محل تبلیغ شما
زرتشتیان برای یزد چه کرده‌اند؟

تاریخ خبر: 1396/7/19

زرتشتیان برای یزد چه کرده‌اند؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 یزد... کوچه محله‌ها‌ی این جا بوی صفا می‌دهد، بوی با هم بودن. انگار که مرزی نیست، همه یکی شده‌اند اینجا. زرتشتی و مسلمان معنی ندارد. اینجا همه هم را با نام کوچک صدا می‌کنند. همه رفیقند. همه به هم اطمینان دارند. درب‌های خانه‌های اینجا باز است برای میهمان. از هر مسلکی که باشد. زرتشتی‌ها‌ آب و جارو می‌کنند تا همسایه مسلمان را پذیرایی کنند و بالعکس. اینجا سالها و دهه‌ها‌ست که همین طوری است. شهری با کمترین آمار طلاق، کمترین آمار جنایت و بیشترین حس همبستگی قومی و دینی در کشور
هیچ ماجرایی نتوانسته بر حس خوب با هم بودن زرتشتی و مسلمان یزد در کنار یکدیگر، تاثیر منفی بگذارد بلکه برعکس آنها را از همیشه بیشتر به هم نزدیک کرده است. خلاصه اینجا همه مردم هوای هم را خوب دارند.
این حس با هم بودن ما را بر آن داشت به سراغ اسفندیار اختیاری که خود اصالتا یزدی است، برویم. دکتر اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان ایران در مجلس است، کسی که سه دوره است به پارلمان می‌رود، اما خود را نه نماینده زرتشتیان ایران بلکه نماینده ایرانیان می‌نامد. این عنوان حرف‌ها برای گفتن دارد... 
می‌خواهیم از او درباره رابطه خوب و همیشگی بین زرتشتیان و مسلمانان استان یزد بپرسیم. اینکه فارغ از ماجراهای این روزها چه‌چیزی باعث می‌شود تا مسلمانان دارالعباده و مردم همیشه متدین و مومن یزد زرتشتیان را برای مشارکت در ساختن ایران آباد همراهی کنند. ریشه این اعتمادو دوستی زیبا و نمونه بین دو آیین الهی در استان یزد از کجا نشات می‌گیرد. گفتگوی آفتاب یزد با اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان و رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس شورای اسلامی در ادامه می‌آید

جناب آقای دکتر اختیاری در استان یزد همواره از رابطه خوب زرتشتیان و مسلمانان به‌ویژه در تاریخ معاصر یکصد سال گذشته صحبت می‌شود آیا این موضوع رابطه خوب را باید صرفا از روی تعارفات معمولی که در این جور مواقع با هم داریم، بدانیم؟
من اهل تعارف نیستم. به صراحت می‌گویم این رابطه خوب بین زرتشتیان و مسلمانان و صد البته دیگر ادیان الهی که در یزد زندگی می‌کنند عین واقعیت است. من به عنوان فردی که در این استان بزرگ شده‌ام، می‌توانم بگویم که روابط زرتشتیان و مسلمانان براساس احترام متقابل بوده است. زرتشتیان و مسلمانان یزد همواره با هم تعامل داشته و دارند و همواره به هم کمک کرده‌اند و می‌کنند. فراموش نکنیم زرتشتیان، ایران را خاستگاه اول و آخر خودشان می‌دانند و برای همین برای پیشرفت این کشور هرچه داشته‌اند، انجام داده‌اند و می‌دهند.

به صورت مصداقی در استان یزد، زرتشتیان چه فعالیت‌هایی داشته‌اند؟
زرتشتیان در تاریخ معاصر یزد در دو مقوله بیشتر از دیگر زمینه‌ها فعالیت کرده و تاثیرگذار بودند این دو مقوله یکی آموزش و دیگری بهداشت بوده است. در زمینه آموزش، زرتشتیان، در استان یزد 42مدرسه نوین تاسیس کرده‌اند جالب آن است که اولین مدرسه ثبت شده در آموزش و پرورش یزد به نام زرتشتیان تاسیس شده است؛ به‌عبارتی تاریخ معاصر آموزش در یزد توسط زرتشتیان کلید خورده است.
در بحث بهداشت نیز زرتشتیان اولین گام‌های نوین را در این استان برداشتند؛ نخستین زایشگاه و بیمارستان جنوب شرق ایران توسط زرتشتیان در یزد با نام زایشگاه بهمن تاسیس شده است، محلی که نه فقط برای استان یزد، بلکه در مقطعی برای مردم جنوب شرق ایران بوده است. بعد از این بیمارستان، زرتشتیان بیمارستان گودرز را در یزد ساختند، برای تهیه آب شرب استان، زرتشتیان آب انبارهایی می‌ساختند و حتی برای احترام به عقاید برخی از مسلمانان یزد، تدارک لازم را می‌دیدند. همه اینها نشان‌دهنده روابط دوستانه بین مسلمانان و زرتشتیان یزد است. بیمارستان‌های زرتشتیان در یزد و مراکز بهداشت بزرگی که ساخته‌اند هنوز هم در این استان فعال است و اکثریت مدارس ساخت زرتشتیان نیز همچنان فعال و پذیرای دانش‌آموزان سرتاسر استان است، همچنان نیز مدرسه‌سازی و بیمارستان سازی توسط خیرین و زرتشتیان در این استان انجام می‌گیرد.

تعاملات امروز بین زرتشتیان و مسلمانان یزد چگونه است؟
مطمئنا که تعاملات بسیار سازنده‌ای بین زرتشتیان و مسلمانان یزد وجود دارد. در همین ماجرای عضو زرتشتی شورای شهر یزد پرواضح است که اکثریت رای دهندگان به او مسلمانان بوده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که مسلمانان به زرتشتیان اعتماد داشته و دارند. در بازار‌های یزد هنوز هم زرتشتیان مورد اطمینان هستند، در مراکز فرهنگی هم همین طور! در محل کار و مکانها و اداره‌های دیگر نیز اعتماد مسلمانان به زرتشتیان مشهود است.

زرتشتیان یزد به غیر از خدماتی که به آن اشاره کردید در چه زمینه‌های دیگری پیش قدم بوده‌اند؟
خیرین زرتشتی همراه و همگام با مسلمانان در کارهای خیرگام برمی‌داشتند و برای آبادانی استان از ساخت قنات تا جاده سازی اقدام کرده‌اند

وضعیت مدیریت زرتشتیان یزد در بخش‌های مختلف چگونه بوده است؟
این موضوع در دهه‌های گذشته امری طبیعی بوده است و مثال‌زدنی. آنچه هست اینکه مردم یزد به زرتشتیان اعتماد دارند امیدواریم همان‌طورکه آقای روحانی در سخنرانی‌ها‌یش از حضور همه اقوام و ادیان در مدیریت شهری و کشور سخن می‌گویند با شایسته سالاری شاهد حضور تمامی پیروان ادیان الهی در سطح گسترده‌تر مدیریت ارشد کشور نیز باشیم.

آقای اختیاری چه قدر به مشارکت بیشتر در این زمینه اعتقاد دارید؟ 
نیت‌های مسئولین ما نیک است و امیدوارم که این نیت‌ها بیش از گذشته به اجرا و عمل در آیند. همه ما ایمان داریم ایران، متعلق به همه ایرانی‌ها‌ست. زرتشتیان زادگاه و موطن همیشگی شان ایران است و همان طور که در جنگ تحمیلی شهدایی برای این سرزمین تقدیم کرده اند نشان می‌دهند که آنها عاشق ایران و مردم آن از هردین و قومی هستند

به شهدای زرتشتی هم اشاره داشتید، آیا در استان یزد خاطره‌ای درارتباط با شهدای زرتشتی دارید؟
اولا نه من و نه هیچکس دیگر نباید ذره‌ای بین شهدای ایرانی تفاوت قائل شود شهدای مسلمان، ارمنی، کلیمی، آشوری و زرتشتی عزیزانی هستند که هرچه به روان پاکشان درود بفرستیم کم است. آسایش امروز فارغ از هر شعاری به خاطر آنهاست و زرتشتیان شهید نیز بخشی از شهدای جنگند. کسانی که در حفظ امنیت کشور از جان گذشتند. خوشبختانه یزدی‌ها نیز ارزش خون شهید زرتشتی را درک می‌کنند. مثلا به خاطر دارم روزی که شهید رستم آذرباد را برای بدرقه ابدی آوردند، همه یزد برای خاکسپاری این شهید زرتشتی حضور یافتند.

در مورد موضوع توقف فعالیت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد فکر می‌کنید نتیجه چه خواهد شد؟
من از همان اول پیگیر این موضوع بوده و هنوز هم هستم. چرا که موضوع فقط یک فرد نیست! در کنار آنکه باید از حق آقای سپنتا نیکنام نیز به حق دفاع شود. آقای نیکنام رای آورده، و باید هم به جایگاهش برسد و به آن احترام گذاشت. اما اکنون فراتر از نیکنام پای حق یک ایرانی در میان است. جدای از افراد و نام‌ها باید حق این ایرانی پابرجا بماند و خوشبختانه مجلس نیز بر این حق پافشاری می‌کند که طبق قانون باید عمل شود. آنچه که در این جا از دیدگاه من بدعت است این موضوع است که یک فردی که رای نیاورده بر 

 

چه اساس از فرد رای آورده شورا چنین شکایتی می‌کند؟
همه هیئت نظارت‌ها و هیئت‌های اجرایی و چارچوب‌های قانون در انتخابات شورای شهر مشخص‌اند تا زمانی که انتخابات برگزار نشده و نتایج اعلام نشده شما هر شکایتی که دارید می‌توانید بکنید اما بعد از نتایج انتخابات و تایید آن، دیگر آن فرد منتخب، مصون است و باید به نتیجه رای احترام گذاشت. چگونه یک فرد می‌آید و به دلیل انتخاب یک شخص، شکایت می‌کند که فلانی زرتشتی است و نباید در شورا باشد. اگر این روال پیش رود از فردا هر کس از رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و... نیز شکایت می‌کند.

سخن پایانی‌تان چیست؟
مردم ما همیشه قانونمدار بودند. اعتقاد دارم که باید در چارچوبی که همه بدنه جامعه قبول داریم عمل کنیم. جامعه دیندار و دین مدار و مسلمان یزد به یک جوان زرتشتی اعتماد کردند انتخاب سپنتانیکنام انتخاب مردم یزد است. امیدوارم که مسئولین از تعامل ما مردم با یکدیگر در این سال‌ها برای رفع این مشکل الگو بردارند. همه به ایرانی بودن خود افتخار کرده و می‌کنیم پس مطمئنا همه ما نیز پیگیر حق خواهیم بود. ضمن اینکه از یاد نبریم حکم قطعی صادر نشده، فعلا دستور موقت توقف صادر شده است.

آفتاب یزد

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid