محل تبلیغ شما
«پلاسکو» جنوب شرق کشور؛سیل سیستان و بلوچستان

تاریخ خبر: 1395/11/8

«پلاسکو» جنوب شرق کشور؛سیل سیستان و بلوچستان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

پل های تازه ساخته شده هم با یک سیل خراب شدند

شش زن باردار با لودر به درمانگاه منتقل شدند

ما پسرفت کرده ایم، نه پیشرفت 

حال مناطق مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان بسیار ناخوش است؛

نامه امین الله ریگی؛«پلاسکو» جنوب شرق کشور

 

 

به بهانه وقوع سیل در مناطق مرکزی و جنوبی استان سیستان و بلوچستان و وارد آمدن خسارات شدید به مردم، به سراغ یکی از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی رفتیم و با وی به گفت و گو نشستیم؛ نماینده ای که نه تنها از عملکرد دولت در خدمات رسانی به مردم منطقه ابراز رضایت نمی کند، که بر این باور است در سال های اخیر، صنعت منطقه پسرفت داشته، بر آسیب های اجتماعی افزوده و همچنین اعتبارات تخصیص داده شده به کشاورزی هم بسیار ناچیز و نامتوازن بوده است.

به گزارش «تابناک»؛ در روزهای گذشته، بارش بارانی با حجم 70 تا بیش از 100 میلی متر در مناطق مرکزی و جنوبی استان سیستان و بلوچستان منجر به وقوع سیل شد تا بار دیگر زندگی مردم محلی را دچار مشکل کند و خسارت های شدیدی را به خانه های مسکونی و راه های مواصلاتی وارد آورد. از تخریب 2000 خانه مسکونی و قطع اکثر راه های مواصلاتی روستا به شهر گرفته تا تخریب خانه ای گلی در خاش بر سر اهالی خانه که مرگ خانمی 60 ساله را به دنبال داشت.

به دنبال بروز سیل در مناطق مرکزی استان سیستان و بلوچستان، نیروهای امدادی استان و شهرهای بزرگ منطقه از جمله ایرانشهر وارد عمل شدند و تلاش های فراوانی برای کمک حادثه دیدگان و نجات افراد محاصره شده در آب انجام دادند. با این حال، حجم زیاد باران و نزول آن در بازه زمانی کوتاه، آن چنان سیلی را در مناطق مرکزی و جنوبی استان سیستان و بلوچستان مثل ایرانشهر، کنارک، چابهار، قصرقند و... به راه انداخت که زندگی مردم محلی را مختل و بسیاری از مردم منطقه را به کمک نیروهای امدادی محتاج کرد؛ از جمله شش خانم بارداری که در منطقه ایرانشهر در محاصره سیل بودند و اگر کمک نیروهای امدادی نبود، شرایط سختی برایشان پیش می آمد.

سیل به 2000 خانه خسارت وارد کرد

محمد نعیم امینی فرد، نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، بخش های بنت، لاشار، آشار و اهوران در مجلس شورای اسلامی، در مورد حادثه سیل پیش آمده و حجم خسارات آن به «تابناک» گفت: منطقه مرکزی بلوچستان، که اصطلاحاً مکران گفته می شود و مرکز آن ایران شهر است از خشکسالی شدید و طولانی رنج می برد. در هفته جاری، باران رحمت الهی با حجم 70 میلی متر شروع به باریدن کرد که به دلیل ماهیت رگباری و مدت زمان طولانی بارش، سیلاب های شدید راه افتاد. با توجه به اینکه بیشتر خانه های منطقه گلی است، چیزی حدود 2000 خانه در منطقه ایرانشهر، سرباز، نیک شهر، کنارک و... آسیب دیدند.

وی درباره دیگر خسارت های سیل افزود: علاوه بر تخریب خانه ها، سیل به کشاورزی هم آسیب زد و به مزارعی که در حاشیه رودخانه ها بود به شدت خسارت وارد شد.

پل های تازه ساخته شده هم با یک سیل خراب شدند

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: خانه هایی که در منطقه هست، عمدتاً خشتی گلی یا آجری است و درصد کمتری هم خانه های کپری است. این سبب شده تا حجم خسارت تا حدودی از نظر مالی کمتر شود ولی در مجموع میزان خسارت و به مشکل خوردن زندگی روزمره مردم قابل توجه است. همین خانه های خشتی دار و ندار مردم منطقه است. جدا از این، نکته ای که باید به آن اشاره کرد، اینکه در سیل اخیر راه های مواصلاتی دچار مشکل گشت و راه های فرعی نیز به دلیل تخریب پل ها به کلی مسدود شد؛ پل هایی که مدت زیادی از ساخت آنها نگذشته بود.

امینی فرد ادامه داد: ایرانشهر چون تا حدودی نقش مرکزیت را منطقه سیل زده دارد، انتظار داشتیم نقش پشتیبانی خوبی داشته باشد، ولی شرایط امداد و کمک رسانی به سیل زدگان زیاد مناسب نبود. ما انتظار داریم نیروهای امداد و نجات همیشه آمادگی حادثه را داشته باشند.
 
شش زن باردار با لودر به درمانگاه منتقل شدند

این نماینده مجلس در ادامه گفت: فاصله مرکز استان تا ایرانشهر 340 کیلومتر است و از ایرانشهر تا روستاهای منطقه نیز بعضاً همین حدود فاصله است و این بعد مسافت عملیات امداد رسانی زمینی آن هم در شرایطی که پل ها خراب شدند و راه های مواصلاتی را آب و گل محاصره کرد، بسیار سخت است. در این مدت مردم در محاصره سیل قرار گرفتند و جالب اینکه اورژانس مجبور شد شش زن باردار را برای اقدام پزشکی با لودر به درمانگاه منتقل کند.

وی افزود: بر اساس آنچه رفت و با توجه به اینکه ایرانشهر مرکز جغرافیایی منطقه است، ضرورت دارد که یک دستگاه بالگرد امدادی برای حضور سریع در محل های حادثه تهیه می شود. در این سیل هم نبود چرخ بال بسیار مشکل ساز شد.

ما پسرفت کرده ایم، نه پیشرفت 


جدا از سیلاب اخیر و مشکلات همراه آن، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس در مورد دیگر مشکلات حوزه انتخابیه خود گفت: یکی از بزرگ ترین مشکلات منطقه این است که در سال های اخیر و به دنبال تصمیم های جدید، مردم از فرصت های نسبی مرز محروم شدند. قبلا مردم مناطق مرزی به شکل کولبری با بلوچستان تبادل تجاری داشتند. مردم بلوچستان ایران با بلوچ های پاکستان نسبت فامیلی و ارتباط تجاری داشتند که این ارتباطات در سال های اخیر بسته شده است.

وی افزود: گمرکی که در منطقه مستقر شده عملاً امکان تبادل و تجارت را میان مردم دو سوی مرز از بین برده و از نظر کشاورزی نیز هیچ حرکت مؤثری که چشمگیر باشد، دولت نتوانسته انجام دهد.

این نماینده در مورد مشکلاتی که در بخش صنعت در منطقه وجود دارد، گفت: ایرانشهر که مرکز و توسعه یافته ترین بخش صنعتی منطقه است، در دهه 70 حدود 2000 کارگر در بخش های صنعتی داشت که اکنون کل نیروهای کار در بخش صنعتی به 100 تا 200 تن رسیده و از این لحاظ در منطقه پسرفت داشتیم.

امینی فرد به دیگر مشکلات منطقه اشاره کرد و گفت: آسیب های اجتماعی به دلیل بیکاری و خشکسالی به شدت زیاد شده و مهاجرت فراوانی در سال های اخیر صورت گرفته است. ایرانشهر برای قرن ها مرکز کشاورزی بلوچستان بود و باید این مسأله احیا شود. اعتبارات برای توسعه کشاورزی بسیار کم است و از سویی نیز اعتبارات تخصیص داده شده نامتوازن و بدون برنامه مشخص هزینه می شود.

 

 

از نگاه دولت مرکزی به مرزها اصلاً راضی نیستم


این عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان، با انتقاد از عملکرد دولت به مناطق مرزی تأکید کرد: اصلاً از نگاه دولت مرکزی به مناطق مرزی راضی نیستم و بارها به مسئولان دولت یازدهم هشدار دادم که با این وضعیت آسیب های بیشتری در انتظار منطقه خواهد بود.

وی در ادامه و در رابطه با پروژه سه جانبه ایران، هند و افغانستان که با محوریت بندر چابهار و با هدف دسترسی به آسیای مرکزی از طریق راه آهن در دستور کار است، گفت: راه آهنی که شما می گویید، در مراحل ابتدایی بوده و هنوز نهایی نشده است. این اندک فعالیت هم توسط قرارگاه های سپاه پیش می رود و نقش دولت ناچیز است.

چین و پاکستان در بندر گوادر به شدت سرمایه گذاری کرده اند

امینی فرد اضافه کرد: اگر مسئولان می خواهند در این منطقه احیاگر یک پل ارتباطی میان هند، افغانستان و آسیای مرکزی باشند، باید زیرساخت ها را به سرعت توسعه دهند. با این نگاهی که دولت دارد، من معتقدم روند توسعه منطقه ده ها سال طول خواهد کشید و فرصت ها از دست خواهد رفت. تعلل مسئولان ایرانی در حالی است که چین و پاکستان در بندر گوادر به شدت سرمایه گذاری کرده اند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان تأکید کرد: هرچند مقام معظم رهبری تأکید ویژه ای نسبت به توسعه سواحل مکران دارند، نه تنها دولت به طور شایسته در این مسیر گام برنمی دارد، بلکه مردم محلی را نیز به مشارکت نمی گیرد و مردم منطقه اصلاً احساس نمی کنند که نقشی در این فر ایند داشته باشند. این موضوع نه تنها روند اقدامات را با مشکل رو به رو می کند بلکه نقش مثبتی در زندگی مردم منطقه هم نخواهد داشت.

 

لینک ویدئو 

 

«پلاسکو» جنوب شرق کشور

«امین اله ریگی»، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (س) علوم پزشکی زاهدان در یادداشت ارسالی به انصاف نیوز درباره‌ی سیل اخیر در استان سیستان و بلوچستان و مقایسه ی آن با توجه مسوولان به حادثه ی پلاسکو نوشت:

(وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِینَّهُمْ سُبُلَنَا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ)

یادداشتی که در اختیارتان است، حرف دل چند میلیون هم وطن شما از سیستان و بلوچستان است.

استان ما محروم‌ترین استان کشور است، ما از بسیاری از نعماتی که شما در شهرهای خود دارید محروم هستیم که مهم‌ترین آن‌ها توجه مسوولان کشور است.

آیا خبر دارید بیشترین آمار بیماری سل در کشور برای پاره‌ی تن ایران، سیستان و بلوچستان است؟!

آیا می‌دانید بیمارستان‌های ما از هر مکان دیگر در استان شلوغ‌تر هستند؟!

می‌دانید در سیستان سالانه حدود ۲۰۰ روز طوفان و گرد غبار تا چندین برابر حد استانداردهای جهانی را داریم و این منطقه یکی از آلوده‌ترین مناطق جهان است؟

می‌دانید استان ما هنوز گاز ندارد؟! و …

از همه‌ی این‌ها که بتوانم عبور کنم از سیل اخیر جنوب بلوچستان نمی‌توانم چشم بپوشم.

بیش از ۲۰۰ خانواده آواره شدند، ۲ تن جان باختند، راه‌های مواصلاتی قطع، پل‌ها تخریب و خودروهای مردم با افراد داخل آن با آب رفتند.

دیدن صحنه آنقدر دلخراش بود و مظلومیت مردم اینجا را نشان می‌دهد که انبوهی از دوستان شروع به نقد کردند ما که چرا شما هیچ نمی‌گویید؟!

برای ما خیلی دردناک است که استان ما را همیشه استانی حاشیه‌ای مسوولان کشور از اول انقلاب تا به حالا دیدند، منکر کارهای خوب نمی‌شویم اما مگر سواحل مکران ۲۵ سال قبل نبودند؟!

مگر معادن استان ۲۵ سال قبل نبودند؟!

مگر جاذبه‌های گردشگری و توریستی آن زمان نبودند؟!

چرا امروز فهمیدیم که آینده‌ی ایران از چابهار می‌گذرد؟

مردم استان من در اثر عدم مدیریت درست و عدم توجه مسوولان کشوری چه بسیار زیان دیدند اما صبر کردند.

بسیار جالب بود هیچ کس برای مردم سیل زده‌ی ما هیچ پیامی نفرستاد، هیچ کس مطلبی توییت نکرد، پست در اینستاگرام نگذاشت!

بارانی که رحمت خدا بود و با تدبیر درست و مدیریت صحیح می‌توانست خبر از آبادانی منطقه‌ای دهد، در اثر سوء مدیریت درست تبدیل به سونامی شد که مرگ، تخریب و آوارگی در پی داشت.

تیتر خبرها:

مادری جان داد، خودروهایی گرفتار سیلاب، قطع برق، انسداد محورهای مواصلاتی، قطع ارتباطات و هزار مساله دیگر، همه و همه حاکی از عدم وجود زیرساخت و عدم آمادگی و عدم آموزشهای لازم جهت مقابله با حوادث غیر مترقبه است.

پلاسکو اتفاق بسیار تلخی بود، …

اما عکس‌های سیستان و بلوچستان را مسوولان دیده‌اند؟ اصلاً خبرهایش را دنبال می‌کنند؟

بارانی که فرصت بود، تهدید شد، مخاطره شد، آواره کرد. واکاوی حوادثی مثل پلاسکو، برخورد قطار و … تحقیق و آمار برداری و کشف نقاط ضعف از التزامات کارشناسان و تحلیلگران باید باشد. اما این‌ها سوژه‌هایی هستند که اکثراً مخرب و باعث بی آبرویی و از بالا به پایین کشیده شدن یک مسوول با تجربه می‌شود و یا پررنگ شدن نقش یک مسوول با انواع خبرسازی و در صحنه بودن و ژست‌های متفاوت در عکس فرستاده شده از صحنه‌ها به فضاهای مجازی می‌شود.

آیا جایگاه یک ایرانی متمدن با تاریخی تثبیت شده و مثال زدنی در کپر و خانه‌های کاهگلی است؟

که با اندک بارانی؛ آب گرفتگی و تخریب معابر و پل‌ها را داشته باشیم؟!

کدام مدیریت بحران!؟

حادثه‌ی پیش پا افتاده، مردم بلوچ را از قرص نانی محروم می‌کند!

مگر سونامی آمده بود تا این اندازه خسارت دیده استان؟

بعد از دو روز عده‌ی قلیلی نهادهایی ذیربط کمک‌هایی در حد چند عکس و فیلم کمک رسانی کرده‌اند! آیا این کافیست؟

همه دلنگران هستند ولی مسوولین کشوری عارشان آمد بیاییند و ببینند اینجا هم ایرانی‌هایی غرق در عدم برنامه ریزی‌های مدون و پیش رویشان هستند! اینجا فقر بیداد می‌کند، مادر سقف خانه‌اش روی سرش خراب می‌شود و خانه‌ی هزاران روستایی چکه می‌کند! نکته‌ی منفی تلقی نشود و تخریب محسوب نشود، انتظارمان بیشتر ارائه‌ی خدمات مطلوب است.

این خواسته‌ی حقوقی ایرانیانیست که خود را متعلق به این آب و خاک می‌دانند.

 

“کلّکم راع و کلّکم مسؤول عن رعیته” والسلام. به امید آبادانی ایرانم.

انصاف نیوز

 

 

به گزارش مهر، چندسالی است که در کشور ما بحث های فراوانی در خصوص مدیریت بحران انجام می شود و همایش ها و مانورهای فراوانی نیز در این خصوص انجام شده است اما سوال اینجاست که ما نیاز به مدیریت بحران داریم و یا بحران مدیریت در کشور وجود دارد.

به عنوان نمونه چند روزی است که در استان سیستان و بلوچستان بارش باران شروع شده و این در حالی است که مردم این استان سال هاست از کم آبی و خشکسالی در رنج هستند و با توجه به آماری که استاندار سیستان و بلوچستان در نشست خبری اخیر با رسانه ها مطرح کرد امسال بارندگی در استان سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین بلند مدت و سال گذشته ۹۸ درصد کاهش داشته است.

حالا با توجه به این نکته قطعا بارندگی ها باید نعمت باشد که متاسفانه به نقمت تبدیل شده است زیرا با توجه به اینکه از مدت ها قبل اخطاریه های هواشناسی در خصوص این بارش ها توسط اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان صادر شده اما باز هم شاهد خسارات، آسیب ها و بی برنامگی های فراوانی در استان بودیم.

اما نکته ای که در این نوشتار قابل بحث است این که با توجه به اینکه چندی پیش فرماندار چابهار به عنوان فرماندار تربت حیدریه در خراسان رضوی منصوب شد این شهر مدتی فرماندار نداشت و نکته جالب تر اینکه پس از مدتی فرماندار کنارک با حفظ سمت به عنوان سرپرست فرمانداری چابهار منصوب شد و حال با توجه به اینکه بیشترین میزان بارش و به تبع آن آسیب ها به حوزه این دو شهرستان وارد شده است، این موضوع بیشتر جلب توجه می کند.

تاکنون به ۳۰۰ واحد مسکونی در استان خسارت وارد شده است

رضا اربابی اظهار داشت: بارندگی های چند روز اخیر در استان سیستان و بلوچستان علاوه بر خسارت هایی که به زیرساخت ها و بخش کشاوری استان وارد کرده است تاکنون به ۳۰۰ واحد مسکونی در استان نیز خسارت وارد کرده است.

وی افزود: البته با توجه به اینکه بیشترین میزان بارش مربوط به جنوب استان بوده بیشترین خسارت وارد شده به زیرساخت ها و منازل مسکونی مربوط به این منطقه است.

وی گفت: خوشبختانه با توجه به آمادگی نیروهای امدادی و اکیپ های راهداری تاکنون هیچ گونه خسارت جانی نداشته ایم و همه افراد گرفتار در سیلاب به سلامت نجات پیدا کرده اند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی و امدادی استان در آماده باش کامل قرار دارند و عملیات بازگشایی محورها مواصلاتی و امداد و نجات با جدیت در حال انجام است.

وی افزود: اقدامات پیشگیرانه لازم نیز انجام شده است و با توجه به میزان بارش ها و احتمال سیلاب و آبگرفتگی معابر از صبح امروز مدارس شش شهرستان چابهار، ایرانشهر، کنارک، قصرقند، مهرستان وسراوان تعطیل اعلام شده است.

البته موضوع راه ها و محورهای مواصلاتی همواره در استان سیستان و بلوچستان مشکل ساز بوده، خصوصا در جنوب استان با توجه به وجود رودخانه های فصلی همیشه مشکل قطع ارتباط راه ها وجود داشته است که با توجه به اینکه آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی هم در زمان وقوع این بحران در جنوب استان و در نزدیکی وقوع این سیلاب ها حضور داشتند انتظار افکار عمومی این بود که ایشان اولین عامل توسعه سوحل مکران را که موضوع راه های ارتباطی است در اولویت قرار دهد.

در هر صورت در چند روز اخیر و پس از شروع این بارش ها محورهای متعددی در جنوب استان سیستان و بلوچستان مسدود شد که گاها باعث بروز مشکلات جدی برای برخی موارد خاص ازچمله مادران باردار شد.

۹ مادر باردار گرفتار شده در سیل نجات پیدا کرده اند

دکتر ایرج ضاربان رئیس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: نیروهای امدادی زیر مجموعه این دانشکده در آمادگی کامل به سر می برند و از همین رو تا کنون ۹ مادر باردار گرفتار شده در سیل نجات پیدا کرده اند.

وی افزود : نیروهای اورژانس در آمادگی کامل به سر می برند و با کمک دیگر نیروهای امدادی در حال خدمت رسانی به مردم منطقه هستند.

وی گفت: خوشبختانه با تلاش همکاران و اقدامات به موقع تاکنون هیچگونه خسارت جانی نداشته ایم.

۱۰ مسیر اصلی و فرعی در جنوب استان سیستان و بلوچستان مسدود است

االبته با توجه به ضعف زیر ساختاری که دراکثر راه های استان چه محورهای اصلی و چه محورهای فرعی وجود دارد همچنان بسیاری از محورها در جنوب استان سیستان و بلوچستان مسدود است.

ایوب کرد اظهار داشت: با توجه به میزان بارش ها و تداوم آن هنوز۱۰ مسیر اصلی و فرعی در جنوب استان مسدود است.

وی افزود: با توجه به میزان بارش ها و طغیان رودخانه های فصلی مسیرهای دلگان به ایرانشهر، خیرآباد به ایرانشهر، جلگه به ایرانشهر، زهکلوت به دلگان، بزمان به دلگان، چاهان به زرآباد، نیکشهر به بنت، کاروان به زرآباد، فنوج به اسپکه و فنوج به رمشک همچنان مسدود است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بارندگی ها همچنان ادامه دارد امکان بازگشایی این مسیرها تا زمان کاهش میزان سیلاب وجود ندارد.

مدیرکل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان گفت: البته نیروهای امدادی این اداره کل در سطح منطقه در آماده باش کامل به سر می برند و در حال خدمت رسانی به افراد گرفتار در سیلاب هستند.

اما نکته ای که در این گزارش باید به آن اشاره شود این است که قطعا برگزاری همایش هایی همچون «همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران» بسیار برای استان سیستان و بلوچستان ارزشمند است اما قطعا باید به این نکته توجه کرد که محور اصلی توسعه مردم هستند و صد البته ایجاد زیرساخت های مناسب برای توسعه که به نظر می رسد نسبت به آن بی توجهی شده است.

نکته دیگر اینکه در استانی به وسعت سیستان و بلوچستان به دلیل حجم بالای کاری نمی توان چند مسئولیت را به یک نفر واگذار کرد اما دلیل این اقدام استاندار سیستان و بلوچستان که پس از جابه جایی افراد در برخی از پست ها از جمله معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری و یا فرمانداری چابهار چرا افراد جدید انتخاب نمی شوند جای سوال دارد، زیرا در حوادثی مانند سیلاب اخیر قطعا افرادی مانند فرماندار کنارک که با حفظ سمت به عنوان سرپرست فرمانداری چابهار نیزمنصوب شده است غافلگیر می شوند و وقتی همایشی با این وسعت در چابهار برگزار می شود قطعا یک نفر نمی تواند علاوه بر مدیریت این همایش دو شهرستان مهم و بندری را با هم مدیریت کند و در اتفاق اخیر هم به خوبی این موضوع مشاهده شد که بخش مهمی از خسارت ها مربوط به این دو شهرستان است.

رسول راشکی اظهار داشت: از اول بهمن‌ماه و با شروع بارندگی های اخیر در ۶ شهرستان استان سیستان و بلوچستان به ۲۹۵ خانوار توسط جمعیت هلال احمر تا کنون اسکان و خدمت رسانی داده شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان افزود: این خانوارها شامل ۱۴۳۵ نفر هستند که ۵۸ تیم عملیاتی با ۲۹۶ نفر از پرسنل و نجاتگرهای این نهاد کار خدمت و امدادرسانی به آنها را انجام داده‌اند.

وی افزود: همچنین با توجه به شدت بارش ها و سیلابی شدن مسیرها تاکنون به ۳۹۲خودرو گرفتار در سیلاب توسط نیروهای جمعیت هلال احمر استان خدمت رسانی انجام شده است.

وی گفت: از شروع بارش ها تاکنون با توجه به سیلابی شدن مسیرها و رودخانه ها و احتمال خطر ۳ روستای شهرستان چابهار به صورت کامل تخلیه شده اند.

راشکی با اشاره به اینکه روستای «آبکان» شهرستان چابهار به طور کامل تخلیه شده، افزود: اهالی این روستا در محل امنی و در ۴۰ چادر اسکان داده شده اند.

وی افزود: همچنین ۲ روستای دیگر نیز از توابع بخش «زرآباد» شهرستان چابهار نیز تخلیه شده است که اهالی آنها نیز در اردوگاهی امن در حوالی همان روستاها اسکان داده شده اند.

در هر صورت همه می دانند که وقوع بارندگی ها قابل پیشگیری نیست اما می توان با برنامه ریزی صحیح و درست برای جلوگیری از افزایش خسارات اقدامات لازم را انجام داد که امیدواریم این مهم در برنامه ریزی های آینده مسئولان استان مدنظر باشد.


 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid