محل تبلیغ شما
بریتانیا برای تعمیق همکاری دفاعی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس تلاش می‌کند

تاریخ خبر: 1395/9/18

بریتانیا برای تعمیق همکاری دفاعی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس تلاش می‌کند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

بریتانیا برای تعمیق همکاری دفاعی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس تلاش می‌کند

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «ترزا می» که در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس صحبت می‌کرد، گفت که بریتانیا تلاش‌ می‌کند تعهد دائمی و باثبات‌تری به امنیت بلندمدت در خلیج(‌فارس) داشته باشد.

وی افزود که بریتانیا تصمیم دارد طی دهه آینده بیش از سه میلیارد پوند در حوزه دفاعی در این منطقه سرمایه‌گذاری کند.

ترزا می تصریح کرد: «امنیت خلیج‌(فارس)، امنیت ما است.»

این نشست با حضور سران عربستان سعودی، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان برگزار شده است.

 

تاچر دوم در جمع شیخ نشین ها/ بیگانه گرایی به جای همگرایی

نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در حالی هفتم دسامبر به پایان رسید که سایه حضور نخست وزیر انگلیس و سیاست های تفرقه بینداز و حکومت کن استعمار پیر در بیانیه پایانی آن مشهود بود.

خبرگزاری مهر : سی و هفتمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در کاخ الصخیر در منامه بحرین در حالی برگزار شد که یک میهمان ویژه داشت؛ ترزا می نخست وزیر انگلیس.

نخست وزیر انگلیس دومین مقام اروپایی بود که در این نشست حضور پیدا کرد؛ قبل از آن فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در نشست ریاض در سال ۲۰۱۵ حضور پیدا کرده بود.

همزمان با برگزاری نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، «بوریس جانسون» موضع گیری که محتوای آن حمایت از جنگ افروزی سعودی ها در یمن بود اتخاذ کرد. «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس با ردّ انتقادهای فزاینده بین‌ المللی از فروش تسلیحات این کشور به عربستان سعودی به ویژه در بحبوحه کشتار تعداد زیادی از غیرنظامیان یمنی در حملات هوائی ریاض، بر حمایت از این کشور از بمباران ها تأکید کرد. علیرغم اینکه گروه‌ های حقوق بشری تقریباً یکصدا عربستان را عامل کشتار هزاران شهروند بیگناه یمنی دانسته و از هدف قرار دادن عامدانه غیرنظامیان یمنی سخن و شواهدی را به میان می آوردند، جانسون تصریح کرد که به عقیده وی عربستان در حملات هوایی علیه شهروندان یمنی از «آستانه جنایات جنگی» عبور نکرده است.

این در کنار گزارش رسانه ها مبنی بر این است که جنگنده هایی که یمن را بمباران می کنند ساخت انگلیس هستند. وزارت دفاع انگلیس نیز قبلا به برگزاری جلسه آموزشی برای نیروی هوایی عربستان اذعان و اعلام کرده بود که سه دوره سه هفته ای برای نیروی هوایی عربستان برگزار کرده که هر دوره ۹۰ ساعت بوده است.

وزارت دفاع انگلیس همچنین اعلام کرده بود که شماری از مستشاران نظامی ارتش انگلیس برای آموزش پرسنل نیروی زمینی عربستان در امور توپخانه و کار با رادار شناسایی اسلحه به این کشور سفر کرده اند. همچنین این وزارت خانه از احتمال حضورنظامیان سعودی برای شرکت در دوره های آموزشی به انگلیس خبر داده بود.

اما حضور ترزا می نخست وزیر انگلیس در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و استقبال گرم از وی بیانگر بازگشت استعمار پیر به مستعمره ها و مناطق نفوذ سابق خود به ویژه با توجه به خروج از اتحادیه اروپا و یافتن همپیمانان تجاری و بازارهای جدید است.

نخست وزیر انگلیس همانند بسیاری از مقامات اروپایی و آمریکایی به خوبی از بازار پر رونق تسلیحاتی کشورهای حوزه خلیج فارس آگاه استنخست وزیر انگلیس همانند بسیاری از مقامات اروپایی و آمریکایی به خوبی از بازار پر رونق تسلیحاتی کشورهای حوزه خلیج فارس آگاه است. نباید از خاطر دور نگه داشت که مارگارت تاچر نخست وزیر اسبق انگلیس در سفر به عربستان قرار داد الیمامه را به امضا رساند که ارزش آن به هفتاد میلیارد دلار رسید.

حضور ترزا می در نشست سران شورای همکاری خلیج بر بیانیه پایانی آن نیز تاثیر گذار بود و بر ضرورت همکاری نظامی میان طرفین و مقابله با تهاجم خارجی تاکید شد. کمک های فنی، همکاری نظامی، آموزشی در زمینه امنیتی و دفاعی از جمله موارد مطرح شده بود تا مشخص شود که شرایط برای انگلیسی ها بیش از قبل مهیا شده است.

سابقه حضور استعمارگران انگلیس در خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس به اوایل قرن نوزدهم میلادی باز می گردد. در سال ۱۸۲۰ در بحبوحه جنگ های ایران با روسیه، دولت انگلستان به بهانه مبارزه با دزدهای دریایی، سواحل جنوبی خلیج فارس را اشغال نموده و با حکام محلی قرارد داد تحت الحمایگی امضاء کرد.

سیاستی که استعمار پیر در راه سلطه بر منطقه و دست یابی به منافع خود از آنها استفاده کرده و می کند سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن بوده است. سیاست روباه پیر در اواخر قرن نوزدهم تشدید اختلافات مرزی حتی میان شیخ نشین ها و در ادامه تسلط بر شیخ نشین ها بود.

نگاهی که در آن زمان سبب توجه استعمار یپر می شد بحث اقتصادی بود. انگلیسی ها مانند سایر اروپایی ها از ثروت بی نهایت منطقه خلیج فارس آگاه بودند و برای سلطه بر این منطقه غنی تمام توان خود را به کار بستند.

نفت منطقه خلیج فارس توجه استعمار پیر را به خود معطوف کرده بود. انگلیسی ها پس از جنگ های جهانی اول ، موقعیت خود را در خلیج فارس حفظ کرده و به عنوان صحنه گردان اصلی سیاست خلیج فارس تبدیل شد. جنگ جهانی دوم اقتدار انگلستان در منطقه را متزلزل کرد. پس از جنگ جهانی دوم به تدریج پایه های قدرت انگلستان در منطقه رو به ضعف نهاد.

در آن برهه وقایع بر ضد منافع انگلستان در منطقه رخ داد از جمله آنها استقلال کویت در سال ۱۹۶۱، شورش های گسترده در بحرین ضد نظامیان انگلیس، شرکت مردم در جنبش های ضد استعماری در قطر، شارجه، دبی، ابوظبی و راس الخیمه، قیام مردم عمان برای بیرون کردن انگلیسی ها بود.

اما انگلیسی ها با وجود اینکه نیروهای نظامی خود را از منطقه خارج کردند ولی به راحتی حاضر نبودند از منافع خود چشم پوشی کننداما انگلیسی ها با وجود اینکه نیروهای نظامی خود را از منطقه خارج کردند ولی به راحتی حاضر نبودند از منافع خود چشم پوشی کنند و تلاش کردند که زمامداران حامی خود را در منطقه روی کار آورند. امارات متحده عربی که اتحادیه ای از شیوخ دبی، ابوظبی، شارجه، راس الخیمه، عجمان، فجیره، ام القوین است محصول استعمار پیر است. در دیگر کشورها نیز زمامداران مورد حمایت خود را روی کار آوردند که البته بعدها این کشورها به سوی آمریکا متمایل شدند.

انگلیسی ها که در کنار آمریکا در جنگ عراق مشارکت داشتند تلاش کردند که دوباره به منطقه بازگردند. هدف احیای سلطه گذشته و جان بخشیدن به امپراتوری قدیمی بریتانیا بود.

به نظر می رسد که انگلیسی ها به دنبال بازگشت به مناطق نفوذ سابق خود با ابزار ایران هراسی و با هدف دست یابی به پترودلارها یا همان دلارهای نفتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و رونق بخشیدن به صنایع نظامی خود هستند.

اینکه شیخ نشین ها در نشست ۳۷ شورای همکاری خلیج فارس خواستار همکاری قوی نظامی و حضور انگلیسی ها در منطقه می شوند نشات گرفته از خط مشی غلط توجه به بیگانگان در منطقه خلیج فارس به جای همگرایی استاینکه شیخ نشین ها در نشست ۳۷ شورای همکاری خلیج فارس خواستار همکاری قوی نظامی و حضور انگلیسی ها در منطقه می شوند نشات گرفته از خط مشی غلط توجه به بیگانگان در منطقه خلیج فارس به جای همگرایی است.

استعمار انگلیس که همواره از انسجام کشورهای منطقه بیم دارد در راستای سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن حرکت می کند و تلاش می کند که نفوذ از دست رفته خود را در منطقه باز یابد.

مردم منطقه مصایبی که استعمار پیر برای آنها رقم زده است را از یاد نبرده اند اما زمامدارانی که عمدتا سیاست مستقلی ندارند در راستای تحقق اهداف و منافع روباه پیر حرکت می کنند.ارمغان حضور بیگانگان در منطقه خلیج فارس ناامنی و بی ثباتی برای مردم منطقه است.

شیخ نشین ها به سرکردگی سعودی ها به دلایل پیوندهای محکم با انگلیسی ها دست به دامان آنها شده اند. آنها به جای همگرایی به بیگانه گرایی روی آورده اند. سعودی ها که از کشورهای بیرون شورای همکاری خلیج فارس برای همراه کردن آنها مایوس شده اند، هم اکنون تمام تمرکز خود بر این شورا گذاشته اند.

سیاست های نادرست سعودی ها و برخی دیگر از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس عامل فتنه در جهان عرب و اسلام شده است و مردم یمن و سوریه و لیبی و عراق تاوان همین سیاست های فتنه افکنانه را می دهند.

در واقع انگلیسی ها می آیند تا به بهانه خطر وهمی و خیالی به نام ایران به اهداف اقتصادی و توسعه طلبانه خود برسند. چه بازاری بهتر از کشورهای ثروتمند خلیج فارس می تواند وجود داشته باشد.

انگلیسی ها به تجزیه و غلبه و اگر نشد به تفرقه انداختن و بسط سلطه و نفوذ و کسب منافع می اندیشند. چه فرمانبردارانی بهتر از شیخ نشین ها می تواند سیاست های مخرب انگلیس را اجرایی کنند.

شیخ نشین ها چه ترفندی از تکرار ادعاهای بی اساس درباره جزایر سه گانه و متهم کردن ایران به مداخله جویی بسته اند؟ چرا همه رفتارها و تحرکات خود ضد ایران را مداخله جویی نمی دانند اما به طور مدوام از مداخله ایران در امور داخلی خود سخن می گویند؟

انگلیسی های منفور چه خدمتی می توانند به این کشورها کنند جز اینکه آرامش منطقه را با بی ثباتی همراه کنند و فجایع جدید را به پرونده فجایع تاریخی خود در منطقه بیافزایند. انگلیسی ها با توجه به سیاست های نادرست بسیاری از کشورها، بستر لازم را برای حضور در منطقه مهیا دیده اند.

به نظر می رسد که ماگارت تاچر دوم با اهرم ایران هراسی به دنبال سرکیسه کردن شیخ نشین هاستبه نظر می رسد که ماگارت تاچر دوم با اهرم ایران هراسی به دنبال سرکیسه کردن شیخ نشین هاست. ترزا می به عنوان دلال برای شرکت های تسلیحاتی انگلیس به دنبال دمیدن در آتش فتنه و دلالی است.

با سیاست های شیخ نشین ها به تدریج همگرایی جای خود را به بیگانه گرایی می دهد و زمینه دخالت خارجی فراهم می شود. شورای همکاری خلیج فارس در راستای مداخله آشکار در امور داخلی ایران با پشتوانه و حمایت غربی ها حرکت می کند

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
تسنیم   1395/9/19 13:47:00

بازگشت روباه پیر با پروژه «ایران‌هراسی» به منطقه
انگلیس در آستانه خروج از اتحادیه اروپاست و نخست‌وزیر آن فهمیده است که چگونه پروژه ایران هراسی را فعال کند تا درهای کشورهاب حاشیه خلیج فارس چهارتاق برایش گشوده شود.

روزنامه الکترونیکی «رأی‌الیوم» در مقاله‌ای در ستون «سخن سردبیر» به ‌قلم «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب به نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در بحرین، که برای نخستین بار با حضور نخست‌وزیر انگلیس برگزار شد، پرداخت و نوشت: ما بر این باور نیستیم که بیانیه پایانی، که در پایان نشست دو روز پیش سران شورای همکاری خلیج‌فارس در بحرین صادر شد، بازتاب دهنده رایزنی‌هایی باشد که در دیدارهای دوجانبه یا دسته‌جمعی و پشت درهای مطرح شد و یا مسائل مهمی باشد که بازتاب دهنده نگرانی کشورهای منطقه و دغدغه آنهاست.

درست است که این بیانیه که مشوش و غرق در کلی‌گویی بود و بر ضرورت تغییر سیاست‌های ایران در منطقه تاکید و دخالت‌هایش در امور داخلی آن طبق ادعای سران کشورهای حاشیه خلیج‌فارس- محکوم کرده است ولی به شکل تفصیلی به جنگ‌هایی که خود کشورهای عضو، در یمن، سوریه و عراق به راه انداخته‌اند، و نیز به گزینه‌های استراتژیک این کشورها در آینده در سایه شکست‌های پیش‌بینی شده‌شان در این جنگ‌ها، به طور جزئی یا کلی، نپرداخته است.

همه کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس به استثنای سلطنت عمان در جنگ یمن، به لحاظ نظامی و سیاسی، از 20 ماه پیش تاکنون مشارکت می‌کنند و تا این لحظه موفق نشده‌اند که سرنوشت این جنگ را به نفع خود و همپیمانان‌شان رقم بزنند. همین کشورها همچنین از معارضان مسلح در سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند و براندازی نظام سوریه را در صدر اولویت‌های خود قرار داده‌اند و امروز دقیقا عملیات ارتش سوریه برای بازپس‌گیری کامل شهر حلب، به مساله تنها چند روز تبدیل شده است و ملاحظه می‌شود که بیانیه پایانی درباره این دو مساله کاملا انشایی بود و هیچ‌گونه موضع‌گیری‌های مشخصی یا نقد از خود یا نقشه راه سیاسی برای آینده، را دربر نمی‌گیرد.

به نظر ما، دو مساله اساسی از نشست سران در منامه مهم‌تر بود که توجه‌ها از رایزنی‌های نشست را به طور کلی ربود:

نخست: سفر دوره‌ای «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی به چهار کشور حاشیه خلیج‌فارس به استثنای عمان؛ این سفر هویت جدید شورای همکاری و آینده آن برای اتحاد پیش‌بینی شده کشورهای حاشیه خلیح‌فارس را تعریف کرد.

دوم: حضور خانم «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس به عنوان میهمان افتخاری در نشست سران کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و مذاکرات دوجانبه‌ای، که او با رهبران هیأت‌های مشارکت کننده برگزار کرد و صف‌آرایی‌اش پشت آنها در «مقابله با ایران»، همانطور که در سخنرانی‌ صبح چهارشنبه وی در جلسه پایانی نشست سران آشکار شد.

سفر دوره‌ای پادشاه سعودی، که براساس درجه‌بندی اهمیت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بر اساس درجه دوستی آنها با عربستان رتبه‌بندی شد، در مورد تأکید قرار دادن (این کشورها) بر دور کردن، یا تعلیق جایگاه سلطنت عمان در سیستم کنونی یا آینده کشورهای خلیج‌فارس تعیین کننده بود؛ زیرا این کشور ورود به جنگ یمن و پیوستن به ائتلاف عربی را رد و بر ایجاد روابط خوب با ایران، سوریه و مصر اصرار کرد و سفارتخانه‌هایش در دمشق و تهران را باز گذاشت و وزیر خارجه‌اش را برای انجام دیدار رسمی از پایتخت سوریه، دمشق، فرستاد.

سفر دوره‌ای ملک سلمان همچنین بر تصمیم سعودی برای بستن نهایی درِ آشتی با مصر، حداقل در حال حاضر، تاکید کرد. طبق گزارش‌های شبه‌رسمی رسانه‌های مصری، شخص ملک سلمان بود که میانجی‌گری امارات را خنثی کرد آن هم زمانی‌که وی حاضر نشد با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر، که در ابوظبی برای آشتی میان دو کشور ترتیب داده شده بود، دیدار کند. او 2 ساعت بعد از پایان دیدار السیسی از ابوظبی و پس از مطمئن شدن از رفتن السیسی از این شهر، وارد فرودگاه ابوظبی شد.

بعید نمی‎دانیم که این سفر دوره‌ای پادشاه عربستان و اصول جدیدی که برای سیاست عربستان سعودی درباره ایجاد ائتلاف‌های جدید را فاش کرد، به تعمیق و گسترش روابط مصر با سوریه و نیز با ایران منحر شود و همچنین به آشکار شدن هویت منطقه‌ای، سیاسی و عمانی مستقل به دور از هویت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در شکل کنونی‌اش، بینجامد.

اما اگر درباره مساله دوم، که مربوط به سفر خانم ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس و مورد استقبال گرم تمامی مشارکت کنندگان واقع شدن و نیز موضع‌گیری صریحش درباره ایران، بخواهیم سخن بگوییم؛ این‌گونه باید گفت که این یعنی انگلیس با قدرت به کشورهای تحت‌الحمایه سابق خود در خلیج‌فارس برگشته و نخست‌وزیر آن فهمیده است که چگونه عصب اصلی (ایران) را لمس کند تا درهای این کشورها چهارتاق برایش گشوده شود.

انگلیس در آستانه خروج از اتحادیه اروپاست و به دنبال بازارها و هم‌پیمانان تجاری جدید است و بهتر و ثروتمندتر از کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس وجود ندارد تا بازاری وسوسه کننده به‌ویژه برای صنایع نظامی‌اش تشکیل دهند و باید یادآوری کنیم که سفر «مارگارت تاچر» به عربستان سعودی در اوایل دهه هشتاد به امضای قرارداد «یمامه» یا قرارداد قرن منتهی شد که ارزش آن حدود 70 میلیارد دلار بود و شامل فروش هواپیماهای «هاک» و «تورنادو» انگلیس بود.

کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با چالش‌های داخلی و خارجی بزرگ در سطوح سیاسی، نظامی و اقتصادی روبه‌رو هستند. لذا ما بر این باور نیستیم که این نشست طرح‌های آنها را برای رویارویی با این چالش‌ها را به شکل قاطع بازتاب داده و شهروندان‌شان را از حال و آینده خودشان آسوده خاطر گردانیده باشد.

0 0
تابناک   1395/9/19 13:45:38

پشت پرده اظهارات ضد ایرانی نخست‌وزیر انگلیس در نشست شورای همکاری خلیج فارس
اظهارات روز گذشته ترزا می، نخست وزیر انگلیس درباره ایران و ادعاهای مطرح از سوی وی علیه کشورمان، موضوعی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته و واکنش رسمی ایران را نیز به دنبال داشته است. در این میان، پرسش مهمی که باید به آن پاسخ داد، این است که دلیل طرح این ادعاها از سوی وی چیست و چه اهدافی از این مسیر دنبال می شود؟

به گزارش «تابناک»، ترزا می، نخست وزیر انگلیس، روز گذشته، ضمن حضور پیدا کردن در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، از لزوم همکاری با کشورهای این حوزه در برابر فعالیت‌های منطقه‌ای ایران سخن گفته و ادعاهایی را علیه ایران مطرح کرد.

«بی بی سی» می نویسد، در این نشست، می ضمن تشریح سیاست‌های دولت خود در زمینه روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، به نقش ایران در منطقه نیز پرداخت و گفت، انگلیس آماده است با کشورهای عضو شورا برای مقابله با آنچه وی «اقدامات تهاجمی ایران در منطقه» خواند، همکاری کند.

نخست وزیر انگلیس اظهار داشت: «ما باید همچنان به مقابله با دولت‌هایی که نفوذ آن ها بی‌ثباتی منطقه را مشتعل می‌کند، ادامه دهیم» و افزود: «بنابراین، می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج فارس و در بُعدی وسیع تر، متوجه خاورمیانه می‌کند، مشاهده می‌کنم».

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود اشاره کرد، به منظور تقویت امنیت کشورهای منطقه خلیج فارس، از «یک مشارکت امنیتی» حمایت می‌کند که شامل سرمایه‌گذاری دفاعی و آموزش نظامی در بحرین و اردن هم بشود.

در حالی که این اظهارات به اندازه کافی جنجالی شده و حساسیت ایجاد کرده بود، می شب گذشته نیز در گفت و گو با شبکه خبری «العربیه» بار دیگر ادعاهایی مشابه را مطرح کرد. وی در مورد آنچه خبرنگار آن را نگرانی اعراب از «مداخلات ایران» خواند، مدعی شد: «چشمان ما در مورد ایران کاملاً باز است و من هم همین نگرانی‌ها را در مورد فعالیت‌های مخرب ایران دارم. ایران در چندین بخش از منطقه مشارکتی مخرب دارد».

وی افزود: «فکر می‌کنم مهم است، با کشورهای خلیج فارس برای اطمینان از ثبات و امنیت منطقه همکاری کنیم. انگلستان اکنون با ایجاد پایگاه نظامی در بحرین، برای اولین بار از سال 1971، در شرق سوئز حضور نظامی دائمی پیدا کرده است».

نخست وزیر انگلیس در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: «تصور می‌کنم مهم است که همچنان فعالیت‌های مخرب ایران در دیگر حوزه‌ها را هم به چالش بکشیم. این همان کاری است که ما به عنوان انگلستان در حال انجام آن هستیم؛ اما در عین حال این هم مهم است که ما با کشورهای خلیج فارس همکاری کنیم تا از تأمین امنیت آن‌ها اطمینان یابیم، به این منظور ما در اینجا حضور نظامی فیزیکی داریم که به نظر من حائز اهمیت است».

رویکرد جدید انگلیس به منطقه؟

به منظور پاسخ به چرایی طرح این ادعاها علیه ایران از سوی نخست وزیر انگلیس، باید بخش های ضد ایرانی مواضع وی را در کنار بخش های مربوط به تأکیدات درباره همکاری با کشورهای عربی قرار داده و در کلیتی واحد آن ها را تحلیل کند. تنها در چنین صورتی است که تصویر واضح تری از اهداف واقعی انگلیس در این زمینه به دست خواهد آمد.

همان گونه که در فوق اشاره شد، بخش مهمی از اظهارات روز گذشته می را تأکیدات وی بر ضرورت فعال شدن مشارکت امنیتی انگلیس با کشورهای منطقه و اشاره صریح به ضرورت «حضور نظامی فیزیکی» این کشور در منطقه خلیج فارس تشکیل می داد.

به این ترتیب، آنچه در وهله اول می توان درباره آن با اطمینان سخن گفت، تمایل انگلیس به فعال شدن دوباره و حضور مجدد در این منطقه استراتژیک از جهان است. گفتنی است، در همین راستا، می در حاشیه حضور خود در نشست شورای همکاری، از پایگاه دریایی انگلیس در بحرین نیز بازدید کرد.

اما به نظر می رسد، آنچه بیش از هر چیز سبب شده در شرایط کنونی چنین رویکردی در انگلیس مورد توجه قرار گیرد، مجموعه شرایط حاکم بر عرصه بین المللی و همچنین روندهای مربوط به خود انگلیس است. از یک سو، در سطح کلان، این انتظار وجود دارد که با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و به واسطه تأکیدات وی بر کاستن از حجم مداخله گرایی خارجی آمریکا، شکلی از خلأ قدرت در منطقه خاورمیانه به وجود بیاید که با ماهیت روابط واشنگتن با کشورهای منطقه در ارتباط است.

همین موضوع، از یک سو، دیگر بازیگران مهم بین المللی را به تکاپو برای پر کردن خلأ مذکور واداشته و از سوی دیگر، اسباب نگرانی کشورهای عربی منطقه را نیز ـ که از همان ابتدا امنیت خود را مرهون قدرت های خارجی بوده اند ـ فراهم کرده که این امر به نوبه خود، بیش از پیش، زمینه حضور خارجی را فراهم می سازد. در چنین شرایطی است که انگلیس قصد دارد ضمن تلاش برای احیای نقش قدیمی خود در منطقه، زمینه نفوذ هر چه بیشتر در کشورهای منطقه را فراهم کند.

باید توجه داشت که حضور می در نشست شورای همکاری خلیج فارس از یک جهت مهم مورد توجه بود که این، نخستین حضور یک نخست وزیر انگلیس در نشست های شورا به شمار می رفت. همین امر، از جنبه نمادین نیز نشان می دهد که موضوع توسعه روابط با کشورهای عربی در دوره جدید، تا چه حد برای انگلیس بااهمیت است.

در عرصه سیاسی مربوط به خود انگلیس نیز باید به این موضوع اشاره کرد که در پی قطعی شدن خروج این کشور از اتحادیه اروپا، اکنون انگلیس دست خود را برای ایفای نقشی مستقل (مستقل از اتحادیه اروپا) در امور جهانی بازتر می بیند، به ویژه اینکه بخش عمده ای از انتقادات مربوط به روابط انگلیس با کشورهای منطقه، متوجه فروش تسلیحات انگلیسی به دولت هایی چون عربستان بود که از آن ها در راستای ارتکاب جنایات جنگی در جاهایی همچون یمن استفاده می کنند.

افزون بر این، دشواری های اقتصادی انگلیس در پی تصمیم به خروج از اتحادیه را نیز نباید در این زمینه بی تأثیر دانست، زیرا هرچند این خروج به معنای قطع روابط گسترده با دیگر کشورهای اروپایی نیست، از جنبه های مختلف برای انگلیس ضرر اقتصادی به همراه دارد – و تاکنون نیز داشته – که همین امر، دولت می را به سوی جایگزین کردن منابع اقتصادی سوق داده است. طبیعی است که افزایش فروش تسلیحات به کشورهای منطقه، می تواند منبع خوبی برای جبران این مسأله باشد و نشان دادن ایران به عنوان «تهدید مشترک» نیز عاملی است که کشورهای عربی را به سوی خرید هرچه بیشتر ایران سوق خواهد داد.

0 0
تابناک   1395/9/19 13:44:23

سکوت در مقابل گستاخی انگلیسی ها جایز نیست؛ مقامات عالیرتبه پاسخ دهند
روز گذشته ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در سفر به بحرین در نشست رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس - امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت - شرکت کرد و در سخنانی، خواستارهمکاری این کشورها و بریتانیا برای "مقابله با سیاست تهاجمی ایران" و حفظ امنیت و پیشبرد رفاه منطقه شد.

به گزارش «تابناک» وی در این سفر به خصوص از یک قرن روابط نزدیک بریتانیا و عربستان سعودی به عنوان دو کشور متحد سخن گفت و از "رهبری دوراندیش" خاندان سلطنتی آن کشور ستایش کرد. البته این تمجید و ستایش انگلیس ها از سعودی ها در روزهای اخیر چندان هم جای تعحب نداشت، چرا که چندی پیش، وزارت خارجه بریتانیا تاکید کرده بود که هیچ شواهدی در دست نیست که نشان دهد عملیات نیروی هوایی عربستان علیه مردم و زنان و کودکان یمین "تهدیدی جدی" را متوجه قوانین بشردوستانه بین‌المللی می‌کند و نتیجه گرفتند که صادرات اسلحه از سوی انگلیس ها به عربستان باید ادامه داشته باشد!

بر اساس این گزارش، پیش از نخست وزیر انگلیس، ماه گذشته نیز، وزیر خارجه این کشور سخنانی را علیه ایران بر زبان رانده بود که البته در ایران کاملا بی پاسخ ماند.

این روزها که به نظر می رسد دونالد ترامپ ممکن است حضور آمریکایی ها را در خاورمیانه کم تر از هر زمان دیگری بکند، سیاستمداران انگلیسی به تکاپوی عجیبی در منطقه افتاده اند، گویی در این فکر هستند که جایگاه از دست رفته انگلیس در دهه هفتاد میلادی در خاورمیانه را مجددا به دست آوردند. شاید آخرین نمود حضور مستقیم انگلیسی ها در خاورمیانه برای ایرانیان، جدا کردن بحرین از ایران بود؛ جزیره ای که برای ایران، به ویژه در سالهای اخیر اگر می بود، اهمیتی استراتژیک داشت. حالا اکنون هم گویا می خواهند طلیعه حضور مستقیم مجدد خود را با حمله و گستاخی نسبت به ایرانیان نشان دهند.

شاید اکنون فرصت مناسبی باشد، که علاوه بر سخنگوی وزارت خارجه، مقامات بالاتر و حتی در سطح اعلامیه ای توسط دولت جمهوری اسلامی ایران، نکاتی را به انگلیسی ها گوشزد کنند که و بگویند که سالها از دهه هفتادی قرن بیستم گذشته است و ایران در قرن بیست و یکم به سر می برد.

به آنان لازم است گوشزد شود که مردمان ایران کنونی، مردمانی هستند که هشت سال جنگیدند تا به فرد متکبری که قرارداد الجزایر را بین ایران و عراق را در مقابل دوربین های تلویزیونی پاره کرد، بفهمانند ایران انقلابی،ایران دوران قجری یا پهلوی نیست که حتی نسبت به تکه تکه کردن، سرزمینش بی تفاوت باشد.

به آنها که گویا فقط ناکامی های ایران را در سده های گذشته به یاد دارند، باید یادآوری نمود مقاومت هشت ساله ملت ایران را.

این روزها باید بیشتر لازم است ورود انگلستان به منطقه را جدی گرفت و پیام های درست و به جا و به موقعی را به سران انگلیسی صادر کرد. انگلیسی ها که خود مشهور به فرقه سازی های مذهبی و غیر مذهبی، نقطه شروع را اتفاقا بر نزاع مذهبی خواهند گذاشت، تفاوت های هویتی را داغ تر از هر زمان دیگری خواهند کرد و صف بندی های بیشتر و بیشتری را در منطقه ایجاد می کنند. مخابره پیام قاطع، درست و به جا به انگلیسی ها همان قدر اهمیت دارد که ارسال پیام به موقع و به جا برای کشورهای همسایه در منطقه برای تحکیم مودت و دوستی.

واکنشی قاطعانه و به جا در سطحوح بالای دولت به تحرکات اخیر انگلیسی ها در منطقه، بیش هر هر زمان دیگری لازم است.

0 0
nasim   1395/9/19 13:39:47

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه پایانی سی و هفتمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در منامه، جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را بخش جدایی ناپذیر خاک ایران دانست و تاکید کرد تکرار ادعاهای بی اساس، تاثیری بر تمامیت ارضی و حاکمیت کشورمان بر این جزایر نخواهد داشت.
بهرام قاسمی با بی اساس خواندن ادعای دخالت جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی کشورهای منطقه، اعلام داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اصول حسن همجواری، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها قرار دارد و انتظار دارد شورای همکاری خلیج فارس نیز به جای طرح اتهامات تکراری و بی اساس، از مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران از جمله تلاش برخی از اعضاء برای فتنه انگیزی های فرقه ای و مذهبی دست بردارد.

وی با اشاره به مطالب مندرج در بیانیه مذکور راجع به نامه 10 کشور عربی به پیشگامی امارات عربی متحده علیه جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل افزود: جای تاسف است که این کشورها به جای بهره برداری از ظرفیت مجامع و سازمان های بین المللی و منطقه ای در راستای تقویت ثبات و امنیت، از این موقعیت در جهت ایجاد تنش و تضعیف مناسبات فیمابین سوء استفاده می کنند.

قاسمی تاکید کرد: بدیهی است جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای پاسخ به این گونه اظهارات بی اساس در مجامع بین المللی مطابق با مقررات و موازین حقوقی محفوظ می داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد ادعای شورای همکاری در مورد تلاش برای سیاسی کردن فریضه حج از سوی جمهوری اسلامی ایران، اقدام عربستان در مانع تراشی و سنگ اندازی در اعزام حجاج ایرانی در سال گذشته را محکوم و آن را مغایر با موازین شرعی و مصداق « صد عن سبیل الله» دانست و افزود: جای تاسف است که عربستان سعودی به جای پاسخ گویی درمورد قربانی شدن صدها نفر از حجاج بیت الله الحرام در فاجعه منا، هم چنان سعی دارد از جایگاه میزبانی حرمین شریفین برای مقاصد سیاسی سوءاستفاده کند.

قاسمی با تکذیب ادعاهای واهی و تکراری در مورد مداخله ایران در امور داخلی بحرین، توصیه کرد: شورای همکاری به جای فرافکنی، با در نظر گرفتن واقعیت ها از جمله استمرار سرکوب و نقض فاحش حقوق بشر در بحرین، دولت این کشور را به در پیش گرفتن مسیر راهکار سیاسی و آشتی ملی متقاعد کند.

بهرام قاسمی در پایان ضرورت عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های هسته ای را مورد تاکید قرار داد و موارد بیان شده در بیانیه مذکور راجع به توافق هسته ای از جمله موضوع توان موشکی را ناشی از درک نادرست از مفاد آن توافق و قطعنامه های مرتبط با آن دانست.

0 0
bbc   1395/9/19 13:38:27

انگلیس کاری نکند سطح روابط کاهش یابد
علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نسبت به اظهارات نخست وزیر بریتانیا در مورد جمهوری اسلامی واکنش نشان داده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس در واکنش به "اظهارات ضد ایرانی نخست وزیر انگلیس" گفته است که "انگلیس کاری نکند که مجلس شورای اسلامی بار دیگر سطح روابط را به کاردار کاهش دهد."
روز چهارشنبه، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در بخشی از سخنان خود در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که در منامه، پایتخت بحرین تشکیل شده بود، گفت: "ما باید همراه یکدیگر تلاش کنیم تا اقدامات تهاجمی ایران در منطقه را به عقب برانیم."
خانم می با متهم کردن ایران به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، گفت: "ما باید همچنان به مقابله با دولت‌هایی که نفوذ آنها بی‌ثباتی منطقه را مشتعل می‌کند ادامه دهیم" و افزود: "بنابراین می‌خواهم به شما اطمینان دهم که من به وضوح تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج [فارس] و در بُعدی وسیعتر، متوجه خاورمیانه می‌کند مشاهده می‌کنم."
آقای بروجردی گفته است که "اظهارات نخست وزیر انگلیس در میان کشورهای پیرو منطقه که هیچگونه سنخیتی با واقعیت جمهوری اسلامی ندارد نشان از سیاست تفرقه‌افکنانه انگلیس است" و افزود: "این اظهارات هیچ تناسبی با سطح روابط در حد سفیر ندارد."
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هشدار داد که "اگر انگلیس بخواهد این سیاست را در قبال جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد، مجلس یک بار دیگر در جهت تنزل سطح رابطه اقدام خواهد کرد."
اشاره آقای بروجردی به طرح کاهش روابط با بریتانیاست که در تاریخ ۰۷ آذر ۱۳۹۰ توسط مجلس تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید. براساس این مصوبه، دولت ملزم شد روابط سیاسی جمهوری اسلامی با بریتانیا را تا سطح کاردار و روابط بازرگانی دو طرف را به حداقل ممکن کاهش دهد.
یک روز پس از تصویب این طرح، افرادی با عنوان دانشجویان بسیجی در مقابل مراکز دیپلماتیک بریتانیا در تهران تجمع کردند و سپس گروهی از آنان با عبور از صف نیروهای انتظامی، وارد ساختمان‌های سفارتخانه شدند و به تخریب و آتش زدن اموال مبادرت کردند. در واکنش به این اقدام، دولت بریتانیا ضمن متهم کردن دولت جمهوری اسلامی به نقض قوانین راجع به حفاظت از مراکز دیپلماتیک، تمامی کارکنان سفارت خود در تهران را از ایران خارج کرد و به کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در بریتانیا نیز دستور داد خاک آن کشور را ترک کنند.
در آن زمان، دامینیک چیلکات، سفیر بریتانیا در ایران، برنامه‌ریزی حمله به ساختمان‌های سفارتخانه این کشور را به عواملی در داخل حکومت جمهوری اسلامی نسبت داد و گفت :"ایران در زمره کشورهایی نیست که گروهی بتواند به صورت خودجوش تظاهرات کرده یا به سفارت‌خانه‌ای حمله کند." وی گفت "شواهد و دلایل روشنی" برای ارتباط برخی مسئولان حکومتی با این حمله وجود دارد و اظهار داشت که افرادی در داخل حکومت به خاطر مطامع شخصی، پشت این "تظاهرات و حمله به سفارتخانه" بوده‌اند.
آقای چلیکات به خصوص از برخی مسئولان مجلس، از جمله علاءالدین بروجردی به عنوان ترتیب‌دهندگان یا حامیان این اقدام نام برد و آقای بروجردی را متهم کرد که با ایجاد یک بحران دیپلماتیک، در نظر داشته ارتباط خود با یک پرونده فساد بزرگ مالی را تحت الشعاع قرار دهد. آقای بروجردی این اتهام را رد کرد.
حمله به سفارت بریتانیا انتقاد آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را نیز در پی داشت که چند ماه پس از این واقعه، ضمن تایید تظاهرات ضد بریتانیا در برابر سفارتخانه، گفت: "احساسات جوانان درست بود ولی رفتنشان [به داخل سفارتخانه] درست نبود."
روابط دیپلماتیک کامل بریتانیا و ایران تا سال گذشته میلادی و پس از حل و فصل بحران هسته‌ای توسط دولت حسن روحانی، برقرار نشد.

0 0
radio farda   1395/9/19 13:33:12

بروجردی در واکنش به نخست وزیر بریتانیا: سطح روابط را به کاردار تنزل می‌دهیم
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در واکنش به سخنان نخست وزیر بریتانیا در جمع رهبران شورای همکاری خلیج فارس، تهدید کرد که روابط تهران لندن دوباره به سطح کاردار تنزل پیدا خواهد کرد.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه ۱۸ آذر به خبرگزاری صدا و سیما گفت که اظهارات نخست وزیر بریتانیا هیچ گونه سنخیتی با «واقعیت جمهوری اسلامی ایران» ندارد و نشانه‌ای از «سیاست تفرقه‌افکنانه انگلیس» است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا که روز چهارشنبه ۱۷ آذر در نشست شورای همکاری خلیج فارس در بحرین شرکت کرده بود از سیاست این کشور در تعمیق روابط امنیتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با «رفتار تهاجمی ایران در منطقه» خبر داد.

آقای بروجردی گفته است اگر انگلیس بخواهد این سیاست را در قبال جمهوری اسلامی ایران دنبال کند مجلس یک بار دیگر در جهت تنزل سطح رابطه اقدام خواهد کرد.

سفارت بریتانیا در ایران در دولت محمود احمدی‌نژاد در پی حمله افراد بسیجی تعطیل شد. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، ایران و بریتانیا تصمیم به بهبود روابط گرفته و سفارتخانه های خود را بازگشایی کردند. روابط دو کشور شهریور ماه امسال به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد.