محل تبلیغ شما
چه دلایلی پشت انتصاب جدید سخنگوی وزارت بهداشت وجود دارد؟

تاریخ خبر: 1399/3/21

چه دلایلی پشت انتصاب جدید سخنگوی وزارت بهداشت وجود دارد؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

چه دلایلی پشت انتصاب جدید سخنگوی وزارت بهداشت وجود دارد؟ نیمه پنهان عزل و نصب سخنگوی کرونا
برکناری پر ابهام آقای سخنگو

تغییر سخنگو در صدودهمین روز اعلام آمار کرونا
 
چهره‌ نیمه‌پنهان کیانوش جهانپور زیر ماسک در آخرین نشست خبری برای خداحافظی با اصحاب رسانه، در کنار سخنگوی جدید وزارتخانه بهداشت که بدون ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای اعلام آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا حضور یافته بود، بیش از پیش توجه افکار عمومی را به اتفاقات پسِ پشتِ تصمیم یکباره وزارت بهداشت و دلایل نیمه پنهان آن جلب کرد. تصمیمی مبنی بر عزل او از سمت سخنگویی وزارت بهداشت که از زمان اعلام رسمی شیوع بیماری کووید 19 در ایران به وی اعطا شد؛ اگرچه او پیش‌تر در سمت ریاست مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت قرار داشت و با حفظ سمت کار سخنگویی این وزارتخانه را برعهده گرفته بود.
اگرچه کیانوش جهانپور فردی بی‌حاشیه در طول حضورش در سمت سخنگویی وزارت بهداشت نبود اما تصمیم یکباره عزل او از سمت سخنگویی و خداحافظی‌اش از نشست‌های خبری ساعت یک بعدازظهر هر روزه با اصحاب رسانه و عدم اعلام دلایل عزل او از این سمت از سوی وزیر بهداشت و بسنده کردن وزیر به چند جمله درباره «اظهارنظر بدون هماهنگی سخنگو» در متن حکم سیماسادات لاری حاشیه‌های بسیاری برای وزارتخانه‌ بهداشت که متولی سلامت شهروندان ایرانی در برابر بیماری همه‌گیر کرونا است ایجاد کرد. در جست وجوی یافتن دلایل عزل کیانوش جهانپور چهره شناخته شده در مبارزه با بیماری کووید 19 در ایران تنها می‌توان به چند جمله‌ای از وزیر بهداشت در متن حکم سخنگوی جدید وزارتخانه رسید. آنجا که سعید نمکی، وزیر بهداشت گویا برای آنکه سخنگوی جدید سرنوشتی مشابه کیانوش جهانپور پیدا نکند، او را از هر گونه اظهارنظر بدون هماهنگی درباره بیماری کووید 19 برحذر می‌دارد و می‌گوید:‌ «از آنجا که هرگونه اظهارنظر سخنگو، دیدگاه رسمی دستگاه و وزیر مربوطه تلقی می‌شود لذا قبل از طرح موارد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ضروری است هماهنگی لازم با اینجانب به عمل آید.» همان خطایی که بارها کیانوش جهانپور در زمان حضورش در سمت سخنگو مرتکب شده بود. جر و بحث‌هایی درباره آمارهای کشور چین، به خطا رفتن کشورهای دیگر در مبارزه با کرونا و توئیت‌هایی که تکرار سخنان او در نشست خبری بود: «محافل آکادمیک دنیا بر اساس اطلاعات محققین چینی حداقل آنفلوآنزای تیپ‌A را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند، ولی یافته‌های بعدی خلاف این را نشان داد.» بحث‌های توئیتری که با واکنش سفیر چین، پا در میانی سخنگوی وزارت امور خارجه، عذرخواهی کیانوش جهانپور، خط و نشان کشیدن برخی چهره‌ها و نمایندگان اصولگرای مجلس برای برکناری کیانوش جهانپور و البته اظهارنظر کوبنده علی مطهری نماینده سابق مجلس در حمایت از سخنگوی وزارت بهداشت همراه بود. گرچه به نظر می‌رسید که ماجرای این جدل‌های توئیتری با پست آخر کیانوش جهانپور مبنی بر «حمایت‌های چین از ایران در طول دوران بحران کرونا فراموش ناشدنی است، بیگانگان ذوق‌زده نشوند.» به آخر خط رسیده است و از عصبانیت سفیر چین در ایران کاسته و آبی بر آتش لحن پر از کنایه او در توئیتر ریخته اما خبر برکناری او از سخنگویی وزارت بهداشت نشان داد که این پیش‌بینی آن‌قدرها هم درست نبوده است. گرچه مشخص نیست که ناراحتی سفیر چین دلیلی بر برکناری او سمت سخنگویی وزارت بهداشت در مبارزه با کرونا شده یا فشارهای چهره‌ها و شخصیت‌های داخلی مخالف او، با این حال اما دلایل دیگری هم برای عزل او وجود دارد.
«جدال‌ها بر سر تناقضات آماری مبتلایان و جان‌باختگان کووید 19 در ایران» شاید از جمله دلایل دیگری باشد که سبب تغییر و تحولات در بدنه وزارت بهداشت شده است. همان چالشی که از ابتدای شیوع بیماری کووید 19 در چین و احتمال ورود این بیماری به ایران، مقامات وزارت بهداشت با آن روبه‌رو بوده‌اند. چالشی که ابتدا با اعلام زمان دقیق ثبت اولین بیمار کروناویروس جدید در ایران و اظهارنظرهای مختلف مسئولان از کارکنان وزارت بهداشت گرفته تا نظامیان آغاز شد و به آمارهای متناقض مبتلایان و فوت‌شدگان به وسیله این بیماری از سوی وزارت بهداشت و نمایندگان مجلس در استان‌های مختلف تسریع یافت.
اگرچه کیانوش جهانپور در طول عمر چندماهه حضورش در سمت سخنگوی وزارت بهداشت همیشه از آمارهای رسمی این وزارتخانه دفاع کرده و حتی وارد چالش‌های لفظی با اعضای شورای شهر تهران بر سر تناقضات آماری بر سر تعداد جان‌باختگان کرونا در تهران شده و او را مجبور به واکنشی تند خطاب به اعضای شورای شهر تهران کرده است: «متخصصان شمارش صندوق آرای انتخابات ۸۸ در مورد مرگ کرونایی‌ها نظر ندهند! ما مسئول این نیستیم که آمار‌ها را به کسی اثبات کنیم»، اما شاید بتوان از جمله دلایل این تغییر و تحولات در بدنه وزارت بهداشت را در اظهارات روز شنبه رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با سعید نمکی یافت. اظهاراتی که نشان از تصمیماتی جدید در نحوه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دارد، تصمیاتی که بعد از حذف آمار تفکیکی استان‌ها از تعداد مبتلایان و جان‌باختگان کروناویروس جدید تا به امروز به برکناری کیانوش جهانپور از سمت سخنگوی وزارت بهداشت ختم شده و شاید با دنباله‌دار شدن ماجرای شیوع بیماری کووید 19 در ایران تحولات دیگری