محل تبلیغ شما
بحران آب خوزستان؛لب های تشنه شـط!

تاریخ خبر: 1397/4/10

بحران آب خوزستان؛لب های تشنه شـط!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 

معضل بی آبی هفته هاي اخير در خوزستان

بحران آب خوزستان با ۱۳۵مسموم

حساسیت های صادرات آب در هیاهوی بی آبی خوزستان

برخی شهروندان خرمشهری با ماموران انتظامی درگیر شدند

ماجرای خبر انتقال آب ایران به کویت چیست؟

 

 

در آبادان و خرمشهر در هر خانه را كه بزنی و وارد شوی، عکس یکی یا چند جوان را به دیوار خانه می بینی که برای دفاع از خاک‌شان جنگیده اند و شهید شده اند. آن‌ها سینه‌های‌شان را مقابل گلوله های تیر دشمن گرفتند تا مردم و کشورشان آزاد و آباد باشند. تا اگر آن‌ها می روند دیگرانی که می مانند ،روی خوشی را ببینند. حالا که بیشتر از 20 سال از جنگ می گذرد هر روز خرمشهر و خوزستان زخمی تازه دارد. حتی ساختمان های خرابه خیابان ها هم بازسازی نشده اند. مردم مبارزی که زمستان و پاییز از هجوم ریزگردها نفس‌شان بالا نمی آمد و حالا از خشکسالی و بی آبی. در روزهای گذشته چهره های آفتاب سوخته شان در گرمای بالای 40 درجه معلوم بود ،در حالی که دبه های آب را در دست داشتند تا از تانکرها، آبی برای خوردن به خانه ببرند. شبکه های مجازی پر از عکس هایی است که در آن آب گل آلود قهوه ای رنگ از لوله های آب در حال جاری شدن است اما این مشکل امروز و دیروز نیست. سال هاست که خرمشهر و خوزستان به این درد دچار است و مسئولانی که وقتی حادثه‌اي اتفاق می افتد و مردم جان‌شان به لب‌شان می رسد، تازه به فکر چاره می‌افتند. بطری های آب در سوپرمارکت های خرمشهر با قیمت های سه هزار و پانصد تومان به فروش می رسد. دیروز خبر رسید که حتی آب داخل تانکرها را هم عده ای با پول می خرند تا از تشنگی نجات پیدا کنند. ساکنان خرمشهر و خوزستان روزهاست که حمام نرفته اند و کلافه و ویران در خیابان های شهر به دنبال قطره ای آب می گردند. بدن‌شان بدبو شده و چشم های‌شان سرخ شده است. پلاکاردهایی را که روی آن شعارهایی درباره بی کفایتی مسئولان وجود دارد، در دست دارند و چاره ای جز اعتراض نمی بینند. اعتراض هایی که شاید مدت هاست تکرار می شود و گوشی شنوا برای آن پیدا نمی کنند. مشکل اصلی شوری آب در خوزستان این است که میزان آب شیرین داخل لوله های آب رسانی که از طریق رودخانه کارون و بهمن شیر به داخل لوله های شهر توزیع می شد، به علت خشکسالی کم شد و در نتیجه آب شور دریا به داخل لوله ها راه یافت. حالا چند روز است که مردم خوزستان و خرمشهر آب ندارند و از شیر خانه ها آب شور و پر از گل و لای دریا سرازیر می شود. موج نارضایتی مردم یک تا دو روز ادامه داشت و عکس ها و فیلم های مردم کلافه از گرما و بی آبی در شبکه های اجتماعی منتشر می شد. هشتگ های «خوزستان آب ندارد» و «آبادان آب ندارد» نیز داغ شد و مردم با اهالي كلافه‌شده این شهرها ابراز همدردی می کردند. این در حالی بود که خبر می رسید علت کمبود آب و خشکسالی در خوزستان و خرمشهر، فروش آب به کویت، قطر و عراق بوده است که البته این موضوع به وسیله مسئولان تکذیب شد. حالا غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به مردم امید داده که وضعیت کیفیت آب تا 15 تیر بهبود پیدا می کند. خط انتقال آب غدیر دو در حال احداث است و گفته اند به زودی به بهره‌برداری می رسد. فرامند هاشمی زاده، معاون عمرانی استاندار خوزستان نیز گفته كه قرارگاه خاتم الانبیا سپاه و سازمان آب و برق به عنوان پیمانکار و کارفرمای طرح غدیر قرار است این طرح را به سرانجام برسانند.

راه حل های موقتی، درمان درد بی آبی نیست

آبادان به دلیل احاطه شدن توسط دو رودخانه عظیم کارون و اروند از دیرباز به جزیره سبز شناخته شده است اما این روزها با ورود آب دریا به آن به جزیره نمک تبدیل شده و آبی که در آن‌ها جریان دارد، شور است. مهندس حمیدرضا خدابخشی، معاون زهکشی و آبیاری سازمان آب و برق خوزستان در گفت و گو با «قانون» درباره شرایطی که خوزستان را دچار این خشکسالی کرد، می گوید:« آبادان و خرمشهر در انتهای حوزه کارون قرار گرفته اند. در شرایط خشکسالی شهرهایی که در انتهای مناطق خشکسالی قرار می گیرند وضعیت وخیم تری دارند؛ چون انتقال و برداشت آب در حوزه آبریز کارون در شهرهای بالادست مانند برداشت آب به سمت فلات مرکزی و زاینده رود و قم رود انجام می‌شود. بر اثر این برداشت آب خشک می شود و دیگر به مناطق پایین مانند خرمشهر و آبادان نمی رسد. در نتیجه فشار آن به پایین‌ترین نقطه‌ها که شهرهای خوزستان و خرمشهر است، نمی رسد».خدابخشی این بی آبی چند روز گذشته در خوزستان را حادثه ای می داند که در نتیجه سوءمدیریت در دوره های مختلف در زمینه آب در منطقه صورت گرفته است:«این حادثه از سال ها پیش در حال رخ دادن بود و تازه چند روز است که اثرات آن دیده می شود». او با بیان اینکه خط لوله ای از حوزه آبریز کرخه به نام طرح غدیر تمام منابع آب شرب روستاها در آبادان و خرمشهر را تامین می کند، افزود:« سال 90 خط اول آبرسانی غدیر به آبادان و خرمشهر انجام شد. تا سال 79 یعنی قبل از افتتاح طرح آبرسانی غدیر آب مورد نیاز مردم خرمشهر و آبادان از رودخانه کارون انجام می شد. در سال 79 طرحی در خوزستان در حال اجرا بود به نام طرح آبرسانی که تحت نظر شرکت آبفای خوزستان انجام می شد. قرار شد خط لوله ای از رودخانه کرخه شهرهای غرب خوزستان و در مسیر رودخانه کارون را همراه با روستاهایی که در مسیر هستند ، تامین کند. این روستاها شامل اهواز و آبادان، سوسنگرد و شادگان می شود که در غرب رودخانه کارون هستند». خدابخشی زمان افتتاح این این طرح را سال 85 عنوان می کند و ادامه می دهد:«در سال 91 ضروری ترین بخش آبرسانی این طرح افتتاح شد؛ یعنی اولین طرحی که از غدیر افتتاح شد، طرح آبرسانی به آبادان و خرمشهر و بعد از آن شادگان بود». این کارشناس حوزه آب با بیان اینکه میزان آب شربی که در لوله های طرح غدیر سمت آبادان و خرمشهر می رود تقریبا دوبرابر الگوی طرح استاندار مصرف آب است، می گوید:« این به معنای آن است که آبی که از این لوله ها به سمت شهرها می رود، بسیار زیاد است و قاعدتا نباید مشکلی پیش بیاید».

کارون را خشک کردیم و حالا بی‌آب ماند‌ه‌ایم

در حال حاضر بخشی از آب مصرفی خوزستان و خرمشهر از رودخانه های بهمن‌شیر و کارون تامین می شود اما بخشی از خشکسالی امسال به علت کم آبی کارون و مخازن آن است. خدابخشی طرحی به نام نیشکر را عامل خشکسالی این رودخانه ها می داند و می گوید:« کم آبی این رودخانه‌ها باعث شده تا همزمان پیشروی شوری آب دریا به داخل لوله های آبرسانی غدیر دچار صورت گیرد و آب شور شود. از آنجا که میزان هدررفت آب در لوله های آب طرح غدیر بیشتر از 50 درصد است باعث می شود آب بیشتری در لوله ها نیاز باشد.

مجموعه این عوامل باعث می شود ناگهان فشار شدیدی روی تامین آب شرب در آبادان و خرمشهر وارد شود. هدررفت آب در لوله ها، نفوذ شوری آب دریا به لوله ها، کاهش آب دهی طرح غدیر، افزایش مصرف مردم در فصل تابستان، برداشت آب از کارون در طرح نیشکر که عامل اصلی پیشروی شوری آب به بهمن‌شیر و کارون، مجموعه این عوامل باعث می شود بحرانی در این مقطع اتفاق بیفتد». البته ضعف مدیریت نیز در این حادثه وجود دارد. خدابخشی می گوید:« باید همان وقتی که شوری آب به بهمن‌شیر و کارون نفوذ کرد، کنترل و مدیریت می شد و به شبکه توزیع آب ورود پیدا نمی کرد.

در واقع نباید این آب شور از همان اول به شبکه توزیع آب در شهرها پمپاژ می شد. یکی از راهکارها این بود که باید جیره بندی آب همان موقع اتفاق می افتاد تا همه شبکه آبرسانی دچار شوری نشود. مسئولان باید این مورد اضطراری را با مردم درمیان می گذاشتند و در مدت چند روز این مشکل را برطرف می کردند. اقدام دیگری که می توانستند انجام دهند این بود که در شبکه توزیع آبرسانی کاهش فشار انجام می‌دادند. کاهش فشار در شبکه یعنی اینکه وقتی شیر آب را باز می کنید، فشار کم است اما شور نیست. بی تدبیری در کنترل این بحران آنجا اتفاق می افتد که وقتی آب شور دریا به داخل شبکه آب شهری پمپاژ می کند تا کمبود حجم را جبران کنند. یعنی کیفیت را ازدست می دهند تا کمیت آب را در لوله ها حفظ کنند». متاسفانه رودخانه کارون تحت فشار برداشت های بیش از حد است؛ از سوی دیگر انتقال آب از سرشاخه های کارون به شکل بی رویه ادامه دارد و باید کنترل شود. در ساله های آینده ما خشکسالی های متوالی را در این منطقه داریم در حالی که مصرف بی رویه آب در کشاورزی همچنان ادامه دارد. باید مثل سابق کاری کنیم، باید آلاینده‌ها را حذف کنیم، تصفیه آب ها را حذف کنیم، باید تصفیه خانه‌های صنعتی روی پساب های فاضلاب نصب شوند، باید صنایع را ملزم کنیم که پساب های‌شان را در رودخانه کارون رها نکنند، پرورش ماهی ها باید مدرن شوند ما برای احیای کارون نزدیک به 9هزار میلیارد دلار اعتبار گذاشتیم که هنوز هم به نتیجه نرسیده است.

مردم حق دارند اعتراض کنند

اسماعیل کهرم، کارشناس قدیمی حوزه محیط زیست مي‌گويد: حادثه ای که برای خوزستان اتفاق افتاده، محصول امروز و دیروز و این دولت و آن دولت نیست، بلكه حاصل سال ها کم‌کاری و بی درایتی مسئولانی است که چنین بلایی بر سر منابع زیستی کشور آورده اند». او با اشاره به صحبت وزیر نیرو که قول می دهد که تا 15 تیر مشکلات را حل می کند، ادامه می‌دهد:« این نشان می دهد که موضوع ضعف تکنیکی و مدیریتی است که از قبل فکری برای جلوگیری از بحران آن نشده است». کهرم یکی از مهم ترین وظایف وزارت نیرو را تامین آب برای مردم می داند و ادامه می‌دهد:«‌من مطمئن هستم با توجه به اینکه 15 روز تا میانه تیرماه فرصت نداریم این تغییر هم موقتی است و باعث نمی‌شود که ساکنان خرمشهر و آبادان در درازمدت دارای آب آشامیدنی سالم شوند. حالا که فصل تابستان است وزرات نیرو به صرافت افتاده تا مشکل بی آبی را حل کند. آیا نباید این بحران را در درازمدت مدیریت کنیم تا دچار چنین حوادثی نشویم؟» کهرم مساله آب را با روزمره مردم مرتبط می داند و می گوید:« نمی توان از نیازهای روزمره مردم سرسری گذشت. اینکه بیاییم بودجه ای را به افتتاح سد اختصاص بدهیم و در نهایت نه تنها به محیط زیست کمک نکنیم که به آن آسیب برسانیم، درست نیست. نتیجه این می شود که مردم برای گرفتن حق‌شان شورش می کنند و حق هم دارند چون جان‌شان به لب‌ رسیده است». رودخانه راین در آلمان نیز روزگاری مانند کارون را از سر گذراند؛ اما حالا به وضعیت ایده آل برگشته و احیا شده است. در این رودخانه ها حتی امکان کشتیرانی ایجاد شده و در آن تجارت های بین المللی صورت می گیرد. ای کاش ما هم مسئولانی داشتیم که می توانستند با درایت از بحران ها عبورمان دهند.

قانون

بحران آب خوزستان با ۱۳۵مسموم

آرمان- زهرا سلیمانی: آبادان به دلیل احاطه شدن توسط دو رودخانه بهمنشیر و اروند از دیرباز به جزیره سبز شناخته شده است، اما این روزها با ورود آب دریا به جزیره نمک تبدیل شده است. هنوز مردم آبادان و خرمشهر گرد و خاک‌های گاه و بیگاه که بر تن شهرهای خود می‌نشیند را پاک نکرده بودند که مشکل ۲۵ ساله آبادان یعنی آب شور با قدرت هر چه تمام‌تر خودی نشان می‌دهد. آب این دو شهر که از رودخانه‌های کارون و بهمنشیر تهیه می‌شد، از ۴۰ روز پیش با کم آب شدن این رودخانه‌ها و غلبه آب شور دریا بر آب نسبتا شیرین رودخانه، روزبه‌روز شورتر و در بعضی ساعات حتی شورتر از آب دریا می‌شود. آب شرب آبادان و خرمشهر در حال حاضر شور و با رنگ سبز و بویی شبیه به بوی فاضلاب‌های شهری در لوله‌ها جریان دارد. شوری آب شرب منازل به اندازه‌ای است که دستگاه‌های تصفیه آب هم دیگر کار نمی‌کنند. در بعضی از محله‌های آبادان ۱۵روز است که از همان آب شور بد بو هم محرومند و کاملا قطع است و آبرسانی به این محله‌ها با تانکر صورت می‌گیرد، به نحوی که مردم مجبورند برای خرید آب آشامیدنی در صف‌های طولانی قرار بگیرند. در این باره مشاور رسانه‌ای فرماندار ویژه شهرستان آبادان گفت: آب شرب شهروندان آبادانی توسط دستگاه‌های اجرایی تامین می‌شود. محسن سیف با اشاره به تاکید فرماندار ویژه شهرستان آبادان نسبت به مطالبات مردم درباره تامین آب شرب از طریق ظرفیت درون شهری بیان کرد: دستگاه‌های اجرا موظف و مکلفند تا زمان افتتاح خط دوم آبرسانی غدیر و همزمان با اقدامات جانبی در زمینه کاهش شوری آب، تامین آب شرب شهروندان را بر اساس مصوبات ابلاغی این جلسه برعهده گیرند. او تاکید کرد: ‌در همین راستا مناطق آبادان با تقسیم‌بندی جغرافیایی، در اختیار دستگاه‌های اجرایی این شهرستان قرار گیرند. مشاور رسانه‌ای فرماندار ویژه شهرستان آبادان ادامه داد: کلیه دستگاه‌های اجرایی باید طبق تقسیم‌بندی انجام شده در هر منطقه دو عدد مخزن آب ۱۰ هزار لیتری و بطری‌های آب معدنی مستقر کنند و موظف هستند آب شرب شهروندان را تا مشخص شدن وضعیت آب شیرین تامین کنند. همچنین معاون عمرانی استاندار خوزستان گفت: هیچگونه انتقال آبی به عراق و کویت از استان خوزستان انجام نمی‌شود و پیشنهاد فروش آب به کویت سال‌ها پیش مطرح شد که به دلیل خشکسالی‌ها و کمبود آب و نیاز داخلی این موضوع کاملا منتفی شد و تنها در حد جلسات و روی کاغذ باقی ماند. فرامند هاشمی‌زاده درباره مشکلات آب شرب در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر اظهارکرد: با توجه به روند رو به افزایش خشکسالی از سال‌های گذشته و کمبود منابع تامین آب شرب و کشاورزی در مناطقی همچون خرمشهر و آبادان، دولت برنامه وسیعی در این باره تدوین کرد که سرآمد این اقدامات و تلاش‌ها مصوبه ۱۵ فروردین ۹۶ هیات دولت در مورد زیرساخت‌های آب و فاضلاب، پایداری شبکه برق و مشکلات زیست محیطی خوزستان بود.

آخرین وضعیت شوری آب در خرمشهر

مدیرعامل شرکت آبفای استان خوزستان گفت: با تلاش اکیپ‌های عملیاتی آسیب‌دیدگی خط یک غدیر ترمیم شده و این خط با تمام ظرفیت در مدار قرار گرفته است. به گفته نماینده مردم آبادان پروژه نادرست نیشکر در استان خوزستان، مصرف آب را از رودخانه کارون بالا برده و آب پایین دست شهرهای خرمشهر، آبادان و شادگان و همچنین مسیر کارون کم شده است. عامر کعبی افزود: در چنین شرایطی و براثر ورودی آب شور خلیج ‌فارس به پنجاه تا شصت‌کیلومتری رودخانه کارون به سمت اهواز، شوری آب کارون به مسیر اهواز تا هجده ‌هزار ای‌سی افزایش یافته و این برای کشاورزی مضر است. او بیان کرد: آب‌مصرفی در آبادان و خرمشهر که با آب رودخانه‌بهمنشیر هم آمیخته می‌شود، شور است، در واقع بهمنشیر به دلیل ورود آب‌شور دریا و تصفیه‌خانه‌هایی که با خط غدیر یک که برای آبادان و خرمشهر در سال 89 اجرا شد، نتوانست آن حجم لازم و کافی را داشته باشد و با بهمنشیر ادغام شد و در نتیجه ای‌سی ‌آب در رودخانه بهمنشیر از پنج هزار به 18 هزار رسیده و باعث شد تصفیه‌خانه‌ها از کار بیفتند و آب آبادان، خرمشهر و شادگان با چنین وضعی روبه‌‍رو شود.

میزان‌آب، پاسخگوی آب‌شیرین‌کن‌های خانگی

همچنین مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان ضمن تشریح آسیب‌دیدگی خط غدیر و اقدامات انجام شده برای حل مشکل شوری آب شهرهای خرمشهر و آبادان گفت: در بامداد چهارشنبه، خط غدیر دچار آسیب دیدگی شده و انتقال آب از رودخانه کرخه به شهرهای خرمشهر و آبادان قطع شد. صادق حقیقی‌پور تصریح کرد: با آغاز انتقال آب از انتظار می‌رود Ec تنظیم شود و به حد سه تا چهار هزار میکروموس گذشته برگردد و مردم حداقل آبی را دریافت کنند که آب شیرین کن‌های خانگی پاسخگوی نیاز آنها باشد و احتیاج مردم به آب بسته بندی و تانکر کاملا رفع شود.

