محل تبلیغ شما
تسلیم کامل!؛12 ماده پمپئو

تاریخ خبر: 1397/3/1

تسلیم کامل!؛12 ماده پمپئو

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

تسلیم کامل!

پمپاژ ایران هراسی

سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا از زبان مایک پومپئو تشریح شد

12 خواسته واشنگتن از تهران برای لغو تحریم ها

 

روز گذشته وزیر خارجه تازه کار آمریکا در «اندیشکده هریتیج» حاضر شد تا از راهبرد این کشور در قبال ایران پس از خروج از توافق هسته‌ای رونمایی کند؛ راهبردی که خلاصه آن در دوکلمه قابل بیان است: «تسلیم کامل!» این خروجی 12 شرطی است که مایک پمپئو در نشست خبری عصر دیروز خود با لحنی توهین آمیز و گستاخانه علیه ایران به خصوص مقامات کشورمان نظیر دکتر روحانی و محمدجواد ظریف بیان کرد. اظهاراتی که بیش از پیش نشان دهنده پیروی سیاست های جدید دولت آمریکا از مواضع نخست وزیر رژیم صهیونیستی است. به گزارش بی.بی.سی و فارس، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دراولین سخنرانی خود در این جایگاه در دفاع از خروج واشنگتن از برجام گفت که این توافق جهان را در معرض تهدیدات گوناگون قرار داده بود.
تسلیم کامل یا شروط 12 گانه آمریکا در قبال وعده لغو تحریم ها!
توافق جدید مد نظر آمریکا که پمپئو آن را اعلام کرد، شامل درخواست ها و بندهای زیر است: ۱. ایران باید به آژانس گزارش کاملی از ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ارائه کند و از  غنی سازی اورانیوم  دست بکشد و برای  همیشه برنامه نظامی هسته ای خود را کنار بگذارد. ۲. ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و هرگز به دنبال بازفراوری پلوتونیوم نرود و تاسیسات آب سنگین خود را ببندد. ۳. ایران باید به بازرسان آژانس اجازه بازدید از همه سایت های خود در سراسر کشور را بدهد. ۴. ایران باید به برنامه موشک های بالستیک خود پایان دهد و پرتاب یا توسعه موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را متوقف کند. ۵. ایران باید شهروندان آمریکایی و همچنین شهروندان، متحدان و شرکای ما را که در ایران زندانی، مفقود یا در بازداشت هستند آزاد کند. ۶. ایران باید به حمایت از گروه های تروریستی خاورمیانه از جمله حزب ا... لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین پایان بدهد. ۷. ایران به حاکمیت عراق احترام بگذارد و به دولت این کشور اجازه خلع سلاح شبه نظامیان شیعه را بدهد. ۸. ایران همچنین باید به حمایت نظامی خود از حوثی ها پایان دهد و در زمینه یک راه حل صلح آمیز در یمن گام بردارد. ۹. ایران باید همه نیروهای تحت فرماندهی خود را از سوریه خارج کند. ۱۰. ایران باید به حمایت از طالبان و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان و منطقه پایان دهد. ۱۱. ایران باید به حمایت سپاه قدس از گروه های تروریستی و شرکای شبه نظامی خود پایان بدهد. ۱۲. ایران باید رفتارهای تهدید کننده علیه همسایگان خود را کاهش بدهد، چرا که بسیاری از آن ها متحدان آمریکا هستند. این مسئله شامل تهدیدات ایران برای نابودی اسرائیل و شلیک موشک به خاک عربستان و امارات متحده عربی نیز می‌شود. وی به تضمین وعده های آمریکا به ایران گفت اگر درباره دیپلماسی آمریکا شک دارید، به دیپلماسی و مذاکرات پیشروی آمریکا و کره شمالی نگاه کنید. پمپئو بدون اشاره به عهدشکنی های مکرر دولت جدید آمریکا همچنین وعده داد که در صورت توافق با ایران این موضوع می تواند به عنوان یک پیمان نامه در کنگره آمریکا تصویب شود که اجرای آن تضمین می شود.
تهدید پمپئو درباره وضع تحریم های مجدد علیه ایران
وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود که با عنوان «بعد از توافق: یک استراتژی تازه برای ایران» ایراد شد، همچنین بار دیگر ایران را به «دروغگویی» درباره برنامه هسته‌ای خود متهم کرد. پمپئو همچنین ایران را به سوءنیت در برجام متهم و بر اساس اسناد ارائه شده از سوی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی وزیر امور خارجه ایران را به دروغ‌گویی متهم کرد. پمپئو در این سخنرانی، مدعی شد که ایران از مزایای اقتصادی برجام برای پیش بردن مواضع خود در قبال منطقه استفاده کرد و برای مردم ایران کاری نکرد. وزیر خارجه آمریکا اتهام زنی‌های خود را فراتر از منطقه برد و مدعی شد که ایران در قلب اروپا به دنبال اقدامات تروریستی بوده است. وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور درصدد اعمال فشارهای حداکثری تحریمی علیه ایران است، تحریم‌هایی که به ادعای او شدید ترین تحریم ها خواهد بود. پمپئو گفت که آمریکا با همکاری متحدان این کشور مانع از «تسلط ایران در خاورمیانه» خواهد شد. وی سپس مدعی شد که آمریکا به حمایت خود از «حقوق بشر و مردم ایران» ادامه خواهد داد. پمپئو که پیش از این رئیس سازمان جاسوسی آمریکا بوده است، سپس به برخی اغتشاشات در ایران اشاره و از این اغتشاشات حمایت کرد. وی مدعی شد که «رفتارهای کنونی ایران با اراده و عزم آهنین آمریکا روبه رو خواهد شد». پمپئو همچنین به طور خاص از حسن روحانی و محمدجواد ظریف به عنوان «چهره‌های منتخب» مردم ایران هم انتقاد کرد و آن ها را هم به عنوان «بخشی از حکومت ایران» هدف حملات و توهین های شدید خود قرار داد. پمپئو بدون اشاره به اقدامات خصمانه این کشور علیه مردم ایران در طول سال های اخیر، در پاسخ به سوالی درباره چارچوب مد نظر آمریکا برای اعمال سیاست‌های تازه علیه ایران، گفت: در نهایت این مردم ایران هستند که برای حکومت ایران چارچوب زمانی می‌گذارند. آن ها هستند که باید رهبرانشان را انتخاب کنند. به گزارش مشرق، وی بدون اشاره به حمایت های آمریکا از اقدامات تروریستی در ایران و کشتار مردم بی گناه ایران، مدعی شد:‌ «ما از مردم ایران حمایت می کنیم و مردم با اعتراض‌های اخیر نشان دادند از حکومت‌شان ناراضی هستند. وزیر خارجه آمریکا همچنین در اظهارنظری عجیب علیه فرمانده نیروی قدس سپاه گفت که «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که ثروت‌اندوزی قاسم سلیمانی ادامه یابد و این اقدامات به خاورمیانه و بخش‌های مختلف جهان آسیب رسانده است».
تهدید آمریکا علیه اروپا
وی سپس با طفره رفتن از پاسخ به سوالی با موضوع «چگونه می توانید ایران را هدف قرار دهید؛ اما به اروپایی ها آسیب نزنید؟» نیز گفت: همه باید متوجه باشند که باید در این مسیر با ما همکاری کنند. تا ۱۵۰ روز آینده برای برگشتن تحریم ها تلاش می کنیم. وی همچنین با تهدید مستقیم اروپا گفت: آمریکا به تهدید خود مبنی بر مجازات شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت کنند، ادامه خواهد داد، گرچه این فعالیت‌ها تحت برجام مجاز شمرده شوند.
 
   خبر مرتبط
روحانی خطاب به  پمپئو :چه کاره ای که درباره ایران و جهان تصمیم بگیری؟
رئیس جمهور کشورمان شب گذشته در سخنانی به زیاده گویی های وزیر امور خارجه آمریکا واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنرانی پیش از افطار خود در جمع تعدادی از استادان و پزشکان گفت: امروز باید بیشتر به هم کمک کنیم امروز حکومتی در آمریکا سر کار آمده و آن ها ۱۵ سال به عقب برگشتند یک مرتبه برگشتند به دوران بوش پسر و حرف‌های سال ۲۰۰۳ را باز تکرار می‌کنند. وی افزود: دنیای امروز نمی‌پذیرد آمریکا برای جهان تصمیم بگیرد کشورها استقلال دارند البته با فشار کار خود را می‌کنند اما دنیا این منطق را نمی‌پذیرد. وی ادامه داد: آقایی که تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده الان به عنوان وزیر خارجه آمریکا معرفی شده و می‌خواهد تعیین تکلیف کند شما چه کاره هستی درباره ایران و جهان تصمیم بگیری؟ زمان این حرف‌ها گذشت مردم ما صدها بار این حرف‌ها را شنیدند و بی اعتنایی کردند.
 
   یادداشت(1)
نشانه های ناتوانی آمریکا در اجماع سازی علیه ایران
امیرحسین یزدان پناه-نطق دیروز مایک پمپئو  که با تهدیدهای گستاخانه علیه ایران همراه بود، دو نکته داشت که می تواند نشانه هایی از این مسئله باشد که دولت آمریکا فعلا در ساخت اجماع علیه جمهوری اسلامی ناتوان است.نکته اول این که او در سخنرانی خود نام برخی کشورها نظیر استرالیا، قطر، اردن، کره جنوبی و هند را برد و با لحنی که شبیه التماس بود  از این کشورها خواست به آمریکا بپیوندند. این مسئله نشان می دهد که آمریکا هنوز از این که بتواند این دسته از کشورها را علیه ایران متحد کند، ناتوان بوده است.نکته دوم این که او در بخشی از نطق خود گفت که «می‌دانم که متحدان ما در اروپا ممکن است برای حفظ توافق هسته‌ای قدیمی با تهران تلاش کنند. این تصمیم به خودشان بستگی دارد ولی اروپایی‌ها جایگاه ما را می‌دانند... ایالات متحده به تهدید خود مبنی بر مجازات شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت کنند، ادامه خواهد داد، گرچه این فعالیت‌ها تحت برجام مجاز شمرده شوند». این لحن تهدید آمیز علیه اروپا قابل تامل است؛ به خصوص وقتی سابقه همکاری های نزدیک  اروپا و آمریکا در سال های 2010 و 2011 (دوره اوباما) وجود دارد. برهه ای که در آن هیلاری کلینتون و باراک اوباما توانستند اروپایی ها را نیز در تحریم و فشار علیه ایران با خود همراه کنند. با این حال به نظر می رسد به رغم سیاست های غربی تروئیکای اروپا شامل فرانسه، آلمان و انگلیس که به صراحت راهبرد ترامپ علیه ایران را بارها تکرار و دنبال کرده اند اما واشنگتن دست کم در میان کشورهای مستقل‌تر اروپا نتوانسته است برای راهبردهای ضدایرانی خود متحدی پیدا کند و به تهدید مستقیم اروپایی ها روی آورده است. تهدیدهایی که باید دید آیا برای آمریکا متحد می سازد؟
 
