محل تبلیغ شما
بیانیه مولوی عبدالحمید در مورد تحولات اقلیم کردستان

تاریخ خبر: 1396/7/16

بیانیه مولوی عبدالحمید در مورد تحولات اقلیم کردستان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر حل مشکلات مردم اقلیم کردستان عراق از کانال مذاکره، گفتمان و راه‌های مسالمت‌آمیز و قانونی، هرگونه تحریم و محاصره اقلیم کردستان را برخلاف منافع ملی عراق و جهان اسلام دانست. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید در این بیانیه حمله‌ی نظامی یا اعمال تحریم و فشار علیه اقلیم کردستان را تحریک‌کننده، خصمانه و برخلاف منافع ملی عراق و جهان اسلام توصیف کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: مردم ستمدیده‌ی عراق بالعموم و برادران و خواهران کرد به خصوص در سال‌های گذشته مرارت‌ها و رنج‌های زیادی متحمل شده‌اند. قتل عام کردها با سلاح‌های شیمایی، سرکوب مخالفان سیاسی و تخریب چندباره‌ شهرها و روستاهای کردنشین در زمان حکومت حزب بعث از جمله‌ی این مرارت‌ها و سختی‌هاست که مردم غیور اقلیم کردستان متحمل شده‌اند.
این پیشوای مذهبی اهل‌سنت با اشاره به لزوم حل مشکلات از راه‌های مسالمت‌آمیز و مذاکره، تصریح کرد: دولت مرکزی عراق نباید اشتباهات پیشینیان خود را تکرار کند و به زبان زور با مردم حرف بزند. این رویه باعث به وجود آمدن عداوت و دشمنی و زیاد شدن فاصله‌ بین آحاد ملت می‌گردد و نتیجه‌ی خطرناکی برای عراق و دیگر مناطق در پی خواهد داشت. مدیر دارالعلوم زاهدان ضمن اشاره به تبعات تهدید و محاصره اقلیم کردستان، تاکید کرد: این موضوع تعصبات قومی و مذهبی را تشدید و تحریک می‌کند و موجب بروز مشکلات جدید، که غیرقابل پیش‌بینی هستند، می‌شود. همچنین، این امر منجر به ایجاد التهاب در منطقه و جهان اسلام می‌شود.
وی در بیانیه‌ی مذکور آورده است: خویشتنداری و رعایت مصالح مردم عراق بهترین راه حل برای برون‌رفت از بحران موجود است. تلاش برای به انزوا کشاندن اقلیم کردستان و اقدام نظامی علیه آن عملی تحریک‌کننده و خصمانه و به ضرر منافع مردم عراق است. بنابراین دو طرف به میز مذاکره برگردند و هیچ‌گاه درهای مذاکره را به‌سوی هم نبندند؛ این به نفع همه است.

مولوی عبدالحمید در پایان این بیانیه تاکید کرد:«نه ملت عراق و نه مردم منطقه تحمل جنگ و درگیری جدیدی را دارند. تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه اقلیم کردستان به ضرر منطقه است و بهانه به دست بدخواهان بلاد اسلامی می‌دهد تا از اختلافات سوءاستفاده کنند و به اهداف شوم‌شان نزدیک‌تر بشوند. شایسته است کشورهای منطقه، احزاب و گروه‌های عراق با خویشتنداری و از راه‌های مسالمت‌آمیز برای حل مشکل اقلیم کردستان تلاش کنند.

ابتکار

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid