محل تبلیغ شما
۲۰۰ هزار ایرانی بیمار روانی هستند

تاریخ خبر: 1395/10/2

۲۰۰ هزار ایرانی بیمار روانی هستند

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

رئیس سازمان بهزیستی گفت: ۲۰۰ هزار بیمار که دچار اختلالات مزمن روانی هستند، در کشور شناسایی شدند.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، انوشیروان‌ محسنی بندپی معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در کنگره بین‌المللی توسعه مطالعات اجتماعی سلامت، یکی از مشکلات موجود در جامعه امروز اختلالات روانی است، گفت: در این راستا امروز شاهد حضور 200 هزار نفر دارای اختلالات روانی مزمن در کشور هستیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ابعاد سلامت مشتمل بر جسمی،  روانی، اجتماعی و معنوی، تصریح کرد: همبستگی اجتماعی، شکوفایی اجتماعی، انسجام اجتماعی، پذیرش اجتماعی و مشارکت اجتماعی از  شاخص‌های سلامت اجتماعی بشمار می‌روند.

وی با بیان اینکه 50 درصد اختلالات روانشناختی در زیر 14 سالگی و 75 درصد آن در زیر 24 سالگی آغاز می‌شود، ادامه داد: لذا توجه به عوامل اجتماعی پیش از تولد تا دوران سالمندی مورد تاکید است. چراکه 25 درصد افراد جامعه به نوعی با اختلالات روانی دست به گریبان هستند.

محسنی بندپی با بیان اینکه در حال حال حاضر زنان 1.3 درصد بیشتر از آقایان در معرض اختلالات رونی و افسردگی هستند که در استانی شاهد 36 درصد و استانی دیگر آمار 9 درصد را شاهد هستیم. افراد بیوه بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به اختلالات روانی قرار دارند. اکنون 2 میلیون و 600 هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارند که یک میلیون و 800 هزار نفر آنها  همسرانشان فوت شده، 350 هزار نفر همسر از کار افتاده و250  هزار نفر از آنان از همسر خود طلاق گرفته اند و در این راستا 135 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار ازدواج نکرده‌اند.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه تصریح کرد: تحقیقات نشان داده است 70 درصد همبستگی مثبت بین فقر و اختلالات روانی شایع وجود دارد؛ لذا به منظور ارتقاء سلامت روان در کشور این موضوع باید در اولویت‌های نظام سلامت قرار گیرد.

وی اجتناب از رویکردهای کوتاه مدت صرف، عدالت در سلامت روان در تمامی استراتژی‌ها و داشتن سیاست‌های کشوری را از عوامل ارتقاء سلامت روان برشمرد و تصریح کرد: باید شبکه سلامت روانی_اجتماعی کشور  و دیده‌بانی ملی شاخص‌های سلامت روانی اجتماعی کشور و همچنین سیستم سنجش تاثیرات اجتماعی طراحی و استقرار یابد.

محسنی بندپی در خصوص روند پیر شدن جامعه در پایان یادآور شد: بر اساس مطالعات و پیش‌بینی‌های انجام شده تا سال 2050 جمعیت زیر 15 سال و جمعیت بالای 60 سال در کشور برابر می‌شود که باید برنامه‌ریزی دقیقی در این راستا داشته باشیم. متاسفانه امروز شاهد شیوع افسردگی در دهک‌های 10 تا 15 سال جامعه هستیم.

منبع:میزان

 

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه ۲۴ درصد مردم دچار اختلالات روانی هستند، گفت: طلاق، مرگ، عدم سازش و عدم وفاداری، عوامل اصلی در افزایش فشار روحی افراد است.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان محسنی بندپی در همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده با بیان اینکه اهمیت خانواده بر کسی پوشیده نیست، افزود: ۲۳.۴ درصد افراد بین ۱۵ تا ۶۰ سال در کشور به نوعی دچار اختلالات روحی هستند و یکی از حوزه‌هایی که بیشترین فشار روحی را به فرد تحمیل می‌کند خانواده است

وی ادامه داد: عواملی مانند جدایی، طلاق، مرگ، عدم سازش، عدم وفاداری و... جزو عواملی هستند که در افزایش فشار روحی افراد مؤثرند

محسنی با اشاره به تغییر در ساختار فرهنگی، سبک زندگی و استفاده غیرفنی و تخصصی از فضاهای مجازی، گفت: تمام این موارد جدید را داشته‌ایم، اما نگاه سیستمی و فرایندمحور به این تغییرات نداشته‌ایم

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: عدم نگاه سیستمی باعث شد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار داشته باشیم که حدود ۷۰ درصد آنها که یک میلیون و ۸۰ هزار نفر می‌شود، به دلیل فوت شوهر سرپرست خانوار شده‌اند

وی افزود: ۳۵۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار به دلیل از کارافتادگی، زندانی شدن یا ترک شوهر از خانواده در این گروه جای دارند، ۲۵۰ هزار نفر به دلیل طلاق و جدایی و ۱۳۵ هزار نفر به دلیل عدم ازدواج، خودسرپرست‌اند

وی گفت: ۸۰ درصد طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی رخ داده است که باید افزایش مهارت‌های زندگی، تحمل یکدیگر و اخلاق را محور قرار دهیم، در حالی که از آن داریم فاصله می‌گیریم

محسنی بندپی ادامه داد: دولت در برنامه‌های خود برای اولین‌بار به بحث سلامت اجتماعی و سیاستگذاری در آن پرداخته و در حوزه آسیب‌ها، اگر نتوانیم مسائلی مثل اعتیاد و طلاق را کم کنیم، اما باید در مهار و کنترل آن کاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی بزرگترین سازمان اجتماعی و خانواده‌محور است، گفت: اورژانس اجتماعی اکنون در بسیاری از شهرها دایر است و دولت موافقت کرده در سال آینده در ۱۵۰ شهر بالای ۵۰ هزار نفری نیز مستقر شود.

وی ادامه داد: اولویت ما برنامه‌های پیشگیری است، برنامه ترویج مشاوره ازدواج در خانواده، آموزش‌های دوران عقد، آموزش زندگی خانوادگی، آموزش جنسی همسران و فرزندپروری از جمله این برنامه‌هاست

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: ۳ پژوهش در کشور در زمینه پیشگیری در حوزه خانواده در حال انجام است که بهزیستی در آن مشارکت مستقیم دارد، با آموزش و پرورش شهر تهران برای ارتقای مهارت کودکان، طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان) در ۳۱ استان کشور و در هر استان ۱۰ مدرسه اجرا می‌شود، چرا که در نظام آموزشی، در بحث اجتماع‌پذیری خیلی عقب هستیم

محسنی گفت: از فرهنگ غنی هنوز به درستی استفاده نکرده‌ایم و اخلاق، حلقه مفقوده‌ای است که روزبه‌روز از آن دور می‌شویم. باید به دنبال این باشیم که از دولتی کردن همه امور مربوط به خانواده بپرهیزیم.

 

از کجا بدانیم به بیماری روحی-روانی مبتلا هستیم یا نه؟

۸ نشانه برای اینکه بفهمیم مبتلا به بیماری روانی هستیم یا خیر

 

اختلالات روانی علائمی دارند که افراد مبتلا و یا نزدیکانشان متوجه آنها می‌شوند. علائم اولیه هر نوع اختلال با سایر اختلال‌ها متفاوت است.

اختلالات روانی علائمی دارند که افراد مبتلا و یا نزدیکانشان متوجه آنها می‌شوند. علائم اولیه هر نوع اختلال با سایر اختلال‌ها متفاوت است. افرادی که تجربه یک یا چند مورد از علائم اختلال را دارند، در صورتی که این علامت به شکل ناراحتی قابل توجه بوده و یا با وظایف زندگی روزمره او تداخل داشته باشد باید به متخصص مراجعه کنند.شرایط بسیاری هستند که به عنوان بیماری روحی-روانی شناخته می شوند. معمول ترین آنها عبارتند از:

• اختلالات اضطراب: افراد با اختلال اضطراب به موقعیت های مختلف با ترس یا با نشانه های فیزیکی اضطراب یا هراس، مانند تپش قلب را عرق کردن، پاسخ می دهند. اختلال اضطراب زمانی تشخیص داده می شود که پاسخ شخص متناسب با آن موقعیت خاص نباشد، اگر شخص نتواند پاسخ خود را کنترل کند، یا اگر اضطراب با کارکرد نرمال تداخل داشته باشد. اختلالات اضطراب شامل اختلال اضطراب عمومی، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی و فوبیاهای خاص هستند.

