محل تبلیغ شما
آنچه برای سفر نوروزی نیاز داریم

تاریخ خبر: 1396/1/3

آنچه برای سفر نوروزی نیاز داریم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است 

روستاهای زیبا و دیدنی ایران در نگاهی گذرا

از بهشت بلوچستان تا سرزمین اسطوره‌ای

 

روستا جریان زندگی است و رگ حیات هر کشوری. اگر چه در عصر حاضر روستاها بکری سابق خود را ندارند اما همچنان نقش نوستالژی را برای شهرنشینان بازی می‌کنند. برای این نوستالژی‌بازی و برای دور‌شدن از ترافیک و وصله‌های ناجور شهرنشینی نوروز بهترین فرصت است تا سری به گمشده‌مان بزنیم و از سکوت و آرامش آن بی‌نصیب نمانیم. پس این نوروز را به جرگه روستاگردان بپیوندید و یکی از این روستاها را مقصد خود قرار بدهید.
فرومد، روستای تاریخی

وارد روستا که می‌شوی بنایی شگفت‌انگیز خوشامد می‌گوید و آدمی را به وجد می‌آورد؛ مسجدجامعی با معماری خاص که روی بقایای آتشکده بنا شده است. فرومد روستایی تاریخی است با قدمت چند هزار ساله که در ١٨ کیلومتری شرق شاهرود در دامنه‌های ارتفاعات میندر در ارتفاع ١٢٣٠متری از سطح دریا قرار دارد. فرومد روستایی است که دو چهره برجسته ادبی و تاریخی را در دل خود جای داده است؛ «این‌یمین فریومدی» شاعر قطعه‌سرای اواخر قرن٨-٧ هجری و «شیخ حسن جوری» از رهبران نهضت سربداران. گذراندن شب در خانه اهالی باصفای فرومد خالی از لطف نیست اما اگر اهل هتل رفتن هستید، نزدیک‌ترین پیشنهاد می‌تواند رفتن به سبزوار باشد که از جاده اصلی شاهرود-سبزوار حدود ٥٤کیلومتر فاصله دارد. بنا بر فصلی که سفر می‌کنید انار، انگور، انجیر، شاتوت، فلفل قرمز و گیاهان دارویی چون مرزه و شیرین‌بیان سوغاتی‌هایی هستند که انتظارتان را می‌کشند، البته زیلوهای زیبای این روستا یادگاری‌ خوبی برای مسافران
هستند.
خماط، سرزمین اسطوره‌ای

اگر می‌خواهید معبد «زیگورات چغازنبیل» که قدمتش به ١٣٠٠سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد را ببینید -‌معبدی که به دستور پادشاه عیلامی به نام «ونتاش گال» ساخته شده است‌- سری به روستای اسطوره‌ای خماط بزنید، البته این روستا برای دوستداران موسیقی نیز مقصد زیبا و خاطره‌انگیزی است؛ چون موسیقی به‌طور شگفت‌انگیزی در میان ساکنان خماط رواج دارد به‌خصوص در جشن‌ها. مزارع نیشکر هفت‌تپه در میان آب و پوشش گیاهی متنوع این منطقه در کنار مناطق حفاظت‌شده دز و کرخه یکی دیگر از جاذبه‌های این روستای اسطوره‌ای است. خماط ٢٠کیلومتر از سمت جنوب با اندیمشک و ٤٠کیلومتر از شوش فاصله دارد که با درختان اوکالیپتوس، کنار و زبان‌گنجشک زینت شده است.
سرزمین ابرها

اگر دوست دارید آفتاب، ابرو مه، باران و برف، تگرگ و رگبار و حتی رنگین‌کمان را در یک روز ببینید به روستای فیلبند سری بزنید؛ روستایی که به خاطر چشم‌اندازهای طبیعی و بی‌نظیرش به بهشت عکاسان معروف است. با رفتن به فیلبند می‌توانید چشم‌درچشم ابرها شوید چون این روستا در ارتفاع ٢٧٠٠متری از سطح دریا واقع شده است؛ زمستان این روستا خالی از سکنه است و در فصل گرم مهم‌ترین ییلاق مازندران. این روستا به جز مناظر زیبا چشمه‌های آب‌معدنی را در خود جای داده است؛ چشمه‌هایی که برخی بر این عقیده‌اند دلیل تنومندی و قوی‌هیکلی ساکنان این روستاست. این روستای دیدنی در ٤٥کیلومتری جنوب بابل جا خوش کرده است.
واریان و قایق‌سواری

جاده چالوس را این‌بار تا انتها نروید و از همان اول جاده مسیر بهشت را در پیش بگیرید. برای رسیدن به واریان باید سوار قایق شوید و در دریاچه‌ حاصل از ساخت سد قایق‌سواری کنید. بعد از رسیدن به سد امیرکبیر واریان را با چشم‌انداز سرسبز و آرامش‌می‌بینید؛ روستایی ییلاقی با هوای مطبوع که آرمیدن در سایه‌سار درختانش خاطره‌ای به یاد ماندنی برایتان رقم می‌زند. راه نزدیک و زیبای این روستا بی‌شک شما را بارها و بارها به این روستا می‌کشاند؛ روستایی که ماهیگیری یکی از تفریحات مرسوم آن است.
تمین، بهشت بلوچستان

٧٥کیلومتر که از گرمای سوزان کویر «ریگ‌ملک» فاصله بگیرید به تمین می‌رسید؛ بهشتی در بلوچستان و دری بر دامان تفتان که حرکت در مسیر رودخانه آن شما را به روستاهای دهستان می‌رساند. در تمین چشمان شما میهمان قلعه‌ای با ٢٥متر ارتفاع است که با گل‌ رسی ساخته شده و بر فراز صخره‌ای بلند خودنمایی می‌کند، البته نباید از قلعه‌ »باذ» با قدمتی ٢٥٠ساله غافل شد. «چله‌خان» نیز بی‌شک جذابیت منحصربه‌فرد خود را خواهد داشت؛ مکانی که در دل کوه کنده شده و از گذشته‌های دور و مردمانی که ٤٠شبانه‌روز در آن دعا و نیایش می‌کردند، خاطره دارد. انجیر، توت، شاه‌توت و ده‌ها میوه دیگر اسباب پذیرایی مردمان خاکی این روستاست.
 توته‌خانه و معماری صخره‌ای

«توته‌‌خانه» در میانه‌های کوهی سرسبز جا خوش کرده است؛ روستایی در ٢٢کیلومتری بناب. معماری صخره‌ای این روستا که در نوع خود کم‌نظیر و دیدنی است، سبب شده نام توته‌خانه سر زبان‌ها بیفتد؛ البته دوکیلومتر دورتر از این روستا ٧٠خانوار در کنار هم روستای «سِوِر» را شکل داده‌اند؛ روستایی که معماری زیبای آن باعث شده نامش در کنار کندوان و توته‌خانه مقصد گردشگران باشد. خانه‌های دستکند که وسعتی حدود١٥٠تا٢٠٠متر است به شکل تودرتو ساخته شده‌اند، البته جذابیت این روستا به اینجا محدود نمی‌شود؛ چون در اعماق زمین‌های روستای حیرت‌انگیز «سور» ده‌ها خانه دستکند در دل سنگ‌ها و گدازه‌های آتشفشانی ساخته شده است.
جهان‌نما، روستایی نزدیک آسمان

روستایی ییلاقی در میان رشته کوه‌های البرز که از ارتفاعات آن می‌توان به دشت گرگان و دریا چشم دوخت. در آنجا خبری از هیاهو و آثاری از آب‌وبرق و تلفن نیست و هر چه هست آسایش است و صدای آواز پرندگان و زمینی سرسبز با گل‌های زرد و سفید و آبی. آنجا جهان‌نماست؛ دشتی زیبا که دو روستای «کفشیگیری محله» و «سعدآباد محله» را با خانه‌های سنتی‌اش در دل خود جای داده است. برای سفر به این روستا لباس گرم یادتان نرود چون شب‌های بسیار سردی دارد؛ البته از هتل هم خبری نیست و کلبه‌هایی که با خشت و گل پوشیده شده‌اند میزبان شما هستند؛ با عطر بوی چوب نمدار.
خرو، گنجینه صدساله معماری ایران

از مشهد به نیشابور ٢٠کیلومتر مانده به شهر در ایستگاه «پنجراه» سواری‌ها صف کشیده‌اند تا با زیرپا گذاشتن ٦کیلومتر شما را به خرو برسانند؛ البته هنوز مینی‌بوس‌ها اینجا کاربرد دارند و در حاشیه «میدان‌بار» به انتظار مسافر می‌نشینند. در ابتدای ورود به خرو معماری صدسال پیش ایران را می‌توان از نزدیک دید؛ معماری که در میان ارتفاعات سرسبز و آبشارهای روستا مجموعه زیبایی را به نمایش گذاشته‌ است. سفر به این روستا یک تیر و چند نشان است چون در این روستا می‌توانید هم آثار تاریخی ببینید، هم از زیبایی طبیعت لذت ببرید هم با صنایع‌‌دستی منحصربه‌فرد ایران آشنا شوید.
پیربالای پلکانی

اگر به سمت مرند می‌روید خود را از دیدن روستای پیربالا محروم نکنید؛ پس از سه راهی مرند وارد جاده سمت چپ شوید و حدود ٢٠کیلومتر به سمت جنوب بیایید؛ مسیری که در آن از روستاهای انامق، محبوب‌آباد و عیش‌آباد می‌گذرید تا به پیربالا برسید؛ روستایی کوهستانی به شکل پلکانی. دیدنی‌های این روستا به بافت پردار و درخت و باغ‌های روستا محدود نمی‌شود و گورستان قدیمی روستا که «شیخ پیربابا بن‌برالدین» در آن دفن شده یکی دیگر از دیدنی‌های پیربالاست. مسجد تاریخی و چند خانه قدیمی نیز حتما شما را به وجد می‌آورند، البته آبشار این روستا سبب شده نام پیربالا سرزبان‌ها بیفتد و معروف شود.
سنگ‌تراشان، ماسوله لرستان

حوالی خرم‌آباد در محدوده آبشارهای «نوژیان» و «وارک» روستای پلکانی سنگ‌تراشان خودنمایی می‌کند؛ روستایی که بیشتر اوقات‌ سال میزبان گردشگران است. دره پایین دست این روستا با بارش هر باران مملو از توده‌های ابر می‌شود که صحنه زیبایی را رقم می‌زند؛ پدیده‌ای نادر در طبیعت ایران. البته کشف دفینه‌های مفروغی مربوط به عصر آهن در ‌سال ١٣٨٢ حیرت باستان‌شناسان را برانگیخت؛ اشیای نفیسی که ازجمله کم‌نظیرترین گنجینه‌های مفروغی جهان به شمار می‌آید.
روستای خور

کافی است تا کرج رانندگی کنید و بعد به سمت جاده چالوس بپیچید و در ١٧کیلومتری کرج از جاده انحرافی خور به طول ٥کیلومتر به یک روستای خوش ‌آب‌وهوا برسید. درواقع یک ساعت و شاید کمتر مسیر را به جان بخرید و خود را به روستای خور برسانید؛ روستایی در نزدیکی هشتگرد که علاوه بر طبیعت زیبا پیشینه تاریخی نیز دارد؛ امامزاده سلیمان، تپه‌ها و دره دو چنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و از همه مهم‌تر چنار ٨٠٠ساله؛ چنارهایی که سند زنده و روایتگر تاریخ این منطقه هستند.

 

تجربه غذاهای محلی را در سفر از دست ندهید

انفجار مزه‌ها!

کشف غذاهای جدید و جست‌وجو برای شناخت انواع غذاها یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری است و به همین دلیل هم هست که در دهه‌های اخیر «گردشگری غذا» به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های مهم صنعت گردشگری در جهان مطرح است. در ایران اما با وجود تنوع گسترده غذایی فرصت‌های بهره‌برداری از این جاذبه مهیا نشده است.
 بسیاری از کشورها با اتکا به تنوع غذایی‌ و سفره‌های رنگین‌شان مسافران زیادی را جذب می‌کنند. گردشگری غذا در جهان سالانه بیش از ۲۰۰‌میلیارد دلار درآمد دارد و ۸۶‌درصد گردشگران، غذا را به‌عنوان یکی از بهترین تجربیات گردشگری خود معرفی کرده‌اند.
 توجه به این آمار نشان می‌دهد غذا می‌تواند سمبل و نماد و برندی برای معرفی مقصد گردشگری باشد. گردشگری غذا یکی از فعالیت‌های عمومی و همه‌جانبه است و تمام جنبه‌های غذا از دستگاه‌های فروش خودکار و فروشنده‌های دوره‌گرد گرفته تا رستوران‌های لوکس و درجه یک را پوشش می‌دهد و هر کسی که به هر شکلی با غذا سروکار دارد، قسمتی از این صنعت محسوب می‌شود. بسیاری از کشورها با وجود تنوع غذایی محدودتری نسبت به ایران، با انتخاب چند نمونه از غذاهای منحصربه‌فرد ملی و محلی‌شان یا انتخاب نان‌هایی که با روش‌های پخت متفاوتی طبخ می‌شوند، غذا را به یکی از جاذبه‌های اصلی برای جذب مسافران تبدیل کرده‌اند. ترکیه که سهم قابل توجهی از گردشگران را در دهه‌های اخیر و البته در شرایط پیش از ناآرامی‌های اخیر جذب کرده بود، نان سیمیت و اسکندر کباب را به‌عنوان دو غذای مورد توجه گردشگران در بسته‌های تبلیغاتی گردشگری به جهان معرفی کرده و سال‌هاست که در هر بسته خبری و تبلیغاتی نام و نشانی از این دو که به نوعی نمادی از گردشگری غذایی ترکیه هستند، دیده می‌شود. کشورهای دیگری مانند مالزی یا کشورهای خاور دور با معرفی و تبلیغات انواع میوه‌های استوایی که در دیگر نقاط جهان یافت نمی‌شوند، گردشگران را برای سفر به کشورهایشان ترغیب می‌کنند. در ایران با وجود گستردگی و تنوع غذایی که محصولی از تفاوت جغرافیایی و قومیتی و سبک زندگی در ایران است، غذا هنوز آنچنان که باید به‌عنوان یک ظرفیت و فرصت و حتی جاذبه شناخته نشده است. هر چند از چند‌سال قبل که شهر رشت در گیلان به‌عنوان «شهر خلاق غذا» در یونسکو مورد توجه قرار گرفت، دیگر شهرها هم انگیزه‌های بیشتری برای معرفی بیشتر غذاهای بومی پیدا کرده‌اند. غذای ایرانی با حدود ٢٥٠٠ نوع اعم از غذاهای ملی و محلی یکی خوشمزه‌ترین، کامل‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین مکتب‌های آشپزی جهان است.
با افزایش نسبی فعالیت آژانس‌های گردشگری و توجه بیشتر جامعه به‌ویژه نسل جدید به مقوله سفر و نیز فعالیت‌های تخصصی‌تر سایت‌ها و مجله‌های مرتبط با غذا رفته‌رفته شمار بیشتری از غذاهای بومی و محلی از سایه به آفتاب آمده‌اند یا در جشنواره‌های غذا به مردم معرفی شده‌اند اما این‌که غذا به‌عنوان یک جاذبه در برنامه‌ریزی‌های سفر مورد توجه قرار بگیرد هنوز یک موضوع مغفول مانده است، هم برای برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران حوزه گردشگری و هم برای مسافران. این را «آرش» می‌گوید، راهنمای تور که سال‌هاست در تورهای داخلی ایران فعالیت می‌کند: «کمتر جایی در جهان چنین تنوع غذایی دارد اما از آن‌جا که گردشگری در ایران برنامه‌ریزی سازمان‌یافته‌ای ندارد عملا غذا به‌عنوان یک جاذبه کمتر مورد توجه قرار گرفته. ما در سفرهای داخلی اغلب به مسافران توصیه می‌کنیم که از غذاهای بومی و محلی استفاده کنند اما اکثریت در غذاهای اصلی علاقه‌مند به مصرف انواع کباب‌ها و غذاهای معمول رستوران‌ها هستند و حتی اقامت در رستوران‌های محلی همیشه با اعتراض‌هایی مواجه است، مانند این‌که چرا آژانس ما را به رستوران خوب نبرد!»
غذا یکی از نیازهای حیاتی بشر است اما فراتر از آن بخشی از فرهنگ زندگی روزمره است که می‌تواند فرصتی برای گفت‌وگو و نزدیکی بیشتر مردم فراهم و زمینه شکل‌گیری انواع تعاملات اجتماعی را مهیا کند. سبک آشپزی و نوع مواد غذایی که مردم در مناطق مختلف جغرافیایی به کار می‌برند برآمده از سبک زندگی و عادات و به نوعی نماینده بخشی از فرهنگ اجتماعی است که می‌تواند بخشی از عادات اجتماعی و حتی شرایط اقتصادی و فرهنگی هر جامعه‌ای را نمایان کند. برای مثال سفره‌های گشاده ایرانی‌ها برای مهمان همواره به‌عنوان یکی از نمادهای فرهنگی پذیرایی و مهمان‌نوازی آنها در سفرنامه‌ها مورد توجه بوده و آن را نشانی از فراوانی نعمت در این سرزمین دانسته‌اند.
علاوه بر اینها آنچه در صنعت گردشگری این روزها غذا را در کانون توجه برنامه‌ریزان قرار می‌دهد، اهمیت اقتصاد غذاست. هزینه‌ای که مسافران برای غذا در طول سفر خرج می‌کنند، بخش قابل توجهی از درآمد صنعت گردشگری را تشکیل می‌دهد و این موضوع به‌ویژه برای مناطقی که نقاط هدف گردشگری هستند و قرار است گردشگری به رونق و توسعه آنها کمک کرده و شرایطی را برای کارآفرینی ایجاد کند، اهمیتی کلیدی و تاثیرگذار دارد. به همین دلیل هم هست که اغلب به گردشگران توصیه می‌شود در سفرهایشان به مناطق محلی و بومی به جای این‌که خوراک را از جای دیگری تهیه کرده و همراه خود ببرند، از غذاهای محلی همان منطقه استفاده کنند. به گفته آرش، راهنمای تور: «غذای بومی نه‌تنها تجربه متفاوتی است که خیلی وقت‌ها می‌تواند تکرارنشدنی باشد، یعنی شما ممکن است یک بار به یک منطقه سفر کنید و بتوانید از غذاهای محلی آن‌جا استفاده کنید، علاوه‌بر این همکاری و همراهی ساکنان منطقه مقصد را برای ورود تعداد بیشتری از گردشگران ممکن می‌کند. ما در ایران با وجود فرهنگ مهمان‌نوازی که شناخته شده است اما در سفر به بسیاری از مناطق به‌ویژه روستاها با مقاومت ساکنان محلی مواجه هستیم، درحالی‌که اگر اقتصاد گردشگری مثلا در ارتباط با همین غذا به کمک آنها بیاید و در زندگی روزمره برایشان عایدی داشته باشد آنها بیشتر علاقه‌مند به همکاری می‌شوند و در زنجیره گردشگری خودشان را سهیم می‌بینند و درواقع نتیجه این روند همان رونقی است که ما انتظار داریم در مقصدهای گردشگری به واسطه حضور گردشگران ایجاد شود.»
غذاهای بومی از نظر ارزش غذایی، در دسترس بودن مواد اولیه، تازگی، عاری‌بودن از نگه‌دارنده‌های شیمیایی و همچنین ارزان‌بودن یکی از بهترین مواد غذایی در نواحی مختلف کشور محسوب می‌شوند اما بسیاری از رستوران‌های ایران حتی در مناطق بومی تعداد بسیار محدودی از این غذاها را در منوهای اصلی جای می‌دهند: «دلیل اصلی این است که از طرفی برنامه جامعی برای معرفی غذاهای بومی وجود ندارد، یعنی رستوران‌داران علاقه‌مند به ارایه غذاهایی هستند که نمی‌ماند و به اصطلاح همه‌پسند است و مردم هم اکثریت برای تجربه غذاهای محلی ریسک نمی‌کنند. درباره توریست‌های خارجی ما با این مشکل مواجه نیستیم و آنها اتفاقا بیشتر از غذاهای محلی استقبال می‌کنند اما ذائقه مسافران ایرانی عمدتا به سمت غذاهای شناخته‌شده‌تر است.» این را «محسن قهاری» می‌گوید که چند سالی است در یک رستوران بین‌راهی در مسیر خرم‌آباد سعی کرده بخشی از غذاهای محلی این منطقه را به‌ویژه انواع آش‌ها را به مسافران معرفی کند. به گفته او نه‌تنها مسافران که آژانس‌های گردشگری هم در معرفی غذاهای بومی و محلی به‌عنوان یک جاذبه نقش تعیین‌کننده‌ای دارند اما همه آنها در برنامه‌ریزی سفر به دنبال معرفی غذاهای محلی نیستند و ارایه خدمات در رستوان‌های مجلل و توجه به مکان رستوران به جای غذا برای آنها اولویت دارد. در این میان نقش تعیین‌کننده راهنمایان گردشگری دیده‌می‌شود. باید راهنمایان با انواع غذاها و نوشیدنی‌ها و حتی طرز پخت و تهیه آنها آگاهی داشته ‌باشند تا بتوانند به نحو درست به گردشگران معرفی کنند، حال آن‌که بسیاری از راهنمایان تور در ایران به صورت تخصصی در یک منطقه فعالیت نمی‌کنند و اغلب اطلاعات محدودی درباره آن مناطق دارند.
 با همه اینها به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی این روزها به کمک رستوران‌های محلی آمده‌اند که غذاهای خوب و ارزان اما در محیطی نه‌چندان مجلل ارایه می‌کنند: «تورهایی که طبیعت‌گردی را تبلیغ می‌کنند بیشتر از دیگران علاقه‌مند هستند که غذاهای بومی را وارد برنامه‌هایشان کنند، بیشتر مشتری‌هایی که می‌آیند از طریق همین تورها هستند اما شبکه‌های اجتماعی هم مهم شده‌اند. ما البته خودمان صفحه‌ای نداریم اما خیلی از مشتری‌ها گفته‌اند که به توصیه دوستان‌شان در شبکه‌های اجتماعی دنبال غذاهای محلی ما آمده‌اند یا در کمپی که نزدیک ما است اقامت کردند.»
گردشگری غذایی یک فعالیت عمومی و همه‌جانبه است و تمامی جنبه‌های غذا از دستگاه‌های فروش خودکار و فروشنده‌های دوره‌گرد گرفته تا رستوران‌های لوکس و درجه‌یک را پوشش می‌دهد و هرکسی که به هر شکلی با غذا سروکار دارد، قسمتی از این صنعت محسوب می‌شود. بخشی از این صنعت مهم را در بسیاری از کشورهای جهان، غذاهای خیابانی می‌گردانند. مقصود از غذاهای خیابانی آن دسته غذاهایی است که در عین خوشمزگی ارزان هستند و عموما توسط آشپزخانه کوچک و نیز سیار عرضه می‌شوند. البته برخلاف تصور جمعی، تحقیق تخصصی در مورد غذاهای ممتاز مناطق مختلف توسط خبره‌های آشپزی، هدف اصلی گردشگری غذایی نیست و تنها شاخه‌ کوچکی از آن به‌شمار‌می‌آید. براساس تحقیقات انجام‌شده، تنها ۸.۱‌درصد از غذاهای سراسر دنیا مورد بررسی و تأیید خبره‌های آشپزی قرار گرفته و به‌عنوان غذای ممتاز شناخته می‌شوند، درحالی‌که بیشتر مردم فقط به طعم و کیفیت غذا و نوشیدنی توجه دارند و لزوما نیازی به صرف آن در رستوران‌های گرانقیمت و با برچسب ممتاز احساس نمی‌کنند. گردشگری غذایی نخبه‌گرا هم شاخه دیگری از صنعت گردشگری غذایی است که زیرمجموعه‌های متنوعی دارد و با هدف جست‌وجو و یافتن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های ممتاز مثل شکلات‌های خاص یا نوشیدنی‌های کمیاب انجام می‌شود.
برگزاری جشنواره‌های غذا که در دهه اخیر در ایران بیشتر هم شده با تمرکز بر معرفی انواع غذاهای محلی و همچنین طرح رتبه‌بندی هتل‌ها و رستوران‌هایی که در زمینه سرو غذاهای محلی فعال هستند و چند سالی است در دستور کار قرار گرفته، تنها بخشی از راهکارهایی است که می‌تواند گردشگری غذا را در ایران به سمت حرفه‌ای‌شدن پیش ببرد. در این میان اما مسافرانی که از راه‌های دور و نزدیک می‌آیند تا تجربه‌ای منحصربه‌فرد از سفر را در خاطرات زندگی‌شان ثبت کنند شاید بیشترین تأثیر را در این زمینه داشته باشند، چراکه انتخاب آنها و توجه به غذاهای محلی و انعطاف‌پذیری بیشتر برای تجربه‌های جدید است که می‌تواند حتی دست‌اندرکاران تورهای مسافرتی را به این فکر بیندازد که برای جلب رضایت بیشتر مشتریان می‌توانند و باید به غذاهای محلی بیش از اینها توجه کنند.

راهنمای گردشگری ایران/ پارک‌های‌آبی

در بهار، تَر شویم

پارک آبی رامسر
رامسر دریای نیلگون خزر است، اگر مسافر آن طرف‌ها هستید و علاه‌بر گردش در رامسر به دنبال پارک ساحلی هستید بهترین انتخاب، انتخاب پارک آبی رامسر است. تفریح‌تان در دریای  نیلگون که به پایان رسید مابین شهرستان رامسر و چابکسر مجوعه بی‌نظیر رامسر در کنار دریای خزر منتظر شماست. این پارک ساحلی کم‌نظیر در ایران هر تفریحی را برای شما فراهم کرده؛ از اسکله، جت‌اسکی، قایق‌های موتوری گرفته تا شاتل، باراسل، رستوران و کافی‌شاپ و... اگر هم برای قایق‌سواری و جت‌اسکی‌کردن آماده نیستید و بیشتر دل‌تان می‌خواهد استراحتی داشته باشید از این محیط  لذت ببرید. فضای سبز بسیار زیبا با خوابگاه‌های کوچک رو به دریای پارک ساحلی رامسر  بهترین انتخاب برای شماست.
دقیقا کجاست؟  مازندران، رامسر، کمربندی اول رامسر.
پارک آبی آبسار
اگر به اصفهان سفر کرده‌اید و به دنبال مجموعه منحصربه‌فردی برای تفریح، ورزش و اقامت می‌گردید، فلکه توحید را که ردکردید نبش بلوار شاهد تابلوی مجموعه آبسار خودنمایی می‌کند. پارک آبی آبسار یعنی سرزمین آب و آفتاب، مجموعه منحصربه‌فردی با معماری خاص و متفاوت که در بخش اول این پروژه مجموعه استخر سرپوشیده با امکانات و ویژگی‌های بی‌نظیر آماده شده است. استخر آبسار با ٢هزار مترمربع فضای سالن استخر، ٥٠٠مترمربع فضای رختکن در دو بخش عادی و ویژه و فضای ٩٥٠ مترمربع شامل استخر استاندارد شنا، استخر شیرجه، استخر کودکان و ٣ جکوزی با دمای آب مختلف، سالن ماساژ، آرایشگاه، سونای‌خشک و سونای‌بخار، تجربه جدیدی را از فضاهای تفریحی ورزشی آبی برایتان به جای می‌گذارد، همچنین حضور مستقیم طبیعت در فضای داخلی استخر و تأثیر آن در طراحی داخلی و نورپردازی‌های حرفه‌ای، موجب تنوع و تغییر چشمگیر فضاها در هر ساعت از شبانه‌روز  شده است که باید از نزدیک تجربه کنید.
دقیقا کجاست؟ اصفهان، سپاهان‌شهر، نبش بلوار شاهد.
تم پارک آبی اوشن
اگر راهتان به جزیره کیش افتاده باشد و آن‌جا سفری رفته باشید حتما شما  هم فکر کردید  چقدر  جای یک پارک آبی مجهز در جزیره خالی است؛ خبر خوش  این‌که منحصربه‌فردترین پارک آبی روباز کشور چندی پیش در جنوب جزیره همزمان با دهه فجر افتتاح شد. اوشن مطابق با تمام استانداردهای روز دنیا طراحی شده است و بازی‌های درنظر گرفته شده در آن از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین وسایل بازی و تجهیزات روز دنیا هستند که توسط معتبرترین تأمین‌کننده وسایل بازی پارک آبی دنیا تأمین شده است. این پارک ظرفیت پذیرش روزانه ٣هزارو٣٠٠ نفر را دارد که در این پارک آبی ١٤ راید (راه آبی) بی‌نظیر در دل داستانی برگرفته از ادبیات ایرانی-اسلامی در زمینی به مساحت ۶هکتار جانمایی شده‌اند و همین تم داستانی پارک خلاقیتی خاص و جدید و پرماجرا در زمینه پارک‌های آبی است. فضای سبز ایجادشده در تم پارک آبی اوشن هم منحصربه‌فرد است و به جرأت می‌توان گفت یکی از کم‌نظیر‌ترین فضا‌های سبز کشور است. همچنین خبر خوش برای خانم‌ها هم این است ‌که با وجود روبازبودن مجموعه، تم پارک آبی اوشن طوری طراحی شده تا بتوانند آنها هم از خدمات پارک آبی و اسپا استفاده کنند. اوشن علاوه‌بر مجموعه پرهیجان پارک‌های آبی فروشگاهی هم برای خریدی به رسم یادگار دارد.
دقیقا کجاست؟ هرمزگان، كیش، جاده جهان، تم پارک آبی اوشن.
پارک ساحلی آفتاب
مجموعه‌ای طراحی‌شده در هفت طبقه که به علت تعداد  طبقات بزرگترین پارک آبی  طبقاتی ایران به شمار  می‌رود. پارک ساحلی آفتاب موقعیتی است که علاوه‌بر زیارت در مشهد مقدس  سیاحت و تفریح بی‌نظیری را هم تجربه
می کنید. مجموعه پارک ساحلی آفتاب به‌عنوان دومین پارک آبی مشهد در زمینی به مساحت ۴هزار مترمربع و زیربنای ۱۵هزار مترمربع در تابستان ۱۳۹۰ شروع به کار کرد. برای نخستین بار در ایران، استخر مخصوص غواصی (به عمق ١٢ متر) با نمایی طبیعی که یادآور مناظر زیبای زیر اقیانوس است در این مجموعه راه‌اندازی  شده و استخرها و محیط مناسب برای شنا، امکانات بدنسازی، ایروبیک، یوگا، هیدروتراپی، آروماتراپی و ماساژ هم در این مجموعه ارایه می‌شود. از دیگر امکانات متنوع و منحصربه‌فرد این مجموعه که شامل پارک آبی با چشم‌اندازی از غار عظیم سنگی با بازی‌های آبی از قبیل سرسره سرعت (به ارتفاع ١٨متر)، سرسره آهسته (به ارتفاع ١٥ متر)، سرسره پیچ (به ارتفاع ١٨متر)، سرسره دوقلو (به ارتفاع ١٨متر)، چاله فضایی (به ارتفاع ١٧ متر)، استخر موج (به طول ٣٥ متر )، رودخانه‌ای با طول ١٧٠ متر و دو تونل سنگی، چشمه جوشان آب که از دل سنگ‌های غار می‌تراود و آبشاری خروشان با بیش از ١٨ متر ارتفاع است می‌تواند روزی خاطره‌انگیز در مشهد را برای شما رقم بزند.
دقیقا کجاست؟ مشهد، انتهاي بلوار خیام شمالی، ميدان بهارستان، جنب الماس شرق.
سرزمین موج‌های آبی
نخستین مجموعه از انواع پارک‌های آبی و بزرگترین پارک سرپوشیده خاورمیانه است. سرزمین موج‌های آبی در مشهد در زمینی به مساحت ۸۴۶۰ مترمربع و با زیربنای ۲۳هزار مترمربع بزرگترین پارک آبی سرپوشیده خاورمیانه است. این مجموعه در‌ سال ۸۶ افتتاح شد و باتوجه به تجهیزات، تنوع و تعدد امکانات و بازی‌های آبی در رده بهترین پارک‌های آبی دنیا قرار گرفت. درواقع تا قبل از تبدیل مجموعه آبی المپیک ۲۰۰۸ پکن به پارک آبی در‌ سال ۲۰۱۰، مجموعه سرزمین موج‌های آبی مشهد بزرگترین پارک آبی قاره آسیا بوده است. اگر اهل هیجان هستید یکی از انتخاب‌هایی که در موج‌های آبی نباید  از  آن  چشم ‌پوشی کنید  سرسره «تاپسی توروی» این مجموعه است که برنده بهترین سرسره آبی ‌سال ٢٠١٠ از طرف انجمن پارک‌های آبی جهان شد. اگر مسافر مشهد هستید حتما چند ساعتی را هم صرف گذراندن در حمام ترکی این مجموع و سرسره‌های پیچشی، مواج، تویستر، چاله فضایی، استخر موج و... کنید.
دقیقا کجاست؟ مشهد، شهرک‌غرب، بلوار اندیشه.
پارک آبی تبریز
اگر مسافر شهر تبریز  هم باشید برای شما پارک آبی برای گذراندن یک روز پر از هیجان و شادی  طراحی شده است. این پارک آبی بسیار مجهز و پیشرفته دارای ١٧ سرسره در انواع سرسره‌های سرعتی، آرام، سرسره‌های تند و ترکیبی و هولناک پیچ‌درپیچ است که هیجان این  تفریح را برای شما چندین برابر می‌کند. از امکانات منحصربه‌فرد این مجموعه استخر موج‌های بلند و رودخانه‌ای به طول ۱۷۰ متر در دورتادور مجموعه است. نگران کودکان‌تان هم نباشید، چراکه در این پارک آبی محدوده‌ای هم برای کودکان سنین ۳ تا ۷‌سال و ۷ تا ۱۲‌سال شامل سونا، جکوزی، مه سرد، رعدوبرق، پرده بارانی در ورودی تونل و استخر موج‌سواری طراحی شده که تمامی  این امکانات می‌تواند یک‌روز متفاوت در تبریز  را برای شما در کنار خانواده رقم بزند.
دقیقا کجاست؟ آذربایجان‌شرقی، تبریز یاغچیان، خیابان توحید.
دهکده آبی پارس
اگر تهران را ترک  نکردید و یکی از بعدازظهرهای نوروز قصد داشتید باقی روز را در یک محیط بسیار مجهز برای تفریح بگذرانید کافی است خودتان را به کیلومتر ٢٣ اتوبان تهران-کرج برسانید جایی که نه فقط برای استخر و شنا مناسب  است، بلکه رستوران، کافی‌شاپ، آبمیوه‌فروشی، سفره‌خانه سنتی، شهربازی، آیس‌پک، سینما شش‌بعدی، قلعه وحشت، ماساژ، حمام ترکی، نقش حنا، فیش اسپا و عکاسی و.... همه و همه در اختیار  شماست. همچنین در محوطه دهکده آبی پارس سرسره‌های مهیج، دریاچه موج، رودخانه وحشی، سرسره و استخر کودکان، سونا استخر و جکوزی هم به صورت سرپوشیده در اختیار شماست.
دقیقا کجاست؟ کیلومتر ٢٣ اتوبان تهران کرج، خروجی گرمدره، خیابان شهدا.
پارک آبی ایرانیان
هر آنچه انتظارش را دارید در اين پارك هيجان دیده می‌شود. از موج‌سواري با تخته در استخر موجي به بزرگي يك زمين فوتبال، با موج‌هايي به ارتفاع ٥/٣ متر را تجربه خواهيد كرد تا سرسره‌های سرعتی، سرسره‌های رنگین‌کمان، رودخانه خروشان، اسکی روی آب. شاید هم ترجیح می‌دهد روز  آرامی را در پارک آبی  ایرانیان بگذرانید، پس می‌توانید سونای‌خشک و بخار حوضچه آب سرد و یا سالن  ماساژ را انتخاب کنید. مجموعه پارک آبی سرزمین ایرانیان وسعتی برابر با ١٤ زمین فوتبال دارد. این پارک آبی از پستی و بلندی‌های طبیعی کوهپایه به‌عنوان ابزاری برای خلق سرسره‌ها و تونل‌های پیچیده متعدد بهره گرفته است که  همین بافت طبيعي سرزمين ايرانيان زیبایی آن را دو چندان کرده است. پارک آبی سرزمین ایرانیان دو بخش وسیع و مجزا برای خانم‌ها و آقایان دارد كه در زمستان هم قابل استفاده هستند و شما را به همراه همه اعضای خانواده، با تجربه جمعی فوق‌العاده‌ای از سرگرمی‌های آبی همراه می‌کند.
دقیقا کجاست؟  مشهد، بلوار حجاب.
 پارک آبی اهواز
 اهواز با آن هوای گرم و مطبوعش هوس آب‌تنی‌کردن در سفر را چندان دور از ذهن نگه نمی‌دارد. فقط کافی است حوصله کنید و  خودتان را به بزرگراه مدرس اهواز برسانید که پارک  آبی  اهواز با  امکانات هیجانی و تفریحی آماده میزبانی از شماست. امکاناتی مثل سرسره‌های مهیج، چاله فضایی، وسایل بازی ویژه کودکان با عمق ٤٠ سانت، همچنین امکان استفاده از رستوران و کافی‌شاپ، بوفه و فروشگاه لوازم شنا با پرداخت هزینه جداگانه در محل امکان‌پذیر است.

دقیقا کجاست؟ خوزستان، اهواز بزرگراه مدرس، نرسیده به ورزشگاه غدیر.

 

راهنمای سفر نوروزی با تمامی بودجه ها

با چقدر پول، کجا؟

سفرهای ارزان‌قیمت

اگر دل‌تان یک کیش ارزان‌قیمت و کم سروصدا می‌خواهد، هنوز وقت دارید. تورهای مسافرتی کیش تا قبل از عید قیمت‌های وسوسه‌کننده‌ای دارند. یکی از آژانس‌های مسافرتی به «شهروند» می‌گوید تورهای دقیقه آخری کیش که شامل دوشب اقامت در یک هتل ٣ یا ٤ ستاره می‌شود، در این یک هفته باقی مانده حتی به ٣٥٠‌هزار تومان هم می‌رسد اما اگر دست نجنبانید و امروز و فرداهایتان ادامه پیدا کند باید برای همین بسته تفریحی بیش از یک‌میلیون تومان هزینه کنید.
قشم هم گزینه نوروزی خوش آب و هوای دیگری است که راهنمایان گردشگری در مصاحبه با شهروند می‌گویند اگر قبل از نوروز برای سیاحت آن اقدام کنید، یک انتخاب اقتصادی کردید. یکی از آژانس‌های مسافرتی به «شهروند» می‌گوید: برای یک اقامت دو روز و سه شب در جزیره قشم باید نفری ٦٠٠‌هزار تومان پرداخت کنید. هتلی که در اختیار شما قرار می‌دهند هم یکی از هتل‌های سه ستاره این جزیره است.
البته اگر واقعا رویای یک سفر کم خرج‌ را در سر دارید، شاید بهتر باشد در تعطیلات عید فکر کیش و قشم را از سر خود بیرون کنید. نقاط بکری در کشور وجود دارند که شاید تورها برای‌شان برنامه‌ریزی نکرده باشند اما در تعطیلات نوروز هم خلوت‌اند هم کم هزینه. در ٥٠ کیلومتری جنوب‌غرب تبریز روستایی صخره‌ای وجود دارد. کندوان روستایی منحصربه‌فرد در آذربایجان است که شاید تورهای داخلی کمتر آن را تحت پوشش بگیرند اما خودتان اگر دست به کار شوید، ضرر نکرده‌اید. بلیت قطار تا تبریز بین ٥٠ تا ٦٠‌هزار تومان است و خود هتل کندوان هم برای یک شب در تعطیلات نوروز از شما بین حدود ٤٠٠‌هزار تومان درخواست می‌کند. سفرهای ارزان قیمت بیشتری هم جلوی پای‌تان هست. کاشان شاید یکی از ارزان‌ترین گزینه‌هاست که جای دیدنی هم کم ندارد. بلیت قطار از تهران تا کاشان به طرز عجیبی برایتان ارزان تمام می‌شود. در تعطیلات نوروز، اگر جای خالی باقی مانده باشد، می‌توانید با کمتر از ٢٠‌هزار تومان به کاشان برسید. کاشان هتل‌های ارزان قیمت زیاد دارد و می‌توانید با شبی ١٣٠‌هزار تومان در یک هتل سه ستاره اقامت داشته باشید.
هتل‌های جنوب کشور مثل خود شهرها همیشه مهجورترند. بیشتر هتل‌ها در آبادان بین ١٥٠‌هزار تا ٢٨٥‌هزار تومان برای یک شب از شما درخواست می‌کنند و کمتر هتلی در جنوب ایران را می‌بینید که قیمت‌های نجومی داشته باشد. دزفول، آبادان، شوشتر شهرهایی هستند که هم در تعطیلات عید آب و هوای خوبی دارند هم دیدنی‌اند هم ارزان قیمت. اگر زیگورات چغازنبیل را هنوز ندیده‌اید برای گرفتن یک بلیت ٦٠‌هزار تومانی قطار تا اهواز اقدام کنید. فصل فصل جنوب رفتن است!بوشهر، شهری که دیدنی‌های بسیاری دارد، از آن جمله می‌توان به موزه رئیس‌علی دلواری، قلعه نصوری، رافائل، سحانتیر، گنبد نمکی جا شکف، موزه دریانوردی خلیج‌فارس و ری شهر اشاره کرد. برای بوشهر باید با اتوبوس یا خودروی شخصی سفر کنید و این شاید خرج‌تان را کمی بالا ببرد.
 بلیت اتوبوس از تهران تا بوشهر بین ٦٥ تا ٨٥‌هزار تومان قیمت دارد و هتل‌های این شهر زیبای جنوبی قیمت‌های مناسبی دارند. مسير سفر بم تا چابهار هم يكي از بهترين مسيرهاي گردشگري است از اين لحاظ كه كمتر شناخته شده است. در این مسیر حتما باید از خودروی شخصی خود استفاده کنید و همین خرج سفر شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. فراموش نکنید که در این مسیر مي‌توانيد استان‌هاي كرمان و سيستان‌وبلوچستان را ببينيد. یک قطار شش تخته ٨٧‌هزار تومانی گزینه‌ ارزان قیمت و نسبتا راحتی است که شما را به این مسیر متصل می‌کند. در زاهدان در یک هتل ٢ یا ٣ ستاره اقامت مي‌كنيد و این‌طور که به نظر می‌رسد حدود قیمت‌های این هتل‌ها، برای یک مسافرت کم‌خرج بین شبی ٩٠ تا ٢١٠‌هزار تومان است. در ادامه این مسیر می‌توانید به چابهار بروید و سرانجام دوباره با یک قطار راهي كرمان شده و بم را ببینید.

سفرهای اشرافی

برنامه سفر به قشم را اگر برای تعطیلات نوروزی در سر دارید، ممکن است حسابی خرج روی دست‌ خودتان بگذارید. تورهایی که از تهران به سمت قشم حرکت می‌کنند، اگر جزو تورهای لوکس محسوب شود، نفری بین ٢ تا ٣‌میلیون تومان از شما طلب می‌کنند. هتل‌های ٥ ستاره در این جزیره بین شبی یک تا ٢‌میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. سفر به اصفهان هم می‌تواند یکی از سفرهای گرانقیمت به حساب بیاید. هتل عباسی اصفهان به اشرافی‌ترین هتل این شهر معروف است. سایت‌های رزرو هتل قیمت اتاق‌های وی‌آی‌پی هتل عباسی را شبی یک‌میلیون و ٦٧٠‌هزار تومان قیمت گذاشته‌اند. اگر اهل ماندن در این اتاق باشید قطعا باید چیزی بین ١٨٠ تا ٢٥٠‌هزار تومان هم برای بلیت هواپیمای هر نفر کنار بگذارید. سفر به شیراز هم می‌تواند یک سفر تمام اشرافی باشد. بلیت قطار به شیراز بین ٨٠ تا ٢٠٠‌هزار تومان قیمت دارد. در شیراز هتل‌های اشرافی بین شبی ٦٠٠ تا یک‌میلیون و ٧٠٠‌هزار تومان قیمت دارند. مشهد هم می‌تواند یکی از انتخاب‌های اشرافی شما باشد. حتی تورهای مشهد هم در تعطیلات نوروز از ٧٠٠‌هزار تومان شروع می‌شوند. هتل‌های اشرافی در مشهد بین شبی یک‌میلیون و ٥٠٠ تا ٢‌میلیون تومان‌هزینه دارند.

راه تشخیص امداد خودروهای غیرقانونی درجاده‌ها

شهروند|  بازار داغ سفرهای نوروزی این روزها به ابزاری برای سودجویی برخی از افراد تبدیل شده است از مراکز امدادی غیرقانونی گرفته تا خودروهای حمل بدون مجوز. مراکزی که با تکیه بر تبلیغات نادرست نه‌تنها هزینه‌های سنگینی را به مشتریان خود تحمیل می‌کنند بلکه بعضا به دلیل استفاده از قطعات بی‌کیفیت و نبود تخصص آسیب‌هایی را هم به خودرو مسافرین ایام نوروز وارد می‌سازند. این درحالی است که هموطنان عزیز می‌توانند با ارسال شماره پلاک خودروی امدادی را به سامانه ٦٤٢١-٠٢١ پیامک کنند، شرکت‌های مجاز و غیرقانونی خودرویی را از یکدیگر تمییز دهند. علاوه براین، خودروهای عضو انجمن دارای برچسب انجمن هستند و مردم با دیدن این برچسب‌ها می‌توانند با خیالی آسوده از تیم امداد خودرویی کمک بگیرند.
 

بی‌تردید برای جلوگیری ازمشکلاتی از این دست مسافرین نوروزی بهتر است که تنها با مراکز امدادی مجاز تماس حاصل کنند. براساس اعلام مدیرعامل شرکت ایساکو، هموطنان می‌توانند درصورت بروزموارد فنی برای خودروهایشان با شماره ٠٩٦٤٤٠ تماس گرفته و اطمینان داشته باشند که امدادگران و نمایندگان کشیک درطول مسیر یاری‌رسان آنها خواهد بود. ضمنا مردم می‌توانند براي اطلاع از ليست نمايندگي‌ها و فروشگاه‌ها به سايت www.isaco.ir و ربات تلگرام اطلاع‌رسانی irankhodro_robot مراجعه کنند.
همچنین درگروه خودروسازی سایپا، برای دریافت خدمات امدادی، بیان نظرها و پیشنهادهای خود می‌توانند درتمام ساعات شبانه‌روز با شماره ٠٩٦٥٥٠ و ٨٤٤٤٤-٠٢١ و همچنین درحوزه‌های فروش، خدمات پس ازفروش و... با مرکز امور مشتریان گروه خودروسازی سایپا به شماره تماس ٠٩٦٧٧٠ تماس بگیرند یا به پرتال اینترنتی شرکت به نشانی www.emdadsaipa.ir مراجعه کنند. اما نگرانی دیگر این روزهای امداد‌های خودروی افزایش قیمت یاا افت کیفیت خدمات ارایه‌شده ازسوی نمایندگی‌های مجاز است. نگرانی قرار است با نظارت ١١ دفتر منطقه‌ای بر نحوهه امدادرسانی حل‌وفصل شود. آنگونه که اعلام شده، این دفاتر بر نحوه امدادرسانی اکیپ‌های امدادی نظارت خواهند داشت. همچنین درمسیرهای پرترددی همچون اتوبان قم، فیروزکوه، چالوس و هراز پایگاه‌های امدادی صحرایی به ‌صورت شبانه‌روزی طراحی و ایجاد شده است که این پایگاه‌ها با حضور نیروهای مجرب تعمیرگاه‌های ایران‌خودرو و قطعات مناسب تجهیز و راه‌اندازی شده‌اند.

 

ناگفته نماند که لباس‌ها و خودروهای تیم‌های امدادی متحدالشکل شده است، بنابراین اگر لباس پرسنل امداد خودروها دارای سردوشی باشد، یعنی آن فرد مکانیک است و می‌تواند بسیاری از عیوب خودرو را درمحل تعمیر کند، اما درصورتی که سردوشی نداشته باشد، آن همکار راننده یدک‌کش است و فقط می‌تواند خودرو را حمل کند. گفتنی است؛ طرح نوروزی پلیس و دستگاه‌های امدادی و خدماتی درجاده‌های کشور از امروز آغاز شده و تا ١٤ فروردین ادامه خواهد داشت.

از تهران چه خبر؟

اگر بخواهیم به تهران سفر کنیم اما دست‌مان حسابی باز است. خلوتی تهران تخفیف ٤٠‌درصدی هتل‌ها و جشنواره‌های مختلف را برای مسافران نوروزی به تهران رقم زده است. هتل اسپیناس، فارغ از تخفیف‌های نوروزی اتاق‌هایی دارد که دو‌میلیون و ٨٠٠‌هزار تومان برای یک شب قیمت دارند! در کنار این هتل اشرافی اما  اتاق‌های ٤٥١‌هزار تومانی هم دارد، هتل استقلال با شبی ٤١٦‌هزار تومان و هتل‌های سه ستاره‌ای مثل ایرانشهر بین شبی ٢٥٠ تا ٤١٣‌هزار تومان قیمت دارند. تحقیقات «شهروند» نشان می‌دهند مسافرخانه‌های میدان راه‌آهن بین شبی ٤٠ تا ٧٠‌هزار تومان و هتل‌های ٢ و ٣ ستاره بین شبی ١٠٠ تا ٢٧٠‌هزار تومان قیمت دارند. البته ظرفیت هتل‌های ارزان قیمت تهران از امروز
پر شده است.

سفرهای اقتصادی

همه مسیرها در تعطیلات به شمال ختم می‌شود. شمال ایران یکی از انتخاب‌های اقتصادی سفر است که خیلی هم خرج روی دست‌مان نمی‌گذارد. حال می‌خواهد تعطیلات تابستانی باشد با هوای شرجی کنار دریا، یا زمستان باشد با احتمال بارش‌های مکرر. فرقی هم ندارد تعداد روزهای تعطیلات چقدر باشد. دو سه روز تعطیلی کافی است تا مسافران آن را به تعطیلات آخر هفته وصل کنند و یک‌هفته‌ای بروند شمال کنار دریا. اگر هم نوروز باشد با هوای بهاری و تعطیلات ١٣‌روزه، شمال حتماً اولین مقصد سفرهای نوروزی می‌شود. این را آمارهای سازمان میراث فرهنگی و سازمان گردشگری هم تأیید می‌کند. براساس آماری که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در‌ سال گذشته اعلام کرده مازندران و گیلان به ترتیب دارای بیشترین تعداد مسافر نوروزی بوده‌اند. به گفته سلطانی‌فر در کل ایام نوروز ٩٤، در ٣١ استان و هفت منطقه آزاد ٦٠‌میلیون و ٨٤‌هزار نفر اقامت در شب ثبت شده است با توجه به این‌که هر شخص چهار شب اقامت را به ‌صورت میانگین در طول سفر خود تجربه می‌کند. با تقسیم این آمار بر عدد ٤ معادل ١٥‌میلیون نفر مسافر در این بازه زمانی عنوان شده است. آماری که سهم دو استان شمالی گیلان و مازندران در آن قابل ملاحظه است. براساس آماری که محمدعلی نجفی استاندار گیلان اعلام کرده در تعطیلات نوروز ۹۴، شش‌میلیون گردشگر در گیلان اقامت داشته‌اند. اگر این آمار را با آمار ١٥‌میلیون نفر مسافر مقایسه کنیم ٤٠‌درصد تعداد مسافرانی که در نوروز سفر کرده‌اند، مسافر استان گیلان بوده‌اند. آمار مازندران هم قابل توجه است. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری مازندران هم از اقامت ۹‌میلیون نفر‌شب در استان مازندران خبر داده است که اگر آن را با آمار ٦٠ میلیونی رئیس سازمان میراث فرهنگی قیاس کنیم، ١٥‌درصد مسافران نوروزی به مازندران رفته‌اند.در بسیاری از این موارد، سفر به شهرهای شمالی، بدون نیاز به پرداخت هزینه اقامت در هتل یا اقامتگاه‌های خاص است. در مواردی افراد از خانه‌های محلی استفاده می‌کنند اما می‌توانند وسایل مورد نیاز خود اعم از مواد غذایی را همراه خود ببرند و نیازی به خرید مواد غذایی یا استفاده از خدمات رستوران‌ها هم نداشته باشند. بر این اساس در نگاه اول سفر به شمال برای افراد سفری ارزان و مقرون‌به‌صرفه تلقی می‌شود. اما در ایام تعطیلات افراد باید بالغ بر ٢٠ الی ٤٠‌درصد بیش از زمان‌های عادی برای دریافت خدمات مورد نظر خود هزینه پرداخت کنند اما نکته این است که نمی‌توانند خدمات مطلوبی را دریافت کنند. درحال حاضر برای یک سفر ٣ روزه به نمک آبرود به همراه تورهای مسافرتی حداقل ٥٥٠‌هزار تومان آب می‌خورد . البته اگر به همراه خانواده و با استفاده از وسیله شخصی به تنهایی قصد مسافرت به شهرهای شمالی را داشته باشید، داستان کمی فرق می‌کند. درحال حاضر درحالی برای اجاره یک خانه ٦٠متری در رامسر شبی حداقل ٣٠٠‌هزار تومان باید هزینه کنید که در هفته گذشته واحدهایی با این شرایط در بهترین شرایط شبی ٥٠‌هزار تومان اجاره داده می‌شد. البته کسانی که قصد اقامت در یک هتل ٥ ستاره در یکی از شهرهای استان مازندران را داشته باشند برای اجاره یک اتاق دو تخته رو به جنگل روزانه ٦٢٢‌هزار تومان باید هزینه کنی و اقامت دو روزه در این هتل یک‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان آب می‌خورد. این درحالی است که هزینه اقامت در یک اتاق دو تخته رو به جنگل - بال غربی (Vip) در روزهای نخست تعطیلات حداقل ٧١٨‌هزار تومان تمام می‌شود. گفتنی است بسیاری از اتاق‌های رو به دریای هتل‌های شهرهای شمالی برای روزهای نخست از هم‌اکنون رزرو شده و جای خالی ندارد. اما یزد از دیگر مقاصد محبوب در سفرهای نوروزی است. بدون‌شک شب‌های سرد کویر در مقابل روزهای گرمش برای بسیاری از هموطنان ایرانی از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. همین مسأله قیمت تورهای مسافرتی به این استان را به شدت افزایش داده است. قیمت تمام شده مسافرت ٢ شبه و ٣ روزه و اقامت در یک هتل ٥ ستاره با تور ٨٤٥‌هزار تومان است. استقبال و بدرقه فرودگاهی (یا ترمینال) به همراه بیمه مسئولیت مدنی (۲۰۰‌میلیون تومان دیه، ۶‌میلیون تومان هزینه درمان پزشکی و لیدر مجرب محلی . گشت یک‌روزه (آتشکده زرتشتیان، دخمه «برج سکوت»، میرچخماق، موزه آب، باغ دولت آباد، بازار سنتی یزد) ازجمله خدمات ارایه شده در این سفر نوروزی خواهد بود. درحال حاضر قیمت هر شب اقامت در یک هتل ٤ ستاره در یزد روزانه ٤٥٠‌هزار تومان است. البته اگر قصد اقامت در یک اتاق ٣ تخته را دارید باید ٦٩٥‌هزار تومان بپردازید. البته قیمت اجاره یک سوییت دو نفره در هتل ٤ ستاره ٨٠٠‌هزار تومان است.

روستاهای زیبا و دیدنی ایران در نگاهی گذرا

از بهشت بلوچستان تا سرزمین اسطوره‌ای

روستا جریان زندگی است و رگ حیات هر کشوری. اگر چه در عصر حاضر روستاها بکری سابق خود را ندارند اما همچنان نقش نوستالژی را برای شهرنشینان بازی می‌کنند. برای این نوستالژی‌بازی و برای دور‌شدن از ترافیک و وصله‌های ناجور شهرنشینی نوروز بهترین فرصت است تا سری به گمشده‌مان بزنیم و از سکوت و آرامش آن بی‌نصیب نمانیم. پس این نوروز را به جرگه روستاگردان بپیوندید و یکی از این روستاها را مقصد خود قرار بدهید.
فرومد، روستای تاریخی

وارد روستا که می‌شوی بنایی شگفت‌انگیز خوشامد می‌گوید و آدمی را به وجد می‌آورد؛ مسجدجامعی با معماری خاص که روی بقایای آتشکده بنا شده است. فرومد روستایی تاریخی است با قدمت چند هزار ساله که در ١٨ کیلومتری شرق شاهرود در دامنه‌های ارتفاعات میندر در ارتفاع ١٢٣٠متری از سطح دریا قرار دارد. فرومد روستایی است که دو چهره برجسته ادبی و تاریخی را در دل خود جای داده است؛ «این‌یمین فریومدی» شاعر قطعه‌سرای اواخر قرن٨-٧ هجری و «شیخ حسن جوری» از رهبران نهضت سربداران. گذراندن شب در خانه اهالی باصفای فرومد خالی از لطف نیست اما اگر اهل هتل رفتن هستید، نزدیک‌ترین پیشنهاد می‌تواند رفتن به سبزوار باشد که از جاده اصلی شاهرود-سبزوار حدود ٥٤کیلومتر فاصله دارد. بنا بر فصلی که سفر می‌کنید انار، انگور، انجیر، شاتوت، فلفل قرمز و گیاهان دارویی چون مرزه و شیرین‌بیان سوغاتی‌هایی هستند که انتظارتان را می‌کشند، البته زیلوهای زیبای این روستا یادگاری‌ خوبی برای مسافران
هستند.
خماط، سرزمین اسطوره‌ای

اگر می‌خواهید معبد «زیگورات چغازنبیل» که قدمتش به ١٣٠٠سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد را ببینید -‌معبدی که به دستور پادشاه عیلامی به نام «ونتاش گال» ساخته شده است‌- سری به روستای اسطوره‌ای خماط بزنید، البته این روستا برای دوستداران موسیقی نیز مقصد زیبا و خاطره‌انگیزی است؛ چون موسیقی به‌طور شگفت‌انگیزی در میان ساکنان خماط رواج دارد به‌خصوص در جشن‌ها. مزارع نیشکر هفت‌تپه در میان آب و پوشش گیاهی متنوع این منطقه در کنار مناطق حفاظت‌شده دز و کرخه یکی دیگر از جاذبه‌های این روستای اسطوره‌ای است. خماط ٢٠کیلومتر از سمت جنوب با اندیمشک و ٤٠کیلومتر از شوش فاصله دارد که با درختان اوکالیپتوس، کنار و زبان‌گنجشک زینت شده است.
سرزمین ابرها

اگر دوست دارید آفتاب، ابرو مه، باران و برف، تگرگ و رگبار و حتی رنگین‌کمان را در یک روز ببینید به روستای فیلبند سری بزنید؛ روستایی که به خاطر چشم‌اندازهای طبیعی و بی‌نظیرش به بهشت عکاسان معروف است. با رفتن به فیلبند می‌توانید چشم‌درچشم ابرها شوید چون این روستا در ارتفاع ٢٧٠٠متری از سطح دریا واقع شده است؛ زمستان این روستا خالی از سکنه است و در فصل گرم مهم‌ترین ییلاق مازندران. این روستا به جز مناظر زیبا چشمه‌های آب‌معدنی را در خود جای داده است؛ چشمه‌هایی که برخی بر این عقیده‌اند دلیل تنومندی و قوی‌هیکلی ساکنان این روستاست. این روستای دیدنی در ٤٥کیلومتری جنوب بابل جا خوش کرده است.
واریان و قایق‌سواری

جاده چالوس را این‌بار تا انتها نروید و از همان اول جاده مسیر بهشت را در پیش بگیرید. برای رسیدن به واریان باید سوار قایق شوید و در دریاچه‌ حاصل از ساخت سد قایق‌سواری کنید. بعد از رسیدن به سد امیرکبیر واریان را با چشم‌انداز سرسبز و آرامش‌می‌بینید؛ روستایی ییلاقی با هوای مطبوع که آرمیدن در سایه‌سار درختانش خاطره‌ای به یاد ماندنی برایتان رقم می‌زند. راه نزدیک و زیبای این روستا بی‌شک شما را بارها و بارها به این روستا می‌کشاند؛ روستایی که ماهیگیری یکی از تفریحات مرسوم آن است.
تمین، بهشت بلوچستان

٧٥کیلومتر که از گرمای سوزان کویر «ریگ‌ملک» فاصله بگیرید به تمین می‌رسید؛ بهشتی در بلوچستان و دری بر دامان تفتان که حرکت در مسیر رودخانه آن شما را به روستاهای دهستان می‌رساند. در تمین چشمان شما میهمان قلعه‌ای با ٢٥متر ارتفاع است که با گل‌ رسی ساخته شده و بر فراز صخره‌ای بلند خودنمایی می‌کند، البته نباید از قلعه‌ »باذ» با قدمتی ٢٥٠ساله غافل شد. «چله‌خان» نیز بی‌شک جذابیت منحصربه‌فرد خود را خواهد داشت؛ مکانی که در دل کوه کنده شده و از گذشته‌های دور و مردمانی که ٤٠شبانه‌روز در آن دعا و نیایش می‌کردند، خاطره دارد. انجیر، توت، شاه‌توت و ده‌ها میوه دیگر اسباب پذیرایی مردمان خاکی این روستاست.
 توته‌خانه و معماری صخره‌ای

«توته‌‌خانه» در میانه‌های کوهی سرسبز جا خوش کرده است؛ روستایی در ٢٢کیلومتری بناب. معماری صخره‌ای این روستا که در نوع خود کم‌نظیر و دیدنی است، سبب شده نام توته‌خانه سر زبان‌ها بیفتد؛ البته دوکیلومتر دورتر از این روستا ٧٠خانوار در کنار هم روستای «سِوِر» را شکل داده‌اند؛ روستایی که معماری زیبای آن باعث شده نامش در کنار کندوان و توته‌خانه مقصد گردشگران باشد. خانه‌های دستکند که وسعتی حدود١٥٠تا٢٠٠متر است به شکل تودرتو ساخته شده‌اند، البته جذابیت این روستا به اینجا محدود نمی‌شود؛ چون در اعماق زمین‌های روستای حیرت‌انگیز «سور» ده‌ها خانه دستکند در دل سنگ‌ها و گدازه‌های آتشفشانی ساخته شده است.
جهان‌نما، روستایی نزدیک آسمان

روستایی ییلاقی در میان رشته کوه‌های البرز که از ارتفاعات آن می‌توان به دشت گرگان و دریا چشم دوخت. در آنجا خبری از هیاهو و آثاری از آب‌وبرق و تلفن نیست و هر چه هست آسایش است و صدای آواز پرندگان و زمینی سرسبز با گل‌های زرد و سفید و آبی. آنجا جهان‌نماست؛ دشتی زیبا که دو روستای «کفشیگیری محله» و «سعدآباد محله» را با خانه‌های سنتی‌اش در دل خود جای داده است. برای سفر به این روستا لباس گرم یادتان نرود چون شب‌های بسیار سردی دارد؛ البته از هتل هم خبری نیست و کلبه‌هایی که با خشت و گل پوشیده شده‌اند میزبان شما هستند؛ با عطر بوی چوب نمدار.
خرو، گنجینه صدساله معماری ایران

از مشهد به نیشابور ٢٠کیلومتر مانده به شهر در ایستگاه «پنجراه» سواری‌ها صف کشیده‌اند تا با زیرپا گذاشتن ٦کیلومتر شما را به خرو برسانند؛ البته هنوز مینی‌بوس‌ها اینجا کاربرد دارند و در حاشیه «میدان‌بار» به انتظار مسافر می‌نشینند. در ابتدای ورود به خرو معماری صدسال پیش ایران را می‌توان از نزدیک دید؛ معماری که در میان ارتفاعات سرسبز و آبشارهای روستا مجموعه زیبایی را به نمایش گذاشته‌ است. سفر به این روستا یک تیر و چند نشان است چون در این روستا می‌توانید هم آثار تاریخی ببینید، هم از زیبایی طبیعت لذت ببرید هم با صنایع‌‌دستی منحصربه‌فرد ایران آشنا شوید.
پیربالای پلکانی

اگر به سمت مرند می‌روید خود را از دیدن روستای پیربالا محروم نکنید؛ پس از سه راهی مرند وارد جاده سمت چپ شوید و حدود ٢٠کیلومتر به سمت جنوب بیایید؛ مسیری که در آن از روستاهای انامق، محبوب‌آباد و عیش‌آباد می‌گذرید تا به پیربالا برسید؛ روستایی کوهستانی به شکل پلکانی. دیدنی‌های این روستا به بافت پردار و درخت و باغ‌های روستا محدود نمی‌شود و گورستان قدیمی روستا که «شیخ پیربابا بن‌برالدین» در آن دفن شده یکی دیگر از دیدنی‌های پیربالاست. مسجد تاریخی و چند خانه قدیمی نیز حتما شما را به وجد می‌آورند، البته آبشار این روستا سبب شده نام پیربالا سرزبان‌ها بیفتد و معروف شود.
سنگ‌تراشان، ماسوله لرستان

حوالی خرم‌آباد در محدوده آبشارهای «نوژیان» و «وارک» روستای پلکانی سنگ‌تراشان خودنمایی می‌کند؛ روستایی که بیشتر اوقات‌ سال میزبان گردشگران است. دره پایین دست این روستا با بارش هر باران مملو از توده‌های ابر می‌شود که صحنه زیبایی را رقم می‌زند؛ پدیده‌ای نادر در طبیعت ایران. البته کشف دفینه‌های مفروغی مربوط به عصر آهن در ‌سال ١٣٨٢ حیرت باستان‌شناسان را برانگیخت؛ اشیای نفیسی که ازجمله کم‌نظیرترین گنجینه‌های مفروغی جهان به شمار می‌آید.
روستای خور

کافی است تا کرج رانندگی کنید و بعد به سمت جاده چالوس بپیچید و در ١٧کیلومتری کرج از جاده انحرافی خور به طول ٥کیلومتر به یک روستای خوش ‌آب‌وهوا برسید. درواقع یک ساعت و شاید کمتر مسیر را به جان بخرید و خود را به روستای خور برسانید؛ روستایی در نزدیکی هشتگرد که علاوه بر طبیعت زیبا پیشینه تاریخی نیز دارد؛ امامزاده سلیمان، تپه‌ها و دره دو چنار، امامزاده برچشمه یا زبیده خاتون، برج و باروی قلعه خور و از همه مهم‌تر چنار ٨٠٠ساله؛ چنارهایی که سند زنده و روایتگر تاریخ این منطقه هستند.

 

پیـشنـهــاد‌هــایــی بــرای نـــوروز

کتاب های پیشنهادی برای تعطیلات نوروز

خداحافظ گاری کوپر رومن گاری
لنی پسری است که از پایبندی گریخته. شعار او آزادی از هر گونه تعلقی است. اما در یکی از مسافرت‌هایش به شهر عاشق دختری می‌شود و تمام اصول زندگی‌اش زیر و رو می‌شود. رومن گاری «خداحافظ گَری کوپر» را در سال ۱۹۶۹ نوشت. سروش حبیبی این کتاب را در سال ۱۳۵۱ و چهار سال بعد از انتشار کتاب در فرانسه به فارسی ترجمه کرده‌است. رومن گاری «خداحافظ گَری کوپر» را ابتدا به انگلیسی نوشت و در ابتدا نام آن را ولگرد اسکی باز گذاشت.
 پاییز فصل آخر سال است نسیم مرعشی
برش‌هایی از زندگی سه دختر در آستانه‌ سی سالگی. سه دختری که زندگی‌شان از دوران دانشگاه با هم گره خورده و حالا با اینکه راهشان کاملا از هم جداست، کماکان روی زندگی هم تاثیر می‌گذارند. «پاییز فصل آخر سال است» از آدم‌هایی می‌گوید که انتخاب‌ نمی‌کنند، بلکه به موقعیت‌هایی که آن‌ها را انتخاب می‌کند، تن می‌دهند؛ همان‌طور که برای لیلا انتخاب می‌شود که از همسرش میثاق ـ که قصد مهاجرت دارد ـ جدا شود. برای روجا که موفق به گرفتن ویزا نمی‌شود، ماندن انتخاب می‌شود که با ارسلان باشد؛ به دلیل این‌که راه دیگری برای بهتر زندگی کردن سراغ ندارد.
 مردی به نام اوه فردریک بکمن
این کتاب که حسین تهرانی ترجمه اش کرده  داستان مردی است که از عالم و آدم طلبکار است و فکر می‌کند هیچ‌چیز سر جایش نیست، و شاید تا حدی هم حق دارد. اوه پیرمردِ عبوس و ترش‌روی ۵۹ ساله محله است که به همسایه‌ها و دیگران روی خوش نشان نمی‌دهد و در فکر خودکشی است. در یکی از همان روزهای معمولی، پروانه (بهار پارس) و خانواده‌اش به خانه روبه‌رویی نقل مکان می‌کنند. مدتی بعد، تصادف سرنوشت‌سازِ آن‌ها با صندوق پستیِ اوه، مقدمه‌ای می‌شود به دوستیِ غیرمنتظره پروانه با اوه. فیلم ساخته شده از این کتاب امسال نامزد بهترین فیلم خارجی اسکار بود...
 دختری كه رهایش كردی
داستان زندگی دو زن که یکی از آنها به نام سوفی در زمان اشغال فرانسه و در نبود شوهرش، مجبور است از خانواده‌اش در مقابل نازی‌ها محافظت کند. کتاب دختری
 که رهایش کردی نوشته جوجو مویز نویسنده نام
 آشنای سال اخیر کتاب ایران است که با کتاب من پیش از تو رتبه پرفروش ترین رمان را به خود اختصاص داد و بعدها با آثار بعدی نیز در در فروش رمان های خارجی قرار گرفت. این رمان را کتایون اسماعیلی به فارسی ترجمه کرده است...
 جنگل نروژی
تورو واتانابه، راوی و شخصیت اصلی داستان با فلاش‌بكي به گذشته برمي‌گردد، به هنگامي كه جواني دانشجو بوده است؛ عاشق يك دختر مي‌شود.مترجم این رمان هاروکی موراکامی م. عمرامی است. می‌توان گفت که هاروکی موراکامی شهرت جهانی خود را وام‌دار این کتاب است، زیرا پس از انتشار آن بود که توسط مردم ژاپن و بعد تمام دنیا شناخته شد. کتاب جنگل نروژی در ابتدا به زبان ژاپنی منتشر گردید و در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار به انگلیسی ترجمه گردید. سال ها بعد از انتشار این کتاب بود که خوانندگان فارسی توانستند این رمان را بخوانند...

پیشنهادهای سینمایی برای نوروز

 ماجرای نیمروز
بهانه برای تماشای دومین فیلم محمدحسین مهدویان زیاد است. فیلم به دوره پرتب‌وتابی در تاریخ معاصر پرداخته که هنوز هم با حرف و حدیث‌های زیادی روبه‌رو است. مهم‌تر اما نگاه نویسنده و کارگردان فیلم است که برخلاف بیشتر آثار سینمایی سیاسی ایرانی فیلم را از شعار و تبلیغات حکومتی پر نکرده و اولویت را به داستان‌پردازی بخشیده. ماجرای نیمروز چه در لحن فیلم، چه در کارگردانی، چه در طراحی و چه در فیلمبرداری و بازی‌ها واقعگرایانه به روایت ماجرا پرداخته و این فیلم را ارزش و اهمیت بیشتری می‌بخشد...

 خوب بد جلف
یکی از معدود فیلم‌های سینمای ایران که حال تماشاگر را خوب می‌کند. نخستین فیلم پیمان قاسم‌خانی در مقام کارگردان شاید یکی از مناسب‌ترین فیلم‌هایی باشد که می‌شد در تعطیلات نوروز اکران کرد. قاسم‌خانی به سیاق دیگر فیلم‌هایش فیلم را پر کرده از انواع شوخی‌های تروتازه و جذاب و البته بازیگران فیلم از حمید فرخ‌نژاد و ویشکا آسایش و مانی حقیقی گرفته تا پژمان جمشیدی و سام درخشانی با درک مناسب این شوخی‌ها توانسته‌اند آنها را به شکل درستی جلوی دوربین اجرا کنند...

 گشت ٢
سعید سهیلی که از چارچنگولی به این سو دست از عصبیت و تلخی برداشته و رو به سینمای کمدی آورده، در گشت٢ خالق یکی از شیرین‌ترین کمدی‌های سینمای ایران می‌شود. گشت٢ پر است از انواع و اقسام شوخی‌های سیاسی و اجتماعی و شخصی و حتی شوخی‌های اسمشو نبر! که اگرچه از نظر انسجام به پای گشت ارشاد ١ نمی‌رسد، اما در نوع خود بهانه خوبی است برای گذراندن یک بعدازظهر تعطیل و خندیدن به موج شوخی‌هایی که رفقای گشت ارشادی بعد از زنده‌شدن در موقعیت و فضایی دیگر رقم می‌زنند...

 یک روز به‌خصوص
درام اخلاقی تلخ همایون اسعدیان اگرچه ممکن است در شرایطی دیگر بخت بیشتری برای موفقیت در گیشه داشته باشد؛ اما در رقابت فعلی نیز می‌توان روی موفقیت احتمالی این فیلم نیز شرط بست. یک روز به‌خصوص فیلم پربازیگری است. داستان اخلاقی درگیرکننده‌ای دارد. داستانش را به شکلی هوشمندانه اجرا می‌کند و البته برخلاف بیشتر فیلم‌های اخیر ایرانی سروته دارد و داستانش را در جایی تمام می‌کند. یک روز به‌خصوص شاید با این بهانه‌های کوچک انگیزه‌ای برای تماشاگر ایجاد کند که در روزهای عید سالن‌های این فیلم را خالی نگذارند...

 سه بیگانه
آخرین فیلم مهدی مظلومی در ایران پیش از رفتن به شبکه اسمشو نبر؛ اگرچه چند وقتی بلاتکلیف بود، اما با اختصاص بهترین اکران ممکن به این فیلم شاید جبران این تأخیر شده باشد. سه بیگانه از جنس کمدی‌هایی است که چند‌ سال پیش اپیدمی سینمای ایران بود. کمدی‌های کلامی با محوریت بازی‌های گل‌درشت بازیگرانی که برای خنداندن از هیچ کاری روی‌گردان نیستند. سه بیگانه با این‌که در ظاهر کهنه و دمده به نظر می‌رسد، اما تا زمانی که تماشاگران کمدی‌های دفتر حاج آقا فرحبخش منقرض نشده‌اند، می‌شود روی موفقیت چنین فیلم‌هایی شرط بست...

پیشنهادهای موسیقی برای نوروز

 رقص آشفته|  خواننده: ایرج بسطامی/ آهنگساز: حسین پرنیا
«من مانده‌ام تنهای تنها/ من مانده‌ام تنها میان سیل غم‌ها» به احتمال، بسیاری از مردم ایران با تصنیفی که بعد از مرگ بسطامی آوازه‌ای منحصربه‌فرد پیدا کرد، خاطره دارند. با گل پونه‌ها معروف‌ترین قطعه آن آلبوم و همه کارهای بسطامی. خواننده ازدست‌رفته با آن صدای چپ کوک و کم‌نظیر مثل ستاره در موسیقی ایران درخشیدن گرفت و خیلی زود هم غروب کرد.

 طریق عشق| خواننده: محمدرضا شجریان/ آهنگساز: پرویز مشکاتیان
یکی از پیشنهادهای موسیقایی برای ایام نوروز می‌تواند جدیدترین آلبومی باشد که در مهرماه امسال با صدای خسرو آواز ایران و همراهی پرویز مشکاتیان به‌عنوان آهنگساز منتشر شد. طریق عشق درواقع نسخه صوتی کنسرت گروه عارف است که در‌ سال١٣٦٧ یعنی بیش از ٢٧‌سال پیش در پاریس اجرا شد و ١٠قطعه در آن گنجانده شده است.
  سی سالگی| خواننده: احسان خواجه‌امیری/ آهنگساز: علیرضا افکاری
طرفداران احسان خواجه‌امیری معتقدند جایگاه او در موسیقی پاپ ایران آن‌قدر تثبیت شده که نتوان پیشنهاد آلبوم‌های نوروزی را آماده کرد اما نامی از آلبوم‌های خواننده محبوبشان نیاورد. مثلث کاری خواجه‌امیری، روزبه بمانی و علیرضا افکاری بعد از موفقیت‌شان در دو آلبوم «عاشقانه‌ها» و «پاییز تنهایی»، دست به کار انتشار آلبوم «سی سالگی» شدند.

  امیر بی‌گزند| خواننده: محسن چاوشی/ آهنگساز: محسن چاوشی
تعداد خواننده‌های فعال در موسیقی پاپ ایران که بعد از چند ‌سال فعالیت نه‌تنها پسرفت نکرده‌اند، بلکه هر روز موقعیت بهتری در میان مخاطبانشان به دست می‌آورند، حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نیست. محسن چاوشی اما قطعا یکی از همین ٥نفر می‌تواند باشد. او امسال آلبوم امیر بی‌گزند را با همراهی جمعی از بهترین نوازنده‌ها و تنظیم‌کننده‌ها وارد بازار موسیقی کرد.  
  پایان ناتمام| خواننده: امید نعمتی/ آهنگساز: گروه پالت
آخرین تجربه گروه موسیقی پالت در حوزه آلبوم تنها چند روز است منتشر شده. اعضای گروه پالت که مدت‌هاست در کنار هم ساز می‌زنند و زندگی می‌کنند، بعد از حضور موفقی که در سریال «لیسانسه‌ها» داشتند، آلبوم «پایان ناتمام» را روانه بازار موسیقی کردند. موسیقی پاپی که این گروه ارایه می‌دهد به هیچ وجه تکرارهای مرسوم در موسیقی پاپ را نپذیرفته و حتما گزینه مناسبی برای شنیدن به حساب می‌آید.

      دوباره عشق| خواننده: حامد همایون/ آهنگساز: حامد همایون
درست مثل یک شهاب‌سنگ که وقتی فکرش را هم نمی‌کنید آسمان را پر نور می‌کند، حامد همایون از وقتی وارد عرصه موسیقی رسمی شد تا آن روزی که آهنگ‌هایش به‌عنوان ترک‌های هیت موسیقی‌ سال در خیابان و خودرو و خانه‌ها زمزمه شد، زیاد صبر نکرد. شیوه بیان خاص همایون برای ادا کردن کلمات و ریتم و شعر متفاوتی که قطعاتش دارند او را به ستاره موسیقی پاپ در سالی که گذشت تبدیل می‌کند.
  میهن| خواننده: سالار عقیلی/ آهنگساز: محمد جلیل عندلیبی
محمدجلیل عندلیبی آهنگساز خوش‌قریحه موسیقی ایرانی بعد از هفت‌سال سکوت آلبومی منتشر کرد که میهن نام داشت. این آلبوم که در همراهی با سالار عقیلی به‌عنوان خواننده تقدیم علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی شده تنها بعد از دو هفته‌ای که از تاریخ انتشارش می‌گذرد برای سومین بار تجدید چاپ شد.  

 ١٥ قطعه کلاسیک که تا پیش از مرگ باید شنید
مهم نیست که شغلتان چیست یا چگونه زندگی روزمره را می‌گذرانید، مهم نیست سلیقه موسیقی شما چیست، حتی مهم نیست که به موسیقی علاقه دارید یا نه!! بعضی موسیقی‌ها را باید شنیده باشید. همان‌طور که باید بدانید عبور از خیابان چگونه است یا علایم سکته قلبی چیست، باید برخی موسیقی‌ها را بشناسید. مجموعه «پیش از مرگ باید شنید» هر بار به سراغ یکی از سبک‌های موسیقی رفته و برخی از مهم‌ترین موسیقی‌های آن را به شما معرفی می‌کند. این‌بار نوبت موسیقی کلاسیکال غربی است.

 دیده بیدار| خواننده: فرمان فتحعلیان/ آهنگساز: فرمان فتحعلیان
برای آنها که دنبال صدای یونیک و متفاوت در موسیقی پاپ ایرانی هستند، همه آلبوم‌های فرمان فتحعلیان می‌تواند به‌عنوان پیشنهاد نوروزی تجربه خوبی به حساب بیاید. فتحعلیان که علاقه درونی‌اش به موسیقی اسپانیولی از یک سو و موسیقی هندی از سوی دیگر در کارهایش هویداست در آلبوم «دیده بیدار» هم امضای خودش را حفظ کرده.  

 موسیقی فیلم «رگ خواب»| خواننده: همایون شجریان/ آهنگساز: سهراب پورناظری
موسیقی فیلم رگ خواب که سومین تجربه همکاری پورناظری و حمید نعمت‌الله به حساب می‌آید، از روز اکران فیلم در جشنواره سی‌وپنجم فجر توجه بسیاری را با خود به همراه داشت. پورناظری بر همان مسیری که در «آرایش غلیظ» آغاز کرد، گام برداشته. او در این آلبوم البته برخلاف «آرایش غلیظ» از همایون شجریان نخواسته آوازی ساختارشکنانه ارایه دهد. با این وجود کار در حوزه موسیقی ایرانی قرار نمی‌گیرد و ترجمه حس‌وحال پورناظری و شجریان از قصه فیلم است.

