محل تبلیغ شما
پرونده حمله داعش اوج حاتمی کیا!

تاریخ خبر: 1397/2/19

پرونده حمله داعش اوج حاتمی کیا!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، شب گذشته (دوشنبه 17 اردیبهشت ماه) بخش‌هایی از صحنه‌های فیلم سینمایی "به وقت شام" با حضور بازیگران نقش‌های داعشی این فیلم، در پردیس کوروش برگزار شد.

در این برنامه، جوزف سلامه (بازیگر نقش اصلی داعشی فیلم) سوار بر اسب ابتدا در جلوی پردیس سینمایی کوروش؛ نمایشی کوتاه را اجرا کرد و بعد همراه با چند بازیگر داعشی دیگر و درحالی‌که همگی لباس نیروهای تکفیری را بر تن داشتند، وارد پردیس سینمایی کوروش شدند.

اجرای این برنامه تبلیغاتی زنده که ترس و اضطراب برخی از حاضران در محوطه پردیس را به دنبال داشت، واکشن‌های منفی و انتقادات زیادی را درپی داشت. در فیلم‌هایی که برخی از آنها در فضای مجازی نیز منتشر شده است، تعدادی از زنان و کودکان دیده می‌شوند که هراسان از پردیس کوروش خارج می‌شوند.

به‌رغم آنکه مدیران پردیس سینمایی کوروش تاکید دارند؛ همزمان با این تبلیغات نمایشی زنده، زمان و مکان پخش آن به‌صورت مداوم از طریق رادیو و بلندگوهای پردیس اطلاع‌رسانی شده است و به‌رغم این نقل ازسوی آنان که : «حتی قبل از اجرای نمایش اصلی، تمرین‌های این بازی نمایشی بارها در کوروش برگزار شده است.»، شدت ترس مخاطبان، برنامه اکران این فیلم که همراه با حضور بازیگران و کارگران فیلم در سالن سینمایی کوروش برگزار شد، را تحت‌الشعاع خود قرار داد و موجب شد اعتراضاتی به ابراهیم حاتمی‌کیا صورت بگیرد. به همین دلیل این کارگردان،  از مخاطبانی که احتمالا از این نمایش ناراحت شده بودند، عذرخواهی کرد. 

ابراهیم حاتمی‌کیا سپس با انتشار متنی از مخاطبان عذرخواهی کرد و نوشت:

«بچه‌های گروه تبلیغاتی فیلم «به وقت شام»، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه‌روزی شما در این چند ماه بودم؛ ولی این نمایش کوروش در شان «به وقت شام» نبود. خستگی دو ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند.

من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کوروش بایستد و مردم با او عکس بیاندازند. نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله‌ام نبود و من بی‌خبر بودم.

عزیزانِ آزرده‌خاطر در مجتمع کوروش، اعم از مردم و کسبهٔ محترم، اگر دلی لرزید، اگر وحشتی ایجاد شد، بر ما ببخشید و حلالمان کنید.»

 محمد ذوقی (مدیر روابط عمومی سازمان اوج) نیز با ارسال عکس و متن زیر و با تاکید بر اینکه این مطلب نظر رسمی سازمان اوج نیست، نوشت:

«و اما نمایش تبلیغاتی فیلم به وقت شام در پردیس کورش:

۱- بخش‌های منتشر شده از نمایش تبلیغاتی شب گذشته و نمایش ترس مردم از داعشی‌هایِ نمادین فقط بخش تقطیع شده‌ای از نمایش در پردیس کورش بوده است و فقط براساس یک شیطنت رسانه‌ای پخش شد. به گواه حاضرین در پردیس کورش تمام مردم با آگاهی نسبت به این نمایش واکنش‌های بعضا طنز و جالبی داشتند.

توجه به این‌ نکته ضروری است که هر اقدام رسانه‌ای و تبلیعاتی همیشه مخالفانی دارد. اتفاقا در بین تمام برنامه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای که شاهد بوده‌ام اقدام دیروز طرفدارِ حاضرِ غالبی داشت.

۲- پردیس کورش از چند ساعت قبل با اعلام از سوی رادیو کورش، مردم حاضر در پردیس را از این نمایش با خبر کردند و مردم عزیز حاضر در پردیس نیز با استقبال از این نمایش موبایل به دست منتظر آغاز این نمایش شدند.

همچنین انتظامات کورش با دقت و حضور حداکثری در طول مسیر از اتفاقات احتمالی مراقبت می‌کرد.

وقتی بالای ۱۰۰۰ نفر مشغول گرفتن فیلم و عکس و سوت و هورا و هو کردن داعشی‌ها هستند چگونه باور کنیم فضا رعب و وحشت بوده؟!

۳- ابراهیم حاتمی کیا همانطور که در سالن سینما اعلام کرد به هیچ عنوان در جریان این نمایش نبود و فقط برای اکران مردمی فیلم و همچنین رونمایی از موسیقی متن فیلم دو ساعت بعد از پایان نمایش به کورش رسید که بعد از حضور نیز همراه با جوزف سلامه، هادی حجازی‌فر و کارن همایونفر مشغول دیدار مردمی و تماشای فیلم در کنار مردم شد.

۴- این نوع تبلیغات در تمام دنیا عرف است و کسانی که سینما را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنند کاملا با اینگونه نمایش‌های تبلیغاتی یا تئاترهای خیابانی آشنایی دارند مثل تبلیعات سریال walking dead و...

همانطور که واکنش‌های جالب مردم در پردیس کورش نیز گواه همین نکته بود.

۵- جالب است بعضا افرادی به این نمایش اعتراض کردند که برای تبلیغات فیلمشان دست به دامن تحقیر ایرانی‌ها توسط اعراب شدند و در تبلیغات فیلم متبوعشان به هر بازیگرِ بزرگواری متوسل شدند.

قرار است بزودی فیلم کامل نمایش شب گذشته در پردیس کوروش منتشر شود.»

بخش‌هایی از این بازی نمایشی و واکنش مردم به اجری زنده این تبلیغات را می‌توانید در زیر تماشا کنید. فیلم اول روایت سازمان سینمایی اوج از نمایش تبلیغاتی شب گذشته در پردیس کوروش است و فیلم دوم، تلفیقی از نماهایی‌ست که در فضای مجازی منتشر شده است.

علی سرتیپی مدیر پردیس سینمایی کورش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حرکت نمادینی که شب گذشته دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه قبل از اکران فیلم سینمایی «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا صورت گرفت و عده ای با لباس داعش و اسب در مجتمع حضور یافتند، گفت: به ما اطلاع دادند که قرار است نمایشی برای اکران فیلم «به وقت شام» با حضور ابراهیم حاتمی کیا و عوامل فیلم در پردیس سینمایی کورش برگزار شود که البته اطلاعی درباره نحوه اجرای آن نداشتیم.

وی با تاکید بر اینکه در تمام دنیا چنین نمایش هایی برای اکران فیلم ها صورت می گیرد که با استقبال نیز همراه می شود، توضیح داد: در زمینه ایجاد وحشت بین مردم نیز باید بگویم معمولا در دنیا دوربین مخفی های ترسناک اجرا می شود که باعث ترس و شوکه شدن مردم می شود ولی در نهایت بدون هیچ مشکلی از سوی مخاطب مورد استقبال قرار می گیرد.

این تهیه کننده سینما افزود: حضور بازیگران با چهره های داعشی در پردیس سینمایی کورش یک برنامه تبلیغاتی بود تا بتواند فیلم «به وقت شام» را دوباره بر سر زبان ها بیاورد و جالب است بدانید این اثر سینمایی شب گذشته سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه نسبت به شب های دیگر بیش از ۲ برابر فروش داشت.

وی ادامه داد: شاید در حاشیه اجرای این نمایش یک یا دو نفر ترسیده باشند، اما نباید فراموش کرد که این گونه برنامه ها معمولا برپایه غافلگیری است.

مدیر پردیس سینمایی کورش توضیح داد: از ابتدای امر ما نمی دانستیم سازمان اوج چه ایده ای دارد ولی در نهایت باید بگویم که این نوع تبلیغات به هیچ وجه منفی نیست.

سرتیپی در پایان گفت: پردیس سینمایی کورش محلی برای نمایش فیلم های مختلف است و همه صاحبان آثار اگر درخواست هایی داشته اند این مجموعه سعی کرده تا به این درخواست ها پاسخ مثبت دهد.

