محل تبلیغ شما
از دختر آبادانی تا مرد مشهدی ‌خشونت در ملأعام

تاریخ خبر: 1399/8/5

از دختر آبادانی تا مرد مشهدی ‌خشونت در ملأعام

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

از دختر آبادانی تا مرد مشهدی ‌خشونت در ملأعام

بررسی کشته شدن جوان دست بسته با شوکر و گاز فلفل

چه چيزي دختر آبادان را به حمله واداشت؟

داستان مرگ مهرداد در شهرك حجت مشهد چه بود؟

 


توضیحات مقام های قضایی و انتظامی درباره ماجرای مرگ یک جوان در مشهد


دو توضیح در مورد دو رویداد داغ در مشهد و آبادان

 

 

از دختر آبادانی تا مرد مشهدی ‌خشونت در ملأعام

از دختر آبادانی تا مرد مشهدی ‌خشونت در ملأعام شرق: در چند روز گذشته دو شهر ایران، شاهد دو واقعه تلخ بود. ضرب‌و‌شتم دختری در آبادان و رفتار خشن پلیس در مشهد با مردی 28ساله که به گفته خانواده او منجر به مرگ او شد. اتفاقاتی که باعث شد در روزهای گذشته هشتگ‌های دختر آبادان و پسر مشهد در فضای مجازی داغ شود و کاربران نسبت به این اتفاقات اعتراض کنند. این گزارش به بازخوانی مجدد این دو واقعه و سپس اظهارنظرهای رسمی پس از آن می‌پردازد.
دختر آبادان
از ساعات پایانی چهارشنبه گذشته، تصاویری از صورت خون‌آلود زنی جوان که چند نفر دوره‌اش کرده‌اند و او را مورد ضرب‌وشتم قرار می‌دهند، در فضای مجازی منتشر شد. دختری جوان که مأموری پاهایش را روی سینه او قرار داده بود و با دستانش بدن دختر زخمی را کندوکاو می‌کرد. تصاویر به قدری دلخراش بود که در کسری از ثانیه فضای مجازی را متأثر کرد. روایت‌های غیررسمی حاکی از‌ آن بود که زنی جوان که مورد هتک حرمت مدیر نفتی در آبادان قرار گرفته و هم‌اکنون باردار است، برای اعتراض به منزل او رفته و خانواده او را به‌شدت کتک زده‌اند و مسئول حراست شهرکی که مدیر در آنجا ساکن است در ملأ‌عام زن را مورد آزار جنسی قرار می‌دهد. این ویدئو بار اول توسط خبرنگاری خوزستانی منتشر شد و پس از آن کاربران در فضای مجازی خواستار روشن‌شدن این ماجرا شدند. پس از 24 ساعت از انتشار این فیلم، خبر آمد که همه آنهایی که در فیلم بوده‌اند بازداشت شدند، هم آنهایی که کتک می‌زنند و هم کسی که فیلم گرفته و باعث جریحه‌دار‌شدن احساسات مردم شده. چندی‌ بعد هم خبری آمد که نگهبانی که در فیلم حرکات ناشایستی را انجام می‌دهد هم بازداشت شده و هم از کارش برکنار شده. بعد از آن دادستان آبادان در مصاحبه‌ای روایت اولیه منتشرشده درباره این ویدئو را دروغ خواند و گفت ماجرا اختلافی کاری و خانوادگی بوده است. واکنش‌ها به این ویدئو به قدری زیاد بود که محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در تماسی با دادستان آبادان خواستار رسیدگی و گزارش هرچه سریع‌تر درباره این ماجرا شد. اعتراضات به این ماجرا صداوسیما را هم وادار به واکنش کرد. این بار اما روایت دیگری از این قصه منتشر شد. دختر جوانی که در فیلم کتک می‌خورد، حالا با ظاهری آراسته و صورتی شطرنجی روبه‌روی دوربین تلویزیون از عدم ثبات روحی و خوردن قرص اعصاب می‌گوید و البته بارداری و تجاوز را رد می‌کند و تأکید دارد رسانه‌های خارجی حق دخالت درباره این ماجرا را ندارند. پدر او هم در گفت‌وگویی این ماجرا را تأیید می‌کند و می‌گوید اختلافاتی بین خودشان بوده. اختلافاتی که البته طرفین درباره‌اش توضیح نمی‌دهند، اما به نظر می‌رسد با اعلام اینکه دختر جوان تحت درمان روانی است، مجوزی برای کتک‌زدن و البته توهین به او صادر می‌شود. روز گذشته فیلمی هم از خانواده مردی که دختر جوان با «شوکر، کارد و اسید و تینر» به خانه آنها رفته و خواسته به او پول و طلا بدهند، منتشر شد. اما آیا همه اینها می‌تواند مجوزی برای کتک‌زدن دختر و همچنین آزار جنسی او باشد؟‌
پسر مشهد
روز شنبه، ویدئویی در یکی از رسانه‌های خارجی منتشر شد که حکایت از برخورد خشونت‌آمیز پلیس انتظامی مشهد با مردی جوان دارد. مردی که در این گزارش مهرداد سپهری نامیده می‌شود حالا درگذشته و خانواده او مدعی هستند پزشکی قانونی دلیل مرگ او را تلویحا استنشاق بیش از حد اسپری فلفل که پلیس به صورت او زده، عنوان کرده است. در این ویدئو مردی دستانش به میله بسته شده است. مأمور پلیس به او نزدیک می‌شود و به او شوکر می‌زند و می‌گوید: «حالا فحش بده. هی می‌گم فحش نده...». مرد با همان دستان بسته روی زمین می‌افتد. در تصاویر بعدی پلیس باز هم به او شوکر می‌زند و کلماتی بین آنها ردوبدل می‌شود و مرد دوباره روی زمین می‌افتد. میلاد سپهری مرد جوانی است که بعد از این واقعه درگذشته و در فیلم به نظر می‌رسد شرایط مساعدی از نظر روحی ندارد. ساعاتی پس از انتشار این ویدئو، دادستان نظامی استان خراسان رضوی از تشکیل پرونده‌ای در دادسرای نظامی درباره مرگ این جوان توسط مأموران نیروی انتظامی خبر داد. به گفته مهدی اخلاقی، پرونده‌ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خراسان رضوی تشکیل شده و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده‌اند. معاون دادستان نظامی خراسان رضوی با حضور در پزشکی قانونی پس از کالبدشکافی، دستور نمونه‌برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی را صادر کرده است. به گفته او، پرونده به شعبه بازپرسی دادسرای نظامی خراسان رضوی ارجاع و موضوع در ۸ بند به ضابطان قضائی ارجاع شده تا در اسرع وقت، این واقعه را بررسی و گزارش دهند.
همچنین محمدرضا دانشورنیا، معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد گفت: چند روز پیش در جریان یک نزاع خانوادگی در این شهر از پلیس برای خاتمه‌دادن به این درگیری تقاضای کمک شده که این مداخله به مرگ مردی جوان منجر شده است. این نزاع خانوادگی و درگیری بین مرد جوان و پدرزن وی روی داده بود و پس از آن خانواده از پلیس تقاضا کرده بود که برای خاتمه‌دادن به این درگیری مداخله کند. پس از حضور پلیس در محل، مرد جوان که معتاد به مواد مخدر بوده است، حین انتقال از محل با پلیس نیز درگیر می‌شود که در ادامه منجر به مرگ وی می‌شود. هم‌اکنون پرونده مرگ این جوان در پزشکی قانونی در حال رسیدگی است تا علت مشخص شود.
در هفته‌های گذشته این دومین بار است که مردم نسبت به رفتار نیروی انتظامی معترض می‌شوند. پیش‌تر به خاطر اوباش‌گردانی و ضرب‌وشتم متهمان در ملأ‌عام اعتراضاتی گسترده توسط فعالان مدنی اتفاق افتاد و قوه قضائیه ضمن انتقاد از رفتار نیروی انتظامی اعلام کرد که با متخلفان برخورد می‌کند. ویدئوی منتشرشده در 48 ساعت گذشته بار دیگر صدای اعتراض مردم را بلند کرد. آنچه در این ویدئو ناراحت‌کننده است، مردمی هستند که به تماشای رفتار خشونت‌آمیز پلیس آمده‌اند و با لبخند به صحنه نگاه می‌کنند. به نظر می‌رسد خشونت در ملأ‌عام دیگر برای مردم هم عادی شده است. 
شرق

 

فرمانده و دادستان انتظامی مشهد از پیگیری ویژه ماجرای شهرک حجت خبر دادند بررسی کشته شدن جوان دست بسته با شوکر و گاز فلفل

فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: تحقیقات ویژه پیرامون مرگ مرد جوان مشهدی که گفته می‌شود در درگیری با پلیس جان باخته با انجام تحقیقات از مامور پلیس ادامه دارد و دستور ویژه در این خصوص صادر شده‌ است.
به گزارش ایرنا و به نقل از روابط عمومی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی، سردار محمد کاظم تقوی افزود: در پی ارسال گزارش مرگ مردی جوان و انتشار تصاویری از زمان دستگیری متهم با ادعای مسمومیت بر اثر اسپری فلفل در شبکه‌های معاند، به محض دریافت گزارش و قبل از انتشار تصاویر مربوط به این واقعه از رسانه‌ها، دستورات ویژه به رییس بازرسی پلیس استان برای پیگیری سریع پرونده و روشن شدن چرایی و علت آن صادر و تحقیقات با احضار مامور انتظامی آغاز شد. وی با ابراز تاسف از وقوع این حادثه ادامه داد: موضوع به صورت ویژه بررسی و نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد. دادستان نظامی استان خراسان رضوی نیز شب شنبه در خبری از تشکیل پرونده‌ای درخصوص مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط ماموران نیروی انتظامی خبر داد. بنا به گفته مهدی اخلاقی، پرونده‌ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خراسان رضوی تشکیل شده و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده‌اند و دستور نمونه‌برداری از ریه و بررسی تاثیر اسپری بر مرگ متوفی صادر شده‌ است. سوم آبان تصاویر درگیری بین مرد جوان و مامور کلانتری در شهرک حجت مشهد منتشر شد که بعد مشخص شد درگیری روز ۲۷ مهر ماه گذشته رخ داده است.ابتکار

 

 

چه چيزي دختر آبادان را به حمله واداشت؟

گروه اجتماعي
اگر گوشي هوشمند داشته باشيد و در يكي، دوتا كانال عضو يا در اينستاگرام دستي داشته باشيد حتما فيلمي كه در آن دختري در محاصره چندين نفر نقش بر زمين بود و صورتش خون‌آلود كه بعد به ماجراي دختر آبادان معروف شد را ديده‌ايد و درباره آن خوانده‌ايد. اما آنچه تا اين لحظه هيچ‌ كدام از آن مسوولاني كه با عجله سعي كردند گزارشي از ماوقع بدهند از آن اطلاعاتي نداده‌اند «پيش از حادثه» بوده است. پرسش‌هايي كه مي‌تواند علت وقوع اين حادثه را بجويد. اينكه چرا يك دختر جوان آشفته و كلافه بايد به خانه مردي حمله ببرد؟ چيزي كه فرماندار آبادان با تاكيد سعي داشت بگويد آنچه در شبكه‌هاي اجتماعي شنيديد نيست اما به سرعت فيلم‌هايي از دختر حمله‌ كننده منتشر شد كه در آن تاكيد مي‌كرد باردار نيست. در فاصله آخرين روز مهر 99 تا ديروز خبرهاي مختلفي از احضار افراد حاضر در فيلم، كاركنان حراست شركت ملي نفت چه از سوي پليس، چه از سوي دستگاه قضايي و چه از سوي شانا - خبرگزاري وزارت نفت - منتشر شد. بخشي از واكنش‌ها به فيلم اين ماجرا كه با هشتگ دختر آبادان در توييتر و اينستاگرام منتشر شد، متوجه رفتار مامور حراست بود اما جالب است كه جز يك وكيل، شيما قوشه، هيچ كس به اين موضوع اشاره نكرد كه در قوانين شرعي و جزايي ما اگر حتي به سارق آسيبي وارد كنيم بايد ديه‌ آن را پرداخت كنيم و چطور است آنگونه يك نفر را دوره مي‌كنيم؟ اما آنچه «بهاره» را به «دختر آبادان» در شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌ها تبديل كرد چه بود؟
پرسش‌هايي كه بايد پاسخ داده شوند
گر چه ممكن است شما از طريق گوشي هوشمندتان يا اخبار تلويزيون و نظاير آن حادثه و ترتيب وقع آن را شنيده باشيد اما ما هم بر آن مروري خواهيم كرد. اما قبل از آن مهم‌ترين مساله چيزي است كه به وقوع حادثه منجر شده است. شايد بهترين اقدام دستگاه‌هاي مسوول اين باشد كه مشخص كنند در زماني كه «بهاره» در همان اداره‌اي كه ساكن خانه محله «بريم» در آبادان رييسش بوده، كار مي‌كرده چه اتفاق يا اتفاقاتي ميان آنها روي داده ‌است. شايعاتي كه فرماندار آبادان بر آنها تاكيد مي‌كرد متوجه رابطه ميان «بهاره» و رييس يكي از واحدهاي شركت نفت بود. چيزي كه «بهاره» در نخستين فيلمي كه از او به ‌طور رسمي از تلويزيون ايران و شبكه راه‌دانا منتشر شد در اتاقي موكت ‌شده نشسته و درباره آن گفت: به هيچ وجه من از صاحب اين خانه باردار نيستم و آنچه گفته مي‌شود شايعه است و از مردم مي‌خواهم به آن توجه نكنند. 
اول فيلم و واكنش‌هاي بعد ماجرا 
ابتدا همه چيز تحت‌الشعاع اقدامات ماموري كه باتوم در دست داشت و لباس حراست پوشيده بود قرار گرفت. مردي كه با باتوم، با دست و پاي خود بدن دختري كه خون صورتش را پوشانده بود را لمس مي‌كرد. از اينجا بود كه همه اصل ماجرا را جستند. زين‌العابدين موسوي، فرماندار آبادان يكي از نخستين چهره‌هايي بود كه با ماسك مقابل دوربين قرار گرفت تا روايت خود را از آنچه منجر به انتشار اين ويديو شده، بگويد. او تاكيد كرد: موضوع كتك خوردن يك زن در آبادان به آن صورتي كه در رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شده است، نيست ولي همه افراد موجود در كليپ بازداشت شدند.او در اين ‌باره افزود: اين دعوا به دليل درگيري‌هاي شخصي با خانواده مرد اتفاق افتاده است. در اين ‌باره پرونده قضايي تشكيل شد و دادستان آبادان به زودي در اين خصوص صحبت خواهد كرد.در همين حال خبرگزاري مهر در خبري اين ماجرا را به نقل از سروان اميرسام‌كمايي، معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي شهرستان آبادان روايت كرده بود. او گفته بود: زن جوان با صاحبخانه اختلاف قديمي و شخصي داشته و براي تسويه‌حساب وارد خانه شده كه توسط اهالي داخل خانه و ماموران حراست منطقه دستگير و تحويل ماموران كلانتري داده شد.