محل تبلیغ شما
ناگفته‌هایی از قتل رومینا اشرفی از زبان وکیل مادرش؛4 نكته در ريشه‌يابي قتل رومينا

تاریخ خبر: 1399/6/10

ناگفته‌هایی از قتل رومینا اشرفی از زبان وکیل مادرش؛4 نكته در ريشه‌يابي قتل رومينا

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ناگفته‌هايي از قتل رومینا اشرفي

در گفت‌وگوي «شرق» با وکیل مادر رومینا مطرح شد ناگفته‌هايي از قتل رومینا اشرفي شرق: دادگاه کیفری استان گیلان حکم پدر رومینا اشرفی را صادر و او را به 9 سال حبس و پرداخت دیه در حق مادر رومینا محکوم کرد. این در حالی است که وکیل مادر رومینا اعلام کرد به این رأی اعتراض خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار ما، رومینا اشرفی، دختر 13‌ساله تالشی، خرداد سال جاری به‌دست پدرش به قتل رسید و پدر با داس سر از تن فرزندش جدا کرد. این پرونده در زمان وقوع، افکار عمومی را به‌شدت تحت تأثیر قرار داد و رئیس قوه قضائیه نیز در واکنشی اعلام کرد محکومیتی عبرت‌آموز به پدر رومینا داده خواهد شد.
رومینا دختر 13‌ساله‌ای بود که با پسری به نام بهمن خاوری آشنا شد و بعد از اینکه پدر با ازدواج آنها مخالفت کرد، آن دو با هم از خانه فرار کردند اما بعد از مدتی پدر رومینا با ترفندی محل سکونت آنها را پیدا کرد و سپس رومینا را با کمک پلیس به خانه بازگرداند، اما دو روز بعد پدر با داس سر از تن رومینا جدا کرد.
مادر رومینا به عنوان شاکی اصلی این پرونده درخواست مجازات شدید برای پدر رومینا کرده بود. او در مصاحبه‌ای که چند روز قبل با خبرگزاری ایلنا انجام داد، اعلام کرد دادگاه بعد از محاکمه پدر رومینا او را به 9 سال حبس محکوم کرد، اما به این رأی اعتراض خواهد کرد؛ چراکه امنیت ندارد و دوست ندارد پدر رومینا دوباره به روستا برگردد. او همچنین گفت خانواده شوهرش قصد دارند پسر خردسال او را بگیرند و همین موضوع نگرانی‌هایی را برایش ایجاد کرده است. مادر رومینا همچنین گفت برای بهمن خاوری نیز دو سال حبس تعیین شده است.
جزئیات حکم دادگاه
اطلاعاتی که خبرنگار ما به دست آورد نشان می‌دهد بهمن خاوری از سوی دادستان به مباشرت در آدم‌ربایی، معاونت در قتل از طریق ارسال تصاویر خصوصی و پیامک تحریک‌آمیز، تشویش اذهان عمومی با ارسال تصاویر و مصاحبه با رسانه‌های بی‌هویت متهم شده بود که دادگاه در اتهام مباشرت در آدم‌ربایی با توجه به اینکه متهم با رضایت رومینا با او رفته بود و همچنین اتهام معاونت در قتل با توجه به اینکه وحدت قصد وجود نداشته است و ادله‌ای در این زمینه نبود، تبرئه شد. اما درخصوص عمل منافی عفت که به‌طور مستقیم در دادگاه رسیدگی شد و همچنین مصاحبه با رسانه‌های بی‌هویت و انتشار تصاویر خصوصی و سوء‌استفاده از نوجوانی رومینا، به 24 ماه حبس، 99 ضربه شلاق و دو سال تبعید محکوم شده است.
دکتر ابراهیم نیکدل‌مقدم، وکیل‌مدافع مادر رومینا، روز گذشته ضمن تأیید خبر صدور حکم به خبرنگار ما گفت: ما حدس می‌زدیم که چنین حکمی صادر شود؛ چراکه بر اساس قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92، حداکثر مجازات برای ولی که مرتکب قتل فرزند شود، 10 سال حبس و پرداخت دیه است که در این پرونده نیز 9 سال حبس و پرداخت دیه صادر شده است، اما می‌شد با توجه به خطرناک‌بودن متهم مجازات تکمیلی هم صادر شود و قضات می‌توانستند مجازات تکمیلی و اقامت اجباری یا همان تعبید را هم برای پدر رومینا در نظر بگیرند که متأسفانه مجازات تکمیلی داده نشد و ما نسبت به این موضوع اعتراض خواهیم کرد؛ چراکه این مرد واقعا خطرناک است.
او گفت: مجازات باید متناسب با عمل فرد باشد، قطع‌کردن سر یک دختربچه 13‌ساله با داس عمل بسیار خشنی است و باید مجازاتی سنگین‌تر برای مرتکب در نظر گرفته می‌شد. قانون باید مجازات قابل پیشگیری‌تری داشته باشد و به مجازات فقهی در این‌گونه موارد بسنده نشود.
نقص در  تحقیقات پرونده
این وکیل دادگستری گفت: از نظر من به‌عنوان وکیل مادر رومینا این پرونده نقص تحقیقاتی دارد.بعد از اینکه رومینا با بهمن فرار کرد از طریق یک واسطه به بهمن گفته شد مراسم عقد را برگزار کنید پدر رومینا را هم می‌آوریم. از این طریق محل اختفای بهمن و رومینا را متوجه شدند و بعد هم پدر رومینا با مأموران به محل رفته و دختربچه را به خانه بازگرداند. او بعد از اینکه رومینا را تحویل گرفت و به خانه برد، بر اساس گفته‌های موکلم، به رومینا گفته قرص بخور و خودت را بکش. رومینا که از پدرش می‌ترسیده فقط به او گفته چشم!
پدر  رومینا را تحریک کردند
این وکیل دادگستری ادامه داد: بعد از این ماجرا پدر رومینا به مادر این بچه گفته است دیگر با او کاری نداشته باش، بچه است و یک غلطی کرده حتی برای او هدیه هم خریده است. بعد از مدتی وقتی پدر رومینا بیرون رفته و برگشته انگار همه‌چیز تغییر کرده و بعد با داس سر رومینا را قطع کرده است. بر اساس شنیده‌ها و برخی مستندات، پدر رومینا از سوی افرادی از نزدیکانش تحریک شده است. آنها به پدر رومینا گفته‌اند اگر تو این دختر را نکشی، ما این کار را می‌کنیم. نیکدل‌مقدم در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود پدر رومینا قبل از قتل درباره مجازات فرزندکشی تحقیق کرده است، گفت: متأسفانه این گفته درست است. 
یکی از آشنایان این خانواده که آن زمان دانشجوی حقوق بود، بدون اینکه از نیت پدر رومینا باخبر باشد یا حتی بداند که چه اتفاقی برای رومینا افتاده، به سؤال پدر رومینا پاسخ داده است. تماسی که با او گرفته شده است هم یکی از ادله ما برای این است که پدر رومینا از طرف یکی از نزدیکانش تحریک شده است؛ چراکه پدر رومینا با تلفن همان فردی که گفته بود اگر تو رومینا را نکشی من این کار را می‌کنم، با این دانشجوی حقوق تماس گرفته بود. این نشان می‌دهد که آنها کنار هم بودند و درباره قتل رومینا با هم صحبت و مشورت کرده‌اند. پدر رومینا در این تماس بدون اشاره به اینکه چه اتفافی افتاده است، می‌پرسد اگر پدری فرزندش را بکشد چه اتفاقی می‌افتد و او هم مجازات قانونی را توضیح می‌دهد. فردی که اطلاعات را به پدر رومینا داده‌، بعد از حادثه متوجه شده چرا چنین سؤالی از او پرسیده شده است. آن شخص خودش به‌شدت از این حادثه متأثر است و کمک زیادی کرد که من وکالت مادر رومینا را بر عهده بگیرم و من خودم با او صحبت کردم و همه‌چیز را جویا شدم. به همین دلیل هم می‌گویم پدر رومینا از سوی یکی از نزدیکانش تحریک شده است، بنابراین آن شخص نزدیک هم باید به اتهام معاونت در قتل تحت پیگرد قرار بگیرد. من در لایحه‌ای که برای دیوان ‌عالی کشور ارسال خواهم کرد، علاوه بر اینکه موضوع مجازات تکمیلی را عنوان خواهم کرد، درباره نقص در تحقیقات و نقش آن شخص نزدیک در قتل رومینا هم ادله خود را بیان خواهم کرد.
مادر رومینا می‌تواند حضانت پسرش را بگیرد
ابراهیم نیکدل‌مقدم درباره ادعای مادر رومینا درخصوص اینکه خانواده متهم قصد دارند فرزند او را بگیرند، گفت: این مسئله درون‌خانوادگی است و در دادگاه چنین چیزی مطرح نشد، اما ما در این زمینه هم راه‌حل قانونی داریم. مادر رومینا می‌تواند درخواست سلب حضانت پدر را بدهد و با توجه به شرایطی که پدر رومینا دارد، به‌طور قوی می‌توان گفت که این حضانت به مادر داده خواهد شد. بر اساس قانون، حضانت فرزند با پدر است و اگر پدر به هر دلیلی نبود یا صلاحیت نداشت، حضانت فرزند با مادر خواهد بود. درباره برادر رومینا هم همه شرایط قانونی که حضانت از پدر سلب و به مادر واگذار شود، وجود دارد و مادر می‌تواند راه قانونی آن را طی کند. وکیل مادر رومینا درباره اظهارات متهم در دادگاه گفت: پدر رومینا در دادگاه ابراز پشیمانی کرد و گفت نفهمیده چه شده و یکباره این کار را کرده و زمان قتل می‌خواسته با داس به سر کار برود که در یک لحظه دخترش را کشته است. 
البته به نظر نمی‌رسد این گفته‌ها درست باشد؛چراکه او تأکید کرد برای پاک‌کردن ناموسش دخترش را به قتل رسانده است. وقتی او چنین حرفی زد، سؤال جالبی از سوی رئیس دادگاه مطرح شد و رئیس دادگاه گفت اگر تو معتقد بودی ناموست لکه‌دار شده، چرا بهمن خاوری را نکشتی؟ چرا دختربچه خودت را درخواب کشتی؟ آیا این رفتار یک پدر با فرزندش است؟ که در این هنگام متهم گفت اگر بهمن را می‌کشتم قصاص می‌شدم.
پدر  رومینا به عملش آگاه بود
این وکیل ادامه داد: این پاسخ نشان می‌دهد گفته‌های پدر رومینا درباره اینکه نفهمیده چه شده و... کذب است و او با سبق تصمیم و تحریک عده‌ای و همچنین آگاهی نسبت به کاری که می‌خواسته انجام دهد، رومینا را قربانی کرده است.
نیکدل‌مقدم در پاسخ به پرسش دیگری مبنی ‌بر اینکه آیا گفت‌هایی که از زبان خواهر بهمن خاوری منتشر شد مبنی ‌بر تهدیدهایی که پدر رومینا در دادسرا انجام داده، درست است، گفت: در پرونده چنین چیزی منعکس نبود و کسی هم از طرفین پرونده چنین ادعایی را مطرح نکرد. البته پدر رومینا بعد از قتل دخترش در محل حادثه با داس ایستاده و با اقوام و همسایه‌ها که جمع شده بودند تا کمک کنند صبحت و برای آنها رجزخوانی کرده است، اما گفته‌هایی که از زبان بهمن خاوری مطرح شده به نظر درست نمی‌رسد، چون در پرونده چنین چیزی منعکس نبود. این وکیل دادگستری همچنین خبر منتشرشده درباره دو سال حبس برای بهمن را هم تأیید کرد و گفت: او در دادگاه گفت که چندبار به خواستگاری رومینا رفته و پدرش قبول نکرده است و سرانجام باهم فرار کردند و قصد عقد داشتند که چنین اتفاقی افتاده است. البته او رومینا را از 11‌سالگی اغفال کرده بود و مسلما فردی جاافتاده در سن بهمن می‌دانسته که رومینا کودک است. البته اتهامات دیگری هم متوجه بهمن شده بود که در این زمینه هم محکومیت دارد.
عکس بهمن و رومینا استوری شده بود
او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا او واقعا عکسی برای پدر رومینا ارسال کرده است، گفت: چنین عکسی ارسال نشده، عکس بهمن و رومینا در اینستاگرام استوری شده است. پدر رومینا هیچ آشنایی با فضای مجازی نداشته و عموی رومینا این عکس را نشان داده و آتش خشم آنجا شعله‌ور شده است. اگر عکس از سوی بهمن برای پدر رومینا ارسال می‌شد، حتما اتهام معاونت در قتل برای بهمن نیز می‌توانست ثابت شود، اما بهمن از اتهام معاونت در قتل تبرئه شد.
دکتر ابراهیم نیکدل‌مقدم همچنین به تهدیدهای پدر رومینا در دادگاه اشاره کرد و گفت: پدر رومینا بسیار اصرار داشت که از مادر رومینا رضایت بگیرد و به من هم اصرار کرد که از موکلم رضایت بگیرم، من گفتم نباید موکل را اذیت کند و باید او را راحت بگذارد. وقتی که دید این اصرارها فایده‌ای ندارد، من را تهدید کرد و گفت برادرهایم را سراغت می‌فرستم و تو را راحت نمی‌گذارم که من این موضوع را به دادگاه منعکس کردم. 
البته در کار وکالت چنین تهدیدهایی شده‌ایم و اولین‌بار نیست، اما قصدم از مطرح‌کردن این موضوع آن بود که مشخص شود این مرد خطرناک است و اگر آزاد شود، مادر رومینا و پسرش راحت نخواهند بود. ضمن اینکه این تفکر خطرناک در میان خانواده پدر رومینا هم وجود دارد و ممکن است زنان و بچه‌های دیگری هم قربانی شوند.
او در پایان دوباره تأکید کرد به ‌دلیل نقص در تحقیقات و عدم صدور مجازات تکمیلی به رأی صادره اعتراض خواهد کرد: فردی که پدر رومینا را تحریک به قتل کرده و گفته اگر تو نکشی من این کار را می‌کنم، از نظر ما باید تحت تعقیب قرار بگیرد. اگر حالا جلوی او گرفته نشود ممکن است اتفاقات تلخ دیگری را رقم بزند، بنابراین من و موکلم روی این رأی اعتراض خواهیم کرد.

 

4 نكته در ريشه‌يابي قتل رومينا

نسرين ضميري 
 
همان‌گونه كه مسوولان قضايي وعده داده بودند در كوتاه‌ترين زمان ممكن و پس از گذشت قريب به 3 ماه از حادثه تلخ كشته شدن «رومينا اشرفي» به دست پدرش رسيدگي به اين پرونده انجام و حكم دو نفر از متهمان صادر شد. حكمي كه مادر رومينا در اولين واكنش به رسانه‌ها گفته «راي دادگاه ترس و وحشت به جان من و خانواده‌ام انداخته و به اين راي اعتراض دارم و خواهان تجديد نظر در ديوان عالي كشور هستم». 
رسيدگي به پرونده مذكور در حالي پايان يافته كه در 3 ماه گذشته كمتر خبري از كيفيت نحوه رسيدگي به آن در رسانه‌هاي رسمي كشور منتشر شده و به نظر مي‌رسد، خبرنگاران نيز در جلسات رسيدگي حضور نداشته‌اند.  اين توضيح ضروري به نظر مي‌رسد كه هدف از پرداختن به چنين موضوعاتي نبايد به منظور پر كردن ستون‌ها و صفحات نشريات باشد. جان شيرين دختري نوجوان از دست رفته، ‌دختري كه شايد مي‌توانست يكي از افتخارآفرينان در زمينه‌هاي علمي، فرهنگي، هنري، ورزشي و .... باشد و با عمري طبيعي شاد و خوشبخت زندگي كند. مادري داغدار فرزندش شده و نگران فرزند ديگرش. پدري كه مي‌توانست گرمي‌بخش كانون خانواده‌اش باشد در جواني و با برچسب «فرزندكش»  حتي اگر در ميانسالي آزاد شود، زنداني ابدي عذاب وجدان خود خواهد ماند. ماه‌ها وقت و هزينه از بودجه عمومي صرف رسيدگي به اين پرونده شده و احساسات مردم جريحه‌دار و نگران از تكرار چنين وقايعي. هدف ما بايد ريشه‌يابي و آگاهي‌بخشي در جهت تغيير در رويه‌ها براي حذف يا كاهش موارد مشابه باشد و اين مهم تحقق نمي‌يابد جز با بررسي و پژوهش‌هاي همه‌جانبه، با دقت در جزييات و به دور از تعصب و سوگيري.  به‌طور معمول براي به دست‌ آوردن نتايج قابل قبول و تجزيه و تحليل‌هاي منطبق بر واقعيت از حوادثي اين‌گونه، نياز به كندوكاو در جزييات و زندگي خصوصي افراد دخيل در ماجرا داريم اما به خصوص در جامعه ما با مانعي به نام «حفظ آبروي افراد» يا «حيثيت خانوادگي» مواجه هستيم كه مانع دستيابي و انتشار حقايق مي‌شود تنها بايد اميدوار باشيم، كارشناسان بررسي جرم به تمام جوانب بپردازند و حداقل انتظار اين است كه يافته‌ها در اختيار مراكز دانشگاهي، انجمن‌هاي تخصصي، علمي و پژوهشگران قرار داده شود.  جزيياتي كه مورد نظر است را مي‌توان در قالب چندين پرسش در ذيل دسته‌بندي كرد و تا پاسخ‌هاي درست آن را ندانيم، قادر به ارايه تحليل‌ها و راه‌حل‌هاي درست نيستيم:  1- نقش مدرسه‌اي كه رومينا در آن تحصيل مي‌كرده بسيار مهم است. رومينا چگونه دانش‌آموزي بوده؟ آيا به دانش‌اندوزي علاقه‌مند بوده، يا به عبارتي دانش‌آموز درس‌خواني بوده؟ سطح هوش و پيشرفت تحصيلي او در چه حدي بوده؟ آيا علاقه‌مندي‌هاي ديگري غير از درس داشته؟ آيا علاقه‌مند به ادامه تحصيل بوده يا دوست داشته، تشكيل خانواده بدهد؟ آيا رابطه خوبي با معلم يا ساير معلمينش در طول سال‌هاي گذشته تحصيلش داشته؟ رابطه‌اش با اولياي مدرسه چگونه بوده؟ از ابتدا به همين مدرسه مي‌رفته، يا سابقه تغيير مدرسه دارد؟ رابطه‌اش با هم‌شاگردي‌هايش چگونه بوده؟ آيا دوست يا دوستاني صميمي داشته؟ آيا دوست يا دوستانش در جريان رابطه‌اش بوده‌اند؟ آيا مدرسه از رابطه‌اش با خبر بوده؟ اگر بوده چه اقدام يا اقداماتي انجام داده؟ آيا مدرسه مشاور دارد؟ اگر دارد چه اقدامي كرده؟ اگر مدرسه مشاور ندارد براي چنين مواقعي چه تمهيداتي دارند؟ آيا والدين رومينا با اولياء مدرسه در ارتباط بوده‌اند؟ آيا مدرسه با خانواده رومينا ارتباط داشته‌اند؟ آيا خانواده رومينا براي حل اين مشكل از اولياي مدرسه كمك خواسته‌اند؟ آيا رومينا دختري اهل مطالعه بوده؟ آيا مدرسه كتابخانه دارد؟ آيا مدرسه دانش‌آموزان را تشويق به مطالعه مي‌كند؟ چه فعاليت‌هاي غيردرسي ديگري در مدرسه وجود دارد؟ معمولا از مدرسه به عنوان خانه دوم دانش‌آموزان نام برده مي‌شود، آيا مدرسه رومينا چنين ويژگي دارد؟ 
2- چه كساني از اعضاي خانواده رومينا(چه خانواده مادري و چه خانواده پدري) از ارتباط بين رومينا و بهمن با خبر بوده‌اند؟ از چه زماني اطلاع داشته‌اند؟ اگر مطلع نبوده‌اند چگونه در منطقه‌اي محدود و روستايي بي‌خبر مانده‌اند؟ اگر اطلاع داشته‌اند چه مداخله‌اي انجام داده بودند؟ چه كسي و به چه كيفيتي مداخله كرده بود؟ آيا مادر رومينا از اين رابطه با خبر بوده؟ آيا راضي به اين ارتباط بوده؟ اگر رضايت نداشته چه اقداماتي انجام داده؟ روابط عاطفي رومينا با پدر و مادرش چگونه بوده؟ آيا خانواده از نيازهاي مالي متعارف دخترشان با خبر بوده‌اند؟ وضعيت اقتصادي، شغل و ميزان درآمد پدر خانواده چگونه بوده؟ آيا نيازهاي متعارف مالي دختر را پدر تامين مي‌كرده يا مادر؟ رابطه عاطفي رومينا با برادرش چگونه بوده؟ آيا پدر و مادر بين فرزند دختر و پسر تبعيض قائل مي‌شدند؟ در خانواده‌اي با وجود پدر، مادر، برادر، پدر و مادر بزرگ، عمه و عمو، خاله و دايي، چه عاملي ممكن است دختر بچه‌اي 11 ساله را به سوي محبت مردي همسن پدرش در خارج از خانه سوق دهد؟ 3- در مصاحبه‌هايي كه روزهاي نخست حادثه انجام شده، گفته‌اند كه در شب فرار، رومينا در چاي پدرش داروي خواب‌آور ريخته و پدر در خواب بوده، چه كسي داروي خواب‌آور را در اختيار رومينا قرار داده بود؟ رومينا از كجا مطمئن بوده كه اين دارو خواب‌آور است و مسموم‌كننده نيست؟ اگر اين دارو مسموم‌كننده بود چه بسا جاي قاتل و مقتول عوض مي‌شد. چرا داروي خواب‌آور را در چاي مادرش نريخته؟ مادر ادعا مي‌كند كه هنگام قتل رومينا در حمام بوده و شوهرش درب حمام را به روي او قفل كرده، آيا درهاي حمام از بيرون قفل مي‌شوند؟ در مصاحبه‌اي بهمن خاوري گفته كه قصد ازدواج با رومينا را داشته و به همين منظور به وسيله شوهرخاله رومينا براي پدرش پيام فرستاده، آيا در خانواده‌هاي ايراني بدين گونه دختري را از خانواده‌اش خواستگاري مي‌كنند؟ گفته مي‌شود چند سال قبل هم بهمن خاوري دختري را به اصطلاح فراري داده و در خانواده او نيز اين كار سابقه داشته، آيا فراري دادن دختران در آن منطقه نوعي افتخار محسوب مي‌شود؟  4- آيا پزشكي قانوني سلامتي رواني پدر رومينا را بررسي كرده؟ اعتياد به مواد مخدر را چطور؟ آيا پدر رومينا هنگام ارتكاب به قتل تحت‌تاثير الكل يا مواد روانگردان نبوده؟ همين آزمايشات و بررسي‌ها در مورد بهمن خاوري هم ‌بايد انجام مي‌شده. رومينا كه از دنيا رفته اما روش‌هايي براي بررسي سطح هوش و ويژگي‌هاي رواني و سن عقلي او وجود دارد، آيا اين بررسي‌ها انجام شده؟ سن واقعي رومينا چقدر بوده؟ روايت‌ها از سن رومينا متفاوت است. آيا پزشكي قانوني رابطه جنسي را بررسي كرده؟ قابل درك است كه پاسخ اين پرسش براي خانواده مقتول دردناك است. يكي از پرسش‌هاي بسيار مهم اين است كه چرا پدر رومينا براي كشتن دخترش از داس استفاده كرده؟ روانشناسان جنايي اعتقاد دارند رابطه مستقيمي بين شيوه قتل با ميزان خشم وجود دارد. پدر رومينا از خشن‌ترين شيوه‌ها براي كشتن فرزندش استفاده كرده، آيا دليل اين همه خشم و خشونت مشخص شده؟ آيا داس ابزار كار پدر بوده يا براي اين منظور تهيه شده؟ و در آخر اينكه آيا دادگاه فرصت كافي براي يافتن پاسخ همه اين پرسش‌ها داشته؟ يا تحت‌تاثير فشار افكار عمومي براي اجراي حكم دقت را فداي سرعت كرده؟  مدتي است آنقدر سرگرم كرونا و تبعات آن هستيم كه كمتر به آسيب‌هاي اجتماعي توجه مي‌كنيم. توجه زياد به مقوله كودك‌آزاري و خشونت عليه كودكان و تمركز زياد بر ميزان محكوميت پدر در قتل فرزند و پيگيري اصلاح قوانين مربوط به قصاص ما را از ساير ابعاد موضوع غافل كرده. جاي آن دارد به كارشناسان و متخصصان اين فرصت داده شود تا بررسي‌هاي دقيق و همه‌جانبه خود را انجام دهند و اگر نشود همه نتايج را براي مردم بيان كرد لااقل نتايج در دانشگاه‌ها تدريس و در سياستگذاري‌ها و تصميم‌گيري‌هاي كلان كشور لحاظ شود. رسانه‌ها نيز با زباني ساده نتايج تحقيقات را براي مردم بازگو كنند.
روانشناس سازماني
 
نگاهي به صدور حكم براي 2 متهم پرونده يك قتل در خانه پدري
9 سال زندان براي پدر، دو سال زندان براي پسري كه دختر را فراري داد. حالا 3 ماه از روزي مي‌گذرد كه داس خشم پدر، جان رومينا اشرفي، دختر 14 ساله تالشي را گرفته است. در اين مدت، جزييات اين پرونده بارها در رسانه‌ها و شبكه‌هاي مجازي مطرح شده و ابعاد حقوقي و اجتماعي اين پرونده نيز از زاويه‌هاي مختلف بررسي شده است. به‌رغم تمام اين جنجال‌ها، حكم حاصل از اين «رسيدگي ويژه» به هيچ عنوان تسلايي بر دل مادر ندارد. «رعنا دشتي» مادر رومينا اشرفي از نخستين گفت‌وگوي خود با رسانه‌ها تا حالا كه حكم بدوي منتشر شده، خواستار «قصاص» قاتل بوده است. خواسته‌اي كه با ماده 612 قانون مجازات اسلامي همخواني ندارد. اين ماده مي‌گويد:«هركس مرتكب قتل عمد شود و شاكي نداشته يا شاكي داشته ولي از قصاص گذشت كرده باشد يا به هر علت قصاص نشود در ‌صورتي كه اقدام او موجب اخلال در نظم و صيانت و امنيت جامعه يا بيم تجري مرتكب يا ديگران شود، دادگاه مرتكب را به حبس از 3 تا 10سال‌ محكوم مي‌كند.» با اين حال مادر رومينا اشرفي در آخرين گفت‌وگوي خود مي‌گويد:«راي دادگاه ترس و وحشت به جان من و خانواده‌ام انداخته است. من به اين راي اعتراض دارم و خواهان تجديدنظر در ديوان عالي كشور هستم.» به گزارش ايلنا با وجود آنكه در روزهاي ابتدايي نشر خبر قتل رومينا به عنوان نمونه‌اي از نقض آشكار حقوق كودك نام برده و گفته مي‌شد كه به دليل ماهيت جرم، دادستان مطابق با ماده ۵ قانون حمايت از كودك و نوجوان به عنوان «مدعي‌العموم» در اين پرونده وارد عمل مي‌شود ولي راي دادگاه موجب برخي نگراني‌ها براي مادر رومينا و تنها فرزند خردسالش شده است. مادر رومينا در گفت‌وگو با اين خبرگزاري با تاكيد بر اينكه خواهان تجديدنظرخواهي در اين پرونده و قصاص همسرش است، اضافه كرد: ديگر نمي‌خواهم شوهرم به روستا برگردد. خانم دشتي گفته بعد از ۱۵ سال زندگي مشترك هيچ علاقه و اميدي به ادامه زندگي با همسرش كه اين بلا را سر آنها آورده، ندارد و نگران جان تنها پسر و خانواده‌اش است. مادر رومينا مدعي شد: در همين مدت كوتاه بارها خانواده همسرم من و فرزند خردسالم را تهديد كرده‌اند و با وجود آنكه صلاحيت لازم را ندارند؛ قصد گرفتن كودك خردسالم را دارند. او معتقد است: اگر همسرش قصاص نشود بايد زنداني يا تبعيد شود چراكه در غير اين صورت هيچ امنيتي براي او و اطرافيانش قابل تصور نيست. به گفته مادر رومينا حكم دادگاه براي بهمن خاوري كه فرزندش چند روز قبل از قتل با او فرار كرده بود تحمل تنها دو سال حبس است. مادر رومينا اشرفي در نخستين گفت‌وگوي خود با رسانه‌ها از اختلاف ميان شوهر و دخترش گفته و تاكيد كرده بود كه همسرش بارها رومينا را تهديد به قتل يا تشويق به خودكشي كرده بود. دشتي پيش از اين به خبرگزاري «فراز» گفته بود: «شوهرم بارها به من گفته بود كه به رومينا ياد بدهم خودش را حلق‌آويز كند. اما من گفتم من اين كار را نمي‌توانم  بكنم.» حالا مادر رومينا به حكم بدوي اعتراض دارد اما پيش از اين «نعمت احمدي» وكيل و حقوقدان در گفت‌وگو با «اعتماد» تاكيد كرده بود كه طبق قوانين مجازات اسلامي «خون صاحب دارد و صاحب خون خانواده است و پدر را اعدام نمي‌كنند چون خودش صاحب خون است.» به زعم اين وكيل طبق ماده 309 قانون مجازات اسلامي در مواردي از پرونده‌هاي قتل كه بحث ولي قهري است، قانون حق تقاضاي مادر براي قصاص قاتل(پدر) را نمي‌پذيرد.

 

اعتماد

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است