محل تبلیغ شما
مرمت دروغین؛تخریب کوشک نورآباد ایذه+تصاویر

تاریخ خبر: 1395/12/10 21:01:57

مرمت دروغین؛تخریب کوشک نورآباد ایذه+تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

بازهم ميراث فرهنگي كشور، قرباني بي‌تدبيري مسئولان شد. اين‌بار نوبت كوشك نورآباد بود كه فرو بريزد؛ بناي تاريخي‌اي كه بارها فعالان ميراث فرهنگي نسبت به تخريب آن هشدار داده بودند اما گوش شنوايي براي شنيدن اين هشدارها نبود. پس از تخريب كوشك نورآباد، مسئولان استان خوزستان اعلام كردند كه مرمت آن را به‌صورت اضطراري آغاز كرده‌اند اما براساس شواهد، خبري از مرمت كوشك نورآباد ايزه نيست و اين بنا در همان وضعيت اسف‌بار به‌حال خود رها شده است.

هشدارهاي بي‌اثر

فرامرز خوشاب، ريیس هیات مدیره شبکه تخصصی سمن‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان درباره تخريب كوشك نورآباد به «قانون» مي‌گويد:«سرانجام، پس از آن‌که بارها درباره‌ وضعیت این اثر تاریخی تذکر دادیم و نامه نوشتیم، کوشکِ تاریخی نورآباد در ایذه فروریخت. کوشک نورآباد مربوط به دوره‌ قاجار است و در شهرستان ایذه، روستای نورآباد، پشت‌کوه الحک در یک مسیر زیبا به آبشار دیدنی اين منطقه قرار دارد. كوشك نورآباد در بمهن‌ماه سال 78 با شماره‌۲۵۷۰ به ثبت ملی رسیده بود».او ادامه مي‌دهد:« انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی ایذه بارها با مدیرکل فعلی میراث فرهنگی استان خوزستان، برای رسیدگی به وضعیت نامطلوب كوشك نورآباد مذاکره و مکاتبه داشته‌اند. مديركل ميراث فرهنگي خوزستان نيز از کوشک نورآباد بازديد كرده بودند و در جريان وضعيت نامطلوب اين بنا قرار گرفته بودند. همچنين او به فعالان و دوست‌داران ميراث فرهنگي خوزستان قول مساعد براي رسيدگي فوري به وضعيت كوشك نورآباد را داد و گفت كه مرمت كوشك‌نورآباد به صورت اضطراري انجام مي‌شود و براي اين مرمت 40 ميليون تومان اعتبار اختصاص داده است و در آينده نيز اعتبار بيشتري براي تكميل مرمت تخصيص مي‌يابد».

مرمت‌هاي غيراصولي

او با اشاره به مرمت‌هاي غيراصولي عنوان مي‌كند:«درسال 87 مرمتي با اعتبار 200 ميليون توماني در كوشك انجام شد. متاسفانه اين مرمت با مصالح نامرغوب و فاقد کیفیت، غیرتخصصی و غیرعلمی اجرا شد. در اين مرمت ابتدایی‌ترین اصول معماری سنتی رعایت نشد و اصول نیارش (علم ساخت سازه) به‌کلی زیر سوال رفته است. برای استحکام‌بخشی از بتن آرمه استفاده شده است که ناشی از بي‌اطلاعي مرمت‌كنندگان از اصول ابتدايي مرمت بناهاي تاريخي است».

فرافكني اداره ميراث فرهنگي خوزستان

خوشاب درباره تخريب اين بنا مي‌گويد:« بخش‌هایی از کوشک نورآباد ایذه به دلیل سیلاب‌های چند وقت اخیر در خوزستان فرو ریخت. پس از تخریب كوشك،در روز گذشته اداره کل میراث فرهنگی خوزستان مدعی شده است که دانشگاه علوم پزشکی که كوشك نورآباد متعلق به اين ارگان است، در زمینه حفظ و نگهداري كوشك با ميراث فرهنگي همكاري نکرده است.اين درحالی است که چنین موضوعی صحت ندارد و شخصا بارها با مسئولان این دانشگاه گفت‌وگو کرده و از آمادگی‌شان برای همکاری در این زمینه آگاهی دارم. دانشگاه علوم پزشکی تاكنون ۲۰۰ میلیون تومان براي مرمت اين بنا اختصاص داده است. عملكرد ميراث فرهنگي خوزستان در ارتباط با كوشك نشان‌دهنده اين مطلب است كه اين بنا در اولويت اين اداره قرار ندارد چراكه اگر در اولويت بود، امروز شاهد تخريب آن نبوديم».

كوشك مرمت نشده است

او مي‌افزايد:« وضعيت مرمت بناهاي تاريخي خوزستان بايد توسط سازمان ميراث فرهنگي مورد بررسي قرار گيرد و با مسئولاني كه با مرمت‌هاي غيراصولي موجب تخريب و هدر رفت بيت‌المال شده‌اند، برخورد شود. اگر نگاه ويژه‌اي به آثار تاريخي خوزستان نشود، بايد پس از اين شاهد فجايع بيشتري در اين استان باشيم. به‌عنوان مثال سایت باستانی کول‌فرح که در آستانه‌ ثبت جهانی قرار دارد، در وضعيت نامطلوبي است و مي‌توان گفت اين سايت به حال خود رها شده است».

تصاویر 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid