محل تبلیغ شما
مستندآقای نخست وزیر؛مصدق

تاریخ خبر: 1395/10/18

مستندآقای نخست وزیر؛مصدق

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

پایانِ خون‌بارترین جنگِ دنیا اعلام می‌شود.
اما برای ایران که ثروتِ عظیمی زیرِ خاکش نهفته است، جنگ تمامی ندارد.
برگ‌های تقویم ورق می‌خورد و در هر ورقش التهابی نهان است.
مردم که دیگر تحملِ غارتِ نفت را ندارند، برای گرفتن حقِ خود قیام می‌کنند.
این قیام شروعِ مبارزه‌ای است پرفراز و نشیب با دشمنانی سرسخت، مبارزه‌ای که آمیخته است از روزهای تلخ و شیرینِ فراوان.
از میانِ دولتمردانِ آن روزگار، مردی نخست‌وزیری را برعهده گرفت که بازخوانی وقایعِ دورانِ حکومتش خالی از لطف نیست!
 مردمِ ما برای کسبِ تجربه بهای گرانی را پرداخته‌اند، و باید تجربه‌ی پیشینیان در اختیارِ آیندگان قرارگیرد.

اما در بیانِ تاریخ باید از گزندِ دلبستگی‌ها رها بود.
 بیانِ تاریخِ گذشته به معنای چنگ زدن به خاطره‌ای است که در لحظه‌ی خطر می درخشد، و باید بدانیم هیچ چیز جدیدی در تاریخ وجود ندارد، مگر آنچه که ما نمی‌دانیم.

مستندِ «آقای نخست‌وزیر» روایتی است از ۲۸ ماه نخست‌وزیری دولتِ ملیِ دکتر مصدق؛ روایتی که تجربه‌ی ملتِ ایران را برای نسلِ امروز بازگو می‌کند؛ روایتی که همه می دانند ولی کسی یارای گفتنش را ندارد.

«آقای نخست‌وزیر» اندازه‌ چیزی که اعلام شده حرف می‌زند

فیلم مستند «آقای نخست‌وزیر» ساخته‌ محمدرضا امامقلی که به روایت دوران نخست‌وزیری محمد مصدق می‌پردازد، با حضور عوامل فیلم در حوزه هنری رونمایی و نقد و بررسی شد.

به گزارش ایسنا، مسعود فراستی، منتقد، در ابتدای نشست نقد و بررسی فیلم که پس از نمایش آن برای حاضران برگزار شد، با بیان این که «فیلم آقای نخست‌وزیر فیلم بدی نیست» درباره‌ نقطه قوت این فیلم گفت: فیلم تا حد زیادی درآمده و موفق می‌شود سوژه را برای مخاطب «مسئله» کند و طوری ساخته شده که به اندازه‌ چیزی که اعلام شده است، حرف می‌زند و تصویری از دکتر مصدق از زمان نخست‌وزیری تا مرگش ارائه می‌کند.

او با بیان این که ریتم فیلم جاهایی خیلی کند است، اظهار کرد: می‌شد با تدوین بهتر این مشکل را حل کرد. انتخاب مصاحبه‌شوندگان و صاحب‌نظران هم خوب است و با موضوع فیلم همخوانی دارد اما باز در تدوین مشکل دارد و گاهی صحبت‌های آنان بی‌موقع بریده می‌شود. بخش اعظم فیلم هم تصاویر آرشیوی است که اشکالی ندارد اما امانتداری هم خوب است و سازندگان باید می‌گفتند که هر تصویر را از کجا به دست آورده‌اند.

این منتقد فیلم درباره‌ کاستی‌های این مستند نیز گفت: در مورد سوژه فیلم این سؤال پیش می‌آید که مصدق باهوشی که توانسته است صنعت نفت را با پشتیبانی مردم و روحانیت ملی کند، چرا در زمان کودتا آن قدر بد رفتار می‌کند و اگر مقاوتی کرده، چرا در فیلم دیده نمی‌شود و اگر هم مقاومت نکرده در فیلم به آن اشاره نمی‌شود. رابطه‌ مصدق و خوش‌بینی‌اش به آمریکا و رابطه‌ او با آیت‌الله کاشانی هم از نکات کلیدی تاریخ است که جا داشت در فیلم بیشتر به آنها پرداخته شود.

