محل تبلیغ شما
توهین مفتی عربستان به ایرانی ها

تاریخ خبر: 1395/6/18

توهین مفتی عربستان به ایرانی ها

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

یک روز پس از انتشار پیام حج رهبر ایران، عبدالعزیز الشیخ مفتی اعظم عربستان سعودی گفته است ایرانی ها "مسلمان نیستند".

مفتی اعظم عربستان گفته است که محتوی پیام آیت‌الله خامنه ای "جای تعجب ندارد. او گفته ایرانیان "از فرزندان مجوس‌ها هستند و خصومت‌شان با مسلمانان به ویژه سنی‌ها بسیار قدیمی است".

منظور از مجوس پیروان آیین های پیش از اسلام در ایران است. برخی از اعراب ایرانیان را با این عنوان مورد خطاب قرار می دهند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌گوید اظهارات عبدالعزیر الشیخ امروز ۱۶ شهریور (۶ سپتامبر) در روزنامه مکه منتشر شده است.

 

گفته های مفتی اعظم عربستان سعودی یک روز پس از پیام آیت الله علی خامنه ای به مناسبت در پیش بودن مراسم حج است که آشکارا لحنی ضد مقام های عربستان سعودی داشت.


رهبر انقلاب در این پیام رهبران عربستان سعودی را "گمراهانی روسیاه" خوانده بود و از کشورهای اسلامی خواسته بود "به خاطر جنایاتی" که حاکمان سعودی "در گستره جهان اسلام به بار آورده اند، گریبان آنها را رها نکنند." بیشتر بخوانید

رهبر ایران هر ساله به مناسبت آغاز مراسم حج پیامی خطاب به حجاج صادر می‌کند که محتوی آن به طور کلی دعوت به همگرایی مسلمانان با مضمونی ضدآمریکایی بوده است. اما پیام امسال آیت‌الله خامنه‌ای مضمونی متفاوت داشت.

در پیام آیت‌الله خامنه‌ای که خطاب به "برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان" منتشر شده از رهبران عربستان سعودی با تعابیری چون "شیطان هایی خرد و حقیر"، "مردان قسی‌القلب و جنایت‌کار"، "حکام فتنه انگیز"، "سیاست‌بازان از خدا بی‌خبر" و "بی‌ایمان و وابسته" یاد شده است.

به دلیل بالا گرفتن تنش ها میان ایران و عربستان، مقام های سعودی امسال عملا موانعی برای حضور زائران ایرانی ایجاد کردند به طوری که مدیران سازمان حج و اوقاف ایران اعلام کردند برای حفظ کرامت شهروندان ایرانی حاضر به پذیرش شروط عربستان نیستند و به این ترتیب از مبدا ایران، امسال زائری در مراسم حج حضور نخواهد داشت. بیشتر بخوانید

به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و اعتراض در برابر سفارت این کشور در تهران و حمله و ورود غیرقانونی به آن که به وارد شدن خساراتی به ساختمان سفارت انجامید، عربستان سعودی روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران قطع کرده است. 

از این زمان، تنش هایی سیاسی و لفظی بین دو کشور شدت بیشتری گرفته است.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 1
عبدالطیف   1395/6/18 02:40:33

واکنش شورای همکاری خلیج فارس به سخنان رهبر انقلاب درباره حج
شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای در واکنش به سخنان رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره حج، انتقادهای رهبر جمهوری اسلامی ایران از عربستان را «تحریک‌آمیز» و دارای «اهدافی آشکار» خواند.

عربستان سعودی در حج امسال حجاج ایرانی را با تعیین شرایط دشوار از رفتن به حج باز داشت.

«عبد الطیف الزیانی» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس مدعی شده سخنان رهبر ایران تلاشی برای «سیاسی کردن حج» است و این سخنان را «اتهام‌هایی باطل و توهین‌آمیز» توصیف کرد.

ادعای الزیانی در شرایطی مطرح می‌شود که سال گذشته در نتیجه سهل‌انگاری مقامات سعودی و سوء‌مدیریت مراسم حج بیش از 7 هزار نفر از حجاج در فاجعه منا به شهادت رسیدند.

در حالی که به گفته کارشناسان «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان همسو با اسرائیل در تمامی سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود علیه ایران موضع گیری می‌کند، الزیانی افزود: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس «تبلیغات رسانه‌ای ظالمانه و اظهارات مکرر مسئولان بلند پایه ایران» را رد می‌کنند.

عربستان سعودی بعد از شهادت بیش از 7 هزار حاجی در فاجعه منا نه تنها مسئولیت آن را قبول نکرد بلکه حجاج را عامل رخ دادن این حادثه خواند.

1 0
ظریف   1395/6/18 02:08:28

در واقع هیچ تشابهی بین اسلام ایرانیان و بیشتر مسلمانان با افراط گرايي متعصبانه اي كه مفتي اعظم وهايي و اساتيد سعودي ترور به ان توصيه مي كنند نيست.