محل تبلیغ شما
طرح مطهري براي انتخابات ٨٨ چه بود

تاریخ خبر: 1395/12/11

طرح مطهري براي انتخابات ٨٨ چه بود

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

«علي مطهري» بعد از ٨ سال، از طرحش براي انتخابات ٨٨ خبر داد؛ اجماع روي «علي اکبر ولايتي» از سوي اصلاح‌طلبان و طيفي از اصولگرايان؛ آن هم به دليل اينکه مديريت احمدي‌نژاد را به صلاح نمي‌دانسته است. به گفته مطهري، او اين طرح را با سران اصولگرايان، رئيس دولت اصلاحات و مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني به مشورت گذاشته و همه به آن نظر مثبت داشتند. البته اين طرح ناکام مي‌ماند و علي مطهري علت آن را «سستي» اصولگرايان مي‌داند. حالا شايد علت سکوت سنگين «ولايتي» در انتخابات ٨٨، معلوم شود و همين‌طور دليل ضربه‌فني‌کردن «سعيد جليلي» در مناظره‌هاي انتخابات ٩٢.  

مطهري در گفت‌وگو با جماران گفت: «آن زمان من طرحي درباره آن انتخابات داشتم و آن اين بود که همه، اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب، روي آقاي ولايتي توافق کنند؛ چون ادامه مديريت آقاي احمدي‌نژاد را به صلاح کشور نمي‌دانستم».

او با بيان اينکه با سران اصولگرا صحبت کرده بودم و همه آنها اين طرح را قبول کردند، افزود: «اين طرح را با آقاي خاتمي هم در ميان گذاشتم. ايشان گفتند اگر اصولگرايان در اين راه استوار باشند، نه من کانديدا مي‌شوم و نه آقاي موسوي». مطهري ادامه داد: «اين طرح را با مرحوم آيت‌الله هاشمي هم در ميان گذاشتم که ايشان نيز گفتند اگر آنها روي آقاي ولايتي توافق داشته و محکم باشند، من کاري مي‌کنم که نه آقاي خاتمي بيايد و نه آقاي موسوي. بعدا اصولگراها درباره اين طرح سست شدند». احتمالا به دليل همين سستي اصولگرايان باشد که «محسن رضايي» هم از اين سستي استفاده کرد و وارد گود انتخابات ٨٨ شد. نايب‌رئيس مجلس در ادامه تصريح کرد: «در اين ديدار، پس از روايت آن ماجرا، گفتم اين مطلب را از آن جهت گفتم که معلوم شود اينکه مي‌گويند حوادث سال ٨٨ طراحي و برنامه‌ريزي شده بود و سران معترضان با خارج ارتباط داشتند، حرف بي‌پايه و اساسي است. سپس گفتم به‌هرحال فعلا در شرايط موجود هستيم که شرايط خوبي نيست و البته دوام‌ هم نمي‌آورد».

مطهري تأکيد کرد: «آقاي خاتمي با صبر و تدبير، خوب عمل کردند و توفيقاتي براي جامعه و انقلاب از سال ٩٢ پديد آمد؛ اما ما به عنوان مجلس چندان خوب عمل نکرده‌ايم و مجلس در جايگاه خودش نيست. برخي کارهاي خلاف قانون اساسي انجام مي‌شود و تنها نهادي که مي‌تواند جلوگيري کند، مجلس است. البته هنوز زود است که درباره مجلس دهم قضاوت کنيم، به‌ويژه آنكه چند ماهي است سرگرم برنامه و بودجه بوده است».

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid