محل تبلیغ شما
آتش بيسوادي دوباره به جان و زندگي كارتن خوابها؛آتش برافروزان: ماموران شهرداري نسيم شهر

تاریخ خبر: 1399/7/12

آتش بيسوادي دوباره به جان و زندگي كارتن خوابها؛آتش برافروزان: ماموران شهرداري نسيم شهر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ماموران سد معبر شهرداري نسيم‌شهر(يكي از حاشيه‌هاي شهر تهران) پناهگاه‌هاي محقر كارتن‌خواب‌ها و وسايل اندوخته اين افراد فقير و بي‌خانمان را با توجيه «مطالبه  مردمي» به آتش كشيدند.
پنجشنبه شب، پايگاه اطلاع‌رساني «رويداد 24» گزارش كاملي از اين اتفاق تلخ منتشر كرد و عكس‌هاي محل آتش‌سوزي هم ضميمه اين گزارش بود. آتش زدن وسايل و محل اسكان افراد بي‌خانمان كه گرفتار اعتياد هم هستند، بي‌سابقه نيست. از ابتداي پاييز 1394يكي از روزنامه‌هاي اجتماعي-  سراسري كه در آن زمان از طرف يكي از مقامات عاليرتبه دولت حمايت مي‌شد، با انتشار گزارش‌هاي برنامه‌ريزي شده و نقل قول از برخي چهره‌هاي فعال در مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي و از جمله يادداشتي با  عنوان «كارتن‌خواب پرست  شده‌ايم!»  ضمن تظاهر به دلسوزي براي افراد بي‌خانمان، دست به تهييج افكار عمومي عليه كارتن‌خواب‌هاي پناه گرفته در پارك هرندي زد و نتيجه اين اقدام غيراخلاقي و غيرحرفه‌اي اين بود كه صبح 18 آبان ‌ماه، افرادي با چوب و چماق در دست، بر سر كارتن‌خواب‌هاي پناه گرفته در پارك هرندي ريختند  و ضمن ضرب و شتم آنها،  مختصر وسايلي كه همراه داشتند را هم آتش زدند.

آنچه روز پنجشنبه «رويداد 24» منتشر كرد، تكرار دوباره حادثه تلخ و دردناكي بود كه با هيچ وجدان و منطقي سازگاري ندارد. كارتن‌‌خواب، اختلاس‌گر و محتكر و متقلب به بيت‌المال نيست. كارتن‌خواب، يكي از فرزندان و خويشاوندان ماست كه بدون در نظر گرفتن  سهم خودمان از بدبخت شدن اين انسان، هيچ حق قانوني و عرفي و شرعي نداريم كه يك طناب‌ دار يك طرفه بر گردنش بيندازيم. متاسفانه، امروز نه تنها در ميان مردم عادي، در ميان مسوولان و كارمندان دون پايه يا والا مقام هم مي‌توان پيدا كرد كه به دليل بي‌سوادي در حوزه مهم‌ترين آسيب اجتماعي كشور معتاد بي‌خانمان را يك جاني بالفطره معرفي مي‌كنند و اولين سنگ را هم خودشان به دست مردمي مي‌دهند كه به تماشاي مرگ تدريجي يك انسان ايستاده‌اند غافل از اينكه، بازتاب ثانيه به ثانيه دردي كه آن بي‌خانمان معتاد در زندگي نگونبارش تحمل مي‌كند، روزي نه‌چندان دور و دير، بر پاي ما هم نوشته خواهد شد. 

شهردار نسيم شهر: حتما با همراهي نيروي انتظامي براي آتش زدن وسايل و محل زندگي كارتن‌خواب‌ها اقدام شده است  گزارشگر رويداد 24 در گزارش خود و به نقل از يك مددكار اجتماعي كه خبر اين حادثه تاسف‌بار را به خبرنگار داده، شرح ماوقع را چنين نوشته است:«مرجان ثقفي؛ مددكار اجتماعي كه شاهد آتش‌ زدن زندگي كارتن‌خواب‌ها توسط ماموران شهرداري نسيم‌شهر بوده، مي‌گويد كه در اين منطقه كارتن‌خواب‌هاي زيادي زندگي مي‌كنند كه خوابگاه و گرمخانه ندارند و شب را ناچارند بي‌سرپناه به صبح برسانند. البته شهرداري ۲ كانكس را تجهيز و راه‌اندازي كرد تا كارتن‌خواب‌ها به عنوان گرمخانه شب را در آن صبح كنند  اما شبكه بهداشت به  دليل غيراستاندارد بودن كانكس‌ها اجازه استفاده از آنها را نمي‌دهد. بنابراين، افراد كارتن‌خواب در جا‌هايي مانند گودال، اتاقك‌هاي مخروبه غيربهداشتي يا در چادر‌هايي كه با ضايعات براي خود ساخته‌اند، زندگي مي‌كنند. 3 روز پيش زماني كه قصد رسيدگي به افراد كارتن‌خواب را داشته، مشاهده كرده كه ۸ ماشين متعلق به ماموران سد معبر شهرداري نسيم شهر سراغ افراد كارتن‌خواب رفتند و با حالتي پرخاشگر، سقفي را كه اين افراد با ضايعات براي خودشان درست كرده بودند، تخريب كردند. به غير از تخريب سرپناه اين افراد، ماموران، وسايل افراد كارتن‌خواب را از داخل سرپناه‌ها بيرون كشيده و آتش زدند. اين مددكار، ناگهان خانم ميانسالي را مي‌بيند كه با گريه به سمت اين آتش حركت مي‌كرده، خانمي كه از كارتن‌خواب‌ها بوده و به آتش نزديك مي‌شده و اشك مي‌ريخته و ضجه مي‌زده زيرا يكي، دو دست لباس و تنها پتويي كه براي در امان ماندن از سرماي اين منطقه داشته هم در حال سوختن در آتش بوده است. اين مددكار در حالي كه تلاش مي‌كرد از نزديك شدن اين زن به آتش جلوگيري كند، از اين واقعه تلخ هم در حال عكاسي بوده كه ماموران شهرداري به او اعتراض مي‌كنند و مي‌گويند كه در حال انجام وظيفه هستند و براي اين كار دستور دارند.» 
 

در ادامه گزارش رويداد 24 و به نقل از اين مددكار اجتماعي آمده است:«تمام زندگي يك فرد كارتن‌خواب همان چند تكه وسيله است كه او در آلونك خودش دارد كه ماموران همان را هم به آتش كشيدند. برخورد ماموران شهرداري با افراد بي‌سرپناه به قدري بد است كه تمام كرامت انساني آنها را ناديده مي‌گيرد. جايي كه اين افراد كارتن‌خواب حضور داشتند و ماموران سد معبر، زندگي‌شان را به آتش كشيدند، داخل نسيم شهر نبود بلكه اطراف قبرستان بود. اصولا كارتن‌خواب‌ها در بيابان‌هاي اطراف، آلونك خود را مي‌سازند. اما ماموران مي‌گويند كه مردم تماس گرفته‌اند و مي‌گويند اين افراد را از اينجا جمع كنيد.»
در حالي كه اين اقدام ماموران شهرداري نسيم‌شهر با واكنش منفي بسياري فعالان اجتماعي روبه‌رو شده بود و جملگي، رفتار ماموران شهرداري با افراد بي‌خانمان و آتش زدن  وسايل آنها را يك رفتار غيرانساني مي‌دانستند، رييس شوراي شهر نسيم شهر در گفت‌وگو با خبرنگار رويداد 24، از اين اتفاق تلخ اظهار بي‌اطلاعي كرده و شهردار نسيم شهر به خبرنگار اين پايگاه خبري گفته است:«اين موضوع را پيگيري مي‌كنم. اما شهرداري در منطقه باغ بهشت گرمخانه‌اي راه‌اندازي كرده كه زير نظر شبكه بهداشت بوده و پزشك هم دارد. اما كارتن‌خواب‌ها داخل پارك‌ها رفته و با جمع‌آوري پارچه و كارتن براي مردم ايجاد مزاحمت مي‌كنند. قطعا اگر چنين اتفاقي افتاده  با همراهي نيروي انتظامي بوده زيرا نيروي انتظامي موظف  است زير نظر شوراي تامين و با همكاري  شهرداري افراد كارتن‌خواب را جمع كند.»اعتماد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است