محل تبلیغ شما
نور علی نور شد!صنعت گردشگری را با‌ هزار بهانه بر زمین نشانند

تاریخ خبر: 1396/11/29

نور علی نور شد!صنعت گردشگری را با‌ هزار بهانه بر زمین نشانند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

پُر دور نیست اگر در روی پاشنه بی‌ملاحظگی برخی تریبون‌دارها بچرخد، همین صنعت نیم‌بند توریسم را هم که به لطف ابنیه‌های تاریخی و مناظر فرح‌انگیز طبیعی لک‌لکی می‌کند، از کف بدهیم و به تعبیر شاعر: نه از تاک نشان ماند و نه از تاکنشان! آن‌هم در این بلبشوی اقتصادی که ورود هر توریست می‌تواند برای اقتصاد ما مُمد حیات باشد. سخنان اخیر مقام نظامی مبنی بر جاسوسی از مراکز نظامی در لباس «ایرانگرد» حاصلی جز فراری‌دادن جهانگردان خارجی و ترساندن ایرانگردان داخلی ندارد که در تحلیل نهایی ضربتی است آشکار بر آب باریکه‌ای که از مسیر صنعت توریسم می‌گذرد.

هستند کسانی که توریست‌های خارجی را نوعی تهدید فرهنگی برای کشور می‌شمارند و لحظه‌ای از این کوتاهی نکردند که صنعت گردشگری را با‌ هزار بهانه بر زمین نشانند و الحق که در بسیاری جاها کامیاب بوده‌اند! امروز اما با کمال تأسف باید گفت نور علی نور شده و «تهدید سیاسی» نیز به تهدید فرهنگی افزوده شد! این‌که چگونه است کشورهایی مثل ترکیه، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و... که سالیانه از میلیون‌ها توریست پذیرایی می‌کنند، با مشکل جاسوسی رودررو نمی‌شوند و کشور ما که از نظر ورود و خروج توریست افسوس‌مندانه انگشت کوچک آنها هم به حساب نمی‌آید؛ می‌باید نگران لورفتن اسناد طبقه‌بندی شده و محرمانه خود باشد؛ نه فقط چشم هر بیننده یا شنونده‌ای را از اعجاب گِرد می‌کند که اگر به راستی این‌گونه باشد، در خلوت باید برای سیستم امنیتی کشورمان زارزار بگرییم!...

حالا با سخنان مقام نظامی این ترس بر ایرانگردان چیره می‌شود که یک عکس از فلان کوه یا یک سِلفی ناقابل با بهمان ابنیه می‌تواند در حکم جاسوسی تلقی شده و حساب ایرانگرد نگون‌بخت را به کرام‌الکاتبین حواله دهد! آن‌هم درحال و هوایی که باز به گفته مقام نظامی محترم برخی حتی خود نمی‌دانند که جاسوس هستند!... در تنگنایِ اقتصادی این روزهای کشور، صنعت توریسم می‌توانست درصورت رهاشدن از تور بهانه‌گیری‌ها و ندانم‌کاری‌ها، کمک حالِ مدیران جامعه باشد و اندکی از سختی گذران زندگی مردم بکاهد، اما نه فقط ارزنی اراده برای بکارگیری افراد متخصص در این صنعت و رونق‌افزایی به این عرصه به چشم نمی‌آید که هر روز باید تن و بدن فعالان این حوزه بلرزد که مبادا برخی نسنجیده‌گویی‌ها و گزنکرده پاره‌کردن‌های بعضی تریبون‌داران از شمار خجالت‌آور ورود توریسم به کشورمان چیزی بکاهد! در دنیای سیاست هر جمله‌ای که از دهان سیاستمداران و مدیران و... شنیده می‌شود، می‌تواند پیامدهای گهگاه تصور ناشدنی در پی داشته باشد و آفتابی را به کام اژدها رهنمون شود!

پس از ٤دهه فعالیت در عرصه سیاست حالا این کمترین توقع از سیاستمداران و تریبون‌داران است که در گفته‌ها و سخنان خود منافع مردم و سفره شهروندان را در نظر داشته باشند. صنعت توریسم در کشور ما همین حالا هم همانند کسی است که به زحمت در باتلاق قدم برمی‌دارد. این سخنان می‌تواند وضع صنعت گردشگری در کشور ما را با مشکلات تازه‌تری رودررو کند و گردشگران داخلی را بیش از پیش به سواحل آنتالیا و... سوق دهد!

شهروند-مهدی مالمیر 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است