محل تبلیغ شما
ساخت پاساژ در بافت تاريخي یزد

تاریخ خبر: 1396/6/8

ساخت پاساژ در بافت تاريخي یزد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

هنوز دو ماه از ثبت جهانی شهر یزد نگذشته که بار دیگر ساخت‌وسازها به بافت تاریخی این شهر رسید. اگرچه مسئولان استانی معتقدند ضوابط میراث فرهنگی در این پروژه رعایت می‌شود اما تخریب‌ها و ساخت‌وسازهایی که در سال‌های اخیر در سایر محوطه تاریخی انجام شده است، دوستداران میراث فرهنگی را نسبت به این قبیل اظهارات بدبین کرده است و اين نگرانی وجود دارد که نکند عمر جهانی ماندن یزد کوتاه باشد.

سال 92 بود که سه خانه تاریخی در محله امامزاده جعفر یزد تخریب شدند، همان سال فعالان میراث فرهنگی اعلام کردند که چندهکتار از بافت تاریخی یزد به بهانه توسعه محوطه امامزاده جعفر در این بافت تاریخی در خطر تخریب است.

تجاري‌سازي در بافت تاريخي يزد

حال با گذشت چهار سال از این اتفاق، در حالی که سرانجام پرونده ثبت جهانی این شهر به نتیجه رسیده و شهر یزد نخستین شهر جهانی ایران در فهرست یونسکو به شمار می‌رود، چند روزی مي‌شود که اخباری مبنی بر ساخت یک مجتمع تجاری، در خیابان قیام یزد و باز هم در نزدیکی امامزاده جعفر به گوش می‌رسد.

ساختمانی که هر روز قد می‌کشد و بادگیرهای خشتی ساختمان‌های اطراف خود را محو می‌کند. تصاویر منتشر شده از اسکلت بتنی این ساختمان، آن نيز در میان بناهای خشتی یزد که زیبایی‌شان چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند، سبب شده است تا این تصور ایجاد شود که طرح توسعه امامزاده جعفر از سر گرفته شده و بار دیگر کلنگ‌ها برای تخریب این شهر خشتی که حالا جهانی شده است، بالا می‌روند.

نگرانی‌ها زمانی شدت می‌گیرد که هنوز دو هفته از معارفه علی اصغر مونسان، رییس تازه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نگذشته است و این فرض وجود دارد که در بحبوحه تغییرات سازمان، ضوابط زیر پا گذاشته شود.

ساخت و ساز با مجوز میراث فرهنگی

ساشا ریاحی مقدم، سرپرست معاونت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، معتقد است این ساخت و ساز با مجوز از میراث‌فرهنگی صورت گرفته است. او درباره این موضوع به «قانون» می‌گوید: « پیش از این در محل ساختمان در حال ساخت، یک گاراژ قدیمی قرار داشت که در این پروژه بقایای آن حفظ شده و بخش‌های دیگر نوسازی شده است.طرح مجتمع بر اساس ضوابط میراث فرهنگی بوده و پایگاه میراث فرهنگی یزد، آن را تایید کرده است».

تایید نامه این مجتمع تجاری، آن‌گونه که مدیر پایگاه میراث فرهنگی یزد به «قانون» می‌گوید، متعلق به دو سال قبل بوده‌است؛ درحالی که پرونده این شهر تاریخی 9 سال پیش در فهرست میراث موقت جهانی قرار گرفته بود.

با این حال مجتبی فرهمند نيز اعتقاد دارد تنها اسکلت این ساختمان قرار است بتنی باشد و نمای مجتمع تجاری مطابق جزيیات خیابان قیام و به سبک بافت تاریخی خواهد بود.

همچنین به‌گفته مدیر پایگاه میراث فرهنگی یزد، این ساختمان در دو طبقه ساخته می‌شود که هماهنگ با ارتفاع مجاز ساخت و ساز در محوطه بافت تاریخی است.

نمی توان از کسب و کار مردم جلوگیری کرد

سید محمدرضا سید حسینی، معاون عمرانی استانداری یزد، معتقد است نمی توان به دلیل ثبت جهانی، از کسب و کار مردم جلوگیری کرد. او نيز مانند سایر مسئولان، ساخت این مجتمع تجاری را مطابق ضوابط میراث فرهنگی می‌داند و به «قانون» می‌گوید: « اداره کل میراث فرهنگی به این طرح مجوز داده است، اگر خلاف ضوابط میراث فرهنگی باشد، این اداره می‌تواند از ادامه کار پروژه جلوگیری کند.

حساسیت مسئولان استان نسبت به حفظ بافت تاریخی یزد از فعالان میراث‌فرهنگی و خبرنگاران بیشتر است، خودمان پرونده ثبت جهانی شهر را آماده کردیم و نمی‌گذاریم با ساخت یک ساختمان، این پرونده خدشه‌دار شود».

اظهارات سید حسینی در حالی است که شهریور سال گذشته در نشست خبری استاندار یزد به مناسبت هفته دولت اعلام کرده بود:« بافت تاریخی نیز مانند بافت جدید شهر است و شهر زاینده و پویاست و امكان دارد همان‌گونه که در بافت جدید تخریب رخ می‌دهد،‌ در بافت قدیمی نیز شاهد تخریب‌هایی باشیم».

اما و اگرهاي 9 ساله پرونده يزد

بافت تاریخی یزد به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در سال 84 به ثبت ملی رسید.

سال 87 بود كه مسئولان به‌دنبال ثبت جهاني يزد پرونده‌اي را آماده و به يونسكو ارسال كردند. پس از گذشت ۹ سال از ارسال پرونده يزد براي ثبت جهاني، انتظارها به پايان رسيد و يزد به‌عنوان نخستين شهر ايران در يونسكو به‌ثبت رسيد. مهم‌ترين دليل طولاني‌شدن ثبت جهاني يزد، ساخت‌وسازهای غیراصولی در اين شهر بود.

به‌گفته برخي از مسئولان شوراي جهاني، بناها و محوطه‌هاي تاريخي (ايكوموس) ايراداتي را به اين پرونده وارد كرده است كه شامل ساخت سازه‌هاي بتني و غيرخشتي در بافت خشتي شهر يزد از جمله در محله زرتشتيان، ضوابط ساخت‌وساز در شهر يزد و نبود مديريت يكپارچه مرتبط ، افزايش حريم باغ ثبت‌جهاني شده دولت‌آباد و ضابطه‌مند شدن ساخت و سازهاي واقع در حريم اين اثر، مي‌شود.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid