محل تبلیغ شما
تایید شایعات درباره مداحان متهم

تاریخ خبر: 1396/5/9

تایید شایعات درباره مداحان متهم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

سرانجام پس از روزها سکوت مراجع رسمی درباره شایعات مطرح شده پیرامون چند مداح و دستگیری آن‌ها اتهاماتی چون جاسوسی و رابطه غیر اخلاقی با یک کارمند سفارت فرانسه در تهران، روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه دستگیری این افراد را تایید کرد.
چند روز پیش برخی از رسانه‌ها در فضای مجازی خبری مبنی بر بازداشت چند تن از مداحان به اتهام ارتباط با سرویس جاسوسی موساد و ارتباط نامشروع با یکی از اعضای سفارت فرانسه منتشر کردند.
برپایه این خبرهای منتشر شده نزدیکان این افراد به همراه تعدادی دیگر از مداحان نیز در این رابطه تحت بازجویی قرار گرفته‌اند. به گفته منابع آگاه، پرونده‎ این افراد از یک ماه پیش در یک نهاد امنیتی به جریان افتاده اما زمان دقیق بازداشت آنها مشخص نیست. برخی رسانه‌ها غیبت این مداحان مشهور در آیین‌های ویژه سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) را از جمله دلایل خود برای تایید این خبرها می‌شمارند.

 

هرچند تا مدتها این موضوع با سکوت مسئولان مربوطه مواجه شد، ولی بالاخره یکی از نمایندگان مجلس این سکوت را شکست و در میان اخبار ضدونقیضی که منتشر می‌شد، «اولین واکنش رسمی به بازداشت چند مداح» را در حساب توییتری خود منتشر کرد. غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت در مجلس در حساب توییتری خود نوشت: «مداحان حامی رقیب انتخابات به جرم جاسوسی برای اسرائیل و روابط نامشروع با عضو سفارت فرانسه می‌افتند زندان!! اون‌وقت وزیر امور خارجه با غیرت و متدین و وطن‌پرست ایران در رسانه میلی، آمریکایی نامیده می‌شود!» که اشاره این نماینده مجلس به درج عنوان «وزیر خارجه آمریکا» زیر تصویر دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در یک گزارش خبری صداوسیما بود. 
البته پس ازتایید این خبر توسط این نماینده مجلس، رسانه‌های نزدیک به این افراد به تکذیب این خبر پرداخته و آن را شایعه ای بی اساس دانستند. حتی یکی از مداحانی که خبر بازداشت او منتشر شده بود، با انشار فایلی صوتی در فضای مجازی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. 

 

اژه‌ای: پرونده مداحان در دادگاه روحانیت مطرح است
با گذشت یک ماه از این ماجرا، بالاخره روز گذشته حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در یکصد و پانزدهمین نشست خبری با اصحاب رسانه خبر بازداشت این مداحان را تایید کرد و در پاسخ به سوالی درباره اینکه هفته‌های گذشته در مورد دستگیری دو مداح خبرهایی منتشر شد ولی بعد از دو ساعت این دو فرد در یک مجلس ختم دیده شدند، گفت: این پرونده در دادسرای ویژه روحانیت مطرح بوده و اطلاعی ندارم، ولی اجمالا می‌دانم این دو نفر دستگیر شدند و یک نفر با قرار آزاد شده بود و در مورد نفر دوم نمی‌دانم. 

اظهارات بقایی درست نیست
همچنین سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته در یکصد و بیستمین نشست خبری خود درباره موضوعات مختلف از جمله رد اظهارات بقایی، ورود دادستان در موارد تشویش اذهان عمومی و پرونده کودک هشت ماهه سخن گفت.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای ابتدا در باره اظهارات حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم مبنی بر دروغ گفتن سخنگوی قوه قضاییه، گفت: آنچه درباره این پرونده لازم است دادستان توضیح می‌دهد و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه مسایل گفته شده توسط بقایی صحیح نیست، گفت: مسائلی که قانون اجازه دهد از جمله دست خط او را به‌ویژه در انتقال از سوییت توضیح خواهم داد. مبارزه با مفاسد سنگین، هزینه جدی دارد زیرا با دانه درشت ها برخورد می‌کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که اخیرا بقایی پس آنکه آزاد شد، دوباره تحت تعقیب قرار گرفت؛ قبل‌تر از آن هم احمدی‌نژاد نامه‌ای نوشته بود و شما در صد و چهارمین نشست خبری خود گفتید که بخشی از این نامه مورد پیگیری قرار می‌گیرد، گفت: این پیگیری انجام می‌شود. هر کس از این طایفه یا غیر از این طایفه اقدامات خلاف قانون انجام دهد مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

 

قوه قضاییه به امریکا اجازه دخالت نمی دهد
محسنی اژه‌ای درباره اقدامات اخیر امریکا مبنی بر آزادسازی زندانیان برخی دو تابعیتی ها و زندانیان دیگر، گفت: قوه قضاییه کار خود را مطابق قانون انجام می‌دهد و به هیچ وجه به امریکا اجازه دخالت نمی‌دهد.طبق قانون، فرد ایرانی محاکمه می‌شود؛ درباره افراد دوتابعیتی هم اول اینکه ایران دو تابعیتی را نمی‌پذیرد و بعد هم طبق قانون این افراد محاکمه می‌کند؛ امریکا زور می‌گوید و زبان تهدید دارد که امروز زیان تهدید کارایی ندارد و نمی تواند در برابر کشور مقتدری چون ایران زورگیری کند.از آمریکا می‌خواهیم ایرانیان بازداشت شده در این کشور را آزاد کنند و به او زور نگوید و چون دست شان به ایران نمی رسد به آنان ظلم نکنند.

 

پرونده حسین فریدون
محسنی اژه ای درباره آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون ، گفت: این پرونده مسیر خود را طی می‌کند ؛ تحقیقاتی انجام شد و تحقیقات به این جا رسید که باید قراری صادر شود و وقتی اتهام به صدور قرار رسید، قرار صادر می‌شود.
وی اضافه کرد: پرونده باز و در حال تکمیل شدن است.

 

درباره نامه وکیل بقایی
سخنگوی قوه قضاییه درباره نامه وکیل بقایی و اظهارات تند علیه قوه قضاییه و شخص محسنی اژه‌ای گفت: حداقل درباره خود بنده، از اینکه افرادی که متهم به فساد مالی می‌شوند بعید نیست بخواهند با غوغاسالاری مسیر پرونده را عوض کنند و با فشار به قوه قضاییه مسیر خود را طی کنند .
وی ادامه داد: قوه قضاییه در حدی که لازم باشد موضوعات را رسیدگی می‌کند اما من شخصا این کاره نبودم که در رابطه با مسایل شخصی شکایت کنم ؛ درعین حال اگر موضوعات مربوط به قوه قضاییه و نهادهای دیگر باشد ، دادستان ورود می‌کند .

 

محسنی اژه ای درباره آخرین وضعیت پرونده شهدای منا اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: متاسفانه چیز جدیدی اطلاع ندارم.
پرونده بنیتای 8 ماهه
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد : اینکه به دروغ می‌آورند متهمی با یک فیش حقوقی آزاد شده، این مطالب خلاف واقع است و دادستان ورود می‌کند.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: برای مثال بیش از نصف صفحه یک روزنامه در صفحه ١٧ به دخترخانم هشت ماهه اختصاص داده که بیشتر آن، غلط است؛ شما چه جوابی برای مردم دارید که ذهن مردم را مشوش می‌کنید.
سخنگوی قوه قضاییه از رسیدگی سریع و در عین حال دقیق پرونده بنیتا کودک هشت ماهه که اخیرا کشته شد، خبرداد و گفت: این پرونده برای رسیدگی به تهران احاله شد.
وی با تسلیت به خانواده این کودک هشت ماهه که جانیان به نحوی جان او را گرفتند، افزود: پرونده بنیتا با سرعت و با دقت رسیدگی می‌شود؛ چون خانواده مقتول در تهران زندگی می‌کنند و شروع سرقت از تهران انجام شد، این پرونده برای رسیدگی به تهران احاله شد.
وی با رد حواشی و متهمان پرونده، اظهار کرد: حواشی پرونده صحت ندارد؛ گفته شده متهم اول ١٣٠ سابقه سرقت دارد و با یک فیش حقوقی آزاد شد که صحت ندارد و خلاف است.
محسنی اژه ای افزود: رئیس دادگستری کل استان تهران گفته که متهم پرونده سرقت داشت و در اثنای پرونده مشخص شد ١٣ فقره سرقت داخل ماشین انجام داد و ١۴ ماه از زمان دستگیری بازداشت بود و دادسرا بیش از این نمی تواند متهم را نگهدارد که با قرار وثیقه ١۶٠ میلیون تومانی آزاد شد.
به گفته وی، متهم اصلی به ۵۵ ماه حبس متهم محکوم شد که به دلایل داشتن پرونده های متعدد، اشد حبس یعنی سه ماه حبس باید اجرا می‌شد.
اژه ای اضافه کرد: متهم دوم به اتهام ۴ گرم مواد مخدر شیشه محکوم به حبس جزای نقدی و ضربه شلاق شد که ٢ سال محکومیتش به اتمام رسیده است.
معاون اول قوه قضاییه درباره قرار بازداشت و تامین وثیقه گفت : طبق قانون جدید آیین دادرسی کیفری، قرار بازداشت الزامی نداریم و از طرفی قانون به قاضی اجازه نمی دهد همه جا از قرار بازداشت استفاده کند.

 

تعامل برای انتخاب وزیر دادگستری 
حجت الاسلام محسنی اژه ای در باره تعامل قوه قضاییه با رییس جمهوری در باره انتخاب وزیر دادگستری در دولت دوازدهم گفت: وزیر دادگستری از جمله وزرایی است که طبق قانون از ناحیه رییس قوه قضاییه به رییس جمهور پیشنهاد داده می‌شود و بعد از تایید مجلس هم انتخاب می‌شود.
وی افزود: گزینه هایی مطرح هستند و به صورت رسمی هم مطرح خواهد شد و به هر صورت از قبل تعاملاتی انجام می‌شود و ظرف زمان کوتاهی معرفی خواهد شد.

 

پرونده شرکت آرمان
سخنگوی قوه قضاییه در مورد پرونده آرمان گفت: افرادی در این پرونده با قرار وثیقه بازداشت شدند و در حال بررسی هستیم که آیا سرمایه و اموالشان تکافوی بدهی آنها را می‌دهد یا خیر؟
وی ادامه داد: در مورد مساله واگذاری اموال هشت تعاونی ورشکسته به موسسه کاسپین هم اشتباهی که صورت گرفته این است که این تعاونی ها قبل از واگذاری مفاصا حساب نشدند تا موجودی شان مشخص شود ولی به هر صورت کاسپین در مقام رفع و رجوع مسایل این هشت تعاونی برآمده است.

 

آزادی زندانیان بدهکار مالی 
سخنگوی قوه قضاییه در باره برخی ابهامات در باره زندانیان آزاد شده در برنامه ماه عسل گفت: بدهکاران مالی در زندانها دو دسته اند، عده ای مرتکب جرمی نشده اند و تنها بدهکار مالی هستند ولی برخی جرمی مثل دزدی مرتکب شده اند و مدت مجازات خود را گذرانده اند ولی به شاکی بدهکار هستند و در این آزادی زندانیان، از هر دو گروه وجود داشتند و رسانه ملی باید این مساله را به صورت شفاف برای مردم بیان می‌کرد.
وی افزود: در برنامه ماه عسل به گونه ای به مخاطب توضیح داده شد که مردم تصور کردند زندانیان آزاد شده از مجرمین غیرعمد بودند و ما این تذکر را به آنها دادیم و آنها نیز در برنامه‌های بعدی اصلاح کردند.

همدلی

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
آرمان   1396/6/12 20:13:44

فازسوم پرونده مداحان بازداشتی

دهه اول مرداد بود که شایعه بازداشت چند مداح مطرح شد، اما کمی طول کشید تا این خبر از سوی سخنگوی قوه قضائیه تایید شود. 8 مرداد حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره صحت دستگیری دو مداح معروف کشور و اینکه چند روز بعد این افراد در یک مراسم ختم دیده شدند، گفت: «پرونده در دادسرای ویژه روحانیت مطرح است و اطلاعی ندارم، اما می‌دانم چند نفر دستگیر شدند. می‌دانم دو نفر بازداشت شده بودند و یک نفر با قرار آزاد شده بود. از جرئیات هیچ خبری ندارم، چون پرونده در دادسرای ویژه روحانیت مطرح است.» البته نباید فراموش کرد که در تیرماه برای نخستین بار جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس در توئیت به این موضوع اشاره کرده بود. بنابراین تا این مقطع به گفته سخنگوی قوه قضائیه پرونده دردادگاه ویژه روحانیت بوده و ادعای نماینده رشت هم تایید نشده است. در دهم مرداد فارس نوشت: «یک مقام مسئول در دادسرای ویژه روحانیت گفت: پرونده دوتن از مداحان در دادسرای عمومی و انقلاب تهران مطرح و در حال رسیدگی است. وی افزود: پرونده واصله به دادسرای ویژه روحانیت با قرار عدم صلاحیت به دادسرای عمومی و انقلاب ارسال شده است.» در این مرحله باز هم اتهامات این مداحان بیان نشد و تنها بر عدم صلاحیت دادگاه ویژه روحانیت و ارسال پرونده به دادسرای عمومی تاکید شد، تا اینکه غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران از ارجاع پرونده مداحان به دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد. یک پرونده در 3 دادسرا بدون اعلام موارد اتهامی سبب پرسش‌هایی در افکار عمومی شده؛ به‌ویژه آنکه مداحان مورد اعتماد اقشار سنتی جامعه هستند و ابهام در چرایی بازداشت آنها سبب بی‌اعتمادی تدریجی می‌شود.