همچنين خبرگزاري ميزان در خبري با دادستان آبادان گفت‌وگو كرد كه او در توضيح اين ماجرا گفت: داديار شعبه هفتم دادستاني آبادان به منظور تكميل تحقيقات پيرامون ماجراي اخير اتفاق افتاده در اين شهر، به احضار يكي از پرسنل شركت نفت و برادرش پيرو بررسي موضوع ضرب و شتم دختر جوان توسط آنها اقدام كرده است. حميد مراني‌پور توضيح داد: در حال حاضر يكي از دوربين‌هاي مداربسته مستقر در محل حادثه براي بازيابي اطلاعات به مراجع ذي‌ربط ارايه شده و به محض وصول اطلاعات مندرج در آن، تحقيقات تكميلي را ادامه مي‌دهيم. دادستان آبادان گفت: در هيچ تاريخي پيش از اين شكايتي از جانب آن دختر جوان عليه اين پرسنل شركت نفت در سيستم قضايي درج نشده و تنها در ارديبهشت‌ماه سال جاري اين دختر جوان عليه فردي كه دوست اين فرد بوده است، شكايتي را داير بر سرقت اموال در شعبه دوم دادياري دادستاني آبادان درج كرده بود. او در ادامه افزود: اين خانم كه مورد ضرب و شتم قرار گرفته، به پزشكي قانوني ارجاع شده است. مراني پور تاكيد كرد: اين خانم به واسطه اتفاق اخير، از اين پرسنل شركت پالايش نفت آبادان شكايت كرده است و قوه قضاييه نيز با جديت و به صورت ويژه شكايت مذكور و پرونده را رسيدگي خواهد كرد.همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين مرادي، رييس كل دادگستري خوزستان در اين ‌باره به ميزان‌، خبرگزاري قوه قضاييه گفت: اقدامات قضايي و قانوني براي ضاربان اين دختر صورت گرفته است و مامور نگهباني هم با صدور قرار قانوني بازداشت شده است. حجت‌الاسلام‌والمسلمين مرادي اظهار داشت: خانمي به خاطر اختلاف قديمي و همچنين تسويه مالي با يكي از پرسنل شركت نفت به منزل ايشان مي‌رود. اين خانم كه همراه خود مواد آتش‌زا و مقداري اسيد نيز داشته است در ابتداي درگيري با اهالي خانه از تيزبر به عنوان تهديد استفاده كرده است. موضوعي كه «بهاره» در فيلمي كه توسط همين خبرگزاري‌ها و صدا و سيما منتشر شد، گفت: تيزبر را زماني استفاده كرده كه پسر خانواده قصد داشته او را از خودرو و هنگام فرار پياده كند. رييس كل دادگستري خوزستان با بيان اينكه برادر اين خانم نيز توسط اين فرد توصيه به اشتغال داشته و به تازگي اخراج شده و اين موضوع نيز از موضوعات درگيري بوده است، افزود: در اين درگيري خانم صاحبخانه نيز متقابلا اين خانم را مجروح كرده است كه اقدامات قضايي در مورد طرفين صورت گرفته است. 
خانواده مورد حمله چه گفتند؟
در فيلمي كه شبكه راه دانا منتشر كرده، روايت خانواده‌اي كه «بهاره» به خانه آنها رفته آمده است: «به محض اينكه زنگ در خانه را زد با چاقو زير گلوي بچه‌ها گذاشت و دست پسرم را زخمي كرد. با شوكر در خانه مي‌چرخيد و طلب پول و دلار و طلا مي‌كرد. اسيد و تينر و چاقو همراهش بود و مي‌گفت انتخاب كنيد چطور شما را بزنم. من مادرم و نمي‌توانستم شاهد به خطر افتادن جان بچه هايم باشم.»
پيشقدم شدن وكلا
در فاصله انتشار ويديوي اول كه دختر آبادان در آن با چهره‌ خونين ديده مي‌شود تاكنون و در حالي كه چند ويديوي ديگر حتي از صدا و سيما منتشر شد وكلايي اظهار آمادگي كردند كه حاضرند وكالت «بهاره» را برعهده بگيرند. بابك پاك‌نيا وكيل دادگستري يكي از آنهاست. او گفته بنا به درخواست «بهاره چشم‌براه»، چندين وكيل، به ويژه از ميان وكلاي زن «در حوزه قضايي آبادان» براي كمك به اين پرونده اعلام آمادگي كرده‌اند.در ويديويي كه از زني با چهره مات ‌شده منتشر شده به نظر مي‌رسد همين بهاره باشدكه با دوربين صحبت مي‌كند او گفته است: «كارم را قانوني پيگيري مي‌كنم» و «به رسانه‌هاي خارجي ارتباطي ندارد و تمام شايعات آنها واقعيت ندارد؛ مردم توجه نكنند.»
شايعات و واقعيات 
اگر به گفته فرماندار آبادان به آنچه شبكه‌هاي اجتماعي مي‌گويند توجه نكنيم در شايعه‌هايي كه نزد مردم بيان مي‌شود نكاتي هست. نكاتي كه وقتي كنار هم قرار مي‌گيرند نشانه‌هايي مي‌شوند از چيزي كه مي‌توانست جلوي وقوع اين حادثه را بگيرد. اگر شركت پالايش نفت آبادان و منابع انساني يا حراست آن در زماني كه «بهاره» كارمند آقاي «ن» صاحبخانه محل مورد حمله، رييس آن بود مراقبت بيشتري به خرج داده بود امروز يكي از دلايلي كه به وقوع كوي «بريم» آبادان و انتشار فيلم آن منجر شد، دست نمي‌داد. بنابراين به‌ نظر مي‌رسد اگر آن طور كه دستگاه قضايي توضيح داد شكايتي مبني بر سرقت اموال توسط بهاره مطرح شده بود به آن به درستي رسيدگي مي‌شد شايد ريشه وقوع اين حادثه مي‌خشكيد. به هر حال آنچه در آخرين روز مهر 99 شاهدش بوديم بي‌توجهي به آتشي زيرخاكستر بوده است. 

 

داستان مرگ مهرداد در شهرك حجت مشهد چه بود؟

 

گروه اجتماعي|  دادستان نظامي خراسان رضوي و فرمانده انتظامي اين استان در حالي خبر از شروع تحقيقات جنايي درباره مرگ يك جوان در شهرك حجت مشهد داده‌اند كه با وجود انتشار گسترده فيلمي از اقدامات مامور پليس هيچ يك از اين دو مقام، خبري از دستگيري او نداده‌اند. 
براساس بررسي‌هاي خبرنگار اعتماد، شنبه سوم آبان 1399 ويديويي در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست شد كه در آن فردي به يك ميله در خيابان بسته شده بود و فرد ديگري كه به نظر مي‌رسيد مامور موتورسوار نيروي انتظامي باشد، دستگاه شوكر را به او مي‌زد. اين فيلم در حالي دست به دست مي‌شد كه خبرهايي مبني بر مرگ فرد دستگير شده كه «مهرداد» نام داشته آن هم پيش از رسيدن به بيمارستان نيز شنيده شد. در فيلم مورد نظر كه زمان حادثه در آن نامعلوم است، موتوسيكلت پليس به خوبي مشخص است.
بعدا سايت عصرايران در مطلبي به اين موضوع اشاره كرد كه حادثه در تاريخ 27 مهر99 روي داده است. 
با اين حال و در شرايطي كه اين فيلم در فاصله 3 تا 4 آبان بين كاربران شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست مي‌شد، فرمانده انتظامي استان خراسان رضوي از انجام تحقيقات پيرامون مرگ مردي جوان در شهرك حجت مشهد خبر داد.
براساس خبري كه باشگاه خبرنگاران پويا منتشر كرده، سردار محمدكاظم تقوي با اعلام خبر تحقيقات براي پيگيري پرونده مرگ مرد جوان در شهرك حجت مشهد گفته است: در پي ارسال گزارش مرگ مردي جوان و انتشار تصاويري از زمان دستگيري متهم با ادعاي مسموميت بر اثر اسپري فلفل در شبكه‌هاي معاند به محض دريافت گزارش و قبل از انتشار تصاوير مربوط به اين واقعه از رسانه‌ها، دستورات ويژه به رييس بازرسي پليس استان براي پيگيري سريع پرونده و روشن شدن چرايي و علت آن صادر و تحقيقات با احضار مامور انتظامي آغاز شده است.
فرمانده انتظامي استان خراسان رضوي همچنين با ابراز تاسف از وقوع اين حادثه خاطرنشان كرد: موضوع به صورت ويژه بررسي و نتايج آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
در همين حال خبرگزاري تسنيم نيز گزارش داد كه دادستان نظامي ‌خراسان رضوي اعلام كرده، پرونده‌اي در دادسراي نظامي درخصوص مرگ يك جوان در جريان دستگيري توسط ماموران نيروي انتظامي تشكيل شده است.
 مهدي اخلاقي، دادستان نظامي استان در اين ارتباط گفت: پرونده‌اي در اين ارتباط در دادسراي نظامي خراسان رضوي تشكيل شده و خانواده متوفي نيز شكايت خود را به اين دادسرا اعلام كرده‌اند.
معاون دادستان نظامي خراسان رضوي با حضور در پزشكي قانوني پس از كالبدشكافي، دستور نمونه‌برداري از ريه و بررسي تاثير اسپري بر مرگ متوفي را صادر كرده است.
دادستان نظامي استان خراسان رضوي تصريح كرد: پرونده به شعبه بازپرسي دادسراي نظامي خراسان رضوي ارجاع و موضوع در 8 بند به ضابطان قضايي ارجاع شده تا در اسرع وقت اين واقعه را بررسي و گزارش كنند.
با اين حال آنچه دادستان نظامي خراسان رضوي به آن اشاره نكرده اين نكته است كه آيا در مورد اثر شوكر بر مرگ متوفي هم تحقيقي صورت مي‌گيرد يا خير. 
اين در حالي است كه تا اين لحظه هنوز مشخص نيست اين فرد جوان كه... نام دارد به چه اتهامي دستگير شده و در ملاعام از سوي مامور مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. 
در همين حال پايگاه خبري-تحليلي عصرايران در گزارشي نوشت كه پيش از اين معاون امنيتي و انتظامي فرماندار مشهد گفته بود: چند روز پيش در جريان يك نزاع خانوادگي در اين شهر از پليس براي خاتمه دادن به اين درگيري تقاضاي كمك شده كه اين مداخله به مرگ مردي جوان منجر شده است. اين نزاع خانوادگي و درگيري بين مرد جوان و پدر زن او روي داده بود و پس از آن خانواده از پليس تقاضا كرده بود كه براي خاتمه دادن به اين درگيري مداخله كند. پس از حضور پليس در محل، مرد جوان كه معتاد به مواد مخدر بوده حين انتقال از محل با پليس نيز درگير شد كه در ادامه منجر به مرگ او شد.
خبرگزاري فارس با انتشار يك فيلم ، لحظات قبل از دستگيري مهرداد در حالي‌كه مزاحمت ايجاد كرده و حالت عادي نداشت را نشان داده است.

اعتماد

توضیحات مقام های قضایی و انتظامی درباره ماجرای مرگ یک جوان در مشهد

گروه حوادث- انتشار گسترده فیلمی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هنگام دستگیری یک متهم توسط پلیس در حالی خبرساز شد که استفاده از شوکر برای جلوگیری از توهین های متهم با دستان بسته، نیز انتقاداتی را به رفتار یکی از ماموران گشت انتظامی کلانتری کاظم آباد مشهد وارد کرد، اما ماجرای این فیلم هنگامی جنجالی شد که جوان 30 ساله متهم بعد از این ماجرا و انتقال به بیمارستان به دلیل نامعلومی جان سپرد، سپس بنا به خبر یک رسانه فارسی زبان خارج از کشور  یکی از نزدیکان متوفی ادعا کرد او داخل خودروی نیروی انتظامی و بر اثر عوارض ناشی از گاز فلفل و قبل از رسیدن به مرکز درمانی جان باخته است.  به گزارش خراسان، همزمان  رسانه های فارسی زبان خارج از کشور نیز تلاش کردند با انتشار بخشی از کل ماجرا به اهداف سیاسی خود دست یابند و پلیس را به طور سیستماتیک به بدرفتاری متهم کنند اما از سوی دیگر انتشار بخش های دیگری از این فیلم که متهم را در حال تخریب اموال مردم و درگیری های خیابانی نشان می دهد، روند این سناریو سازی  را  تغییر داد. در این زمینه ، خراسان در گفت وگو با مقامات مسئول در این حادثه به بررسی جزئیات  دقیق ماجرا پرداخت. بررسی تعدادی از فیلم های ضبط شده در محل وقوع حادثه و همچنین تماس های اضطراب آمیز توام با نگرانی مردم از رفتارهای یک جوان در توس 53 به پلیس 110، نشان می دهد که جوانی به نام «مهرداد» با برخی از حاضران در توس 53 درگیر می شود و زن جوانی نیز هراسان از پلیس درخواست کمک می کند. او چند دقیقه بعد دوباره با پلیس 110 تماس می گیرد و با ابراز نگرانی شدید از رفتارهای غیرطبیعی آن جوان، از نیروهای انتظامی می خواهد که برای جلوگیری از وقوع حادثه ای تلخ زودتر به محل مذکور عزیمت کنند!  چند دقیقه بعد پلیس برای سرعت بخشیدن به عملیات انتظامی، ابتدا گشت موتورسوار را به محل اعلامی، اعزام می کند. اما زمانی که مامور انتظامی تا رسیدن گشت خودرویی، دستان متهم را با دستبند به میله ای فلزی حلقه زده است، برخی گفتارهای اهانت آمیز وی موجب استفاده مامور از شوکر می شود که همین امر نیز انتقاداتی جدی  را در پی داشت. با وجود این ماجرای این حادثه تاسف بار زمانی شکل جنجالی به خود گرفت که متهم مذکور به دلیل نامعلومی و به طور مشکوکی جان سپرد و خانواده وی ادعای مرگ بر اثر عوارض ناشی از افشانه فلفل را مطرح کردند!  این درحالی بود که به محض گزارش مرگ مشکوک یک متهم در مرکز درمانی، بی درنگ قاضی ویژه قتل عمد عازم پزشکی قانونی شد و به تحقیق در این باره پرداخت. با توجه به اعلام شکایت خانواده متوفی، معاون دادستان دادسرای نظامی نیز در پزشکی قانونی حضور یافت و این ماجرا با دقت زیر ذره بین قضاوت قرار گرفت. به دستور مقام قضایی ، تلاش پزشکان قانونی با نمونه برداری از ریه و همچنین انجام معاینه  و آزمایش های دقیق برای روشن شدن علت مرگ آغاز شد.  رسیدگی  پرونده در دادسرای نظامی در همین حال، دادستان نظامی خراسان رضوی از رسیدگی به این پرونده در دادسرای نظامی خبر داد. قاضی مهدی اخلاقی افزود: دستورات لازم به ضابطان قضایی داده شده است و خانواده متوفی نیز شکایت خود را مطرح کرده اند به همین دلیل نیز نمونه برداری از ریه متوفی برای بررسی ادعای  افشانه فلفل بر مرگ وی انجام شده است. قاضی ویژه قتل عمد مشهد نیز که از دقایق اولیه اعلام مرگ یک متهم در مرکز درمانی، تحقیقات گسترده ای را با حضور در پزشکی قانونی آغاز کرده بود با بیان این که پرونده در دادسرای نظامی رسیدگی می شود، گفت: تا زمان اعلام  نظر پزشکی قانونی درباره علت مرگ، به هیچ وجه نمی توانیم اظهارنظر کنیم اما طبق معمول بلافاصله در پزشکی قانونی به همراه یکی از قضات دادسرای نظامی حضور یافتیم تا جزئیات حادثه را از نزدیک بررسی کنیم با  وجود این آثار ظاهری ناشی از شوکر برقی یا افشانه فلفل روی بدن یا صورت متوفی نبود ولی اثری از ضربه روی گردن وجود داشت. قاضی احمدی نژاد همچنین به ایسنا گفت: با توجه به ادعای درگیری در شهرک حجت مشهد و فوت متهم بعد از این حادثه، تحقیقات درحالی ادامه دارد که افراد حاضر در محل نیز مدعی بودند که او با خانواده همسر خودش نیز درگیر شده است. قاضی احمدی‌نژاد با اشاره به رفتار پلیس برای استفاده از شوکر درحالی که دستان متهم بسته بود نیز گفت: آن چه در برخی فیلم ها وجود دارد این رفتار پلیس به خاطر استفاده متهم از کلمات نامربوط بوده است وگرنه او کاملا توسط مامور مهار شده بود و این رفتار توجیه دیگری ندارد.  انجام آزمایش های تخصصی در پزشکی قانونی  بنابر گزارش خراسان، در همین حال مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی نیز با تاکید بر این که علت مرگ جوان مذکور در دست بررسی های تخصصی و علمی پزشکی است، اظهار کرد: نمونه برداری های دقیق برای انجام آزمایش های سم شناسی انجام شده است و باید این موارد در آزمایشگاه های تخصصی پزشکی قانونی مورد بررسی های علمی قرار گیرد. دکتر آریا حجازی افزود: تا زمانی که نتیجه آزمایش های سم شناسی مشخص نشود، هیچ گونه اظهار نظر علمی و قطعی نمی توان درباره علت مرگ داشت. این پزشک باتجربه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خراسان که نتایج دقیق آزمایش ها چه زمانی اعلام می شود، نیز گفت: تلاش می کنیم تا اوایل هفته آینده علت مرگ را مشخص و به مراجع قضایی و ذی صلاح اعلام کنیم. وی تاکید کرد: آزمایشگاه تخصصی سم و آسیب شناسی خراسان رضوی تجهیزات پیشرفته ای دارد اما نتیجه برخی آزمایش ها مانند سم شناسی زمان بر است. وی به دنبال اصرار خبرنگار خراسان برای اعلام علت احتمالی مرگ نیز گفت: هر نوع احتمالی در مرگ  افراد وجود دارد اما تا زمانی که نتیجه آزمایش های قطعی توسط پزشکان و متخصصان سم شناسی گزارش نشود، هیچ گونه احتمالی حتی قابل بررسی هم نیست. دکتر حجازی تصریح کرد: در این مورد نیز پس از تکمیل معاینه  و آزمایش ها با کالبدشکافی صورت گرفته، علت مرگ مشخص و اعلام می شود. سردار تقوی : با هر قصوری از سوی هرماموری برخورد قاطع می شود  فرمانده انتظامی خراسان رضوی نیز  درباره ماجرای انتشار فیلم در فضای مجازی و ادعاهای مطرح شده به خراسان گفت: در مواردی که شهروندان از وقوع حوادث  احتمالی  یا ایجاد ناامنی در یک منطقه خبر می دهند بلافاصله پلیس ،گشت های موتوری را برای رسیدن سریع به محل اعزام می کند تا از وقوع حوادث ناگوار و جبران ناپذیر بعدی جلوگیری شود که در این ماجرا نیز به دلیل ابراز نگرانی های اهالی در تماس با پلیس 110، گشت موتوری ابتدا به محل رفته است.  سردار کاظم تقوی اضافه کرد: خطای رفتاری، گفتاری و کرداری هرکدام از ماموران در هر منطقه ای قابل گذشت نیست و مراکز نظارتی پلیس مانند بازرسی با این گونه تخلفات انتظامی به شدت برخورد می کنند به همین دلیل نیز از همان دقایق اولیه گزارش ماجرا، بلافاصله مامور گشت به بازرسی خراسان رضوی احضار شد و سپس با دستورات ویژه قضایی مورد تحقیق قرار گرفت چرا که رفتار و عملکرد پلیس باید رفتاری الگومآبانه باشد و پلیس اسلامی نیز همواره به اخلاق و رفتار شایسته زبانزد است بنابراین اگر قصوری از سوی هر ماموری انجام شود برخورد قاطع قانونی نیز با وی صورت می گیرد.سردار کاظم تقوی همچنین با تاکید بر این که پلیس به هیچ کس اجازه اخلال در نظم وامنیت مردم را نمی دهد به بخش هایی از تصاویر خودروهای تخریب شده و بیرون ریختن اموال یک مغازه دار اشاره کرد و افزود: در این صورت پلیس برای مهار فرد متهم وارد عمل شد و تا رسیدن نیروهای گشت خودرویی، دستان او را به میله آهنی کنار خیابان حلقه زد. وی در عین حال تاکید کرد: حضور قدرتمندانه پلیس در هر منطقه ای موجب ایجاد احساس آرامش می شود و نیروهای انتظامی برای خدمت گزاری به مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند اما اگر خدای ناکرده رفتار ناشایستی نیز به هر دلیلی از مامور انتظامی مشاهده شود با قدرت برخورد خواهیم کرد. سردار   تقوی با تاکید بر این که دستورات ویژه‌ای را برای بررسی دقیق موضوع از همان لحظات اولیه ماجرا صادر کرده ام، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نیز بررسی سوابق متوفی نشان می دهد او دارای سوابق متعدد کیفری در زمینه های مختلف است  اما  در عین حال پلیس خود را مقید به رعایت اخلاق اسلامی در برخورد با هر متهم یا فرد دیگری  می داند. 

خراسان

دو توضیح در مورد دو رویداد داغ در مشهد و آبادان

> بنا به گفته مسئولان انتظامی آبادان حادثه رخ داده برای دختر جوان در این شهر به علت اختلافات قبلی و تسویه حساب شخصی او با یک خانواده بوده که در نهایت با مراجعه به منزل آنها درگیری میانشان شکل می‌گیرد.
> بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در خصوص فوت شهروند مشهدی می‌گوید که در این خصوص پرونده قضائی در دادسرای نظامی تشکیل شده است و اینکه می‌گویند
در بدن مرحوم، سم فلفل وجود داشته، صحت ندارد چرا که تاکنون پزشک قانونی علت مرگ را متوجه نشده است که بخواهد اظهار نظر کند
آفتاب یزد- گروه شبکه: طی چند روز گذشته فضای مجازی تحت تاثیر دو اتفاق بود که یکی در آبادان و دیگری درمشهد رخ داد. اتفاق‌هایی که فصل مشترکشان درگیری و خشونت بود. در خصوص رویداد اول، ماجرا از انتشار کلیپی از کتک خوردن خونین یک دختر در منطقه بریم آبادان شروع شد. این کلیپ به سرعت در فضای مجازی دست به دست چرخید و با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه رو شد. اما نکته‌ای در این کلیپ وجود داشت که خشم و عصبانیت بسیاری را در پی داشت و آنهم حرکت ناشایست مامور حراست بود. او در حالی که دختر جوان خون آلود بر روی زمین افتاده است پای خود را روی بدن دختر می‌گذارد و با او مانند یک حیوان زخمیِ شکار شده برخورد می‌کند و بعد نیز بدون توجه به قوانین کشور، با او برخورد فیزیکی می‌کند. با ورود پلیس به ماجرا مشخص می‌شود که دختر جوان به دلیل اختلاف شخصی و تسویه حساب وارد خانه آن فرد شده که توسط اهالی داخل خانه و ماموران حراست منطقه دستگیر و تحویل ماموران کلانتری داده می‌شود.
> توضیح دادستان
در این راستا دادستان شهرستان آبادان با اشاره به ماجرای کتک زدن زن جوان و انتشار کلیپ ویدئویی در این شهر، گفت: «بر حسب گزارشی که نیروی انتظامی آبادان ارائه کرد، دختر خانمی با هویت معلوم به یکی از منازل شرکت نفت واقع در منطقه بریم آبادان مراجعه می‌کند.» حمید   مرانی پور در گفتگو با مهر با بیان اینکه این خانم سلاح سردی (شی‌ء برنده‌ای) را در دست
داشته است، می‌افزاید:« پس از وارد شدن به منزل با پسری کوچک مواجه می‌شود و با این پسر درگیر می‌شود و وی را مجروح می‌کند؛ اهالی منزل بلافاصله از داخل خانه خارج می‌شوند و از هجوم این خانم جلوگیری می‌کنند.»
> بازداشت مامور حراست
دادستان آبادان در ادامه بیان می‌کند:« اهالی این خانه با این خانم درگیر می‌شوند و وی را از ناحیه صورت مورد ضرب قرار می‌دهند؛ درگیری به خارج از خانه کشیده می‌شود که در این هنگام بلافاصله ماموران حراست در محل به محل اعزام شدند و ماجرا را به مرجع ذی‌صلاح گزارش می‌دهند و هماهنگی لازم با نیروی انتظامی شهرستان صورت می‌گیرد.» مرانی پور با تاکید بر اینکه پس‌از انتشار این خبر، بلافاصله موضوع به‌طور مستقیم به رئیس‌کل دادگستری استان خوزستان اعلام شد و رئیس‌کل دادگستری خوزستان در این خصوص دستورهای لازم را صادر و پیگیری‌های اجرایی را ابلاغ کرد، اظهار می‌کند:« پس از تحقیق و بررسی مشخص می‌شود که این خانم بابت اختلافات قبلی و خانوادگی با صاحب این منزل که داشت، به آنجا مراجعه می‌کند و درگیری میانشان صورت می‌گیرد.» وی تاکید می‌کند: «در این راستا دختر خانم پس‌از اخذ اعترافات و تعهدات لازم از وی، با قرار گذاشتن وثیقه  قانونی، آزاد و به خانواده‌اش تحویل داده می‌شود؛ همچنین زن صاحب‌خانه‌ای که جراحاتی را به این خانم وارد کرده بود، پس از طی شدن مراحل قانونی با گذاشتن وثیقه قانونی آزاد شد.» مرانی پور ادامه داد: «همچنین آن مامور نیروی حراست پالایشگاه نفت آبادان که در صحنه حضور داشت و آن رفتار ناشایست را انجام ‌داد، بلافاصله توسط مرجع انتظامی و مقام قضائی شهر آبادان احضار و پس از بازجویی و تحقیقات روانه زندان شد.» وی در ادامه تاکید می‌کند: «تحقیقات در مورد کسانی که این فیلم را منتشر کردند و باعث بی‌امنیتی شهر شدند شروع شد و به زودی این افراد شناسایی و دستگیر و برخورد قانونی و لازم با آنها انجام می‌شود؛ کسانی که بخواهند امنیت و آرامش شهر آبادان را با چنین رفتار و اعمالی مخل کنند، برخورد قاطع و قانونی انجام خواهد شد. »
> درگیری دختر آبادانی از زبان خودش
از سوی دیگر دختر جوان که در این حادثه مجروح شده است در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما ماجرا را این گونه بازگو می‌کند: «من برای طرح مسئله شخصی به این خانه مراجعه کردم و از پسر خانواده خواستم پدرش را صدا کند که خانواده طرف مقابل ابتدا به من حمله ور شدند. من به سرعت به سمت خیابان دویدم و جلوی اولین ماشین را گرفتم اما آنها با فریادهای اینکه من دزدم خودرو را متوقف کردند و من هم از سوی راننده خودرو و هم از سوی خانواده مذکور مورد ضرب و شتم قرار گرفتم و با کاتری که به قصد دفاع از خودم به همراه داشتم بر روی
دست پسر خانواده کشیدم.» او همچنین اشاره می‌کند که زیر نظر پزشک اعصاب و روان در حال درمان است و لحظه ورود به منزل صاحبخانه به شدت عصبانی بوده است. خانم جوان همچنین تاکید می‌کند: «مردم به شایعات توجه نکنند این موضوع به رسانه‌های خارجی ارتباطی ندارد و من کارم را قانونی پیگیری خواهم کرد. من از مردم درخواست دارم که به شایعاتی که مطرح می‌شود
توجهی نکنند. من نه از ایشان باردارم و نه موضوع دیگری هست.» پدر این دختر نیز اعلام می‌کند: «دخترم داروی اعصاب و روان مصرف می‌کند و در مطب پزشک مغز و اعصاب پرونده دارد.»
> ماجرا از زبان صاحبخانه و اهالی منزل
اما خانواده طرف دعوا ماجرا را اینگونه روایت می‌کنند: «این خانم جوان با مراجعه به منزل آنها ابتدا پسر خانواده را با شی تیزی مثل تیزبر تهدید کرده و راه را برای ورود به خانه باز کرده است.سپس دختر خانواده را مورد تهدید قرار داده و در این بین طلب پول، طلا و دلار می‌کرده است. بعد از اینکه پسر خانواده برای دفاع از خواهر کوچکترش اقدام می‌کند با ضربه تیزبر خانم مورد نظر از ناحیه دست زخمی و دچار خونریزی می‌شود.» مادر خانواده با اشاره به اینکه خانه ما دو در دارد و فرزندانم از در دوم از خانه خارج شدند مدعی می‌شود: «دختر مهاجم بعد از کش و قوس فراوان در خانه و جراحت اهالی خانه با شوکر برقی و همچنین تهدید به آتش زدن آنها با تینر از خانه خارج می‌شود و سوار اولین خودروی موجود در خیابان می‌شود که با سر و صدای خانواده‌اش مبنی بر اینکه این خانم سارق است‎، راننده با آنان همکاری می‌کند و خانم جوان مورد نظر را تحویل می‌دهد.»
با این حال سروان امیر سام کمایی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آبادان با بیان اینکه در این زمینه شایعاتی مطرح شده است که زن جوان با در دست داشتن اسید و شوکر به خانه‌ای در منطقه بریم حمله کرده که پس از حضور در خانه، چند زن جوان وی را به شدت کتک می‌زنند و وی را روی زمین خوابانده و نیروی حراستی منطقه با حضور در محل اقدام به دستگیری این زن می‌کند، می‌گوید:« تحقیقات تکمیلی به صورت ویژه برای مشخص شدن واقعیت این اتفاق ادامه دارد»
> ماجرای مرگ شهروند مشهدی
اما در خصوص رویداد دوم، معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد می‌گوید: «چند روز پیش در جریان یک نزاع خانوادگی در این شهر از پلیس برای خاتمه دادن به این درگیری تقاضای کمک شده که این مداخله به مرگ مردی جوان منجر شده است.» محمدرضا دانشور نیا در گفتگو با ایرنا افزود: «این نزاع خانوادگی و درگیری بین مرد جوان و پدر زن وی روی داده بود و پس از آن خانواده از پلیس تقاضا کرده بود که برای خاتمه دادن به این درگیری مداخله کند. » وی ادامه داد: «پس‌از حضور پلیس در محل، مرد جوان که معتاد به مواد مخدر بوده است حین انتقال از محل با پلیس نیز درگیر می‌شود که در ادامه منجر به مرگ وی می‌شود.» معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد گفت: «هم اکنون پرونده مرگ این جوان در پزشکی قانونی در حال رسیدگی است تا علت، مشخص شود.»
> تشکیل پرونده قضائی
دادستان نظامی استان خراسان رضوی نیز اعلام کرد که پرونده‌ای در دادسرای نظامی درخصوص مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط ماموران نیروی انتظامی تشکیل شده است. به گزارش میزان، مهدی اخلاقی گفت: «پرونده‌ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خراسان رضوی تشکیل شده و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده اند». وی افزود: «معاون دادستان نظامی خراسان رضوی با حضور در پزشکی قانونی پس از کالبدشکافی، دستور نمونه‌برداری از ریه و بررسی تاثیر اسپری بر مرگ متوفی را صادر کرده است.» دادستان نظامی استان خراسان رضوی تصریح کرد: «پرونده به شعبه بازپرسی دادسرای نظامی خراسان رضوی ارجاع و موضوع در ۸ بند به ضابطان قضائی ارجاع شده تا در اسرع وقت، این واقعه را بررسی و گزارش کنند.»
> بررسی ماجرا به طور ویژه
از سوی دیگر فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت:« تحقیقات ویژه پیرامون مرگ مرد جوان مشهدی که گفته می‌شود در درگیری با پلیس جان باخته با انجام تحقیقات از مامور پلیس ادامه دارد و دستور ویژه در این خصوص صادر شده‌ است.» سردار محمد کاظم تقوی افزود: «در پی ارسال گزارش مرگ مردی جوان و انتشار تصاویری از زمان دستگیری متهم با ادعای مسمومیت بر اثر اسپری فلفل در شبکه‌های معاند، به محض دریافت گزارش و قبل از انتشار تصاویر مربوط به این واقعه از رسانه‌ها، دستورات ویژه به رئیس بازرسی پلیس استان برای پیگیری سریع پرونده و روشن شدن چرایی و علت آن صادر و تحقیقات با احضار مامور انتظامی آغاز شد.» وی با ابراز تاسف از وقوع این حادثه ادامه داد: »موضوع به صورت ویژه بررسی و نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد.»
> توضیحات بازپرس ویژه قتل مشهد
اما بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به اینکه «اثرات شوکربرقی و اسپری فلفل روی بدن و یا صورت فرد متوفی نبود، اما روی گردن او آثار ضربه بود»، گفت: «دررابطه با علت مرگ این جوان باید پزشک قانونی نظر بدهد.» قاضی علی‌اکبر احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با
ایسنا، درخصوص جزئیات مرگ این شهروند مشهدی گفت: «تحقیقات ما هنوز تکمیل نشده است. افراد محل مدعی بودند که این فرد با خانواده همسر خود درگیر شده است.» وی افزود:« در روز حادثه، بین مردم محل، خانواده او و فرد متوفی درگیری و  زد و خورد شده است. بعد از تماس خانواده او با پلیس، پلیس به آن‌جا می‌آید. گفته می‌شود
که پلیس بعد از مهارکردن او، به او اسپری فلفل و شوکر زده است.» بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: «ما کارهای پزشکی قانونی جسد را انجام دادیم. آثار ضرب و جرح زیادی روی گردن و آثار مختصری از ضرب و جرح روی بدن این فرد بود. آثار بیشتری از ضرب و جرح دیگری روی بدن متوفی نبود.» وی تاکید کرد: «اینکه گفته می‌شود در بدن مرحوم، سم فلفل وجود داشته، صحت ندارد چرا که تاکنون پزشک قانونی علت مرگ را متوجه نشده است که بخواهد اظهار نظر کند. اظهار نظر درخصوص این موضوع زیاد است. »
> رفتار پلیس بعد از مهار فرد درست نبوده است
بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد عنوان کرد: «وقتی پلیس این فرد را مهار کرده، چنین رفتاری صحیح و درست نبوده است. آن‌ها مدعی هستند که هرکسی در محل این فرد را کتک می‌زده است. چه مردم و چه پلیس، فرد را زده باشند، این کار صحیح نیست چرا که این فرد مهار شده بود.» احمدی‌نژاد بیان کرد: «گفته می‌شود وضعیت این فرد طوری بوده که همه او را کتک می‌زدند. من و هیچکس دیگری چنین رفتاری را تایید نمی‌کنیم. » وی گفت: «من احتمال نمی‌دهم که مرحوم با دست بسته نیز حمله کند. وقتی دست فرد بسته شده یعنی مهار شده است. این برخورد بیشتر برای این بوده که او حرف‌های نامربوط می‌زد. در غیر این صورت این رفتار توجیه دیگری ندارد.» وی درخصوص نظر خانواده مرحوم در این زمینه، بیان کرد: «خانواده فرد فوت شده از رفتار پلیس و مردم محل درخصوص این اتفاق شاکی هستند. باوجود اینکه خانواده خودش، او را زده بودند بازهم آن‌ها از پلیس و مردم حاضر در آن‌جا ناراضی بودند.»

آفتاب یزد

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است