محل تبلیغ شما
بودجه سوراخ!200 هزار میلیارد از 360 هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دولت نیست

تاریخ خبر: 1396/10/12

بودجه سوراخ!200 هزار میلیارد از 360 هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دولت نیست

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

حسن روحانی: 200هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور (55درصد) در اختیار ما نیست و از دست دولت می‌رود 

بودجه سوراخ 
در این روزهای پر التهاب و زمانی که صدای اعتراض خیابانی از بسیاری شهرها شنیده می شود، حسن روحانی در حضور روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، با برشمردن موفقیت‌های اقتصادی دولت در موضوعات اشتغال، بهداشت و درمان، ... از این گفت که «دشمن در برابر پیشرفت‌ها و عظمت‌های ملت ساکت نمی‌ماند» و «موفقیت ما در منطقه برای آنها(دشمن) غیر قابل تحمل بود» و پرسید: «شما می‌خواهید آنها انتقام نگیرند؟ شما می‌خواهید یک عده افراد را تحریک نکنند؟» روحانی در جای دیگری گفت: «البته اغفال شده‌هایی هم در جمع معترضین هستند که خواست به حق دارند.» روحانی با بیان اینکه مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده‌اند و فقط پول و نان و آب نمی خواهند، گفت:«یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.» او البته «ریشه این حوادث» را جای دیگری دانست و گفت که «نمی خواهم وارد بحث در این‌باره شوم.» رئیس جمهوری در اشاره به رخدادهای اخیر گفت:«معلوم است اینها به معنای مردم نیستند اما این هم معنایش این نیست که ما نسبت به صدای انتقاد و اعتراض بی‌توجه باشیم و گوش نکنیم بلکه باید گوش کنیم و این را به یک فرصت تبدیل کنیم.» روحانی در اظهارات خود بارها بر اتحاد میوان قوا تاکید کرد و در جایی گفت: «اگر همه با هم شویم من تردید ندارم مردم از ما حمایت می‌کنند.» روحانی در یکی از مهمترین بخش‌های اظهارات خود با برشمردن محدودیت‌های بودجه‌ای دولت گفت:«در مجموع نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان از این 360 هزار میلیارد تومان بخاطر مسایلی که در اختیار دولت نیست، از دست ما می‌رود.» 
این اظهارات روحانی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای یافت و هر کدام به پر رنگ کردن جنبه‌ای از اظهارات روحانی پرداختند. کاربری به نام بهمن دارالشفایی در توئیتر نوشت: «من دیگه حرفی ندارم. خلاصه حرف‌های روحانی: وضع خوبه فقط درست بیان نکردیم؛ این ماجرا توطئه دشمنه و یه عده هم که انتقاد دارن گول خوردن و همراه شدن؛ لازم باشه مردم میلیونی میان و جمعشون می‌کنن؛ برای بهتر شدن شرایط اقتصادی باید تصمیمای سخت بگیریم.» کاربر دیگری به نام امین قلعه‌ای توئیت کرد: «#روحانی در دیدار با روئسای کمیسیون ها گفته که اگر اصلاحات اقتصادی زودتر شروع نشه تا سه چهارسال آینده با مشکلات به مراتب بزرگتر مواجه خواهیم بود.» در مجموع رصد شبکه‌های مجازی نشان می‌دهد گرچه کاربران بسیاری از بخش‌هایی از اظهارات روحانی که حق اعتراض مسالمت‌آمیز را به رسمیت شناخته است استقبال کرده‌اند، اما بسیاری نیز منتقد اظهارات روحانی در قائلیت به نقش عوامل خارجی در شکل‌گیری اعتراض‌های معیشتی بوده‌اند. 
موفقیت‌های داخلی و خارجی ایران 
حسن روحانی روز گذشته در جلسه‌ای با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان ضرورت تداوم جلسات مشترک با روسای کمیسیون های مجلس و اهمیت این نشست ها در هماهنگی نزدیکتر میان دولت و مجلس ، به موضوع حوادث چند روز گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: طی چند ماه گذشته ما یک انتخابات بسیار شکوهمند و شاید رقابتی‌ترین انتخابات را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم.
رییس جمهور با بیان برخی توطئه ها که در ذهن بعضی دشمنان بویژه در مساله بروز اختلاف میان نیروها وجود داشت ، گفت: بعد از انتخابات، یک انتظارات و هوس‌هایی یا یک تفکراتی در ذهن دشمنان ما بود که شرایط اینگونه و یا آنگونه خواهد شد و اختلاف ایجاد می شود اما شما دیدید یک مراسم بسیار خوب و شکوهمند برای تنفیذ و مراسم بسیار شکوهمند و بی سابقه نیز برای تحلیف شکل گرفت که در آن هیات هایی از 110 کشور جهان شرکت داشتند که در برخی از این هیات ها سه تا 4 وزیر نیز حضور داشتند.
رییس جمهور با بیان اینکه وحدت و اتحاد نزدیک بین نیروهای مسلح و دولت و در مرحله بعد نیز موفقیت و پیروزی سیاسی بزرگ ملت ایران در دنیا، خوشایند دشمنان ما نبود، تصریح کرد: آمریکایی‌ها کمر بستند که برجام را از بین ببرند، با ملت ما مبارزه کنند و تحریم ایجاد کنند اما دنیا در برابر آمریکا ایستاد و در اولین گام شکست بزرگی خوردند.
به گزارش ایسنا، رییس جمهور اظهار داشت: مساله بعدی موفقیتی بود که برای ثبات و امنیت منطقه و برای از بین بردن تروریسم به دست آوردیم. هیچ‌کس تردید ندارد که ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه، نقش مهم و اساسی داشته است. امروز هم برای صلح، آینده سوریه، ثبات بیشتر عراق، ثبات بیشتر در لبنان و برای دفاع از مظلومین، همه جا ایران نقش مثبت دارد.
برشمردن موفقیت‌های دولت در حوزه اقتصادی 
روحانی با بیان اینکه مجموعه اینها برای دشمنان ایران سخت بود، تصریح کرد: امسال رشد اقتصادی ما در 6 ماهه اول، 6 درصد است. تمام کشورها به طور متوسط رشد اقتصادی‌شان 2 الی 3 درصد است. رشد اقتصادی ما از متوسط دنیا بهتر است و ما پیش رفتیم. ما 700 هزار شغل درست کردیم. نتیجه در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، گواه یک کار عظیم است؛ 700 هزار شغل درست کردن، مگر کار کمی است؟
روحانی ادامه داد: چند تا کشور می‌توانند در سال 700 هزار شغل درست کنند؟ تعداد انگشت‌شماری هستند. اما ما این کار را کردیم. کشوری هستیم که حقوق ثابت کارگر، کارمند و مستمری‌بگیر ما از تورم سالانه بالاتر است. یعنی هر سال افزایش حقوقی که داریم، با تورم سال یا معادل است یا بالاتر است. این کار بسیار عظیم و بزرگی است.
رییس جمهور گفت: دهک‌های بسیار پایین و مستضعف ما که مستمری آنها امسال، یعنی در 96 نسبت به سال 95 به طور متوسط بیش از سه برابر شده است. کجا داریم؟ در کدام کشور که اقشار سطح پایین جامعه آن 8 الی 10 میلیون نفر است، مستمری این افراد در طول یکسال نسبت به سال گذشته به طور متوسط بالای 3 برابر شده است. ما کار عظیمی کردیم.
روحانی اضافه کرد: وضع روستاهای ما از لحاظ برق، آب، گاز و بهداشت را با 5 الی 10 سال پیش مقایسه کنید تا ببینید که تحول بسیار بزرگی رخ داده است. در کشاورزی، یک رشد کم‌سابقه‌ای داشتیم. در تولید گندم، دانه های روغنی، شکر و سایر محصولات پیشرفت کردیم. پیشرفت قابل ملاحظه ای هم داشتیم.
رییس جمهور اظهار داشت: خودکفایی در تولید گندم، گازوئیل و صادرات گازوئیل داریم و به سمت خودکفایی در تولید بنزین می رویم که کار عظیمی است. در پارس جنوبی، در طول 4 سال معادل همه سال‌های قبل کار کرده ایم. فازهای 10 - 11 را به ثمر رساندیم که کار بسیار عظیم و بزرگی است.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان نگاه کنیم که نسبت به 5 الی 7 سال پیش وضع‌مان بهتر شده است یا نه؟ ممکن است یکسری مشکلاتی باشد، ما که نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده است. اینکه بعضی‌ها می‌گویند ما نگوییم کشور ما گل و بلبل است، بله درست است. گل و بلبل نیست، مشکل داریم.
منشا اعتراضات اخیر در منظر روحانی 
رییس جمهور خاطرنشان کرد: این مجموعه، دشمن ما را عصبانی کرد، وحدت ما تیری بود بر چشم آنها، پیشرفت ما برای آنها غیرقابل تحمل بود، موفقیت ما در دنیای سیاست و در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی برای آنها غیرقابل تحمل بود. موفقیت ما در منطقه برای آنها غیر قابل تحمل بود. شما می‌خواهید آنها انتقام نگیرند؟ شما می‌خواهید یک عده افراد را تحریک نکنند؟ ما می‌بایستی خودمان را برای این داستان آماده می‌کردیم. آنها به زبان و صراحت گفتند که ما این مشکل را به تهران می‌کشانیم و به زبان تصریح کردند نه اینکه تحلیل ما باشد.
روحانی تصریح کرد: ملت ایران با صلابت، به خوبی از این مشکلات عبور خواهد کرد. ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که بیایند کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کرده و تخریب اموال عمومی بکنند ، به خوبی جمع می‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنین حوادثی زیاد دیده و هم به راحتی از اینها عبور کرده است، اینها که چیزی نیست.
رییس جمهور افزود: دشمن در برابر پیشرفت‌ها و عظمت‌های ملت ساکت نمی‌ماند، البته اغفال شده‌هایی هم در جمع معترضین هستند که خواست به حق دارند، حالا مشکل دارند. موسسات غیرمجاز و تعاونی‌ها که ربطی به این دولت نداشته و حتی مجوز بانک مرکزی را هم نداشتند، اینها مجوزهایشان مجوزهای تعاونی برای دهه 80 و قدیمی است، اشکالات و مشکلاتی داشتند، دولت برای اینکه این مسایل را حل کند، تاکنون 11 هزار میلیارد تومان، پول گذاشته، این بار سنگینی بر دوش دولت است. ما این کار را کردیم. به عهده ما نیست. مگر باید این را دولت حل کند؟ برخی رفتند به یک موسسه غیرمجاز اعتماد کردند و این را هم می‌گویند که به موسسه کاسپین بانک مرکزی مجوز داده ، شما می‌دانید که موسسه فرشتگان، جزو آنهایی بود که داخل این نبود و مجاز نبود داخل این شود. نمی‌خواهم تفسیرش را بگویم یک قاضی‌ در یکی از شهرها اشتباهی کرده و این گرفتاری برای ما درست کرده که ربطی به دولت ندارد.
رییس جمهور با اشاره به اینکه در بحث اشتغال هنوز تا زمانی که مشکل بیکاری را حل کنیم، فاصله داریم، گفت: مردم مشکلات دارند. طبیعی است، باید این مشکلات را حل و فصل کنیم. بنابراین یک عده اعتراض یا انتقاد دارند. به حق انتقاد دارند، منتها باید طریق و مسیر درست و قانونی را برای بیان انتقاد انتخاب کنند. یک عده ای در این وسط آمدند دارند با تحریک دیگران سوء استفاده می‌کنند. آن هم معلوم است که برای چیست؟
رییس جمهور با اشاره به اینکه نمی خواهم وارد بحث در این باره بشوم که ریشه این حوادث که ایجاد شد، از کجا شروع شد و چه بود؟، اظهار داشت: درباره این مساله در یک فرصت و زمان دیگر می‌شود بحث کرد و حرف زد. منتها امروز باید متحد باشیم. همه دست به دست هم دهیم. دیگر بحث سر این نیست که این برای کدام جناح و حزب است و دارای چه تفکری است. بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنیت و مصالح ملی و ثبات ما و منطقه است.
محدوزات بودجه‌ای دولت 
روحانی اظهار داشت: من برنامه دادم و مردم به این برنامه رای دادند. به مردم قول دادم و گفتم فقر مطلق را می‌خواهم از بین ببرم. به مردم گفتم که می‌خواهم مشکل اشتغال را درست کنم. بر این مبنا مردم آمدند به من رای دادند. من باید به مردم چه بگویم؟ بگویم من برای اشتغال برنامه ندارم. باید بگویم برنامه دارم، برای اینکه برنامه داشتم و در بودجه دادم به مجلس، اما مجلس به هر دلیلی آمد گفت من رای نمی‌دهم. باید به مردم شفاف بگوییم.
رییس جمهور تصریح کرد: در قدیم مجلس می‌گفت که دولت باید شهامت به خرج دهد. وقتی انجام نمی دهیم می‌گویند دولت شهامت این کار را ندارد که معضل را حل کند، می‌ترسد. خیلی از کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم ممکن است عده‌ای موافق نباشند و عده‌ای مخالف باشند. مگر شما در قانون نگفتید که حامل های انرژی چگونه باید اصلاح شود. قانون خودتان است، من الان این بحث را نمی‌خواهم اینجا مطرح کنم. این کاری که شما در مجلس انجام می‌دهید، قاعدتاً در کمیسیون تلفیق بحث می‌کنید و می‌روید دنبالش. شما می‌دانید اگر اشتغال را حل نکنیم به یک نقطه‌ بحران می‌رسیم.
روحانی با اشاره به وعده دولت به مردم در راستای از بین رفتن فقر مطلق در کشور،اظهار داشت: اجرای این کار نیاز به منابع دارد و طرح دولت در بودجه این است که در سال آینده به مردم اعلام کنیم کسانی که درآمد آنها از حداقل مستمری که به افراد ضعیف داده می شود، کمتر است، ثبت نام کرده و ما به آنها کمک کنیم.
رییس جمهور با بیان اینکه سالانه 60 هزار میلیارد تومان از جیب دولت بخاطر کمبود های صندوق های بازنشستگی، می رود، گفت: دلیل آن عمدتاً به تصمیمات مجلس و دولت در گذشته مربوط می‌شود؛ با تصویب بازنشستگی زودهنگام، ورودی پول به این صندوق کم شده و خروجی آن زیاد می‌شود و نتیجه آن کسری در صندوق است که هر سال هم بدتر می‌شود و سال آینده باید پول بیشتری برای آن بگذارید.
روحانی افزود: از 360 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، 60 هزار میلیارد تومان برای صندوق های بازنشستگی و بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی تخصیص پیدا می کند؛ 60 هزار میلیارد تومان نیز به صندوق توسعه ملی و 10 الی 11 هزار میلیارد تومان هم به عنوان پاداش بازنشستگی می‌دهیم؛ علاوه بر آن برای توسعه کشاورزی نیز یارانه هایی ارائه می کنیم که در مجموع نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان از این 360 هزار میلیارد تومان بخاطر مسایلی که در اختیار دولت نیست، از دست ما می‌رود. 
رییس جمهور ادامه داد: آن 60 هزار میلیاردی که به صندوق‌ها کمک می‌کنیم حاصل یک فرآیندی است که در طول سال‌ها انجام شده و به اینجا رسیده است؛ تقصیر ما نیست اما باید حل کنیم.
تاکید روحانی بر برجام به عنوان یک موفقیت عمده 
رییس جمهور با اشاره به اینکه همه ما موقتی بوده و کشور و مردم ماندنی و ماندگار خواهند بود، اظهار داشت: معتقدم آنچه که این چند روز واقع شده ظاهرش یک نوع تهدید بوده که باید آن را به فرصت تبدیل کنیم و ببینیم مشکل چیست. چراکه همه اینها کسانی نیستند که از خارج دستور گرفته باشند بلکه عده‌ای از آنها مردمی هستند که به خاطر احساسات و مشکلات‌شان به خیابان ها آمدند. روحانی با بیان اینکه مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده اند و فقط پول و نان و آب نمی خواهند، افزود: یکی از خواسته های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: وقتی خودمان همدیگر را تضعیف کنیم یعنی دولت، مجلس را تضعیف کند ما دو تا با هم قوه قضائیه را تضعیف ‌کنیم و قوه قضائیه هم همه ما را تضعیف کند آیا در چنین صورتی می‌توانیم پیش برویم، قطعا نمی‌توانیم پیش برویم وقتی خدمات‌مان را کم بیان می‌کنیم. به هر حال یک کار بزرگی در این کشور به نام برجام انجام گرفته است اصلا کاری ندارم که برجام بعدا چه می‌شود تا همین دو سال، برجام چه خدماتی به ما کرده است؟ برجام هم که برای دولت نیست بلکه مجلس، شورای نگهبان و رهبری و شورای عالی امنیت ملی هم آنرا تصویب کرده است و با هم این کار را کرده ایم. روحانی افزود: چرا این افتخار برجام را به خوبی بیان نمی‌کنیم و همین افتخار را تبدیل می‌کنیم به کار غیردقیق انجام گرفته ما در برابر آمریکا؟ معلوم است که ما به آمریکا اعتماد نکردیم. ما که روی کلمه کلمه و خط خط برجام بحث کردیم، بالا پایین کردیم، 30 ماه شبانه‌روز مذاکره کردیم ، اگر اعتماد داشتیم که 3 روزه حل می‌شد و متنی را با هم توافق می‌کردیم چون اعتماد نداشتیم 30 ماه طول کشیده است. رییس جمهور با طرح این سوال که آیا تا اینجای برجام ما سود بردیم یا ضرر کرده ایم؟ ، گفت: اگر سود بردیم چرا همه آنرا نمی‌گوییم. دولت خدماتی انجام داده یا نه؟ اگر انجام داده، چرا همه با هم نمی‌گوییم؟اگر نقصی هم دارد و از دولت داریم را هم بگوییم، چنانچه اشکالی وجود دارد را باید دولت ، مجلس و قوه قضائیه همه با هم باید حل کنیم چرا که مشکل هم برای همه ما است، شما قانونی تصویب کرده اید ممکن است دقیق نبوده و اصلاحیه بخواهد و یا ممکن است دولت اقدامی کرده که دقت لازم را نداشته و نیازمند اصلاح باشد و یا قوه قضائیه ممکن است سیاستی اتخاذ کرده که نیازمند اصلاح باشد همه باید قبول کنیم که در مسیر تغییر صحیح و تحول درست برای رسیدن به اهدافی که مردم از ما می‌خواهند حر کت بکنیم.
تاکید بر وحدت قوا 
روحانی تصریح کرد: اگر همه با هم شویم من تردید ندارم مردم از ما حمایت می‌کنند؛ مردم 80 میلیون جمعیت است که اگر روزی لازم باشد این مردم در روزهای آینده بیایند و از نظام حمایت کنند خواهید دید که چه جمعیت میلیونی در خیابان خواهد آمد، معلوم است اینها به معنای مردم نیستند اما این هم معنایش این نیست که ما نسبت به صدای انتقاد و اعتراض بی‌توجه باشیم و گوش نکنیم بلکه باید گوش کنیم و این را به یک فرصت تبدیل کنیم. ببینیم مساله و راه حل آن چیست؟ دنبال آن راه‌ حل بگردیم و حل و فصل کنیم.

مردم مي‌خواهند فضا بازتر شود

ايسنا: رئيس‌جموري روز گذشته در جلسه‌اي با رؤساي کميسيون‌هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي، به موضوع حوادث چند روز گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: «در چند ماه گذشته ما يک انتخابات بسيار شکوهمند و شايد رقابتي‌ترين انتخابات را بعد از پيروزي انقلاب اسلامي داشتيم. حضور مردم در اين انتخابات که حتي با  يک مسئله امنيتي يا نزاع و برخوردي ميان مردم مواجه نبود، بسيار چشمگير بود و گروه‌هاي حاضر در جامعه هر کدام نظر خودشان را مي‌گفتند».
حجت‌الاسلام حسن روحاني با بيان برخي توطئه‌ها که در ذهن بعضي دشمنان به‌ويژه در مسئله بروز اختلاف ميان نيروها وجود داشت، افزود: «بعد از انتخابات، يک انتظارات و هوس‌هايي يا يک تفکراتي در ذهن دشمنان ما بود که شرايط اين‌گونه يا آن‌گونه خواهد شد و اختلاف ايجاد مي‌شود اما شما ديديد يک مراسم بسيار خوب و شکوهمند براي تنفيذ و تحليف شکل گرفت».
او عنوان کرد: «بعضي‌ها فکر مي‌کردند روابط سه قوه، روابطي گسسته، با فاصله و اختلاف مي‌شود اما بحمدلله اين روابط حتي در مقايسه با دولت يازدهم بهتر و نزديک‌تر شد که در رأي اعتماد نمايندگان مجلس به وزرا تبلور يافت».
رئيس‌جمهور با بيان اينکه وحدت و اتحاد نزديک بين نيروهاي مسلح و دولت و در مرحله بعد نيز موفقيت و پيروزي سياسي بزرگ ملت ايران در دنيا، خوشايند دشمنان ما نبود، گفت: «آمريکايي‌ها کمر بستند که برجام را از بين ببرند، با ملت ما مبارزه کنند و تحريم ايجاد کنند اما دنيا در برابر آمريکا ايستاد و در اولين گام شکست بزرگي خوردند».
روحاني افزود: «مسئله بعدي موفقيتي بود که براي ثبات و امنيت منطقه و براي از‌بين‌بردن تروريسم به دست آورديم. هيچ‌کس ترديد ندارد که ايران در مبارزه با تروريسم در منطقه، نقش مهم و اساسي داشته است. امروز هم براي صلح، آينده سوريه، ثبات بيشتر عراق، ثبات بيشتر در لبنان و براي دفاع از مظلومان، همه جا ايران نقش مثبت دارد».
وضع اقتصاد ما از متوسط دنيا بهتر است
او با بيان اينکه مجموعه اينها براي دشمنان ايران سخت بود، عنوان کرد: «مي‌گفتند كه شايد همه اينها هست، ‌ولي کشور از لحاظ اقتصادي و اجتماعي دچار شکست مي‌شود. شما نمايندگان و رؤساي کميسيون‌هاي مجلس مطلع هستيد، شرايط ما از شرايط متوسط دنيا بهتر است. چرا نبايد بگوييم؛ وضع اقتصادي ما از وضع اقتصادي متوسط دنيا بهتر است».
او گفت: «رشد اقتصادي ما از متوسط دنيا بهتر است و ما پيش رفتيم. ما 700 هزار شغل درست کرديم. مگر کار کمي است؟ کشوري هستيم که حقوق ثابت کارگر، کارمند و مستمري‌بگير ما از تورم سالانه بالاتر است. اين کار بسيار عظيم و بزرگي است». روحاني افزود: «مستمري افراد مستضعف در طول يک سال نسبت به سال گذشته به طور متوسط بالاي سه‌برابر شده است. وضع روستاهاي ما از لحاظ برق، آب، گاز و بهداشت را با پنج تا 10 سال پيش مقايسه کنيد تا ببينيد تحول بسيار بزرگي رخ داده است. در کشاورزي، رشد کم‌سابقه‌اي داشتيم. خودکفايي در توليد گندم، گازوئيل و صادرات گازوئيل داريم و به سمت خودکفايي در توليد بنزين مي‌رويم که کار عظيمي است. در پارس جنوبي، در چهار سال معادل همه سال‌هاي قبل کار کرده‌ايم. فازهاي 10 و 11 را به ثمر رسانديم که کار بسيار عظيم و بزرگي است».
نمي‌گوييم کشور ما گل و بلبل است
رئيس‌جمهوري عنوان کرد: «در سال گذشته کمبود گاز نداشتيم. براي اولين بار وقتي ترکمنستان گاز را قطع کرد، براي ما مشکل ايجاد نکرد. اين براي ما افتخار است. در حوزه بهداشت و درمان نسبت به پنج تا هفت سال پيش وضعمان بهتر شده است يا نه؟ ما که نمي‌گوييم همه مشکلات حل شده است. اينکه بعضي‌ها مي‌گويند ما نگوييم کشور ما گل و بلبل است، بله درست است. گل و بلبل نيست، مشکل داريم».
رئيس‌جمهور گفت: «شما رؤساي کميسيون‌هاي تخصصي مجلس بهتر از همه مي‌دانيد که حل برخي از مشکلات زمانبر است، آماري ديدم که بارندگي پاييز امسال نسبت به پاييز متوسط 10 سال گذشته، 55 درصد کاهش يافته است. اينکه دست ما نيست. بايد دعا کنيم رحمت خداوند بر ما نازل شود. در مورد زلزله هم از شمال تا جنوب ايران مي‌لرزد، اينها که دست ما نيست، خداوند بايد کمک کند، البته ما بايد خودمان را در برابر زلزله آماده کنيم».
روحاني همچنين به مشکل آلودگي هوا در کشور اشاره کرد و افزود: «اين آلودگي در دو روز و يک سال و پنج سال که به‌طور کامل برطرف نمي‌شود بلکه چند برنامه مي‌خواهد تا با اين آلودگي‌ مبارزه کنيم. همين امسال و دو ماه پيش به خاطر آلودگي، برخي شهرهاي اروپايي به هم ريخت، آنجا که باد و باران است اگر براي مدتي اين اتفاق نيفتد، دچار مشکل مي‌شوند، البته اين معنايش اين نيست که نمي‌توانيم اين مشکل را حل کنيم، بايد حل کنيم».
ملت با صلابت از اين مشکلات عبور خواهد کرد
او گفت: «اين مجموعه، دشمنِ ما را عصباني کرد، وحدت ما تيري بود بر چشم آنها، پيشرفت ما براي آنها غيرقابل‌تحمل بود، موفقيت ما در برابر آمريکا و رژيم صهيونيستي براي آنها غيرقابل‌تحمل بود. موفقيت ما در منطقه براي آنها غيرقابل‌تحمل بود. شما مي‌خواهيد آنها انتقام نگيرند؟ شما مي‌خواهيد يک عده افراد را تحريک نکنند؟ ما بايد خودمان را براي اين داستان آماده مي‌کرديم. آنها به زبان و صراحت گفتند ما اين مشکل را به تهران مي‌کشانيم و به زبان تصريح کردند، نه اينکه تحليل ما باشد».
رئيس‌جمهوري عنوان کرد: «ملت ايران با صلابت، به‌خوبي از اين مشکلات عبور خواهد کرد. ملت ما يک اقليت و گروه کوچک را که بيايند کاري انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌هاي انقلاب توهين کرده و تخريب اموال عمومي بکنند، به‌خوبي جمع مي‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنين حوادثي زياد ديده و هم به‌راحتي از اينها عبور کرده است، اينها که چيزي نيست». روحاني افزود: «دشمن در برابر پيشرفت‌ها و عظمت‌هاي ملت ساکت نمي‌ماند، البته اغفال‌شده‌هايي هم در جمع معترضان هستند که خواست به‌حق دارند. مؤسسات غيرمجاز و تعاوني‌ها که ربطي به اين دولت نداشته و حتي مجوز بانک مرکزي هم نداشتند، اينها مجوزهايشان مجوزهاي تعاوني براي دهه 80 و قديمي است، دولت براي اينکه اين مسائل را حل کند، تاکنون 11 هزار ميليارد تومان، پول گذاشته، اين بار سنگيني بر دوش دولت است. مگر بايد اين را دولت حل کند؟ نمي‌خواهم تفسيرش را بگويم يک قاضي‌ در يکي از شهرها اشتباهي کرده و اين براي ما گرفتاري درست کرده که ربطي به دولت ندارد».
مردم مشکلات دارند
رئيس‌جمهور با اشاره به اينکه در بحث اشتغال هنوز تا زماني که مشکل بي‌کاري را حل کنيم، فاصله داريم، گفت: «مردم مشکلات دارند. طبيعي است، بايد اين مشکلات را حل‌وفصل کنيم. بنابراين يک عده اعتراض يا انتقاد دارند؛ به‌حق انتقاد دارند، منتها بايد طريق و مسير درست و قانوني را براي بيان انتقاد انتخاب کنند. يک عده‌اي در اين وسط آمدند دارند با تحريک ديگران سوءاستفاده مي‌کنند. آن هم معلوم است که براي چيست؟» روحاني با بيان اينکه بهترين پاسخ در برابر اين‌گونه حوادث، چه مشکلات و چه اين‌گونه مسائل، وحدت ملي ماست، افزود: «اولين مصداق وحدت هم وحدت مسئولان است؛ يعني مجلس، دولت، قوه قضائيه، نيروهاي مسلح و همه افرادي که در اين کشور مسئوليت دارند، همه بايد کنار هم قرار بگيرند و متحد و يک‌صدا شوند».
او با اشاره به اينکه نمي‌خواهم در‌اين‌باره وارد بحث بشوم که ريشه اين حوادثی که ايجاد شد، از کجا شروع شد و چه بود، گفت: «درباره اين مسئله در يک فرصت و زمان ديگر مي‌شود بحث کرد و حرف زد. منتها امروز بايد متحد باشيم. همه دست‌به‌دست هم دهيم. ديگر بحث سر اين نيست که اين براي کدام جناح و حزب است و چه تفکري دارد؛ بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنيت و مصالح ملي و ثبات ما و منطقه است».
روحاني درباره روش حل مشکل، عنوان کرد: «هميشه نمي‌شود مريض را با قرص خوب کرد و گاهي جراحي مي‌خواهد. حالا اگر خانواده‌اي که بايد اين مريض را به جراح بسپارند، بين‌شان اختلاف نظر شود؛ يعني يکي بگويد اين بايد جراحي شود، پزشک متخصص هم مي‌گويد جراحي شود، آن طرف هم بگويد من مي‌دانم بايد جراحي شود، اما مي‌ترسم و نمي‌توانم تحمل کنم، مي‌ترسم طوري شود، نگراني پيدا مي‌کند. حالا وقتي دعوا مي‌شود پزشک و جراح بايد چه کار کند، بايستد؟»
او افزود: «الان مشکل بي‌کاري و معضل اشتغال داريم. بايد به شکلي آن را حل کنيم. شما مي‌گوييد بودجه اشتغال را از جاي ديگري بياوريد. اهلا و سهلا، شما نمايندگان مجلس هستيد. شما مي‌گوييد اين بودجه را از اينجا نبريم، خب بگوييد از کجا بياوريم، هرجا بگوييد ما حرفي نداريم».
رئيس‌جمهور افزود: «من برنامه دادم و مردم به اين برنامه رأي دادند. به مردم قول دادم و گفتم فقر مطلق را مي‌خواهم از بين ببرم. به مردم گفتم که مي‌خواهم مشکل اشتغال را درست کنم. بر اين مبنا مردم آمدند و به من رأي دادند. من بايد به مردم چه بگويم؟ بگويم من براي اشتغال برنامه ندارم. بايد بگويم برنامه دارم، براي اينکه برنامه داشتم و در بودجه دادم به مجلس، اما مجلس به هر دليلي آمد گفت من رأي نمي‌دهم. بايد به مردم شفاف بگوييم». روحاني گفت: «در قديم مجلس مي‌گفت که دولت بايد شهامت به خرج دهد. وقتي انجام نمي‌دهيم مي‌گويند دولت شهامت اين کار را ندارد که معضل را حل کند، مي‌ترسد. خيلي از کارهايي که مي‌خواهيم انجام دهيم ممکن است عده‌اي موافق نباشند و عده‌اي مخالف باشند. مگر شما در قانون نگفتيد که حامل‌هاي انرژي چگونه بايد اصلاح شود. قانون خودتان است، من الان اين بحث را نمي‌خواهم اينجا مطرح کنم. اين کاري که شما در مجلس انجام مي‌دهيد، قاعدتا در کميسيون تلفيق بحث مي‌کنيد و مي‌رويد دنبالش. شما مي‌دانيد اگر اشتغال را حل نکنيم به يک نقطه‌ بحران مي‌رسيم». رئيس‌جمهور با بيان اينکه مجلس اگر منابع بهتري دارد، آنها را اعلام کند و ما در اين موضوع بحثي نداريم، گفت: «آلودگي هوا را چه‌کار مي‌خواهيد بکنيد. آلودگي باشد يا نباشد؟ نمي‌توانيد در قيمت‌ها اصلا دست نبريد و بگوييد آلودگي حل شود؛ پس‌فردا که آلودگي زياد مي‌شود، اگر بنا باشد مدارس و حتي ادارات تهران  10 الي 20 روز تعطيل شوند، آن‌وقت مردم مي‌گويند چرا آلودگي را حل نمي‌کنيد. ما يک مشکل ديگر داريم که آن مشکل را بايد حل‌و‌فصل کنيم».
او با اشاره به وعده دولت به مردم در راستاي ازبين‌رفتن فقر مطلق در کشور، عنوان کرد: «اجراي اين کار نياز به منابع دارد و طرح دولت در بودجه اين است که در سال آينده به مردم اعلام کنيم کساني که درآمد آنها از حداقل مستمري که به افراد ضعيف داده مي‌شود، کمتر است، ثبت‌نام کرده و ما به آنها کمک کنيم».
مشکلات را حل نکنيم، به يک نقطه خطرناک خواهيم رسيد
رئيس‌جمهور با بيان اينکه سالانه 60 هزار ميليارد تومان از جيب دولت به‌خاطر کمبودهاي صندوق‌هاي بازنشستگي، مي‌رود، گفت: «دليل آن عمدتا به تصميمات مجلس و دولت در گذشته مربوط مي‌شود؛ با تصويب بازنشستگي زودهنگام، ورودي پول به اين صندوق کم شده و خروجي آن زياد مي‌شود و نتيجه آن کسري در صندوق است که هر سال هم بدتر مي‌شود و سال آينده بايد پول بيشتري براي آن بگذاريد».
روحاني افزود: «از 360 هزار ميليارد تومان بودجه عمومي، 60 هزار ميليارد تومان براي صندوق‌هاي بازنشستگي و بيشتر از  40 هزار ميليارد تومان براي يارانه نقدي تخصيص پيدا مي‌کند؛ 60 هزار ميليارد تومان نيز به صندوق توسعه ملي و 10 الي 11 هزار ميليارد تومان هم به‌عنوان پاداش بازنشستگي مي‌دهيم؛ علاوه‌برآن براي توسعه کشاورزي نيز يارانه‌هايي ارائه مي‌کنيم که درمجموع نزديک به  200 هزار ميليارد تومان از اين 360 هزار ميليارد تومان به‌خاطر مسائلي که در اختيار دولت نيست، از دست ما مي‌رود. آن 60 هزار ميلياردي که به صندوق‌ها کمک مي‌کنيم حاصل فرايندي است که در طول سال‌ها انجام شده و به اينجا رسيده است؛ تقصير ما نيست، اما بايد حل کنيم».
او لايحه بودجه سال 97 را برنامه يک‌ساله دولت بر مبناي چهار سال برنامه‌اي که به مردم وعده داده است، عنوان کرد و گفت: «امسال سال انتخابات نيست و در موقعيت خوبي قرار داريد؛ حالا اگر در بهترين موقعيت مجلس و دولت نمي‌توانيم مسائل را حل کنيم، معنايش اين است که نمي‌توانيم اين پنج مشکل بزرگ را حل کنيم و به يک نقطه بسيار خطرناک و ناجور خواهيم رسيد».
مردم مي‌خواهند فضا بازتر شود
رئيس‌جمهور با اشاره به اينکه همه ما موقتي بوده و کشور و مردم ماندني و ماندگار خواهند بود، افزود: «معتقدم آنچه که اين چند روز واقع شده، ظاهرش يک نوع تهديد بوده که بايد آن را به فرصت تبديل کنيم و ببينيم مشکل چيست، چراکه همه اينها کساني نيستند که از خارج دستور گرفته باشند، بلکه عده‌اي از آنها مردمي هستند که به‌خاطر احساسات و مشکلاتشان به خيابان‌ها آمدند». روحاني با بيان اينکه مردم تنها به‌خاطر مشکلات اقتصادي به خيابان نيامده‌‌اند و فقط پول و نان و آب نمي‌خواهند، افزود: «يکي از خواسته‌هاي مردم اين است که فضا را بازتر کنيم».
او گفت: «وقتي خودمان همديگر را تضعيف کنيم؛ يعني دولت، مجلس را تضعيف کند، ما دوتا با هم قوه قضائيه را تضعيف ‌کنيم و قوه قضائيه هم همه ما را تضعيف کند، آيا در چنين صورتي مي‌توانيم پيش برويم، قطعا نمي‌توانيم پيش برويم وقتي خدماتمان را کم بيان مي‌کنيم. به‌هرحال يک کار بزرگي در اين کشور به نام برجام انجام گرفته است، اصلا کاري ندارم که برجام بعدا چه مي‌شود؛ تا همين دو سال، برجام چه خدماتي به ما کرده است؟ برجام هم که براي دولت نيست، بلکه مجلس، شوراي نگهبان و رهبري و شوراي‌عالي امنيت ملي هم آن را تصويب کرده‌اند و با هم اين کار را کرده‌ايم».
رئيس‌جمهور با طرح اين سؤال که آيا تا اينجاي برجام ما سود برديم يا ضرر کرده‌ايم؟، افزود: «اگر سود برديم، چرا همه آن را نمي‌گوييم. دولت خدماتي انجام داده يا نه؟ اگر انجام داده، چرا همه با هم نمي‌گوييم؟ اگر نقصي هم دارد و از دولت داريم را هم بگوييم، چنانچه اشکالي وجود دارد بايد دولت، مجلس و قوه قضائيه همه با هم آن را حل کنيم، چراکه مشکل هم براي همه ماست، شما قانوني تصويب کرده‌ايد، ممکن است دقيق نبوده و اصلاحيه بخواهد يا ممکن است دولت اقدامي کرده که دقت لازم را نداشته و نيازمند اصلاح باشد يا قوه قضائيه ممکن است سياستي اتخاذ کرده که نيازمند اصلاح باشد؛ همه بايد قبول کنيم که در مسير تغيير صحيح و تحول درست براي رسيدن به اهدافي که مردم از ما مي‌خواهند حرکت کنيم».
روحاني گفت: «اگر همه با هم شويم، من ترديد ندارم مردم از ما حمايت مي‌کنند؛ مردم 80 ميليون جمعيت است که اگر روزي لازم باشد اين مردم در روزهاي آينده بيايند و از نظام حمايت کنند خواهيد ديد که چه جمعيت ميليوني‌ای در خيابان خواهد آمد، معلوم است اينها به معناي مردم نيستند، اما اين هم معنايش اين نيست که ما نسبت به صداي انتقاد و اعتراض بي‌توجه باشيم و گوش نکنيم، بلکه بايد گوش کنيم و اين را به يک فرصت تبديل کنيم. ببينيم مسئله و راه‌حل آن چيست؟ دنبال آن راه‌حل بگرديم و حل‌وفصل کنيم»

اعتراض مردم بايد به رسميت شناخته شود

امتداد: محمدرضا خاتمي در تحليلي که نسبت به تجمعات اخير تهران و ساير شهرهاي کشور ارائه کرد، توصيه‌هايي را هم خطاب به دولت و مسئولان داشت و هم به معترضان. به گفته خاتمي، مردم در اعتراضات به سمت خشونت نروند و دولت هم در عين حال به مردم انگ نزند و عصبانيت آنها را به رسميت بشناسد. خاتمي در همين رابطه گفت: به مردم حق مي‌دهيم عصباني باشند، عصبانيت مردم بايد به رسميت شناخته و مطالبات آنان پيگيري شود. متأسفانه اشتباه بزرگي که مخالفان دولت کردند، اين بود که مي‌خواستند از اين نمد کلاهي براي خود ببافند و تمام کاسه و کوزه‌ها را بر سر دولت بشکنند، قطعا ايرادات دولت قابل انکار نيست، اما مشکلات ريشه در مديريت چند دهه گذشته کشور دارد و مسئولان نمي‌توانند از زير بار مسئوليت شانه خالي کنند. دولت‌هاي قبلي و ساير نهادها همه سهم خود را در به‌وجودآمدن نابساماني‌ها بايد بپذيرند. او تأکيد کرد: نخستين راه اصلاح کاستي‌ها، کمبودها و  سياست‌هاي نادرست است. دولت بايد در کوتاه‌مدت و بلندمدت اقدام به ريشه‌يابي اين مشکلات کند. کوته‌بيني است که عده‌اي گمان کنند مي‌توانند از اين مطالبات و عصبانيت‌ها استفاده کنند تا دولت سقوط کند. در خلال بعضي حرف‌ها و تحليل‌ها، آرزوهاي عده‌اي را مي‌بينيم که مترصد انداختن يک جرقه در انبار باروت هستند.
 
تريبون و رسانه در اختيار دارند و در حال تصفيه رقبا هستند. عقل و درايت حکم مي‌کند که در اين روزها همه متحد باشند، در عين حال خواسته‌ها و مطالبات مردم ديده شود. بايد بدانيم خواسته‌ها و دغدغه‌هاي مردم چيست؟ همين مردم در انتخابات شرکت کردند و رأي دادند، حالا ناراضي هستند. بايد در نگاه خود تغيير ايجاد کنيم.
نبايد فضا را بست 
دبير کل سابق حزب مشارکت گفت: از ظرفيتهاي قانون اساسي بايد نهايت استفاده را برد. فاصله‌اي ايجاد شده که بايد اين فاصله را پر کرد. نخست نبايد فضا را بست. بايد اين روزها به نشاط سياسي افزود، نبايد به مردم توهين کرد و آنان را ضد انقلاب و آشوبگر خواند. فرافکني و نديدن مطالبات مردم اشتباه است. فراقانوني نبايد عمل کرد. از آن طرف مردم بايد بدانند خشونت و هياهو و آشوب به ضرر خودشان خواهد بود. آنها مطالبات اقتصادي دارند که بايد در فضايي آرام دنبال کنند و اتفاق‌هاي اخير بيشتر به خود آنها آسيب ميرساند و هزينه‌زاست.
صداوسيما دولت را تخريب مي‌کند
خاتمي تأکيد کرد: دولت هم بايد امکان تجمعات مسالمت‌آميز را بدهد. دولت بايد امنيت را براي مجموعه نهادها و احزاب و تشکل‌هاي مردمي فراهم کند تا بتوانند سخنگوي مردم بوده و در جامعه حضور پويا داشته باشند
مشکلات را نمي‌توان در کف خيابان حل کرد و تجربه نشان داده که با اين روش به مشکلات افزوده مي‌شود. متأسفانه از آن سو نيز صداوسيما مانند يک حزب رفتار مي‌کند و به جاي آنکه ملي باشد، دولت را تخريب مي‌کند. اگر صداوسيما سخنگوي قشرهاي مختلف مردم بود، اگر احزاب و نهادهاي مدني امکان حضور در صداوسيما را پيدا مي‌کردند، اگر مردم صداي خود را از صداوسيما مي‌شنيدند، نيازي به اين تجمعات و حضور خياباني نبود. نبايد از شنيدن صداي مخالف ترسيد؛ بهترين راه براي حل حرکات کور و بي‌سر، تقويت نهادهاي مدني، صنفي و احزاب است. رسانه ملي بايد صداي همه باشد نه اينکه جمعي طرد و منزوي شوند.
دولت ارتباط کمي با مردم داشته است
نايب‌رئيس مجلس ششم گفت: از آن سو متأسفانه دولت ارتباط کمي با مردم داشته است، درحالي‌که مخالفان از تريبون‌هاي گسترده نهايت استفاده را بردند، دولت نتوانست ارتباط مستقيمي با مردم برقرار کند. البته مخالفان متوجه نيستند بر سر شاخه نشسته و در حال بريدن آن هستند. اما اين دليل نمي‌شود که دولت ارتباطات خود را قوي نکند. هر چند ماه يک بار آقاي روحاني در يک گفت‌وگوي خبري سرد و بي‌روح با مردم صحبت مي‌کند، آن‌هم به روش مونولوگ که راه به جايي نمي‌برد. رئيس‌جمهور بايد با احزاب جلسات مستمر داشته باشد و با سردبيران رسانه‌هاي مستقل نشست خبري برگزار کند. بايد از پاسخ‌هاي کليشه‌اي بپرهيزد، بايد ارتباط رئيس‌جمهور با مردم از طريق نهادهاي مدني تقويت شود.
به مردم انگ نزنند
او افزود: مشکلات مردم بايد ريشه‌يابي شود و همدلي بيشتري در شرايط فعلي صورت بگيرد. مطالبات مردم بايد به رسميت شناخته شود، به مردم انگ نرنند و  صداي علاقه‌مندان به کشور شنيده شود. کمترين قوه قهريه بايد با معترضان به کار گرفته شود. نبايد فضاي مجازي را بست و اتفاقا با بازترکردن آن مي‌توان شرايط را کنترل کرد در غير اين صورت مطالبات راديکال‌تر مي‌شود. وحدت و انسجام را بايد حفظ کرد و از تصفيه‌حساب‌هاي جناحي دست برداشت. وقت انتقام‌گيري نيست، نبايد کشتي‌اي را که همه سوارش هستيم، سوراخ کرد. از اين اتفاقات درس بگيريم. اگر امروز مشکلات ريشه‌اي حل نشود، آتش زير خاکستر مي‌شود و به شکل بدتري سر در مي‌آورد. مديران اقتصادي و فرهنگي بپذيرند که در بحران هستيم. بخش اقتصادي کابينه کارآمد نيست و به شکل ستادي و متمرکز عمل مي‌کند. بايد در چيدمان کابينه تجديدنظر کرد.
بابت کاستي‌ها عذرخواهي نشده است
دبيرکل سابق مشارکت تأکيد کرد: بايد از مردم دلجويي و با آنان صحبت کنند. بايد مسئولان حضور پيدا کنند و با مردم حرف بزنند، نه يک پيام چنددقيقه‌اي بلکه صحبتي که مردم را قانع کند و متوجه شوند صدايشان شنيده شده است. در حال حاضر نمي‌شود به راه‌حل‌هاي بلندمدت دل بست و بايد از راه‌حل‌هاي کوتاه‌مدت استفاده کرد، به حقوق مردم احترام گذاشته شود. بي‌کاري قابل‌قبول و توجيه‌پذير نيست، ايران کشور ثروتمندي است و بايد اين فقر ريشه‌کن شود، تمامي اينها بايد ريشه‌يابي و حل شود اما فعلا وقت راه‌حل‌هاي کوتاه‌‌مدت است وگرنه هزينه‌اي غيرقابل‌جبران خواهد بود. بايد از گذشته درس بگيريم، نبايد همان راه‌ها تکرار شود، بايد در سياست‌هاي خود بازنگري کنيم و در تمام عرصه‌ها چارچوب‌هاي قانوني رعايت شود تا از اين بحران خارج شويم، قطعا آينده‌اي بهتر خواهيم داشت.

باید برنامه‌هایم اجرا شود

شهروند| حسن روحانی دیروز درحالی پایش را به جلسه‌ روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی گذاشت که ترجیح داد برای بار دوم اظهاراتش را درباره اعتراضات اخیر مردم در خیابان‌ها شروع کند. او در سخنرانی‌اش باز هم اعتراض مردم را یک فرصت خواند و نه یک تهدید اما تخریب اموال عمومی را محکوم کرد و گفت ملت خود پاسخ آشوبگران را می‌دهند.
روحانی در اظهاراتش علاوه بر تأکید بر وحدت سران کشور گفت که اعتراض مردم فقط اقتصادی نیست و مردم خواهان ایجاد فضای بازتری در کشور هستند.
رئیس‌جمهوری در این جلسه با اشاره به این‌که همه ما موقتی بوده و کشور و مردم ماندنی و ماندگار خواهند بود، اعتراض مردم را فرصت دانست، نه تهدید و گفت: معتقدم آنچه این چند روز واقع شده ظاهرش یک نوع تهدید بوده که باید آن را به فرصت تبدیل کنیم و ببینیم مشکل چیست، چراکه همه اینها کسانی نیستند که از خارج دستور گرفته باشند بلکه عده‌ای از آنها مردمی هستند که به خاطر احساسات و مشکلات‌شان به خیابان‌ها آمدند.
رئیس‌جمهوری علاوه بر این، قسمت‌های مهمی از اظهاراتش را به مباحث اقتصادی کشور اختصاص داد. او از اختصاص 11‌هزار ‌میلیارد تومان برای حل مشکلات موسسات غیرمجاز و تعاونی‌ها گفت که بار سنگینی بر دوش دولت گذاشته است.
اما یکی از مهمترین قسمت‌های اظهارات دیروز رئیس‌جمهوری درباره بودجه بود. او با توصیفی از بودجه ‌سال 97 با بیان این‌که از 360‌هزار ‌میلیارد تومان بودجه عمومی، 60‌هزار‌ میلیارد تومان برای صندوق‌های بازنشستگی و بیشتر از 40‌هزار‌ میلیارد تومان برای یارانه نقدی تخصیص پیدا می‌کند، گفت: 60‌هزار ‌میلیارد تومان نیز به صندوق توسعه ملی و 10 الی 11‌هزار ‌میلیارد تومان هم به‌عنوان پاداش بازنشستگی می‌دهیم؛ علاوه بر آن برای توسعه کشاورزی نیز یارانه‌هایی ارایه می‌کنیم که در مجموع نزدیک به 200‌هزار‌ میلیارد تومان از این 360‌هزار ‌میلیارد تومان به خاطر مسائلی که در اختیار دولت نیست، از دست ما می‌رود. رئیس‌جمهوری ادامه داد: آن 60‌هزار میلیاردی که به صندوق‌ها کمک می‌کنیم حاصل یک فرآیندی است که در طول سال‌ها انجام شده و به این‌جا رسیده است؛ تقصیر ما نیست اما باید حل کنیم.
گل و بلبل نیست، مشکل داریم
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی با بیان این‌که حضور و مشارکت گسترده مردم در سراسر کشور در این انتخابات که حتی با یک مسأله امنیتی یا نزاع و برخوردی میان مردم مواجه نبود، بسیار چشمگیر بود و گروه‌های حاضر در جامعه هرکدام نظر خودشان را می‌گفتند، گفت: این روند و برگزاری یک انتخابات عظیم و پرشکوه و با حضور گسترده مردم پیروزی بزرگی برای ملت و انقلاب و کشور بعد از حدود ۳۹‌سال بود.
روحانی گفت: بعضی از اینها فکر می‌کردند روابط سه قوه، روابطی گسسته، با فاصله و اختلاف می‌شود، اما بحمدالله این روابط حتی در مقایسه با دولت یازدهم بهتر و نزدیک‌تر شد که در رأی اعتماد نمایندگان مجلس به وزرا تبلور یافت. آن جلسه رأی اعتماد بسیار شکوهمند و کم‌نظیر بود. مجلس حرف خودش را با کمال احترام، رعایت قانون و بهتر از هر زمان دیگر زد. تحمل اینها و دیدن این میزان از وحدت و اتحاد، برای مخالفان و دشمنان نظام آسان نبود.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: امسال رشد اقتصادی ما در ۶ماهه اول، ۶‌درصد است. تمام کشورها به‌طور متوسط رشد اقتصادی‌شان ۲ الی ۳‌درصد است. رشد اقتصادی ما از متوسط دنیا بهتر است و ما پیش رفتیم. ما ۷۰۰‌هزار شغل درست کردیم. نتیجه در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، گواه یک کار عظیم است؛ ۷۰۰‌هزار شغل درست کردن، مگر کار کمی است؟ رئیس‌جمهوری اضافه کرد: شما روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس بهتر از همه می‌دانید که حل برخی از مشکلات زمانبر است. آماری که دیروز دیدم بارندگی پاییز امسال نسبت به پاییز متوسط ۱۰‌سال گذشته، ۵۵‌درصد کاهش یافته است. این‌که دست ما نیست. باید دعا کنیم رحمت خداوند بر ما نازل شود. در مورد زلزله هم از شمال تا جنوب ایران می‌لرزد، اینها که دست ما نیست، خداوند باید کمک کند، البته ما باید خودمان را در برابر زلزله آماده کنیم.
روحانی همچنین به مشکل آلودگی هوا در کشور اشاره کرد و گفت: این آلودگی در عرض ۲روز و یک‌سال و ۵‌سال که به‌طور کامل برطرف نمی‌شود بلکه چند تا برنامه می‌خواهد تا با این آلودگی‌ مبارزه کنیم. همین امسال و ۲ماه پیش به خاطر آلودگی، برخی شهرهای اروپایی به هم ریخت، آن‌جا که باد و باران است اگر برای مدتی این اتفاق نیفتد، دچار مشکل می‌شوند، لذا این‌طور نیست که چنین مشکلاتی را بتوان به سادگی حل کرد، البته این معنایش این نیست که نمی‌توانیم این مشکل را حل بکنیم، باید حل کنیم.
یک قاضی‌ در یکی از شهرها اشتباهی کرده
 و این گرفتاری برای ما درست کرده
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: ملت ایران با صلابت، به خوبی از این مشکلات عبور خواهد کرد. ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که بیایند کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کرده و تخریب اموال عمومی بکنند، به خوبی جمع می‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنین حوادثی زیاد دیده و هم به راحتی از اینها عبور کرده است، اینها که چیزی نیست.
رئیس‌جمهوری افزود: موسسات غیرمجاز و تعاونی‌ها که ربطی به این دولت نداشته و حتی مجوز بانک مرکزی را هم نداشتند، اینها مجوزهایشان مجوزهای تعاونی برای دهه ۸۰ و قدیمی است، اشکالات و مشکلاتی داشتند، دولت برای این‌که این مسائل را حل کند، تاکنون ۱۱‌هزار ‌میلیارد تومان پول گذاشته، این بار سنگینی بر دوش دولت است. ما این کار را کردیم. به عهده ما نیست. مگر باید این را دولت حل کند؟ برخی رفتند به یک موسسه غیرمجاز اعتماد کردند و این را هم می‌گویند که به موسسه کاسپین بانک مرکزی مجوز داده، شما می‌دانید که موسسه فرشتگان جزو آنهایی بود که داخل این نبود و مجاز نبود داخل این شود. نمی‌خواهم تفسیرش را بگویم یک قاضی‌ در یکی از شهرها اشتباهی کرده و این گرفتاری برای ما درست کرده که ربطی به دولت ندارد.
روحانی اضافه کرد: ما باید مشکل مردم را به‌گونه‌ای حل می‌کردیم، چرا که مردم گرفتار شده بودند، لذا آمدیم پول‌های بیش از سه‌میلیون نفری که گرفتار بودند را با یک سود عادلانه‌ای پرداخت کردیم. از تعداد سپرده‌گذاران ۹۸‌درصد مسائل‌شان حل‌وفصل شده و ۲‌درصد مانده، حالا ممکن است عدد پولشان بالا باشد ولی تعداد سپرده‌گذار ۲‌درصد است، برای حل آن هم داریم تلاش می‌کنیم. یک مشکل قضائی بوده و مجوزهایی لازم بوده، فکر می‌کنم کارهایش را در همین هفته بتوانیم سامان دهیم که اموال آنها در اختیار قرار بگیرد، محاسبه و به آنها رسیدگی شود اما عده‌ای هم مشکلات دیگری دارند، یکسری کارگر هستند که صاحب کارخانه فعال است. جنس هم تولید کرده و جنسش هم در انبار است، تقاضا در بازار وجود ندارد. پول ندارد، پول کارگرش را بدهد.
رئیس‌جمهوری با اشاره به این‌که در بحث اشتغال هنوز تا زمانی که مشکل بیکاری را حل کنیم، فاصله داریم، گفت: مردم مشکلات دارند. طبیعی است، باید این مشکلات را حل‌وفصل کنیم، بنابراین یک عده اعتراض یا انتقاد دارند، منتها باید طریق و مسیر درست و قانونی را برای بیان انتقاد انتخاب کنند. یک عده‌ای در این وسط آمدند دارند با تحریک دیگران سوءاستفاده می‌کنند. آن هم معلوم است که برای چیست؟
اولین وحدت، وحدت مسئولان است
روحانی با بیان این‌که بهترین پاسخ در برابر این‌گونه حوادث، چه مشکلات و چه این‌گونه مسائل وحدت ملی ماست، اضافه کرد: اولین مصداق وحدت هم وحدت مسئولان است. یعنی مجلس، دولت، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و همه افرادی که در این کشور مسئولیت دارند، همه باید کنار هم قرار بگیرند و متحد و یک‌صدا شوند.
رئیس‌جمهوری با اشاره به این‌که نمی‌خواهم وارد بحث در این‌باره بشوم که ریشه این حوادث که ایجاد شد، از کجا شروع شد و چه بود؟ گفت: درباره این مسأله در یک فرصت و زمان دیگر می‌شود بحث کرد و حرف زد، منتها امروز باید متحد باشیم. همه دست به دست هم دهیم. دیگر بحث سر این نیست که این برای کدام جناح و حزب است و دارای چه تفکری است. بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنیت و مصالح ملی و ثبات ما و منطقه است.
روحانی درباره روش حل مشکل تصریح کرد: همیشه نمی‌شود مریض را با قرص خوب کرد و گاهی جراحی می‌خواهد. حالا اگر خانواده‌ای که باید این مریض را به جراح بسپارند، بین‌شان اختلاف نظر شود، یعنی یکی بگوید این باید جراحی شود، پزشک متخصص هم می‌گوید جراحی شود، آن طرف هم بگوید من می‌دانم باید جراحی شود، اما می‌ترسم و نمی‌توانم تحمل کنم، می‌ترسم طوری شود، نگرانی پیدا می‌کند. حالا وقتی دعوا می‌شود پزشک و جراح باید چه کار کند، بایستد؟
روحانی گفت: من برنامه دادم و مردم به این برنامه رأی دادند. به مردم قول دادم و گفتم فقر مطلق را می‌خواهم از بین ببرم. به مردم گفتم که می‌خواهم مشکل اشتغال را درست کنم. بر این مبنا مردم آمدند به من رأی دادند. من باید به مردم چه بگویم؟ بگویم من برای اشتغال برنامه ندارم. باید بگویم برنامه دارم، برای این‌که برنامه داشتم و در بودجه دادم به مجلس، اما مجلس به هر دلیلی آمد گفت من رأی نمی‌دهم. باید به مردم شفاف بگوییم.
وقتی خودمان همدیگر را تضعیف کنیم
 قطعا نمی‌توانیم پیش برویم
رئیس‌جمهوری گفت: وقتی خودمان همدیگر را تضعیف کنیم یعنی دولت، مجلس را تضعیف کند ما دو تا با هم قوه قضائیه را تضعیف ‌کنیم و قوه قضائیه هم همه ما را تضعیف کند، آیا در چنین صورتی می‌توانیم پیش برویم، قطعا نمی‌توانیم پیش برویم.
رئیس‌جمهوری گفت: جلسات متعددی برای بافت فرسوده گذاشتم و داریم موضوع را دنبال می‌کنیم. حتی فردی را گذاشتم برای نظارت ویژه برای بافت فرسوده. اگر می‌خواهیم اشتغال را درست کنیم، باید مسکن ما به حرکت دربیاید، باید صنایع و بنگاه‌های کوچک و صادرات غیرنفتی به حرکت دربیاید. حمل‌ونقل ما باید اصلاح شود، تا هم موضوع انرژی و هم مسأله اشتغال حل شود.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: این مسأله بسیار مهم ماست که باید آن را حل‌وفصل کنیم. قادر هستیم حل‌وفصل کنیم. شما می‌گویید دولت یک منبعی گذاشته و من می‌خواهم منبع دیگری تعیین کنم. اهلا و سهلا، شما یک منبع بهتر پیدا کنید، ما در خدمت شما هستیم. مجددا تأکید می‌کنم دولت می‌داند که در سایه وحدت قوا می‌تواند کارش
 پیش برود

روحانی: 200 هزار میلیارد از 360 هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دولت نیست

 

حسن روحانی رئیس جمهوری امروز در جلسه با روسای کمیسیون های تخصصی مجلس سخن گفت.

به گزارش عصرایران به نقل از سایت ریاست جمهوری، مهمترین بخش های سخنان روحانی به این شرح است:

- دولت برای حل مشکلات سپرده گذاران 11 هزار میلیارد تومان پرداخت

- نقد و اعتراض مردم فرصت است نه تهدید؛ ملت خود پاسخ قانون شکنان و آشوبگران را می دهند

- اقتصاد ما بهتر از متوسط دنیاست، مشکلات را با همراهی مردم حل می کنیم

- مشکلی بزرگتر از بیکاری نداریم

- اقتصاد ما جراحی بزرگ می خواهد، همه باید کنار هم باشیم

- سی ماه مذاکره خط به خط برای برجام، برای این بود که به آمریکا اعتماد نداشتیم

- فضا برای نقد و اعتراض قانونمند، باید بازتر شود

- برخی گفتند مشکلات را به داخل ایران می کشانیم؛ ملت و مسئولان پاسخ آنها را می دهند

- نزدیک به 200 هزار میلیارد از 360 هزار میلیارد تومان بودجه عملا در اختیار دولت نیست

متن کامل خبر

حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه‌ای با روسای کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان ضرورت تداوم جلسات مشترک با روسای کمیسیون های مجلس و اهمیت این نشست ها در هماهنگی نزدیکتر میان دولت و مجلس ، به موضوع حوادث چند روز گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: طی چند ماه گذشته ما یک انتخابات بسیار شکوهمند و شاید رقابتی‌ترین انتخابات را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم.

دکتر روحانی افزود: حضور و مشارکت گسترده مردم در سراسر کشور در این انتخابات که حتی با یک مسأله امنیتی و یا نزاع و برخوردی میان مردم مواجه نبود، بسیار چشمگیر بود و گروههای حاضر در جامعه هر کدام نظر خودشان را می‌گفتند. این روند و برگزاری یک انتخابات عظیم و پرشکوه و با حضور گسترده مردم ، پیروزی بزرگی برای ملت و انقلاب و کشور بعد از حدود 39 سال بود.

رییس جمهور با بیان برخی توطئه ها که در ذهن بعضی دشمنان بویژه در مساله بروز اختلاف میان نیروها وجود داشت ، گفت: بعد از انتخابات، یک انتظارات و هوس‌هایی یا یک تفکراتی در ذهن دشمنان ما بود که شرایط اینگونه و یا آنگونه خواهد شد و اختلاف ایجاد می شود اما شما دیدید یک مراسم بسیار خوب و شکوهمند برای تنفیذ و مراسم بسیار شکوهمند و بی سابقه نیز برای تحلیف شکل گرفت که در آن هیات هایی از 110 کشور جهان شرکت داشتند که در برخی از این هیات ها سه تا 4 وزیر نیز حضور داشتند.

روحانی اظهارداشت: بعضی ها از اینها فکر می کردند روابط سه قوه ، روابطی گسسته، با فاصله و اختلاف می‌شود اما بحمدالله این روابط حتی در مقایسه با دولت یازدهم بهتر و نزدیک‌تر شد که در رای اعتماد نمایندگان مجلس به وزرا تبلور یافت. آن جلسه رای اعتماد بسیار شکوهمند و کم‌نظیر بود. مجلس حرف خودش را با کمال احترام ، رعایت قانون و بهتر از هر زمان دیگر زد . تحمل اینها و دیدن این میزان از وحدت و اتحاد ، برای مخالفین و دشمنان نظام آسان نبود.

رییس جمهور با بیان اینکه وحدت و اتحاد نزدیک بین نیروهای مسلح و دولت و در مرحله بعد نیز موفقیت و پیروزی سیاسی بزرگ ملت ایران در دنیا، خوشایند دشمنان ما نبود، تصریح کرد: آمریکایی‌ها کمر بستند که برجام را از بین ببرند، با ملت ما مبارزه کنند و تحریم ایجاد کنند اما دنیا در برابر آمریکا ایستاد و در اولین گام شکست بزرگی خوردند.

روحانی با بیان اینکه البته موضوع برجام فراز و نشیب دارد، گفت: طبیعی و معلوم است موضوعی که یک طرف ما، قدرت‌های بزرگ هستند، مخصوصاً یکی از آن کشورها آمریکاست که با ما دشمنی دارد، فراز و نشیب داشته باشد. به هر حال آمریکا شکست بزرگی در برابر متحدینش و حتی اروپا متحمل شد. فقط یکی دو کشور و یک رژیم منفور غاصب از آمریکا حمایت کردند و همه دنیا در برابر این کشور ایستاد. این یک پیروزی بزرگ و عظیم و بین‌المللی برای همه ما بود و دنیا هم این پیروزی را دید.

رییس جمهور اظهار داشت: مساله بعدی موفقیتی بود که برای ثبات و امنیت منطقه و برای از بین بردن تروریسم به دست آوردیم. هیچ‌کس تردید ندارد که ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه،نقش مهم و اساسی داشته است. امروز هم برای صلح، آینده سوریه، ثبات بیشتر عراق، ثبات بیشتر در لبنان و برای دفاع از مظلومین، همه جا ایران نقش مثبت دارد.

روحانی با بیان اینکه مجموعه اینها برای دشمنان ایران سخت بود، تصریح کرد: می‌گفتند که شاید همه اینها هست، ‌ولی کشور از لحاظ اقتصادی و اجتماعی دچار شکست می‌شود. شما نمایندگان و روسای کمیسیون‌های مجلس مطلع هستید، شرایط ما از شرایط متوسط دنیا بهتر است. چرا نباید بگوییم؛ وضع اقتصادی ما از وضع اقتصادی متوسط دنیا بهتر است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: امسال رشد اقتصادی ما در 6 ماهه اول، 6 درصد است. تمام کشورها به طور متوسط رشد اقتصادی‌شان 2 الی 3 درصد است. رشد اقتصادی ما از متوسط دنیا بهتر است و ما پیش رفتیم. ما 700 هزار شغل درست کردیم. نتیجه در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، گواه یک کار عظیم است؛ 700 هزار شغل درست کردن، مگر کار کمی است؟

روحانی ادامه داد: چند تا کشور می‌توانند در سال 700 هزار شغل درست کنند؟ تعداد انگشت‌شماری هستند. اما ما این کار را کردیم. کشوری هستیم که حقوق ثابت کارگر، کارمند و مستمری‌بگیر ما از تورم سالانه بالاتر است. یعنی هر سال افزایش حقوقی که داریم، با تورم سال یا معادل است یا بالاتر است. این کار بسیار عظیم و بزرگی است.

رییس جمهور گفت: دهک‌های بسیار پایین و مستضعف ما که مستمری آنها امسال، یعنی در 96 نسبت به سال 95 به طور متوسط بیش از سه برابر شده است. کجا داریم؟ در کدام کشور که اقشار سطح پایین جامعه آن 8 الی 10 میلیون نفر است، مستمری این افراد در طول یکسال نسبت به سال گذشته به طور متوسط بالای 3 برابر شده است. ما کار عظیمی کردیم.

روحانی اضافه کرد: وضع روستاهای ما از لحاظ برق، آب، گاز و بهداشت را با 5 الی 10 سال پیش مقایسه کنید تا ببینید که تحول بسیار بزرگی رخ داده است. در کشاورزی، یک رشد کم‌سابقه‌ای داشتیم. در تولید گندم، دانه های روغنی، شکر و سایر محصولات پیشرفت کردیم. پیشرفت قابل ملاحظه ای هم داشتیم.

رییس جمهور اظهار داشت: خودکفایی در تولید گندم، گازوئیل و صادرات گازوئیل داریم و به سمت خودکفایی در تولید بنزین می رویم که کار عظیمی است. در پارس جنوبی، در طول 4 سال معادل همه سال‌های قبل کار کرده ایم. فازهای 10 - 11 را به ثمر رساندیم که کار بسیار عظیم و بزرگی است.

روحانی تصریح کرد: در سال گذشته کمبود گاز نداشتیم. برای اولین بار وقتی ترکمنستان گاز را قطع کرد، برای ما مشکل ایجاد نکرد. این برای ما افتخار است. دفعه پیش که ترکمنستان گاز را قطع کرد، ما ناچار شدیم پول کلانی بدهیم برای اینکه وصل شود و افزایش قیمت را هم پذیرفتیم. این دفعه قبول نکردیم و بی‌اعتنایی کردیم و آنها خودشان بعد از 15 روز ناچار شدند که گاز را وصل کنند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان نگاه کنیم که نسبت به 5 الی 7 سال پیش وضع‌مان بهتر شده است یا نه؟ ممکن است یکسری مشکلاتی باشد، ما که نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده است. اینکه بعضی‌ها می‌گویند ما نگوییم کشور ما گل و بلبل است، بله درست است. گل و بلبل نیست، مشکل داریم.

رییس جمهور اضافه کرد: شما روسای کمیسیون های تخصصی مجلس بهتر از همه می‌دانید که حل برخی از مشکلات زمانبر است، آماری که دیروز دیدم بارندگی پاییز امسال نسبت به پاییز متوسط 10 سال گذشته، 55 درصد کاهش یافته است. اینکه دست ما نیست. باید دعا کنیم رحمت خداوند بر ما نازل شود. در مورد زلزله هم از شمال تا جنوب ایران می لرزد، اینها که دست ما نیست ، خداوند باید کمک کند، البته ما باید خودمان را در برابر زلزله آماده کنیم.

روحانی همچنین به مشکل آلودگی هوا در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: این آلودگی در عرض 2روز و یکسال و 5 سال که بطور کامل برطرف نمی شود بلکه چند تا برنامه می‌خواهد تا با این آلودگی‌ مبارزه کنیم. همین امسال و 2ماه پیش به خاطر آلودگی، برخی شهرهای اروپایی بهم ریخت ،آنجا که باد و باران است اگر برای مدتی این اتفاق نیفتد، دچار مشکل می شوند، لذا اینطور نیست که چنین مشکلاتی را بتوان به سادگی حل کرد البته این معنایش این نیست که نمی‌توانیم این مشکل را حل بکنیم، باید حل کنیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: این مجموعه، دشمن ما را عصبانی کرد، وحدت ما تیری بود بر چشم آنها، پیشرفت ما برای آنها غیرقابل تحمل بود، موفقیت ما در دنیای سیاست و در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی برای آنها غیرقابل تحمل بود. موفقیت ما در منطقه برای آنها غیر قابل تحمل بود. شما می‌خواهید آنها انتقام نگیرند؟ شما می‌خواهید یک عده افراد را تحریک نکنند؟ ما می‌بایستی خودمان را برای این داستان آماده می‌کردیم. آنها به زبان و صراحت گفتند که ما این مشکل را به تهران می‌کشانیم و به زبان تصریح کردند نه اینکه تحلیل ما باشد.

روحانی تصریح کرد: ملت ایران با صلابت، به خوبی از این مشکلات عبور خواهد کرد. ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که بیایند کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کرده و تخریب اموال عمومی بکنند ، به خوبی جمع می‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنین حوادثی زیاد دیده و هم به راحتی از اینها عبور کرده است، اینها که چیزی نیست.

رییس جمهور افزود: دشمن در برابر پیشرفت‌ها و عظمت‌های ملت ساکت نمی‌ماند، البته اغفال شده‌هایی هم در جمع معترضین هستند که خواست به حق دارند، حالا مشکل دارند. موسسات غیرمجاز و تعاونی‌ها که ربطی به این دولت نداشته و حتی مجوز بانک مرکزی را هم نداشتند، اینها مجوز‌هایشان مجوزهای تعاونی برای دهه 80 و قدیمی است، اشکالات و مشکلاتی داشتند، دولت برای اینکه این مسایل را حل کند، تاکنون 11 هزار میلیارد تومان، پول گذاشته، این بار سنگینی بر دوش دولت است. ما این کار را کردیم. به عهده ما نیست. مگر باید این را دولت حل کند؟ برخی رفتند به یک مؤسسه غیرمجاز اعتماد کردند و این را هم می‌گویند که به موسسه کاسپین بانک مرکزی مجوز داده ، شما می‌دانید که موسسه فرشتگان، جزو آنهایی بود که داخل این نبود و مجاز نبود داخل این شود. نمی‌خواهم تفسیرش را بگویم یک قاضی‌ در یکی از شهرها اشتباهی کرده و این گرفتاری برای ما درست کرده که ربطی به دولت ندارد.

روحانی اضافه کرد: ما باید مشکل مردم را به گونه ای حل می‌کردیم چرا که مردم گرفتار شده بودند لذا آمدیم پول های بیش از سه میلیون نفری که گرفتار بودند را با یک سود عادلانه ای پرداخت کردیم ، حتی سود عادلانه هم به آنها داده شده است. از تعداد سپرده‌گذاران 98 درصد مسایل‌شان حل و فصل شده و 2 درصد مانده حالا ممکن است عدد پولشان بالا باشد ولی تعداد سپرده‌گذار 2 درصد است برای حل آن هم داریم تلاش می‌کنیم ، یک مشکل قضایی بوده و مجوزهایی لازم بوده، فکر می‌کنم کارهایش را در همین هفته بتوانیم سامان دهیم که اموال آنها در اختیار قرار بگیرد، محاسبه و به آنها رسیدگی شود اما عده‌ای هم مشکلات دیگری دارند، یکسری کارگر هستند که صاحب کارخانه فعال است. جنس هم تولید کرده و جنسش هم در انبار است، تقاضا در بازار وجود ندارد. پول ندارد پول کارگرش را بدهد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه در بحث اشتغال هنوز تا زمانی که مشکل بیکاری را حل کنیم، فاصله داریم، گفت: مردم مشکلات دارند. طبیعی است، باید این مشکلات را حل و فصل کنیم. بنابراین یک عده اعتراض یا انتقاد دارند. به حق انتقاد دارند، منتها باید طریق و مسیر درست و قانونی را برای بیان انتقاد انتخاب کنند. یک عده ای در این وسط آمدند دارند با تحریک دیگران سوء استفاده می‌کنند. آن هم معلوم است که برای چیست؟

روحانی با بیان اینکه بهترین پاسخ در برابر اینگونه حوادث، چه مشکلات و چه اینگونه مسائل وحدت ملی ما است، اضافه کرد: اولین مصداق وحدت هم وحدت مسئولین است. یعنی مجلس، دولت، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و همه افرادی که در این کشور مسئولیت دارند، همه باید کنار هم قرار بگیرند و متحد و یکصدا شوند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه نمی خواهم وارد بحث در این باره بشوم که ریشه این حوادث که ایجاد شد، از کجا شروع شد و چه بود؟، اظهار داشت: درباره این مساله در یک فرصت و زمان دیگر می‌شود بحث کرد و حرف زد. منتها امروز باید متحد باشیم. همه دست به دست هم دهیم. دیگر بحث سر این نیست که این برای کدام جناح و حزب است و دارای چه تفکری است. بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنیت و مصالح ملی و ثبات ما و منطقه است.

روحانی درباره روش حل مشکل تصریح کرد: همیشه نمی شود مریض را با قرص خوب کرد و گاهی جراحی می‌خواهد. حالا اگر خانواده‌ای که باید این مریض را به جراح بسپارند، بین‌شان اختلاف نظر شود، یعنی یکی بگوید این باید جراحی شود، پزشک متخصص هم می‌گوید جراحی شود، آن طرف هم بگوید من می‌دانم باید جراحی شود، اما می‌ترسم و نمی‌توانم تحمل کنم، می‌ترسم طوری شود، نگرانی پیدا می‌کند. حالا وقتی دعوا می‌شود پزشک و جراح باید چه کار کند، بایستد؟

رییس جمهور خاطرنشان کرد: مثلاً مساله مؤسسات اعتباری غیرمجاز را اگر جراحی نمی‌کردیم، چه می‌شد؟ غده‌ای بود که همه بدن اقتصاد ایران را می‌گرفت. خوب جراحی شد. البته برای دولت به تنهایی کار سختی بود؛ با قوه قضائیه همکاری لازم بود و مجلس و دیگران همه دست به دست هم دادند. اما اگر این کار را نمی‌کردیم چه می‌شد. نمی‌توانیم این کار را نکنیم.

روحانی گفت: الان مشکل بیکاری و معضل اشتغال داریم. باید به شکلی آن را حل کنیم. شما می‌گویید بودجه اشتغال را از جای دیگری بیاورید. اهلا و سهلا، شما نمایندگان مجلس هستید. شما می‌گویید این بودجه را از اینجا نبریم، خوب بگویید از کجا بیاوریم، هر جا بگویید ما حرفی نداریم.

رییس جمهور افزود: آیا ما اشتغال نمی‌خواهیم؟ خیلی خب، نیاییم به مردم بگوییم؟ خب چه کار کنیم؟ به مردم چه بگوییم؟ من به عنوان رییس جمهور شما، برنامه ششم؛ برنامه ششم سر جای خودش، من به عنوان رییس جمهور یک برنامه‌ای به مردم ارایه دادم و با این برنامه‌ام مردم به من رأی دادند. خود قانون اساسی هم می‌گوید برنامه به عهده رییس جمهور است. اصل 134 می‌گوید خط مشی و برنامه با مشورت وزرا بر عهده رییس جمهور است.

روحانی اظهار داشت: من برنامه دادم و مردم به این برنامه رأی دادند. به مردم قول دادم و گفتم فقر مطلق را می‌خواهم از بین ببرم. به مردم گفتم که می‌خواهم مشکل اشتغال را درست کنم. بر این مبنا مردم آمدند به من رأی دادند. من باید به مردم چه بگویم؟ بگویم من برای اشتغال برنامه ندارم. باید بگویم برنامه دارم، برای اینکه برنامه داشتم و در بودجه دادم به مجلس، اما مجلس به هر دلیلی آمد گفت من رأی نمی‌دهم. باید به مردم شفاف بگوییم.

رییس جمهور تصریح کرد: در قدیم مجلس می‌گفت که دولت باید شهامت به خرج دهد. وقتی انجام نمی دهیم می‌گویند دولت شهامت این کار را ندارد که معضل را حل کند، می‌ترسد. خیلی از کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم ممکن است عده‌ای موافق نباشند و عده‌ای مخالف باشند. مگر شما در قانون نگفتید که حامل های انرژی چگونه باید اصلاح شود. قانون خودتان است، من الان این بحث را نمی‌خواهم اینجا مطرح کنم. این کاری که شما در مجلس انجام می‌دهید، قاعدتاً در کمیسیون تلفیق بحث می‌کنید و می‌روید دنبالش. شما می‌دانید اگر اشتغال را حل نکنیم به یک نقطه‌ بحران می‌رسیم.

رییس جمهور با بیان اینکه مجلس اگر منابع بهتری دارد، آنها را اعلام کند و ما در این موضوع بحثی نداریم، گفت: آلودگی هوا را چه کار می‌خواهید بکنید. آلودگی باشد یا نباشد؟ نمی‌توانید در قیمت ها اصلاً دست نبرید و بگویید آلودگی حل شود؛ پس فردا که آلودگی زیاد می‌شود، اگر بنا باشد مدارس و حتی ادارات تهران 10 الی 20 روز تعطیل شود، آنوقت مردم می‌گویند چرا آلودگی را حل نمی‌کنید. ما یک مشکل دیگر داریم که آن مشکل را باید حل و فصل کنیم.

روحانی با اشاره به وعده دولت به مردم در راستای از بین رفتن فقر مطلق در کشور،اظهار داشت: اجرای این کار نیاز به منابع دارد و طرح دولت در بودجه این است که در سال آینده به مردم اعلام کنیم کسانی که درآمد آنها از حداقل مستمری که به افراد ضعیف داده می شود، کمتر است، ثبت نام کرده و ما به آنها کمک کنیم.

رییس جمهور با بیان اینکه سالانه 60 هزار میلیارد تومان از جیب دولت بخاطر کمبود های صندوق های بازنشستگی، می رود، گفت: دلیل آن عمدتاً به تصمیمات مجلس و دولت در گذشته مربوط می‌شود؛ با تصویب بازنشستگی زودهنگام، ورودی پول به این صندوق کم شده و خروجی آن زیاد می‌شود و نتیجه آن کسری در صندوق است که هر سال هم بدتر می‌شود و سال آینده باید پول بیشتری برای آن بگذارید.

روحانی افزود: از 360 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، 60 هزار میلیارد تومان برای صندوق های بازنشستگی و بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی تخصیص پیدا می کند؛ 60 هزار میلیارد تومان نیز به صندوق توسعه ملی و 10 الی 11 هزار میلیارد تومان هم به عنوان پاداش بازنشستگی می‌دهیم؛ علاوه بر آن برای توسعه کشاورزی نیز یارانه هایی ارائه می کنیم که در مجموع نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان از این 360 هزار میلیارد تومان بخاطر مسایلی که در اختیار دولت نیست، از دست ما می‌رود.

رییس جمهور ادامه داد: آن 60 هزار میلیاردی که به صندوق‌ها کمک می‌کنیم حاصل یک فرآیندی است که در طول سال‌ها انجام شده و به اینجا رسیده است؛ تقصیر ما نیست اما باید حل کنیم.

روحانی لایحه بودجه سال 97 را برنامه یکساله دولت بر مبنای 4 سال برنامه‌ای که به مردم وعده داده است، عنوان کرد و گفت: امسال سال انتخابات نیست و در موقعیت خوبی قرار دارید؛ حالا اگر در بهترین موقعیت مجلس و دولت نمی‌توانیم مسائل را حل کنیم، معنایش این است که نمی‌توانیم این 5 مشکل بزرگ را حل کنیم و به یک نقطه بسیار خطرناک و ناجور خواهیم رسید.

رییس جمهور با اشاره به اینکه همه ما موقتی بوده و کشور و مردم ماندنی و ماندگار خواهند بود، اظهار داشت: معتقدم آنچه که این چند روز واقع شده ظاهرش یک نوع تهدید بوده که باید آن را به فرصت تبدیل کنیم و ببینیم مشکل چیست. چراکه همه اینها کسانی نیستند که از خارج دستور گرفته باشند بلکه عده‌ای از آنها مردمی هستند که به خاطر احساسات و مشکلات‌شان به خیابان ها آمدند.

روحانی با بیان اینکه مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده اند و فقط پول و نان و آب نمی خواهند، افزود: یکی از خواسته های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: وقتی خودمان همدیگر را تضعیف کنیم یعنی دولت، مجلس را تضعیف کند ما دو تا با هم قوه قضائیه را تضعیف ‌کنیم و قوه قضائیه هم همه ما را تضعیف کند آیا در چنین صورتی می‌توانیم پیش برویم، قطعا نمی‌توانیم پیش برویم وقتی خدمات‌مان را کم بیان می‌کنیم. به هر حال یک کار بزرگی در این کشور به نام برجام انجام گرفته است اصلا کاری ندارم که برجام بعدا چه می‌شود تا همین دو سال، برجام چه خدماتی به ما کرده است؟ برجام هم که برای دولت نیست بلکه مجلس، شورای نگهبان و رهبری و شورای عالی امنیت ملی هم آنرا تصویب کرده است و با هم این کار را کرده ایم.

روحانی افزود: چرا این افتخار برجام را به خوبی بیان نمی‌کنیم و همین افتخار را تبدیل می‌کنیم به کار غیردقیق انجام گرفته ما در برابر آمریکا؟ معلوم است که ما به آمریکا اعتماد نکردیم. ما که روی کلمه کلمه و خط خط برجام بحث کردیم، بالا پایین کردیم، 30 ماه شبانه‌روز مذاکره کردیم ، اگر اعتماد داشتیم که 3 روزه حل می‌شد و متنی را با هم توافق می‌کردیم چون اعتماد نداشتیم 30 ماه طول کشیده است.

رییس جمهور با طرح این سوال که آیا تا اینجای برجام ما سود بردیم یا ضرر کرده ایم؟ ، گفت: اگر سود بردیم چرا همه آنرا نمی‌گوییم. دولت خدماتی انجام داده یا نه؟ اگر انجام داده، چرا همه با هم نمی‌گوییم؟اگر نقصی هم دارد و از دولت داریم را هم بگوییم، چنانچه اشکالی وجود دارد را باید دولت ، مجلس و قوه قضائیه همه با هم باید حل کنیم چرا که مشکل هم برای همه ما است، شما قانونی تصویب کرده اید ممکن است دقیق نبوده و اصلاحیه بخواهد و یا ممکن است دولت اقدامی کرده که دقت لازم را نداشته و نیازمند اصلاح باشد و یا قوه قضائیه ممکن است سیاستی اتخاذ کرده که نیازمند اصلاح باشد همه باید قبول کنیم که در مسیر تغییر صحیح و تحول درست برای رسیدن به اهدافی که مردم از ما می‌خواهند حر کت بکنیم.

روحانی تصریح کرد: اگر همه با هم شویم من تردید ندارم مردم از ما حمایت می‌کنند؛ مردم 80 میلیون جمعیت است که اگر روزی لازم باشد این مردم در روزهای آینده بیایند و از نظام حمایت کنند خواهید دید که چه جمعیت میلیونی در خیابان خواهد آمد، معلوم است اینها به معنای مردم نیستند اما این هم معنایش این نیست که ما نسبت به صدای انتقاد و اعتراض بی‌توجه باشیم و گوش نکنیم بلکه باید گوش کنیم و این را به یک فرصت تبدیل کنیم. ببینیم مسأله و راه حل آن چیست؟ دنبال آن راه‌ حل بگردیم و حل و فصل کنیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه نکاتی در جمع مطرح شد که می‌خواستم درباره آنها هم صحبت بکنم، اما فرصت نشد، گفت: خیلی از دیدگاههایی که مطرح شد، حرف‌هایی است که ما کاملاً با آن ‌موافقیم. یعنی نظر ما یکی است. باید یک قوانینی را اصلاح کنیم و باید به سیاست‌های کلی اصل 44 توجه بیشتر کنیم.

روحانی اضافه کرد: مسأله مهارت‌آموزی از تأکیدات من در این دولت بوده و الان، هم در دانشگاه‌ها، هم در آموزش و پرورش و هم در جاهای دیگر دارد، انجام می‌شود و کمیسیونهای مجلس همه می‌توانند به ما کمک کنند. مسکن یکی از مسایلی است که این دولت، کاملاً به آن توجه کرده و ما در این مساله برنامه‌ای که داریم، تبصره 18 و 19، در تبصره 18 دنبال اشتغال و در رأس آن مسأله بافت فرسوده و مسکن هستیم.

رییس جمهور اظهار داشت: جلسات متعددی برای بافت فرسوده گذاشتم و داریم موضوع را دنبال می‌کنیم. حتی فردی را گذاشتم برای نظارت ویژه برای بافت فرسوده. اگر می‌خواهیم اشتغال را درست کنیم، باید مسکن ما به حرکت در بیاید، باید صنایع و بنگاه‌های کوچک و صادرات غیرنفتی به حرکت در بیاید. حمل و نقل ما باید اصلاح شود، تا هم موضوع انرژی حل شود و هم مسأله اشتغال حل شود.

روحانی با اشاره به اینکه در منبع دست شما باز است، تصریح کرد: به نظر من اگر مجلس، فکر می‌کند منبع بهتری دارد، در تبصره 18 بیاید از منبع بهتر استفاده کند، ولی اگر ما برای اشتغال سال‌های آینده، امسال تصمیم‌گیری درستی نداشته باشیم، نمی‌توانیم. شما بدانید، هیچ مسأله‌ای بالاتر از مسأله اشتغال نیست و هیچ خطری بالاتر از بیکاری نیست. تمام مسایل از جمله مسایل اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، مواد مخدر، مسأله خانواده، طلاق، هر جا که شما بروید، یک ریشه‌اش به مسأله بیکاری و اشتغال برمی‌گردد.

رییس جمهور ادامه داد: این مسأله بسیار مهم ما است که باید آن را حل و فصل کنیم. قادر هستیم حل و فصل کنیم. شما می‌گویید دولت یک منبعی گذاشته و من می‌خواهم منبع دیگری تعیین کنم. اهلا و سهلا، شما یک منبع بهتر پیدا کنید، ما در خدمت شما هستیم. مجددا تأکید می‌کنم دولت می‌داند که در سایه وحدت قوا می‌تواند کارش پیش برود.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: ما در حسن نیت مجلس و نمایندگان هیچ تردیدی نداریم. نمایندگان محترم با حسن نیت دارند دنبال می‌کنند. نماینده ملت هستند. هم شما و هم من نماینده مستقیم ملت هستیم. یعنی رییس جمهور نماینده مستقیم کل ملت است. تک تک شما هم هر کدام نماینده حوزه انتخابیه هستید که وقتی رأی می‌گیرید طبق قانون اساسی نماینده همه ملت می‌شوید و در برابر همه ملت مسئولید.

رییس جمهور تاکید کرد: بنابراین هر دو نماینده مردم هستیم و از طرف مردم انتخاب شدیم. باید دست به دست هم دهیم و مشکل مردم را حل کنیم. به اعتقاد من با وحدت و اتحاد و یگانگی حتماً می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم و این جلسات را هم ان شاء الله استمرار می‌بخشیم که بیشتر استفاده کنیم و هماهنگی بیشتری داشته باشیم.

در این جلسه که با هدف افزایش تعامل و همکاری دولت و مجلس و بررسی مسائل و موضوعات کلان کشور بویژه موضوعات مرتبط با نحوه اجرای احکام برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال 97 و حوزه های فعالیت تخصصی هر یک از کمیسیون ها برگزار شد، روسای کمیسیون های مجلس به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات تخصصی خود در بخش های مختلف به منظور بهبود شرایط در حوزه مسائل اقتصادی و معیشتی کشور و مردم پرداختند.

ضرورت استمرار نشست های تخصصی میان دولت و مجلس، موضوعات مرتبط با احکام بودجه و راه های تامین مالی، ساماندهی موسسات مالی و اعتباری در حوزه اقتصادی کشور، نگاه مجلس درباره تغییر در قیمت حامل های انرژی، تحول در بخش مسکن و تاثیرات آن در رونق اقتصادی، آسیب های اجتماعی و راهکارهای برون رفت از آن، موضوعات مرتبط با بخش های فرهنگی، آموزش عالی و قضایی کشور، ضرورت بازنگری در قوانین و مقررات بازرسی متناسب با شرایط کشور، توجه جدی به معیشت مردم و اقدام عملی در زمینه ایجاد اشتغال در کشور از جمله موضوعات مطرح شده در نشست روسای کمیسیون های تخصصی مجلس با دکتر روحانی بود.

همچنین در این جلسه روسای کمیسیون های تخصصی مجلس درباره مسائل سیاست خارجی و ارتقاء امنیت ملی، طرح نظام سلامت و تقدیر از این اقدام دولت، گزارش کمیسیون اصل نود در زمینه وظیفه نظارتی مجلس و تاکید بر توجه سران سه قوه به گزارش های این کمیسیون در راستای حل مشکلات مردم، توجه به حُسن عملکرد سه قوه، شرایط پروژه های عمرانی و طرح های نیمه تمام، توجه به بافت های فرسوده، انرژی و محیط زیست و لوایح مربوط به نظام انتخاباتی و امور شوراها، دیدگاه های خود را با رییس جمهور در میان گذاشتند

 

مطهری: باید اعتراض مدنی را به رسمیت بشناسیم و در صدور مجوز سخت‌گیری نکنیم / با تخریب اموال عمومی برخورد شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت به رسمیت شناختن اعتراض مدنی مردم از سوی مسئولین در عین حال خواستار برخورد با تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب شد.

در یادداشت علی مطهری با عنوان «فرهنگ اعتراض» آمده است:

«در کشور ما فرهنگ اعتراض وجود ندارد. هر تجمع اعتراض‌آمیزی به سرعت از شعارهای اولیه خود دور می‌شود و به خشونت می‌گراید. شاید علت آن این باشد که مجوز هیچ تجمعی صادر نمی‌شود و وزارت کشور همه تجمعات و اعتراضات مدنی را غیرقانونی می‌نامد. این در حالی است که قانون اساسی ما در اصل بیست و هفتم راه‌پیمایی را مشروط به این که مسلحانه و مخل احکام اسلام نباشد مجاز اعلام کرده است.

در کشورهایی که تمرین دموکراسی بیشتری دارند، در یک روز و ساعت مشخص هزاران نفر در مسیر معینی با حفاظت پلیس، راه‌پیمایی کرده و اعتراض خود را در موضوع معینی اعلام می‌نمایند و سپس سرکار خود می‌روند و این یک امر عادی است.

وزارت کشور ما باید اعتراض مدنی را به رسمیت بشناسد و در صدور مجوز سخت‌گیری نکند و مردم نیز باید پایبند به لوازم اعتراض مدنی باشند.

در چند روز اخیر اعتراضاتی عمدتاً اقتصادی در برخی از شهرهای کشور انجام شد. این که مردم احساس آزادی می‌کنند و نظر خود را در قالب تجمع یا راه‌پیمایی بیان می‌نمایند یک نقطه مثبت و روشن برای جامعه ما و نظام جمهوری اسلامی است اما این که این اظهارنظرهای جمعی توأم با تخریب اموال عمومی و اخلال در نظم جامعه می‌شود یک نقطه منفی و تاریک است.

مسئولان ما باید برای بخش اول این پدیده یعنی اظهارنظر مدنی و آرام مردم شرایط را مهیا کنند و با بخش دوم آن یعنی تخریب اموال عمومی و ایجاد آشوب به شدت برخورد نمایند

 

محمد رضا خاتمي:

اعتراض مردم بايد به رسميت شناخته شود

امتداد: محمدرضا خاتمي در تحليلي که نسبت به تجمعات اخير تهران و ساير شهرهاي کشور ارائه کرد، توصيه‌هايي را هم خطاب به دولت و مسئولان داشت و هم به معترضان. به گفته خاتمي، مردم در اعتراضات به سمت خشونت نروند و دولت هم در عين حال به مردم انگ نزند و عصبانيت آنها را به رسميت بشناسد. خاتمي در همين رابطه گفت: به مردم حق مي‌دهيم عصباني باشند، عصبانيت مردم بايد به رسميت شناخته و مطالبات آنان پيگيري شود. متأسفانه اشتباه بزرگي که مخالفان دولت کردند، اين بود که مي‌خواستند از اين نمد کلاهي براي خود ببافند و تمام کاسه و کوزه‌ها را بر سر دولت بشکنند، قطعا ايرادات دولت قابل انکار نيست، اما مشکلات ريشه در مديريت چند دهه گذشته کشور دارد و مسئولان نمي‌توانند از زير بار مسئوليت شانه خالي کنند. دولت‌هاي قبلي و ساير نهادها همه سهم خود را در به‌وجودآمدن نابساماني‌ها بايد بپذيرند. او تأکيد کرد: نخستين راه اصلاح کاستي‌ها، کمبودها و  سياست‌هاي نادرست است. دولت بايد در کوتاه‌مدت و بلندمدت اقدام به ريشه‌يابي اين مشکلات کند. کوته‌بيني است که عده‌اي گمان کنند مي‌توانند از اين مطالبات و عصبانيت‌ها استفاده کنند تا دولت سقوط کند. در خلال بعضي حرف‌ها و تحليل‌ها، آرزوهاي عده‌اي را مي‌بينيم که مترصد انداختن يک جرقه در انبار باروت هستند.
 تريبون و رسانه در اختيار دارند و در حال تصفيه رقبا هستند. عقل و درايت حکم مي‌کند که در اين روزها همه متحد باشند، در عين حال خواسته‌ها و مطالبات مردم ديده شود. بايد بدانيم خواسته‌ها و دغدغه‌هاي مردم چيست؟ همين مردم در انتخابات شرکت کردند و رأي دادند، حالا ناراضي هستند. بايد در نگاه خود تغيير ايجاد کنيم.
نبايد فضا را بست 
دبير کل سابق حزب مشارکت گفت: از ظرفيتهاي قانون اساسي بايد نهايت استفاده را برد. فاصله‌اي ايجاد شده که بايد اين فاصله را پر کرد. نخست نبايد فضا را بست. بايد اين روزها به نشاط سياسي افزود، نبايد به مردم توهين کرد و آنان را ضد انقلاب و آشوبگر خواند. فرافکني و نديدن مطالبات مردم اشتباه است. فراقانوني نبايد عمل کرد. از آن طرف مردم بايد بدانند خشونت و هياهو و آشوب به ضرر خودشان خواهد بود. آنها مطالبات اقتصادي دارند که بايد در فضايي آرام دنبال کنند و اتفاق‌هاي اخير بيشتر به خود آنها آسيب ميرساند و هزينه‌زاست.
صداوسيما دولت را تخريب مي‌کند
خاتمي تأکيد کرد: دولت هم بايد امکان تجمعات مسالمت‌آميز را بدهد. دولت بايد امنيت را براي مجموعه نهادها و احزاب و تشکل‌هاي مردمي فراهم کند تا بتوانند سخنگوي مردم بوده و در جامعه حضور پويا داشته باشند. 
مشکلات را نمي‌توان در کف خيابان حل کرد و تجربه نشان داده که با اين روش به مشکلات افزوده مي‌شود. متأسفانه از آن سو نيز صداوسيما مانند يک حزب رفتار مي‌کند و به جاي آنکه ملي باشد، دولت را تخريب مي‌کند. اگر صداوسيما سخنگوي قشرهاي مختلف مردم بود، اگر احزاب و نهادهاي مدني امکان حضور در صداوسيما را پيدا مي‌کردند، اگر مردم صداي خود را از صداوسيما مي‌شنيدند، نيازي به اين تجمعات و حضور خياباني نبود. نبايد از شنيدن صداي مخالف ترسيد؛ بهترين راه براي حل حرکات کور و بي‌سر، تقويت نهادهاي مدني، صنفي و احزاب است. رسانه ملي بايد صداي همه باشد نه اينکه جمعي طرد و منزوي شوند.
دولت ارتباط کمي با مردم داشته است
نايب‌رئيس مجلس ششم گفت: از آن سو متأسفانه دولت ارتباط کمي با مردم داشته است، درحالي‌که مخالفان از تريبون‌هاي گسترده نهايت استفاده را بردند، دولت نتوانست ارتباط مستقيمي با مردم برقرار کند. البته مخالفان متوجه نيستند بر سر شاخه نشسته و در حال بريدن آن هستند. اما اين دليل نمي‌شود که دولت ارتباطات خود را قوي نکند. هر چند ماه يک بار آقاي روحاني در يک گفت‌وگوي خبري سرد و بي‌روح با مردم صحبت مي‌کند، آن‌هم به روش مونولوگ که راه به جايي نمي‌برد. رئيس‌جمهور بايد با احزاب جلسات مستمر داشته باشد و با سردبيران رسانه‌هاي مستقل نشست خبري برگزار کند. بايد از پاسخ‌هاي کليشه‌اي بپرهيزد، بايد ارتباط رئيس‌جمهور با مردم از طريق نهادهاي مدني تقويت شود.
به مردم انگ نزنند
او افزود: مشکلات مردم بايد ريشه‌يابي شود و همدلي بيشتري در شرايط فعلي صورت بگيرد. مطالبات مردم بايد به رسميت شناخته شود، به مردم انگ نرنند و  صداي علاقه‌مندان به کشور شنيده شود. کمترين قوه قهريه بايد با معترضان به کار گرفته شود. نبايد فضاي مجازي را بست و اتفاقا با بازترکردن آن مي‌توان شرايط را کنترل کرد در غير اين صورت مطالبات راديکال‌تر مي‌شود. وحدت و انسجام را بايد حفظ کرد و از تصفيه‌حساب‌هاي جناحي دست برداشت. وقت انتقام‌گيري نيست، نبايد کشتي‌اي را که همه سوارش هستيم، سوراخ کرد. از اين اتفاقات درس بگيريم. اگر امروز مشکلات ريشه‌اي حل نشود، آتش زير خاکستر مي‌شود و به شکل بدتري سر در مي‌آورد. مديران اقتصادي و فرهنگي بپذيرند که در بحران هستيم. بخش اقتصادي کابينه کارآمد نيست و به شکل ستادي و متمرکز عمل مي‌کند. بايد در چيدمان کابينه تجديدنظر کرد.
بابت کاستي‌ها عذرخواهي نشده است
دبيرکل سابق مشارکت تأکيد کرد: بايد از مردم دلجويي و با آنان صحبت کنند. بايد مسئولان حضور پيدا کنند و با مردم حرف بزنند، نه يک پيام چنددقيقه‌اي بلکه صحبتي که مردم را قانع کند و متوجه شوند صدايشان شنيده شده است. در حال حاضر نمي‌شود به راه‌حل‌هاي بلندمدت دل بست و بايد از راه‌حل‌هاي کوتاه‌مدت استفاده کرد، به حقوق مردم احترام گذاشته شود. بي‌کاري قابل‌قبول و توجيه‌پذير نيست، ايران کشور ثروتمندي است و بايد اين فقر ريشه‌کن شود، تمامي اينها بايد ريشه‌يابي و حل شود اما فعلا وقت راه‌حل‌هاي کوتاه‌‌مدت است وگرنه هزينه‌اي غيرقابل‌جبران خواهد بود. بايد از گذشته درس بگيريم، نبايد همان راه‌ها تکرار شود، بايد در سياست‌هاي خود بازنگري کنيم و در تمام عرصه‌ها چارچوب‌هاي قانوني رعايت شود تا از اين بحران خارج شويم، قطعا آينده‌اي بهتر خواهيم داشت.

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

1 0
مطهره شفیعی   undefined 1396/10/13 11:41:33

ساز ناکوک استعفای روحانی
روحانی استعفا بدهد! این جمله در روزهای گذشته بارها به گوش رسید اما مشخص نبود که از جانب چه شخص یا گروهی مطرح شده است. دلیلی هم که برای این درخواست ذکر شده بود، ادعای ناکارآمدی دولت در حل مشکلات اقتصادی و بیکاری و مسائلی از این قبیل است. به‌خوبی مشخص است که تندروهای مطرح‌کننده این درخواست بر مطالبات و اعتراضات مردمی موج‌سواری می‌کنند اما خبر نداشتند بسیار زودتر از آنچه تصور می‌کنند دست آنها رو خواهد شد. در این بین مردم باید هوشیار باشند. آنها روزی ناکام شدند که حسن روحانی با مردم و معترضان درباره وضعیت کشور سخن گفت و اعتراض را حق مردم نامید. پس از اظهارات رئیس‌جمهور بود که اعتراضات در بسیاری مناطق کشور پایان یافت که همین موضوع بیانگر تداوم اعتماد به روحانی است. اما چه افراد و گروه‌هایی دلخوش به استعفای روحانی هستند؟ به بیان دیگر ساز استعفای روحانی از کجا کوک شده است؟
اعلام برائت
برخی که مشخص بود آگاهی کمی دارند و هنوز نمی‌دانند مجلس دهم با مجالس اصولگرای نهم و هشتم تفاوت دارد سعی کردند چنین وانمود کنند که نمایندگان مجلس خواستار استعفای روحانی هستند و چنین مطرح کردند که استعفای روحانی راهی برای پایان اعتراضات و انتقادات است اما این ادعا عمر زیادی نداشت چنان که حتی نمایندگان جبهه پایداری هم این درخواست را تکذیب کردند. «جماران» نوشت؛ رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، خبر پیشنهاد استعفای رئیس‌جمهوری از سوی برخی نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری را تکذیب کرد. عبدالرضا عزیزی درباره پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز گذشته روسای کمیسیون‌ها با رئیس‌جمهور، مبنی بر استعفای زودهنگام روحانی به‌دلیل اعتراضات عمومی روزهای اخیر گفت: «در جلسه دیروز، هرگز چنین بحثی مطرح نشده است و بنده قویا آن را تکذیب می‌کنم.»
نشریه دانشگاه امام صادق
برای یافتن ریشه این درخواست باید به دانشگاه امام صادق(ع) توجه داشت، دانشگاهی که مرحوم آیت‌ا... مهدوی‌کنی ریاست آن را بر عهده داشت و تا زمان حیات خود اجازه تعدی به روحانی از سوی نهادهای رسمی دانشگاه را نداد اما ظاهرا پس از رحلت او شرایط تغییر کرده و برخی گویی فضا را برای هجمه به دولت باز دیده‌اند. ماجرا از آنجا آغاز شد که خبرنامه «صادق» وابسته به دانشگاه امام صادق(ع) نوشت:«جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در یکصد و پنجاهمین روز از آغاز دولت دوازدهم در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور خواستار استعفای رئیس‌جمهور و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند. در این نامه دانشجویان با تاکید بر عدم تحقق عملی وعده‌ها و شعارهای رئیس‌جمهور و آشفتگی حاکم بر رویکردهای برنامه‌ریزی دولت روحانی، وی را در حل مشکلات واقعی مردم ناتوان ارزیابی کردند. در این نامه دانشجویان، لایحه بودجه ۹۷ را نشان‌دهنده جهتگیری نادرست برنامه‌ریزی اقتصادی دولت در سال آینده دانستند و حذف یارانه ۳۰‌میلیون نفر، افزایش قیمت حامل‌های انرژی، افزایش مالیات و عوارض را موجب تورم و گرانی مضاعف و نتیجتا ایجاد نافرمانی مدنی و شورش اجتماعی در آینده دانستند و نسبت به عواقب آن هشدار دادند.» دانشگاه امام صادق دو بخش دارد که یک سمت آن بیشتر گرایش به جبهه پایداری دارد و بخش دیگر معتقد است باید همراه ‌اندیشه سعید جلیلی بود. تفاوت‌های این دو طیف زیاد نیست و هر دو در تضعیف دولت مشترک هستند.
احمدی‌نژادی‌ها
اما پرونده درخواست استعفا از روحانی ضلع سومی هم دارد. آنها تمایل زیادی دارند که روحانی و دولت او تضعیف شود که نشانه‌هایش هم زیاد است. آن اندازه ناشیانه به سمت نیل به هدفشان حرکت می‌کنند که نقشه‌های آنها پنهان نمی‌ماند و زود رو می‌شود. در دولت اول روحانی که حامیان احمدی‌نژاد در مجلس بودند هراز چندگاهی بر طبل استیضاح و برکناری وزرا می‌زدند و البته از طرح شایعات بی‌اساس از دولت یازدهم دریغ نداشتند. در دولت دوازدهم اما ابزار استیضاح وزرا را ندارند پس به انتشار اخبار فاقد صحت می‌پردازند و اخیرا هم در فضای مجازی بارها درخواست استعفای روحانی را مطرح می‌کنند. البته مشخص است آنها درصدد هستند تا پرونده‌های قضائی آنهایی فراموش شود که تا پیش از این حامی آنها بودند. احمدی‌نژادی‌ها در گروه‌های مجازی خود بحث استعفای روحانی را مطرح کردند. یکی از اعضای این گروه‌ها چنین به فضاسازی پرداخته است‌: «توئیت کنید: روحانی استعفا»
پیشنهاد مضحک
جالب است زمانی که درخواست استعفای روحانی با بی‌توجهی افکار عمومی مواجه شد، آنها خواستار عزل رئیس‌جمهور شدند چنان که یکی از گروه‌های متعلق به حامیان احمدی‌نژاد نوشت:‌ «به استناد جلد ۱۲ص ۱۴۸ از صحیفه امام که فرموده‌اند: هر کس در هر مقامی که خیال سازش با شرق و غرب را داشت، بی‌محابا و بدون هیچ‌ملاحظه او را از صفحه روزگار براندازید که سازش با شرق و غرب خودباختگی و خیانت به اسلام و مسلمین است. وظیفه خود می‌دانیم مطالبه عزل حسن روحانی... را ... مطالبه نمائیم.»
ناکام در استعفای آخوندی
گفتنی است مخالفان دولت پیش از طرح استعفای روحانی خبر کذب استعفای آخوندی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند و حتی در اقدامی قابل تامل نوشتند که روحانی با استعفای وزیر راه مخالفت کرد! آرام آرام دارد مشخص می شود منشاء تحریک کننده اعتراضات کجاست؟ کمی صبر کنید.