او ادامه داد: نکته دیگری که فیلم به آن توجه نکرده است، مصدق به عنوان یک انسان است. ما چیزی از شخص مصدق در فیلم نمی‌بینیم و فقط وجه اجتماعی  و سیاسی او نشان داده می‌شود. نشان دادن وجوه فردی مصدق می‌توانست به ریشه‌یابی دلایل رفتارهای او کمک کند.

این نویسنده و مترجم سینمایی درباره استفاده از تصاویر آرشیوی در فیلم نیز گفت: با توجه به استفاده‌ زیاد از تصاویر آرشیوی، فیلم به لحن روایی خاص خودش نمی‌رسد. در سینمای خارج مثال‌هایی هست که فیلمسازان توانسته‌اند با استفاده از تصاویر آرشیوی فیلم‌های مهمی خلق کنند که نمونه‌اش فیلم «شب و مه» اثر آلن رنه است که به موضوع اردوگاه آشویتس می‌پردازد و فیلم بسیار تکان‌دهنده‌ای است اما مستند «آقای نخست‌وزیر» بعد از تمام شدن مخاطب را از نظر حسی درگیر نمی‌کند.

فراستی در پاسخ به این که آیا فیلم از لحاظ روایت تاریخی حرف تازه‌ای مطرح می‌کند یا نه، گفت: حرف تازه‌ای در فیلم زده نمی‌شود اما این که بعد از سال‌ها فیلمسازی با طیف‌های مختلف سیاسی راجع به مصدق صحبت و نظر آنها را منعکس کرده، بسیار خوب است و فیلم این باور کلیشه‌ای را که «مصدق بد است» تأیید نمی‌کند و چنین حرفی نمی‌زند و موفق می‌شود تصویر خوبی از این شخصیت تاریخی ارائه کند.

مسعود فراستی در پایان گفت: این که بالاخره بعد از چند دهه موضع‌گیری‌های سیاسی و مذهبی کنار گذاشته می‌شود و وارد نقد تاریخ سیاسی می‌شویم، را به فال نیک می‌گیرم. فیلم‌هایی که از بچه‌مذهبی‌ها می‌بینم عموماً شعاری است و بیشترشان کاربلد نیستند اما این فیلم شعاری نیست.

مجید شاه‌حسینی، استاد دانشگاه و فعال فرهنگی نیز در این نشست با بیان این که تلاش برای روایت تاریخ معاصر قابل تقدیر است، گفت: کاش فیلم به سابقه‌ اشغال ایران در زمان جنگ جهانی اشاره می‌کرد؛ چرا که از مسائل مهم تاریخی است و پس‌لرزه‌های این اشغال هم از مسائل اثرگذار بعد از کودتای 28 مرداد بوده است. اما این که متفقین از کشور بیرون رفته‌اند و رد پای جدی آنها در کشور وجود دارد در فیلم گفته نمی‌شود و همچنین فضای جنگ سرد نیز در فیلم نشان داده نمی‌شود.

او در بیان رابطه‌ میان تصاویر و محتوای فیلم نیز گفت: مرکز ثقل اصلی فیلم بر تاریخ شفاهی و بازگو کردن خاطرات است و به صورت حداقلی سمت منابع مکتوب می‌رود و تا حدی نیز به اقناع حسی مخاطب متمایل می‌شود.

شاه‌حسینی افزود: فیلم توضیح نمی‌دهد چرا دولتی که با آن حمایت‌های پرشور روی کار آمد در آخر به وادادگی می‌رسد و راحت کنار می‌رود. البته از طریق همان بیان شفاهی سعی می‌شود این نکته گفته شود اما کافی نیست و نیاز به اسناد مکتوب هم دارد. فیلم از نظر تصاویر آرشیوی پربار به نظر می‌رسد و تصاویر کمتر دیده شده‌ای هم دارد اما اینها برای اقناع کافی نیست و برای اقناع وجود اسناد ضروری است.

مدیرعامل اسبق بنیاد سینمایی فارابی در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم روایت جدیدی از نخست‌وزیری مصدق ارائه می‌کند یا خیر، گفت: فیلم بیش از آن که روایت جدیدی مطرح کند، حس جدیدی ایجاد می‌کند. یعنی می‌بینیم که گرایش‌های مختلف سیاسی در یک فیلم نشسته‌اند و درباره‌ یک موضوع صحبت می‌کنند. این فیلم نگاه نویی دارد و آن این که شخصیت‌های جریان ملی-مذهبی با رعایت احترام، اسطوره‌ خود یعنی دکتر مصدق را نقد می‌کنند و گرایش‌های دیگر سیاسی هم راجع به این شخصیت سیاسی با احترام حرف می‌زنند.

