نشر اکاذیب علیه باشگاه پرسپولیس در مراجع قضایی دنبال می‌شود که دو مورد مذکور هم جزو آن‌ها است. با پیگیری انجام شده و صدور کیفرخواست، وقت جلسه رسیدگی به شکایت مطروحه علیه آقای امیر قلعه‌نویی هم از سوی مرجع قضایی تعیین شده است و در حال پیگری دیگر موارد در جهت صیانت از حقوق باشگاه و هواداران هستیم.

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است