65 نفر در یک روستا مسموم شدند

در ادامه رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خوزستان گفت: 65 نفر از اهالی روستای ابوالفارس از توابع شهرستان رامهرمز بامداد شنبه با علائم مسمومیت به مراکز درمانی این شهرستان مراجعه کردند. شهیار میرخشتی اظهار کرد : تعداد 65 مورد مسمومیت توسط پزشک درمانگاه باوج رامهرمز ویزیت شد که 14 نفر آنها در بیمارستان مادر رامهرمز بستری شدند. به گزارش ایرنا، او افزود: همچنین این مرکز پنج دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به همراه 12 نفر از کارکنان از مرکز فوریت‌های پزشکی رامهرمز را بلافاصله به روستای مورد نظر اعزام کرد.

تعداد مسموم‌شدگان در رامهرمز به 135نفر رسید

همچنین معاون درمان شبکه بهداشت و درمان رامهرمز از خدمات‌رسانی به ۱35 نفر در روستاهای بخش ابوالفارس این شهرستان در پی وقوع مسمومیت خبر داد. محمود ابراهیمی افزود: ۳۱ نفر از این تعداد به بیمارستان مادر رامهرمز انتقال یافتند که ۲۱ نفر در بخش اطفال و دو بزرگسال نیز در بخش داخلی بستری شده و بقیه مراجعه کنندگان به صورت سرپایی درمان شدند. چهار نفر از مراجعه کنندگان نیز به بیمارستان تخصصی کودکان ابوذر اهواز انتقال یافتند. به گزارش ایسنا، او تاکید کرد: در حال حاضر همه مسموم شدگان وضعیت خوبی دارند، اما برای بررسی علت این موضوع نمونه برداری از این بیماران انجام و به مرکز بهداشت ارسال شده است. همچنین از آب آشامیدنی این روستاها نمونه برداری شده است و احتمالا این حادثه به علت آلودگی آب رخ داده است و در روزهای آینده نتیجه قطعی بررسی‌ها و آزمایشات اعلام می‌شود.

زخم بی‌آبی و آبِ شور بر تن خوزستان

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: پروژه نادرست نیشکر در استان خوزستان، مصرف آب را از رودخانه کارون بالا برده و آب پایین دست شهر‌های خرمشهر، آبادان و شادگان و همچنین مسیر کارون کم شده است. وزیر نیرو فروش آب به کشور‌های همسایه را به شدت تکذیب کرد و اعلام کرد مشکل آب خوزستان با بهره‌برداری از پروژه تونل آبرسانی غدیر تا ۱۵ تیر برطرف می‌شود. به گزارش ایسنا، چند روزی است خشکسالی، آب دریا را به خانه‌های مردم خرمشهر و آبادان آورده؛ اما دریا وقتی به جای موج زدن کنار ساحل، راهی شیر آب خانه‌ها می‌شود، دیگر اصلا زیبا و تماشایی نیست. استاندار خوزستان، امیدوار است وضعیت کیفی آب خرمشهر و آبادان تا پانزدهم تیر اصلاح شود. به گفته او، حدود هزار میلیارد تومان در این زمینه برای اجرای طرح غدیر دو هزینه شده تا خط لوله این طرح احداث شود.

 

حساسیت های صادرات آب در هیاهوی بی آبی خوزستان

 

پس از افزایش شوری آب شرب به 12 هزار میکروموس بر متر مکعب، مردم شهرهای آبادان و خرمشهر تجمعاتی برگزار کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت آب شدند ولی آن چه در کنار این موضوع ناراحتی مردم را به دنبال داتشه انتشار کلیپ ها و اخباری تایید نشده در خصوص انتقال آب کارون به خارج از کشور است
به گزارش ایرنا وضعیت کیفیت آب خرمشهر و آبادان، معضل کهنه ای است که نه تنها تا کنون درمان نشده است بلکه به دلیل خشکسالیهای و پیشروی آب دریا شوری آن نیز افزایش یافته است
نارضایتی از این وضعیت بارها منجر به اعتراضات مردم این شهرها در مقابل فرمانداری و آبفا شد ولی در همین زمان انتشار اخبار و کلیپی درخصوص انتقال آب ناراحتی مردم خرمشهر و آبادان را افزایش داده است
انتقال آب از سرچشمه های کارون که از یک سو دولت آن را تنها برای شرب عنوان کرده و از سوی دیگر مردم و برخی دانشگاهیان برای صنایع و کشاورزی فلات مرکزی ایران می دانند، چندسالی است که به بغضی در گلوی مردم خوزستان تبدیل شده که هر از گاهی سر باز می کند؛ ولی آن چه که نگرانی مردم را به همراه داشته کلیپ ها و مطالبی شایعه برانگیز در جهت انتقال آب به خارج از کشور است
دو هفته پیش بود که کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن مردم عراق در یکی از برنامه های تلویزیون بلادی عراق از دولت ایران برای انتقال آب رودخانه کارون به بصره عراق تشکر کرده بودند
این کلیپ اگر چه به سرعت از سوی مسئولان آب و برق خوزستان و سپس وزیر نیرو تکذیب شد، اما نتوانست افکار جمعی مردم خوزستان را قانع کند زیرا این کلیپ بصورت مستمر در فضای مجازی هر روز می چرخد

**آب صادر نمی شود 
مصطفی شبه معاونت حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق در مصاحبه ای با خبرنگار خوزستان منشا این خبر را احتمالا جو منفی موجود در کشور عراق در پی سدسازی های ترکیه عنوان کرد و افزود: احتمالا کشور عراق برای کاهش فضای منفی موجود، چنین تبلیغی را انجام داده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در گفت و گو با رسانه ها گفته بود تاکنون هیچ مکاتبه یا جلسه ‌ای برای انتقال آب کارون به بصره در خوزستان انجام نشده است وقطعا خوزستان آب مازادی ندارد که به عراق انتقال دهد
در کنار اما و اگرهای انتقال آب به خارج از کشور، عکس هایی هم از روستاییان منیخ خرمشهر، روستای مرزی ایران منتشر شده که بر روی شاه لوله هایی به اندازه قد خودشان تلاش دارند آب را به تانکرهای خود منتقل کنند تا کمی از وضعیت متزلزل خود بکاهند
این عکس ها که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد نگرانی سیاری از مردم آبادان و خرمشهر را در پی داشت تا جایی که برخی از مردم خرمشهر در اعتراض به وضعیت آب روبروی آبفا و نیز فرمانداری این شهر حضور یافته و خواستار توضیح مسئولان در این زمینه شدند

**انتقال آب ایران به کویت حقیقت ندارد 
در روزهای اخیر بحث امضای قرارداد انتقال آب به کویت در دهه 80 نیز از سوی برخی رسانه ها و همچنین فضای مجازی منتشر شده که سوای از صحت و سقم آن، در جهت گیری افکار مردم به ویژه در شهرهایی که با مشکل آب روبرو هستند، بی تاثیر نبوده است
شایعه انتقال آب ایران به کویت در حالی این روزها در فضای مجازی منتشر شده است که این موضوع در سال های 82 و 95 هم مطرح شده بود و گفته شده 'قراردادی 30 ساله برای انتقال آب شیرین رودخانه کارون به کویت در سال 82 امضا شده که روزانه 900 هزار متر مکعب یا 10 هزار لیتر آب در ثانیه به کویت صادر می شود. ' 
پیش تر هدایت فهمی معاون مدیـرکل دفتر بـرنـامه ‌ریزی کلان آب و آبـفای وزارت نیـرو با تکذیب این موضوع گفت: این تفاهم نامه که در در دولت اصلاحات مطرح شد هیچ گاه اجرایی نشد
وی همچنین تاکید کرد که اولویت وزارت نیرو تامین آب شرب ایرانی ها است و اعتقادی به صادرات آب نداریم
اما ماجرا به همین جا ختم نشد، ' امضای سند انتقال آب ایران به کویت در سال 82 ' چیزی است که همچنان در فضای مجازی دست به دست می شود و عکس هایی نیز در رابطه با آن منتشر می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان نیز در خبری با تکذیب انتقال هر گونه آب از خوزستان به عراق و کویت، گفت: پیشنهاد فروش آب به کویت سال ها پیش مطرح شد که به دلیل خشکسالی ها و کمبود آب و نیاز داخلی این موضوع کاملا منتفی شد
فرامند هاشمی زاده تاکید کرده پیشنهاد فروش آب به عراق و کویت تنها بر روی کاغذ مطرح شد و به خاطر مشکلات پیش آمده و وضعیت منابع آب استان هیچ گاه عملی نشده است
وی همچنین از اجرای طرح غدیر برای بهبود وضعیت آب شرب شهرها و روستاهای خوزستان خبر داده و افزود: در قالب طرح آب غدیر یک خط جدید با ظرفیت بالا به قطر 2 هزار میلی متر از سد کرخه کشیده شد که به تدریج به 25 شهر و یک هزار 600روستا را آبرسانی خواهد کرد اما به دلیل شرایط موجود اولویت با شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان است

**بسیج امکانات برای بهبود وضعیت آب شرب آبادان و خرمشهر 
صادق حقیقی پور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری خوزستان نیز با اشاره به بسیج تمام امکانات دستگاه های خدمات رسان برای بهبود وضعیت آب شرب، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان آب و برق و بنا به وعده مسئولان تا ماه آینده خط دوم طرح غدیر وارد مدار شده و مشکلات آب خرمشهر و آبادان را کاهش می دهد
استاندار خوزستان نیز امروز شنبه در گفت وگو با ایرنا در خصوص وضعیت کنونی آب شهرهای خرمشهرو آبادان، ترکیدگی سه روزه لوله آب را عامل آن دانسته و از رفع این مشکل در شب گذشته خبر داد
غلامرضا شریعتی همچنین بهره برداری از طرح دوم غدیر خبر داده و گفت این خط آب رسانی تا 15 تیرماه به بهره برداری می رسد
وی گفت: البته طرح پایدار آب در این استان به خصوص برای شهرهای آبادان و خرمشهر در حال اجراست و پیش بینی می شود ظرف سه تا چهار سال آینده آب شرب مورد نیاز کل شهرهای استان از رودخانه دز تامین شود که در این صورت میزان EC آب شهرهای استان به 600 میکروموس بر متر مکعب خواهد رسید که یک وضعیت بسیار ایده ال می باشد

**نیاز است افکار خوزستانی ها قانع شود 
جیره بندی آب در آبادان و توزیع آب های به گفته برخی، صدقه ای برای مردمی که نه تنها هشت سال جنگ را تحمل کردند، بلکه منبع عظیمی از ثروت را در کنار خود دارند، بر افکار جمعی مردم شهرهای دیگر خوزستان نیز تاثیر منفی گذاشته است و امروز در همه شبکه ها و در فضای مجازی تیتر و پست نخست هر خوزستانی به بحث آب شهرهای آبادان و خرمشهر یا انتقال آن به خارج از ایران اختصاص دارد
در این میان سلبریتی ها که بخش عظیمی از کشور را به عنوان طرفدرا د ر کنار خود دارند نیز بیکار ننشسته و نسبت به وضعیت آب و همچنین هوای خوزستان اعتراضاتی را داشته اند
برخی مردم خرمشهر بر این باروند طرح بزرگ آب رسانی غدیر خوزستان که از ایستگاه پمپاژ قیصریه هویزه در حال تکمیل است، قرار است آب شرب بیش از 2 میلیون شهروند بصره عراق را تأمین کند
مردم خوزستان چند سالی است که با گرد و غباری دست و پنجه نرم می کنند که به اعتقاد آن ها به دلیل انتقال آب است، در کنار آن بسیاری از آن ها که دامدار یا کشاورز هستند، معیشت خود را از دست داده یا به سختی به گذران روزگار مشغولند و بالاتر از همه این ها، بحث آب شرب برخی شهرها است که به گفته امام جمعه اهواز گرفتن وضو و حتی استحمام را با مشکل روبرو کرده است
این روزها مردم خوزستان و به ویژه خرمشهر و آبادان به شدت احساس طردشدگی می کنند که اگر مورد توجه قرار نگیرد، می تواند تبعات اجتماعی بسیاری برای کشور داشته باشد
به نظر می رسد تا زمانی که فرهنگ سازی و انجام کارهای عمرانی در کنار توجه به وضعیت شهرهای مختلف استان و کشور مورد توجه قرار نگیرد و تغییری ملموس را احساس نکنند،، آن گونه که ابوالحسن حسن زاده می گوید، افکار عمومی شعار زده هرگز قانع نخواهد شد

برخی شهروندان خرمشهری با ماموران انتظامی درگیر شدند

 

به گزارش خبرنگاران ایرنا حاضر در محل حادثه این تجمع حدود ساعت 20 روز شنبه آغاز شد و حدود 500 نفر که اغلب هم جوان بودند با سر دادن شعارهای انتقادی خواستار حل مشکل کیفیت آب شرب شهرستانهای خرمشهر و آبادان شدند
ماموران انتظامی در ادامه این تجمع خواستار متفرق شدن تجمع کنندگان شدند که برخی از آنان با ماموران درگیر شدند
ماموران انتظامی نیز بدون درگیری و خشونت اقدام به متفرق کردن آنان کرده و از آنان خواست تا برای بهبود وضعیت آب شربشان تا زمان عملی شدن وعده های مسئولان صبر و خویشتنداری کنند
جمعی از از مردم خرمشهر شب گذشته نیز در اعتراض به شورشدن آب آشامیدنی شهر در مقابل مسجد جامع و میدان شهید مطهری (ره) این شهر تجمع کردند
فرماندار ویژه خرمشهر و امام جمعه شهر نیز در بین آنان حضور یافته و مردم را به آرامش دعوت کردند
میزان ec ( سختی آب) شبکه خرمشهر و آبادان طی سه روز گذشته به 12 هزار میکروموس بر متر مکعب یعنی 6 برابر حد مجاز رسیده که عملا آب شرب در این شهرستانها غیر قابل استفاده بوده است
استاندار خوزستان روز شنبه اعلام کرد: با ترمیم خط لوله غدیر میزان سختی آب خرمشهر و آبادان امروز به پنج هزار میکروموس بر متر مکعب می رسد و قول داد با اتمام طرح دوم غدیر تا 15 تیر این میزان به زیر سه هزار میکروموس بر مترمکعب برسد

ماجرای خبر انتقال آب ایران به کویت چیست؟

 بعضی اخبار هستند که گویی هرچندبار که تکذیب شوند، هم باز در موقعیتی دیگر و خاکی پرثمر به بار می‌نشینند و دوباره میوه می دهند و روز از نو، روزی از نو! ماجرای خبر یا شایعه "صادرات آب ایران به کویت" هم از همین دست است. ماجرایی که نزدیک به دو دهه است، هر بار به بهانه‌ای متفاوت سر بر می‌آورد، تکذیب می‌شود و دوباره گویی در گنجه فراموشی گذاشته می‌شود برای باری دیگر و ماجرایی جدید. این بار کلید ماجرا از اعتراض مردم خوزستان به کیفیت آب شرب زده شد. مردم به آب شوری که از طریق شیر منازلشان به دست شان می‌رسید، اعتراض داشتند. دولتی‌ها، علت را کم‌آبی رود کارون اعلام کردند و وعده دادند طی چند روز مشکل را حل‌ می کنند. اما همزمان موجی از شایعات دوباره فضای مجازی را پر کرد که خوزستان و کارون آب ندارد، آن‌وقت آب ایران به کویت صادر می‌شود! این شایعه که با جزئیات کامل از این گوشی به آن گوشی دست به دست می‌شود، مدعی است که "قراردادی ۳۰ ساله برای انتقال آب شیرین رودخانه کارون به کویت در سال ۱۳۸۲ به امضا رسیده که ایران را موظف می‌کند روزانه ۹۰۰ هزار متر مکعب یا ۱۰ هزار لیتر آب در ثانیه به کویت صادر کند که این یکی از مهم‌ترین دلایل کم آبی و کیفیت پایین آب کارون است. " در این زمینه معاون مدیـرکل دفتر بـرنـامه‌ریزی کلان آب و آبـفای وزارت نیـرو در خصوص اخباری که به تازگی بازهم برای چندمین بار در فضای مجازی مبنی بر انتقال ۱۰ هزار لیتر آب در ثانیه به کویت به مدت ۳۰ سال منتشر شده است، تصریح کرد: این خبر به هیچ عنوان صحت ندارد.بنابرخبر ایسنا،  هدایت فهمی  با بیان این‌که موضوع تفاهم‌نامه انتقال آب به کشور کویت در زمان دولت اصلاحات و وزارت بی‌طرف مطرح شد، افزود: تا جایی که بنده اطلاع دارم هیچ وقت این تفاهم‌نامه اجرایی نشده و با توجه به این‌که انتقال آب به کشورهای همسایه نیاز به مصوبه مجلس دارد، هم اکنون هیچ مصوبه‌ای در این خصوص وجود ندارد. وی تاکید کرد: اگر شخص  یا سازمانی اسناد و مدارکی مبنی بر این انتقال آب داشته باشد (اعلام کند چون اگر صحت داشته باشد) عملا یک کار غیرقانونی است و لازم است تا نهادهای ذی صلاح برخورد قانونی نسبت به این مسئله داشته باشند.
در تامین آب شرب کوتاهی نخواهیم کرد
معاون مدیـر کل دفتر بـرنـامه‌ریزی کلان آب و آبـفای وزارت نیـرو با تاکید بر این‌ مسئله که وزارت نیرو معتقد به انتقال آب به کشورهای همسایه نیست، بیان کرد: مهم‌ترین هدف وزارت نیرو تامین آب شرب برای شهروندان کشور است و در انجام این مسئولیت نیز کوتاهی نخواهد کرد. به گفته فهمی در بعد کارشناسی و وزارت نیرو هیچ طرح و مسئله‌ای مبنی بر انتقال آب به کشور کویت وجود ندارد.  
وزیر نیرو: حتی یک قطره را هم صادر نمی کنیم
 رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز دو روز قبل در همین زمینه گفت: وزارت نیرو هیچ طرح و تصمیم و پروژه ای برای انتقال، فروش و صادرات قطره ای از آب این سرزمین به هیچ کشوری ندارد و موضوع انتقال آب به کویت در اوایل دهه ۸۰ از سوی کسانی که از به ثمر رسیدن طرح انتقال آب کشور به کویت منتفع بودند، مطرح شده بود.
 
به گفته وی در آن مقطع زمانی اصلی‌ترین فرد مخالف اجرای این طرح معاون وزیر نیرو در امور آب بوده است که امروز از بد حادثه برای دلالان، این فرد وزیر نیرو شده است و با اختیارات بیشتر فعلی اش به شدت از وقوع این اتفاق جلوگیری خواهد کرد.
اردکانیان تاکید کرد: این افراد هر روز در عرصه های مختلف آب شایعات جدیدی را برای رسیدن به منافع خود ایجاد خواهند کرد، همان‌گونه که لوله طرح آب غدیر را به عنوان مسیر انتقال آب به خارج از کشور معرفی و مردم را در این مناطق تحریک کردند.

خراسان

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است