• اختلالات خلق و خوی: این اختلالات که اختلالات عاطفی نیز نامیده می شوند شامل احساسات دائمی غم و اندوه یا دوره هایی با احساس شادی بیش از اندازه یا نوسان بین شادی مفرط و اندوه مفرط هستند. شایع ترین اختلالات خلق و خوی عبارتند از افسردگی، اختلال دوقطبی و اختلال ادواری خویی.

• اختلالات روانی: اختلالات روانی شامل به هم خوردن هوشیاری و تفکر است. دو مورد از شایع ترین علائم اختلال روانی عبارتند از توهم—تجربه تصاویر و صداهایی که واقعیت ندارند—و هذیان گویی، که باورهای نادرستی هسند که شخص بیمار آنها را واقعی می پندارد در حالیکه شواهدی وجود دارد که برعکس ان را اثبات می کنند. شیزوفرنی نمونه ای از اختلال روانی است.

• اختلالات تغذیه: اختلالات تغذیه عبارتند از احساسات، نگرش ها و رفتارهای شدید در مورد وزن و غذا است. بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری شایع ترین اختلالات تغذیه هستند.

• اختلالات اعتیاد و کنترل تکانه: افراد مبتلا به اختلال کنترل تکانه نمی توانند در مقابل تکانش هایی که انها را وادار به انجام اعمالی می کنند که می توانند برای خود آنها یا دیگران خطرناک باشند مقاومت کنند. جنون آتش زدن و جنون سرقت نمونه هایی از اختلال کنترل تکانه هستند. الکل و مواد مخدر شایع ترین اعتیادآورها هستند. اغلب، افراد مبتلا به این نوع اختلال چنان درگیر اعتیاد خود می شوند که به تدریج مسئولیت ها و روابط خود را نادیده می گیرند.

• اختلالات شخصیت: افراد مبتلا به اختلال شخصیت دارای ویژگی های شخصیتی انعطاف ناپذیری هستند که برای شخص ناراحت کننده بوده و سبب ایجاد مشکل در کار، مدرسه یا روابط اجتماعی می شود. بعلاوه، الگوهای تفکر و رفتاری شخص بسیار متفاوت از انتظارات جامعه بوده و چنان شدید هستند که با کارکرد نرمال فرد تداخل ایجاد می کند. نمونه هایی از آن عبارتند از اختلال شخصیت ضداجتماعی، اختلال شخصیت وسواسی، اختلال شخصیت بدبینی.

• اختلال وسواس فکری-عملی: افراد مبتلا به این نوع اختلال ترس و اندیشه دائمی دارند که سبب می شوند اعمال خاصی را انجام دهند. این فکرهای مزاحم را وسواس و کارهایی که انجام می شوند را اجبار می نامند. نمونه ای از آن شخصی است که ترس غیرمعقول از میکروب ها دارد که دائماً دستهایش را می شوید.

• اختلال استرس پس از سانحه: این اختلال شرایطی است که می تواند پس از یک سانحه یا اتفاق ناخوشایند مانند فوت یکی از عزیزان یا یک رویداد طبیعی، ایجاد شود. افراد مبتلا به این نوع اختلال اغلب مدتها خاطره آن رویداد را با خود دارند و دائماً فکرهای ترسناک به ذهنشان می رسد. این افراد معمولاً به لحاظ عاطفی بی حس هستند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

1 0
z   undefined 1397/11/18 12:49:12

اگر کسی دچار اختلال روانی باشه و نتونه به پزشک مراجعه کنه و نیاز به درمان ضروری داشته باشه ، درمان و راهی هست که تو خونه انجامش بده؟

2 0
ادمین سایت   undefined 1398/1/29 20:45:07

با سپاس از توجه شما
شما برای شروع می توانید از "اورژانس اجتماعی" با شماره تلفن "123" کمک بگیرید