در انتظار وزارتخانه بهداشت باشد. تقریبا 6 روز پیش (روز جمعه، 16 خردادماه 99 ) بود که حسن روحانی در گفت‌وگو با سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن دریافت آخرین گزارش‌ها از اطلاع‌رسانی هدفمند درباره کرونا در چارچوب دستورات روزهای اخیر خود به وزیر بهداشت، گفت: «باید به جای ارائه هشدارهای یکسویه و فاقد آگاهی‌بخشی که صرفا در مردم ایجاد نگرانی و ناامنی روانی کند، با ارائه اطلاعات هدفمند و هوشمندانه، مردم را در مسیر سازگار کردن زندگی و کار با کرونا یاری کرد.»
این اولین بار نیست که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری سخنانی در رابطه با آماده‌سازی مردم برای زندگی مسالمت‌آمیز با کرونا بیان می‌کند. او از بعد از آغاز دوباره کسب‌وکارها و پایان‌دادن به تعطیلی‌هایی که اقتصاد کشور را فلج کرده‌ بود، همواره از بازگشت به زندگی عادی پیش از شیوع کرونا البته با حفظ فاصله‌گذاری هوشمندی که هیچ گاه در ایران اجرایی نشده، سخن گفته است. سخنانی که همیشه با اظهارات مقامات وزارت بهداشت در تناقض بوده است. اعلام «وضعیت سفید» و دستور شروع کسب و کار در برخی از شهرستان‌های ایران بنا به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا که در راس آن رئیس‌جمهوری حضور دارد، در حالی در ماه‌های گذشته از زبان رئیس‌جمهوری شنیده شده که برخی مقامات محلی اظهاراتی متفاوتی درباره وضعیت بیماری کرونا در استان‌ها داشته‌اند و مقامات وزارت بهداشت نیز همواره درباره بازگشایی‌ها و تاثیر آن‌ها در هفته‌های بعد و شروع موج دیگری از بیماری در ایران هشدار داده‌اند. با این حال، درخواست رئیس‌جمهوری از وزیر بهداشت برای ارائه آماری هدفمند که مردم را برای زندگی با کرونا آماده کند، حکایت از آن دارد که گویا تصمیمات و تغییرات جدیدی در راه است که با آمدن یک سخنگوی جدید برای وزارت بهداشت آغاز شده است. با این حال همچنان ابهامات بسیاری در خصوص برکناری کیانوش جهانپور از سمت سخنگویی وجود دارد، به خصوص که نمکی، وزیر بهداشت در حکم سیما سادات لاری، سخنگوی جدید این وزارتخانه تذکر داده است که «قبلاً هیچ‌کدام از همکاران به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب نشده‌اند و جناب آقای دکتر جهانپور به عنوان رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا از طرف روابط‌عمومی خبررسانی بیماری کرونا را به عهده داشته‌اند.» اگرچه تا لحظه تنظیم این گزارش اظهار نظری از سوی وزیر بهداشت یا سایر مسئولان این وزارتخانه درباره دلایل عزل کیانوش جهانپور بیان نشده اما دلیل این کار هر چه باشد پیامد این تصمیم‌گیری شبانه مشخص است. از این به بعد افکار عمومی منتظر اتفاقات تازه در نحوه اطلاع‌رسانی کرونا است و نتیجه این امر از دست رفتن اعتماد عمومی به متولیان سلامت کشور خواهد بود.
ابتکار

 

برکناری پر ابهام آقای سخنگو
 

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: انگار به صدا و تصویرش در رسانه ملی عادت کرده بودیم که حوالی ساعت 2 و نیم عصر برایمان اخبار مربوط به کرونا را بگوید و امید بدهد که شرایط رو به بهبود است؛ روز گذشته به یکباره خبر برکناری او منتشر شد، برکناری که هیچکس دلیلش را نمی داند! بلافاصله پس از آن هم جایگزین سخنگوی وزارت بهداشت معرفی شد وهیچ کس نفهمید کیانوش جهانپور چرا دیگر قرار نیست هر روز ساعت 2 و نیم بعد از ظهر در قاب تلویزیون اخبار کرونایی بگوید. تنها واکنش جهانپور به گمانه زنی‌ها در خصوص برکناری اش توئیتی همراه با عکس سردار دلها حاج قاسم سلیمانی بود، او در این توئیت نوشته بود:« یکی مرد جنگی به از صد هزار....» همین جمله کوتاه ابهام در خصوص برکناری جهانپور را بیش از پیش به رخ می کشد.

> پشت پرده استعفای جهانپور
جهانپور که طی 111 روز گذشته در رسانه ملی با عنوان سخنگوی وزارت بهداشت از او یاد می شد حال انگار جایگاه دیگری دارد چرا که «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیام انتصاب «سادات لاری» به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرده است که «تاکنون هیچکس به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب نشده و کیانوش جهانپور به عنوان رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا از طرف روابط عمومی خبررسانی بیماری کرونا را به عهده داشته است.» این در حالی است که در بخش دیگری از این پیام آمده است: «از آنجا که هر‌گونه اظهار نظر سخن گو دیدگاه رسمی دستگاه و وزیر مربوطه تلقی می‌شود لذا قبل از طرح موارد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ضروری است با من هماهنگی و ازهر گونه سیاسی کاری پرهیز کنید.» همین عبارت کوتاه نشان می دهد که مسائل پشت پرده ای در برکناری کیانوش جهانپور وجود دارد که هیچکس نمی خواهد درباره آن‌ها به میان بیاید.

> حواشی آقای سخنگوی پیشین
شاید بتوان گفت یکی از پر رنگ ترین حواشی جهانپور در سمت سخنگوی وزارت بهداشت به موضوع« شوخی تلخ چین با جهان» باز می گردد که واکنش‌های زیادی را هم به همراه داشت؛ فروردین ماه بود که او در نشست خبری خود دریافت اطلاعات اشتباه در مورد بیماری کرونا از کشور چین را یک شوخی تلخ خواند و این آغاز چالشی جدید برای دستگاه دیپلماسی کشور بود. جهانپور گفته بود:«  بسیاری در تمام جهان  فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنز است و مرگ و میر کمتری دارد و همه موارد مبتنی بر اطلاعاتی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد چون بسیاری از داده‌های چین در مورد ویروس کرونا نادرست بود.» دقایقی بعد از اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت، چانگ هوا سفیر چین در تهران، کیانوش جهانپور را ناآگاه از نشست‌های خبری دولت چین تلقی کرد و پیشنهاد کرد برای حصول نتیجه، اخبار را با دقت بیشتری بخواند. جهانپور نیز در پاسخ به سفیر چین، در صفحه توییتر خود نوشت: «وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران هم روزانه دو کنفرانس خبری نشست تخصصی و نشست سخنگو را هر روز با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار می‌کند که تقریبا کم نظیر است و برای سفرای محترم و اصحاب رسانه و همه کشورها به ویژه کشورهای دوست قابل استفاده خواهد بود.» اما نماینده دولت چین در ایران باز هم با ادبیاتی نادرست در پاسخ به جهانپور نوشت: «آقای عزیز، بنابراین امیدوارم که شما به حقایق و تلاش‌های بزرگ مردم چین احترام بگذارید.» با این حال اظهار نظرهای جهانپور به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد به طوریکه برخی از کاربران دلواپس شبکه‌های اجتماعی به حمایت از سفیر چین پرداخته و خواستار برکناری جهانپور شدند، او نیز خطاب به تمام کاربران دلواپس گفت: «ما تلاش می‌کردیم سیاست را به سلامت گره نزنیم. به هرحال ما نمی‌توانیم جلوی تعابیر و تفاسیر دیگران را بگیریم. اما تلاش می‌کنیم حوزه سلامت رنگ و بوی سیاسی نگیرد. البته به معنای این نیست که سیاست را نفهمیم. بلکه سعی می‌کنیم سیاست را وارد کار ویژه خود نکنیم. از دیروز و در پی اظهارنظر بنده این موضوع مطرح است؛ باید اصول دیپلماسی را مدنظر قرار دهیم، اینکه افراد به این نتیجه رسیدند که دیپلماسی اهمیت دارد باعث خوشحالی است.» لازم به ذکر است که حواشی پیرامون این موضوع به همین جا ختم نشد و تا مدت‌ها بازخورد‌های آن ادامه داشت.

اما این تنها حاشیه ی آقای سخنگو نبود،
در پی انتشار آمار جانباختگان کرونا برخی از اعضای شورای شهر آمار وزارت بهداشت را زیر سوال بردند؛ محمدجواد حق‌شناس، ناهید خداکرمی و چندین عضو شورای شهر تهران گفته بودند:
« روزانه در تهران بین ۷۰ تا صد نفر براثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند و به‌همین‌دلیل آمار رسمی وزارت بهداشت محل بحث است.» مشابه این سخنان را رئیس شورای شهر تهران در آخرین روز فروردین سال جاری هم اعلام کرد که آغازگر حاشیه‌های جدید شد.
محسن‌هاشمی در جلسه شورای شهر آمار رسمی وزارت بهداشت درباره شیوع کرونا را غیرواقعی خواند و گفت:« اعضای شورای شهر نگران‌اند که این آمار تصور عادی‌شدن شرایط را ایجاد کند و زمینه اتخاذ تصمیماتی درباره رفع محدودیت‌ها شود.» این سخنان رئیس شورای شهر با واکنش جهان‌پور همراه شد و او در گفت‌وگو با رکنا دراین‌باره گفت: «ما مسئول این نیستیم که آمارها را به کسی اثبات کنیم. در دوره انتخابات هم بعضی آمارها را قبول نداشتند. پیش‌تر درباره یکی از اعضای شورای شهر گفتیم ایشان متخصص تولد است، بهتر است درباره تخصص خود صحبت کند تا مرگ‌ومیر. ایشان در پاسخ ما گفتند: «ما آمار پاس کرده‌ایم». البته منظور من شمارش نیست. همه ما سوم ابتدایی شمارش را خوانده‌ایم. چهارم و پنجم ابتدایی نیز تمرین کردیم. نیاز نیست که دانشگاه رفته باشیم؛ ولی عرض کردم که دوستان در حوزه‌ای اظهارنظر کنند که تخصص آن را دارند. درباره علت فوت، هیچ‌کدام از این عزیزان تخصص ندارند. برای کنجکاوی خودم درباره تخصص این افراد جست‌وجو کردم و دیدم سابقه شمارش و آمار دارند و درباره انتخابات اظهارنظر داشتند!».
او در این گفت‌وگو که موج‌ انتقادها را نیز در پی داشته، گفته بود: «درباره همین تخصص شمارش آرای انتخاباتی هم، مثلا جایی گفته بودند ما آمار را قبول نداریم یا قبول داریم یا کم و زیاد است. دیگران را هم به واسطه همین حرف به اشتباه انداختند و خانه‌نشین کرده‌اند. باز هم تاکید می‌کنم، در این جمع کسی را ندیده‌ام که درباره علت فوت تخصصی داشته باشد؛ بنابراین پاسخی هم برای آن ندارم؛ چون این اظهارنظر از جنس علت فوت نیست... ؛ ولی من جز آمار انتخاباتی یا تولد چیز دیگری در این دوستان ندیدم.»
پس از این سخنان جهان‌پور، «محمد علیخانی»، عضو شورای شهر تهران، در توییتی با انتقاد از سخنگوی وزارت بهداشت نوشت: «جهانپوردر پی اعتراض اعضای شورای شهر تهران درباره آمار کرونا، آنها را همان مدعیان شمارش آرای ۸۸ نامیده‌است. عارضم‌ که پنهان‌کردن دم خروس در جایی که مضحکه ملت شده‌اید، به هر شیوه‌ای اگر ممکن باشد، با پله‌کردن انتخابات ۸۸ نه‌تنها ممکن نیست؛ بلکه مدت‌هاست از مد افتاده است». دراین‌باره برخی کاربران نزدیک به جریان محافظه‌کار هم در شبکه‌های اجتماعی به اظهارنظر پرداختند و توضیحات جدید سخنگوی وزارت بهداشت را تلاشی برای پاک‌کردن اثر سخنان خود درباره چین اعلام کردند.

> آیا سیاسی کاری‌ها دست از سروزارت بهداشت بر می دارد؟
وقتی به این حواشی توجه کنیم آن وقت است که متوجه خواهیم شد متن پیام انتصاب سادات لاری به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت، که از طرف سعید نمکی تنظیم و نوشته شده است، آن جا که به پرهیز از اظهار نظر‌های شخصی و سیاسی کاری اشاره دارد، چه مواردی را مد نظر قرار داده است. در هر صورت نگاهی گذرا به آن چه که طی 111 روز گذشته اتفاق افتاده، نشان می دهد برکناری جهانپور پشت پرده ای دارد که هیچکس حتی خود آقای سخنگوی پیشین هم نمی خواهد درباره آن صحبت کند و ترجیح می دهد با توئیتی پر ابهام ناگفته‌ها را خاک کند. حالا اما سخنگوی جدید هر روز بدون هیچ حاشیه و اظهار نظر شخصی تنها به بیان آمار روزانه خواهد پرداخت اما سوال اینجاست که آیا تحت این شرایط سیاسی کاری‌ها دست از سر وزارت بهداشت بر می دارد؟

 

تغییر سخنگو در صدودهمین روز اعلام آمار کرونا

با حکم وزیر بهداشت، ‌ سادات‌لاری جایگزین ‌ جهانپور شد تغییر سخنگو در صدودهمین روز اعلام آمار کرونا شرق: دیروز و درست در صدودهمین روز اعلام آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران، مرد علاقه‌مند به سیاست خارجه جای خود را به زنی دندان‌پزشک داد؛ حالا «سیما سادات‌لاری» با حفظ سمت معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، سخنگویی این وزارتخانه را هم برعهده دارد تا مسئولیت «کیانوش جهانپور» در این مجموعه سلامت و بهداشت ایران به ریاست روابط‌عمومی محدود شود. تغییر در سخنگویی یک وزارتخانه معمولا خبر مهمی محسوب نمی‌شود، اما با نگرانی عمومی درباره ویروس عالم‌گیر کرونا و همچنین حاشیه‌های برخی اظهارات جهانپور، این منصب وزارت بهداشت ایران جایگاهی خبرساز به خود گرفته‌ و بسیاری از مردم ایران اخبار آن را دنبال می‌کنند. علاوه‌براین در ایران معمولا مسئولان روابط‌عمومی سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف، نقش سخنگویی را هم برعهده دارند که همین موضوع این تغییر در وزارت بهداشت را حاشیه‌ساز می‌کند؛
جهانپور که بود و چه کرد و پس از او سادات‌لاری چه روندی را در پیش خواهد گرفت؟
 
پایان «سیاست‌کاری» یا پس‌لرزه «شوخی» با آمار چین؟

متن حکم وزیر بهداشت ایران در معرفی سخنگوی این وزارتخانه کمی غیرمعمول به نظر می‌آید و در آن از اصطلاحاتی استفاده شده که در چندماه گذشته بحث‌برانگیز شده بود؛ در متن حکم «سعید نمکی» خطاب به «سیما سادات‌لاری» آمده است: «با توجه به سوابق ارزنده اجرائی و حسن سلوک با دستگاه‌های اجرائی مرتبط با حفظ سمت و پست سازمانی، امور سخنگویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سرکار عالی محول می‌شود. امید است با امانتداری، دقت و پرهیز از هرگونه سیاسی‌کاری و تمرکز بر جنبه‌های فنی و تخصصی این وزارتخانه در انجام امور محوله مؤید باشید». عبارات «پرهیز از هرگونه سیاست‌کاری» و همچنین «تمرکز بر جنبه‌های فنی و تخصصی این وزارتخانه» اصطلاحات پرکاربرد منتقدان محافظه‌کار وزارت بهداشت و شخص سخنگو پس از اظهارت جهانپور درباره آمار چین بوده است و به نظر می‌آید هدف وزیر بهداشت از به‌کاربردن این عبارات، توجه به خواسته منتقدان و همچنین تلاش برای دوری سخنگوی جدید از حاشیه‌سازی است. متن حکم نمکی موارد دیگری هم در تأیید این موضوع دارد و در بخش پایانی آن آمده است: «از آنجا که هرگونه اظهارنظر سخنگو، دیدگاه رسمی دستگاه و وزیر مربوطه تلقی می‌شود لذا قبل از طرح موارد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ضروری است هم‌آهنگی لازم با اینجانب به عمل آید. لازم به ذکر است قبلا هیچ‌کدام از همکاران به‌عنوان سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب نشده‌اند و جناب آقای دکتر جهانپور به‌عنوان رئیس محترم مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا از طرف روابط‌عمومی خبررسانی بیماری کرونا را برعهده داشته‌اند که از زحمات صادقانه و برادرانه ایشان قدردانی می‌شود». وزیر بهداشت در حالی می‌نویسد که پیش از این وزارتخانه‌ سخنگویی نداشته که پایگاه اطلاع‌رسانی این وزارتخانه و دیگر خبرگزاری‌های رسمی کشور بارها از عبارت «سخنگوی وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا» برای معرفی جهانپور استفاده کرده‌اند.

  خواسته «هم‌آهنگی در شبکه‌های اجتماعی» از کجا نشان می‌گیرد؟
دستور وزیر بهداشت خطاب به سخنگوی تازه وزارتخانه خود مبنی‌بر «هم‌‌آهنگی لازم با اینجانب (وزیر) قبل از طرح موارد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی» اشاره شفافی به حاشیه‌های فعالیت مدیر روابط‌عمومی این وزارتخانه در شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص توییتر است. اولین چراغ جدی حاشیه‌های جهانپور در شبکه‌های اجتماعی در اواسط فروردین روشن شد؛ در روزی که همه منتظر بودند تا سخنگوی وزارت بهداشت آمار جدید را اعلام کند و با توصیه‌هایی درباره لزوم شستن دست صفحه تلویزیون را ترک کند، سخنگوی پیشین وزارت بهداشت جمله‌ای گفت که تا مدت‌ها خبرساز شد. او در آن روز از عملکرد دولت چین در انتشار آمار علمی درباره همه‌گیری ویروس کرونای جدید به‌شدت انتقاد کرد که با واکنش سفیر چین در ایران و حتی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم همراه شده است. جهانپور در آن جلسه مطبوعاتی با اشاره به بروز همه‌گیری در ووهان چین، آمار منتشرشده درباره مرگ‌ومیر این بیماری به وسیله مقام‌های چینی را «یک شوخی تلخ» عنوان کرد که با واکنش‌های فراوانی همراه شد. پس از این سخنان، «چانگ هوا»، سفیر چین در تهران، در توییتی به انگلیسی نوشت که «وزارت بهداشت چین هر روز کنفرانس خبری برگزار می‌کند. پیشنهاد می‌کنم که شما برای نتیجه‌گیری، اخبار آنها را به دقت بخوانید». واکنش‌ها البته به همین‌جا ختم نشد و «عباس موسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم بدون اشاره به این سخنان، بر لزوم قدردانی از اقدام‌های چین درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا تأکید کرد. انتقادات به سخنان مدیر روابط‌عمومی وزارت بهداشت درباره آمار چین، در روزهای بعد هم به‌شدت ادامه پیدا کرد و حتی انتقادات جهانپور از رئیس‌جمهوری آمریکا و بدتر از کرونا خواندن دونالد ترامپ هم نتوانست منتقدان را راضی کند. آنها مدعی بودند که سخنگوی وزارت بهداشت در حساس‌ترین شرایط منافع کشور را به درستی تشخیص نداده و باید دولت در این زمینه پاسخ‌گو باشد؛ خواسته‌ای که بالاخره محقق شد و جهانپور دست‌کم دیگر مسئولیت سخنگویی و اعلام آمار تازه ویروس کرونا در ایران را برعهده ندارد.

شرق

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است