محل تبلیغ شما
کرونا در ایران، سیاسی، امنیتی و مهندسی شده؛دولت در بحران کرونا از دی ماه پنهان کاری کرد،نسل کشی ایرانیان در راه است!؟

تاریخ خبر: 1399/5/20

کرونا در ایران، سیاسی، امنیتی و مهندسی شده؛دولت در بحران کرونا از دی ماه پنهان کاری کرد،نسل کشی ایرانیان در راه است!؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

چکیده:
 

دکتر محمد رضا محبوب فر، عضو کمیته ملی کرونای کشور، عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران، اپیدمیولوژیست و جامعه شناس:

کرونا در ایران، سیاسی، امنیتی و مهندسی شده است.

آمارها به دلایل سیاسی مخفی می‌شود
نسل کشی ایرانیان در راه است!؟
دولت به خاطر ناتوانی در اداره کشور حاضر به اجرای قرنطینه نیست
دولت در بحران کرونا از دی ماه پنهان کاری کرد
دولت سرگردان بین نان و جان


در همین راستا محمدرضا محبوب‌فر، گفت: دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی‌ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهانکاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند. متاسفانه از همان ابتدا یک اطلاع‌رسانی شفاف برای جامعه صورت نگرفت. قطعا از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون این آمار مهندسی شده است. در هر صورت این آمار بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به جامعه تزریق می‌شود. به عقیده بنده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است.

 با توجه به مفاد پروتکل‌ها و از طرف دیگر ملاحظات سیاسی و امنیتی قطعا آمار به صورت مهندسی‌شده به جامعه تزریق می‌شود.  خوش‌خیال به کاهش آمار فوتی‌ها نشوید

واکاوی نوسانات آمار جان‌باختگان كرونا در روزهای اخیر در گفت و گو با محمدرضا محبوب‌فر

 

به آمار دولتی اعتمادی نیست

مهدیه بهارمست- بیش از شش ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد. در طول این مدت مدام آمار دچار نوسانات است. هنگامی که آمار فوتی‌های بر اثر کرونا به بیش از ۲۰ نفر می‌رسد دولت محدودیت‌های جزئی را اعمال می‌کند و به محض کم شدن آمار مرگ و میر مجددا بازگشایی‌ها شروع می‌شود. به طریقی این روزها دولت سیاست یک بام و دو هوا را اجرا می‌کند، زیرا از طرفی نگران چرخه معیوب اقتصاد و از طرف دیگر تحت فشار از دست دادن نیروی انسانی کشور است. با این حال از ابتدا برخی معتقد بودند که آمار و ارقام‌های اعلامی از سوی وزارت بهداشت به هیچ عنوان واقعیت نداشته است. آمار فوتی‌ها پنج برابر واقعیت است. بر اساس شواهد و گزارش‌ها وضعیت شیوع کرونا در ایران اصلا خوب نیست. اگر تجمعات لغو نشود در آینده نه‌چندان دور با فاجعه عظیمی روبه‌رو خواهیم شد.
آمارها به دلایل سیاسی مخفی می‌شود
در همین راستا محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد مقابله با کرونا و اپیدمیولوژیست به «جهان‌صنعت» گفت: دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی‌ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهانکاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند. متاسفانه از همان ابتدا یک اطلاع‌رسانی شفاف برای جامعه صورت نگرفت. قطعا از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون این آمار مهندسی شده است. در هر صورت این آمار بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به جامعه تزریق می‌شود. به عقیده بنده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است.
وی در خصوص کاهش آمار فوتی‌ها در روزهای اخیر افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد از افراد جامعه، خودشان را مقید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، بهداشت فردی و حفظ فاصله فیزیکی می‌دانند. با توجه به جرم‌انگاری‌ها و مجازات‌هایی هم که درخصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بسیاری از سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و غیردولتی در نظر گرفته شده است، اگر افراد بدون ماسک به این ارگان‌ها مراجعه کنند از ارائه خدمات عمومی به آنها صرف نظر می‌شود. البته کارکنان دولتی و غیردولتی هم در نهادها و دستگاه‌های مختلف خودشان را مقید به حفظ پروتکل‌های می‌دانند. قبل از اینکه چنین وضعیتی را شاهد باشیم، به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها تعداد بیماران بدحالی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند، طبیعتا افزایش پیدا کرده بود. باید دانست بیماران بدحال شاخصی هستند برای افزایش تعداد جان‌باختگان در روزهای آتی و بنده به هیچ عنوان قصد ندارم شرایط کشور را عادی جلوه بدهم زیرا اصلا این‌گونه نیست. ولی با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور این روزها از تعداد بیماران بدحالی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند کاسته شده است. همچنین خوشبختانه تعدادی از استان‌ها هم از وضعیت قرمز و زرد خارج شده‌اند اما همچنان خطر وجود دارد و به عقیده بنده در آینده هم وجود خواهد شد. با توجه به مفاد پروتکل‌ها و از طرف دیگر ملاحظات سیاسی و امنیتی قطعا آمار به صورت مهندسی‌شده به جامعه تزریق می‌شود. اما در کل وضعیت نسبت به روزهای گذشته بهتر شده است.

 

خوش‌خیال به کاهش آمار فوتی‌ها نشوید
این عضو ستاد مقابله با کرونا درخصوص دورکاری نیمی از کارمندان و تاثیر آن بر بهتر شدن وضعیت این روزها گفت: وقتی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی صحبت می‌شود، صددرصد دورکاری نیمی از کارمندان در شهر‌ها و مراکز استان‌های قرمز در کم شدن آمار فوتی‌ها تاثیر بسزایی داشته است. اما متاسفانه روز گذشته که مصادف با عید غدیر خم بود در بسیاری از مساجد و حسینیه‌ها برای تحویل غذایی نذری در بین مردم برنامه‌ریزی شده بود. بسیاری از مردم از شهر‌های اصفهان، شیراز، قم و تهران برای بنده فیلم‌هایی در خصوص رعایت نکردن پروتکل‌ها بهداشتی فرستادند. در تمام مساجد مردم برای گرفتن نذری در صف‌های طویلی بدون رعایت فاصله فیزیکی و ماسک ایستاده بودند. از طرفی با توجه به اینکه در سه روز گذشته کنکور کارشناسی ارشد برگزار شد، بر اساس گزارش‌های مردمی متاسفانه ۳۰ درصد از پروتکل‌هایی که ادعا شده بود سخت اجرا می‌شود به دلیل ازدحام جمعیت داوطلبان و خانواده‌های آنها فراموش شده بود. افرادی هم که برای مدیریت این پروتکل‌ها در محل حضور داشتند به دلیل ازدحام بیش از اندازه مردم کنترل امور از دست ماموران خارج شده بود.
وی در آخر بیان کرد: برخلاف آنچه از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌شود که آزمایش‌های کرونا افزایش پیدا کرده، باید بگویم امروز آزمایش‌های کرونا، با عنایت به کمبود امکانات و تجهیزات، برای افراد بالاتر از ۶۰ سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و حساس انجام می‌شود و افراد عادی مثل کودکان، نوجوانان و جوانان اگر مشکوک به ابتلا باشند، باید به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کنند و حداقل هزینه آزمایش‌های آنها چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان است. براساس اطلاعات ما، بسیاری از آزمایشگاه‌ها روی انجام تست کرونا بازار سیاه درست کرده‌اند و تا رقم یک میلیون تومان هم از شهروندان دریافت می‌کنند. کشورهایی که توانستند بیماری را پشت سر بگذارند، دو کار را انجام دادند: اول اینکه جمعیت انسانی را غربالگری و افراد مشکوک را به صورت گسترده شناسایی کردند و سپس تست‌های کرونا به صورت وسیع و رایگان با حداقل هزینه انجام شد، اما امروز متاسفانه در ایران رویکردی حاکم است که اراده‌ای برای کنترل کرونا ندارد.

 

شیوع مجددا کرونا پس از ماه محرم
محبوب‌فر با تاکید بر رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم بیان کرد: هر فردی که مبتلا به کرونا باشد، اگر بدون حفاظت در مجامع عمومی حاضر شود، می‌تواند بیش از ۴۰۰ نفر را مبتلا کند و ناقل بیماری باشد؛ اما اگر همین فرد از ماسک استفاده کند و دهان و بینی خود را با ماسک بپوشاند و فاصله‌ای هم بین لبه ماسک و صورت وجود نداشته باشد و در واقع ماسک گشاد نباشد، می‌تواند تا ۷۰ درصد برای پیشگیری از ابتلا به بیماری موثر باشد اما متاسفانه می‌بینیم که به جای ماسک‌های فیلتردار پزشکی، عموما از ماسک‌هایی استفاده می‌شود که چندان کاربردی نیست مثل ماسک‌های پارچه‌ای یا الیاف و نانو. این ماسک‌ها حفاظت خود را دارد اما فقط ماسکی۷۰ درصد حفاظت‌کننده است که فیلتردار باشد؛ یعنی همین ماسک‌هایی که در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی به فروش می‌رسند؛ ماسک‌هایی بسیار سبک و مناسب که پزشکان هم در مراکز پزشکی از آن استفاده می‌کنند و اثرات حفاظتی دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر آمار کاهش نسبی داشته علی‌الخصوص آمار جان‌باختگان ولی کشور همچنان در وضعیت قرمز کرونا به سر می‌برد و نباید نسبت به عادی شدن شرایط اقدام کرد بلکه به عقیده بنده کلیه تجمعات تا اطلاع ثانوی لغو شود از جمله دورهمی‌های خانوادگی، مناسبت‌های مذهبی، عروسی و عزاداری. اگر ماه محرم به همین منوال پیش رویم مجددا شاهد افزایش آمار فوتی‌ها در شهریورماه خواهیم بود. نباید فراموش کرد کاهش آمار جان‌باختگان در روزهای اخیر موقتی است و اگر یک خوش‌خیالی کاذب برای دولت و مردم ایجاد شده حال اگر دوباره بی‌خیال رعایت پروتکل‌ها شوند مجددا آمار مبتلایان و فوتی‌ها افزایش پیدا می‌کند.
محبوب‌فر در ادامه تاکید کرد: وقتی رییس‌جمهور بدون توجه به نظر کارشناسان و متخصصان سلامت می‌گوید عزاداری‌های محرم می‌تواند به‌صورت باشکوه برگزار شود، بدین معناست که اختلاف‌نظرها میان اعضای ستاد ملی مقابله باغ کرونا و هیات دولت جدی است و باوجود آن‌که بخش زیادی از مردم خواهان لغو کنکورهای سراسری یا برگزاری مراسم عزاداری به صورت مجازی هستند، ظاهرا منافع عده‌ای به گونه‌ای است که به دولت فشار آورده‌اند که برخی محدودیت‌ها اعمال نشود. به‌هرحال این بیماری قصد فروکش کردن ندارد و درصورتی‌که یک قرنطینه شدید در کشور، با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی مجددا اعمال نشود، ممکن است با فرارسیدن شهریور و پس‌ازآن در آغاز پاییز، کشور شاهد موج بعدی بیماری باشد و تعداد فوتی‌ها خدای‌ناکرده چهاررقمی شود.

روزنامه جهان صنعت

 

دولت در بحران کرونا از دی ماه پنهان کاری کرد

دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان کاری کرد و بعد از ۲۲ بهمن و انتخابات تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند.
از ابتدای شیوع کرونا در کشور تا کنون آمار مهندسی شده است. آمار براساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به جامعه تزریق میشود.
به عقیده بنده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی ها) یک بیستم آمار حقیقی و واقعی است.
وقتی رییس جمهور بدون توجه به نظر کارشناسان  و متخصصان سلامت میگوید عزاداری های محرم میتواند به صورت باشکوه برگزار شود بدین معناست که اختلاف نظرها میان اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا و هیات دولت جدی است.

تعداد فوتی ها ممکن است چهار رقمی شود.
در ایران رویکردی حاکم است که اراده ای برای کنترل کرونا ندارد.

 


دولت سرگردان بین نان و جان

محمدرضا محبوب‌فر*
۳۲ میلیون نفر از جمعیت ۸۵ میلیون نفری ایران حاشیه‌نشین هستند و براساس پژوهش‌های اجتماعی، اکنون جمعیت حاشیه‌نشین تهران حدود ۱۱ میلیون نفر برآورد می‌شود. جمعیت حاشیه‌نشین کشور از اقشار فرودست هستند و اکنون درآمد این جمعیت زیر خط فقر مطلق قرار گرفته است.از طرفی، ابربحران کرونا در جهان سر باز کرده و سراسر دنیا را فراگرفته است. اما ابربحران کرونا با توجه به وضعیت سیاسی و اقتصادی امروز ایران و ذکر این نکته که طبقات فرودست در کشور با فقر شدید رو‌به‌رو هستند خبر از وقوع یک فاجعه بزرگ انسانی در داخل ایران می‌دهد و وضع به گونه‌ای رقم خواهد خورد که حتی این فاجعه انسانی در ایران به سایر کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیا و اروپا و سپس به سراسر جهان تسری پیدا خواهد کرد.
اما در این میان نهادها و ارگان‌های رسمی دولتی هم فاقد برنامه مشخص و کارآمدی هستند و حتی در شرایطی که هیچ نگاه واقع‌بینانه و راهبردی به موضوع کرونا و اقشار آسیب‌پذیر وجود ندارد، دولت جمهوری اسلامی ایران کرونا را تبدیل به معضلی امنیتی کرده است. با وجود چنین نگاه امنیتی به جامعه و بیماری کرونا، جامعه متشتت، فقدان نظام تولیدی، وجود انبوه مشاغل خرد و خدماتی، تراکم فقرا و مهاجران و حاشیه‌نشینان در سطح کشور بسان یک بمب اجتماعی است که می‌تواند هر لحظه منفجر و منجر به ناآرامی اجتماعی شود.
در حال حاضر بحران گسترش ویروس کرونا در کشور نیروی کار ایران، حاشیه‌نشینان، بیکاران، دستفروشان، زنان سرپرست خانوار و دیگر اقشار آسیب‌پذیر جامعه که پیش از کرونا و در سایه تحریم‌ها با بحران اقتصادی غیرقابل تصوری رو‌به‌رو بودند را سرگردان بین «جان و نان» کرده است. در این شرایط هم اولویت نخست دولت جمهوری اسلامی ایران و مجموعه نظام حفظ معیشت اقشار کم‌درآمد و حتی اقشار متوسطی است که اکنون به نقطه صفر رسیده‌اند و چیزی برای از دست دادن ندارند و تنها دغدغه زنده ماندن از طریق کسب نان و معیشت دارند.
در ادامه بهتر است به تبعات راهبرد کنونی جمهوری اسلامی ایران که اکنون شرایط حضور مردم در جامعه با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند را فراهم ساخته است پرداخت.
اکثریت مردمی که این روزها در مترو و اتوبوس و خیابان‌ها آن هم در سایه وعده‌های شیک و تخیلی مدیریت شهری و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی تردد می‌کنند در زمره اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند که در بین آنها مهاجران و حاشیه‌نشینان و کارگران فصلی و روزمزد غالب هستند. در شرایط ابربحران کرونا که حتی چشم‌انداز روشن اقتصادی برای کشور وجود ندارد و دولت در بین اتخاذ تصمیم در خصوص تعطیلی یا عدم تعطیلی کشور سردرگم است و به جهت کسری شدید بودجه ظاهرا از پرداخت هزینه‌های زندگی اقشار آسیب‌پذیر جامعه ناتوان است، اضطراب و نگرانی و نداشتن امید به آینده، جمعیت کشور را فرا گرفته است. این جمعیت با احتساب اقشار آسیب‌پذیر و اقشار متوسط بیش از ۶۰ میلیون نفر است. پیامد اضطراب و نگرانی و نداشتن امید به آینده هم بروز آسیب‌های روحی و روانی و سپس پیدایش آسیب‌های اجتماعی از نوع افسردگی، خشونت خانگی، خشونت خیابانی، خودکشی و… است. به عنوان نمونه اکنون آمار کودک‌آزاری دائمی در محیط خانواده و تعرض و خشونت به آینده‌سازان کشور تا پنج برابر افزایش نشان داده است.اما نکته مهم‌تر اینکه بین ابتلا به بیماری کرونا و عوارض روحی و روانی اجتماعی مانند اضطراب، نگرانی، افسردگی و مانند آن ارتباط مستقیم و معنی‌داری وجود دارد. همین عوارض روحی و روانی در کنار مشکلات تغذیه‌ای که اقشار آسیب‌پذیر جامعه و جمعیت بالغ بر ۶۰ میلیون نفری با آن رو‌به‌رو هستند، باعث ضعف سیستم ایمنی بدن و سهولت حمله ویروس کرونا و شعله‌ور شدن آن در بدن خواهد شد.
پس آیا دولتی که امروز از بین پارادوکس «نان و جان»، «نان» را انتخاب کرده است، واقف به تبعات این اقدام و تصمیم خود است؟ آیا مجموعه نظام می‌داند که در صورت تداوم سیاست‌های فعلی آمار مبتلایان در کشور به رقم غیرقابل باوری خواهد رسید که حتی کل دنیا را هم تحت تاثیر بیماری قرار خواهد داد؟ آیا بهتر نیست مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران برای مردمی که ریال به ریال آنها به عنوان مالیات کسر می‌شد مایحتاج روزانه فراهم کند و کشور را مانند کشورهای دیگر دنیا تعطیل کامل کند تا از این ابربحران فراگیر کاسته شود؟
آنچه مسلم است، تا امروز از تعداد بیماران در کشور کم نشده است و وقت آن است که دولت تمام ارگان‌های رسمی و غیر‌رسمی کشور را تعطیل کند و هزینه تمام مایحتاج و امور مردم در دوران محدودیت و قرنطینه را تقبل کند، حتی اگر به قیمت فروپاشی اقتصاد کشور تمام شود. دولت نباید فراموش کند در جنگ‌ها مردم جان خود را برای کشور از دست می‌دادند، حالا وقت آن رسیده که کشور جان خود را برای مردمش بدهد!
*
جامعه‌شناس سیاسی

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است