پیشنهادهای نوروزی شبکه نمایش خانگی

 شهرزاد
بله؛ این را می‌دانیم که تقریبا همه این سریال را دیده‌اند؛ اما شهرزاد به‌عنوان یکی از بهترین کارهای کارنامه حسن فتحی که روایتی عاشقانه را در یک دوره پرهیجان و پرتب‌وتاب تاریخی روایت می‌کند؛ با بازیگران درجه یک و کارگردانی دقیقش همیشه می‌تواند بهترین پیشنهاد برای تماشاکردن باشد. حسن فتحی در این سریال از هر آنچه سریال‌هایی مانند معمای شاه را زمین زده و به سقوط واداشته، دوری گزیده و از این نظر الگویی درخشان است. اثری که حتی برای کسانی که آن را قبل‌ها دیده‌اند، تماشایش تجربه‌ای لذتبخش است...
 فروشنده
فیلمی که دومین اسکار را برای فرهادی به ارمغان آورد؛ نه به اندازه تعاریف منتقدان غربی درخشان و نه به‌قدر نق و نک‌ونال منتقدان وطنی آشفته است. فیلمی در حد و اندازه اصغر فرهادی که در آثار متوسطش نیز از سینمای ایران بالاتر قرار می‌گیرد. فروشنده را باید به این دلیل که اسکار گرفته؛ به این دلیل که فرهادی نوشته و ساخته؛ به این دلیل که ترانه و شهاب حسینی در روزهای خوبشان در این فیلم بر پرده‌اند و به بهانه و دلایل بی‌شمار دیگری باید دید؛ چه در تعطیلی نوروز و چه در هر روز و زمان و مکان دیگری...
 سیانور
دومین فیلم بهروز شعیبی به دلیل نگاه سینمایی و داستان محورش به گروهک منافقین؛ خلق فضایی یکه و یگانه از تهران دهه٥٠؛ وفاداری ریزبینانه به واقعیات و افراد تاریخی؛ دوری از شعار و بیانیه خاصه درباره موضوعی چون منافقین و به دلیل نگاه سینمایی آشکار در هر پلان از فیلم ارزش و اهمیتی بالا در سینمای ایران دارد. شعیبی در سیانور نه‌تنها چند گام از نخستین فیلمش دهلیز بالاتر ایستاده که با این فیلم به‌عنوان کارگردانی که باید کارنامه‌اش را دنبال کرد واجد جایگاهی درخور می‌شود. مجال تماشای سیانور را از دست نباید داد...
 عاشقانه
جدیدترین سریال شبکه نمایش خانگی که می‌کوشد محبوبیت عجیب‌وغریب شهرزاد را تکرار کند، فعلا در چهار قسمت آغازین موفق نشده و سازندگان با حساب‌وکتاب ضرر دانلودهای غیرمجاز سروکله می‌زنند...
بهانه برای تماشای عاشقانه در تعطیلات عید فراوان است. بازیگران محبوبی چون گلزار، مهناز افشار، ساره بیات، پانته‌آ بهرام و... که به‌خصوص اولی و دومی برای دوستدارانشان خود صد بهانه محسوب می‌شوند. کارگردانی چون‌ هادی هم هست که پارسال همین روزها فیلم من سالوادور نیستم او داشت هر چه رکورد فروش بود جارو می‌کرد. بقیه بهانه‌ها هم بماند تا بعد...
 ابد و یک روز
خیلی‌ها عقیده دارند این فیلم بهترین فیلم‌ سال گذشته سینمای ایران است. اما اگر هم این‌گونه نباشد، باز هم ابد و یک روز به‌عنوان یکی از بهترین‌های سینمای ‌سال گذشته آن‌قدری اهمیت دارد که دو ساعتی از وقتمان را به دیدنش اختصاص دهیم. درام تلخ سعید، روستایی جوان به عمق می‌زند با آن تلخی گزنده؛ اما همه چیز این‌قدر مضمونی نیست. بازی به‌یادماندنی معادی، محمدزاده و پریناز ایزدیار، داستان‌پردازی پرتعلیق و پرتحرک سناریست و... ابد و یک روز را به‌عنوان فیلمی که باید دید در جایی نزدیک به قله سینمای ایران قرار می‌دهد...
 سالی
جدیدترین فیلم کلینت ایستوود با بازی تام هنکس، لورا لینی و جری فرارا درام زندگینامه‌ای است درباره فرود یک هواپیما در رودخانه که باوجود نجات ١٥٥ مسافر، جنجالی پردامنه را شکل بخشید...
منتقدان سالی را یکی از بهترین‌های ‌سال خوانده‌اند؛ فیلمی که باوجود ارزش‌هایش قربانی حمایت کلینت ایستوود از ترامپ شد و از سوی ‌هالیوود دموکرات در اسکار کاملا نادیده گرفته شد. اما تاریخ نشان داده که این مراسم و جوایز در حکم کف روی موج هستند و آنچه می‌ماند خود فیلم است. فیلمی که در این روزها که وقت و مجالش هست باید آن را دید...
 لالالند
برنده بزرگ اسکار امسال موزیکال پرزرق‌وبرقی است که به گفته منتقدان با وجودش دنیا فضایی بهتر می‌شود. اما استون و رایان گاسلینگ در این ساخته دیمین چزل عشاق رویاپردازی هستند که هیچ اتفاقی طبق نقشه‌شان پیش نمی‌رود؛ اما این نه باعث تلخی فیلم که موجب ساخته‌شدن فیلمی مهرآمیز، درخشان، روشن، روشنگر و جذاب شده؛ با جذابیتی گس که نه واقعیت تلخ پیرامون را نادیده می‌گیرد و نه این‌که تلخی واقعیت را بر سر تماشاگرش آوار می‌کند. لالالند را همچنین می‌توان فیلمی درباره عشق نامید. به این اعتبار هم شده، تماشایش را از دست ندهید...
 سکوت
سکوت مارتین اسکورسیزی بهترین گزینه برای تماشا در چنین روزهایی است. فیلمی طولانی و عظیم که جان می‌دهد برای تماشا در روزهای رخوت‌زده بهاری که شتابی برای خوابیدن و صبح بیدار شدن نداری...
سکوت در قرن هفدهم میلادی رخ می‌دهد و درباره دو کشیش است که در راه سفر به ژاپن برای یافتن مرادشان با خشونت و آسیب فراوانی مواجه می‌شوند....
در سکوت که پروژه رویایی اسکورسیزی برای ٢٣‌سال بوده، اندرو گارفیلد، آدام درایور، لیام نیسون، تادانوبو آسانو و سیاران هیندز ایفای نقش کرده‌اند. اگر می‌خواهید ببینید اسکورسیزی در کار با مایه‌های تاریخی خشونت چه کرده سکوت را از دست ندهید...
 منچستر کنار دریا
منچستر کنار دریا ساخته حیرت‌انگیز کنت لانرگان بسان تمام فیلم‌های قبلی این کارگردان آن‌قدر شخصیت‌های واقعی دارد که به سهولت به تماشاگرانش اجازه می‌دهد همراه با کاراکترها و در کنار آنها زندگی را تجربه کنند. اگر شما هم می‌خواهید این تجربه را زندگی کنید منچستر کنار دریا را حتما ببینید...
منچستر کنار دریا با قدرت و استحکام، ظرافت و البته جادوی خلاقانه هنرمند دست‌کم گرفته‌شده‌ای که همواره هنرمندی شکست‌خورده معرفی شده؛ قدرت و صلابتش را مدیون نوع نگاه سازنده‌اش به کلیشه‌های روایی ‌هالیوود است که درعین پایبندی به کهن الگوها مردم را با چنان جزییات دقیقی به تصویر کشیده که اطلاق عنوان دیکنزی برازنده فیلم به نظر می‌رسد.

منوی بهاری سریال‌های خارجی

  شرلوک (Sherlock)
برای کسانی که از تعقیب‌کنندگان سریال‌های جنایی و رازآلود هستند، تماشای سریال شرلوک تجربه جالبی است که نباید از دستش داد. خیلی‌ها با وجود آن‌که معتقدند در فضاهای جنایی فیلم‌های خوبی برای دیدن وجود دارند اما انتخاب نخست‌شان را خیلی وقت است که انجام داده‌اند: شرلوک! این سریال چند سالی می‌شود که در بخش بریتانیایی bbc پخش شده و توجه بسیاری از مخاطبان و منتقدان را هم به سمت خودش جلب کرده است. شرلوک اقتباسی است مدرنن از داستان کارآگاه منحصربه‌فردی یعنی شرلوک هلمز. «کامبریج بندیکیت» و «مارتین فری من» در این فیلم بازی کم‌نقص و خاطره‌انگیزی رقم زده‌اند.
 قانون‌شکن  (Breaking Bad)
حتما شما هم نام این سریال را دست‌کم یک‌بار از یکی از دوستان یا دوروبری‌هایتان شنیده‌اید. شبکه amc که یدد طولایی در ساختن سریال‌های جذاب و باارزش دارد، آن‌قدر برای ساخت این کار زحمت کشیده که حالا نام سریالش ازز زبان خیلی‌ها به‌عنوان بهترین یا لااقل یکی از بهترین سریال‌های تاریخ نام برده می‌شود. این سریال در ٥ فصل (٦٢ قسمت) پخش شد. والتر، یک معلم شیمی است که به خاطر مشکلات مالی و خانوادگی سراغ ساخت موادمخدر می‌رود...
 بازی تاج و تخت (Game Of Thrones)
نمی‌شود لیستی از سریال‌هایی که باید دید جلوی رویمان باشد اما نامی از بازی تاج و تخت برده نشود. فضای اساطیری این سریال با شخصیت‌پردازی‌های دقیق و دیالوگ‌نویسی‌های جالب، بیننده را وامی‌دارد تا فصول مختلف آن را در کمترین زمان ممکن ببینید.
این سریال براساس رمان چند جلدی «نغمه‌های آتش و یخ» ساخته شده و تا امروز ٦ فصل آن به پایان رسیده است. بروز اتفاقات گاه‌وبی‌گاه که مخاطب را شوکه می‌کند ازجمله نکات مهم این سریال است.
 سایه آبی  (Shade of Blues)
شبکه «ان‌بی‌سی» مدتی است پخش سریال سایه آبی را آغاز کرده است. در این سریال جنیفر لوپز نقش‌ هارلی سانتوس را بازی می‌کند که یک مامور اف‌بی‌ای است. ماموریت او مبارزه با فسادهای روبه‌فزونی نیویورک تعریف شده. از سوی دیگر خانم مامور به تنهایی دارد بچه‌هایش را بزرگ می‌کند و مشکلات مالی بسیاری هم دارد. «یونیورسال تله‌ویژن» ‌سال گذشته وقتی بازخوردهای خوبی از پخش نسخه آزمایشی گرفت ترجیح داد هرچه سریع‌تر دنباله «سایه آبی» را بسازد.
 وینیل ( Vinyl)
وینیل سریالی است که در آن میک جگر و اسکورسیزی دنیای موسیقی را با بیان خودشان روایت می‌کنند. دوستداران کارگردان شهیر آمریکایی باید بدانند دو فصل از سریال او تا به امروز پخش شده است. داستان «وینیل» در شهر نیویورک (١٩٧٠) روایت می‌شود. داستان حول محور ماجراهای مختلف «ریچی فینسترا» تهیه‌کننده معروف موسیقی می‌چرخد. «رولینگ استونز» به‌عنوان یکی از خالقان عصلی وینیل، در مصاحبه اخیرش به «اسکوایر» گفته دوست داشته این سریال مثل «کازینو»ی اسکورسیزی به‌صورت یک فیلم سینمایی تولید شود.
 خانه پوشالی ( House of Cards)
شبکه آنلاین نتفلکس چند روزی است پخش فصل چهارم سریال «خانه پوشالی» را آغاز کرده است. «خانه پوشالی» روایتگر جاه‌طلبی‌های سیاستمداری به نام «فرانک اندروود» است. او حاضر است برای به کنترل درآوردن رابط هر کاری بکند. علاقه‌مندان به این سریال که تا حالا دنبال‌کننده‌اش بودند می‌توانند خوشحال‌تر باشند وقتی متوجه شوند قرارداد فصل پنجم این سریال هم مدتی است که بسته شده و بنابراین میان به نمایش درآمدن فصل چهار و پنج فاصله چندان طول و درازی به وجود نمی‌آید.
 پاپ جوان ( The Young Pope)
داستان سریال ١٠ قسمتی پاپ جوان که پائولو سورنتینو کارگردانی‌اش را به عهده دارد درباره زندگی پاپ پیوس سیزدهم است که جودلاو ایفای نقش آن را به عهده دارد. پاپ پیوس آن‌طور که در معرفی این سریال آمده یکی از محافظه‌کارترین رهبران کلیسای کاتولیک است که وقتی وارد زندگی‌اش می‌شوید درمی‌یابید درونی کاملا متعارض با آنچه نشان می‌دهد دارد. این سریال در ایتالیا جلوی دوربین رفته و تولید مشترک شبکه‌های اچ‌بی‌او و اسکای است.
 The Expanse (گستره)
در روزگاری که فیلم‌هایی با مضمون هوافضا آن‌طور که قبلا انتظارش می‌رفت مورد توجه مخاطبان قرار نگرفتند، سریال گستره استثنای خوبی برای این قاعده به حساب می‌آید. این سریال که پخشش از ‌سال ٢٠١٥ آغاز شد، در‌ سال ٢٠١٦ آن‌قدر مورد توجه قرار گرفت که خیلی‌ها فکر می‌کردند در همان فصل آغاز شده است. بسیاری از منتقدان برای وصف زیبایی‌های این سریال گفته‌اند بهتر است The Expanse را یک رمان تلویزیونی بنامیم تا یک سریالل نمایشی.
 تابو ( TABOO)
حتما شما هم در دوروبری‌هایتان افرادی را دیده‌اید که برای خواندن یک کتاب یا دیدن یک فیلم به دنبال نام‌ها می‌گردند. آنها همین که بفهمند فردی مثل تام‌ هاردی در یک سریال بازی می‌کند سراغ آن مجموعه می‌روند و تمام قسمت‌هایی که در اختیارشان هست را می‌بینند، چون دوست دارند ستاره‌های سینما در سریال‌ها هم بازی کنند. ‌هاردی بعد از نقش‌آفرینی خوبش در فیلم بازگشته حالا بناست در نقش جیمز قرار بگیرد و مسیر چالش‌برانگیز بین یک فرد وحشی تا یک جنتلمن لندنی را طی کند! از ٢١ دی‌ماه ٩٥ که پخش این سریال آغاز شده، طرفداران تام سر از پا نمی‌شناسند.
 سریال Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events
آخرین مجموعه تلویزیونی توصیه شده در لیست پیشنهادی «شهروند»، سریالی است که براساس رمان پرفروش دنیل هندلر، ساخته شده. نیل پاتریک هریس که نامش برای خیلی‌ها با تماشای سریال آشنایی با مادر در ذهن‌ها ثبت شده در این‌جا کنت اولاف است. یک اشتباه باعث می‌شود سرپرستی سه کودک را که والدینشان از دنیا رفته‌اند به او سپرده شود. حالا خط داستانی حول محور خباثت اولاف و نقشه شومی که برای مال خود کردن میراث آن کودکان کشیده، جلو می‌رود.

 

همسفری نوروزی هلال احمر

با فعالیت‌های سازمان جوانان هلال در نوروز آشنا شوید

جوانان

اعضای ٥ تا ٢٩ ساله سازمان با حضور در برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و امدادی در فعالیت‌های عام‌المنفعه و بشردوستانه مشارکت می‌کنند که طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی ازجمله مهم‌ترین این برنامه‌هاست. در هفتمین‌ سال برگزاری طرح نوروزی سازمان جوانان، ٢٠هزار داوطلب در یک‌هزار پست ثابت و سیار در طول ایام نوروز به مسافران خدمات‌رسانی می‌کنند.

برپایی ایستگاه‌های سلامت

با توجه به لزوم حساس‌سازی مردم به رعایت نکات حفظ سلامت در طول سفر و ارایه خدمات به مسافران نوروزی هرساله در کنار چادرهای طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی ایستگاه‌های سلامت برپا می‌شود. در این ایستگاه‌ها به صورت رایگان فشارخون افراد اندازه‌گیری می‌شود. همچنین آگاهی‌بخشی به مردم درخصوص پیشگیری از بیماری‌های ایدز و اعتیاد امسال در دستور کار جوانان هلال‌احمر در چادر‌های ایمنی و سلامت مسافران نوروزی قرار دارد.

برپایی خیمه نماز

به‌منظور ایجاد فضایی جهت اقامه نماز توسط مسافران، سازمان جوانان هلال‌احمر در اقدامی فرهنگی در کنار چادرهای طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، اقدام به برپایی «خیمه‌های نماز» می‌کند. در برخی از این خیمه‌ها نماز جماعت نیز اقامه می‌شود و همچنین با حضور یک روحانی به مسائل شرعی مسافران پاسخ داده می‌شود.

فضای دوستدار کودک

یکی از خدمات مهم سازمان جوانان هلال‌احمر در ایام نوروز ایجاد چادرهایی برای کودکان به نام «فضای دوستدار کودک» است. در این پایگاه‌ها برای کودکانی که همراه پدر و مادر خود به مسافرت آمده‌اند، فضایی فراهم شده تا با بازی، سرگرمی، نقاشی و ... با فعالیت‌های بشردوستانه آشنا شوند و جمعیت هلال‌احمر هم به آنها معرفی می‌شود. کودکان در این فضا می‌توانند با کشیدن نقاشی‌های زیبا در چهارمین جشنواره بین‌المللی نقاشی صلح و دوستی شرکت کنند. علاوه بر این پدر و مادری هم که از رانندگی طولانی خسته شده‌اند می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و کمی استراحت کنند تا سرحال به مسیر خود ادامه دهند.

طرح سحاب

اكيپ‌هاي‌ گشت‌ سيار ‌سحاب (سامانه حرکت‌های‌ امدادی‌ و بشردوستانه) به گروه‌هاي امدادي و بشردوستانه سازمان‌يافته‌اي اطلاق مي‌شود كه در قالب تيم‌هاي ٢ نفره (به‌صورت پياده يا دوچرخه‌سوار) با رويكرد ‌پيشگيري و ايمن‌سازي ‌جهت ‌ارايه ‌خدمات با اولویت‌شناسايي، پيش‌بيني، کنترل و مهار علل آسیب‌پذیری، پایش، پیشگیری و بازدارندگي و خدمات امدادي و بشردوستانه در حوادث‌‌ انسانی ‌و زیست‌‌محیطی در ايام مسافرت هم‌ميهنان (نوروز و تابستان) در اوقات اوج تردد و تحرك، تجمع و تراكم آنان در شلوغ‌ترين و مسافرپذيرترين ‌اماكن ‌و مناطق و آسيب‌‌پذيرترين‌ نقاط‌ و ساير مراکز و مجموعه‌های‌‌ فرهنگي و فراغتی ‌محل ‌اجتماع ‌‌و اتراق مسافران در محدوده زماني معين مبادرت به گشت مي‌کنند.

طرح بهرفت

در این طرح با همکاری یونیسف، نمایندگان استان‌ها آموزش‌های ایمنی و عبورومرور را دریافت می‌کنند و قرار است در طرح نوروزی این آموزش‌ها را به کودکان و نوجوانان با طرح‌های ابتکاری بومی هر منطقه ارایه کنند. رانندگانی که در طول سفرهای خود مرتکب تخلفی نشدند، می‌توانند با ارسال شماره پلاک خودرو خود به سامانه پیامکی ١٠٠٠١٤٧ در مسابقه بهرفت شرکت کنند. قرار است در این طرح پس از استعلام از پلیس، به قید قرعه جوایزی به شرکت‌کنندگان اهدا شود.

کمپین «نه به تصادف جاده‌ای»

این طرح مسئولیت حساس‌سازی مردم و مسئولان نسبت به تصادفات و اصلاح رفتار جاده‌ای و ثبت میثاق‌نامه خود در ربات تلگرامی سفر سالم
 safarsalem_bot@ را ایفا می‌کند. سازمان جوانان هلال‌احمر به منظور فرهنگ‌سازی و دعوت از مردم به رانندگی بدون تخلف در ایام نوروز و با ‏پشتوانه ٢٠‌هزار جوان داوطلب و شبکه گسترده پایگاه‌های این سازمان در مبادی ورودی و خروجی شهرها، با ‏راه‌اندازی کمپین نه به تصادفات و مشارکت شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، ورزشی و هنرمندان تلاش می‌کند ‏تا مسافران نوروزی را به رانندگی بدون تخلف و ایمن دعوت کند.‏ در این طرح مردم با امضای میثاق‌نامه کمپین به شرح ذیل، متعهد می‌شوند که نکات ایمنی را در هنگام رانندگی رعایت کنند.‏ متن میثاق‌نامه کمپین: «با نام و یاد خالق هستی‌بخش و برای سلامتی خودم، همسرم و فرزندانم… برای ننشستن اشک بر چشم عزیزانم... برای سلامتی سایر ‏هموطنانم...  قول می‌دهم  در طول سفر کمربند ایمنی‌ام را ببندم، سرعت مجاز را رعایت نمایم، سبقت نادرست نگیرم، ‏هنگام خستگی و خواب‌آلودگی توقف نموده و استراحت کنم حتی اگر ۱۰ کیلومتر تا مقصد باقی‌مانده ‏باشد؛ یک ساعت دیرتر می‌رسم ولی خانواده‌ای را عزادار نمی‌کنم...»‏

سازمان داوطلبان در نوروز ٩٦ چه کار می‌کنند؟

منادیان آرامش

سازمان داوطلبان هرساله طرح‌های مختلفی برای نوروز تدارک می‌بیند. امسال هم این سازمان و اعضایش دست به کار شده‌اند تا مسافران بتوانند نوروز بی‌خطر و آرامی را سپری کنند. «شهروند» در ادامه طرح‌های مختلف و فعالیت‌های متنوع داوطلبان را بررسی کرده است.

طرح داوطلب یار

این طرح به منظور ارتقای اثربخشی خدمات امدادی با مشارکت و حضور داوطلبانه پزشکان و پیراپزشکان داوطلب سازمان و پوشش حداکثری ارایه خدمات پزشکی در پایگاه‌های امدادونجات جاده‌ای-ساحلی اجرا می‌شود.

برنامه ملی مروجین سلامت

این برنامه با برپایی حداقل ٦٠٠ چادر و ایستگاه سلامت در سراسر کشور و با مشارکت معاونت فرهنگی نیروی انتظامی و آموزش‌وپرورش همزمان با ایام خطرآفرین پایانی ‌سال «چهارشنبه‌سوری» برگزار شد.

طرح فرشتگان رحمت

این طرح به‌منظور تأمین بخشی از نیازمندی‌های غذایی و بهداشتی در قالب تهیه و توزیع سبدهای غذایی میان گروه‌های محروم با همکاری داوطلبان و خیرین و مشارکت اعضا و داوطلبان در ارایه خدمات لازم به هموطنان فعالیت می‌کند. در این زمینه انتظار می‌رود امسال ٥هزار سبد غذایی تهیه و میان جامعه هدف توزیع شود.

طرح نیابت

اعضا و داوطلبان علاقه‌مند پس از ثبت‌نام و سازماندهی براساس توان و تعهد خود در زمان‌های مخصوصی در طول‌ سال (براساس علاقه و توان داوطلب) انتخاب و سازماندهی شده و پس از شناسایی سالمندان مورد نظر، در زمان یاد شده به‌عنوان فرزند ازدست ‌رفته یا نداشته خانواده انجام امور خانواده را براساس تعهد و تخصص و زمان مورد نظر خود برعهده می‌گیرند و پیش‌بینی می‌شود تا ١٠هزار نفر از سالمندان از این برنامه در ایام نوروز بهره‌مند شوند.

از تمهیدات سازمان امدادونجات برای نوروز باخبرید؟

نرم‌افزار کاربردی  EOC

*نرم‌افزار کاربردی «EOC» که پیشتر توسط رایانه قابل استفاده بود، اکنون برای موبایل نیز قابل استفاده شده است. در این نرم‌افزار اطلاعات خوبی در زمینه دسترسی به نزدیکترین پایگاه و پست امدادی هلال‌احمر هنگام نیاز، نحوه ارایه خدمات، حوادث، وضع آب‌وهوا، ترافیک جاده‌ها و اطلاعاتی درباره خودامدادی هنگام بروز حادثه تا رسیدن نیروهای متخصص را با مراجعه به سایت WWW.rcs.ir و دانلود نرم‌افزارEOC می‌توان دریافت کرد.
امکان درخواست کمک از نزدیک‌ترین پایگاه براساس نقطه مختصاتی فرد آسیب‌دیده
شماره‌های اضطراری و خدماتی فعال در سطح کشور و امکان تماس مستقیم (پلیس، هلال‌احمر، اورژانس، راهداری و...)
آموزش امداد و کمک‌های اولیه جهت خودامدادی هموطنان
نقشه مانیتورینگ حوادث در سطح کشور
نقشه و وضع ترافیکی راه‌های کشور
اعلام نزدیک‌ترین پایگاه و محل اسکان اضطراری به آسیب‌دیده
راهنمایی و مسیریابی به نزدیک‌ترین پایگاه از روی نقشه
اطلاع از آخرین زلزله‌های به وقوع پیوسته در کشور
اعلام و اطلاع از وضع آب‌وهوایی و هشدارهای سازمان زمین‌شناسی
اخبار و فعالیت‌های سازمان امدادونجات
اطلاعات و شماره تماس مدیران جمعیت هلال‌احمر
اطلاعات مورد نیاز عموم مردم ازجمله مراکز آموزشی، درمانی، مراکز واکسیناسیون، توانبخشی و داروخانه‌های جمعیت هلال‌احمر در کشور
اطلاعات تخصصی که در اختیار تیم‌های عملیاتی قرار داده می‌شود:  
امکان ثبت حوادث و سوانح با دقت و سرعت بالاتر، از محل حادثه و پایگاه
کنترل وضع کشیک اضطراری و نیروهای آماده پاسخگویی در سطح کشور
دریافت وضع توان پاسخگویی جمعیت هلال‌احمر ازجمله نیروهای عملیاتی، واحدهای فعال و پاسخگو
ارایه گزارش عملیات‌های انجام‌گرفته به صورت ٢٤ ساعته و هفتگی
تعداد نیروهای امدادی و عملیاتی به تفکیک استان‌ها
موجودی اقلام اساسی موجود در انبارهای امدادی استان‌ها
تعداد تماس‌های برقرارشده با سامانه پاسخگویی اضطراری ١١٢
تعداد کل پایگاه‌ها و پست‌های امدادونجات:   ١٣٣٥ مرکز
پایگاه‌های ثابت: ٥٣٣ پایگاه، ٦,٣٨ درصد رشد نسبت به ‌سال گذشته
پست‌های موقت، سیار و شعب:   ٧٧٨ پست، ٢,٩١ درصد رشد نسبت به ‌سال گذشته
پست‌های امداد هوایی: ٢٤ پست، ٤٤ درصد رشد نسبت به‌ سال گذشته
نیروی انسانی بکارگیری شده:   ٥٤٤٢ نفر در روز
خودروها و لجستیک به کار گرفته شده:   ٣٣٥٣ دستگاه
طرح امدادونجات در‌ سال ١٣٩٦ نسبت به‌ سال ١٣٩٥ حدود ٥درصد رشد در منابع و امکانات داشته است.

شما تنها نیستید

شاید شما هم جزو آن دسته از آدم‌هایی باشید که هربار با دیدن پایگاه‌های جاده‌ای امدادونجات احساس آرامش می‌کنید. امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر امسال هم با شما هستند تا سفر بی‌خطری را بگذرانید؛ البته با دقت و همراهی خودتان! در ادامه اقدامات صورت گرفته در طرح نوروزی ٩٦ آورده شده است.
تشکیل ستاد طرح ملی امدادونجات نوروزی ١٣٩٦ از ابتدای دی‌ماه و برگزاری حداقل ٦ جلسه
تهیه و تدوین دستورالعمل طرح و ابلاغ از طریق ستاد مرکزی
برگزاری دوره بازآموزی و بازتوانی برای بیش از ١٠ هزار نیروی عملیاتی کشور
چکاپ کامل فنی خودروهای امدادی، آمبولانس و ست‌های نجات
بازبینی کامل تجهیزات عملیات شعب و پایگاه‌های جمعیت هلال‌احمر استان‌های کشور
پیش‌بینی استقرار پزشک در پایگاه‌های بین‌شهری و مراکز EOC استان‌ها
هماهنگی برگزاری رزمایش و نشست خبری
هماهنگی با دستگاه‌های همکار (پلیس، اورژانس، کمیسیون ایمنی راه، سازمان گردشگری)
اصلاح بودجه پست‌های موقت و سیار به صورت کارشناسی
نشست‌های تخصصی با سازمان‌ها و اعضای کارگروه امدادونجات
تهیه جانمایی پایگاه‌های امدادونجات بر روی نقشه

 

نوروز فراتر از مرزها زنده است

سفره‌هایی با سین‌های گمشده

 بازار تجریش را سبزه‌ها دوره کرده‌اند و بوی سمنوی عمه لیلا هوا را پر کرده. زنی زنبیل به دست سبزه‌ها را آهسته می‌چیند روی کیسه‌های پلاستیکی. دختر کوچکی تنگ بلورینی را با احتیاط در دست گرفته؛ با هر دو دست و از تمام هیاهوی بازار شب عید تنها همین ماهی است که در نی‌نی چشمان او می‌درخشد. ماهی کوچک قرمز اما از شتاب جمعیت هول کرده، با سرعت دور خودش می‌چرخد و انگار همین لحظه است که جستی بزند و بیفتد زیر دست و پا.
حتی اگر همه کوچه‌ها و خیابان‌های این شهر هم هنوز بوی عید نگرفته باشند، سرپل تجریش همان جایی است که تمام لحظه‌هایش بوی بهار و سفره هفت‌سین و سمنوی اعلا می‌دهد و هنوز مردانی هستند که پای دیگ‌های بزرگ ملاقه به دست، داد میزنند: «سمنو!‌ ای سمنو... مال پای هفت‌سین سمنو...»
 لیلا در ازدحام همین شلوغی‌هاست که تخم‌مرغ‌های رنگین را روی بساط دستفروشی رها می‌کند و به جایش بسته بسته سنجد می‌گذارد ته کیفش: «شد ١٠ بسته، چقدر می‌شه؟»
کار هر سالش است به جای یک سفره، بساط ده‌ها سفره هفت‌سین را از همین بازاری که بوی بهار و اسپند و سمنو و سیر و سنجد می‌دهد، جمع می‌کند و می‌چیند ته چمدان و بعد می‌رود تا جغرافیای دیگری؛ آنسوی مرزها.
از پانزده‌ سال پیش که خانواده‌اش تهران را به مقصد یک کشور اروپایی ترک کردند، کارش همین است که سین‌های جا مانده سفره‌های آنها را جور کند و با چمدانی که بوی بهار به خود گرفته، پرواز کند تا آسمان شهرهایی که خانه‌ها و کوچه‌هایشان بوی نوروز نمی‌دهد و در هوایشان عطر اسپند تازه و بوی سماق و سمنو نمی‌پیچد؛ اما زیر سقف بعضی از خانه‌هایش دست‌هایی در جست‌وجوی سین‌های گمشده‌ای است که قرار است در آخرین لحظه‌های ‌سال خورشیدی که می‌رود تا با آمدن بهار نو شود، سفره‌های نصفه و نیمه را تکمیل کند: «از وقتی که خانواده‌ام از ایران رفته‌اند، من فقط سه‌سال زمان تحویل‌ سال نو ایران بودم و بعد از آن هر‌سال عید کنار آنها هستم و مأموریت خرید بخشی از وسایل هفت‌سین هم طبیعتا با من است که از ایران می‌روم. اوایل فقط برای خودشان می‌بردم؛ اما الان دوستان ایرانی دیگرشان هم سفارش‌هایشان را برای من می‌فرستند و با خودم می‌برم. اوایل در گمرک داستانی داشتیم بعضی از مواد هفت‌سین ما برای مأموران آنجا ناشناخته است و سوال‌برانگیز یادم هست که یک بار به خاطر سمنو ساعت‌ها در فرودگاه معطل شدم و می‌گفتند باید برای آزمایش برود که ببینند چیست!»
برای لیلا که تنها بازمانده یک خانواده هشت‌نفره در تهران است، تحویل ‌سال نو در پایتختی که کوچه کوچه‌اش برایش آشناست و حالا شکوفه‌های بنفش روی شاخه‌های درختانش نشسته‌اند در تنهایی صفایی ندارد و برای همین هم هست که حالا دیگر هفته‌های آخر اسفند هر ‌سال مسافر است: «دوری از خانواده شب‌ سال نو برای ما و مخصوصا خودم احساس تنهایی مفرطی می‌آورد. ما خانواده به هم پیوسته‌ای هستیم اما به دلیل شرایط خانوادگی همسرم خودم امکان مهاجرت و زندگی نزدیک خانواده‌ام را ندارم و تمام ‌سال را زندگی می‌کنم به امید دیدار چند هفته‌ای همین نوروز....»
نوروز و آداب و رسوم باستانی‌اش بخش جدا‌نشدنی از فرهنگ ایرانی است و ایرانی‌ها هر جا که باشند، نوروز را با شکوهی هر چه تمام‌تر جشن می‌گیرند. سفره‌های هفت‌سین‌شان برپاست و هوای خانه‌هایشان بوی تازگی سبزه‌های نورس، بوی رویش می‌دهد: «تقریبا اکثریت ایرانی‌هایی که خارج از ایران زندگی می‌کنند و من می‌شناسم سبزه‌ سال نو را سبز می‌کنند. بین همه سنت‌های نوروزی و آداب وابسته به سفره هفت‌سین، این بخش سبزه‌گذاشتن انگار فراموش نشدنی است و یک بارِ معنایی و تعلق عاطفی برای همه ما دارد، حالا هر جا که باشیم؛ اما به ‌هر حال خارج از ایران خیلی وقت‌ها امکان چیدن یک هفت‌سین کامل نیست اما اکثریت‌شان با همان وسایلی که دارند ولو ناقص هم که شده، هفت‌سینشان را می‌چینند.»
 لیلا سفارش‌های هفت‌سینش را جمع می‌کند توی ساک کوچکی و چند بسته از همان سکه‌های قدیم که رویشان نوشته «مبارک باد» را جدا می‌کند و بعد گم می‌شود در ازدحام بازاری که این روزها خیلی از آدمهایش تماشاگران خسته‌ای هستند که حتی در روزهای آخر‌ سال هم برای خرید شب عید، آه در بساط ندارند. آنها که تنها گاه مقابل بساط دستفروشان ارزان‌فروش می‌ایستند، دستفروشانی که نقل‌های رنگی و پول نو می‌فروشند و حوض‌های آبی کوچک. شبیه حوض‌های همان خانه‌هایی که حالا دیگر در حافظه تهران خاکستری، خاطره‌ای دورند.
هم شیرین هم غمگین
در جغرافیای ایران اگر زمان تحویل ‌سال به نیمه شب و اول صبح بیفتد، خیلی‌ها در خوابند و زحمت بیدارشدن به خودشان نمی‌دهند حتی اگر بقیه بگویند: «اگر زمان تحویل‌سال خواب باشی، کل‌ سال در خواب می‌مانی!» اما در لندن جایی که میترا و خانواده‌اش زندگی می‌کنند، زمان تحویل‌ سال خیلی از ایرانی‌ها بیدارند، هر ساعتی که باشد با لباس‌های ‌سال نو و رعایت تمام تشریفات آشنای هفت‌سین و نوروز ایرانی، انگار که این دوری رعایت همه تشریفات را برای‌شان سختگیرانه‌تر کرده باشد: «در لندن ایرانی‌ها زیاد هستند و جامعه متشکلی دارند. در خانواده ما چون از ایران دور هستیم و بچه‌های ما تجربه عید در ایران را نداشتند در این زمینه خیلی سختگیریم. این اولویت مهمی است که این فرهنگ و آداب و رسوم را به بچه‌هایمان منتقل کنیم و به همین دلیل من این‌جا تمام مراحل چیدن هفت‌سین و دلایل انتخاب سین‌ها و حتی سبزه سبز کردن را هر‌ سال با مشارکت اعضای خانواده انجام می‌دهم که این فاصله باعث فاصله‌گرفتن آنها از این جشن باستانی و ایرانی نشود.»
با همه سختگیری‌های «میترا» و علاقه فرزندانش به جشن نوروز ایرانی اما خودش می‌گوید تأثیر سبک زندگی خارج از ایران به‌گونه‌ای بوده که تا سال‌ها جشن کریسمس برای فرزندانش جذاب‌تر از عید نوروز بوده به‌ویژه در دوران کودکی و هنوز که هنوز است هم آنها کریسمس را بیشتر عید خودشان می‌دانند تا نوروز: «ما سعی می‌کردیم ماجرای عمو نوروز را به موازات قصه بابانوئل برای بچه‌ها جا بیندازیم اما کار سختی بود البته الان که بزرگتر شدند، ارتباط بیشتری با مراسم نوروز می‌گیرند به‌ویژه این‌که ما هر‌ سال همزمان با نوروز جشنی می‌گیریم و دوستانشان را دعوت می‌کنیم و اشتیاق دوستان غیرایرانی آنها برای این مراسم باعث شده، بچه‌های ما هم بیشتر به اهمیت این موضوع توجه کنند.»
برگزاری نوروز در کشورهایی که پذیرای تعداد زیادی از مهاجران ایرانی هستند هم از نظر دسترسی به انواع غذاها و مواد مورد نیاز شب عید آسان‌تر است و هم از نظر حال و احوال ‌سال نویی دلپذیرتر. اگر شرایط کاری اجازه بدهد دید و بازدیدها هم چند روزی به راه است اما این برای همه ممکن نمی‌شود، چرا که عملا زمان تحویل‌ سال و تعطیلات نوروزی ایران همزمان با روزهای کاری اکثریت آنها در خارج از مرزهاست.
یکی از آنها «مهرنوش» است و ساکن لندن که می‌گوید: «من تقریبا هر ‌سال زمان تحویل‌ سال سرکار هستم. برای افرادی که در مجموعه‌های ایرانی کار می‌کنند، شرایط بهتر است چون آنها اغلب یکی دو روز تعطیل هستند اما برای امثال من که در مجموعه‌های خارجی کار می‌کنیم، نهایتا ممکن است بتوانیم یک روز مرخصی داشته باشیم. من اغلب تنها کاری که می‌کنم این است که یک هفت‌سین ایرانی در محل کارم می‌چینم اما عملا به دلیل این‌که تنها هستم، مراسمی به آن معنا ندارم؛ شده که گاهی دلتنگ شوم اما این دلتنگی بیشتر در سال‌های اول ورودم به این‌جا بوده و بعد از چهار‌سال دوستان ایرانی پیدا کردم که بخشی از این احساس دلتنگی با حضور آنها کم‌رنگ شده است. کسانی که خانوادگی مهاجرت می‌کنند خیلی شرایط متفاوتی دارند برای ما که تنها هستیم نوروز شاید یک غم پنهانی دارد و دوری را به یاد ما می‌آورد.»  
 به گفته او عید مهم‌ترین زمانی است که خیلی از ایرانی‌ها، ایران را بیشتر از هر زمان دیگری به یاد می‌آورند:  «ممکن است که در همه روزهای ‌سال آدم این‌قدر به مسأله این‌که زمانی مهاجرت کرده و در کشور خودش زندگی نمی‌کند، فکر نکند اما به‌هرحال عید همه اینها را برای آدم دوره می‌کند و برای من و خیلی از دوستانم این تجربه مشترکی است که بیشترین احساس دلتنگی را در این زمان داریم چون به‌هرحال در کشوری زندگی می‌کنیم که حال  و هوای عید را ندارد. من خیلی وقت‌ها سعی می‌کنم با دیدن عکس‌هایی که دوستانم در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند درحال و هوای بازارهای شب عید ایران و تهران شریک شوم اما زمان‌هایی هم هست که تماشای همین عکس‌ها دلتنگی‌ام را بیشتر می‌کند. سعی می‌کنم به روی خودم نیاورم و این شرایط را به‌عنوان چالشی برای زندگی جدیدم بپذیرم، اما واقعیت این است که این حس و حال و این احساس غم ولو پنهانی در من هست.»
این دلتنگی پیدا و پنهان همان چیزی است که بیشتر مهاجرانی که تنها هستند، در روایت‌ها و حرف‌های‌شان از تجربه حس و حال نوروز خارج از کشور به آن اشاره می‌کنند. بعضی‌ها با حضور در جشن‌های عمومی‌تر محافل ایرانی راهی برای مواجهه با این اندوه یافته‌اند و بعضی‌ها متوسل شده‌اند به شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای تماس آنلاین ویدیویی. دوربین‌ها و موبایل برایشان در چنین حال و احوالی معجزه می‌کند؛ مثلا «الهه» هر‌ سال زمان ‌سال تحویل هر جا که باشد موبایلش را روشن می‌کند و به‌عنوان یک عضو خانواده از راه دور سر سفره هفت‌سینی که در تهران برپا شده می‌نشیند. خودش می‌گوید، بعد از ١٠‌سال مهاجرت به مجارستان این احساس فاصله به‌ویژه در زمان نوروز هرگز در او کمرنگ نشده: «خیلی‌ها می‌گویند که بعد از چند‌سال دیگر احساس دلتنگی نمی‌کنند، اما من اگر در تمام مواقع‌ سال چنین احساسی نداشته باشم حتما در زمان نوروز و سال تحویل احساس غربت می‌کنم. الان چند سالی است که از طریق تلفن و تبلت مجازی هم که شده سر سفره هفت‌سین حاضرم و همین قدر هم خیلی به من کمک کرده که بتوانم احساس بهتری در لحظه تحویل‌سال داشته باشم.»
امکاناتی مثل ویدیوی زنده و آنلاین و همچنین چت‌های صوتی برای آنها که دورند، در همین مناسبت‌ها مانند نوروز که آدم‌ها را بیشتر به یاد فاصله‌ها می‌اندازد، داخل ایران هم حس و حال مشابهی ایجاد می‌کند. چه بسیارند پدران و مادرانی که حالا خودشان را به تصویر و خنده‌های از راه دور بچه‌های‌شان عادت داده‌اند و همین تماس‌های ویدیویی دلخوشی برای پر کردن این فاصله‌هاست.
برای شمار دیگری از ایرانی‌ها که حالا به زندگی و گذر عمر جایی خارج از مرزهای کشور عادت کرده‌اند، جشن‌ها و مراسم سالیانه که با کمک انجمن‌های مردم‌نهاد ایرانیان خارج از کشور در شب چهارشنبه‌سوری و همچنین به بهانه تحویل ‌سال نو برگزار می‌شود شاید جایگزینی برای جبران فاصله‌ها باشد. این نکته‌ای است که نگار، از دانشجویان مقیم پاریس درباره آن به «شهروند» می‌گوید: «اینکه نوروز خارج از ایران چه حسی برای آدم ایجاد می‌کند، تحت‌تأثیر عوامل مختلفی است. یکی از مهم‌ترین آنها کشور و شهری است که هر فردی در آن زندگی می‌کند. در پاریس ایرانی‌های زیادی حضور دارند، بنابراین برای جمع کردن آنها و برگزاری مراسم مختلف شرایط فراهم‌تر است؛ به‌طور مثال هر ‌سال در پاریس جایی کوچک با هماهنگی نهادهای مربوط برای برگزاری چهارشنبه‌سوری در نظر گرفته شده است و هر ‌سال هم روبه‌روی برج ایفل کسانی‌که نوروز را جشن می‌گیرند با هر ملیتی مراسم مخصوص دارند. جمعیت زیادی هم حضور پیدا می‌کنند. شاید تفاوت عمده مراسم نوروز ایران و خارج از ایران این باشد که چیزی به اسم عیددیدنی کمتر باشد.» در شهری مثل پاریس تعدد مراکز و موسسات فرهنگی و حتی بازارچه‌هایی که برای فروش محصولات نوروزی برگزار می‌شود، کار مهاجران ایرانی را برای خرید لوازم سفره هفت‌سین‌شان آسان کرده اما درباره برخی از اقلام هفت‌سین دوست‌داشتنی، مثل سنجد و سمنو یک راه این است که ایرانیان مثلا سمنو یا سنجد را طوری نگهداری می‌کنند که ‌سال بعد هم برای استفاده پای سفره به کارشان بیاید و جای هیچ سینی در سفره‌شان خالی نباشد.
به گفته نگار، برای دانشجویان و کسانی که کار می‌کند، نوروز می‌تواند یک روز کاری یا یک روز درسی باشد، مثل خیلی دیگر از روزهای سال: «البته می‌توان مرخصی گرفت یا این‌که غیبت موجه داشت یعنی یک دانشجو می‌تواند به‌خاطر نوروز غیبت خودش را موجه کند اما این موضوع عمومیت ندارد. شاید برخی از مراکز آموزشی این را نپذیرند یا به‌طور مثال امسال عید روز دوشنبه است و از ماه‌ها قبل به ما اعلام شده است که به‌خاطر تغییرات به کسی تا سه ماه مرخصی داده نمی‌شود، بنابراین من عید امسال را در محل کارم حضور دارم و در کنار همکاران فرانسوی و بریتانیایی باید ‌سال نو را تحویل کنم و قطعا حس و حالش خیلی تغییر می‌کند تا ‌سال گذشته که عید روز یکشنبه افتاده بود و با چند نفر از دوستان ایرانی‌ام لحظه تحویل ‌سال را با هم جشن گرفتیم. من فکر می‌کنم حس و حال نوروز بسته به این‌که به کجای جهان مهاجرت می‌کنید، می‌تواند خیلی متفاوت باشد.»
این همان نکته‌ای است که علی، ساکن استرالیا هم به آن اشاره می‌کند، به‌ویژه در کشوری که او در آن ساکن است به دلیل قرار گرفتن در نیمکره دیگری از زمین، فصل‌ها معکوس ایران هستند: «وقتی در ایران بهار است، ما این‌جا فصل پاییز را می‌گذرانیم و این خودش نخستین دلیل است برای این‌که آدم حس و حال نوروز را درک نکند. البته جمع دوستانه‌ای داریم و سعی می‌کنیم با یک دورهمی ساده هم که شده، جشن کوچکی بگیریم، اما واقعیت این است که من خودم پس از مهاجرت هم به نوعی عید نوروز را از دست دادم و هم احساس تعلقی به کریسمس نمی‌کنم؛ انگار مبدأیی برای شروع یک‌سال جدید ندارم و همه چیز همین‌طور پیوسته می‌گذرد و با شرایط کشوری که من در آن زندگی می‌کنم باز زمان‌ سال نوی میلادی به دلیل حال و هوایی که در خیابان‌ها و فضاهای عمومی حاکم است، بیشتر احساس جشن‌ سال نو می‌کنم اما اول فروردین و نوروز حالا بعد از سال‌ها مهاجرت برایم شبیه یک روز عادی اما نوستالژیک است، بیشتر لحظاتی است برای یادآوری خاطرات کودکی و نه بیشتر.»
فرصتی برای معرفی: این ما هستیم!
نوروز با همه جذابیت‌ها و آداب و رسوم منحصر به فردش که حالا چند سالی است در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته، خارج از مرزهای ایران برای شماری از ایرانیان فرصتی است برای این‌که بخشی از آداب و رسوم و فرهنگ ایرانی را به دیگران معرفی کند و تصویری از امید و رویش را همان‌طور که بخشی از فلسفه نوروز است به جای جنگ و ترور و خشونت به جهان ارایه دهد و بگوید: «این ما هستیم...» اگرچه در شهرها و کشورهایی که جمعیت محدودی از ایرانیان در آنها زندگی می‌کنند، از جشن‌ها و گردهمایی‌های بزرگ به مناسبت نوروز خبری نیست و تحویل ‌سال نو عمدتا با دورهمی‌های کوچک خانگی جشن گرفته می‌شود اما بخشی از این برنامه‌ها در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا با حضور اسپانسرهای بزرگی که عموما از میان تاجران و ایرانیان موفق هستند با شکوه هرچه تمام‌تر و در بهترین مراکز فرهنگی و سالن‌ها برگزار می‌شود و همه اینها برای این‌ است که حس و حال نوروز ایرانی با همه جذابیت‌هایش در جغرافیای دیگری از جهان که ایران نیست، حال و احوال نوروز را برای ایرانیان به همراه بیاورد.
مرضیه در کانادا دانشجوی ‌سال آخر است و معتقد است نوروز و گردهمایی‌هایی که ایرانیان هر ساله به همین مناسبت برگزار می‌کنند، شناخت متفاوتی از ایران برای خارجی‌ها ایجاد می‌کند: «این مراسم مختص ایرانی‌هاست اما کم نیستند افراد خارجی که همراه دوستان ایرانی‌شان در این جشن‌ها شرکت می‌کنند. این مراسم و هفت‌سینی که برای خیلی از ما عادی شده، برای آنها فوق‌العاده جذاب است و به‌ویژه از زمانی که بحث جهانی شدن نوروز هم در یونسکو مطرح شده خیلی‌ها اسم نوروز را شنیدند اما چون امکان سفر به ایران را نداشتند حالا به نوعی همین جشن‌های سالیانه یا هفت‌سین‌هایی که ما سر کار می‌بریم برایشان خیلی جذاب است و مرتب درباره جزییات آنها سوال می‌کنند و به نظرم هر کدام از ما خارج از ایران در مناسبت‌هایی مثل نوروز می‌توانیم سفیران فرهنگی ایران باشیم برای این‌که بخشی از آن دیدگاه غیرواقع‌بینانه‌ای که نسبت به کشور ما وجود دارد را تغییر بدهیم و اصلاح کنیم.»
نوروز با همه زیبایی‌هایی که در آداب و رسوم کهن و باستانی‌اش نهفته، خارج از مرزهای ایران زنده است؛ بدون توجه به مرزها و خط‌کشی‌ها و فارغ از فاصله‌ها. شاید با کمی اندوه و دلتنگی و شاید هم با دنیایی از انگیزه و امید. چه در جشن‌های خانگی کوچک و چه در گردهمایی‌های نوروزی بزرگ یا حتی در همان هفت‌سین‌های کوچکی که ایرانی‌ها در یک روز کاری روی میزهایشان می‌چینند، پیام صلح و رویش نوروز جهانی می‌شود. حتی اگر جای بعضی از سین‌ها سر سفره‌هایی که دور از ایران پهن می‌شود، خالی مانده باشد اما مهم این است که حتی همین سفره‌ها با سین‌های گمشده یادمان می‌آورند که صدای پای بهار می‌آید و حالا وقت رویش است.

 

سـرقـت سیـن تلـخ

فرار توریست‌های نوروزی از تور سارقان

  هیچ‌گاه مدارک و پول و گذرنامه را در اماکن عمومی و پرجمعیت از جیب یا کیفتان خارج نکنید.
  تا حد امکان درمسافرت خارج ازکشور از خریدوفروش گردنبند، انگشتری، ساعت و زینت‌آلات پرهیز کنید؛ چون ممکن است تقلبی باشد.
  درهنگام ورود به کشور مقصد، افراد ناشناس و بعضا ایرانی با عناوین مختلف ازجمله مترجم، راهنما و... به مسافران تازه‌وارد مراجعه می‌کنند؛ هیچ‌گاه به آنها اعتماد   نکنید.
  مدارک هویتی و مسافرتی خود مثل گذرنامه، شناسنامه را به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی دراختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
  چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید، بلافاصله از مأموران بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین مراتب را به سرعت به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند.

سفر بدون سرقت

 کسانی که درسفر، اقدام به چادرزدن دربوستان‌ها و اماکن تفریحی شهرهای توریستی می‌کنند، حتما در اماکن خاص تعیین‌شده‌ و در نزدیکی مأموران پلیس باشد.
  از چادرزدن درحاشیه شهرها یا اماکن تاریک و خلوت پرهیز کنید.
  از قراردادن پول، مدارک و اشیای قیمتی در داخل چادر پرهیز کنید.
 در اطراف اماکن تفریحی و باستانی و جاذبه‌های طبیعی مانند کوه‌ها و آبشارها مراقب افراد مشکوک باشید، زیرا سارقان به‌عنوان گردشگر اقدام به شناسایی خودرو‌ها کرده و درفرصتی مناسب دست به سرقت می‌زنند.
  ازمشاركت درحمل اثاثيه و چمدان افرادي كه نمي‌شناسيد، خودداري كنید.
  مراقب بارهایی که جهت بارگیری به هواپیما می‌دهید، باشید؛ دقت کنید برچسب بارها به آنها چسبیده و ته برگ برچسب‌ها نیز به بلیت شما الصاق شده باشد و از حضور درجاهای شلوغ فرودگاه پرهیز کنید.
  هیچ‌گاه نخستین تاکسی‌هایی را که هنگام خروج شما از سالن فرودگاه مقابل شما ترمز می‌کنند، سوار نشوید؛ چرا که ممکن است راننده از قبل منتظر شما بوده باشد.

سارقان خودرو در کمین مسافران نوروزی

  کسانی که در نوروز به سفر می‌‌روند، باید مراقب افراد مشکوک در اماکن تفریحی و شلوغ باشند. معمولا عده‌ای به‌عنوان گردشگر خودروها را شناسایی می‌کنند و دریک فرصت مناسب دست به سرقت می‌زنند.
   سارقان خودرو معمولا در ایام نوروز لوازم خودرو و اشیای قیمتی داخل خودرو را سرقت می‌کنند، بنابراین شهروندان در ایام عید سعی کنند بعد از پارک خودرو لوازم قیمتی و کیف خود را داخل خودرو نگذارند.
  سارقان برای سرقت لوازم خودرو، به آن آسیب می‌زنند و با شکستن شیشه نقشه خود را اجرا می‌کنند، برای همین رانندگان باید این را بدانند که استفاده از دزدگیر، قفل پدال و قفل فرمان و ساير وسايل بازدارنده، بهترین راهکار برای کاهش سرقت است.
  رانندگان از تعمیرگاه‌های غیرمجاز درطول سفر استفاده نکنند و سوییچ خودروی خود را به افراد غیرمجاز نسپارند؛ چراکه عده‌ای با همین تعمیرگاه‌های غیرمجاز زمینه سرقت خودروها را در ایام نوروز فراهم می‌کنند.
  برخی از سارقان با استفاده از تصادفات صوری دست به سرقت می‌زنند، برای همین رانندگان اگر با تصادفات مشکوک روبه‌رو شدند، با اطمینان از قفل‌بودن درها و برقراری امنیت، به موضوع رسیدگی کنند.
  رانندگان هنگام گردش و تفریح، خودروی خود را درمکانی امن و درصورت امکان در پارکینگ‌های عمومی و مطمئن پارک کنند.
  درصورت پنچرشدن خودرو برای خروج از خودرو و تعویض چرخ، درِ خودرو را بسته، سپس اقدام به تعویض چرخ کنند.
  رانندگان به جای قراردادن اثاثیه خود روی باربند آنها را درصندوق عقب خودروی خود قرار دهند.

سرقت‌های عیدانه از خانه مسافران

  زمانی که خانه را ترک می‌کنید، از بسته‌بودن همه‌ راه‌های ورودی اعم از درها و پنجره‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر تمایل دارید پنجره‌ها را باز بگذارید، حتما برای آنها حفاظ درنظر بگیرید.
  روی دیوار حیاط منزل خود، حفاظ مقاوم نصب کنید؛ حفاظ را طوری تعبیه کنید که اگر تیر چراغ برق، علمک گاز، درخت یا خودرویی درکنار آن قرار داشت، سارقان نتوانند از آنها برای ورود به ساختمان استفاده کنند.
  وسایل را طوری داخل خودرو قرار دهید که توجه افراد را جلب نکند. این کار را می‌توانید در داخل پارکینگ انجام دهید.
   همه با هم از منزل خارج نشوید. خروج همزمان ساکنان و چند قفله‌کردن درها، توجه افراد را جلب می‌کند.
   از واگذاری کلید به بنگاه‌های معاملات ملکی، شرکت‌های خدماتی و کارگران و تعمیرکاران خودداری کنید.
  اگر می‌خواهید به مسافرت بروید یا مجبورید چند روزی خانه را خالی بگذارید، وسایل برقی منزل خود ازجمله سیستم‌های روشنایی و نیز وسایل صوتی و تصویری را به سیستم‌های دارای زمان‌بندی مجهز کنید. این سیستم‌ها با توجه به زمانی که روی آنها تنظیم می‌کنید، درطول شبانه‌روز وسایل برقی شما را به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می‌کنند.
  شهروندان دراین ایام پول، جواهرات و لوازم کوچک قیمتی را درخانه نگهداری نکرده و آنها را به افراد قابل اعتماد بسپارند.
  همسایه‌های امین می‌توانند زمانی که شما درخانه نیستید، مراقب اوضاع باشند. این کار باید در غیاب آنها توسط شما نیز انجام شود. با این حال مراقب باشید افراد ناشناس و غیرمطمئن را از برنامه سفر خود مطلع نکنید.
   دوربین‌های حفاظتی در هرقسمتی از منزل قابل نصب هستند. می‌توانید آنها را به رایانه شخصی خود وصل کرده و حتی زمانی که در منزل نیستید، فضای داخلی و محوطه بیرونی را کنترل کنید.
  اگر وارد خانه شده و متوجه سرقت شدید، بدون این‌که به چیزی دست بزنید، فورا خارج شده و با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ تماس بگیرید.

هشدارهای نوروزی پلیس فتا

  درصورتی که از اینترنت رایگان اماکن‌های عمومی استفاده می‌کنید،  از انجام هرگونه عملیات بانکی خودداری کنید.
  روی فایل‌های لوازم الکترونیکی خود پسورد بگذارید تا درصورت مفقودی اطلاعات شما به دست دیگران نیفتد.
  اطلاعات سفرخود را درشبکه‌های اجتماعی به اشتراک نگذارید. اطلاعات عدم حضور شما درخانه می‌تواند دراختیار سارقان
قرار گیرد.
  در استفاده از دستگاه‌های حامل‌داده- دوربین عکاسی و هر نوع حافظه جانبی که همراه خود می‌برید، دقت کرده تا در هتل و سوییت جا نماند.
  روی اسمارت فون‌ها و تبلت‌ها برنامه کاربردی و مفیدی نصب کنید تا درصورت گم‌شدن یا سرقت دستگاه به راحتی اطلاعات محلی که دستگاه شما در آنجا قرار دارد را پیدا کند.

 

ماهی‌های قرمز سفره هفت‌سین جایشان را به ماهی‌های «جنگجو» (فایتر) می‌دهند

سین مثل سامورایی!

تنگ را خالی کنید، شیر را باز کنید و آب تازه را بگیرید روی کله ماهی. این تکنیک برای دق‌مرگ کردن انواع ماهی کافی است! چه رسد به ماهی قرمز که اصولا جزو گونه‌های سخت‌جان هم نیست. ناقل یک‌سری درد و مرض هم هست؛ مثل بیماری‌های پوستی و حتی گوارشی. این ماهی که آن را زیرشاخه Goldfish طبقه‌بندی می‌کنند، خوراکک گربه‌های خیابان می‌شود، چون طفلی عمرش در خانه‌های اکثر مردم ایران به سیزده روز هم نمی‌رسد. تعویض آب آنن به‌خاطر کلر، به ٢٤ تا ٧٢ساعت صبر احتیاج دارد. باید بگذارند کلر آب بپرد، سرد باشد و اسیدی یا قلیایی بودن آن هم چک شود. هفته‌ای دو سه بار هم غذای ماهی لازم است؛ طبیعتا نه نان‌خرده‌های ته سفره! تمام اینها خب البته برای خریدار مهم نیست. همین که دم عیدی، سر سفره هفت‌سین، ورجه‌ورجه کند، کافی است. بعد از عید هم می‌شود لاشه‌اش را با سبزه‌های گره‌زده خانه پرت کرد بیرون! غیر از اینها تازه کارشناسان گفته‌اند چنین چیزی اصولا سنت ایرانیان کهن نبوده و گویا از چین به خوردمان رفته. هرچند که مردم از خرید ماهی دست نمی‌کشند. حتما باید سر سفره هفت‌سین، جانوری توی تنگ بچرخد یا جلو عقب کند. برای همین فروشندگان هم دست‌به‌کار شدند و در این یکی دو‌سال رفتند سراغ گونه‌ای دیگر از ماهی به اسم «فایتر». فایتر به معنی جنگجو، گونه‌ای زیباتر و مقاوم‌تر است و البته یک‌مقداری هم گران‌تر ولی آن‌قدر محبوبیت داشته که نسل ماهی قرمز را در بساط دست‌فروش‌های کنار خیابان منقرض کند. جنگجو را می‌اندازند داخل یک ظرف پلاستیکی کوچک می‌فروشند و مردم هم بدشان نمی‌آید یک ماهی زیباتر ببرند خانه. باله‌های پخش و پلاتری هم دارد و خلاصه بیشتر به چشم می‌آید. یک «سامورایی» کوچک بی‌تحرک که سفره دم عید را می‌کند هشت سین! سطح آب می‌رود، چرخ زیادی هم نمی‌زند و همان‌جا منتظر می‌ماند تا اعلام‌ سال نو. آن‌قدر هم سخت‌جان هست که توی پلاستیک‌های مثلثی عمده‌فروش‌ها دوام بیاورد. توی دست دست‌فروش‌ها هم جان نمی‌دهد و سر صبر می‌رود توی ظرف‌های پلاستیکی دردار کوچک که هوس نکند از داخل این تنگ محبوس بپرد بیرون. چون جزو ماهی‌های زینتی است که احتمال جست‌زدن دارد. سامورایی خلاصه همیشه سودای رهایی دارد. برای همین در ظرف را می‌بندند که هوس آیین‌های شرق دور به سرش نزند و ناغافل‌ هاراگیری نکند! کپه‌کپه آنها را هم می‌گذارند روی هم، کنار جدول‌های خیابان تا من جلوشان بایستم، از دست‌فروش نوجوان بپرسم: «چند قیمت؟» می‌گوید: «٢٧٠٠ تومن» می‌گویم:   «چند می‌خری؟»- «٢تومن» - «از کجا؟» - «نواب. پخش‌کننده‌ها میارن تو نواب، ما از اون‌جا می‌خریم» - «می‌دونی اون‌ها خودشون از کجا میارن؟» - «تایلند» - «خب ٢تومن می‌خری، با پول ظرفش می‌دی ٢٧٠٠؟» - «بله» - «سود هم داره؟» - «روزی ٣٠تومن تا ٤٠تومن سود داره. دو هفته هم می‌تونی بفروشی دیگه. بعدش دیگه خریدار نداره کنار خیابون.» - «پس اگه بخوام برسم به عمده‌فروش باید برم نواب؟» کنار متروی میدان صادقیه هستم و به محض پاسخ دست‌فروش، می‌روم سمت نواب.

از سنگ آکواریوم تا نارنجک دستی!
بیرون متروی نواب، تا برسی به مغازه‌های آکواریوم، ساختمان‌های سه‌سانتی کنارت سر ساییده‌اند به بالا. آپارتمان‌هایی یک‌شکل و یک‌رنگ با اسامی جالب. من از سمت راست پایین می‌روم به سمت جنوب. یعنی ساختمان «چلچله» را رد می‌کنم، بعد «تیهو» را و بعد هم «پرستو» را. عجب اسامی جالبی دارند. ساختمان‌های قدیمی آجر سه‌سانتی که معلوم نیست چه کسی با چه نیتی اسم پرندگان را بخشیده به اینها. آن‌طرف نواب هم همین اسم‌ها روی ساختمان‌ها ادامه دارد. من یکی از مغازه‌های بزرگ را انتخاب می‌کنم می‌روم داخل. جالب این‌جاست که از مغازه آکواریوم و ماهی سفره هفت‌سین قرار است برسم به اکلیل سرنج و ساخت نارنجک! چون داخل مغازه، فروشنده با جوانی چک‌وچانه می‌زند که «سنگ‌ها رو واسه نارنجک می‌خوای؟» جوان گفت: «نه آقا! نارنجک چیه؟» و فروشنده را دیدم که به من چشمک می‌زند. رفت یک کیسه سنگ آکواریوم از کنج مغازه برداشت و آمد. بعد این‌بار بدون این‌که سوال کند، به شکل تأکید گفت: «واسه نارنجک می‌خوای.» جوان خندید و گفت: «نه بابا. نارنجک‌مون کجا بود؟» همزمان پول پلاستیک سنگ را حساب کرد. ٥‌هزار تومان. مغازه‌دار گرفت و با پوزخند گفت: «مارو سیاه نکن! عیب نداره. برو بزن بترکون!» و جوان که بیرون رفت، ادامه داد: «منتها خودتو!» پرسیدم: «سنگ آکواریوم‌رو واسه نارنجک می‌برن؟» مغازه‌دار گفت: «آره بابا. می‌خواد منو بپیچونه. هفته آخر‌ سال که می‌شه، میان سنگ می‌برن واسه نارنجک. دیگه مث قدیم‌ها نیست که می‌گشتیم تو خاک و خل، سنگ پیدا می‌کردیم. الان میاد ٥تومن می‌ده یه کیسه بزرگ می‌بره، صد تا راحت باهاش می‌سازه».
گفتم: «چند ساله تو این کار هستین؟ آکواریوم منظورمه.» گفت:   «١٢سال». گفت سه چهار سالی این‌طرف آن‌طرف کار کرده و حالا ١٠‌سال است همین‌جا، یعنی نواب کار می‌کند. من هم رفتم سر اصل موضوع «یکی دو ساله ماهی قرمز خیلی کم شده. واسه شب عید همه «فایتر» می‌فروشن. واسه چی؟» رفت سر بزند به یکی از سفره‌ماهی‌ها. پاسخ مرا هم می‌داد: «ماهی قرمز، مریضی داره. مریضی پوستی واسه آدم داره. زود هم تلف می‌شه. آب سرد هم می‌خواد. منتها فایتر این‌طوری نیست. همون دمای خونه باهاش می‌سازه. کاری هم نداره. مقاومه. زیاد می‌مونه. خب راحت‌تره دیگه. واسه همین این سال‌ها به جای ماهی قرمز، فایتر می‌فروشن.» می‌پرسم: «شما از پخش چند می‌خرین؟» - «به ما گرون می‌دن. به دست‌فروش ارزون می‌دن ولی. یعنی اگه دست‌فروش ازشون بخواد کمتر می‌دن. به ما ٦٠٠ تومن تا ٧٠٠ تومن. دست‌فروش ولی ٥٠٠ تومن هم می‌خره.» همزمان توجهم جلب شده به یک آروانای قهوه‌ای. یکی از گران‌قیمت‌ترین ماهی‌های زینتی است که من تابه‌حال این رنگش را در ایران ندیده‌ام. بی‌مقدمه پرسیدم: «این چند؟» نگاه کرد پشت‌سر به آروانای رقصنده و گفت: «سه‌ونیم میلیون.» گفتم: «کی می‌خره اینهارو؟» گفت: «عشق اینجور ماهی‌ها هم هستن. تازه این‌که چیزی نیست. ١٠تومن هم داشتم.» احتمالا مقصودش آروانای طلایی بوده. قیمت سفره‌ماهی‌ها هم برایم جالب است. نشان‌شان می‌دهد و می‌گوید: «٦٠٠ تا ٧٠٠‌هزار تومن.» خداحافظی می‌کنم. از مغازه می‌روم بیرون. ساختمان‌های آن‌سوی نواب هم جالب‌اند. به ‌موازات «چلچله» و «تیهو» و «پرستو»، آن‌طرف هم «توکا» و «فاخته»‌اند و پرنده‌ای دیگر که از گونه کرکس‌هاست. تعجب می‌کنم از حضور این پرنده استخوان‌خوار بین اینها. همزمان البته مغازه‌ای دیگر یافته‌ام و رفته‌ام داخل. کنار مغازه فایترها را چیده. داخل که می‌شوم همین‌طور شیشه‌به‌شیشه، ماهی‌به‌ماهی، می‌روم برسم به میز مغازه‌دار. نشسته. جوانی حدودا ٢٨- ٧‌ساله است. ازش می‌پرسم: «از کجا میارید این فایترهارو؟» - «از پخش می‌گیریم. ماهیران، پخش بزرگی داره. اون میاره.» - «از تایلند وارد می‌کنن؟» - «آره.» - «چرا مثل بعضی ماهی‌ها، همین‌جا تولید نمی‌شه؟» جوان تکیه می‌دهد به صندلی، می‌گوید جفت‌گیری فایتر کار هر کسی نیست. ادامه می‌دهد: «سخته. فایتر باید جفت خودش‌رو تو طبیعت انتخاب کنه. همین‌طوری نمی‌شه جفت‌شون کرد. کنار هم بذاری، به قصد مرگ می‌زنن همدیگه رو. واسه همین تک‌تک باید تو تنگ بذاری. تازه غذای لاروهاش هم تو ایران نمی‌شه داد. بچه‌ماهی‌ها می‌میرن. ما غذاشو نداریم. هزینه‌ش خیلی بالا می‌ره. واسه همین وارد می‌کنن.» می‌پرسم: «چرا جای ماهی قرمز این ماهی‌ها مد شده؟» می‌گوید:   «مد نیست. خب مردم می‌بینن این ماهی قشنگ‌تره. رنگ‌های مختلف داره. بیشتر هم می‌مونه. توی جای کوچیک هم باشه مشکلی براش پیش نمیاد. مریضی‌ش هم کمتره. مقاوم هم هست. واسه همین حاضرن بیشتر پول بدن، فایتر بخرن.»
از مغازه که می‌آیم بیرون، دوباره چشم می‌اندازم به «توکا» و «فاخته». دو ساختمان کهنه. بعد هم می‌رسم به «هما». نوعی کرکس است که در افسانه‌های ایرانی جایگاه خاصی دارد. قدما معتقد بودند سر هر کس سایه بیندازد، به سعادت و نیکبختی می‌رسد. منتها عجیب این‌جاست که در طبیعت جزو کرکس‌هاست. استخوان لاک‌پشت را هم خرد می‌کند، به منقار می‌کشد. اصلا نمی‌دانم چرا مرغ سعادت در افسانه‌های پیشین باید لاشه‌خوار باشد. آنها برای اضداد بیشتر از ما حرمت قایل بودند. جای گنج را در خرابه می‌دانستند، طعم لذت را در رنج می‌جستند، امید را در یأس و حیات را در ظلمات. آب حیات را در ظلمات...

 

ماجراجویی‌های زوج آمریکایی

کشف تاریخ و مردم در سفر به ایران

 دن و آدری، زن و شوهر ماجراجو، شغل کارمندی خود را رهاکردند و با ٦ چمدان و دو بلیت یک‌طرفه سانفرانسیسکو را به مقصد پراگ (جمهوری‌چک) ترک کردند. همه از آنها می‌پرسیدند:  «شما دیوانه شده‌اید؟»
دنیل نول، فارغ‌التحصیل مدیریت بازرگانی از دانشگاه کورنل در نیویورک و آدری اسکات، فارغ‌التحصیل ام‌بی‌ای از دانشگاه کالیفرنیای آمریکاست.
آنها بعد از پنج‌سال زندگی و کار در پراگ دوباره کوله‌پشتی‌هایشان را برداشتند و این بار به بانکوک در تایلند رفتند. آنها عهد کرده بودند که مقصدشان دیگر فقط یک کشور نباشد، بلکه همه‌جای دنیا باشد. همه فکر می‌کردند که این دو عقلشان را از دست داده‌اند، درحالی‌که این زوج انتخاب کردند که آزادانه زندگی کنند تا یک روز به عقب نگاه نکنند با این افسوس که: ‌ای کاش...
سفری که قرار بود یک‌سال‌ونیم طول بکشد، هفت‌سال ادامه یافت و به‌شیوه‌ زندگی این زوج در این دنیای بزرگ و شگرف تبدیل شد. آنها سایتی اینترنتی هم به نام Uncornered Market ایجاد کردند، با هدف به اشتراک گذاشتن شگفتی‌های دنیای اطراف، زیبایی‌هایی که ممکن است به‌علت مشغولیات روزمره متوجه آن نباشیم. دلیل دیگر ایجاد این پایگاه مجازی برقراری ارتباط با مردم دنیا و حضور در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و کنفرانس‌ها از طریق به اشتراک گذاشتن عکس‌ها و سفرنامه‌هاست.
در میان مطالب گوناگون این سایت بخشی هم به ایران اختصاص دارد. علاقه‌ این زوج به ایران به زمانی برمی‌گردد که به پراگ سفر کرده بودند، زمانی که با زوجی آشنا شدند که تازه از سفر به ایران بازگشته بودند. آنها از مهمان‌نوازی و انسان‌دوستی مردم ایران برایشان گفتند و تصویری کاملا متفاوت با آنچه در اخبار دیده می‌شد، برایشان به تصویر کشیدند؛ تصاویری از معماری بناها و موزاییک‌های رنگی گنبدها که در هیچ کجای دنیا ندیده بودند. بعد از آن با ایرانیان خارج از کشور دوست شدند. آنها از کشورشان و شعرهای فارسی گفتند.
دن و آدری ایران را آخرین مقصد خود در سفر دور دنیا انتخاب کرده بودند ولی فرصت سفر به ایران چند‌سال پیش به‌وجود آمد و آنها از این فرصت استفاده کردند. آنها سفرشان را از تهران آغاز کردند، به همدان، اهواز، شیراز و تخت‌جمشید، یزد، اصفهان و ابیانه رفتند، سپس با تمدید یک‌هفته‌ای سفر خود از دریای خزر، رشت، ماسوله، اردبیل و تبریز دیدن کردند.
آنها سفرنامه‌‌ای نوشتند از آنچه در ایران دیدند و عکس‌های بسیاری از فضاهای شهری، معماری و مردم در سایت‌شان منتشر کردند. بخش‌هایی از این سفرنامه را می‌خوانید:  
طراحی مسجد جامع- یزد
یزد یکی از شهرهای موردعلاقه‌ ما در ایران است. این شهر تاریخی زرتشتی پایگاه کویری مردمی است که از جنگ و ظلم و ستم در مناطق دیگر کشور گریخته‌اند. بافت قدیمی این شهر از خشت‌های قهوه‌ای‌قرمز رس ساخته شده تا هم با کویر اطراف هماهنگی داشته باشد و هم داخل بنا را خنک نگه دارد.
چشم‌هایت که به این تک‌رنگی عادت می‌کند، وقتی با رنگ‌های روشن فیروزه‌ای و طراحی ظریف اسلامی-‌ایرانی در مسجد جامع مواجه می‌شوی، احساس می‌کنی که عینک سه‌بعدی زده‌ای. وقتی مدتی به نقش‌ونگار مسجد خیره می‌شوی، خوشنویسی، تقارن و نمادگرایی با چشمانت بازی می‌کند و تو را به سمت خودش می‌کشاند. سرت گیج می‌رود.
وقتی به این مسجد نگاه می‌کنید، به تاریخ ٩٠٠ساله‌اش توجه کنید؛ به نقش‌ونگار محراب، به طاقچه‌ نیم‌دایره‌ای که نشان‌دهنده‌ مسیر کعبه در مکه است. این‌جا از ۱۳۶۵، یکی از شگفت‌انگیزترین محراب‌های ایران به شمار می‌رود. به بالا نگاه کنید و از دیدن ستاره‌های روی گنبد لذت ببرید.
مسجدی با طاووس پنهان- اصفهان
جواد، راهنمای تور، زمانی که ما را به زیر طاق کاشی‌کاری‌شده و طلاکاری‌شده‌ مسجد شیخ لطف‌اله در اصفهان برد، گفت: «اگر در زمان مناسب به گنبد نگاه کنید، یک طاووس خواهید دید.»
ما سرمان را بالا کردیم تا بهترین زاویه را پیدا کنیم. با کمک نوری که از پنجره‌ای نزدیک می‌تابید، سروکله‌ یک طاووس، که تا آن لحظه دیده نمی‌شد، با دم درخشان نقاشی‌شده، پیدا شد. گاه صدای تعجب اطرافیان شنیده می‌شد که طاووس را کشف کرده بودند.
مسجد ایرانی قرن هفدهمی و طاووس درخشنده روی طاقش. تمام فضا را طراحی‌های عمیق و غنی پر کرده. خطاطی و کاشی‌کاری در این مسجد مانند خیلی از مساجد دیگر ایران خیره‌کننده است، حتی در دیکشنری تصویری، برای معنای کلمه‌ «خیره‌کننده» (dazzling) تصاویری از داخل مساجد ایران را می‌بینید.
همان‌طور که خیره شده بودیم، بچه‌های اردوی مدرسه‌ دخترانه وارد شدند. داشتیم راه می‌رفتیم که آنها توجه همه را به خود جلب کردند. فقط نیمی از آنها به راهنمایشان گوش می‌دادند. وقتی سخنرانی تمام شد، دور ما جمع شدند، ما سوال‌های آنها را جواب می‌دادیم، پرسش‌هایی از قبیل این‌که از کجا آمده‌ایم، کجاها را در ایران دیدیم و راجع به ایران چه نظری داریم. آنها ما را به کنسرتی در بعدازظهر همان روز دعوت کردند، ایمیل‌ها ردوبدل شدند.
از ما می‌پرسیدند: «فیس‌بوک دارید؟»
در طول سفرمان در ایران طاووس و مردم هر دو شگفت‌انگیز بودند.
خانه‌های مخروطی- کندوان
وقتی اخبار زلزله‌ اخیر تبریز در شمال‌غربی ایران را شنیدم، یاد نوامبر پارسال افتادم که آن‌جا بودیم. مخصوصا زمانی که یک‌روزه از تبریز به کندوان رفتیم، جایی که مردم در خانه‌های مخروطی‌شکل زندگی می‌کنند. این خانه‌ها شبیه غارهایی هستند که هزاران‌ سال پیش از خاکستر آتشفشان درست شده‌اند.
در تاریخ نوشته‌اند که ساکنان روستاهای اطراف، ٧٠٠‌سال پیش در زمان لشکرکشی مغول‌ها به این غارها پناه آوردند. از آن زمان، سازه‌های مخروطی‌شکل محل سکونت باقی ماندند.
نوامبر گذشته زمان سفر ما، وقتی یک لایه برف روی زمین نشسته بود، روستا سرزنده‌تر از همیشه بود. بچه‌ها در غارها قایم‌موشک بازی می‌کردند، پدران قاطرهای لجوجی را که خورجین هیزم را حمل می‌کردند، می‌کشیدند، مادران هم لباس‌های شسته را روی بند رخت پهن می‌کردند. پایین تپه، فروشنده‌ها چندین متر لواشک انار و زردآلو هیجان‌انگیز را به گردشگران می‌فروختند.
ما شنیدیم که کندوان در این زلزله‌ اخیر آسیبی ندیده و زندگی ادامه دارد. باید امیدوار بود.
فرش‌های ایرانی در بزرگترین بازار جهان
«ارزش فرش ایرانی، مخصوصا تبریزی، از طلا بیشتر است.» راهنمای تور در قسمت فرش‌های قدیمی بازار تبریز با گفتن این جمله به ما درس اقتصاد می‌دهد. بزرگترین بازار در خاورمیانه. بزرگترین بازار سنگ‌فرش دنیا. میراث جهانی ثبت‌شده در یونسکو. این بازار تبریز است. در عمق آن پیرمردان، فروشندگان فرش‌های قدیمی چای می‌نوشند، قلیان می‌کشند و فقط چهار ساعت در روز کار می‌کنند. تن صداها پایین است، ارتباط درحال شکل گرفتن است و معامله درحال انجام شدن.
فرش‌های ایرانی در تمام دنیا به کیفیت و مدلشان معروفند. آنها به‌راستی اثری هنری هستند که سال‌ها طول کشیده تا با زحمت فراوان با دست‌های چالاک و ماهر بافته شوند. فرش تبریز دردانه‌ فرش‌های ایرانی است (محلی‌های اصفهان و مشهد ممکن است با این نظر مخالف باشند) و البته، هرچه پاخورده‌تر، گران‌تر.
مسجد شاه‌چراغ
راهنمای تور گفت: «می‌خواهم یک چیزی نشانتان بدهم که هیچ‌وقت ندیده‌اید.»
مسجد شاه‌چراغ. آرامگاه است، یکی از جاهایی که برای عبادت و ستایش در ایران کاربرد دارد، ولی این مسجد شبیه یک گوی بلورین است. بازی بزرگ نور در این آرامگاه جریان دارد. درهرحال، این مکان را آیت‌الله‌ای کشف کرده که از فاصله‌ دور دنبال نوری می‌رفته. بعد از حفر معلوم شد که منشأ این نور از جسد زره‌پوشی با انگشتری به‌دست در قبرستانی است که روی آن نوشته شده «افتخار از آن خداست، احمد ابن موسی».
بنابراین، این مکان به نام مقبره‌ احمد و محمود، نوادگان امام‌موسی کاظم(ع) شناخته شده است. مقبره، گنبدها و ستون‌ها همه به ۱۱۳۰ هجری‌قمری برمی‌گردند. این مجموعه را بارها توسعه دادند و بعد از چندین زلزله ترمیم کردند. پس می‌شود گفت که لایه‌هایی از تاریخ در این مکان وجود دارد که تا امروز یکی از مهم‌ترین مکان‌های نیایش در شیراز و یکی از توریستی‌ترین شهرهای ایران است.
پرسپولیس:  ایران باستان، تجربیات مدرن
با این‌که پرسپولیس یکی از مهم‌ترین مکان‌های توریستی و باستان‌شناسی ایران است، قبل از بازدید حواسم بود انتظاری نداشته باشم. به هر حال، از یک امپراتوری ۲۵۰۰ ساله هخامنشی چه چیزی باقی‌مانده است؟ اما در میان ستون‌های فروریخته، جزییات و ریزه‌کاری‌های بسیاری پیدا کردم که با زمان حال ارتباط شگفت‌انگیزی دارد.
وقتی از کاخ دروازه کشورها به پرسپولیس وارد شدم، از مقیاس همه‌چیز مانند مجسمه‌ها، ستون‌ها، نمای سنگی حیرت‌زده شدم. سعی کردم تصور کنم چگونه مواد اولیه به این مکان وارد شده تا این شهر و قصر ساخته شوند و بدون وسایل مکانیکی که امروزه در اختیار ما است زیباسازی شوند. اما بیشتر از آن، از کنده‌کاری‌های ظریف پرسپولیس و داستان آنها شگفت‌زده شدم. احساس کردم که تازه می‌توانم عظمت ایران باستان را درک کنم. احساس کردم ایرانی‌های باستان به دنبال ایده‌آلی بودند که امروز هنوز به ذهن ما نرسیده است.
ما به گوشه‌ای رسیدیم که روبه‌روی آن پلکان بزرگی است که به قصر آپادانا می‌رسد. دیوار عظیمی از نقش‌های برجسته آدم‌هایی که به صف ایستاده‌اند چشمان مرا خیره کرد. صدای راهنمای تور به گوش می‌رسید: «این نقش برجسته اعضای ۲۳ قوم وابسته به امپراتوری هخامنشی را نشان می‌دهد  که از خانه خود برای شاه‌شاهان هدیه می‌آورند.»
مانند لنز دوربین، چشمانم به ریزه‌کاری‌های کنده‌کاری روی سنگ‌ها- موها، صورت‌ها، ریش‌ها، کلاه‌ها و لباس‌ها، کادوهای در دستشان نزدیک‌تر شد. این‌که بعد از ۲۵۰۰‌سال هنوز می‌توانید هر پیچش مویی در ریش‌ها، مژه‌های شترها و پوست صاف سربازانی که دست‌در‌دست هم دارند را تشخیص دهید، واقعا تماشایی است.
 جواد ادامه داد: «اینها اهل اتیوپی‌اند. از موها و صورت‌شان مشخص است. اتیوپی بیشترین ملت دوردست‌اند. توجه کنید چگونه سربازان ماد و پارس آنها را با دستانشان راهنمایی می‌كنند که نشان‌دهنده دوستی است.
هر کدام از شهروندان هر ملیت مانند مصری، آسوری، هندی، تاجیکی و غیره به راحتی قابل شناسایی بودند. شکل ظاهری آنها و نشانه‌های فرهنگی آنها در سنگی ۵۰۰‌سال قبل از میلاد حفظ شده است.
این کنده‌کاری‌ها بیش از ۲۵۰۰‌سال قدمت دارند اما هنوز می‌توان شباهت‌هایی میان اقوام نشان‌داده شده و مدرن امروزی پیدا کرد. این‌گونه جزییات به نظر من کاراکتر امپراتور هخامنشی را تعریف می‌کند: امپراتور باستانی چند ملیتی بر پایه احترام به فرهنگ‌های گوناگون با وجود وفاداری یگانه به یک
پادشاه.
دیوار دروازه کشورها این آرمان را در سنگی برای همه ما به جای گذاشته است. همان‌طور که راه می‌رفتم، به یاد صحبت‌هایی که با ایرانی‌ها که در خیابان داشتیم، می‌افتادم: «ما فرهنگ بزرگی داشتیم، تمدنی بزرگ.»
منشور بزرگ حقوق بشر کوروش
زمانی که داریوش بزرگ این قصر را در پرسپولیس ساخت پدرزنش، کوروش بزرگ سعی داشت بنیان احترام متقابل در امپراتوری هخامنشی را بنا کند. کوروش در این استوانه بابلی (۵۳۹‌سال قبل از میلاد)، نخستین گفته‌های ثبت‌شده از حقوق‌بشر، بیان بردباری و مذهب، برابری زبانی و نژادی در تمام امپراتوری را مطرح کرده است.   
تاریخ به ما می‌گوید که تمدن‌های بزرگ آمدند و رفتند، از خاک برخاستند و سقوط کردند، بالا رفتند و فروریختند. امروزه ما ماشین‌آلات و ابزار ساخت حتی پایتخت‌ها و قصرهایی بزرگتر از پرسپولیس را در اختیار داریم. اگرچه، دنیای ما به واسطه ملت‌های بزرگ هنوز راه‌هایی برای رسیدن به آرمان‌های بردباری و برابری پیدا می‌کند که کوروش ۲۵۰۰‌سال پیش ارایه کرده است.
منبع:   آنکورنرد مارکت 

مسجد صورتی، شیراز
هیچ چیزی مانند نور صبحگاهی که از پنجره‌‌ای با شیشه‌های رنگی می‌گذرد نیست؛ بر روی فرش ایرانی طراحی می‌کشد و در میان ستون‌های صورتی که بی‌نقص کاشی‌کاری شده‌اند.  این شبستان زمستانی در مسجد صورتی شیراز است. وقتی وارد مجموعه مسجد نصیرالملک (که به نام مسجد صورتی هم معروف است) شدیم، در ابتدا به نظر می‌آمد جاذبه اصلی آن بنای بیرونی با کاشی‌کاری پیچیده و ظریف است. بعد وارد نمازخانه زمستانی شدیم و فهمیدیم که اشتباه می‌کردیم. وقتی به عکس نگاه می‌کنید تصور کنید وسط اتاقی با گرمای نوری که از شیشه‌های رنگی عبور می‌کند، نشسته‌اید. احساس زیبایی است. جای زیبایی است.  

کاخ گلستان
پادشاهان سلسله قاجار می‌دانستند چگونه خوش بگذرانند. (برخی معتقدند که به خرج رعیت و کشورشان خوش می‌گذراندند، اما این کاملا داستان دیگری است.) نگاهی به داخل اتاق پرزرق‌وبرق و کاشی‌کاری‌شده خلوت کریم‌خانی در تهران بیندازید. تصور کنید شاهان قاجاری ۲۰۰‌سال پیش در هوای خنک  روی تخت با قلیان نشسته‌اند و منتظرند با رعیت خود از روی تخت مرمری دیدار کنند.  وقتی به عکس نگاه می‌کنید حتما به سقف آن خیره شوید.  

شهروند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid