محل تبلیغ شما
بلوچستان چشم‌انتظار گردشگران نوروزی

تاریخ خبر: 1395/12/21

بلوچستان چشم‌انتظار گردشگران نوروزی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

بیشتر مردم وقتی با فردی با لباس بلوچی روبه‌رو می‌شوند به یاد فیلم‌ها و سریال‌های دهه 70 می‌افتند که از مردم خونگرم و زحمتکش بلوچستان چهره‌ای به دور از واقعیت تصویر می‌کرد. تصویری که همچنان در ناخودآگاه جمعی مردم ایران جای گرفته است. اما این روزها بسیاری از فعالان فرهنگی و گردشگری تلاش می‌کنند تا این کلیشه‌ها را بشکنند و از مردم دعوت می‌کنند تا با نزدیک شدن تعطیلات بلندمدت نوروز، سفری به یکی از جنوب‌شرقی‌ترین نقاط ایران داشته باشند و سری به بلوچستان دور از دسترس بزنند. حالا این روزها در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغ‌های زیادی درباره سفر به سیستان و بلوچستان به‌ویژه منطقه نیک‌شهر می‌شود. یکی از فعال‌ترین کاربران در این زمینه یک مرد عرصه سیاست است؛ محمد بلوچ‌زهی، بخشدار جوان بخش مرکزی نیک‌شهر که حقوق‌خوانده است و از فضای مجازی بهترین بهره را برای شناساندن سرزمین، مردم و فرهنگ منطقه بکر نیک‌شهر می‌برد. 
 

امسال در این منطقه هفت روستای گردشگری معرفی شده‌اند؛ غریب‌آباد، هیپتان، هیچان، توتان، ناگان، کوچینگ و داروکان که هر کدام جاذبه‌های تاریخی، گردشگری، زیست‌محیطی، فرهنگی و هنری ویژه خود را دارند. از محوطه تاریخی چهل‌دختران تا قلعه نیک‌شهر، از محوطه باستانی کشیگ تا آبشار آسمیان، از روستای گردشگری گرگان و منطقه گردشگری گوو تا روستای داوکان زیستگاه خرس سیاه بلوچی و روستاهای مخت و گوری مناطق باستانی و بکری در این منطقه هستند که به گفته این بخشدار جوان، تا پیش از این وقتی اسمی از گردشگری به میان می‌آمد برای مردم ملموس و شناخته‌شده نبود اما اکنون با توجه به صحبت‌هایی که در شبکه‌های مجازی در رابطه با گردشگری این استان گفته می‌شود، افزایش شمار گردشگران این استان رو به افزایش گذاشته است. 
 

براساس آمار سازمان میراث فرهنگی، استان سیستان و بلوچستان در سال 95 میزبان 600هزار نفر گردشگر بوده است اما به نظر می‌رسد با این حجم تبلیغ و تمایلی که در میان مردم برای سفر به این سرزمین ناشناخته دیده می‌شود، این منطقه با حجم قابل توجهی از گردشگران نوروزی روبه‌رو خواهد شد اما آیا این استان ظرفیت و زیرساخت‌های لازم برای این حجم از مسافران را دارد؟ مسئولان شهرستان نیک‌شهر به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین مقاصد نوروزی در شبکه‌های اجتماعی، می‌گویند که امسال برای مسافران برنامه ویژه‌ای دارند.
 

محمد بلوچ‌زهی، بخشدار مرکزی نیک‌شهر درباره پیامدهای استقبال از سیستان و بلوچستان به «ابتکار» می‌گوید: برای نوروز 96 در هفت روستای هدف گردشگری مسافرکاشانه‌ با ساختار بومی سنتی آماده کرده‌ایم تا گردشگران را برای نوروز در آن اسکان دهیم و جدا از آن در شهر نیک‌شهر مسافرخانه‌ها و مدارس را برای اسکان ارزان تدارک دیده‌ایم. این مسافرکاشانه‌ها هم می‌تواند نمایشگاه دائمی برای نمایش آداب، سنن، صنایع دستی و تاریخ مردم بلوچ در دل روستاها باشد و هم محلی برای اسکان محدود مسافران. در کنار اینها، کپرهایی در هر روستا ترتیب داده شده تا جنبه آشنایی مسافران با فرهنگ و صنایع دستی منطقه را داشته باشند. او با اشاره به امکانات این مسافر کاشانه‌ها توضیح می‌دهد: بسته‌ای برای تورهای گردشگری در روستاهای هدف گردشگری آماده کرده‌ایم که شامل موسیقی، آداب و سنت‌ها و صنایع دستی است و برای مسافران نوروزی، نوروز بازاری در 2 کیلومتری شهرستان نیک‌شهر و در مجتمع هیپتان تدارک دیده‌ایم که به‌صورت مستقیم محصولات و صنایع دستی به گردشگران عرضه می‌شود و در کنار آن نمایشگاهی از آداب و سنن همراه با موسیقی محلی در این نوروز بازار به نمایش درخواهد آمد. در این زمینه دهیاران و شوراهای روستاها، راهنمایان تورها هستند و برای ارائه خدمات به گردشگران نوروزی آماده‌باش هستند و گردشگران را در هر روستایی که نیاز باشد، اسکان خواهند داد. به دهیاران و شوراها تاکید کرده‌ایم که امسال خانه‌های حریم روستایی را در صورت نیاز در اختیار گردشگران قرار دهند. 
 

این بخشدار با اشاره به محدودیت امکانات گردشگری در روستاهای سیستان و بلوچستان بیان می‌کند: برای اولین بار است که رویکرد یک دولت، گردشگری و افزایش درآمد حاصل از آن است . امکانات محدود است ولی در حد بضاعت، تمام تلاشمان را انجام داده‌ایم تا گردشگران با نبود امکانات روبه‌رو نشوند. به گفته بلوچ‌زهی، تقریبا 5 هزار مهما‌ن‌سرا و مدرسه در بخش مرکزی شهرستان نیک‌شهر برای اسکان گردشگران نوروزی آماده شده‌اند. او با بیان این‌که تورهای بسیاری با ما درباره آوردن گردشگر به این منطقه با ما تماس گرفته‌اند اما ظرفیت ما محدود است گفت با این حال تلاش می‌کنیم که تا حد امکان امکانات را برای آنها فراهم کنیم.
 

اگر چه هزینه تورهای گردشگری به منطقه بلوچستان رقمی حدود 900 تا دو میلیون تومان است، اما بلوچ‌زهی درباره هزینه سفر به استان سیستان و بلوچستان در ایام نوروز می‌گوید: تمام تلاش‌مان این است که نسبت به تورهای سراسر کشور ارزان‌ترین و با کیفیت‌ترین خدمات را به تورها ارائه کنیم، بنابراین هزینه سفر به این استان برای هر نفر از طریق تورهای گردشگری 700 هزار تومان اعلام شده است. در واقع ما با هیچ توری قرارداد نبسته‌ایم ولی تورها پیشنهادهای خود را اعلام کرده‌اند و پس از بررسی و با در نظر گرفتن میزان امکانات در نهایت تصمیم‌ گرفته‌ می‌شود کدام یک از این تورها برای ورود پذیرفته‌ خواهند شد. 
 

 با این حال ورود گردشگر همزمان که باعث رونق کسب‌وکارهای منطقه و محلی می‌شود اما این ورود همراه با خسارت‌ها و آسیب‌های محیط زیستی، میراثی و فرهنگی خواهد شد. او درباره تمهیدات محیط ‌زیستی برای ورود گردشگران به این استان گفت: طی سال‌های قبل برنامه‌های محیط ‌زیستی در دستور کار دهیاران و شوراها قرار گرفته است. به آن‌ها ماموریت داده شده تا با استخدام نیرو نظافت تفرجگاه‌های نوروزی رعایت شود. همچنین در مناطق هدف گردشگری کیسه زباله توزیع خواهد شد.
 

او با اشاره به کمبود امکانات در زمینه امحای زباله‌ها توضیح می‌دهد: متاسفانه در کل استان سیستان و بلوچستان زباله‌ها به‌صورت سنتی دفن می‌شود و حتی بیمارستان‌ها زباله‌سوز ندارد. البته تلاش می‌کنیم تا زباله‌ها را تفکیک کنیم و آن‌هایی که قابل سوزاندن است، بسوزانیم و آن‌هایی که بازیافت می‌شوند، به محیط بازگردانیم. در این هفته جلسه‌ای با محیط زیست داریم که ماموریت در این حوزه را به آنها بسپاریم و در مناطق هدف گردشگری فعال باشند. به گفته بلوچ‌زهی، این مساله درباره تخریب میراث فرهنگی و محیط زیست هم در این منطقه گریبان‌گیر ماست؛ متاسفانه در حوزه محیط ‌زیست و میراث با کمبود نیروی انسانی متخصص و ماهر مواجه هستیم و به طور مثال در حوزه میراث فرهنگی نیک‌شهر سه یا چهار کارمند بیشتر نداریم با این حال در حد توانمان نیروها را در نوروز فعال خواهیم کرد تا توضیح‌های لازم را به گردشگران بدهند. همچنین بیلبوردهایی هم به منظور آگاهی‌رسانی به مردم و گردشگران در حال آماده‌سازی است که در اماکن تاریخی نصب خواهند شد. 
 

اما مهمترین مانع در مساله جذب گردشگر به استان سیستان و بلوچستان همان کلیشه‌های ذهنیتی و نگاه نگران از ناامنی در منطقه است. مساله‌ای که سبب شده تا در این سال‌ها گردشگران به سختی سیستان و بلوچستان را به عنوان مقصد خود در تعطیلات نوروز که از بهترین زمان‌ها برای سفر به این منطقه است، انتخاب کنند. اما بلوچ‌زهی معتقد است این نگاه اشتباه است و از نبود شناخت نسبت به این بخش از کشور ناشی می‌شود. او می‌گوید: تلاش می‌کنیم از فضای پلیسی، نیروی انتظامی و امنیتی جلوگیری کنیم. افرادی که شناخت لازم از این منطقه ندارند دچار چنین تصوری هستند. اینجا امنیت دست مردم است و مردم آن را تامین می‌کنند. اگر فردی تجربه یک‌بار سفر به سیستان و بلوچستان را داشته باشد، این ذهنیت در او از بین خواهد رفت و می‌فهمد که این تصورات واهی است. این شعارنیست و واقعیت است که از نظر امنیتی هیچ مشکلی نداریم و من درباره امنیت این منطقه به شما تضمین می‌دهم.

ابتکار

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid