محل تبلیغ شما
بدنه جمعیت امام علی را نجات دهید؛پرونده

تاریخ خبر: 1399/4/5

بدنه جمعیت امام علی را نجات دهید؛پرونده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

برای ما دانشجوها نام جمعیت امام‌علی(ع) نام آشنایی است. البته این امداد دانشجویی مردمی به مدد فعالیت‌های گسترده و اقداماتی که در حوزه خدمات عام‌المنفعه انجام داده است، برای خیلی از مردم آشناست. به یاد دارم در روزهای نخست دانشجویی و در غرفه‌هایی که به‌منظور برگزاری آیین ورودی نودانشجویان در برخی دانشگاه‌ها برپا می‌شد، اعضای این جمعیت نیز حضور فعالی داشتند و به عضویابی و ارائه گزارش از خدمات‌شان مشغول بودند. از همان روزها تا همین امروز هم به خوبی مطلعم که جمع کثیری از دوستان و نزدیکان و هم‌دانشگاهی‌هایم به‌عضویت این خیریه درآمدند و مشغول فعالیت‌های عام‌المنفعه بودند و هستند. نکته کلیدی در ارتباط با جمعیت امام‌علی(ع) آن‌هم در این روزگاری که از هر گوشه‌ای به دلایل مختلف محافل خیریه‌ای گوناگونی برپا شده‌اند، این بود که افراد با هر نوع گرایش و اعتقادی امکان ورود و فعالیت در حوزه‌های متنوع خدمت‌رسانی به مردم را داشتند. استقلال و عدم‌وابستگی به نهادها و سازمان‌های مختلف برگ‌برنده‌ای بود که جمعیت امام‌علی(ع) آن را داشت و همین جذابیت باعث می‌شد هیچ‌کس احساس وصله ناجور‌بودن و تافته جدابافته بودن نداشته باشد.

با مراجعه به گزارش‌هایی هم که از افعال این خیریه بزرگ در رسانه‌ها و از زبان مسئولان و اعضای آن وجود دارد، این مهم به خوبی مشخص است که اقدامات قابل‌توجهی ذیل نام جمعیت امام‌علی(ع) برای مرتفع کردن نیازهای مردم و بازشدن گره از مشکلات آنها انجام شده است. با این همه همان‌طور که گفتیم، حواشی زیادی حول اقدامات و از همه مهم‌تر تیم مدیریتی این مجموعه وجود داشت و حتی برخی رسانه‌ها مقالات مفصلی از شبهات و اتهامات امنیتی و... در ارتباط با مدیران این مجموعه منتشر کردند و به نقد برخی افراد و اسامی پرداختند. انتقاداتی که حالا مشخص شد در ارتباط با مدیران این مجموعه بیراه نبوده است و آن‌ها مسیر فعالیت‌های عام‌المنفعه این خیریه را به انحراف کشیدند. بعد از همه اینها، شامگاه یکشنبه دوم تیر 99 خبری به سرعت در فضای رسانه‌ای کشور منتشر و اعلام شد که شارمین میمندی‌نژاد مدیرعامل جمعیت خیریه امام‌علی(ع)، مرتضی کی‌منش مسئول رسانه‌ای جمعیت امام‌علی(ع) و کتایون افرازه بازرس علی‌البدل جمعیت امام‌علی‌(ع) بازداشت شدند.

یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از منبعی آگاه در تشریح جزئیات این اتفاق نوشت: «فردی به نام «ش.م» در سال‌های اخیر با تشکیل موسسه‌ای خیریه و در پوشش اقدامات عام‌المنفعه اقدام به شبکه‌سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکار عمومی کرده است. وی و عوامل مرتبط با او با سوءاستفاده از عناوین مقدس در سایه اجرای برنامه‌های شبه‌فرهنگی- اجتماعی به ترویج فرهنگ التقاطی پرداخته‌اند. این فرد همراه با عوامل خود، در طول سال‌های فعالیت موسسه مذکور علاوه‌بر همراهی با مراکز ضدایرانی به طرح ادعاهایی مانند مبارزه با تبعیض و همچنین مباحث حقوق‌بشری و مبارزه با فقر و معضلات اجتماعی پرداخته و با هدف تحت‌فشار قراردادن کشور و ملت ایران اقدامات گسترده‌ای را علیه جامعه ایرانی رقم زده است. همچنین عناصر اصلی این موسسه علاوه‌بر توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضددینی با رسانه‌های معاند  بیگانه همکاری داشته و به ترویج ابتذال درون‌گروهی پرداخته‌اند. گفتنی است فعالیت‌های این افراد هیچ ارتباطی با برنامه‌های جاری و خیرخواهانه موسسه مذکور نداشته است.»

بعد از این اتفاق و تمام جریانات رسانه‌ای که بعد از آن در همین مدت زمان کوتاه بعد از بازداشت ایجاد شده، لازم است به چند نکته توجه داشته باشیم. به‌هرحال هنوز هیچ توضیح کاملی درارتباط با جزئیات اتهامات امنیتی و... این افراد از سوی مراجع رسمی اعلام نشده است (هرچند شواهد و قرائنی وجود دارد که میمندی‌نژاد سابقه هتاکی و فحاشی به مقدسات را دارد)، با وجود این همان‌طور که بالاتر گفتیم، گستره فعالیت‌های این جمعیت خیریه گستره بزرگ و قابل‌توجهی است که رها کردن این ظرفیت می‌تواند آسیب‌های متعددی را ایجاد کند.

شناسایی افراد و خانواده‌های  تحت‌حمایت این جمعیت و ساماندهی آنها

مساله اولی که در ارتباط با این ماجرا باید به آن توجه داشت و شاید دیر اما باید به آن اشاره کرد، مواجهه همه‌جانبه و کامل با جمعیت خیریه امام‌علی(ع) است. گستردگی فعالیت‌ها و خانواده‌ها و افراد پرشمار تحت‌حمایت و نظر این مجموعه وضعیت خاصی را برای آن ایجاد کرده است و این مساله به‌خوبی این مهم را ایجاب می‌کند که ابتدا فکری به حال این افراد و خانواده‌های پرشمار، آینده وضعیت زندگی و رسیدگی‌هایی که به آنها صورت می‌گرفت، خصوصا در این ایام خاص و کرونایی بشود. این افراد و خانواده‌ها شناسایی  شده یا تحت‌حمایت نهاد خاص یا خیریه‌ای دیگر قرار بگیرند تا خدای ‌نکرده دراین شرایط خاص و وضعیت نامعلوم جمعیت امام‌علی دچار مشکل نشوند. خوب می‌دانیم که خیریه‌ها با هر نقدی که به آنها وارد است، در این شرایط خاص اقتصادی و معیشتی همچون مسکن عمل می‌کنند و تا حدی از فشارهای سنگینی که بر بعضی خانواده‌های کم‌برخوردار وارد می‌شود، می‌کاهند.

 اقناع اعضا و حفظ و بازآرایی دراین خیریه بزرگ

همان‌طور که گفتیم، جذب حداکثری و عدم‌وابستگی این نهاد خیریه‌ای به هیچ سازمان و دستگاه خاصی به‌علاوه آزادی عمل‌هایی که در آن وجود داشت باعث شد تا از هر طیف و گروهی، افراد با هر اعتقاد و نگاهی به عضویت در این مجموعه درآیند و درآن به فعالیت‌های عام‌المنفعه بپردازند و نسبت به این مجموعه هم علقه احساسی و هم وابستگی اجرایی و ایدئولوژیک دارند. بنابراین عدم‌اقناع اعضای نسبتا پرشمار این مجموعه نسبت به افعال و شبهات موجود پیرامون روسای این خیریه از ملزومات است. بالاخره این برخورد و ایجاد حالت اغما در فعالیت‌های این خیریه برای اعضای آن بدون دلیل متقن پذیرفته نیست و برای حفظ ‌انگیزه و توان قابل‌توجه این مجموعه حتما باید اقدامات درخوری صورت گیرد و اعضای آن در همین مسیر حفظ و استفاده شوند. چه بسیار افرادی که دراین مجموعه هستند و شاید نتوان آنها را در دایره انقلابی‌ها تعریف کرد اما دغدغه فعالیت‌های اجتماعی و عام‌المنفعه دارند و نمی‌خواهند هم که در مجموعه‌های رسمی و تحت‌نظر نهادها و دستگاه‌های خاص فعالیت کنند. پس برای حفظ آنها باید نوعی بازآرایی در مجموعه جمعیت امام‌علی(ع) صورت گیرد و از این ظرفیت به همان قدرت سابق استفاده کرد.

فرهیختگان

جزئیات تازه از علت بازداشت مؤسس جمعیت امام علی

 

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، شب گذشته بود که خبری در برخی از رسانه ها منتشر شد مبنی بر بازداشت شارمین میمندی نژاد مؤسس جمعیت خیریه امام علی(ع).

پیگیری های خبرنگار قضایی فارس، حکایت از صحت این خبر داشته و مشخص شده است که این فرد در پوشش اقدامات عام‌المنفعه با مراکز ضد ایرانی همکاری داشته است.

براساس اطلاعات به دست آمده عناصر اصلی این موسسه علاوه بر توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضد دینی با رسانه‌های معاند و بیگانه همکاری داشته اند.

این در حالی است که دو نفر دیگر از اعضای این موسسه نیز بازداشت شده اند.

گفت‌وگو با روابط عمومی جمعیت امام علی و محمدجواد حق شناس

یک عضو روابط عمومی جمعیت امام علی می‌گوید دفتر این جمعیت پلمپ نشده است، صرفا سه نفر بازداشت و مدارک از این دفتر را جمع آوری کرده‌اند؛ از سوی دیگر رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران می‌گوید باید نهادهای بازداشت کننده شفاف‌سازی کنند، زیرا در اذهان عمومی این پرسش به وجود می‌آید که چرا این اتفاق افتاد.

یکشنبه شب اکانت توییتری این جمعیت اعلام کرد: «ساعتی پیش شارمین میمندی‌نژاد، موسس جمعیت امام علی علیه‌السلام بازداشت شد. مرتضی کی‌منش، مسئول رسانه‌ای و کتایون افرازه، بازرس علی‌البدل جمعیت هم بازداشت شده‌اند.»

یک عضو روابط عمومی جمعیت امام علی، عصر دوشنبه درباره‌ی این ماجرا به انصاف نیوز گفت: «دفتر جمعیت پلمپ نشده است، به داخل دفتر ریختند و همه‌ی مدارک را با خود بردند. در آن را هم باز گذاشتند و در حقیقت مدرکی دیگر در دفتر  نیست و خالی است. بر روی برگه‌ای که برای بازداشت نشان دادند، مربوط به قرارگاه ثارالله بوده است. وکیلی را انتخاب کردیم، امروز هم با ما آمدند که در بخش بازپرسی در تفهیم اتهام حضور داشته باشند، اما گفتند وکیل باید از لیست ماده ۴۸ انتخاب شود. گرفتن هر وکیلی برای متهمین مجاز نیست؛ شارمین میمندی نژاد در منزل بازداشت شده و حکم ورود به منزل را از طرف این قرارگاه داشتند و دو اتهام توهین به مقامات درباره‌ی آنها مطرح بود. آقای میمندی نژاد حتی در سرفصل‌هایی که صحبت می‌کردند هیچ اسمی نبرده بود. دو کیسه‌ی بزرگ از منزل ایشان شامل کلیه‌ی وسایل الکترونیکی، دست نوشته‌ها و کتاب‌ها از منزل برده شده. راس ساعت چهار بعد از ظهر دیروز دو گروه همزمان به دو خانه که محل سکونت اعضای خانواده و اشخاص بوده، مراجعه می‌کنند. به عنوان مامور شهرداری به خانه‌ی میمندی نژاد رفتند، آیفون خانه‌ی آقای میمندی نژاد خراب است و زنگ همسایه را می‌زنند. تعداد زیادی از افراد به همراه خانمی که خود را مامور شهرداری معرفی کرده وارد خانه شدند».

وی توضیح داد: در برخورد با آقای کی‌منش خشونت بوده و به ایشان دستبند زده‌اند، سی چهل نفر درگیر این عملیات بودند، گویا مجرمین خطرناکی را می‌خواهند دستگیر کنند. از آقای کی منش می‌خواهند تا به نامزدش زنگ بزند تا او را هم بازداشت کنند، بعد از این فرایند هر دو نفر یعنی آقای کی‌منش و خانم افرازه دستگیر می‌شوند؛ آقای میمندی را به دفتر جمعیت می‌برند. کلیه مدارک موجود در دفتر جمعیت مثل  اسناد مالی، سرورها، کامپیوتر و لپ تاپ‌ها و زونکن‌های مالی و نامه‌نگاری‌های اداری را جمع‌آوری می‌کنند، دوربین آنجا را غیرفعال می‌کنند. با خودشان به محل بازجویی می‌بردند، آقای کی منش و خانم افرازه را به خانه‌شان می‌برند. آنجا را هم تفتیش می‌کنند. یک سری دست نوشته و مدارک این چنینی را جمع آوری می‌کنند. آنها را هم به جایی که نمی‌دانیم، منتقل می‌کنند. یک سری دزدی‌های مادی از دفتر جمعیت در اوایل سال صورت گرفته بود، اتاق‌های ما با وجود اینکه کلیدهای محکمی داشت، باز شده بود و به دنبال مدارکی گشته بودند. اما هیچگونه مطلب اثبات شده‌ای در این زمینه نمی‌توانم بگویم.

به گفته‌ی وی: «اعضای جمعیت در گذشته سه مرتبه به دادگاه خوانده شده بودند، یک بار برای برنامه‌ی طفلان مسلم بود و خود سازمان زندان‌‌ها شاکی بود که چرا جمعیت درباره‌ی کانون اصلاح و تربیت بدون هماهنگی با آنها کار می‌کند. در آن مسئله برای جمعیت قرار منع تعقیب صادر شد. یک بار دیگر شاکی مشخص نبود که چه کسی است، اتهاماتی را به آقای میمندی نژاد نسبت دادند؛ هیچ مدرکی برای اثبات این اتهام نبود و قرار منع تعقیب صادر شد. سومین باری است که بدون هیچ گونه اعلام جرمی نسبت به این افراد به طور ناگهانی بازداشت می‌شوند. جمعیت امام علی ۲۵ سال است در حال فعالیت است، در بدترین نقاط کشور فعال بوده و در حوادث غیر متقربه نقش داشته است، خدمت به ایران و کودکان سرلوحه‌ی هدف آن بوده  و هیچ وقت از این هدف قدمی فروگذار نکرده است. برای اینکه بتواند هدفی را انجام دهد، کلیه‌ی مقررات را رعایت کرده و در چارچوب قانون فعالیت کرده است. هرگونه پرونده سازی و اتهام به این فعالین اجتماعی محکوم است و این افراد باید بدون قید و شرطی آزاد شوند».

حق شناس: مقامات قضایی باید پاسخگو باشند

محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر پنجم درباره‌ی خبر پلمپ جمعیت امام علی و بازداشت چند تن از اعضای آن در گفت‌وگو با انصاف نیوز می‌گوید: با خواندن خبر بسیار متاسف شدیم، انتظار ما این است مقاماتی که مسئول دستگیری و پلمپ جمعیت بوده‌اند، به افکار عمومی توضیح بدهند.

وی افزود: جمعیت امام علی افراد زیادی را تحت پوشش خود قرار داده است، جمعیت در حوزه‌ی فعالیت‌های اجتماعی هم کار خود را به درستی و با انگیزه‌ی بالایی پیگیر بوده است. برای ما هم این پرسش به وجود آمده  که علت این دستگیری چه بوده است؟ چرا این فرصت برای اهالی رسانه فراهم نمی‌کنند تا درباره‌ی علت این دستگیری توضیح دهند. به هر حال برای افکار عمومی این پرسش مطرح می‌شود. دلایل این نوع برخوردها باید روشن باشد و جامعه باید بتواند اطلاع دقیقی از چگونگی این روند داشته باشد و به سمع و نظر مردم برساند.

حق شناس ادامه داد: یکی از وظایف شورای شهر در حوزه‌ی سمن‌ها است، به نوعی پوشش این مسائل است. وقتی موضوع بازداشت است، این وظیفه‌ی مقامات قضایی است تا پاسخ بدهند. به نظر من باید خود را نسبت به افکار عمومی متعهد بدانند و پاسخ دقیقی به رسانه‌ها بدهند. شورا می‌تواند پرسشی از دستگاه قضایی در این باره مطرح کند؛ لزوما دستگاه قضایی خود را موظف به پاسخگویی به شورا نمی‌داند. با توجه به حساسیت امر از کنار ماجرا نمی‌توان گذشت؛ جامعه از این برخوردها نگران می‌شود؛ وقتی شفافیت نباشد این نگرانی بیشتر خواهد شد. جامعه به آرامش نیاز دارد. اگر می‌توان گره‌ای را از  با انگشتان دست باز کرد چرا با دندان؟

انصاف نیوز

افشین امیرشاهی _ عضو شورای سردبیری

3عضو جمعیت امام علی(ع) بازداشت شدند. بازداشت اعضای جمعیت امام علی(ع)، ابهام‌های فراوانی دارد که درعین حال موجب نگرانی بخشی از  افکار عمومی شده است. جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی(ع) یک مؤسسه خیریه غیردولتی، شناسنامه‌دار و معتبر است که در 20سال گذشته همچنان مستقل باقی مانده است؛ جمعیتی که با وجود مشکلات فراوان، استقلال خودش را حفظ کرده و فعالیت‌های درخور ستایش و قابل تقدیر انجام داده است. 

این نهاد مطالبه‌گر همچنین توانسته بیش از 10هزار دانشجو را در سراسر کشور به عضویت خود درآورد و از طریق این پشتوانه قدرتمند، موضوع‌های مهمی را با پیگیری‌های فراوان به‌سرانجام برساند. اما این جمعیت چه ویژگی‌هایی داشته است که این تعداد نخبه را جذب خود کرده و موفق شده در دانشگاه‌های شریف و تهران دفتر کار داشته باشد؟ یکی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و ویژگی‌های جمعیت امام علی(ع) این بوده که تلاش مجدانه‌ای برای کاهش آسیب‌های اجتماعی  به‌طور اصولی کرده است. چون این سازمان باسابقه توانسته است درکنار کمک به گروه‌های محروم، ریشه‌های قانونی و اجرایی موضوع را هم پیگیری کند. یکی از نتایج کار آنها کمک به تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان است.

این نهاد مدنی همچنین شکل‌های تازه‌ای از همبستگی اجتماعی را به همگان نشان داده ‌که شناخت مبانی این اشکال همبستگی و سازوکار آن راهگشا بوده است. از این منظر، ‌الگوی فعالیت‌های‌ جمعیت امام علی(ع) یکی از عرصه‌هایی است که امکان خروج از وضعیت پرمشکل کنونی را نشان می‌دهد. الگویی که گروهی از روشنفکران و قشر تحصیل‌کرده و نخبه هم به‌صورت عملی و هم به‌صورت نظری در آن مشارکت فعال داشته‌اند. پس فعالیت‌ها و برنامه‌هایی چون آیین کوچه‌گردان عاشق در شب‌های قدر، کعبه کریمان (برآورد‌کردن آرزوهای کودکان محروم، بازمانده از تحصیل، کودکان کار و کودکان بیمار)، نجات نوجوانان محکوم به اعدام، یلدا در کوچه‌های فقر، شام عیاران (شناسایی و نجات معتادان از بند اعتیاد) و ده‌ها فعالیت دیگر در کارنامه این مجموعه کوشا و در ذهن و خاطره جمعی مردم و به‌خصوص نیازمندان ثبت شده است.

اکنون 3عضو این انجمن، بازداشت شده‌اند و نکاتی در برخی از رسانه‌ها  به‌عنوان دلایل بازداشت ذکر می‌شود که بر ابهامات و نگرانی‌ها می‌افزاید. برخی از این دلایل را مرور می‌کنیم: تشکیل مؤسسه‌ خیریه در پوشش اقدامات عام‌المنفعه و اقدام به شبکه‌سازی برای نفوذ درسطوح مختلف افکار عمومی، سوءاستفاده از عناوین مقدس در سایه اجرای برنامه‌های شبه‌فرهنگی- اجتماعی به ترویج فرهنگ التقاطی، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مسئولان نظام. 

اکنون اگر همین اتهامات منجر به صدور حکم بازداشت شده است، باز هم پرسش‌هایی مطرح می‌شود. چرا بازداشت بدون فرستادن احضاریه و با حضور ناگهانی نیروها در خانه متهمان آن‌هم در خارج از ساعت اداری صورت گرفته است؟ درحالی‌که قطعا می‌شد با 3عضو فعال و شناسنامه‌دار جمعیت مردمی امام علی(ع) محترمانه و طبق روال قانونی مرسوم برخورد شود؛ نه برخوردی که یکی از پیامدهایش تشویش و نگرانی جامعه باشد.
افراد بازداشتی سال‌های طولانی است که به‌کار داوطلبانه و خیریه در زمینه آسیب‌های اجتماعی مشغول هستند. چه اتفاقی افتاده است که پس از 20سال ناگهان اعلام می‌شود که فعالان این انجمن مشغول فعالیت علیه امنیت ملی و ترویج فرهنگ التقاطی هستند؟ این سرعت عمل در بازداشت چه علتی دارد؟ چرا شفاف‌سازی دقیقی در این مورد صورت نمی‌گیرد؟ و مشخص و واضح علت این بازداشت ذکر نمی‌شود؟ جمعیت امام علی(ع) از چند سال پیش تاکنون بارها و بارها تحت فشار بوده‌ که بعضا اخبار آن در رسانه‌ها نیز منتشر شده است. این سؤال پیش می‌آید که دقیقا چه مشکلی با فعالان این مجموعه وجود داشته و دارد که نهایتا منجر به بازداشت این افراد شده است؟ 
استفاده از عبارت‌هایی مانند «یارگیری از طبقات محروم جامعه» درباره جمعیت امام علی(ع) که درحال حاضر یکی از محبوب‌ترین نهادهای مدنی مستقل کشور محسوب می‌شود، چه معنی دارد؟ آن هم در شرایطی که مردم هر روز فقیرتر می‌شوند و جامعه با موضوع فقر و فقرمطلق، بیکاری گسترده و مطالبات فراوان مردم روبه‌رو‌ست. این روزها مردم اراده‌ یا توانایی کافی در نهادهای سیاستگذار برای تغییر وضعیت جامعه نمی‌بینند و احساس می‌کنند سیاستگذاران، آنها را به حال خود رها کرده‌اند. اما در این میان یک نهاد خیریه و مردمی و مستقل پا پیش می‌گذارد و کم‌کاری‌های دستگاه‌های سیاستگذار و اجرایی را درحد توانش جبران می‌کند؛ نهادی مردمی که همه توان و انرژی خود را در مناطق فقیر‌نشین صرف می‌کند که ترکیبی از مشاغل پایین، ناپایدار، بیکاری و آسیب‌های اجتماعی مثل اعتیاد، ارزش‌ اجتماعی آن را به‌شدت تقلیل داده و برچسب‌هایی چون بافت فرسوده به تحقیر و خوارشدگی این بخش از جامعه منجر شده است. اما تلاش‌های جمعیت امام علی(ع) توانسته و می‌تواند به بهبود وضعیت جامعه و بازسازی و تقویت همبستگی اجتماعی منجر شود. درحال حاضر بخشی از افکار عمومی از این بازداشت‌ها نگران شده و برخورد با فعالان این انجمن، احساس امید در جامعه را کم‌رنگ‌تر و بازسازی همبستگی اجتماعی را دشوارتر ‌می‌کند. باید بپذیریم که رویکردهای کنونی و سیاست‌های فعلی‌مان پاسخگوی مشکلات کنونی نیست. با تصمیم‌هایی از این دست نمی‌توان بر ناکارآمدی‌ها و مشکلات چیره شد. البته تا زمانی که بدانیم به‌طور دقیق ماجرا چیست، باید منتظر توضیح نهاد اقدام‌کننده باشیم.

همشهری

واکنش وزارت کشور به بازداشت سه نفر از اعضای جمعیت امام علی(ع)

به گزارش خبرنگار ایلنا، عصر روز یکشنبه اکانت توییتر جمعیت امام علی(ع) اعلام کرد سه نفر از اعضای این جمعیت بازداشت شده‌اند.

یکی از اعضای روابط عمومی جمعیت امام علی(ع) درباره جزئیات دستگیری سه نفر از اعضای این جمعیت در روز گفت: جمعیت امام علی(ع) بیش از ۲۰ سال است که در زمینه‌ آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند این جمعیت یک جمع تازه تاسیس نیست. این جمعیت در اغلب آسیب‌های اجتماعی مداخله‌گرانه عمل کرده و مطالبه‌گرانه درخواست کرده است.

وی تصریح کرد: محور صحبت‌ها و فعالیت این افراد در زمینه آسیب‌های اجتماعی است و ربطی به اتهامات مطرح شده مبنی بر اقدام علیه امنیت ملی ندارد. روز گذشته پیگیر کارهای آن‌ها بوده‌ایم و قرار بود وثیقه ببریم تا بعد از تفهیم اتهام با قرار وثیقه آزاد شوند اما ما هیچ پاسخ درست و رسمی نشنیدیم.  

 زهرا عابدینی (معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور) نیز در گفتگو با ایلنا، درباره اتفاقات اخیر در جمعیت امام علی(ع) و بازداشت برخی از اعضای این جمعیت گفت: جمعیت امام علی(ع) یک موسسه خیریه است که با مجوز وزارت کشور به عنوان یک موسسه خیریه با اهداف کاملا اجتماعی و حمایتی ایجاد شده است و مانند همه موسسات خیریه در کشور متعهد است در چارچوب اساسنامه مصوب خود فعالیت نماید و به طور قطع فعالیت‌های موسسات و سازمان‌های مردم‌نهاد مادام که در چهارچوب اساسنامه و ضوابط باشد تحت حمایت‌های قانونی قرار دارد.

وی با اشاره به دستگیری سه تن از اعضای جمعیت امام علی(ع) گفت: اقدام اخیری که در ارتباط با دستگیری اعضای جمعیت امام علی (ع) انجام شده است براساس حکم مرجع قضایی در ارتباط با سه نفر از اعضای جمعیت صورت گرفته است و برابر بررسی‌ها هیچ کدام از دفاتر جمعیت امام علی(ع) بسته نشده است و در حال حاضر موضوع جلوگیری از فعالیت‌های اجتماعی جمعیت مطرح نیست.

معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور تصریح کرد: اگر مواردی در ارتباط با فعالیت‌های جمعیت مطرح باشد طبیعتا مرجع رسیدگی به فعالیت موسسات مردم نهاد شورای ملی توسعه و حمایت از سازمان‌های مردم نهاد است که به طور طبیعی اگر موضوع تخلف تشکلی مطرح باشد مراتب تخلف در این شورا بررسی خواهد شد و در صورتی که شورای ملی رای به انحلال و جلوگیری از فعالیت تشکلی بدهد طبق قوانین بازهم تصمیم شورای ملی با تایید مراجع قضایی قابلیت اجرایی شدن پیدا خواهد کرد.

وی با انتقاد از جریانات معاندی که تلاش می‌کنند تا با اطلاع‌رسانی نادرست فضای روانی را برای فعالیت موسسات خیریه مخدوش کنند، تصریح کرد: در حال حاضر در کشور بیش از ۸ هزار موسسه خیریه رسمی وجود دارد و علیرغم فعالیت‌های گسترده هزاران موسسه خیریه در کشور که بعضاً با ده‌ها نمایندگی و شعبه و صدها عضو تحت نظارت دولت مشغول فعالیت می‌باشند تاکنون هیچ گونه محدودیتی در خصوص فعالیت این موسسات وجود نداشته و همواره تعامل مثبت و دوجانبه‌ای بین دولت و این موسسات در جهت خدمات‌رسانی اجتماعی وجود داشته است و وزارت کشور و دولت خود را مکلف به حمایت از حقوق تشکل‌ها می‌داند و تا جایی که تشکل‌ها به هر شکلی از تکالیف قانونی و اساسنامه خودشان عدول نکرده و قوانین را رعایت کنند طبیعتا امکان قانونی برای این حمایت‌ها فراهم است.

عابدینی با اشاره به اقدامات انجام شده در بحران شیوع بیماری کرونا در کشور توسط تشکل‌های مردم نهاد و بویژه موسسات خیریه گفت: نقش موسسات خیریه در ارائه خدمات حمایتی و بهداشتی به جامعه در طی سه ماه اخیر بسیار قابل توجه و قابل تقدیر بوده است و تمام تلاش‌ دستگاه‌های مسئول در دولت این است که فعالیت تشکل‌‌هایی که در جامعه تاثیرگذار هستند مورد حمایت قرار گیرد و از این جهت جای هیچ نوع نگرانی نیست.

به گزارش ایلنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، زهرا عابدینی، معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور درخصوص بازداشت اعضای جمعیت امام علی(ع) و اتهامات منتسب به فعالیت‌های جمعیت مذکور اعلام کرد: عضویت افراد در تشکل‌ها و موسسات مردم‌نهاد و یا خیریه مانع از اعمال قانون درخصوص تخلفات اعضای آنها توسط مراجع قضایی ذیربط نمی‌باشد و مصونیت قضایی برای آنها ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: بنابراین اگرچه به لحاظ حقوقی، فعالیت‌های کلیه تشکل‌ها و موسسات مردم نهاد تحت نظارت و حمایت قانون قرار دارد؛ اما اعضای تشکل‌ها و موسسات مردم نهاد در جایگاه فرد حقیقی مانند سایر شهروندان درخصوص رفتارهای خود در مقابل قانون پاسخگو می‌باشند.

معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور در پاسخ به این سوال که آیا شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم نهاد مرجع رسیدگی به تخلفات تشکل‌های مردم نهاد می‌باشد، بیان کرد: وظایف شورای ملی توسعه تشکل‌ها ناظر بر رسیدگی به تخلفات تشکل‌های مردم نهاد می‌باشد و  اگر تخلفی توسط تشکلی عنوان مجرمانه نیز داشته باشد علاوه بر شورای توسعه تشکل‌ها، مرجع قضایی نیز می‌تواند مطابق با قانون اساسی به صورت مستقل موضوع تخلف مجرمانه را پیگیری کند.

عابدینی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به گزارش‌های ارائه شده درخصوص تخلفات و فعالیت‌های خارج از وظایف و ماموریت‌های تعریف شده در اساسنامه جمعیت امام علی (ع) و اقدامات مغایر با معیارهای قانونی و دینی کشور، برابر بند 1 ماده 34 آیین نامه تشکل‌های مردم نهاد قبلا تذکر کتبی به جمعیت داده شده است و رسیدگی به تخلفات این جمعیت نیز برابر مصوبه قبلی شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌ها در دستور کار این شورا قرار دارد.

دبیر شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم‌نهاد درخصوص وظایف نظارتی این شورا  بیان کرد: نظارت بر فعالیت سازمان‌های مردم نهاد، بخشی از حقوق شهروندان و جامعه است و شورای ملی مکلف است طبق قوانین و ضوابط نسبت به فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه نظارت عالیه داشته باشد و از سلامت و امنیت ساحت مشارکت اجتماعی صیانت کند.

به گفته وی، از آنجا که عدم توجه و نظارت بر تخلفات سازمان‌های مردم نهاد زمینه تضعیف جایگاه این سازمان‌ها را فراهم می‌سازد لذا این نهاد خود را موظف می‌داند در جهت تقویت و دفاع از حقوق اجتماعی تشکل‌های مردم نهاد نسبت به اعمال نظارت و رسیدگی به تخلفات آن دسته از تشکل‌هایی که از قوانین و ضوابط  عدول می‌نمایند، اقدام کند.

عابدینی در پایان هرگونه نقل قول دیگر از سوی مسئولین ذیربط وزارت کشور در این ارتباط توسط رسانه‌های معاند را تکذیب کرد.

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 2
sina   undefined 1399/4/8 17:50:21

متاسفانه تفکراتی که در این جمعیت به خورد جوون ها داده میشه، ضد ارزش و ضد دینه. کسی با کار خیر مشکلی نداره.کار خیر که باید انجام بشه. اما این جمعیت حق نداره در کنار کار خیر، تفکرات انحرافی و ناامید کننده و متخاصمانه وارد اذهان بچه ها کنه. یکی از آشناهای ما چند ساله رفته تو این جمعیت. متاسفانه تبدیل شده به یک آدم بسیار عصبی و ضداجتماع. اصلا دگرگون شده. روحش سقوط کرده. به جای اصلاح، داره خودش و اطرافیانش رو تخریب می کنه. نگذارید به اسم کار خیر، ذهن جوونهای بیچاره رو به انحراف بکشونند. این حجم از سیاه نمایی و ناامید کردن مردم باید پیگیری قضایی بشه. بگذارید کار خیر رو سایر اعضا ادامه بدند . که انصافا کارهای خیر زیادی هم در این جمعیت انجام شده که باید ادامه پیدا کنه و ازشون برای کارهای خیریه شون ممنونیم. اما اون کسی که در این جمعیت داره افکار انحرافی به خورد جوونها میده، باید محاکمه بشه