شاه‌حسینی در پایان با اشاره به حجم پژوهشی که سازندگان جوان این فیلم انجام داده‌اند، گفت: تلاشی که تعدادی جوان کرده‌اند قابل احترام است اما جاهایی در فیلم خالی است و سؤالاتی بی‌پاسخ می‌ماند. با این حال ساخت این فیلم حرکت شجاعانه‌ای است و می‌تواند آغازی برای بررسی دقیق‌تر تاریخ باشد.

در پایان این مراسم نیز پوستر «آقای نخست‌وزیر» با حضور چهره‌هایی چون داوود هرمیداس باوند (عضو جبهه‌ ملی ایران)، رضا برجی و سهیل کریمی (مستندساز)، مریم جلالی (مدیر پردیس ملت) و امین حسنی (تهیه‌کننده)، محمدرضا امامقلی (کارگردان) و سیدیزدان حبیبی (پژوهشگر فیلم) به رسم یادگار امضا شد

دعوت از وزیر خارجه برای تماشای مستند «آقای نخست‌وزیر»

مستند «آقای نخست وزیر» به کارگردانی محمدرضا امام­قلی و تهیه کنندگی امین حسنی در مرکز مستند سفیرفیلم تولید شد و در حال حاضر در گروه هنر و تجربه در حال اکران است.

مستند «آقای نخست وزیر» طی 70 دقیقه با تکیه بر تصاویر آرشیوی ناب و کمتر دیده شده از دهه 30 شمسی و گفتگو با چهره هایی همچون ابراهیم یزدی عضو جبهه ملی، داوود هرمیداس باوند عضو جبهه ملی، مهدی عبد خدایی عضو فدائیان اسلام و...و با استناد به اسناد مکتوب، سعی در نشان دادن دو روی سکه از عملکرد دکتر محمد مصدق به عنوان یک شخصیت سیاسی تاثیرگذار تاریخ معاصر دارد.

در همین راستا عوامل مستند که آن را با محوریت تجربه­ نگاری و درس از تاریخ به تصویر کشیده­‌اند، از عوامل دستگاه دیپلماسی و دکتر ظریف، وزیر امور خارجه دعوت کردند تا به تماشای این مستند بنشینند.

در متن این دعوت­نامه آمده است:

با سلام

با احترام به استحضار می‌رساند مرکز مستند سفیرفیلم به همّت جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در سال 1388 با دغدغه‌ی جریان‌سازی مسائل انقلاب اسلامی تأسیس شده است و به تولید و انتشار مستندهای بلند و کوتاه می‌پردازد.

«آقای نخست‌وزیر» یکی از مهمترین محصولات این مرکز در سال 95 است که به بازخوانی 28ماه نخست‌وزیری دکتر محمّد مصدق می‌پردازد. این مستند هم اکنون در مجموعه سینماهای «گروه هنر و تجربه» در حال اکران برای عموم مردم است.

بدینوسیله از حضرتعالی دعوت می‌نماییم تا جهت تماشای این مستند در «خانه هنرمندان» در یکی از زمان‌های ذیل تشریف فرما شوید.

چهارشنبه 15 دی ماه ساعت 16 / چهارشنبه 22 دی ماه ساعت 18 / پنج‌شنبه 30 دی ماه ساعت 18 / چهارشنبه 6 بهمن ماه ساعت 16 / یکشنبه 10 بهمن ماه ساعت 18 

پیشاپیش از توجه و لطف شما، تشکر فراوان داریم.

محمدرضا امامقلی

کارگردان مستند «آقای نخست وزیر»

بنابراین گزارش، هفته گذشته در نمایش این مستند در موزه سینما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین رئیس سازمان سینمایی، حجت الله ایوبی به تماشای ان نشستند و سیدرضا صالحی امیری در گفتگو با عوامل پیرامون مستند «آقای نخست وزیر» گفت: مقطع تاریخی ملی شدن نفت مقطع خیلی مهمی است که شما به خوبی به آن پرداخته اید. بنده شخصاً تحقیقات دانشگاهی در این زمینه داشته ام.در مورد واقعه 30 تیر 1331 کار کردم. با این همه علاقمندم یک بار دیگر فیلم را ببینم.

گفت و گو با کارگردان مستند آقای نخست وزیر

بازخوانی دکتر مصدق در مستند«آقای نخست‌وزیر»

محمدرضا امامقلی، کارگردان مستند جدید سفیرفیلم به نام «آقای نخست وزیر» در گفتگو خود با سفیرفیلم، با اشاره به موضوع این مستند، گفت: «آقای نخست وزیر» مستندی است در رابطه با وقایع ملی شدن صنعت نفت که این وقایع با شخصیت دکتر مصدق گره خورده است. به نوعی می توانیم بگوییم که این اثر روایتی از آرمان یک ملت برای درآمدن از یوغ استعمار می باشد.

امامقلی در ادامه بیان داشت: این اثر وقایع زمانی سال های ۱۳۲۹ تا ۲۸مرداد سال ۱۳۳۲ را روایت می کند. فیلم تصویرگر حوادثی است که حول محور شخصیت اصلی داستان یعنی دکتر محمد مصدق وجود دارد. مدت زمان آن نیز بین ۵۰ تا ۷۰ دقیقه است. فیلم دارای راوی پشت دوربین است. یعنی راوی دارد اما ما نمی بینیم. همچنین بخش هایی از مستند بازسازی است.
وی درخصوص وضعیت فعلی تولید این مستند خاطرنشان کرد: این اثر هم اکنون در مرحله پس تولید یا تدوین است و به زودی منتشر خواهد شد.
کارگردان مستند «کربلای ۹۴»، در پایان ضمن معرفی عوامل تهیه کننده این اثر به مصاحبه شوندگان این مستند هم اشاره کرد و گفت: تهیه کننده کار امین حسنی هستند که پیش از این تهیه کننده مستند «گام نهایی» بودند. همچنین پژوهش کار با  سیدیزدان حبیبی بوده است. این پژوهش از سال ۹۳ آغاز شد و همچنان هم ادامه دارد. ما در این مستند با اعضای جبهه ملی، نهضت آزادی و همچنین فدائیان اسلام مصاحبه کرده ایم که حواشی بسیاری پیرامون شان وجود داشته و دارد. در مجموع سعی شده با افرادی مصاحبه شود که خودشان در متن وقایع سیاسی آن زمان بوده اند و آن سال ها را لمس کرده اند.

مقطع تاریخی ملی شدن صنعت نفت تا کودتای 28 مرداد 1332 یکی از مقاطع مهم در تاریخ معاصر ما به حساب می آید که یکی از بازیگران اصلی این صحنه سیاسی بدون شک محمد مصدق است؛ شخصیتی که نظرها و آرا درباره عملکرد او متفاوت و پرحاشیه است. مستند «آقای نخست وزیر» با محور قرار دادن فراز و فرودهای سیاسی و با تاکید بر تصمیم‌های این شخصیت از زمان ملی شدن صنعت نفت که شخص وی در آن نقش مهمی داشت تا کودتای 28 مرداد 1332 که به سقوط دولت مصدق انجامید سعی در واکاوی چند پرسش یا حداقل ایجاد چند پرسش مهم درباره این بازه زمانی تاریخی دارد.

شب گذشته، 26 مرداد ماه مستند «آقای نخست وزیر» با حضور چهره های فرهنگی و فعالان سیاسی در حوزه هنری در حالی رونمایی و مورد نقد قرار گرفت که در انتها برای رونمایی از این اثر مستند، چهره هایی همچون داوود هرمیداس باوند عضو جبهه ملی ایران، رضا برجی مستندساز، سهیل کرمی مستند ساز، مریم جلالی مدیر پردیس ملت و فعال فرهنگی، مجید شاه حسینی فعال فرهنگی و منتقد و مسعود فراستی منتقد سینمایی روی صحنه رفتند و پوستر فیلم را امضا کردند. حضور چهره ای از جبهه ملی ایران در این مراسم شاید عجیب ترین اتفاقی بود که رخ داد در حالیکه ابتدای مراسم و با پخش این مستند و با توجه به حضور چهره های مهمی از جبهه ملی که برای بیان این بازه تاریخی سخنانشان مورد استناد قرار گرفته بود می شد حدس زد با مستند و روایت متفاوتی رو به رو هستیم.

مستند «آقای نخست وزیر» با تکیه بر تصاویر آرشیوی ناب و کمتر دیده شده از دهه 30 شمسی و گفتگو با چهره هایی همچون ابراهیم یزدی عضو جبهه ملی، داوود هرمیداس باوند عضو جبهه ملی، مهدی عبد خدایی عضو فدائیان اسلام و...و به شکل محدودی با استناد به اسناد مکتوب سعی در نشان دادن دو روی سکه از عملکرد یک شخصیت سیاسی تاثیرگذار تاریخ معاصر دارد. محمد مصدقی که ابتدا در کنار آیت الله کاشانی چهره مذهبی تاثیر گذار آن دوران به ملی شدن صنعت نفت همت می گمارد و جلوی تحریم می ایستد و پای انگلیس ها را از ایران می برد اما در نهایت با خوش‌بینی زیادش به حمایت آمریکایی ها و در روزهای آخر با تصمیمات نادرست باعث به ثمر نشستن کودتای آمریکایی- انگلیسی و براندازی دولتش می شود. این مستند زندگینامه ای نه سعی در اسطوره کردن یک چهره داشت و نه نشان دادن تصویری سیاه از او. تمام سعی این مستند حرکت در خط اعتدال بود و برای نخستین بار در این مستند چهره های جبهه ملی به انتقاد از محمد مصدق می پردازند.

پس از نشان دادن مستند «آقای نخست وزیر»  مجید شاه حسینی و مسعود فراستی برای نقد این مستند حاضر شدند؛ دو منتقدی که معتقد بودند این مستند گرچه اثر بدی نیست و از جهاتی ساختارشکنی کرده است اما حفره های زیادی در درون خود دارد.

تاریخ معاصر دغدغه نسل امروز است

مجید شاه حسینی ابتدای این مراسم گفت: به نظر می رسد تاریخ معاصر دغدغه نسل امروز است و خیلی مهم است این جوانان درباره شخصیت ها یا مقطع تاریخی‌ای فیلم ساخته اند که آن را نمی شناسند و در آن روزگار نزیسته اند و سعی دارند در یک تحقیق به رازهای آن دست پیدا کنند. آنچه در این مستند گفته شد خوب بود اما بخش های ناگفته ای در این مستند است که اگر می بود بار پژوهشی آن بیشتر می شد.

مسعود فراستی هم در ادامه گفت: به نظرم این فیلم ، فیلم بدی نبود و موفق می شود سوژه را برای ما بشکافد و اگر این سوژه مساله عده ای نبوده است تبدیل به مساله کند. مستقل از اینکه گاهی ریتم این مستند کند می‌شود و برای نسل امروز خصوصا حوصله سر بر است و باید در تدوین چاره ای برایش انجامید اما در اندازه چیزی که اعلام می کند سعی در بیانش را دارد یعنی دوره نخست وزیری مصدق تا سقوط دولت او موفق است.

مستند نیاز به تدوین مجدد دارد

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه خوب بود در این مستند ذکر می شد تصاویر آرشیوی از کجا گرفته شده است، گفت: استفاده از بخش تصاویر آرشیوی در فیلم بسیار خوب بود و می ماند مصاحبه با شخصیت هایی که امروز حضور دارند و صاحب نظر هستند و خوشبختانه نظر امروزشان با دیروز فرقی نکرده است. اینها در فیلم چفت شده است اما برخی جاها در گفتگوها پرشی است که نیاز به تدوین دوباره دارد. اما این مستند موفق می شود سوال کند مصدق کیست، داستان چیست و دو سال دولت او چگونه گذشت.

در ادامه شاه حسینی با اشاره به اینکه ابتدای فیلم اشاره ای می شود به اینکه به اروپایی ها گفته شده اگر می خواهید به ایران سفر کنید و مردم آن را بشناسید کتاب «آلیس در سرزمین عجایب» را بخوانید، گفت: گرچه آنها برای تحقیر این را بیان می کنند اما اگر سازندگان فیلم بر مبنای مستندی این را ارائه داده اند درباره این بازه زمانی از نقطه درستی شروع کردند چون انگار دارد می گوید برای شناخت دیپلماسی ایران نیاز به دانشی فراتر از دیپلماسی صرف نیاز است. اما به نظرم بهتر بود فیلم از پیش از این مقطع تاریخی مثل اشغال ایران، دو جنگ جهانی و... هم حرفی به میان می آورد چون کودتای 28 مرداد 12 سال پس از اشغال ایران و 8 سال پس از خروج متفقین رخ داد و هنوز پس لرزه هایش وجود داشت.

این فعال فرهنگی افزود: باید به فضای جنگ سرد اشاره می شد چون به هر حال در آن دوران ما بخشی از آن بودیم و معادلات جهانی آن روزگار بود که به ما اجازه حرکت در مسیر ملی شدن صنعتمان را به این سادگی نمی داد.

وی ادامه داد: مساله دیگری که فیلم مطرح می کند اعتماد بیش از اندازه مصدق به آمریکاست. اینکه می تواند میان آمریکا و انگلیس به واسطه منافع سرمایه داریشان تفرقه بیاندازد، اما فیلم مبتنی بر خاطرات شخصی فعالان مختلف آن دوران است و کمتر از اسناد مکتوب استفاده می کند که این از نقاط ضعف آن است.ضمن اینکه برخی جاها هم می خواهد به سمت احساسی شدن برود و به شهدای 30 تیر اشاره می شود.

این منتقد در ادامه برنامه با بیان اینکه فیلم سوال های خود را به درستی پاسخ نمی دهد، گفت: در سوژه پردازی ما دکتر مصدق را می بینیم که انقدر باهوش است که می تواند شاه را کیش و مات کند و با پشتوانه مردم و روحانیت صنعت نفت را ملی کند اما نمی فهمیم چه اتفاقی می افتد که این مصدق ناگهان چنین منفعل می شود که دولتش سقوط می کند و راحت می آیند و او را می برند. توهمی که او از آمریکا دارد برای ما نامشخص است. نکته بعدی هم اختلافی است که او با آیت الله کاشانی یا بخشی از بدنه جبهه ملی پیدا می کند که باز هم در فیلم مشخص نمی شود ریشه این اختلاف ها دقیقا چیست. گرچه جایی اشاره می کند آیت الله کاشانی با اینکه او اختیارات تام می خواست مخالف بود اما بیان نمی شود که مصدق این اختیارات تام را برای چه می خواست.

در این فیلم مصدق سیاسی را می‌بینیم

فراستی با بیان اینکه ما در این فیلم مصدق سیاسی را می بینیم و نه مصدق به مثابه یک انسان گفت: ما از خلوت مصدق، از خانواده وی و شخصیت او چیزی نمی بینیم و کاش می دیدیم. ضعف ها و قدرتهایش را کاش می دیدیم. اگر اینها را می دیدیم شاید متوجه چرایی تصمیم های بد و خوب او می شدیم.

شاه حسینی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا این فیلم می تواند حکمت جمعی را به چالش بکشد و حرف جدیدی برای گفتن دارد؟ بیان کرد: فیلم حتما به لحاظ مستند نقاط قوت دارد اما جای چیزهایی در این مستند خالی است. به جز عبد خدایی، باقی راوی ها ملی مذهبی هستند و این کافی نیست. ارجاعات فیلم اکثرا شفاهی است. به نظرم فیلم حس جدیدی ایجاد می کند و برای اولین بار گرایش های سیاسی مختلف در این فیلم حرف مشترکی می زنند.

فراستی نیز در این باره گفت: فیلم باید به این پرسش پاسخ می داد که مردمی که در سی تیر 32 چنین به میانه میدان می آیند چه می شود که در 28 مرداد همان سال منفعل و بی اراده می‌شوند.  کشیدن چهار کاریکاتور و پخش کردن چند شایعه آن مردم را به این مردم تبدیل نمی کند. اختلاف مصدق با آیت الله کاشانی و جبهه ملی چقدر در این امر دخیل بود. در فیلم حرف تازه ای زده نمی شود اما همین که بعد از اینهمه سال فیلمساز به چنین موضوعی می پردازد و از طیف های مختلف در فیلم سود می برد یک خرق عادت است. فیلم به لحن روایی خودش نمی رسد و البته انتظار هم نداریم که برسد چون اساسش مستند آرشیوی است. ضمن اینکه مستند باید حسی در درون خود داشته باشد که مرا رها نکند و این فیلم با حس من چنین نمی کند؛ گرچه همانطور که گفتم فیلم خوبی است.

 

لینک تیزر مستند آقای نخست وزیر

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid