محل تبلیغ شما
فاجعه 4 میلیون دلاری مدیران سرخابی؛مدیران چه کاری با پرسپولیس و استقلال کردند؟

تاریخ خبر: 1399/4/29

فاجعه 4 میلیون دلاری مدیران سرخابی؛مدیران چه کاری با پرسپولیس و استقلال کردند؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

فاجعه 4 میلیون دلاری مدیران سرخابی

مدیران چه کاری با پرسپولیس و استقلال کردند؟

 

این روزها محرومیت پرسپولیس و استقلال از 3 پنجره نقل‌وانتقالات بخاطر عدم پرداخت بدهی برانکو و بویان سرمربی و بازیکن سابق سرخابی، نقل محافل ورزشی و خبری است، هرچند مسئولان 2 باشگاه آن را رد می‌کنند و با ضرس قاطع معتقدند محرومیتی در کار نیست و هنوز کار به آنجا نرسیده است! با این‌حال این خبر چه تایید شود و چه تکذیب، تفاوتی در اصل ماجرا ایجاد نمی‌کند. مسئله اصلی فاجعه‌ای است که سوءمدیریت‌ مدیران کارنابلد و بازخواست نشده برای 2 باشگاه بزرگ پایتخت و فوتبال ایران رقم زده‌اند. بدهی‌های انباشته ریالی کم بود، که حالا باید تن و بدن هواداران و پیشکسوتان سرخابی و حتی مردم عادی که در وضعیت سخت اقتصادی بسر می‌برند و به لحاظ معیشت در تنگنا قرار دارند، بابت دور ریختن میلیون‌ها دلار پول بی‌زبان بلرزد، پولی که با کمی درایت و دلسوزی و عقلانیت، هزینه بالندگی فوتبال و ایران می‌شد، نه پر کردن جیب خارجی‌هایی که اغلب هم بی‌کیفیت بوده و چیزی به فوتبال ایران اضافه نکرده‌اند. با نگاهی به لیست بدهی‌های سرخابی به بازیکنان و مربیان خارجی و تبدیل آن‌ها به ریال با دلاری که قیمت آن روز گذشته از 25 هزار تومان گذشت و یورو که از 28 هزار تومان فراتر رفت، عمق فاجعه بیشتر عیان می‌شود. در این گزارش نگاهی اجمالی به ریز بدهی‌های پرسپولیس و استقلال به مربیان و بازیکنان خارجی داریم که در مجموع رقمی حدود 105 میلیارد تومان است.
    
باشگاه پرسپولیس که چندی پیش پرونده خطرناک ژوزه مانوئل سرمربی سابق و پرتغالی را با هزینه هنگفت و حدود 2 میلیون دلار بست، حالا با پرونده یک میلیون و‌50 هزار یورویی بدهی به برانکو مواجه است که فیفا بابت آن برای سرخ‌ها ضرب‌الاجل تعیین کرده است. این رقم با محاسبه یورو که روز گذشته به مرز 28هزار و‌500 تومان در بازار آزاد ارز تهران رسید، حدود 30 میلیارد تومان می‌شود که در نوع خود رکورد محسوب می‌شود. دیگر بدهی‌های پرسپولیس به خارجی‌ها به ترتیب ارزش ریال و ارزی به شرح زیر است.
برانکو: یک میلیون و 50 هزار یورو، معادل 30 میلیارد تومان
 ماریو بودیمیر، بازیکن کروات: 475 هزار یورو، معادل 13 میلیارد و 500 میلیون تومان‌
 گابریل کالدرون‌، سرمربی سابق و آرژانتینی:‌530 هزار دلار، معادل 13 میلیارد و‌350 میلیون تومان‌
 مارکو مربی بدنساز و دستیار برانکو: 114هزار یورو، معادل 3 میلیارد و‌250 میلیون تومان‌
 زلاتکو دستیار برانکو: 105 هزار یورو، معادل‌ 3 میلیارد تومان‌
 خواگین و اینیگو دستیاران کالدرون: 100 هزار دلار، معادل‌ 2 میلیارد و 500 میلیون تومان
 ایگور پانادیچ مربی دروازه‌بانان پرسپولیس: 86هزار یورو، معادل 2 میلیارد و 450 میلیون تومان
 نیلسون کوریا دروازه‌بان برزیلی: 83 هزار دلار، معادل 2 میلیارد و‌100 میلیون تومان
 فرناندو گابریل بازیکن برزیلی: 23 هزار دلار، معادل 580 میلیون تومان
 سرتن چوک دستیار برانکو: 10 هزار دلار، معادل 250 میلیون تومان
با این اعداد و ارقام مجموع بدهی پرسپولیس یک میلیون و 830 هزار یورو و 746هزار دلار و معادل 70 میلیارد تومان است. البته باشگاه پرسپولیس در فیفا 623هزار دلار طلب دارد که با کسر آن و پرداخت طلب شاکیان 123هزار دلار دیگر بدهکار می‌ماند که حدود 15 میلیارد تومان از بدهی‌های ریالی هم کم می‌شود. بنابراین مجموع بدهی ریالی پرسپولیس 55 میلیارد تومان است.
    
در مورد باشگاه استقلال هم اعداد و ارقام بدهی وحشتناک است، آن‌هم در شرایطی که با کمی تدبیر و حرفه‌ای‌گری می‌شد جلوی پایمال شدن بیت‌المال را گرفت. در‌حال حاضر بزرگ‌ترین طلبکار باشگاه استقلال وینفرد شفر است که 550 هزار دلار طلب دارد که معادل 13‌میلیارد و‌860 میلیون تومان است، البته تا دیروز و نرخ روز گذشته ارزش ریال برابر دلار! پس از سرمربی سابق و آلمانی استقلال بویان نایدونف بازیکن مقدونیه‌ای است که طلب‌30 هزار دلاری‌اش به خاطر بی‌درایتی مسئولان وقت باشگاه به‌350 هزار دلار تبدیل شده، یعنی معادل 8 میلیارد و‌820 میلیون تومان! پس از این 2 بدهی سنگین چند پرونده هم وجود دارد که حکم آن‌ها آمده‌ و استقلال باید هرچه زودتر با شاکیان خارجی‌اش تسویه حساب کند که به شرح زیر است.
 ایسما بازیکن آفریقای‌جنوبی و باشگاه پاختاکور:‌120‌هزار دلار، معادل 2 میلیارد و 770 میلیون تومان‌
 سرور جپاروف بازیکن ازبکستانی: 100هزار دلار، معادل 2 میلیارد و 520 میلیون تومان
 ساشا شفر آنالیزور استقلال: 82 هزار دلار، معادل 2 میلیارد و 50 میلیون تومان‌
 لئوناردو پادوانی بازیکن برزیلی: 100 هزار دلار، معادل 2 میلیارد و 520 میلیون تومان‌
 گادوین منشا بازیکن نیجریه ای: 42 هزار دلار، معادل یک میلیارد و 50 میلیون تومان‌
 مارتین فورکل دستیار شفر: 18هزار دلار، معادل 450 میلیون تومان‌
 دستمزد وکلای خارجی‌: یک میلیارد و‌500 میلیون تومان
استقلال علاوه‌بر این پرونده‌ها که حکم فیفا را گرفته‌اند، 2 پرونده در جریان هم دارد. پرونده غرامت‌خواهی پادوانی که خواهان 9 میلیون دلار شده، معادل 227 میلیارد تومان می‌شود و پرونده شکایت آندره‌آ استراماچونی سرمربی سابق و ایتالیایی که خواهان دریافت دستمزد و غرامت یک میلیون و‌600 هزار یورویی شده، معادل 45 میلیارد و‌500 میلیون تومان است که اگر استقلال در هر‌کدام یا یکی از این 2 پرونده سنگین محکوم شود، فاجعه بزرگی رقم خواهد خورد که در تاریخ این باشگاه و شاید تاریخ فوتبال باشگاهی ایران بی‌نظیر باشد. مجموع بدهی ارزی استقلال بدون در‌نظر گرفتن پرونده پادوانی و استراماچونی یک میلیون و 362 هزار دلار است که با هزینه دستمزد وکلای خارجی حدود  36 میلیارد تومان می‌شود. ‌

خراسان

 

مدیران چه کاری با پرسپولیس و استقلال کردند؟

 

مدیران استقلال و پرسپولیس، چاره‌ای ندارند جز اینکه برای آرام کردن جو موجود، با صدای صاف و رسا بگویند هوادار نگران نباشند، پول برانکو و شفر پرداخت خواهد شد اما باور کنید عمق فاجعه، می‌تواند آینده مالی دو باشگاه را تباه کند. این چیزی است که هم احمد سعادتمند در استقلال می‌داند و هم رسول پناه در پرسپولیس. وقتی آجر اول را کج بگذارید، دیوار کج بالا می‌رود. بنابراین آنچه امروز اتفاق می‌افتد، برای آینده اثرگذار خواهد بود.

 

به کمی عقب‌تر برمی‌گردیم؛ روزی که برانکو و شفر دو باشگاه پرسپولیس واستقلال را ترک کردند. به ادعای عرب مدیرعامل وقت قرمزها پول برانکو آماده بود و به ادعای فتحی در استقلال، یک قران هم به شفر نمی‌دادند! تصور کنید اگر همان روزها توافق صورت می‌گرفت چه اتفاقی می‌افتاد؟ حداقلش این بود مجبور نبودند به یورو و دلار بالای ۲۵ تومن پول را بپردازند. حالا اما عواقب حاصل از این کم کاری چیست؟

 

محرومیت از نقل و انتقالات پیام روشنی دارد. پیام اول آن این است شما باید طلب طلبکاران خارجی‌ات را بدهی. یعنی این کار را اگر اول می‌کردی، به از آن بود که حالا کنی. دوم؛ حالا با این رای به بازیکنان خود این اهرم را داده‌ای که رقم قراردادشان را افزایش دهند. به چه شکل؟

همین حالا بازیکنان استقلال و پرسپولیس ساز رفتن را کوک کرده‌اند. با هر کدام‌شان-حتی آن بازیکنی که نیمکت نشین است-صحبت کنی می‌گوید: «این چه وضعی است؟ برای گرفتن حق و حقوق‌مان پیر شده‌ایم. می‌خواهیم به جایی برویم که حداقل برای گرفتن پول‌مان شب و روز منت باشگاه را نکشیم.» این یک بُعدش می‌شود، از دست رفتن اعتبار پیراهن استقلال و پرسپولیس. حالا این وسط اگر بازیکنی هم بخواهد بماند، با علم به اینکه باشگاه نمی‌تواند بازیکن بگیرد، به هر سازی که بزند، باشگاه باید برقصد. اگر دو میلیارد می‌خواست می‌گوید ۴ میلیارد. باشگاه هم که چاره‌ای ندارد و می گوید چشم! اگرنه به خاطر از دست رفتن آن بازیکن، باید به هوادار جوابگو باشد. این وسط شاید بخواهد بازیکن را جلوی هوادار بگذارد که در آن صورت هم باز دست آخر خودش ضررمی‌کند؛ مگر اینکه واقعا بخواهد به جوان‌ها میدان دهد که این هم با وجود فشار هواداران، سخت و غیرممکن به نظر می‌رسد.

 

با این پیش زمینه، تصور کنید توافق نکردن با یک خارجی می‌تواند چه عواقبی داشته باشد. هزینه حفظ بازیکنان دو برابر می‌شود و این آینده مالی باشگاه را به خطر می اندازد؛ اتفاقی که همین تابستان گذشته حداقل در پرسپولیس و استقلال رخ داد و اثرات آن را در خزانه دو باشگاه می‌بینید. 

 

در کل اما، ایرادی ندارد.... هزینه دو باشگاه را هواداران تامین می‌کنند. نیازی نیست مدیران قبلی و مدیران فعلی ناراحت شوند و به خود استرس راه دهند. هواداران سر و مر و گنده هستند که هزینه اشتباهات مدیریتی‌شان را بدهد. 

 

منبع: خبرآنلاین

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است