محل تبلیغ شما
ارزش سهام کارخانه ها نجومی شد کارگران اما بدون حقوق مانده اند!

تاریخ خبر: 1399/5/15

ارزش سهام کارخانه ها نجومی شد کارگران اما بدون حقوق مانده اند!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

ارزش سهام کارخانه ها نجومی شد

کارگران بدون حقوق مانده اند!

رشد نجومی ارزش سهام در بورس ناشی از چیست؟

از رشد نجومی ناشر اخراجی تا قمار بر روی حباب

 

حکایت تلخی که در سال 1399 بیشتر از هر چیز شاهد آن هستیم از رشد شتابنده و نجومی ارزش سهام مرتبط با بسیاری از شرکت ها و کارخانجات است که شاید به ظاهر سود اندکی به سهامداران حقیقی دارنده سهم اعطا می کند، اما سود سرشاری را به سهامدارن اصلی می رساند و این در حالی است که بسیاری از کارگران این کارخانجات چند ماهی است که حقوق نگرفته اند وبسیاری دیگر در اعتصاب به سر می برند!!

سوال این است که اگر ارزش سهام این کارخانجات افزایش یافته پس به چه دلیل کارگران این کارخانجات در نداری بسر می برند و با هزاران درد در زندگی خود دست و پنجه نرم می کنند مگر غیر از این است که در روایات اسلامی به پرداخت حقوق کارگران قبل از آنکه عرق بدنشان خشک شود سفارشات بسیاری شده است پس چگونه است که در یک کشور اسلامی بسیاری از کارگران کارخانجات چندین ماه است که حقوق نگرفته اند و در اعتصاب به سر می برند.

همچنین از بعد اقتصادی نیز همگی می دانیم که در عصر فرامدرن، سرمایه انسانی، بالاترین و با ارزش ترین و بزرگ ترین دارایی هر سازمان و کشوری محسوب می شود. سرمایه انسانی در هیچ ترازنامه و حساب سود و زیانی آورده نمی شود؛ ولی نتیجه سود و زیان سازمان ها را رقم می زند چرا که تنها سرمایه ای است که با استفاده هرچه بیشتر، کاهش نیافته و یه صورت فزآینده ای تقویت می شود و از همه مهمتر جوامعی توسعه می یابند که علاوه بر منابع و ذخایز طبیعی و سرمایه های مادی و فیزیکی، از منابع انسانی قابل توجهی برخوردار باشند؛ در واقع کشورهائی به رشد بیشتر اقتصادی نائل آمده اند که نیروی کار تحصیل کرده، ماهر، با کفایت و در یک کلام از «سرمایه انسانی» کافی و مناسب بهره مند بوده اند؛ زیرااولین و مهمترین مولفه توسعه در هر کشور انسان است.

نیروی انسانی، سهم عمده ای در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و..... دارد، حال که در منابع رشد اقتصادی، مفهوم سرمایه انسانی با توسعه دانش اقتصادی مرتبط است سزاوارتر است که قدر نیروهای انسانی و بخصوص کارگران زحمتکش بسیاری از کارخانجات را بیشتر بدانیم

 

رکوردهای جدید بازار سرمایه؛

رشد نجومی ارزش سهام در بورس ناشی از چیست؟

 

مدیر آموزش و فرهنگ‌سازی شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس گفت: مهمترین دلیل رشد این روز‌های بازار سرمایه رشد نقدینگی است، حدود ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور برآورد شده که بخش قابل توجه آن، وارد بازار سرمایه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بهنام بهزادفر در برنامه تیتر امشب با بیان مطلب بالا افزود: البته این ورود نقدینگی به بازار سرمایه منطقی و رشد قیمت دلار و افزایش فروش شرکت ها، از مهمترین دلایل اقبال مردم به این بازار شده است.

مدیر آموزش و فرهنگ‌سازی شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، همچنین نبودِ رقبای خارجی و تاثیرِ آن بر افزایش میزان تولید و مبلغ فروش را در کنار دلایلی که گفته شد، از عوامل دیگرِ هدایت نقدینگی به بازار سرمایه دانست.

او تأکید کرد: این ورود پول و سرمایه به بازار، جهش تولید را به دنبال دارد و تاکنون بیش از 50 میلیون کد بورسی صادر شده است.

بهزادفر در ادامه به ارزش روز واحد‌های سرمایه گذاری اشاره و تصریح کرد: در ابتدا هر واحد سرمایه گذاری 10 هزار تومان بود که امروز به 27 هزار تومان رسیده و چیزی حدود 170 درصد رشد داشته است؛ به این معنی که هر واحد سرمایه گذاری صندوق دارا یکم، حدود 3 برابر شده است.

او در پاسخ به این فرضیه که «بازار سرمایه پلی به تورم است»؛ گفت: در بازار سرمایه، نقدینگی کنترل می‌شود و اگر افراد با رشد سودآوری مواجه شوند، عملا اتفاق بدی در این عرصه برای اقتصاد کشور نخواهد افتاد.

مدیر آموزش و فرهنگ‌سازی بورس در ادامه از مرحله بعدی پذیره نویسی صندوق دارایی یکم خبر داد.

در ادامه گفتگو بهروز خدارحمی کارشناس بازار سرمایه، نگرانیِ مردم از کاهش ارزش سپرده به دنبال افزایش تورم را دلیل اصلی اقبال مردم به بازار سرمایه در بین سایر بازار‌ها دانست و گفت: فرهنگ سازی و جهت دهی دولت در این عرصه از دلایل دیگر این استقبال بوده است.

عامری‌مقدم، کارشناس بازار سرمایه دیگر میهمان برنامه تأکید کرد: تازمانی که تورم انتظاری و افزایش شاخص‌های مهم اقتصادی ادامه داشته باشد، می‌توان پیش بینی کرد، روند و حرکت بازار سرمایه ادامه پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است: بستر‌های مختلف معاملاتی در بازار سرمایه، پاسخگوی حضور یکباره مردم نبود و به نظر می‌رسد سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه، تصور اشتباهی است.

 

از رشد نجومی ناشر اخراجی تا قمار بر روی حباب

فزایش قیمت سهام برخی از شرکت‌های زیان‌ده در فرابورس که تناسبی با عملکرد عملیاتی آنها ندارد به ایرادهای ریشه‌ای و نقائص نظارتی و قانونی باز می‌گردد.

 

به گزارش بورس نیوز، هرج و مرج در بازار در کنار نقص‌های قانونی و نظارتی همواره فرصت‌هایی طلایی برای سفته‌بازان فراهم کرده و باعث وارد آمدن زیان‌های شدید به اقتصاد شده است. بازار سهام به دلیل پیچیدگی‌های فنی که اکثریت مردم از تحلیل آن عاجزند در راس بازارهایی قرار دارد که ممکن است طعمه سفته‌بازان شود و سیاستگذاران را دچار خطا کند، زیرا با دیدن رشد نجومی شاخص‌ها گمان می‌کنند که بازار در شرایط مناسبی قرار دارد.

 

معافیت مالیاتی انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت‌ها به حساب سرمایه و همچنین رعایت‌نکردن محدودیت‌های رشد قیمت در بازار پایه و نداشتن الزام شرکت‌های حاضر در این بازار درباره افشای اطلاعات مالی، باعث شده است تا قیمت‌ها به‌طور بی‌منطق رشد کند و شرایطی را رقم زده است که قیمت‌های سهام شرکت‌ها بالاتر از ارزش ذاتی انها تعیین شود.

 

به‌هم ریختگی بازار در یک سال اخیر به دلیل نوسانات بی‌سابقه نرخ ارز و جهش در سطح عمومی قیمت‌ها باعث شده است تا شرکت‌ها از محل تجدیدارزیابی دارایی‌های خود سودهای غیرعملیاتی شناسایی کرده و باعث اشتباه محاسباتی خریداران غیرحرفه‌ای شوند. ضمن اینکه نظارتی بر مکانیسم تجدیدارزیابی‌ها هم نیست. عدم افشای اطلاعات مالی شرکت‌ها باعث شده است تا ریشه تعیین روشی قابل ارزیابی برای آزمون این تجدیدارزیابی‌ها زده شود.

یکی از شرکت‌های قندی کشور که زیان عملیاتی دارد، اما رشد قیمت 482 درصدی را تجربه کرده یکی از موارد است.

 

بر‌اساس گزارش کارشناس رسمی دادگستری، 4 هزار و 515 میلیارد ریال مازاد تجدیدارزیابی از محل دارایی‌های ثابت شرکت به حساب مربوطه منتقل شده است. بیش از 3 ‌هزار میلیارد ریال، تنها از بخش ارزش فعلی ماشین‌آلات و تجهیزات این شرکت باز ارزیابی شده است. درحالیکه، بخش عمده ماشین‌آلات شرکت‌های تولیدی شکر در کشور مستعمل و کهنه بوده و از دلایل مهم‌ افت کارایی و زیان‌ده ‌بودن تولیدکنندگان شکر به شمار می‌رود.

 

مبنای این ارزش گذاری‌ها که در نهایت در حساب‌های شرکت‌ها و تعیین ارزش سهام آنها خود را نشان داده و باعث زیان واردشوندگان به بازار سرمایه می‌شود چیست؟

 

بی‌مبنا بودن این ارزش گذاری‌ مجدد به حدی بود که علیرغم اینکه شرکت پیشنهاد افزایش سرمایه به میزان 4 هزار‌و 515 میلیارد ریال را به مجمع عمومی فوق‌العاده ارائه داد؛ اما افزایش سرمایه صرفا به مبلغ 915 میلیارد ریال که تقریبا معادل 20 درصد پیشنهاد اولیه بود از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد.

 

و حالا مدیران شرکت مزبور به دنبال حذف مبلغ تجدید ارزیابی شده اولیه از حساب‌های شرکت هستند و به نظر می‌رسد که درباره غیرواقعی‌بودن ارزش‌های ثبت‌شده اذعان دارند.

 

نظارت اندک باعث از خاصیت افتادن بخش‌های مختلف بازار سرمایه شده است. برخی شرکت‌ها برای فرار از ارائه اطلاعات اصلی به دنبال حضور در بازار پایه هستند. حضور در بازار پایه در ابتدا در راستای محدود‌کردن نوسانات قیمتی شرکت‌های مبهم و بی‌انضباط بود.

 

اگر مسئولان اراده‌ای برای کنترل سفته‌بازی و محدود کردن فعالیت‌های مبهم نداشته باشند، حباب‌هایی فراتر از معمول باعث زیان سهامداران خرد و فریب سیاستگذاران کلان کشور با دیدن رشد نجومی شاخص‌های سهام خواهد شد.

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است