محل تبلیغ شما
غذا از سفره مردم در حال پر کشیدن است؛ حواستان هست!؟

تاریخ خبر: 1399/4/9

غذا از سفره مردم در حال پر کشیدن است؛ حواستان هست!؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

معاون اول رئیس جمهوری با انتشار کلیپی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «مجموعه‌ای از مدیران کشور تلاش کردند مردم از نظر تامین کالاهای اساسی با مشکل روبه رو نشوند. هرچند گرانی هنوز برای مردم آزاردهنده است
آفتاب یزد- گروه اقتصادی: امروز محال است اگر از یک شهروند پرسیده شود عمده‌ترین درد شما از ناحیه اقتصادی چیست، سرضرب به یک کلمه اشاره نکند! و آن هم گرانی واژه آشنا و مانوس برای مردم ایران طی چند دهه اخیر است! در واقع نه فقط تورم، بلکه روند رشد قیمت بسیار بالاتر از قدرت خرید مردم که سال به سال بدتر از پارسال به حذف اقلام مختلف خوراکی از سفره مردم انجامیده، نه تنها طبقات مختلف جامعه را با دردهای جانکاه تورمی مهارناپذیر تنها گذاشته بلکه اظهارات و ادعاهای همدردانه و به اصطلاح دلسوزانه مسئولان نیز بیش از اینکه مرهم دل پرخون آنها باشد پاشیدن نمکی است بر زخم کهنه محرومیت در عین وجود اقیانوسی از ظرفیت‌ها و نعمت‌های مختلف در سراسر کشور!
امروز خریدن سفره دیگر معنای سابق را ندارد چرا که به قدری سفره کوچک و محدود است که دیگر بسیاری از اقلام سابقا رایج در سفره ایرانیان سالانه یک بار هم در آشپزخانه سابقا آغشته به عطر خوراکیهای دلپذیر ایرانی روی اجاق و داخل فر گذاشته نشده است. گویی آموختن هنر آشپزی انواع غذا هم فقط یک فانتزی سرگرم‌کننده است تا واقعیتی عینی!
مسئولان ما همچنان درگیر ویروس کرونا و رفع و رجوع آن هستند، و گویی گوش و چشم مسئولان در تمام رده‌ها به گزارش‌های میدانی و تحقیقی انواع رسانه‌های موافق و مخالف دولت و... عادت کرده است.
همه چیز قبل از کرونا بهم ریخته بود با شیوع آن به "سبزه" نیز آراسته شد و حال بسیاری از بنگاهها و تولیدکنندگان بزرگ و کوچک و در کل بخش بسیار بزرگی از فعالان خرد و کلان اقتصادی در بخش‌های مختلف با رکود مواجه هستند و به سختی درگیر تامین هزینه‌های جاری برای حفظ اندک کارگران و کارمندان مایوس و دلزده خود هستند. از سوی دیگر بخشی از فعالان اقتصادی در رسته‌های مختلف شغلی برای حفظ بنگاه، کارگاه، فروشگاه و... مجبور به تعدیل نیرو شده اند. در پی آن بسیاری از سرپرستان خانواده‌ها نیز با بیکاری روبه رو شده‌اند و از این محل نیز سختی‌های بسیاری را متحمل شده اند. به نحوی که این وضعیت دولت را وادار کرد که از طریق بانک‌ها وامهای یک میلیون تومانی برای کمک هزینه به حساب بسیاری از سرپرستان خانوارها واریز کند.
در این وضعیت با وجود رشد آرام قیمت‌ها از ابتدای سال به یکباره با آغاز هفته جدید موج جدید از گرانی‌ها آغاز شده است و بسیاری از اقلام در عمده فروشی‌ها با افزایش قیمت مواجه شده و بیانگر این است که تولیدکنندگان قیمت‌های جدیدی برای محصولات خود در نظر گرفته اند.
با گشت و‌گذاری کوتاه در بازار، اقلام پرمصرف با افزایش ۲۵ درصدی تا 30 درصدی و بعضا بیشتر از آن همراه شده‌اند و همه اینها در حالی است که اگر حقوق‌بگیری مستاجر هم باشد اصلا نمیداند از کدام قسمت ماجرا باید بزند!؟ بسیاری از فعالان این بازار و مشتریان آنها متفق‌القول معتقد هستند موج جدید گرانی اقلام مصرفی خوراکی خانوارها دوباره در حال اوج گرفتن است. این اتفاق زمانی صورت گرفته است که مهر افزایش حقوق کارگران هنوز خشک نشده و با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته باز هم این بازار با افزایش ۲۵درصدی قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته همراه شده است. ضمن اینکه برخی از اقلام مانند ماکارونی در حال نایاب شدن است و با افزایش قیمت برنج میزان تقاضا برای برخی مواد غذایی که می‌توانند جایگزینی برای آن باشند افزایش پیدا می‌کند.
قیمت شیر و لبنیات تا 30 درصد بالاتر رفته و چه بسیار کودکانی که حریف اقناع کردن والدین خود برای خرید بستنی کیم 2 هزار تومانی ساده هم نمی‌شوند چه برسد به سایر بستنی‌ها!
برخی از بنکداران در بازار عمده فروشان دلیل گرانی‌ها را حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی کالاها و از سوی دیگر احتمال افزایش هزینه حمل و نقل در هفته‌های آتی با افزایش قیمت لاستیک و احتمال افزایش قیمت گازوئیل و سایر مخاطرات پیش‌روی برای بازار کشور عنوان می‌کنند.
بسیاری از کارگران معتقد هستند میزان افزایش حقوق تعیین شده با توجه به نرخ تورم و افزایش قیمت‌ها، کفاف زندگی کارگران را نخواهد. آهنیها نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در گفت‌وگو با "آفتاب یزد" حقوق 2 تا 3 میلیون تومانی کارگران را برای تامین هزینه حداقل‌های زندگی هم بسیار دشوار می‌داند اما می‌گوید: شوربختانه نمی‌توان تامین تمامی این هزینه‌های کمرشکن را به عهده کارفرما هم انداخت چرا که با تعطیلی واحد تولیدی همین روزی حداقلی ماهانه 2 میلیون تومانی هم از کارگر سلب خواهد شد.
وضعیت فروشدگان مواد غذایی نیز دچار شوک شده و باز هم نگران تکرار شدن افزایش مجدد قیمت‌ها و به هم خوردن کسب و کار خودشان شده اند. چون این موج جدید به طور مستقیم کسب و کار آنان را با تلاطم مواجه می‌کند. یعنی نه تنها آنان برای تامین اقلام نیاز فروشگاه‌های خود به نقدینگی بیشتری نیاز دارند بلکه افزایش قیمت‌ها مشتریان را با کاهش قدرت خرید همراه می‌کند.
هر چند کاهش قدرت خرید در این فروشگاهها به مانند بسیاری دیگر از مشاغل خود را نشان می‌دهد اما ادامه این روند می‌تواند بر سایر بازارها تاثیر مستقیم بگذارد.
در همین حال این افزایش قیمت‌ها به نوبه خود می‌توان به شدت بر کاهش کیفیت سبد مصرف‌کنندگان تاثیر مستقیم بگذارد. همچنین این افزایش قیمت‌ها می‌تواند به سرعت راه را برای برندهای تقلبی و بی‌کیفیت به بازار باز کند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که به نظر می‌رسد نظارت اصولی و درستی بر فعالیت و عملکرد عمده فروشان و یا حتی برخی شرکت‌ها وجود ندارد. ضمن اینکه اگر هم وجود داشت برای مصرف‌کنندگان هیچ عایدی و سودی نخواهد داشت. مانند زمانی که سازمان تعزیرات تولیدکنندگان لبنیات را جریمه کرد، اما فایده‌ای به حال مصرف‌کنندگان نداشت.
از سوی دیگر افزایش مجدد قیمت‌ها و احتمال بالارفتن آن نیز به نوبه خود موجب می‌شود که میزان تقاضا باز هم افزایش پیدا کند که باز هم توازن عرضه و تقاضا به هم خورده و نرخ‌ها بازهم روند صعودی پیدا کنند.
افزایش قیمت برخی اقلام نسبت به هفته گذشته به این شرح است: یک باکس ۲۴ تایی تن ماهی شیلتون از ۳۰۰ هزار تومان به ۴۱۵هزار تومان رسیده است. برنج محسن ۴۰ هزار تومان بوده که این هفته ۱۸۰هزار تومان شده است.
قند با قیمت دولتی ۸۵۰۰ تومان است، اما پیدا نمی‌شود و شکر از ۶۶۰۰ تومان به ۸ هزار تومان رسیده است. برنج موسوم به GTC که وارداتی توسط شرکت بازرگانی دولتی است ۸۰ هزار تومان نرخ مصوب آن است اما در کل یافت نمی‌شود. برخی اقلام نیز با همان قیمت درج شده بر آن به فروشندگان تحویل داده می‌شود. به عنوان مثال قیمت یک روغن که روی بطری آن ۱۲ هزار تومان درج شده است با همین قیمت به فروشگاه‌ها تحویل داده می‌شود. برخی نوشیدنی‌ها به ویژه نوشابه‌ها نیز با افزایش ۲۵ درصدی به ۶ هزار تومان رسیده اند.
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در ماه‌های گذشته بین ۱۱ هزار و ۷۰۰ تا ۱۳ هزار تومان در نوسان بود و مرغداران از نبود توجیه تولید جوجه‌ها را زنده زنده کشتند تا مرغ نشوند و حال طبق پیش‌بینی اهل فن و بازار در همان روزها که همه برای جوجه‌های له شده و بدموقع متولد شده اشک می‌ریختند؛ طی 2 روز اخیر قیمت این محصول به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تا ۱۹ هزار تومان افزایش یافته که معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی، علت این افزایش قیمت را "بالا رفتن هزینه‌های تولید" می‌داند؛ اما کسی نیست پاسخ او را بدهد که مصرف‌کننده را چه به دلیل این افزایش، مسئول افزایش هزینه مگر مصرف‌کننده است که دلیل آن را به او اعلام می‌کنند!
انواع مسئولان در تریبون‌های رسمی و نشست‌ها از بیداد کردن گرانی در تمام لایه‌های زندگی مردم می‌گویند، اما عوامل اصلی این مشکلات به چنین سخنرانی‌ها هم عادت کرده‌اند و گویی تذکرات صادرشده مانند آب در هاون کوبیدن است.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با انتشار کلیپی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:« ملت ایران از تهدیدهای ناشی از تحریم و کرونا به فضل الهی سربلند بیرون آمدند. مجموعه‌ای از مدیران در سراسر کشور تلاش کردند تا مردم از نظر تامین کالاهای اساسی با مشکل روبه رو نشوند. هرچند گرانی هنوز برای مردم آزاردهنده است.» اما این پیام هم درد مردم را نمی‌کاهد، چرا که تلاش بدون نتیجه مسئولان نان و پنیر سفره‌های خالی نمی‌شود!
روزگاری صنعت لبنیات ایران میلیاردها تومان هزینه فرهنگ‌سازی جایگزینی دوغ و شیر به‌جای نوشابه کرد تا مردم ایران هم اندکی به استاندارد هر ایرانی 150 لیتر لبنیات در سال نزدیک شوند اما رشد 70 لیتر به 90 لیتر دوباره دنده عوض کرد و امروز از شرم اعلام نشده اما گویی به 60 یا همان حداکثر 70 لیتر قبل رجعت کرده است تا کابوس بدتر از کرونا یعنی بیماری خاموش قرن پوکی استخوان در چند سال آینده زنان این مرز و بوم را که قرار است مادران و همسران همراه خانواده باشند، در میانسالی زمین‌گیر و از کار افتاده کند!
گوشت قرمز که از سفره‌ها در کل پرکشیده و مصرف سرانه 2 برابری گوشت مرغ در ایران نسبت به متوسط سرانه جهانی، نه نشانه رنگ باختن گوشت قرمز و ماهی از ذائقه ایرانیان، بلکه نشانه آشکار نداشتن نقدینگی لازم برای خرید حتی یک وعده در در ازای یک فصل است!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است