محل تبلیغ شما
واکنش شدیداللحن ایران به اظهارات مقام انگلیسی؛نازنین زاغری

تاریخ خبر: 1395/11/7

واکنش شدیداللحن ایران به اظهارات مقام انگلیسی؛نازنین زاغری

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

سخنگوی وزارت امورخارجه روز چهارشنبه اظهارات «معاون وزیر امور خارجه انگلیس» در مجلس اعیان این کشور را «نادرست»، «ناسنجیده»، «تحریک‌آمیز» و «مداخله‌جویانه» خواند.
خانم جویس انلی که در ایران از او به عنوان «معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور حقوق بشر» یاد شده در سخنانی در مجلس اعیان بریتانیا با اشاره به بازداشت نازنین زاغری‌ـ‌ رتکلیف از عملکرد حقوق بشری ایران انتقاد کرده بود.

در واکنش به این موضع‌گیری بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، روز چهارشنبه صحبت‌های خانم انلی را برگرفته از منابع «غیرموثق» دانسته و گفت: «این گونه مواضع موجب تخریب فضای لازم برای ارتقای مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و انگلیس می‌گردد.»
سخنگوی وزارت خارجه همچنین کارنامه حقوق بشر بریتانیا را «در طول تاریخ و در عصر حاضر، همواره با نقاط مبهم و سیاه فراون» دانست.

سخنگوی وزارت خارجه در همین حال درباره بازداشت برخی افراد در ایران گفت: «همان گونه که در مذاکرات با مقامات انگلیسی اعلام شده است، طرح ادعاهای بی‌پایه و اساس حقوق بشری علیه شهروندان ایرانی را دخالت در امور داخلی خود و غیرقابل قبول می‌دانیم.»
به نظر اشاره بهرام قاسمی به موضوع بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی زندانی در ایران، مربوط باشد که به تازگی غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، از تائید حکم پنج سال زندان برای او خبر داد.
قاسمی بدون نام بردن از زاغری گفته است که «قوه قضائیه جمهوری اسلامی به عنوان قوه‌ای مستقل، بر اساس شواهد و مستندات قانونی خود، جرایم و تخلفات را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.»

در هفته‌های اخیر انتقادهای مقام‌های جمهوری اسلامی از اظهارات مقام‌های انگلیس افزایش یافته است.

روز ۲۹ دی‌ماه نیز مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ، در دیدار با همتای بریتانیایی خود از مواضع مقامات این کشور درباره جمهوری اسلامی انتقاد کرد.

توبیاس ال‌وود، معاون خاورمیانه و آفریقای وزیر خارجه بریتانیا، در سفری یک روزه به تهران با روانچی دیدار کرده بود.
تخت روانچی همچنین از مواضع اخیر برخی از مقامات انگلیس در مورد جمهوری اسلامی انتقاد کرده و این گونه مواضع را «برخلاف روند توسعه روابط دو کشور در چارچوب تفاهمات قبلی» دانست.
اشاره معاون وزیر خارجه به صحبت‌های ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در نشست شورای همکاری خلیج فارس بود.
می، نخست‌وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه، ۱۷ آذر، خطاب به شورای همکاری کشورهای خلیج فارس گفته بود که انگلیس به این کشورها کمک خواهد کرد در برابر «اقدامات ستیزه‌جویانه ایران در منطقه» بایستند.
این سخنان واکنش گسترده مقامات جمهوری اسلامی را به دنبال داشت و روز شنبه ۲۰ آذر، نیز نیکلاس هاپتون، سفیر بریتانیا در تهران، به وزارت خارجه احضار و «اعتراض شدید» دولت ایران به اظهارات نخست ‌وزیر این کشور در نشست شورای همکاری خلیج فارس به او ابلاغ شد.
در واکنش به این سخنان رهبر انقلاب نیز روز شنبه ۲۷ آذر، با اظهار این‌ که «انگلیس از دو قرن پیش، همیشه منبع شر و نکبت برای ملت‌ها در منطقه ما بوده» گفت که «آن ‌وقت آن مسئول انگلیسی بی‌شرمانه می‌گوید ایران تهدید منطقه است».

پرسش

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid