محل تبلیغ شما
واردات روغن پالم؛بیش از ۲ برابر !

تاریخ خبر: 1396/4/22

واردات روغن پالم؛بیش از ۲ برابر !

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری استریتس تایمز، داتوک سری ماه، وزیر صنایع و محصولات زراعی مالزی گفت، به لطف افزایش قیمت و رشد حجم صادرات روغن پالم مالزی به ایران در 5 ماهه نخست سال جاری میلادی، ارزش صادرات این کالا به ایران بیش از دو برابر افزایش یافته و به 748.1 میلیون رینگیت مالزی رسیده است.

وی افزود: «در فاصله ماه های ژانویه تا می، ارزش صادرات روغن پالم ما به ایران رشدی 141.5 درصدی داشته از 309.8 میلیون رینگیت به 748.1 میلیون رینگیت رسیده است. قیمت و حجم صادرات این کالا به ایران امسال بیشتر شده است.»

جدیدترین آمار میز روغن پالم مالزی نشان می دهد که در نیمه نخست سال جاری میلادی، ایران 282238 تن روغن پالم از مالزی خریداری کرده است. این رقم نسبت به 132490 تن خریداری شده در مدت مشابه سال 2016 بیش از دو برابر شده است.

5 ماه پیش، وزیر صنایع و محصولات زراعی مالزی در راس هیئتی تجاری و اقتصادی به ایران سفر کرده بود.

سال گذشته ایران 453172 تن روغن پالم خریداری کرده بود و ارزش این میزان صادرات به 331 میلیون دلار رسیده بود.

در سال 2014، ایران تعرفه هایی برای واردات روغن پالم به اجرا گذاشت که بر اساس ان میزان کل واردات روغن پالم به این کشور نباید بیشتر از 30 درصد کل روغن های وارداتی به این کشور نمی بود. در نتیجه میزان فروش روغن پالم به ایران از 997000 تن در سال 2013 به 330970 تن در سال 2015 کاهش یافت.

در ماه مارس 2016، ایران تعرفه اعمال شده بر واردات روغن پالم را برداشت، اما یک مالیات بر واردات 40 درصدی را جایگزین آن کرد، در حالی که مالیات بر واردات سایر روغن های نباتی به ایران تنها 24 درصد است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
روزنامه جوان   1396/4/26 15:51:59

پاي خورشيد و ماه هم به واردات روغن پالم باز شد!
دو سه روز پيش بود كه خبر افزايش دو برابري واردات روغن پالم از مالزي رسانه‌اي شد.
دو سه روز پيش بود كه خبر افزايش دو برابري واردات روغن پالم از مالزي رسانه‌اي شد. اين خبر به نقل از داتوك سري ماه، وزير صنايع و محصولات زراعي مالزي مخابره شده بود و وي درباره ميزان صادرات اين محصول كشور مالزي به ايران اينگونه توضيح داده بود: به لطف افزايش قيمت و رشد حجم صادرات روغن پالم مالزي به ايران در پنج ماهه نخست سال جاري ميلادي، ارزش صادرات اين كالا به ايران بيش از دو برابر افزايش يافته و به 748/1 ميليون رينگيت مالزي رسيده است.

بنا به تأكيد وي در فاصله ماه‌هاي ژانويه تا مي، ارزش صادرات روغن پالم ما به ايران رشدي 141/5 درصدي داشته از 309/8 ميليون رينگيت به 748/1 ميليون رينگيت رسيده است. قيمت و حجم صادرات اين كالا به ايران امسال بيشتر شده است.
پس از انتشار اين خبر اما رسول ديناروند، رئيس سازمان غذا و دارو پاي تريبون رسانه آمد و گفت: واردات پالم كاهش محسوس يافته است!

توجيه آقاي رئيس اما در نوع خود جالب‌توجه است. وي براي رفع و رجوع تناقض آماري در واردات روغن پالم از زبان وزير صنايع مالزي و آماري كه سازمان غذا و دارو و وزارت صنعت كشورمان مي‌دهد پاي خورشيد و ماه را هم به ميان كشيده و در اين باره گفته است: «‌كنترل واردات پالم براساس سال شمسي محاسبه مي‌شود. اين در حالي است كه آمار مطرح شده مربوط به سال ميلادي است. يعني سه ماه آن به سال ۹۵ و سه ماه ديگر به سال ۹۶ مربوط است.»

در نهايت اما آقاي رئيس انگار خودش هم به غير منطقي بودن توجيهش پي برده و گفته است: «واردات ممكن است در يك مقطع نسبت به مدت مشابه سال قبل كم يا زياد شود، مهم ميزان سالانه است كه تاكنون در سقف ۳۰ درصد نياز كنترل شده است.»
با تمام اينها نبايد فراموش كنيم ذهنيت مردم كشورمان درباره مفيد يا مضر بودن روغن پالم، مطابق اطلاعاتي است كه پيش از اين از سوي سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت به آنها داده شد. حالا اگر در تغيير مناسبات سياسي و اقتصادي روغن پالم به يك باره مفيد شده، بهتر است موضوع را گردن خورشيد و ماه نيندازيم.