محل تبلیغ شما
اعتراض امارات به ایران درسازمان ملل

تاریخ خبر: 1395/7/5

اعتراض امارات به ایران درسازمان ملل

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان " وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در سخنان خود در جمع وزیران امور خارجه ملل متحد در نیویورک گفت که کشورهای عربی منطقه امیدوار بودند با انعقاد توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی، " رویکرد خصمانه" جمهوری اسلامی نسبت به کشورهای عربی تغییر یابد اما این گونه نشد.

او با ادعای اینکه ایران پس از انعقاد برجام حتی یک لحظه هم دست از بی ثبات کردن منطقه برنداشته است، "سیاست های کشورگشایانه " جمهوری اسلامی ایران را یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد بی ثباتی در منطقه دانست.

او مدعی شد :" امضای برجام میان ایران و گروه 5+1 از سوی کشورهای عربی مورد استقبال قرار گرفت و آنها را به تغییر رویکرد تخریبی ایران امیدوار کرد، اما این امیدواری خیلی زود از بین رفت و با وجود همه انتظارات، ایران لحظه‌ای از ناامن کردن منطقه، مسلح کردن گروه‌های شبه‌نظامی و تداوم برنامه‌های موشکی خود دست برنداشت و با دخالت بی‌ملاحظه در امور داخلی دیگر کشورها و لفاظی‌های پرخاشگرانه در کنار  حمایت از تروریسم به این کار ادامه داده است."

وزیر امور خارجه  امارات در حالی ادعای استقبال و امیدواری کشورهای عربی از انعقاد توافق برجام را مطرح کرده است، که برخی کشورهای عربی منطقه به ویژه عربستان سعودی تا دقایق آخر پیش از امضای موافقت نامه برجام به اشکال گوناگون و با همدستی و همراهی آشکار با دو.لت اسراییل تلاش کردند با لابی گری های مختلف و سنگ اندازی در مسیر توافق، مانع انعقاد آن شوند.

وزیر امور خارجه امارات همچنین در سخنان خود از تصویب قانون کنگره آمریکا برای شکایت قربانیان تروریسم از دولت عربستان سعودی نیز  انتقاد کرد و آن را "قانونی کورکورانه " دانست که زمینه ساز ناامنی در منطقه می شود.

امارات متحده عربی در شرایطی از سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد می کند که در ماه های گذشته مقامات سعودی تعیین تکلیف سه جزیره ایرانی مورد ادعای امارات در خلیج فارس را از شروط عادی سازی روابط خود با ایران اعلام کرده اند.

با وجوی که دولت عربستان سعودی همواره از ادعای ارضی دولت ابوظبی درباره سه جزیره ایرانی خلیج فارس حمایت کرده است، اما با تشدید تنش بین تهران و ریاض در دو سال گذشته مقامات عربستان سعودی در ماه های گذشته بازگرداندن سه جزیره ایرانی مورد ادعای امارات به دولت ابوظبی را از شروط عادی سازی روابط خود با ایران دانسته اند.

رویترز- عصرایران

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
mira   1395/7/5 06:08:58

امارات مشوق جنگ‌افروزی در منطقه است

0 0
جام   1395/7/5 06:07:11

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات متحده عربی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با رد اظهارات تکراری و بی اساس وی، اظهار داشت: تلاش وزیر خارجه امارات برای فرافکنی و متهم ساختن دیگران به بی ثبات کردن اوضاع منطقه در حالی صورت می‌گیرد که ابوظبی در سال‌های اخیر نقش سنتی محافظه کارانه خود را به نفع بازیگران تندرو و جنگ افروز منطقه کنار گذاشته و به جای کمک به کاهش تنش‌ها، مشوق عمیق‌تر شدن شکاف‌ها و گسترش جنگ افروزی بوده است.


قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره بر این باور بوده و هست که آنچه منطقه را در لبه پرتگاه مصائب و فجایع جبران‌ناپذیر قرار می‌دهد، سیاست‌های حمایتی از تروریسم تکفیری بوده است.


سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان با اشاره اینکه جزایر سه گانه ایرانی جز لاینفک قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی است، افزود: تکرار ادعاهای بی اساس واقعیات تاریخی را تغییر نمی‌دهد.


قاسمی با اشاره به لزوم اتخاذ سیاست‌های واقع بینانه و ضد خشونت و تروریسم از سوی تمامی کشورهای منطقه برای عبور از ناآرامی‌های کنونی، وزیر خارجه امارات را به واقع‌گرایی و اجتناب از تکرار اتهامات واهی و بی اساس توصیه کرد.


«عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات شنبه شب طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل با تأکید بر اینکه ایران باید از ایفای نقش منفی در منطقه اجتناب کند، افزود: برخلاف انتظار پس از توافق هسته‌ای با ایران، این کشور همچنان موجب ناامنی در منطقه است.


وی گفت: امارات از ایران می‌خواهد که داوطلبانه جزایر سه گانه را به امارات بازگرداند در غیر اینصورت به دادگاه بین المللی رجوع می‌کنیم.