محل تبلیغ شما
درخشش «بدون تاريخ بدون امضا» در ونيز

تاریخ خبر: 1396/6/20

درخشش «بدون تاريخ بدون امضا» در ونيز

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

«خوشبختانه، جذبه‌هاي احساسي شخصيت‌هاي فيلم در بحران به تصوير كشيده شده به‌شدت ملموس است، به خصوص خشم پر از اندوه ليلا و عذاب روحي‌اي كه سرخوردگي موسي را سبب مي‌شود. چهار بازيگر اصلي فيلم بهترين فرم بازي را به نمايش مي‌گذارند، اما نويد محمدزاده در سكانس مرغداري، وقتي تمام نيرويش را صرف توفان كلامي برآمده از خشم دردناكش مي‌كند و با مونولوگي درمانده ويژگي نمايشنامه‌هاي حماسي شكسپير را به بازي‌اش اضافه مي‌كند، مالك بي‌چون و چراي صحنه مي‌شود. گاهي بيننده احساس مي‌كند فيلم كلمات را بر سر او آوار كرده است اما در واقع هر كلمه ضربه‌اي مهلك به بيننده وارد مي‌كند.» اينها بخشي از ريويويي است كه جي وايسبرگ منتقد ورايتي دوم سپتامبر پس از تماشاي فيلم «بدون تاريخ، بدون امضا» به كارگرداني وحيد جليلوند در بخش افق‌هاي هفتادوچهارمين جشنواره ونيز نوشت. فيلمي كه شنبه شب در مراسم اهداي جوايز اين دوره جشنواره ونيز جايزه بهترين بازيگري مرد و بهترين كارگرداني اين بخش براي محمد‌زاده و جليلوند به ارمغان آمد. رخشان بني‌اعتماد، كارگردان و فيلمنامه‌نويس ايراني يكي از اعضاي هيات داوران اين بخش بود كه جاني آمليو، فيلمساز ايتاليايي سرپرستي آن را بر عهده داشت. حالا جليلوند تا دهم مهرماه فرصت دارد اين اثر سينمايي خود را حداقل به مدت يك هفته روي پرده ببرد تا شانس اصلي ايران براي معرفي به نودمين دوره آكادمي اسكار باشد.
اما ستاره اين مراسم گيلرمو دل‌تورو، فيلمساز مكزيكي بود كه با فيلم رمانتيك فانتزي «شكل آب» جايزه شير طلايي ونيز را تصاحب كرد. در اين فيلم كه داستان آن در دهه 1960 ميلادي روي مي‌دهد، سرايدار آزمايشگاهي محرمانه كه زني لال است، دلباخته موجودي شبيه به ماهي مي‌شود. اين فيلم نخستين حضور دل‌تورو در ونيز را رقم زد و يكي از بهترين فيلم‌ها از نگاه منتقدان نشريه‌ها نام گرفت. همچنين نخستين‌باري است كه فيلمسازي مكزيكي شير طلايي را به خانه مي‌برد. كارگردان «ستون فقرات شيطان» به هنگام دريافت جايزه‌اش گفت: «من 52 ساله هستم، 136 كيلو وزن دارم و 10 فيلم ساخته‌ام. اين لحظه‌ در زندگي هر داستان‌سرايي وجود دارد، مهم نيست چند سال داريد، خطر را به جان مي‌خريد و كاري متفاوت مي‌كنيد.» او جايزه‌اش را به تمام فيلمسازان امريكايي كه روياي ساخت فيلمي در ژانر فانتزي دارند، تقديم كرد. شير نقره‌اي جايزه بزرگ هيات داوران به ساموئل مائوز براي كارگرداني «فاكس‌تروت» -داستان سوگواري خانواده‌اي براي مرگ پسر سربازشان- رسيد. شير نقره‌اي بهترين كارگرداني به زاويه لوگراند براي ساخت درام خانوادگي «حضانت» اهدا شد. همچنين لوگراند جايزه لوئيجي دلارنتيس كه به كارگردان فيلم اولي اهدا مي‌شود را از آن خود كرد.  در بخش بازيگري شارلوت رمپلينگ، بازيگر انگليسي 71 ساله جايزه بهترين بازيگري را براي بازي در فيلم «هنا» به كارگرداني آندرآ پالائورو به دست آورد. بهترين بازيگري مرد نيز نصيب كمال البشا براي ايفاي نقش مباشر فلسطيني در فيلم «توهين» شد. مارتين مك‌دونا، نمايشنامه‌نويس بريتانيايي كه پس از پنج سال تازه‌ترين اثر سينمايي خود- «سه بيلبورد خارج از شهر ابينگ ميسوري» - را در اين جشنواره روي پرده برد، جايزه بهترين فيلمنامه‌نويسي را دريافت كرد. اين فيلم روايت مادري است كه پس از به قتل رسيدن دخترش و عدم تلاش پليس براي دستگيري قاتل او، سه بيلبورد خارج از شهر نصب مي‌كند و بدين شكل اعتراض خود را به عملكرد آنها نشان مي‌دهد. وارويك تورنتون نيز براي ساخت «Sweet Country» جايزه ويژه هيات داوران ونيز را به خانه برد.

اعتماد

 

 

نوید محمدزاده و وحید جلیلوند برگزیدگان بخش افق های جشنواره ونیز

نوید محمدزاده بازیگری را روی صحنه تئاتر شروع کرده و شاید همین موضوع، رمز موفقیت او باشد اما برای جوانی 31 ساله که کمتر از یک دهه است به سینما وارد شده، کسب تقریباً تمام جوایز جشن ها و جشنواره های داخلی، اتفاقی معمولی نیست. او با ورود به سینمای ایران، شمایلی جدید در فیلم های ایرانی خلق کرده و آن را به بهترین وجه به مخاطب عرضه می کند. به بهانه موفقیت در جشنواره ونیز، نگاهی کوتاه انداخته ایم به تالار افتخارات این بازیگر جوان که تازه در آغاز راه است.
92 -عصبانی نیستم و سیزده
موفقیت های او از سال 92 و فیلم جنجالی «عصبانی نیستم» شروع شد. او برای این فیلم نامزد دریافت سیمرغ بهترین بازیگر مرد بود و حتی گفته می شد توسط هیئت داوران هم انتخاب شده اما مسئولان وقت سازمان سینمایی به خاطر موضوع حساسیت برانگیز فیلم، ترجیح داده اند به او جایزه ای ندهند؛ موضوعی که خودش به عنوان بدترین تجربه هنری اش از آن یاد کرد. فیلم هم بعد ها توقیف شد و بازی ستاره نوظهور سینما، از دید مخاطبان پنهان ماند.
در همین سال اگرچه برای فیلم «سیزده» نامزد دریافت هیچ جایزه ای نشد، اما به هر حال بازی خوب او در نقشی که فرعی به حساب می آمد، توجهات را جلب کرد. احتمالاً به همین دلیل هم بود که هومن سیدی برای «خشم و هیاهو» که یک سال بعد کارگردانی کرد، نقش اصلی را برای محمدزاده نگه داشت.
93- ناهید
نوید محمدزاده در سال 93 پرکار نبود و تنها در یک فیلم سینمایی بازی کرد. «ناهید» اولین فیلم آیدا پناهنده، اگرچه فیلم خوبی بود و در جشنواره «کن»، «شیکاگو» و «براتیسلاوا» مورد توجه قرار گرفت، ولی بیش از همه حول محور شخصیت «ناهید» با بازی ساره بیات می چرخید و نقش نوید محمدزاده فرعی بود. با این حال جوان 28 ساله سینمای ایران، توانست با این فیلم در جشنواره فیلم «براتیسلاوا» جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند.
94- خشم وهیاهو، ابد و یک روز و لانتوری
سال بعد سال فوق العاده ای برای نوید محمدزاده بود. او در «ابد و یک روز» بازی کرد که هرچه جایزه داخلی بود درو کرد؛ جشنواره فیلم فجر، جشن خانه سینما، جشن حافظ و جشن منتقدان. فیلم تلخی که با 11 و نیم میلیارد تومان فروش، در حافظه سینمادوستان ماندگار شد و در این میان، بیش از هرچیز، بازی نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار دیده شد. محمدزاده سیمرغ بلورین نقش مکمل جشنواره فجر را بالاخره از آن خود کرد و در جشن خانه سینما هم برنده تندیس زرین بهترین بازیگر مرد شد.
او در سال 94 در «خشم و هیاهو» هم بازی کرده بود و برای آن نامزد سیمرغ شد، اما با بازی پرویز پرستویی در «بادیگارد» همزمان شده بود و به جایزه دست پیدا نکرد.
نوید محمدزاده در این سال در «لانتوری» هم حضور داشت و بازی برونگرای خود را باز هم به رخ کشید اما بیش از داوران جشنواره ها، نظر مخاطبان را جلب کرد و میان علاقه مندان جوان سینما، محبوب تر شد. او با این فیلم، جشن دنیای تصویر را هم فتح کرد و تندیس حافظ را گرفت.
95- خفه گی و بدون تاریخ، بدون امضا
جوان کوردِ سینمای ایران که به 30 سالگی رسیده، در سینما نقش های مسن تر را می پذیرد. او در سال 95 در دو فیلم بازی کرده که هر دو مورد توجه منتقدان قرار گرفته اند. حالا هم اگرچه هیچ کدام اکران نشده اند، اما تا به حال یک جایزه نقش مکمل از جشنواره فجر و یک جایزه بازیگری از جشنواره ونیز برای او به ارمغان آورده اند. اگر «خفه گی» و «بدون تاریخ، بدون امضا» را دیده باشید، بدون شک همصدا با مخاطبان جشنواره فجر 95، بازی نوید محمدزاده را تحسین می کنید. او قرار است با این دو فیلم، در نیمه دوم سال در گیشه حاضر شود و با وجود مضمون نه چندان شیرین فیلم ها، باز هم برای دلربایی از مخاطبان سینما شانس دارد.

خراسان

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
جهان صنعت   1396/6/20 12:02:35

واکنش هنرمندان به درخشش «بدون تاریخ، بدون امضا» در جشنواره ونیز
هفتادوچهارمین دوره جشنواره ونیز به عنوان قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان با اعطای شیر طلای بهترین فیلم به «شکل آب» ساخته رومانتیک و فانتزی «گیلرمو دل‌ تورو» به کار خود پایان داد.
جوایز بخش اصلی
فیلم «شکل آب» ساخته «گیلرمو دل تورو» محصول سینمای آمریکا، جایزه شیر طلایی بهترین فیلم هفتادوچهارمین جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کرد.
همچنین جایزه شیر نقره‌ای (جایزه بزرگ هیات داوران) این رویداد سینمایی به «فاکس ترات» به کارگردانی «ساموئل مائوز» اعطا شد و «زاویه لاگراند» از فرانسه نیز برای فیلم «تا نگهبان» بهترین کارگردان این رویداد سینمایی نام گرفت.
در بخش بازیگری نیز جایزه بهترین بازیگر مرد ونیز به کامل الباشا برای فیلم «توهین» ساخته زیاد دوئیری (لبنان و فرانسه) و جایزه بهترین بازیگر زن نیز به شارلوت رامپلینگ برای فیلم «حنا» ساخته آندرا پالائورو (ایتالیا، بلژیک، فرانسه) اعطا شد و چارلی پلامر بازیگر فیلم «Lea- o- Pete» نیز جایزه مارچلو ماستریانی ویژه بهترین بازیگر نوظهور جشنواره را دریافت کرد.
مارتین مک‌دونا برای فیلم «سه بیلبورد خارج از میزوری» از بریتانیا، جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره را به خانه برد و جایزه ویژه هیات داوران بخش رقابتی نیز به «کشور شیرین» به کارگردانی وارویک تورنتون از استرالیا رسید.
جوایز بخش افق‌های نو
در بخش افق‌های جشنواره که رخشان بنی‌اعتماد سینماگر ایرانی یکی از اعضای هیات داوران آن بود، جایزه بهترین فیلم به «نیکو، 1998» به کارگردانی سوزان نیکارلی (ایتالیا و بلژیک) رسید و سینمای ایران نیز امسال توانست با فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» دو جایزه بهترین بازیگر مرد (نوید محمدزاده) و بهترین کارگردانی (وحید جلیلوند) این بخش از جشنواره را کسب کند.
در این بخش جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «کانیبا» از ورنا پاراول و لوسین تیلور (فرانسه و آمریکا رسید و لینا خدوری برای بازی در فیلم «پروردگار» بهترین بازیگر زن شناخته شد.
همچنین فیلم «آیه‌های فراموشی» به کارگردانی علیرضا خاتمی که محصول مشترک فرانسه، آلمان، هلند و شیلی است نیز جایزه بهترین فیلمنامه بخش افق‌ها را دریافت کرد.
سایر جوایز
در سایر بخش‌های هفتادوچهارمین جشنواره فیلم ونیز «Gros Chagrin» ساخته «سلین دوو» عنوان بهترین فیلم کوتاه برگزیده شد و جایزه شیر آینده ویژه بهترین فیلم اول جشنواره نیز به «تا نگهبان» ساخته «زاویه لاگراند» از فرانسه رسید.
این جایزه را برای ایران می‌گیرم
نوید محمدزاده که جایزه بهترین بازیگر مرد بخش افق‌های نو جشنواره ونیز را برای بازی در فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» دریافت کرده بود، بعد از دریافت این جایزه گفت: تشکر می‌کنم از هیات داوران و خیلی خوشحالم که این جایزه را برای کشورم ایران می‌گیرم و تبریک می‌گویم به همه عوامل فیلم و به سینمای ایران.
وی ادامه داد: خیلی خوشحالم که مهم‌ترین کارگردان سینمای ایران جزو هیات داوران بود و خوشحالم که از دستان رخشان بنی‌اعتماد جایزه می‌گیرم، مهم‌ترین مساله برای من خانواده من است و من یک ایرانی هستم.
وی خطاب به امیر آقایی گفت: امیر این جایزه فقط برای من نیست جایزه من و تو باهم است.
لبخند خداوند به جلیلوند
در ادامه مراسم جایزه بهترین کارگردانی بخش «افق‌های نو» به وحید جلیلوند برای فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» رسید.وحید جلیلوند پس از دریافت جایزه‌اش گفت: به مردم خوب و نازنین کشورم سلام می‌کنم و از همین‌جا دست تک‌تک آنها را می‌بوسم. تشکر می‌کنم از هیات داوران، آلبرتو باربارا و همچنین کتایون شهابی پخش‌کننده این فیلم و تبریک می‌گویم به همه عوامل فیلم که شب‌ها و روزها سختی و رنج کشیدند تا ما به این موفقیت برسیم.وی افزود: به نمایندگی از عوامل، این جایزه را به علی جلیلوند تهیه‌کننده این فیلم که با مدیریت، صبوری و آرامشش این فرجام نیک را برای این پروژه رقم زد، تقدیم می‌کنم.این کارگردان ایرانی تاکید کرد: من در فرهنگی بزرگ شدم که مردمانش اعتقاد قشنگی دارند و آن این است که وقتی شما برای کسی دعا می‌کنید خداوند پیش از او به تو لبخند می‌زند و پاسخ دعاهای تو را می‌دهد. خواهش می‌کنم برای من دعا کنید که پس از دریافت این هدیه بزرگ دچار نخوت و غرور نشوم و همیشه به یاد داشته باشم سینما قرار است از من انسان بهتری بسازد پیش از آن‌که فیلمساز خوبی بسازد.
واکنش هنرمندان به موفقیت جلیلوند و محمدزاده
هنرمندان درخشش فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» در بخش افق‌های جشنواره ونیز و کسب دو جایزه بهترین بازیگر مرد و بهترین کارگردانی را تبریک گفتند. شهاب حسینی یکی از هنرمندانی است که جایزه گرفتن نوید محمدزاده را به او تبریک گفت. او در این باره در اینستاگرام نوشت: «نوید عزیز درود به تو که دلمونو شاد کردی. انشاءالله این مسیر برات رو به سوی تعالی و تکرار این موفقیت، تداوم داشته باشه. آمین.»
مهناز افشار نیز این موفقیت را به نوید محمدزاده و وحید جلیلوند تبریک گفت. او نوشت: «مبارک باشه نوید جانم و مبارک وحید جلیلوند عزیز و همه عوامل فیلم.»
ویشگا آسایش نوشت: «مبارکت باشه نوید جان مبارک بهت افتخار می‌کنیم. البته ما که می‌دونستیم تو درجه یکی»
پرویز پرستویی نیز در این باره نوشت: «تبریک به نوید محمدزاده و وحید جلیلوند عزیز. تبریک به سینمای ایران و با آرزوی بهترین‌ها.»
حمید فرخ‌نژاد در پیام تبریک خود محمدزاده و جلیلوند را فاتحان ونیز توصیف کرد: «تبریک به فاتحان ونیز، نوید محمدزاده عزیز و وحید جلیلوند گرامی.»
حبیب ایل‌بیگی هم در واکنش به جوایز ونیز برای «بدون تاریخ، بدون امضا» نوشت: «تبریک به نماینده شایسته سینمای ایران در هفتاد‌وچهارمین جشنواره فیلم ونیز. تبریک به وحید جلیلوند و نوید محمدزاده و همه بچه‌های فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» و تبریک به سینمای ایران. در سال جاری و پس از فروش بالای فیلم‌های کمدی عده‌ای با نشانی غلط دادن به سینماگران و مخاطبان سینما طوری حرف می‌زنند که گویا در سینما فقط باید فیلم‌های کمدی ساخته شود و سینما‌ها فقط باید فیلم کمدی اکران کنند.
ولی اون سینمایی که برای ایران در طول سال‌های گذشته افتخار کسب کرده سینمای اجتماعی بوده و نه فیلم‌های نازل کمدی.
تبریک مجدد به علی آقا و آقاوحید جلیلوند برای ساخت فیلمی که تم اصلی آن وجدان است، چیزی که این روز‌ها زیاد باید راجع به آن حرف زد.» امیر جدیدی نیز در صفحه اینستاگرامش نوشت: «مبارکت باشه عزیز دلم خدا حفظت کنه برامون، جناب جلیلوند تبریک به شما و همه عوامل فیلم، سربلندمون کردین»
حبیب رضایی برای نوید محمدزاده نوشت: «باور داریم با حضور تو، که هرکس علاوه بر توانایی و استعداد- که تو حجم عظیمی از هردو را داری- نون قلبش را می‌خورد... قلب مهربان و انسانی تو بزرگ‌ترین سرمایه، و مهم‌ترین راهنمای تو بوده و ان‌شاءالله خواهد بود... از ته ته ته دل بهت افتخار میشه کرد و الان و این لحظه پر از شکر و تحسینم برای تو و مسیری که شاهدش بودم تا الان چقدر درست طی کردی... خدا حفظت کنه برادر و خنده‌ات تقدیر مستدام زندگیت باشه.... همه دوستدارانت کیف کردیم از ونیز و جایزه و وجود پر وجودت... خدایا شکر. همین»
صابر ابر نیز در واکنش به جایزه محمدزاده در صفحه اینستاگرامش نوشت: «یکبار نشسته بودیم و حرف‌های دوتایی می‌زدیم
گفت: هیچی نمیخوام، غیرخوشحالی خانوادم! کاش امروز کنار آنها بودم که برآورده شدن آرزوی پسرشان را می‌دیدم. چه لذتی دارد افتخار به فرزندی چون تو. حالا و چند باره خانواده بزرگ‌تری هم برایت عجیب خوشحالند و برای خودشان که تو را دارند، سینما و ایران. بی‌شک نقش‌آفرینی سهیم شدن در زندگی است در عمر، سهیم شدن با دیگران با مردمت که تو آن را بی‌نقص بلدی.»
هفتادوچهارمین جشنواره فیلم ونیز از ۳۰ آگوست تا ۹ سپتامبر (۸ تا ۱۸ شهریورماه) در ایتالیا برگزار شد.