حاتمي‌كيا پوزش خواست

آرمان- مرتضی خبازیان: حاشیه‌های اکران «به وقت شام» در جشنواره فجر به کنار، تعجب اهالی سینما و حتی مردمی که پای تلویزیون می‌نشینند هم از تکرار بی‌دریغ آنونس فیلم به کنار، دوشنبه بعدازظهر کسانی با ظاهری شبیه داعشی‌ها به مجتمع تجاری فرهنگی کوروش حمله کردند.حمله گروهی از دست‌اندرکاران «به وقت شام»، با گریم و آرایش سینمایی به قصد بازگرداندن فیلم به سطح اول خبرها و فروش بیشتر بود اما آنها در محاسبات خود اشتباه کرده بودند و با این کار نشان دادند که درک و فهم شرایط اجتماعی کار سختی است و از عهده هر کسی بر نمی‌آید. ماجرای حمله نمایشی به قصد افزایش فروش فیلم در شرایطی اتفاق افتاد که هنوز یک سال از حمله داعش به ساختمان مجلس و حرم امام نگذشته است. شاید برای دست اندرکاران فیلم که مردم را به شکل اسکناس می‌بینند و در جمع کردن آنها چنین نامعقول تلاش می‌کنند، تمرکز کردن بر ماجرای سختی که همین روزها دادگاه عواملش درحال برگزاری است چندان بی‌ربط به فروش فیلم نباشد. حالا بلیت‌های نیم‌بها و ربع‌بها به‌کنار، تکرار بی‌وقفه آنونس به کنار، برای فهم اینکه خانواده‌هایی که برای گذراندن یک بعد از ظهر آرام به مجتمع کوروش می‌آیند، از این اتفاق خواهند ترسید، عوامل چنین برنامه‌ای نیاز به چقدر فسفر داشته‌اند؟ اینکه برنامه‌ای تبلیغاتی از این زاویه طراحی شود، در حالی که همین روزها دادگاه عوامل داعش در حال برگزاری است، از مغز چه نابغه‌ای می‌تواند سرزده باشد؟ طراح چنین برنامه‌ای خیال کرده که اگر مدیر مجتمع را در جریان بگذارد و کسی به شکل گوینده‌‌های لاله‌زاری مدام یادآوری کند که «بشتابید، بشتابید... که اکران امشب به وقت شام حال و هوای دیگری دارد»، کارش را به درستی انجام داده است؟ دیگر کسی نمی‌ترسد؟ شاید فکر کرده هر چه بیشتر مردم را بترساند بهتر هم خواهد بود. از چنان مغزهایی، چنین تصوراتی هم تراوش خواهد کرد.
اشتباه گرفتن با هالیوود!
حمله ناگهانی مردانی که شبیه داعشی‌ها گریم شده بودند به مجتمع کوروش، به عنوان برنامه‌ای تبلیغاتی موجب ترس و وحشت زنان و کودکانی شد که به پردیس کوروش رفته بودند. این برنامه با اطلاع مدیریت مجتمع بوده و ساعاتی قبل از حمله داعشی‌ها از بلندگوها خبرش را به مردم حاضر در مجتمع می‌داده‌اند. کمی بعد چند بازیگر در طبقات به راه افتاده و با همان لحن خاص جملاتی را با خشم بیان می‌کردند، زنان و کودکان با چهره‌های بهت‌زده و جیغ و فریادهای بی‌امان نظم کل پردیس را بهم ریخته بودند و خانم جوانی از هوش رفت. وحشی‌های داعشی تا جایی جولان دادند که مردم متوجه ماجرا شدند. بعد از آن گروهی به تمسخر ایستاده و گروهی به سلفی گرفتن مشغول شدند و جو آرام شد. مدیر پردیس سینمایی کوروش اعتقاد دارد، عوامل این فیلم به هدف‌شان رسیده‌اند. او از منظر فروش، از این ماجرا دفاع هم کرده است! علی سرتیپی گفت: «به ما اطلاع دادند که قرار است نمایشی برای اکران فیلم «به وقت شام» با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا و عوامل فیلم در پردیس سینمایی کورش برگزار شود که البته اطلاعی درباره نحوه اجرای آن نداشتیم». این سخن از سرتیپی به وضوح نشان دهنده آن است که حتی او هم متوجه زشتی ترساندن مردم شده است. در عین حال چون یک سوی ماجرا مجتمع پردیس بوده، ادامه داده: «در زمینه ایجاد وحشت بین مردم نیز باید بگویم معمولا در دنیا دوربین مخفی‌های ترسناک اجرا می‌شود که باعث ترس و شوکه شدن مردم می‌شود، ولی در نهایت بدون هیچ مشکلی از سوی مخاطب مورد استقبال قرار می‌گیرد». جمله دوم سرتیپی نکته دیگر را روشن می‌کند؛ اینکه او مجتمع پردیس را با هالیوود اشتباه گرفته است و خیال کرده که مثل همان فیلم‌ها که مخفیانه گرفته می‌شود، دوربینی دارد از این ماجرا فیلمبرداری می‌کند، او احتمالا فراموش کرده که اینجا موضوع تبلیغ فیلم است، فیلمی که بارها و بارها آنونس آن از سیما پخش شده و ربطی به دوربین مخفی ندارد.
حاتمی‌کیا؛ مواظب باش!
ابراهیم حاتمی‌کیا در سینمای بعد از انقلاب سهمی ماندگار دارد. سهم او از سادگی و صمیمیت «دیده‌بان» شروع شد و با «مهاجر» اوج گرفت. اگر چه او در«آژانس شیشه‌ای» وزن بدنش را روی یک پا انداخت و کمی به طرف راست متمایل شد و این بسیار بسیار عده‌ای را خوش آمد اما او در فیلم بعد نشان داد که از روی یک پا ایستادن خسته می‌شود و پا عوض می‌کند. چنین بود که بعد از «موج مرده» چند بار خودش را شرح داد. با این همه حاتمی‌کیا این سال‌ها حال و هوای دیگری دارد. او که دوره جدید فیلم‌سازی‌اش را با «چ» آغاز کرده و با «به ‌وقت شام» ادامه داده، مثل هر هنرمندی گاهی نگران مخاطب هم می‌شود و این طبیعی است. طبیعی است که برای فروش فیلم هر چه بیشتر تلاش شود و حتی طبیعی است که بلیت با قیمت پایین در اختیار مدارس و دانشگاه‌ها قرار گیرد که همه بتوانند فیلم را ببینند. فیلم درباره داعش است؛ درباره سبعیتی که داعشی‌ها در این منطقه نشان دادند و بازخواندن آن، هربار قصه‌ای نامکرر است. حاتمی‌کیا بعد از گسترش‌ حاشیه‌های این اقدام تبلیغاتی واکنش نشان داد و سعی کرد هم دل دوستانش را نگه دارد و هم از مردم ترسیده عذرخواهی کند. او نوشت: «بچه‌های گروه تبلیغاتی فیلم «به وقت شام»، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه‌روزی شما در این چند ماه بودم؛ ولی این نمایش کوروش در شأن «به وقت شام» نبود. خستگی دو ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند. من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کوروش بایستد و مردم با او عکس بیاندازند. نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله‌ام نبود و من بی‌خبر بودم. عزیزانِ آزرده‌خاطر در مجتمع کوروش، اعم از مردم و کسبه‌ محترم، اگر دلی لرزید، اگر وحشتی ایجاد شد، بر ما ببخشید و حلال‌مان کنید».
واکنش‌‌ها
این که ابراهیم حاتمی‌کیا از ماجرا بی‌خبر بود و حتی عذرخواهی او جلو موج توئیتری را نگرفت. مخالفان فیلم که از همان حاشیه‌های جشنواره پیدا بود تعداد قابل توجهی هستند، انگار فرصتی پیدا کرده بودند که بر حاتمی‌کیا یورش ببرند و کارنامه سنگین او را مخدوش کنند. در کنار توفان توئیتری، اهالی سینما هم وارد کارزار شدند. هومن حاجی عبدالهی بازیگر سریال پایتخت با انتشار عکسی از درگیری با داعشی‌ها در این سریال نوشت: «برای دوزار فروش بیشتر دارن ملت رو به خاک و خون میکشن، سوار بر اسب و با تیپ داعشی میان تو مرکز خرید زن و بچه مردم رو سکته میدن، آقا قول میدیم بیایم ببینیم...» و احمد ایراندوست بازیگر فیلم اخراجی‌ها در اینستاگرامش نوشت:«این روزها حال ایرانی خوب نیست، از تو بعید بود همشهری، خداروشکر کورش نبودم یهو کلت می‌کشیدم ناکارشون می‌کردم». داریوش فرضیایی چهره شناخته شده برنامه‌سازی کودکان در پستی نوشت: «اکران این فیلم هم می‌توانست مثل همه فیلم‌های دیگر خیلی متین و سنگین با حضور دست اندرکاران در بین مردم برگزار شود، اما متاسفانه با این حرکت زشت و دور از شأنی که دوستان انجام دادند بیشتر مردم رو جری و خشمگین کردند». محسن آزرم منتقد و روزنامه‌نگار نیز در توئیتی نوشت: «همین که کسی فکر کند با داعشی‌های اسب سوار و شمشیر به دست می‌تواند برای «به وقت شام» تماشاگر پیدا کند، یعنی دهه‌اش گذشته است». او برای اظهار نظر سخت خود به دیالوگ ماندگاری از آژانس شیشه‌ای اشاره کرده است. این حرکت در میان چهره‌های ورزشی هم مخالفانی داشت، محمد خاکپور، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران برای حاتمی‌کیا نوشت: «جناب آقای حاتمی‌کیا؛ در افکار پریشان خود همیشه فکر می‌کردم شما از جنس مردم هستید! و هر کاری را به نرخ روز انجام نمی‌دهید. اما وقتی دیدم نان شب خود را به قیمت وحشت روحی همسران و خواهران ایران زمین و ایجاد هزاران لطمه و صدمه روحی به خردسالانی که برای تفریح و بازی به مراکز خرید آمده‌اند به‌دست می‌آورید و به هیچ وجه این ترس و وحشتی که قطعا سالیان دراز در ذهن این کودکان باقی خواهد ماند و مشکلات عدیده‌ای را برایشان ایجاد خواهد کرد برای شما مهم نیست، از خودم بدم آمد نه از شما!»

 

بمب داعشی کوروش چگونه خنثی شد

پولاد امین|  نمایش فیلم به وقت شام و بعد از آن سری پنجم سریال پایتخت؛ در تمام چند ماه اخیر بهانه‌ای بوده برای ایراد این پرسش که: نمی‌دانید اگر جلوی داعش در بیرون از مرزها گرفته نمی‌شد چه بلایی سر مردم و شهرهامان می‌آمد! آنهایی که شامگاه روز گذشته در مجتمع تجاری کورش حضور داشتند، این کابوس مجسم را که در ماه‌های اخیر به کرات گفته شده، پیش چشم خود به‌طور زنده تجربه کردند.
شامگاه دیروز انبوه مردمی که در طبقات تجاری، فودکورت و البته پردیس سینمایی این مجتمع درحال وقت‌گذرانی و خرید بودند با دیدن اتفاقی که در تمام چند وقت اخیر کابوس شبانه‌شان بوده، شوکه شدند. هجوم داعش به تهران؛ نخستین جمله‌ای بود که در پی این اتفاق در شبکه‌های مجازی درج شد. ظاهر ماجرا هم البته چیزی جز این نبود. عده‌ای بی‌توجه به اطراف‌شان در صف سینما یا خرید و غذاخوردن بودند که به ناگاه دیدند چند داعشی گردن کلفت با اسلحه و قطار فشنگ و اسب(!) به کورش هجوم آوردند. واکنش غریزی مردم در این حین تماشایی بود. جیغ و فریادهای زنان و کودکان و مردانی که فرار را بر قرار ترجیح داده بودند، فضایی آشوب‌زده در کورش ساخته بود. فریادهای داعشی‌ها مو بر تن سیخ می‌کرد. زنی که شوکه شده و فریادهای هیستریک می‌کشید در گوشه‌ای روی زمین افتاده بود. شاهدان عینی می‌گویند که داعشی‌ها بسیار باورپذیر بودند. یکی به شوخی می‌گفت حتی باورپذیرتر از داعشی‌های فیلم به وقت شام. داعشی‌هایی که به غذاهای سفارش داده شده هم رحم نکرده و سینی‌های غذا را از روی میزها زمین ریخته یا خود به بدن زدند!
به وقت کورش
تمام این اتفاقات سکانسی بود از تبلیغات فیلم به وقت شام. سکانسی حیرت‌انگیز که قرار بود مردم را در فضای فیلم قرار داده و آنها را به دیدن فیلم ترغیب کند. اتفاقی که اگرچه در کمپین‌های تبلیغاتی فیلم‌ها در خارج از کشور سابقه دیرینه‌ای دارد، اما از این رو که بدون اعلام قبلی و به شیوه‌ای بسیار واقع‌گرایانه انجام شد، شمار زیادی از مردم را شوک‌زده به خانه‌هاشان فرستاد.
اتفاقی که از همان لحظه اول بازتاب رسانه‌ای پررنگی یافته بود؛ وقتی روشن شد که تبلیغ فیلم به وقت شام ابراهیم حاتمی‌کیا بوده، واکنش‌های تندوتیزی را موجب شد و می‌شود گفت که رسانه‌های رسمی و غیررسمی جناح‌های مختلف به تقبیح آن مبادرت ورزیدند. حتی سایت محافظه‌کار سینما سینما که تاکنون حامی به وقت شام و لاتاری بوده با درج مطلبی با عنوان «فروش به چه قیمت؟» این اقدام را زیر سوال برد و در مطلبی دیگر به نقل از کامبیز نوروزی حقوقدان آورده: در این مثلاً تبلیغ وحشت‌آور و خطرناک که موجب ترسیدن مردم شده است، اگر بر اثر ترس به کسی کمترین آسیبی وارد می‌شد، عوامل اعم از طراحان و مجریان به موجب ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی ترساننده حسب تعاریف جنایات عمدی و غیرعمدی مسئول هستند.
واکنش حاتمی‌کیا
بازتاب منفی این اقدام تبلیغاتی چنان بود که ابراهیم حاتمی‌کیا ترجیح داد پای خود را از این جریان بیرون بکشد. به گزارش ایلنا ابراهیم حاتمی‌کیا در یادداشتی نوشت: بچه‌های گروه تبلیغاتی فیلم به وقت شام، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه‌روزی شما در این چند ماه بودم؛ ولی این نمایش کورش در شأن به وقت شام نبود. خستگی دو ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند. من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کورش بایستد و مردم با او عکس بیندازند. نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله‌ام نبود و من بی‌خبر بودم. عزیزانِ آزرده‌خاطر در مجتمع کورش، اعم از مردم و کسبه محترم، اگر دلی لرزید، اگر وحشتی ایجاد شد، بر ما ببخشید و حلال‌مان کنید.
هجوم خارجی‌ها
تهیه‌کننده به وقت شام در پاسخ به حواشی این اقدام نوشت که این نوع تبلیغات در تمام دنیا عرف است و کسانی که سینما را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کنند کاملا با این گونه نمایش‌های تبلیغاتی یا تئاترهای خیابانی آشنایی دارند. تهیه‌کننده، تبلیغات سریال walking dead را مثال آورد؛ که حق با او بود و در آن سریال نیز از تبلیغات محیطی مشابه استفاده شده بود. هواداران به وقت شام نیز در ادامه تصاویری از حضور بازیگران «گیم آو ترونز» در میان مردم شهر را منتشر کردند. سینمادوستان هم خود به نمونه‌هایی مشابه که بیشترشان در فیلم‌های به اصطلاح زامبی رخ داده آشنایی دارند. اما این‌جا نباید به این موضوع اشاره کرد که این موارد با هم تفاوت ماهوی دارند و در نمونه‌های خارجی، هیچ‌کدام از کابوس مشترک یک ملت برای ترساندن آنها استفاده نشده؛ اتفاقی که به وقت شام مرتکب آن شد و پای داعش را به زندگی روزمره مردم باز کرد. هاشم تفکری بافقی در گفت‌وگو با «شهروند»: باید انفجار انجام می‌دادیم اما ما را لو دادند
رضا جمالی| ‌هاشم تفکری بافقی، مردی که با هیبتی آشنا وارد پردیس کورش شد و خیلی‌ها گفته‌اند که از حرکت او برخی ترسیده‌اند با «شهروند» گفت‌وگو و این موضوع را رد کرده است. او با هیبتی آشنا، همان مردی که در فضای مجازی با دیالوگ مکتوب «چطوری ایرانی» معروف شده که حتی اگر  کسی فیلم به وقت شام را ندیده باشد او را می‌شناسد. ازبس چهره و دیالوگ او را در گرانی دلار یا هر جای دیگر دیده‌اند. درباره او حرف و حدیث زیاد است. یکی می‌گوید رانت دارد و دیگری می‌گوید جذب فلان‌جا شده است. او در 26سالگی تهیه‌کننده یک برنامه در شبکه دو بود. برخی مانند «خبرآنلاین» او را نخستین رپ حزب‌اللهی نامیده‌اند. آن هم در‌سال 88؛ پدر معنوی‌اش را «وحید یامین‌پور» دانسته‌اند که توانسته او را وارد تلویزیون کند.
ترانه «زندانی عدالت برو به سمت سلول» از او درست در زمان بازداشت بقایی معاون محمود احمدی‌نژاد منتشر شد اما خودش تأکید دارد که این ترانه را چهار‌سال قبل خوانده و به هیچ عنوان ربطی به بقایی ندارد.‌ هاشم تفکری درباره ایجاد وحشت در پردیس کورش گفت: اگر برنامه دست من بود این طور اجرا نمی‌شد. با یک انفجار و با تیراندازی و کلی ایجاد وحشت.
او درباره دلیل این کار هم گفت: من معتقدم این کار باید کاملا واقعی به نظر می‌رسید تا مردم خطر داعش را از نزدیک لمس کنند. اما متاسفانه برنامه به هم ریخت. مسئولان پردیس اجازه ندادند ما برنامه را این طور اجرا کنیم. نیم ساعت قبل از اجرا هم، هر چند دقیقه یک بار اعلام می‌کردند که قرار است اتفاقی بیفتد و مردم نترسند همین شد که وقتی برنامه را اجرا کردیم مردم جمع شدند دورمان و کلی سلفی گرفتند. البته آن آغاز برنامه که با اسب وارد شدیم شوک کوچکی ایجاد شد اما مسئولان طوری اعلام می‌کردند که اگر گریم نداشتم می‌رفتم و می‎گفتم تو را خدا این‌قدر ما را لو ندهید!
تفکری این را هم گفت: من این حجم از هجمه را نمی‌فهمم. به این دلیل که کسی نترسید. مدیر پردیس هم مصاحبه کرد و گفت که کسی نترسیده و ماجرای آن فیلم‌های منتشر شده هم به نظر من برنامه‌ای خاص داشت البته من نمی‌خواهم قضاوت کنم.  

شهروند

« قانون» تبعات روانی و اجتماعی تبلیغات ناهنجار در یک مجتمع تجاری را بررسی کرد

به وقت «ترس»!

گروه جامعه

ناگهان در پاساژ کوروش باز می‌شود و چندین مرد با لباس‌های نظامی و اسلحه به دست وارد تصویر می‌شوند. آن‌ها فریاد می‌زنند و به سوی مردمی حمله می‌کنند که در آن ساعت روز برای تفریح و استراحت، آنجا را انتخاب کرده‌اند. زن‌ها و بچه‌ها فریاد می‌کشند و نظامی‌ها با صورت‌هایی که روی آن پارچه هایی بسته شده است به اطراف حمله می‌کنند. این اتفاق زمانی می‌افتد که سال‌هاست مردم ترس از روبه‌رو شدن با گروه خودمختار نظامی‌ای به نام داعش را دارند.

سال گذشته یک گروه تروریستی داعشی به ساختمان مجلس حمله کرد و شهروندانی که در مجتمع کوروش با حمله چند داعشی‌پوش رو به‌رو شدند، تنها چیزی که به خاطرشان آمد این بود که داعش به آن‌ها حمله کرده است.مردم آن‌قدر ترسیده بودند و فریاد می‌کشیدند که حتی دوربین فیلمبرداری راکه در پشت افراد نمایش‌دهنده بود، ندیدند. میان جمعیت چند نفر از حال رفتند. حتی میان آن همه ترس و وحشت همه فراموش کردند که این مرد ریش قرمز را جایی در فیلم حاتمی‌کیا دیده‌اند. همه چیز جایی میان رویا و حقیقت گم شد و ترس و اضطرابی شدید بر فضا حاکم شد. بازیگران نمایش به در خروجی که رسیدند با تذکر یکی از شهروندانی که در آن مجتمع بود، مواجه شدند. این در حالی است که این گروه تبلیغاتی برای فروش بیشتر فيلم «به وقت شام» این نمایش را تدارک دیده و مجوزهای لازم را از نهادهای نظارتی و حراستی برای این کار گرفته بود. نهادهایی که هیچ توجهی به آرامش و آسایش مردم نکرده بودندو اجازه این کار را دادند. یکی از کسانی که آن روز با چشم‌های خودش شاهد ماجرا بوده، می‌گوید:«مردم همه ترسیده بودند، زن‌ها جیغ می‌کشیدندو بچه‌ها مات و مبهوت نظامی‌هایی را تماشا می‌کردند که فریاد می‌زدند. بعد از تمام شدن نمایش، آمبولانس اورژانس از راه رسید تا شهروندانی را که از ترس و اضطراب از حال رفته بودند، درمان کند». او در ادامه با اشاره به اینکه چنین نمایشی بسيار غیرمترقبه اتفاق افتاد، می‌گوید:« ای‌کاش مسئولان قبل از این نمایش به ما اطلاع می‌دادند تا همه منتظر نمایش باشند اما اینکه ناگهان با آن هیبت‌ها به ما حمله کردند، خشونت محض بود». شاید کودکانی در آن جمع باشند که تا سال‌ها این تصویر را فراموش نکنند و با نام داعش رنگ از رخ‌شان برود و خواب شب‌شان را متشنج کند. ای کاش مسئولانی که این نمایش را برای تبلیغ فیلم راه انداختند، قدری هم به امنیت مردم و تبعات وارد کردن این خشونت به آن‌ها فکر می‌کردند. دكتر سامان توكلي روان‌پزشك در گفت و گو با قانون با بيان اينكه تصاويرمربوط به نمايش تبليغاتي فيلم «به وقت شام » را ديده است گفت:«فقط می‌توانم بگویم بسیار تعجب کردم و تأسف خوردم از این که چرا هنرمندان و کسانی که به ساخت فیلم‌های ارزشی شهره‌اند برای معرفی و تبلیغ فیلم خود از چنین شیوه‌ ناهنجار، ضدارزشی و آسیب‌زایی استفاده کرده‌اند. تعجب از این که آیا جلب توجه مردم به یک فیلم یا احیانا جذب تماشاچیان و نگاه به گیشه می‌تواند توجیه‌کننده‌ی چنین شیوه‌ای باشد؟ رابطه رسانه و سلامت روان رابطه ای است که از طرفی می‌تواند بسیار سازنده باشد و از طرف دیگر آسیب‌ها و تبعات منفی داشته باشد. درباره‌ جنبه‌های مختلفی که ممکن است رسانه‌ها بر سلامت و سلامت روان مردم نقش داشته باشند صحبت شده و سمینارهای مفیدی برگزار می‌شود، اما این جنبه از رابطه‌ بین رسانه و محصولات فرهنگی با مردم، در نوع خود بدیع و البته بسیار ناهنجار است. این‌جا دیگر شاهد اثرات ضمنی و تلویحی رسانه نیستیم و می‌توان گفت شاهد اعمال آشکار خشونت و آسیب به سلامت روان افرادی بوده‌ایم که از بی‌تدبیری گردانندگان این برنامه و بدشانسی خود در معرض این خشونت قرار گرفته‌اند.»

اگر به سلامت روان کمک نمی کنید آسیب نزنید

در جامعه ای که بسترهای التهاب در آن وجود دارد و آدم ها هر لحظه منتظر یک اتفاق جدید هستند باید امنیت روان مردم را مد نظر قرار داد. توکلی با بیان اینکه متخصصان سلامت روان و اصحاب رسانه تلاش می‌کنند تا از ظرفیت‌های رسانه برای ارتقای سلامت روان استفاده شود و اگر فیلم یا سریالی ناخواسته تصاویری تحریف‌شده و غیرواقعی از بیماران دچار اختلالات روانی به نمایش می‌گذارد که منجر به انگ زدن به این بیماران است، آن‌ها را شناسایی و اصلاح کنند، ادامه داد: «جزییات و ظرایفی در انتشار اخبار و اطلاعات مرتبط با سلامت روان وجود دارد و تلاش می‌شود به آن‌ها توجه شود، مانند این که اخبار مربوط به خودکشی و امثال آن چگونه منتشر شوند تا تبعات منفی نداشته باشد و منجر به پدیده‌ی خودکشی تقلیدی نشود. یا این که چه طور می‌توان از تعامل اصحاب رسانه و متخصصان سلامت روان برای ارتقای سلامت روان جامعه استفاده کرد. اما این شکل نوظهور و آسیب‌رسان که اخبار آن را شنیده‌ایم، باعث می‌شود بخواهیم به دست‌اندرکاران آن، که بی شک اقلیتی کوچک در بین فعالان عرصه‌ فرهنگ و هنرند، بگوییم «از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم/مرحمت فرموده ما را مس کنید» و اگر به سلامت روان جامعه نمی توانید کمکی کنید حداقل به این شکل مستقیم به آن آسیب نرسانید.» توکلی با اشاره به اینکه در رویارویی انسان‌ها با حوادث خطرناک و آسیب‌ها و اتفاقات استرس‌زا آنچه اهمیت دارد تجربه‌ ذهنی کسانی است که در معرض آن قرار گرفته‌اند، افزود: «این موضوع کاملا شناخته‌شده‌ای است که افرادی که در معرض اتفاقاتی قرار می‌گیرند که احساس می‌کنند جان خودشان یا اطرافیان‌شان در معرض خطر است، ممکن است دچار واکنش‌های شدید روانی بشوند که خود را به شکل اختلالات مختلف، مانند اختلال استرس حاد یا اختلال استرس پس از آسیب، نشان می‌دهد. تأکید می‌کنم آن‌چه در آسیبی که افراد می‌بینند تعیین‌کننده است تجربه‌ی ذهنی افراد از آن واقعه است، و نه نیت کسی که چنین اتفاقی را ایجاد کرده است. در واقع، ممکن است در بعضی افراد تجربه‌ی ذهنی آن که بی‌خبر شاهد حمله‌ چند نفر با لباس و ظاهر داعشی و اسلحه به دست باشند، الزاما تفاوتی با این نکند که شاهد سرقت فردی با تهدید اسلحه است. آنچه در آسیب واردشده به فرد در آن لحظه نقش دارد رعب و وحشتی است که تجربه می‌کند، و نه این که آن یکی برای تبلیغ یک فیلم ارزشمند بوده و این یکی برای سرقت پول». این روان‌پزشک درباره تاثیرات روانی منفی که حوادثی از این دست با توجه به اتفاق های روز روی مردم می گذارد می‌گوید: «در شرایطی که جامعه در معرض اخبار و اتفاقات نگران‌کننده است، حالت گوش به زنگی و احساس خطر در افراد بیش‌تر خواهد بود. وقتی بی‌ثباتی‌های اقتصادی هر روزه، اخبار ناامنی کشورهای هم‌جوار و منطقه، نگرانی از وضعیت و ثبات جایگاه بین‌المللی کشور و تأثیرات تغییر در وضعیت برجام، خاطره‌ اخبار اقدامات وحشیانه‌ داعش و خاطره‌ حمله‌ داعش در تهران، در کنار اخبار محاکمه‌ی افراد منتسب به داعش هر روز در رسانه‌ها کنتشر می‌شود، چنین بی‌ملاحظگی و نوآوری آسیب‌زایی برای تبلیغ یک فیلم نگران‌کننده است.»

مسئولان این ایجاد وحشت باید پاسخگو باشند

ایجاد ترس در هر کدام از آدم ها با توجه به شرایط زندگی شان است. این موضوعی است که توکلی هم به آن اشاره می کند و می گوید: «این نمایش خشونت می‌تواند برای افراد ترس های شدیدی را ایجاد کند و تبعات روانی کوتاه‌مدت یا درازمدتی برای آنان داشته باشد. اگر افرادی در نتیجه‌ این برنامه آسیب ببینند، طبیعتا کسانی که در اجرای چنین برنامه‌ای نقش داشته‌اند، مسؤول آن هستند. آنچه بیش‌تر باعث نگرانی می‌شود این است که می‌دانیم مسؤولان و نهادهای مختلف درباره‌ مسایلی که با امنیت جامعه ارتباط دارد تا چه حد حساسیت و دقت دارند که گاهی ممکن است از نظر برخی افراد این حساسیت‌ها بیش از حد هم باشد. می‌دانیم که برای ضبط هر برنامه‌ای در یک‌ مجتمع پرجمعیت قاعدتا چه حساسیت‌هایی وجود دارد و نیاز به اخذ مجوزهای مختلف از نهادهای مختلف است، از مدیریت و حراست خود مجتمع تجاری گرفته تا نهادهای انتظامی. گیریم که تهیه‌کنندگان یا مدیر تبلیغ یک فیلم، به هر دلیلی به حساسیت‌های این کار توجه نداشته‌اند، بقیه کسانی که در این زمینه مسؤولیت داشته‌اند هم آیا به آن بی‌اعتنا بوده‌اند؟ چه طور ممکن است در قلب شهر تهران چنین صحنه‌ای با حمل سلاح یا شبیه سلاح و بدون اطلاع شاهدان و مسؤولان ساخته شود؟ آیا ممکن است تنها به صرف اعتماد به نام کارگردان یا تهیه‌کننده‌ای سرشناس و معتبر و مورداعتماد، روال‌های معمول برای نظارت و صدور مجوز ساده گرفته شده باشد، آن هم در چنین برنامه‌ای که واقعا می‌تواند در شهروندان ایجاد رعب و وحشت کند؟» این روان‌پزشک یکی از مسائل مهم را بررسی موضوع و پاسخ‌گویی افراد دخیل در این اتفاق می‌داند و می گوید:«فکر می کنم به هر حال مسؤولان حفظ نظم و امنیت مردم و جامعه باید این موضوع را بررسی کنند و اگر افرادی بدون مجوزهای لازم چنین اقدامی کرده اند، در قبال آن مسؤول هستند و اگر هم به هر دلیلی با اطلاع و گرفتن مجوز بوده است، باید افراد و نهادهای مرتبط در این زمینه پاسخ‌گو باشند و تدبیرهای لازم برای تکرار نشدن آن اندیشیده شود.» توکلی در ادامه گفت که من اطلاعی از جزییات و روند و نقش افراد مختلف در این اتفاق ندارم و ادامه داد:« اما در جایی خواندم که آقای حاتمی‌کیا عذرخواهی کرده‌اند و گفته‌اند تصور می‌کردند قرار است فردی با ظاهر شخصیت ریش‌قرمز فیلم در بیرون مجتمع بایستد و مردم با او عکس یادگاری بگیرند. باید خوش‌حال باشیم که ایشان به سهم خود تا حدی مسؤولیت این اتفاق را پذیرفته و عذرخواهی کرده‌اند، اما هم‌چنان می‌توان به این موضوع فکر کرد که چرا ممکن است مردم بخواهند دست در گردن شخصیت قهرمان داعشی یک فیلم بیاندازند و لبخند بزنند و عکس یادگاری بگیرند. به هر حال، احتمال رواج خشونت‌های ریز و درشت در جامعه موضوعی است که باید به ابعاد مختلف آن توجه داشت و ساده از کنارش نگذشت.»

ترویج خشونت فکری در جامعه بس است

این اولین بار نیست که صحنه های خشونت بار فیلم ها به جامعه کشیده شده است. سال هاستنهادهای تبلیغاتی بیلبوردهایی را با صحنه های خشونت بار در سطح شهر نصب می کنند که حتی دیدن آن خواندن عبارت های روی آن به نوعی ترویج خشونت است. مجید ابهری جامعه شناس درباره ترویج خشونت در جامعه با المان های شهری و تبلیغاتی در گفت و گو با قانون می گوید:« متاسفانه در جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم درو دیوار شهرها پر از خشونت و عبارت های تهدید آمیز است. از تابلوها تا دیوارنویسی ها. بعضی اوقات تصاویر تصاویر مربوط به فیلم هایی است که دارای صحنه های تیراندازی و خشونت های عجیب است.» او درباره تاثیرات این خشونت می گوید:« این تقویت نوعی خشونت فکری و روحی در جامعه است.به همین دلیل است که روز به روز آمار خشونت در جامعه ما بالا می رود و درگیری های میان افراد نیز رشد پیدا کرده است.» ابهری با اشاره به اینکه امروزه جامعه ما بیش از هر چیزی به آرامش نیاز دارد و باید لطافت رفتاری و روانی نیاز داریم می گوید:« ما باید بتواند زخم ها و ناهنجاری های گذشته را فراموش کنیم. این نمایش خشونتی که بی اطلاع مردم ناگهان اجرا شده است وحشت در میان مردم ایجاد کرد. خشونت های فیزیکی از سویی جامعه را به طرز تاسف آوری به سوی خشونت سوق می دهد. بهتر است برنامه ریزان به موضوع نشاط و آرامش فکری مردم توجه کنند.»

نمایش عجیب دوشنبه شب در مجتمع و پردیس سینمایی کوروش با حاشیه های بسیاری همراه شد

به وقت داعش

میرا قربانی فر

با صدای بلند شعارمی‌دهندوفریاد می‌زنندوازپله برقی‌های مرکزتجاری کوروش بالامی‌آیند. همگی لباس‌های سیاه بر تن دارندودستارهای سیاه وتیره به سر کرده اند.باصورت هایی نتراشیده و ریش های بلند،شعارهای مذهبی می دهندوبه سمت فودکورت مرکزتجاری کوروش می روند.بادست به غذاها چنگ می زنندوصندلی را پرت مي‌کنند.اسلحه دردست دارندوبرخی نیزشمشیرهایی را که دست گرفته‌انددرهواتکان می دهند.درابتدا فقط کنارشان مردمانی که گوشی موبایل به دست دارند، دیده می شونداما کمی که جلوتر می روند،ناگهان صدای فریادمردان ، زنان وجیغ های کودکان شنیده می‌شود که وحشت زده می‌گریزندوفیلم قطع می شود؛ اما فیلم های دیگری در راه است. ویدیو هایی که در آنان جزییات بیشتری ازترس مردم حاضر درمرکزخرید دیده می شود.

تمام توصیفات بالا نه لحظه هایی ازیک فیلم سینمایی بلکه اتفاقی بود که دوروز قبل درمرکز تجاری و پردیس سینمایی کوروش رخ داد.جایی که یکی ازسالن های سینمایش«به وقت شام»، به عنوان آخرین فیلم ابراهیم حاتمی کیا را بر پرده اکران دارد.فیلم های بعدی و شهادت شاهدان عینی البته جزییات دیگری از ماجرا را نیز روشن می‌کرد.

دیروز خبرپردیس سینمایی کوروش در صدر اخبار بود.آنچه به شکل غریبي دوشنبه عصردرمرکز خریدوپردیس سینمایی کوروش رخ داد،‌آن‌قدردورازذهن بودکه حتی برای ساعتی توانست خبرهای مربوط به تصمیم اخیر رییس‌جمهور آمریکادررابطه بابرجام رانیزتحت شعاع خودقراردهد.

اولین خبر کوتاه بود؛ اینکه اشخاصی با پوشیدن لباس داعش در مجتمع کوروش سعی کرده‌اند برای فیلم «به وقت شام» تبلیغ کنندو باعث ایجاد رعب و وحشت در این مرکز تجاری وفرهنگی شده اند.

اما خبربه همین جا ختم نشد و ساعتی بعد، فیلم‌های ماجرا منتشر شد. مردی با ریش‌های بلند قرمز روی اسب سوار است و مقابل در ورودی کوروش جولان می‌دهد و فیلم‌های بعدی در راه بودند.

ويديوهایی که نشان می‌داد مردم وحشت زده شده‌اندوحتی کار به درگیری و عصبانیت ختم شده است. در یکی از فیلم ها، مادرکودکی به شدت به ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان کارگردان فیلم اعتراض می کند وبا عصبانیت از آنچه بیرون رخ داده است، سخن می گوید. نکته اینجا بود که در میانه بحث مادر با آقای کارگردان، وقتی از حاتمی‌کیا می‌پرسند می‌داند آن بیرون و در مرکز کوروش چه خبر است، با تعجب سری تکان می دهد و می گوید خیر! چهره کارگردان نشان می دهد به راستی اطلاعی از آنچه رخ داده است، ندارد.تا حدودي بيشتر حاضرانی که با کارگردان حرف می‌زنند، عصبانی هستند و حاتمي‌كيا به نظر می رسد حداقل کارگردانی این نمایش عجیب را در محوطه کوروش بر عهده ندارد.

حاشیه های تمام نشدنی «به وقت شام»

ابراهیم حاتمی کیا پس از فیلم «گزارش یک جشن» که باتوقیف مواجه شدوپس ازساخت فیلم «چ» به تهیه‌کنندگی بنیادسینمایی فارابی که باحاشیه های بسیاری همراه بود و حتی گفته می شد بازیگر نقش اول نیز،فیلم رارها کرده بودو بسیاری معتقد بودند حاتمی کیا فیلم را نه برای چمران که برای اصغروصالی ساخته است،ناگهان دچارحاشیه‌های جدی شد. کارگردانی که همیشه وجهه محترم بیرونی داشت، حالا بعدازیک فیلم توقیف شده ویک فیلم پرحاشیه می‌رفت تا دردهه پنجم زندگی‌اش طعم حاشیه‌های نه‌چندان مطلوب رادرفضای کاری خود بچشد.پس از فیلم« چ» وبا یک وقفه دو ساله،این بار حاتمی کیا با فیلم «بادیگارد»قدم به میدان هنرهفتم گذاشت. اما این فیلم یک تفاوت مهم با سایر آثار سینمایی حاتمی کیا داشت.تهیه کننده فیلم برای نخستین بار بود كه باحاتمی کیا کار می‌کرد. تهیه کننده‌ای که بسیارپیش از مطرح شدن نامش در عرصه تهیه کنندگي آثار سینمایی ، موسسه فرهنگی پرسروصدايي محسوب می‌شد.بیلبوردهای ضد برجامی و ضد تیم مذاکرات هسته‌ای ایران در اوج دوران مذاکرات هسته ای، تنها گوشه ای از عملکرد این موسسه فرهنگی پرحاشیه بود و حالاکارگردان لوس سینمای ایران که نمی‌توان به هنرفیلمسازی‌اش اقرار نکرد، قرار بود با این موسسه پرحاشیه همکاری کند. آنچه مشخص بود،‌ اینکه«موسسه فرهنگی و سینمایی اوج»به دنبال دست یافتن به خواسته‌های خود به سینما واردشده بود و محبوبیت فراجناحی ابراهیم حاتمی کیا(حداقل در آن زمان) موضوع مهمی بودکه این موسسه به آن نیاز داشت.
بعدها حتی شایعاتی نیز شنیده شد که حاتمی کیا در مراحلی از ساخت فیلم سینمایی بادیگارد ، با پذیرفتن نظرات تهیه‌کننده ناچار به حذف یا تغییر خواسته های خود در فیلم شده است.

بادیگارد ،فیلم خوش ساختی بود که همچون «چ» با بی‌تفاوتی جشنواره فیلم فجر در بخش کارگردانی وفیلمنامه نویسی مواجه شدو واضح بود که کارگردان نازپروده سینمای ایران ،این موضوع را به سادگی نخواهد پذیرفت. اما حاتمی‌کیا در همان زمان ودر مصاحبه های خود بارها از حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم سخن گفت.حرف‌هایی که درنشست خبری«به وقت شام»درجشنواره سی‌و‌ششم باعث شد فریاد بزند و از این موضوع بگویدکه به او می‌گفته‌اند«چرا اینجاست، به سوریه برود و فیلم بسازد».

کارگردان در سوریه

حاتمی‌کیا عازم سوریه شدتااین باربه جای مصاحبه وسخن گفتن از سوریه،فیلمی درباره آن بسازد.فیلمی که فارغ ازهمه حاشیه‌هایش،جذابیت‌های خاصي را به همراه کارگردانی همیشه حرفه‌ای حاتمی‌کیا داشت.استعاره‌های به کار رفته در فیلم راجع به هواپیماها و نیروهای روس که هیچ‌گاه نمی‌رسیدند،یا موضوع زندانی‌های حکومت سوریه که با 25 سال حبس همچنان در بند بودند، طعنه‌های گزنده‌ای محسوب مي‌شدند که حاتمی‌کیا از آن نگذشته بود. فیلم می‌توانست بدون حاشیه خاص به فروش موفقی دست یابدوحتی طعنه‌های فیلم و نشانه‌هایی که حاتمی‌كیا سعی کرده بود در فیلم بدهد، به خوبی دیده شوند؛ اگر او تصمیم نمی‌گرفت که ناگهان مانند شوالیه تنها به جنگ آسیاب بادی برود.حاتمی کیاکه روزگاری فقط شهید مرتضی آوینی را سمبل و شاید مرشد خود می‌دانست، به نظر می‌رسید از روزگار تنهایی آوینی و غربتش در میان یاران درس نگرفته بود. شاید اگر امروز آوینی بود، با سرنوشت غریبی که می‌یافت، به حاتمی‌کیا یادآوری می‌کرد که بخش زیادی از حامیان امروز وی همان کسانی بودند که او از دست آنان به جبهه های جنگ پناه برد و در نهایت به مقام رفیع شهادت رسید.

حاشیه های فراگیر

اماحاشیه‌های«به وقت شام»بسیار بیش ازتهیه‌کننده جنجالی فیلم بود.سخنان کارگردان درمراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجرباردیگرخبرساز شد. اتفاقی که بسیاری ازموافقان فیلم همچون نگارنده، معتقدند هیچ لزومی برای آن وجود نداشت. فیلم حاتمی کیا بي‌طرفانه در اجرا دارای جذابیت‌های حادثه ای کافی بودو مخاطب بدون حرف‌های كارگردانش بسیار بهتر و بیشتر با فیلم همسو می شد. فیلم«به وقت شام»به شهادت تهیه کننده باهزینه هشت میلیارد توماني ساخته شده است وتاکنون حدود 12میلیارد تومان فروش داخل کشور این فیلم بوده و بنا به اظهارات عوامل فیلم گفته شده بود که این فیلم ممكن است اکرانی در کشورهای منطقه نیز داشته باشد. اما اتفاق دوشنبه شب در پردیس کوروش در آخرین روزهای اکران تیغ دو دَمی بر سر فیلم بوده است.

نمایش پیش چشمان سرتیپی و فیلمیران

پخش کننده «به وقت شام» موسسه سینمایی فیلمیران است و مدیر موسسه فیلمیران« علی سرتیپی» مدیرپردیس سینمایی کوروش نیزمحسوب می شود؛ پس نمایش روز گذشته بدون هماهنگی با وی امکان پذیر نبوده است. اما نتیجه تماس های روزنامه قانون با پخش فیلمیران این بود که روابط عمومی این موسسه سینمایی هر گونه انتصاب تبلیغات عجیب در کوروش را رد کرد و اصرار داشت که این تبلیغات توسط خود تهیه کننده یعنی «موسسه فرهنگی و هنری اوج»برنامه‌ریزی شده است. از سوی دیگر در حالی که موسسه اوج تاکنون هیچ واکنشی به اتفاقات نداشته است،علی سرتیپی نخستین کسی بود که به دفاع از اتفاقات مجتمع کوروش پرداخت.

مدیر پردیس سینمایی کورش با اشاره به حرکت نمادینی که دوشنبه ۱۷ اردیبهشت قبل از اکران فیلم سینمایی«به وقت شام»به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا صورت گرفت و عده ای با لباس داعش و اسب در مجتمع حضور یافتند، گفته بود: به ما اطلاع دادند که قرار است نمایشی برای اکران فیلم «به وقت شام» با حضور ابراهیم حاتمی کیا و عوامل فیلم درپردیس سینمایی کورش برگزار شود که البته اطلاعی درباره نحوه اجرای آن نداشتیم.

سرتیپی در ادامه نیز گفت:«در تمام دنیا چنین نمایش‌هایی برای اکران فیلم ها صورت می‌گیرد که با استقبال نیز همراه می شود. در زمینه ایجاد وحشت بین مردم نیز باید بگویم اغلب در دنیا دوربین مخفی‌های ترسناک اجرا می شود که باعث ترس و شوکه شدن مردم می شود ولی در نهایت بدون هیچ مشکلی از سوی مخاطب مورد استقبال قرار می گیرد». او از این روش تبلیغات دفاع کرد و در بخش دیگري از سخنانش به مهر گفت:«حضور بازیگران با چهره‌های داعشی در پردیس سینمایی کورش یک برنامه تبلیغاتی بود تا بتواند فیلم «به وقت شام» را دوباره بر سر زبان‌ها بیاورد و جالب است بدانید این اثر سینمایی شب گذشته، سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت نسبت به شب های دیگر بیش از دو برابر فروش داشت».

بیانیه عذرخواهی مدیریت مجتمع کوروش

سرتیپی در حالی از این مدل تبلیغات دفاع کرد که مدعی بود از جزییات نمایشی که قرار بود اجرا شود، اطلاعی نداشته است اماساعتی بعد از سخنان سرتیپی، مدیریت مجتمع کوروش،بیانیه عذرخواهی رسمی را منتشر كرد. در این بیانیه آمده بود:«به اين‌وسیله مدیریت مجتمع کورش از مردم شریف ایران، به خصوص همشهریان عزیزی که دیروز مورخه 97/2/17 در مجتمع کورش از تبلیغات غیرقابل قبول و نامتعارف عوامل فیلم به وقت شام رنجیده خاطر شدند،پوزش می‌طلبد.این مدیریت همیشه و در همه حال خدمت‌رسانی، حفظ آسایش و آرامش مردم شریف ایران را در محیطی خانوادگی سرلوحه کار خود دانسته و بر آن اهتمام خواهد ورزید».

به نظر می رسدکه واکنش های منفی نسبت به سخنان سرتیپی به عنوان پخش کننده این فیلم و نیز مدیرپردیس سینمایی کوروش آنچنان بوده است که مدیریت مجتمع تصمیم به دادن بیانیه عذرخواهی مجزا می کند.

طراح نمایش داعش در کوروش کیست؟

در این میان یک نام دیگر نیز مطرح شد و آن نام «هاشم بافقی» بود.هاشم بافقی که به نقل از صفحه اینستاگرامش از نزدیکان علی فروغی،مدیرتازه شبکه سوم صداوسیما هم هست، نه تنهابا تصاویر منتشر شده از خود در قالب یکی از اعضای نمایش داعشی ها در کوروش از این اقدام دفاع کردکه حتی در چندین مطلب دیگر در صفحه اینستاگرامش بر درستی این حرکت پافشاری نیز می‌کرد. این در حالی بود که از وی به عنوان طراح این نمایش عجیب هم نام برده می‌شود.هاشم بافقی از خود به عنوان همسنگر و همکلاسی علی فروغی یاد می کند و در آخرین نوشته‌هایش از کارخود و تیم همراه دفاع کرده و معتقد است این اتفاق باید طراحی و اجرا می شد .

خیال حضور داعش در تهران

هر چند اتفاقات مربوط به نمایش عجیب کوروش تاکنون موافقان جدی نداشته است اما اصرار مکررغیر متعارف این موضوع که داعش به ایران برسد یا داعش وارد ایران شود( که از سوی بخشی از ارزشی‌ها مکرر گفته می‌شود) را نباید نادیده انگاشت. نمایش تعجب برانگیز «به وقت داعش»ی ها در کوروش نه مردمی بود و نه ویژه. نه به وقت بود و نه نمایه ای مناسب برای سیاستی که فیلم حاتمی کیا بر مبنای آن ساخته شد که «داعش در چند قدمی ماست».تنها افسوسی بود برای تفکری که با ادعای هنر پای به عرصه می گذارد اما برای فتح گیشه،اسب زین می‌کند.در واقع برخلاف نگاه سودجویانه،رسیدن به گیشه ای افزون‌تر ،‌ارزش به فریاد و جیغ درآوردن مردمانی را ندارد که به دور از هر تشویشی،در پی آرامشی چند ساعته بوده اند.دوشنبه شب نه جشن هالووین بودو نه روزی که خیال خام داعشی های واقعی دراین سرزمین جامه عمل بپوشد.تنها اکراني برای یک فیلم بود. آن هم فیلمی که داعیه گام نهادن در مسیرارزش ها داشته و ارزش های معنوی درتولید و عرضه محصولاتش را فراتر از بازی ارقام دردالان گیشه می پندارد؛ هر چند در نهایت این ماجرا منجر به عذرخواهی و حلالیت طلبی کارگردان «به وقت شام» از مردم شد وحاتمی کیا برخلاف شب اختتامیه فجر این بار هنرمندانه رفتار کرد و سهم خود را از ترفند زشت گروه تبلیغاتی مجزا ساخت و به صراحت اقرار كرد از این برنامه بی اطلاع بوده و آن را تایید نخواهد کرد،اما اتفاقات کوروش،مسیر نامناسبی بودکه هیچ پیوندی با فرهنگ جامعه ایرانی و نوع تبلیغ کالای فرهنگی درکشورمان ندارد.

همان‌گونه که باید تاکید کرد و به یاد آورد حضورداعشی ها در تهران یا اصرار به اینکه مدام گفته و تاکید شود وای اگر داعشی ها به تهران برسند،توهین به ملت و سرزمین بزرگ ایران است. و چه شوخی غریبی وقتی تصمیم می گیرند برای نشان دادن امکان حضور داعشی ها در تهران ، مرکز خرید و پردیس سینمایی را انتخاب کنند که نام کوروش بر خود دارد. گویا امتحان کردن میهن پرستی ایرانیان در یک نبرد هشت ساله در مقابل صدام که رویای رسیدن به تهران داشت ، برای برخی از مدعیان ارزشی و تندروهای فرهنگی کافی نبود تا به یاد بیاورند که این سرزمین هشت سال خون و جان و عزیزترین فرزندانش را داد تا وجبی از خاکش را ندهد. وقتی به این راحتی از حضور «داعش» و «اگر داعش به ایران برسد »حرف می زنند ، انگار می خواهند بگویند نه از بستان چیزی می دانند نه معنای ایستادگی خرمشهر و آبادان و ایران را مقابل دشمن می فهمند. 800 کیلومتر مرز زمینی مشترک در کنار ارتش تا دندان مسلح به مدد انواع کمک های جهانی نتوانست این سرزمین را خم کند. سرداران این سرزمین سر‌شان را دادند که یک وجب از این خاک به دست هیچ متخاصمی نیفتد و این همه اصرار ورزیدن به این بازی غریب که اگر داعش یا هر دشمن دیگری به تهران برسد، حالا چه معنایی دارد؟ داعش خود نیز به خوبی می داند ، ایران مانند کشورهای دیگر منطقه نیست و عملیات‌های عجیب و غریبی که بارها سعی کرده حتی در کشورهای مدعی اروپایی انجام دهد، در ایران ناموفق بوده است. این همه اصرار ورزیدن آنان که مدام از امکان رسیدن داعشی ها به تهران می گویند و حالا هم که نمایش مشابه را سعی می‌کنند در مرکز خریدی در قلب تهران به راه بیندازند، بیش از همه توهین به حافظان امنیت این سرزمین و سربازان وطن و تک تک شهروندان ایرانی است که در زمان لزوم با همه داشته های‌شان برای وطن ایستادگی خواهندکرد. شاید درست ترین کار را دیروز حاتمی کیا انجام داد که از همان ابتدا حساب خود را از طراحان چنین نمایش‌هایی جدا کرد. این دانش آموز آوینی شاید بیش از همه آنان که حالا جنگ ندیده، مدعی شده اند از حماسه های ایرانیان در زمان جنگ دیده و شنیده و شاهد آن بوده است و عجیب نیست که همان‌قدر که در فیلمش به دنبال یافتن نشانه‌های حضور قدرتمند ایرانیان است بهتر از دیگران می‌داند که حضور داعش در تهران بیش از آنچه در مورد آن حرف زده می شود، خواب و خیال دشمنان این خاک است.

نمایش دوشنبه شب در پردیس و مجتمع کوروش به معنای واقعی کلمه یک شکست کامل بود.اگر به دنبال دست یافتن به گیشه بیشتر برای فروش فیلم بودندکه واکنش های اجتماعی ومردم نشان ازعدم استقبال آنان از این رویکرد داشت و اگر این موضوع تلاشی برای نشان دادن حضور داعش در ایران و در شهرها بود، شکست بزرگ‌تري است برای تفکری که هنوز ایران و ایرانی را نشناخته. این سرزمین بارها چنان ققنوس از خاکسترش بال گشوده و هشت سال در مقابل دشمنی که برای نیستی اش آمده بود، ایستاده است و باز خواهد ایستاد. اما طراحان چنین سخنان،مراسم‌ها و نمایش‌هایی از خود بپرسند چگونه ناگهان رویای صدام با گفته های آنان برای حضور دشمن در تهران یکی شده است؟

رخي براي فروش فيلم به وقت شام در ملأعام، حقوق شهروندي مردم را زير پا گذاشتند

نمـايش مجـرمانه

ايجاد ترس و وحشت در جامعه به هر نحوي جرم بوده و قانونگذار به صراحت نحوه برخورد با مرتكبان را مشخص كرده است.حال مي‌خواهد اين رفتار يك مانور تبليغي باشد يا يك عمل مجرمانه از پيش برنامه‌ريزي شده.قانونگذار در ماده 618 قانون مجازات اسلامي مي‌گويد:« هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد، موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار باز دارد، به حبس از سه ماه تا یک سال و تا 74ضربه شلاق محکوم خواهد شد».حال ايجاد رعب و وحشت و ترس ميان مردم با عنوان تبليغ براي فروش بيشتر يك فيلم در حالي اتفاق افتاده است كه قانونگذار، ايجاد رعب و وحشت و ترس ميان مردم را جرم تلقي كرده و حتي در مواردي كه افرادي به واسطه استفاده از سلاح (سلاح سرد و گرم) باعث وحشت مردم شوند به عنوان مفسد في‌الارض تلقي مي‌كند.

نمايش داعشي‌ها در محوطه مجتمع تجاري كوروش تبليغي بود كه به قيمت ترس و وحشت مردم و به خصوص كودكان حاضر در مجتمع تمام شد كه براي خريد و استفاده از امكانات به مركز تجاري كوروش مراجعه كرده بودند. اين درحالي است كه در هيچ كجاي دنيا براي نمايشي خشن در مقابل چشمان كودكان مجوزي صادر نمي‌شود و با خاطيان به شدت برخورد مي‌شود. زماني كه از حقوق كودكان صحبت به ميان مي‌آيد، ممانعت از تمام رفتارهايي است كه امكان دارد بر روح و روان يا جسم آن‌ها خدشه اي وارد كند و از اين‌رو براي حمايت از كودكان تدابير ويژه و اصولي انديشيده مي‌شودتا با خاطيان به شدت برخورد صورت گيرد. با اين اوصاف در تهران براي تبليغ يك فيلم به راحتي عوامل آن متوسل به رفتارهاي خشن در مكاني كه زنان و كودكان بسياري حاضر بودند، شدند؛ روشي مذبوحانه براي تبليغ بيشتر كه سبب شد كودكان حاضر در اين مجتمع ترس از حضور داعش را به خوبي لمس كنند.

اين عمل در حالي انجام شد كه سال‌هاست مردم شاهد تصاوير دلخراش و جنايات عديده داعش بوده و فيلم‌هاي سربريدن افرادتوسط نيروهاي سنگدل و بي‌رحم داعش دست به دست شده و در رسانه‌هاي گوناگون منتشر شده‌است. مردم ايران بزرگ و كوچك پيرو جوان اين گروهك را منفور دانسته و كينه‌اي از آن‌ها بر دل دارند و براي جلوگيري از ورود آنان به كشور جوانان خود را به عنوان مدافعان حرم روانه سوريه كرده‌اند تا مبادا حتي اين گروهك نوظهور فكر وارد شدن به خاك كشورمان را در سر بپروراند.

اما در حالي كه ترس از داعش در جسم وجان مردم ايران ريشه دوانده، هرازگاهي خبري از حملات انتحاري آن‌ها در كشورهاي اروپايي منتشر مي‌شود. برخي افراد تنها براي پركردن جيب خود، احساسات مردم را نشانه رفته و حتي شايد اندكي نيز تفكر نكردند مردمي كه سال‌هاست اخبار دلخراش و فجيع اين گروه را مرور كرده‌اند، ظرفيت و گنجايش تحمل ديدن اين تصاوير را ندارند و با تفكر اينكه ممكن است داعش به كشور راه يافته باشد، موضوع را جدي گرفته و وحشت مي‌كنند. نكته قابل تامل اينكه مشاهده عوامل داعش در مركزي تجاري كه افراد بسياري براي خريد به آن مراجعه مي‌كنند، مي‌تواند از چند جنبه مورد ارزيابي قرار گيرد؛اول اينكه اين رفتارها موجب رواج خشونت در جامعه مي‌شود، در حالي كه سال‌هاست مردم كشور به‌واسطه ترويج خشونت با مشكلات بسياري دست و پنجه نرم مي‌كنند و مسئولان قضايي بارها تاكيد كرده‌اند كه تعداد بسياري از پرونده‌هايي كه در محاكم تشكيل مي‌شوند، ناشي از خشونت است. وقتي افراد با يك تصادف ساده يا برسرجاي پارك يا... به يكديگر توهين كرده و در بسياري از موارد منجر به نزاع و درگيري مي‌شود، ديدن چهره كريه افراد داعش آن هم در مركزي تجاري در پايتخت مي‌تواند باعث ترويج خشونت در جامعه شود كه عواقب جبران‌ناپذيري نيز به دنبال خواهد داشت.نكته بعد اينكه مردم كشور به‌واسطه تحمل معضلات و مشكلات بسياري از جمله فقر و دشواري‌هاي اقتصادي به گفته بسياري از كارشناسان از نشاط كمتري برخوردارند و نيازمند برنامه‌هاي شاد، تفريح و... براي ادامه زندگي خود هستند، نه اينكه افرادي بدون برنامه‌ريزي قبلي و فقط با هدف منافع اقتصادي، براي تبليغ فيلم خود عوامل داعش را در شهر تهران به تصوير بكشند.

هرچند كه ابراهيم حاتمي‌كيا، كارگردان فيلم به وقت شام، در جشنواره فيلم فجر در مقابل افرادي كه به فيلم وي نقدهايي را مطرح كرده‌بودند به شدت موضع گرفت و خود را فيلمساز وابسته به نظام ناميد، پس از منتشر شدن اين كليپ از اين رفتارهاي خشن اظهار بي‌اطلاعي كرده و ازمردم عذرخواهي كرد. وي در كانال خود نوشت:« من تصورم آن بود كه قرار است كسي به شكل ريش قرمز در فضاي بيروني كوروش بايستد و مردم با او عكس بيندازند، نه اسبي و نه جمعي و نه فرياد،آن هم داخل مجتمع در مخيله‌ام نبود و من بي‌خبر بودم».

ايجاد مزاحمت از طريق توليدسروصدا وحركات غيرمتعارف قابل مجازات است

حال اين سوال مطرح است در قوانين جزايي كشور ايجاد رعب و وحشت ميان مردم جرم تلقي و براي آن مجازات تعيين شده است؟ بهمن كشاورز، حقوق‌دان و رييس سابق اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلا در پاسخ به اين سوال به «قانون» مي‌گويد: صرف‌نظر از جنبه اخلاقي موضوع كه بسيار قابل تاسف است از نظر قانوني اين رفتارها به مصداق ايجاد مزاحمت از طريق توليد سروصدا و حركات غيرمتعارف براي مردم بوده كه قابل مجازات است.

اين حقوق‌دان با بيان اينكه قصد ترتيب دهندگان اين حركات، ايجاد رعب و وحشت نبوده اما باعث ايجاد ترس در مردم شده است وباعث مي‌شودكه عنوان كيفري اشد يا شديدتر بر قضيه منطبق نشود، خاطرنشان كرد: به اعتقاد بنده بدون ترديد، جرم اخلال نظم و ايجاد مزاحمت در اين موضوع مصداق دارد زيرا مردمي كه به‌فروشگاه مراجعه كرده‌اند براي خريد و رفع نيازها بوده، نه قرار گرفتن در معرض تبليغات و حركات وحشت‌آفرين.

مديريت فروشگاه از باب معاونت، قابل تعقيب خواهد بود

كشاورز در پاسخ به اين سوال كه مدير فروشگاه كوروش كه اجازه ورود اين افراد به داخل را داده به لحاظ قانوني داراي مسئوليت است يا خير، تصريح كرد: بله، مديريت اين تشكيلات از باب معاونت، قابل تعقيب خواهد بود.

رييس سابق اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلا در پاسخ به اين سوال كه ايجاد رعب و وحشت ميان مردم نقض حقوق شهروندان محسوب نمي‌شود، توضيح داد: البته بايد يادآوري كنم كه منشور حقوق شهروندي مجموعه‌اي حاوي ديدگاه‌هاي آرماني است كه البته برخي محتويات آن در متون قانوني ديگر، اعم از فصل سوم قانون اساسي يا برخي از قوانين عادي، آمده است آن مقدار از اين منشور كه به موجب قوانين ديگر داراي ضمانت اجرا شده، از نظر اجرايي وضعيت بهتري دارند. اما ضمانت اجراي ساير موارد تنها اخلاقي است. اين مورد خاص يعني ايجاد رعب و وحشت ميان مردم نيز در قانون مجازات اسلامي قسمت تعزيرات، عنوان خاص دارد؛ بنابراين بدون نياز به استناد و توسل به منشور حقوق شهروندي مي‌توان اين موضوع را پيگيري كرد.

با اهل فن مشورت كنيم

كشاورز با بيان اينكه چرا افرادي كه دست به چنين ابتكاراتي مي‌زنند، از قبل در مورد آن با افرادي كه صاحب صلاحيت هستند، مشورت نمي كنند و عواقب آن‌را از اهالي فن جويا نمي‌شوند،خاطرنشان كرد: مشكل ما اين است كه در همه امور متخصص هستيم. مسائل مربوط به حقوق، قضا وعلوم انساني ساده‌ترين و سهل‌ترين جنبه تخصص ماست، زيرا براي مثال در امر پزشكي و مهندسي نيز داراي مهارت و تخصص هستيم. اگر مردم ما پيش از اقدام به اموري كه تعهدآور است يا ممكن است وصف مجرمانه داشته باشد با اهل فن و وكلا مشورت كنند، ماجراي 15 ميليون پرونده تعديل خواهد شد.بنده به ياد دارم چند سال پيش زماني كه بنده افتخار تصدي كانون وكلاي مركز يا اسكودا را داشتم (دقيقا يادم نيست) با توجه به وجود اشتباهات فاحش حقوقي و قضايي در فيلم‌هاي تلويزيون ايران، پيشنهاد كردم كه سناريوها را پيش از آغاز به اتحاديه يا كانون ارسال كنند تا به صورت رايگان توسط وكلاي كانون بررسي شود. اين اتفاق هرگز رخ نداد و آن اشتباهات همچنان ادامه دارد.

در خاتمه بايد گفت ايجاد آرامش و امنيت در جامعه يكي از مهم‌ترين وظايف حاكميت است و مردم حق دارند در فضايي شاد و امن زندگي كنند . پس به نظر مي‌رسد دادستان به عنوان مدعي‌العموم به‌واسطه محقق شدن جرمي عمومي بايد ورود كرده و با عاملان و افرادي كه با اين نمايش تبليغاتي باعث ترس مردم شده‌اند، برخورد كند.

 

«به وقت شام» در بی مبالاتی تبلیغاتی از «لاتاری» پیشی گرفت؛ خودی‌ها کارناوال ترس راه انداختند

ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان «به وقت شام»: حلالمان کنید
همدلی| رضا نامجو- قائله تبلیغ عجیب «لاتاری» یادتان هست؟! دوشنبه شب گذشته تهرانی هایی که در مجتمع کوروش بودند نمونه 100 ها برابر عجیب ترش را تجربه کردند. داعشی های فیلم حاتمی کیا سر و کله شان با همان ریش های قرمز و شمشیر و دم و دستگاه پیدا شد وسط خرید مردم. مردمی که خیلی هاشان خسته و از روزگار نالان آمده بودند به این مجتمع تجاری تا دستکم چند ساعتی خوش باشند با منظره ای مواجه شدند که نه تنها عرفی نبود بلکه معلوم نیست از چه مجرایی مجوز گرفته بود تا ندانسته با جان خیلی ها بازی کند. قضیه لاتاری هم که حاوی تصاویری از تعارض به دختران ایرانی توسط مردان دشداشه پوشی بود که مثلا بنا بود رهگذران وطنی به آنها اعتراض کنند و از غیرت ایرانی شان دفاع کنند. حال آنکه ناراحتی عرب های ایران تنها محصول این فکر جمعی بود و بعد از بقیه ماجرا. 
وحشت مردم ایران سوغات به وقت شامی ها!
قضیه از اینجا شروع شد که در این برنامه دوشنبه شب، جوزف سلامه بازیگر نقش اصلی داعشی فیلم سوار بر اسب ابتدا در جلوی پردیس سینمایی کوروش؛ نمایشی کوتاه را اجرا کرد و بعد همراه با چند بازیگر داعشی دیگر و درحالی‌که همگی لباس نیروهای تکفیری را بر تن داشتند، وارد پردیس سینمایی کوروش شدند.اجرای این برنامه تبلیغاتی زنده که ترس و اضطراب برخی از حاضران در محوطه پردیس را به دنبال داشت، واکنش‌های منفی و انتقادات زیادی را درپی داشت. در فیلم‌هایی که برخی از آنها در فضای مجازی نیز منتشر شده است، تعدادی از زنان و کودکان دیده می‌شوند که هراسان از پردیس کوروش خارج می‌شوند. قضیه وقتی پیچیده تر می شود که مدیر پردیس سینمایی کوروش که از قضا پخش کننده آخرین فیلم حاتمی کیا است با دفاع همه جانبه از یک اقدام غیر عقلانی که حتی خود حاتمی کیا هم به خاطرش از مردم حلالیت طلبیده، تمام قد از خیمه شب بازی غیر قابل باور دوشنبه شب حمایت کرده و گفته فقط یکی دو نفر ترسیدند ولی فروش «به وقت شام» دو برابر شده است! انگار علی سرتیپی نمی داند همین به اصطلاح یکی دو نفر اگر در اثر ترس و همنشینی این حس با کودکی یا کهولت سن از دنیا می رفتند یا خسارت بدی به آنها وارد می شد هم آقای پخش کننده و هم تک تک کسانی که به نوعی در ماجرا نقش داشتند ضامن دنیوی و اخروی این خیمه شب بازی می شدند.
علی سرتیپی مدیر پردیس سینمایی کوروش درباره حرکت نمادینی که دوشنبه شب گذشته قبل از اکران فیلم سینمایی «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در پردیس کوروش صورت گرفت و عده ای با لباس داعش و اسب در مجتمع حضور یافتند، گفته: «به ما اطلاع دادند که قرار است نمایشی برای اکران فیلم «به وقت شام» با حضور ابراهیم حاتمی کیا و عوامل فیلم در پردیس سینمایی کوروش برگزار شود که البته اطلاعی درباره نحوه اجرای آن نداشتند».
او با تاکید بر اینکه در تمام دنیا چنین نمایش هایی برای اکران فیلم ها صورت می گیرد که با استقبال نیز همراه می‌شود، توضیح داد: «در زمینه ایجاد وحشت بین مردم نیز باید بگویم معمولا در دنیا دوربین مخفی های ترسناک اجرا می‌شود که باعث ترس و شوکه شدن مردم می شود ولی در نهایت بدون هیچ مشکلی از سوی مخاطب مورد استقبال قرار می گیرد.»
معلوم نیست بر فرض صحت صحبت های آقای پخش کننده چرا باید در این زمینه ها خودمان را با آنها مقایسه کنیم اما وقتی صحبت بر سر رفاه و خیلی از داشته های دیگر می رسد چنین مقایسه ای درست نیست.
این تهیه کننده سینما در ادامه افزود: «حضور بازیگران با چهره های داعشی در پردیس سینمایی کوروش یک برنامه تبلیغاتی بود تا بتواند فیلم «به وقت شام» را دوباره بر سر زبان‌ها بیاورد و جالب است بدانید این اثر سینمایی شب گذشته سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه نسبت به شب های دیگر بیش از ۲ برابر فروش داشت.»
پخش کننده «به وقت شام» ادامه داد: «شاید در حاشیه اجرای این نمایش یک یا دو نفر ترسیده باشند، اما نباید فراموش کرد که این گونه برنامه ها معمولا برپایه غافلگیری است.از ابتدای امر ما نمی دانستیم سازمان اوج چه ایده ای دارد ولی در نهایت باید بگویم که این نوع تبلیغات به هیچ وجه منفی نیست.»
ابراهیم حاتمی کیا: بی‌خبر بودم، حلالمان کنید
پس از اتفاقات دوشنبه‌شب گذشته اما شاید تنها فرد و البته مهمترین کسی که نیاز بود واکنش نشان دهد واقع بینانه با ماجرا مواجه شد و سعی نکرد آسمان و ریسمان را به هم ببافد و بگوید همه این اتفاقات عجیب در همه جای دنیا می‌افتد. ابراهیم حاتمی کیا روز گذشته با انتشار یادداشتی ضمن تقدیر از زحمات مومنانه عوامل تبلیغات «به وقت شام» از مردم به دلیل برگزاری چنین نمایشی عذرخواهی کرد و از مردم خواست حلالش کنند. 
حاتمی کیا نوشت:بچه‌های گروه تبلیغاتی فیلم «به وقت شام»، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه‌روزی شما در این چند ماه بودم؛ ولی این نمایش کوروش در شان «به وقت شام» نبود. خستگی دو ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند.من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کوروش بایستد و مردم با او عکس بیاندازند. نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله‌ام نبود و من بی‌خبر بودم. عزیزانِ آزرده‌خاطر در مجتمع کوروش، اعم از مردم و کسبه محترم، اگر دلی لرزید، اگر وحشتی ایجاد شد، بر ما ببخشید و حلالمان کنید».
تا قبل از واکنش آقای کارگردان مسئولان موسسه اوج اصلا به روی خودشان نیاوردند باعث و بانی ماجرای پیش آمده خود خودشان اند و بعد هم واکنشی نشان دادند که بیشتر رنگ بی‌تفاوتی می داد تا عذرخواهی. عکس العمل مسئولان اوج فاصله‌ای 180 درجه ای با عذرخواهی ابراهیم حاتمی کیا داشت.
محمد ذوقی (مدیر روابط عمومی سازمان اوج) نیز با ارسال عکس و متن زیر و با تاکید بر اینکه این مطلب نظر رسمی سازمان اوج نیست، نوشت:
«و اما نمایش تبلیغاتی فیلم به وقت شام در پردیس کوروش:
۱- بخش‌های منتشر شده از نمایش تبلیغاتی شب گذشته و نمایش ترس مردم از داعشی‌هایِ نمادین فقط بخش تقطیع شده‌ای از نمایش در پردیس کوروش بوده است و فقط براساس یک شیطنت رسانه‌ای پخش شد. به گواه حاضرین در پردیس کوروش تمام مردم با آگاهی نسبت به این نمایش واکنش‌های بعضا طنز و جالبی داشتند.
توجه به این‌ نکته ضروری است که هر اقدام رسانه‌ای و تبلیعاتی همیشه مخالفانی دارد. اتفاقا در بین تمام برنامه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای که شاهد بوده‌ام اقدام دیروز طرفدارِ حاضرِ غالبی داشت.
۲- پردیس کوروش از چند ساعت قبل با اعلام از سوی رادیو کوروش، مردم حاضر در پردیس را از این نمایش با خبر کردند و مردم عزیز حاضر در پردیس نیز با استقبال از این نمایش موبایل به دست منتظر آغاز این نمایش شدند.
همچنین انتظامات کوروش با دقت و حضور حداکثری در طول مسیر از اتفاقات احتمالی مراقبت می‌کرد.
وقتی بالای ۱۰۰۰ نفر مشغول گرفتن فیلم و عکس و سوت و هورا و هو کردن داعشی‌ها هستند چگونه باور کنیم فضا رعب و وحشت بوده؟!
۳- ابراهیم حاتمی کیا همانطور که در سالن سینما اعلام کرد به هیچ عنوان در جریان این نمایش نبود و فقط برای اکران مردمی فیلم و همچنین رونمایی از موسیقی متن فیلم دو ساعت بعد از پایان نمایش به کوروش رسید که بعد از حضور نیز همراه با جوزف سلامه، هادی حجازی‌فر و کارن همایونفر مشغول دیدار مردمی و تماشای فیلم در کنار مردم شد.
۴- این نوع تبلیغات در تمام دنیا عرف است و کسانی که سینما را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنند کاملا با اینگونه نمایش‌های تبلیغاتی یا تئاترهای خیابانی آشنایی دارند مثل تبلیعات سریال walking dead و...
همانطور که واکنش‌های جالب مردم در پردیس کوروش نیز گواه همین نکته بود.
۵- جالب است بعضا افرادی به این نمایش اعتراض کردند که برای تبلیغات فیلمشان دست به دامن تحقیر ایرانی‌ها توسط اعراب شدند و در تبلیغات فیلم متبوعشان به هر بازیگرِ بزرگواری متوسل شدند. قرار است بزودی فیلم کامل نمایش شب گذشته در پردیس کوروش منتشر شود.»
متن این اطلاعیه آنقدر واضح هست که بی نیاز کند هر مخاطبی را از توضیح واضحات!!

همدلی

چرا سازندگان «به وقت شام» به دنبال گیشه هستند؟

 

 

جنجال ضدامنیتی که حتی حاتمی‌کیا را نیز شرمنده کرد اما فروش دو برابر شد!

یک اقدام به ظاهر تبلیغاتی برای فیلم «به وقت شام» در پردیس سینمایی کوروش به شکلی پیاده سازی شد که وحشت و اعتراض برخی مردم را در پی داشت؛ حادثه‌ای که کارگردان این فیلم سینمایی از آن دفاع نمی‌کند اما صاحبان این مجموعه از آن دفاع می‌کنند و از دو برابر شدنِ فروش به وقت شام در روز گذشته سخن به میان آوردند.

به گزارش «تابناک»؛ پس از آنکه در یک رویکرد تبلیغاتی اشتباه، شخصی که در فیلم سینمایی «به وقت شام» کاریکاتوری از «ابوعمر شیشانی» از سران داعش را بازی می‌کند، به عنوان یک چهره جذاب معرفی و حتی در جریان افزایش قیمت دلار و برخی رویدادهای دیگر به دیالوگ این شخص رجوع شد، روز گذشته عده‌ای با هیبت داعش در سینمای کوروش حضور پیدا کردند و با همان هیبت شیشانی، اقدام به ترساندن حاضر در فود کورت و بخش‌های مختلف این مجموعه کردند.

عده‌ای که از این ماجرا اطلاع داشتند، با خنده از کنار این جماعت عبور کردند؛ اما اگر که خبر نداشتند، با دیدن عده‌ای در قامت داعش که ظاهراً سلاحی نمایشی نیز به همراه داشتند، وحشت کرده و با جیغ و فریاد گریختند. در تصاویر محدودی که از این حادثه منتشر شده، صدای جیغ و فریادها شنیده می‌شود و در شماری از تصاویر نیز مشخص است که این جماعت بیش از اندازه در نقش‌شان فرو رفته‌اند! چنین اتفاقی منجر به اعتراض‌هایی از سوی حاضران در پردیس کوروش نسبت به این رفتار تبلیغاتی غیرحرفه‌ای شد.

نقدها در فضای مجازی نیز به شدت گسترده‌ است و عمده نقدها از این منظر مطرح می‌شود که اساساً تروریسم به معنای هراس افکنی است و داعش اساساً در این چارچوب در کشورهای مختلف از جمله ایران، عملیات تروریستی یعنی عملیات‌های هراس افکنانه انجام می‌دهند؛ حال عده‌ای حتی در تبلیغات شهری‌شان به جز دست گذاشتن روی قهرمان فیلم، عناصر داعشی را برجسته کرده و ناخواسته همان هراس افکنی که هدف داعش است، تحقق بخشیده‌اند.

این نقدها باعث شد، ابراهیم حاتمی کیا کارگردان این فیلم از این اتفاق شرمنده شود و در یادداشتی در زمینه عنوان کند: «بچه‌های گروه تبلیغاتی فیلم به وقت شام، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه‌روزی شما در این چند ماه بودم، ولی این نمایش کورش در شأن به وقت شام نبود. خستگی دو ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند. من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کورش بایستد و مردم با او عکس بیندازند. نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله‌ام نبود و من بی‌خبر بودم. عزیزانِ آزرده‌خاطر در مجتمع کورش، اعم از مردم و کسبه محترم، اگر دلی لرزید، اگر وحشتی ایجاد شد، بر ما ببخشید و حلالمان کنید.»

در مقابل علی سرتیپی، مدیر پردیس سینمایی کوروش تأکید می‌کند، عوامل این فیلم به هدف‌شان رسیده‌اند و از منظر فروش از این ماجرا دفاع نیز کرده است! سرتیپی گفته است: «به ما اطلاع دادند که قرار است نمایشی برای اکران فیلم «به وقت شام» با حضور ابراهیم حاتمی کیا و عوامل فیلم در پردیس سینمایی کورش برگزار شود که البته اطلاعی درباره نحوه اجرای آن نداشتیم... در زمینه ایجاد وحشت بین مردم نیز باید بگویم معمولا در دنیا دوربین مخفی های ترسناک اجرا می شود که باعث ترس و شوکه شدن مردم می شود، ولی در نهایت بدون هیچ مشکلی از سوی مخاطب مورد استقبال قرار می گیرد!»

سرتیپی تأکید کرد: «حضور بازیگران با چهره های داعشی در پردیس سینمایی کورش یک برنامه تبلیغاتی بود تا بتواند فیلم به وقت شام را دوباره بر سر زبان ها بیاورد و جالب است بدانید این اثر سینمایی شب گذشته سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه نسبت به شب های دیگر، بیش از دو برابر فروش داشت. شاید در حاشیه اجرای این نمایش، یک یا دو نفر ترسیده باشند، اما نباید فراموش کرد که این گونه برنامه ها معمولا برپایه غافلگیری است. از ابتدای امر ما نمی دانستیم سازمان اوج چه ایده ای دارد، ولی در نهایت باید بگویم که این نوع تبلیغات به هیچ وجه منفی نیست.»

البته آقای سرتیپی و عوامل طراح چنین ایده خلاف امنیت و آرامش باید در نظر داشته باشند که این ایده تبلیغاتی، فراتر از یک دوربین مخفی است و در شرایط امنیتی کنونی، هر جای دنیا با ریش بلند و هیبت داعش و یک شمشیر ظاهر شوید، پلیس بلافاصله دستور توقف می‌دهد و چه بسا در لحظه به شخصی با چنین هیبتی شلیک کنید. کافی است در یکی از سفرهایی که این دوستان به خارج تشریف می‌برند، به دنبال تکرار این ایده باشند، تا سر از زندان‌های فرنگ درآورند. انتظار می‌رفت نهادهای مسئول در این زمینه نیز واکنشی ـ ولو لفظی ـ نشان دهند اما دریغ از بی‌عملی!

سوای ابعاد تأسف آور این اتفاق، باید این پرسش را مطرح کرد که سازندگان «به وقت شام» به دنبال گیشه هستند؟ وقتی نمی‌توان هزینه تولید این فیلم را از گیشه بازگرداند و بازگشت سرمایه فیلم‌هایی اینچنینی ناممکن است، چرا باید به هر ابزاری ولو وحشت آفرینی عمومی برای فروش چند بلیت بیشتر در یک روز یا یک هفته دست یازید؟

به گزارش خبرگزاری مهر، شب گذشته ۱۷ اردیبهشت ماه گروه تبلیغات فیلم سینمایی «به وقت شام» اقدام به آوردن اسب و چند بازیگر این فیلم با لباس داعش به پردیس کورش کرده بودند که باعث ایجاد رعب و وحشت میان مردم شد.

در پی این اتفاق ابراهیم حاتمی کیا در یادداشتی ضمن عذرخواهی از مردم، توضیحاتی در این باره ارایه داد.

در این یادداشت آمده است:

«یا حق

بچه‌های گروه تبلیغاتی فیلم «به وقت شام»، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه‌روزی شما در این چند ماه بودم؛ ولی این نمایش کوروش در شان «به وقت شام» نبود. خستگی ۲ ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند.

من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کوروش بایستد و مردم با او عکس بیاندازند نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله‌ام نبود و من بی‌خبر بودم.

عزیزانِ آزرده‌خاطر در مجتمع کوروش، اعم از مردم و کسبه‌ محترم، اگر دلی لرزید، اگر وحشتی ایجاد شد، بر ما ببخشید و حلال‌مان کنید.

ابراهیم حاتمی‌کیا/ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷»

لینک فیلم 

لینک فیلم

لینک فیلم

 

 

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است