محل تبلیغ شما
به نام ایران،به صرف کانادا !

تاریخ خبر: 1398/3/23

به نام ایران،به صرف کانادا !

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

محمدرضا ستوده- خندوانه شروع شد و در روزهایی که حال‌مان خیلی بد بود، رامبد جوان در آن فریاد می‌زد: «ما حال‌مون خیلی خوبه» و جمعیت حاضر در استودیو در جواب او فریاد می‌زدند: «خیلی!» از همان‌جا با این برنامه مشکل پیدا کردم و مشکلاتم را هم در همین ستون، بلندبلند نوشتم. مشکلی که من داشتم بسیار ساده بود. ما حال‌مان خراب بود ولی رامبد جوان به سفارش صدا و سیما و با دستمزدی قابل توجه فریاد می‌زد: حال ما خوب است. عده‌ای در پاسخ به من گفتند‌ رامبد جوان تلاش می‌کند که حال ما را حداقل برای یک ساعت بهتر کند اما من می‌گفتم‌ بعید می‌دانم این‌طور باشد چون حال ما با خندوانه بهتر نمی‌شود. حال ما را همان‌هایی بد می‌کنند که سفارش تولید خندوانه را می‌دهند! رامبد جوان هم این وسط دستمزد قابل توجه‌اش را می‌گیرد. بعد‌ها که در نقد استندآپ کمدی و «کمدی» نبودن استندآپ‌های این برنامه چندین یادداشت نوشتم که در تاریخ بماند تا آیندگان بدانند که ما فهمیدیم که این فکاهیات فکسنی و اجراهای عقب‌افتاده، استندآپ کمدی نیست و آقایی به نام رامبد جوان نتوانست اینها را به ما غالب کند.
از آن روز چند سال می‌گذرد. حال ما بدتر شده و رامبد جوان به کانادا رفته تا فرزندش را به دنیا بیاورد تا دخترش یک انسان کانادایی باشد و در آینده با بدبختی‌های مملکت پدرش دست به گریبان نباشد و مجبور نباشد برای اینکه حداقل یک ساعت در روز حالش بهتر باشد آخر شب‌ها برنامه پدرش را از شبکه نسیم نگاه کند!
اما سخنی با امیرمهدی ژوله؛
هیچ‌وقت مجال دوستی پیش نیامد که چنین روزی شما را «دوست» و همکار عزیزم خطاب کنم، لذا مجبورم بگویم همکار عزیز!
اینکه فرزندی به جای به دنیا آمدن در ایران در کانادا به دنیای بیاید ما را هم خوشحال می‌کند. اینکه مادرش می‌خواهد او را کجا به دنیا بیاورد هم به کسی ربطی ندارد. اینکه پدرش پول‌هایش را کجا خرج می‌کند باز هم به ما ربطی ندارد. اما ریاکاری پدرش به ما ربط دارد. به ما ربط دارد که پدرش پولش را از مالیات‌های ما در‌می‌آورد، ولی به جای اینکه حقیقتِ حال ما را مثل ابوالفضل پورعرب فریاد بزند، فریاد می‌زند که حال ما خوب است.
ادعا می‌کند که باید تلاش کنیم که غم و غصه‌ها را فراموش کنیم اما فرزندش را جایی به دنیا می‌آورد که غم و غصه‌ای نباشد. او می‌خواهد دخترش بی‌غصه باشد ولی برای ما فراموش کردن غصه را تجویز می‌کند!
نکته اولی که به ما مربوط است: دوگانگی رفتاری و تزویر پدرِ دخترِ رامبد جوان است و نکته دومی که خیلی به ما مربوط است این است که پول این سفر و سفرها از خنداندن ما در‌نمی‌آید بلکه از مالیاتی که می‌گیرند به آقای جوان می‌دهند که به ما بگوید: ایران خیلی هم بد نیست، شما خیلی هم بدبخت نیستید ولی فرزندش را در غرب به دنیا می‌آورد. شاید دوست داشته باشید به شما ربطی نداشته باشد ولی به ما ربط دارد آقای ژوله.
اینکه شخصی صدها بار سرودهای وطنی سالار عقیلی را در برنامه‌اش پخش کند و هر شب به احترام وطن و پرچم کشورش بایستد ولی معتقد باشد که فرزندش باید کانادایی باشد و دستمزد این برنامه را هم از خزانه ملی بگیرد و با همین پول به کانادا برود به ما ربط دارد و اتفاقا می‌تواند سوژه طنز خوبی برای شما باشد. آن را از دست ندهید!

جهان صنعت

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است