   یادداشت (2)
سیاست «تازه» آمریکا درباره ایران؟
امید ادیب- وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی دیروز خود تلاش کرد سیاست به اصطلاح «تازه» آمریکا درباره ایران را تشریح کند. او در خط و نشانی که چندان لحنی از ادبیات یک دیپلمات نداشت، یک بسته به ملت ایران پیشنهاد داد؛ از نظر پمپئو، ایران باید برنامه هسته ای را کنار بگذارد، موشک های خود را نابود کند، از منطقه ای که جغرافیایش در آن است کنار برود (!)، اصلاحاتی در قانون اساسی خود انجام دهد، اقتصادش را بر مبنای اقتصاد جهانی تنظیم و زندانیان خود را آزاد کند و در ازای همه این موارد، آمریکا اجازه می دهد ایران در اقتصاد بین الملل ادغام شود! وزیر خارجه تازه کار آمریکا از تحریم های شدید آمریکا در آینده خبر داد و البته حواسش نبود که تهدید به تحریم هایی که به گفته او اقتصاد ایران را فلج می کند، با ادعای مردم دوستی آمریکا همخوانی ندارد. روح اصلی حرف های دیروز پمپئو، تقویت دوقطبی مردم و حاکمیت با تکیه بر مطالبات اجتماعی جوانان بود که به طور مشخص در این زمینه به اغتشاشات دی ماه سال گذشته اشاره و از آن حمایت کرد. امری که به نظر می رسد چندان تازگی نداشته و در چهل سال گذشته همواره وجود داشته است. آن چه پمپئو گفت تنها سایه ای لخت و عریان از راهبردهای چهار دهه گذشته در دشمنی با «مردم» ایران است که این بار به شکل غیردیپلماتیکی به صورت رسانه ها پاشیده شد. وزیر خارجه جدید آمریکا اگر برای مخاطبانش، حداقلی از عقل و ادراک قائل بود  می فهمید که سخنرانی اش در جمع کارشناسان سازمان سیا نیست و مردم ایران مستقیماً تناقض های سخنانش را می فهمند.
 
   یادداشت (3)
الگوی لیبی این بار برای ایران
مصطفی طاهری-مایک پمپئو که هنوز یک ماه از روی کار آمدنش در منصب وزارت امور خارجه آمریکا نگذشته است، دیروز 12 بند از توافق پیشنهادی با ایران را روی میز گذاشت. 12پیشنهاد وزیر امور خارجه آمریکا آن‌چنان عجیب به نظر می رسد که بعید است کمتر فرد ایرانی با خواندن آن ها موافق مذاکره با دولت ترامپ باشد. برای درک دقیق تر از بندهای پیشنهادی باید نگاهی به مناسبات آمریکا با دیگر کشورها در سال های اخیر داشته باشیم به خصوص آن که به تازگی جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ از اتخاذ «الگوی لیبی»در برابر کره شمالی سخن گفته بود. لیبی در سال 2001 مذاکرات خود با آمریکا را برای کنترل برنامه هسته ای آغاز کرد. آمریکا در فرایند این مذاکرات علاوه بر بحث هسته ای، اتهاماتی درباره برنامه نظامی، حقوق بشری از جمله «حادثه هوایی لاکربی» وارد کرد. قذافی این موضوعات را پذیرفت و مطالبات آمریکایی ها ازجمله انهدام و انتقال تجهیزات هسته ای، دسترسی کامل و نامحدود به بازرسان هسته ای و... را قبول کرد. مواضع آن دوره قذافی در برابر آمریکا منجر به عقد توافقاتی-بدون ثمره عملی- با این کشور شد اما در نهایت در سال 2011 این کشور هدف حمله نظامی آمریکا و انگلیس قرار گرفت و از آن زمان تاکنون درگیر جنگ های داخلی است. نمونه دیگر این دست توافق ها را آمریکا با صدام نیز داشت. از همه این ها نزدیک تر توافق هسته ای کشورمان درباره برجام به عنوان یک تجربه عینی در مقابل چشمان ما قرار دارد. عقل سلیم حکم می کند که «آزموده را آزمودن خطاست». باید به وزیر خارجه جدیدالورود ترامپ یادآور شد «سیاست هویج و چماق» در برابر ملت های دیگر در دوره ای که کشورش منزوی تر از همیشه است، دیگر جواب نمی دهد و باید این دام را بر مرغ دیگر بنهد!
 

خراسان

 

پمپاژ ایران هراسی

دیروز( دوشنبه) در نخستین روز از هفته کاری در ایالات متحده امریکا و در یک بنیاد محافظه کار آمریکایی، دوباره بحث ایران هراسی داغِ داغ بود!

وزیر خارجه جدید آمریکا که یک شخصیت امنیتی محسوب می شود تا یک دیپلمات صرف، روز دوشنبه راهبرد تازه واشنگتن در قبال تهران را به گوش جهانیان رساند.

مایک پمپئو ، طیف وسیعی از سیاست های دولت دونالد ترامپ در قبال ایران را مطرح کرد؛ از جمله تقاضا برای توافق جدید هسته‌ای، ادعای کمک های تسلیحاتی به یمن، ادعای ترور و حذف فیزیکی در اروپا!

معلوم نیست که پمپئو ادعاهای خود را بر اساس چه اسناد و مدارکی مطرح می کند اما هر چه هست، داستان پروژه تازه جان گرفته ایران هراسی وارد مراحل خطرناکی شده است. به عبارت دیگر، آمریکا تحت رهبری ترامپ سعی دارد حتی اگر شده بدون هیچ مدرکی، پروژه ایران هراسی را به سرعت پیش ببرد. خرج پروژه را هم کشورهای همسایه ایران احتمالا تقبل کرده‌اند. هر چقدر پمپئو دیپلمات نیست ، یک فرد امنیتی است چرا که پیشتر، رییس سازمان سیا بود و حالا وقتی از ادعاهایی چون فعالیت‌های تروریستی ایران در اروپا سخن به میان می آورد، قبول آن توسط افکار عمومی در غرب، آسان است چرا که پیش خود می‌گویند پمپئو رییس سازمان سیا بوده و از همه چیز با خبر است! این همان نقشه ای است که ترامپ به دنبال عملی کرده آن است. انتشار یک ادعای دروغ یا نادرست که آنقدر بزرگ است که قبول آن توسط شهروندان هر کشور از جهان، آسان می شود!

سخنرانی دیروز پمپئو با عنوان بعد از توافق؛ یک استراتژی تازه برای ایران در بنیاد هریتج واشنگتن و حدود دو هفته بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران (برجام) انجام شد.

پیش از آغاز سخنرانی وزیر خارجه آمریکا، سخنگوی این وزارت خانه در توییتی نوشت که پومپئو برنامه‌های آمریکا را درباره اقدامات خطرناک و بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران توضیح خواهد داد.

جنگ اقتصادی آمریکایی ها

تمام دیالوگ های مطرح شده توسط آمریکایی ها در چند ماهه اخیر، حکایت از یک بازی سنگین علیه ما دارد. آن‌ها به شدت شرایط کشورمان به‌خصوص مسائل مالی را آنالیز کرده اند و با طراحی نقشه هایی پیچیده و پازلی، سعی در انجام حملاتی شدید دارند. شاید به گفته عناصری چون جان بولتون، راهبرد واشگتن چیزی جز جنگ باشد اما دست کم در مقطع فعلی، آن‌ها یک جنگ اقتصادی مالی تمام عیار را علیه ایران راه انداخته اند.

جنگ اقتصادی فعلی توسط استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، رهبری و هدایت می شود و به نظر می رسد بدون حتی یک نگاه کوچه به مسائل هسته‌ای، راهبردهای بزرگ‌تر با شمول بیشتری را در دستور کار دارند. آن‌ها حتی به روزنه هایی چون امارات، قطر و چند کشور دیگر که دالان ورود ارز به ایران محسوب می‌شوند هم فکر کرده اند. مشکل آن‌ها به هیچ وجه هسته ای نیست و اگر این مساله هم وجود نداشت آن‌ها با تراشیدن بهانه دیگری، آنچه را در دستور کارداشتند، دنبال می کردند!

همین قدر که بدانیم منوچین ، پیشتر مدیر صندوق پوشش ریسک آمریکایی بوده و یهودی است، کافی است.او به شدت به لابی آیپک، ارادات دارد و گوش به فرمان دوستان رژیم صهیونیستی در آمریکاست. پدر او بانکدار و از شرکای گلدمن ساکس و موسس گالری منوچین در خیابان ۷۸م نیویورک بود.

درباره صحبت های پمپئو

وزیر امور خارجه آمریکا، در اولین سخنرانی مهم سیاست خارجی خود در واشنگتن برای اعلام استراتژی تازه آمریکا در قبال ایران مدعی شد که توافق هسته‌ای به دلیل نقایص مرگبارش جهان را به خطر انداخته است.او گفت آمریکا فشار بی‌سابقه مالی به ایران وارد خواهد کرد و هشدار داد که اگر ایران مسیرش را عوض نکند «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» علیه این کشور وضع خواهد شد.

او به زندانیان دوتابعیتی و خارجی در ایران اشاره کرد و گفت آمریکا تلاش می‌کند زندانیان آمریکایی را به خانه برگرداند.

پومپئو به طور خاص از حسن روحانی و محمدجواد ظریف به عنوان «چهره‌های منتخب» مردم ایران انتقاد کرد و آن‌ها را هم به عنوان بخشی از حکومت ایران هدف حملات شدید خود قرار داد.

برخی از شرایط مدنظر آمریکایی‌ها برای توافق جدید با ایران

وزیر امور خارجه آمریکا گفت هر توافق تازه‌ای با ایران باید دارای این شرایط باشد:

ایران باید همه جنبه‌های نظامی فعالیت‌های هسته‌ای قبلی‌اش را به آژانس اتمی اعلام کند.

ایران باید غنی‌سازی را به طور کامل قطع کند و هیچ‌وقت دنبال بازپردازی پلوتونیم نرود. این شامل بستن رآکتور آب سنگین هم هست.

ایران باید دسترسی بی‌قیدوشرط به بازرسان آژانس اتمی به همه پایگاه‌ها در همه نقاط کشور بدهد.

ایران باید توسعه برنامه موشکی بالستیک و پرتاب موشک‌هایی را که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای دارند ، متوقف کند.

وزیر خارجه آمریکا بدون توجه به 11 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام ادامه داد: باید مطمئن شویم که ایران به برنامه هسته ای‌اش دست نمی یابد. ایران باید تمام جزيیات پیشین خود (PMD) را به آژانس ارائه کند. ایران باید دسترسی بدون قید وشرط به تمام مراکز مورد درخواست آژانس را فراهم نماید. دیگر اینکه ایران باید برنامه موشک های بالستیک خود را خاتمه دهد؛ همچنین، ایران باید شهروندان زندانی ما را آزاد کند. از ایران می خواهیم تا حمایت از شیعیان در عراق و حوثی ها دریمن را پایان دهد. ایران باید نیروی‌های خود را از سوریه نیز خارج کند. ایران باید به حمایت از طالبان و القاعده خاتمه دهد. از تهران می‌خواهیم تا از تهدید شرکای منطقه ای ما مانند تهدید به نابودی اسراييل و شلیک موشک علیه عربستان اجتناب کند! این ها شرایط اولیه ما هستند.وی در سخنانی که نشان از انزوای بین المللی واشنگتن است؛ خاطر نشان کرد: می دانم که اروپايی‌ها به دنبال حفظ برجام هستند. از سوی دیگر، ترامپ آماده است تا درباره همکاری تهران- واشنگتن رایزنی کند. ما خواستار توافقی با ایران هستیم که سود آن به مردم برسد نه تنها به حکومت ایران!

یک تحلیل ساده از تحریم ها

کریستیان فون زوست، رییس بخش تحقیقاتی صلح و امنیت در انستیتوی لایبنیتس برای تحقیقات منطقه‌ای (GIGA) در شهر هامبورگ آلمان، در مورد نتایج تحقیق در آمریکا با ۲۰۰ مورد تحریم‌ها به دویچه‌وله می‌گوید: آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که حدود یک‌سوم این تحریم‌ها به تغییر رفتار طرف مقابل منجر شده است. محققان بسیاری نیز درصد بسیار پایین‌تری را (حدود ۵ درصد) اعلام کرده‌اند.

برای کریستیان فون زوست، رییس بخش تحقیقاتی صلح و امنیت در انستیتوی لایبنیتس در تحقیقات منطقه‌ای (GIGA) در شهر هامبورگ آلمان، مشخص است که تاثیر تحریم‌ها در کشورهایی با ساختار دموکراتیک بسیار بیشتر از کشورهایی با ساختار غیردمکراتیک است.

او می‌گوید: در کشورهای دموکراتیک کانال‌های فراوانی وجود دارند که مردم از طریق آن‌ها نگرانی‌شان را بیان می‌کنند و به همین دلیل فشار به دولت برای تغییر رفتار خود افزایش می‌یابد.

دازه می‌گوید: اتحادیه اروپا تاکنون در زمینه سیاست خارجی و همچنین سیاست امنیتی خود تا این حد متحد نبوده است. اتحادیه اروپا می‌تواند از این فرصت استفاده کند و در اختلاف با آمریکا متحدان جدیدی بیابد.

 

قانون

 

سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا از زبان مایک پومپئو تشریح شد 12 خواسته واشنگتن از تهران برای لغو تحریم ها

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در جریان سخنرانی خود در بنیاد هریتج، با بیان اینکه برجام امنیت آمریکا را تضمین نمی‌کرد، اظهار کرد: اما دیگر اینچنین نخواهد بود. دیگر مسئولان ایران نمی‌توانند به واسطه برجام ثروت ایجاد کنند و سلاح بر بلندی‌های جولان فرود آورند. دیگر شاهد نفوذ ایران در منطقه نخواهیم بود.
وی با ادعای اینکه این توافق فقط دستیابی ایران را به سلاح‌های هسته‌ای به تعویق می‌انداخت، اظهار کرد: بر اساس مفاد غروب در این توافق، وقتی که مدت محدودیت ایران تمام می شد، ایران این امکان را داشت که به سمت تولید هسته‌ای برود و در منطقه مسابقه تسلیحاتی ایجاد کند.
به گزارش ایسنا، در حالی که برنامه هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد وی مدعی شد: پس از عملیات اطلاعاتی اسرائیل به این موضوع پی بردیم که ایران عملیات هسته‌ای خود را حتی پس از برجام نیز مخفی کرده بود. 
پومپئو ادعا کرد: سازوکارهای راستی‌آزمایی برجام بسیار ضعیف بود. ایران با ثروتی که از توافق هسته‌ای به دست آورد پول‌ها را به جنگ‌های نیابتی خود تزریق کرد و به حزب‌الله در سوریه کمک کرد تا مسلح شود. ایران در طول زمان برجام نفوذش را در منطقه گسترش داد.
وی با متهم کردن سردار قاسم سلیمانی به گرفتن پول از غرب مدعی شد که وی توانست اقدامات خود را به سرانجام برساند. این عواقب برجام برای خاورمیانه بود. از دیدگاه جان کری، برجام قرار بود به یک پایه استراتژیک برای مدیریت و صلح و امنیت خاورمیانه تبدیل شود اما آیا امروز شاهد این هستیم؟ امروز حزب‌الله از هر زمانی نفوذ خود را گسترده‌تر کرده است.
پومپئو در ادامه با ادعای اعزام نیروی نظامی ایرانی به سوریه، کمک تسلیحاتی و مالی به حوثی‌های یمن و کمک به طالبان در افغانستان، تهران را به دخالت در امور عراق متهم کرد و افزود: ایران هزاران جنجگو به سوریه اعزام کرده است. ایران در عراق حاکمیت ملی این کشور را تضعیف کرده است. در یمن به حوثی‌ها حمایت تسلیحاتی و مالی می‌کند تا به ریاض حمله کند و در افغانستان از طریق انتقال سلاح به طالبان کمک می‌کند.
وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سیاست‌های ایران‌هراسی غرب، سپاه قدس را به انجام عملیات تروریستی متهم کرد و گفت: امروز می‌بینیم که سپاه قدس به صورت مخفیانه در اروپا عملیات تروریستی انجام می‌دهد. در طول اجرای برجام، ایران چندین آمریکایی را به گروگان گرفت که در این ارتباط سیامک نمازی را می‌توان اشاره کرد و افراد دیگری.
پومپئو همچنین با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و القاعده تصریح کرد: ایران در طول اجرای برجام بزرگ‌ترین حامی تروریسم بود. ایران از رهبران القاعده برای انجام عملیات تروریستی حمایت کرد و اکنون تعدادی از رهبران ارشد القاعده در ایران سکونت دارند. وی در ادامه سیاست‌های آمریکا برای تفرقه‌افکنی میان ملت و نظام ایران، جنبش مقاومت حماس با شبکه تروریستی القاعده را در کنار هم قرار داد و گفت: ما از مردم ایران سوال می‌کنیم که آیا این چیزی است که شما می‌خواهید؟ آیا می‌خواهید کشور شما در کنار گروه‌هایی چون حماس و القاعده مشغول توطئه‌چینی و انجام عملیات تروریستی باشد؟ 
این دیپلمات ارشد آمریکایی با طرح اتهام‌هایی علیه روحانی و ظریف و با بیان اینکه در غرب به صورت اشتباه آنها را از افرادی مثل سلیمانی جدا می‌کنند، با توهین به انتخاب مردم ایران گفت: روحانی و ظریف را شما انتخاب کردید، آیا آنها مسئول از بین رفتن انسان‌ها و به وجود آوردن مشکلات اقتصادی برای شما نیستند؟
پومپئو با ادعای اینکه در ماه‌های گذشته سپاه پاسداران موشک‌هایی را به سمت بلندی‌های جولان شلیک کرد و متحد ما برای دفاع از خود اقداماتی را انجام داد گفت: ما از اقدامات اسرائیل برای دفاع از خودش حمایت می‌کنیم. این تصور که برجام به ثبات خاورمیانه کمک کرده است تصور و گمان اشتباهی بود. برجام جلوی بلندپروازی‌های ایران را نگرفته بلکه نقطه شروعی برای این بلندپروازی‌ها بود.
وی با طرح این سوال که اکنون راه پیش‌رو چیست، ادامه داد: ما در کنار متحدان خود تلاش خواهیم کرد تا جلوی این اقدامات را بگیریم، تا جلوی نفوذ ایران در منطقه را بگیریم، ما تلاش می‌کنیم که ایران هیچ راهی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نداشته باشد.
پومپئو ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام، ترامپ اهدافی را در ارتباط با ایران مشخص کرد که من وظیفه دارم در چند جبهه پیگیری کنم. از جمله اینکه فشار بی‌سابقه مالی به ایران وارد کنیم،‌ مسئولان ایران شک نداشته باشند که ما در این قضیه جدی هستیم و تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع می‌کنیم.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهار کرد: این تحریم‌ها بزرگ‌ترین تحریم‌هایی خواهد بود که در طول تاریخ اعمال شده، حکومت ایران سال‌هاست در خاورمیانه فعالیت می‌کند اما وقتی تحریم‌های ما مورد اجرا گذاشته شود مسئولان ایران تلاش می‌کنند اقتصاد خود را زنده نگه دارند، این گزینه روبروی آنها قرار خواهد گرفت که آیا اقتصاد خود را نجات خواهند داد یا دنبال نفوذ در منطقه خواهند بود.
در حالی که ترامپ به یک شخصیت کاسبکارانه مشهور است پومپئو با متهم کردن ایران به دنبال کردن برنامه هسته‌ای نظامی گفت: ‌ ترامپ اعلام کرد که آماده‌ایم مذاکره جدیدی با ایران انجام دهیم اما هر توافق جدیدی که تضمین کند که ایران دستش به سلاح هسته‌ای نرسد، ما اشتباه دولت‌های قبلی آمریکا را تکرار نمی‌کنیم، ‌این توافق را هم بازنگری نمی‌کنیم در حالیکه می‌دانیم فعالیت هسته‌ای ایران نمی‌تواند از بحث امنیت منطقه جدا شود، ایران باید به آژانس کاملا ابعاد نظامی و فعالیت هسته‌ای خود را توضیح دهد و بگوید که از این برنامه‌ها فاصله گرفته است. همچنین باید تاسیسات آب سنگین خودش را تعطیل کند.
پومپئو در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه خود گفت: ایران باید اجازه دسترسی بازرسان بین‌المللی به هر نقطه از این کشور را بدهد، ایران باید توسعه توان موشکی خود را متوقف کند. این کشور باید همه زندانیان آمریکایی را آزاد کند، از حمایت حماس و سازمان جهاد اسلامی فلسطین دست بردارد، از شبه نظامیان عراق، حوثی‌های یمن حمایت نکند و همه نیروهای خود در سوریه را خارج کند. ایران باید نیروهای سپاه قدس را از انجام اقدامات خصمانه در سرتاسر جهان منع کند. این کشور باید از تهدید اسرائیل دست بردارد و دست به حملات سایبری نزند. این فهرست طولانی است اما ما این کار را نکردیم بلکه رفتارهای ایران باعث طولانی شدن این فهرست شده است.
وی افزود: ما از همه متحدان خود می‌خواهیم که از ایران بخواهند تا به این اقدامات خود پایان دهد. ما آماده هستیم تا تمام تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه حکومت ایران لغو کنیم و روابطی کاملا دیپلماتیک با این کشور داشته باشیم و به پیوستن این کشور به اقتصاد جهانی کمک کنیم اما سیاست‌های ایران باید تغییر کند. ایران حق دارد از خود دفاع کند اما نمی‌تواند شهروندان دیگر کشورها را تهدید کند. ما به دنبال یک توافق بسیار فراگیر با ایران هستیم، توافقی که مورد حمایت رهبران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات کنگره واقع شود. ما از همه شرکای خود نه تنها متحدان اروپایی بلکه قطر، کره جنوبی، ژاپن و ... می‌خواهیم تا با ما علیه ایران همکاری کنند.
پومپئو در ادامه سخنان خود در این نشست که بنا به گفته برخی از تحلیلگران مهمترین سخنرانی وی پس از انتخاب وی به سمت وزیر خارجه این کشور است، با بیان اینکه ما این را می‌فهمیم که تحریم‌ها ممکن است مشکلات اقتصادی را ایجاد کند برای برخی از دوستان ما ممکن است همراه با مشکلاتی باشد، ادامه داد: ما تاکید داریم که باید فعالیت اقتصادی ایران شفاف باشد، ما تیم‌های متخصصی را اعزام خواهیم کرد و برای همکاران‌مان و با کسانی که با ایران کار اقتصادی می‌کنند توضیح خواهیم داد که آثار تحریمی چگونه خواهد بود.
پومپئو با بیان اینکه ما در ایالات متحده آمریکا با ماهیت حکومت ایران آشنا هستیم، ادعا کرد: من به مسئولان ایران آقایان خامنه‌ای، روحانی و دیگر مسئولان ایران می‌گویم که فعالیت‌های شما با عزم پولادین ما مواجه خواهد شد. خطاب به ملت ایران نیز می‌خواهم صحبت‌های ریئیس‌جمهوری در ماه اکتبر را تکرار کنم، مردم ایران بزرگ‌ترین قربانی حکومت جمهوری اسلامی ایران هستند. مردم ایران تاکنون هزینه‌های سنگینی را به خاطر افراط‌گری‌ مسئولان خود پرداخت کرده‌اند، مردم ایران می‌خواهند با دنیا و همسایگان خود تعامل و همکاری کنند. ما دل‌مان می‌خواهد که مردم ایران مانند گذشته به شکوفایی برسند و ایالات متحده آمریکا مفتخر به آن است که بتواند قدم‌هایی را در این راه بردارد.
وی در ادامه ادعاهای خود که ریشه از عصبانیت کاخ سفید از پیروزی‌های سردار سلیمانی در جبهه مقاومت دارد گفت: نباید اجازه بدهیم که قاسم سلیمانی ثروت بیشتری را به دست بیاورد. تلاش ما این است که ایران نتواند فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد. وی با بیان اینکه ما در ارتباط با پیشبرد این استراتژی برنامه جدول‌بندی مشخصی داریم، اظهار کرد: از ۵۵ روز دیگر تحریم‌ها اجرا می‌شود، ما کار زیادی در پیش‌رو داریم و در تمام سطوح دولت و وزارت خارجه در حال پیشبرد امور هستیم.

ابتکار

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 1
خراسان   undefined 1397/3/3 10:57:58

تجربه های برجام 6 شرط برای اروپا

حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز گذشته در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام، با اشاره به دشمنی مبنایی، عمیق و مستمر آمریکا با اصل نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران تأکید کردند: شکست آمریکا در ماجرای اخیر در صورت ادای وظایف مسئولان، قطعی و بدون تردید خواهد بود.رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار در سخنان مهمی در دو محورِ «رفتار صحیح در قبال آمریکا ، برجام و اروپا» و نیز «لوازم و ضرورت های حرکت راهگشای اقتصادی در داخل کشور»، چندین تجربه عبرت آموز در روابط ایران و غرب را یادآوری و تضمین‌های لازم اروپا برای ادامه یافتن برجام را تشریح کردند. رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود از ماه مبارک رمضان به عنوان فرصت خاص برای طراوت بخشیدن روح ایمان و معنویت یاد و خاطرنشان کردند: این فرصت برای همه مردم فراهم است اما این ماه برای نخبگان و مدیران کشور یک امتیاز مضاعف دارد تا با ارتباط بیش از پیش با خدا و تضرع و دعا، معنویت خود را جهت انجام رسالت سنگین مسئولیت، تقویت کنند.
جمهوری اسلامی مقطع فعلی را باتدبیر، پشت سر خواهد گذاشت
حضرت آیت ا... خامنه ای سپس وارد بحث اصلی خود شدند و با اشاره به مقاطع مختلف نظام جمهوری اسلامی و آزمون های مهم در هر یک از این مقاطع گفتند: جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته همه مقاطع و حوادث گوناگون آن‌ها را با قدرت و استقامت و با تدبیر پشت سر گذاشته و مقطع فعلی را نیز با قدرت و تدبیر، پشت سر خواهد گذاشت و مسیر پیشرفت خود را ادامه خواهد داد.ایشان افزودند: از ابتدای انقلاب اسلامی و در همه این مقاطع، رژیم آمریکا دشمن اصلی ملت ایران بوده و از همه ابزارها و ترفندهای سیاسی، اقتصادی امنیتی، نظامی و تبلیغاتی نیز استفاده کرده است اما در همه موارد هم شکست خورده است. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تکرار تعبیر «براندازی» در صحبت‌های مقامات آمریکا یی گفتند: این تعبیر، جدید نیست و مقامات آمریکایی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، آن را به کار می بردند. حتی همان رئیس جمهوری که می گفت به دنبال براندازی نیستم، به دنبال براندازی بود و نیت و اهداف او نیز مشخص شد.ایشان با تأکید بر این‌که بر اساس سنت الهی، در شکست دشمن هیچ تردیدی وجود ندارد، خاطرنشان کردند: سرنوشت رئیس جمهور کنونی آمریکا بهتر از سرنوشت اسلاف خود همچون بوش و ریگان نخواهد بود و همانند آن‌ها در تاریخ گم خواهد شد. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته براساس سنت الهی وظایفی هم بر عهده ما ست و اگر این وظایف را انجام ندهیم، نمی توان در خصوص رسیدن به نتایج مورد نظر، اطمینان داشت.
نمی توان با آمریکا تعامل کرد زیرا پایبند به تعهدات خود نیست
حضرت آیت ا... خامنه ای لازمه انجام وظایف و اتخاذ تصمیم صحیح در مقطع فعلی را بهره‌مندی از تجربه های گذشته دانستند و بر همین اساس به بیان شش تجربه و درس مهم در خصوص آمریکا پرداختند. ایشان در بیان تجربه اول گفتند: مجموعه برخوردهای آمریکا از ابتدای مذاکرات هسته ای تاکنون، این تجربه مهم را به دست می دهد که جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با آمریکا تعامل کند زیرا آمریکا پایبند به تعهدات خود نیست.
دولت قبل آمریکا هم برجام را نقض کرد
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: برخی نگویند که پایبند نبودن به تعهدات، مربوط به این رئیس جمهور و به این دولت آمریکا ست، خیر؛ دولت قبل هم که با ما مذاکره کرد، تقریباً به همین روش عمل کرد و آن‌ها نیز برجام را نقض و ایران را تحریم کردند.ایشان با اشاره به سخنان دیپلمات های کشور درباره نقض مکرر روح و جسم برجام از جانب آمریکا افزودند: با دولتی که معاهدات بین المللی را به راحتی و همانند آب خوردن، نقض می‌کند، نمی توان تعامل کرد. تجربه برجام، جواب آن کسانی است که بارها می گفتند چرا با آمریکا ، مذاکره و تعامل نمی کنید. بنابراین همه باید از این تجربه درس بیاموزند و بدانند که نمی توان با چنین دولتی تعامل و مذاکره کرد.
موضوعاتی همچون هسته‌ای و موشکی، مسئله اصلی نیستند
حضرت آیت ا... خامنه ای خاطرنشان کردند: تجربه بدعهدی آمریکا فقط مختص ایران نیست بلکه آمریکا حتی با افراد تسلیم و نوکر خود همچون محمدرضا پهلوی و حسنی مبارک نیز چنین رفتاری داشته و دارد. ایشان آشکار شدن عمق دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران را دومین تجربه برشمردند و گفتند: در مذاکرات سال های اخیر و بعد از برجام، کاملاً مشخص شد که موضوعاتی همچون هسته‌ای و موشکی، مسئله اصلی نیستند بلکه مخالفت و دشمنی عمیق آمریکا با اصل نظام اسلامی و ملت ایران به دلیل سربلندی این نظام در منطقه حساس و توسعه روحیه مقاومت و مخالفت بی ملاحظه با ظلم های آمریکا و بلند کردن پرچم اسلام است و آن‌ها می خواهند نظام اسلامی را از مؤلفه های قدرت و اقتدار خود تهی کنند.
انعطاف آمریکا را گستاخ تر می کند
ایشان به یک تجربه دیگر اشاره کردند و گفتند: هرگونه انعطاف در مقابل آمریکا، به دلیل مصلحت سنجی های موسمی نه تنها دشمنی او را کمتر نخواهد کرد بلکه این دشمن را گستاخ تر خواهد کرد. رهبر انقلاب اسلامی به انعطاف های دولت ایران در زمان بوش دوم اشاره و خاطرنشان کردند: در آن زمان به رغم این انعطاف ها، بوش، جمهوری اسلامی ایران را محور شرارت نامید.ایشان به تحریم های دولت آمریکا بعد از برجام نیز اشاره کردند و افزودند: در مقابل بسیاری از این تحریم ها اعتراض شد اما هیچ اقدام قوی انجام نگرفت و نتیجه این شد که رئیس جمهور آمریکا ، گستاخ تر و وقیحانه تر سخن می گوید.
رئیس جمهور پیشین ما که طرفدار نرمش با غرب بود، به دادگاه آلمان احضار شد
ایشان با تأکید بر این‌که راه جلوگیری از دشمنی آمریکا، انعطاف و کوتاه آمدن نیست، گفتند: این موضوع فقط مختص آمریکایی‌ها نیست، همه غربی‌ها عمدتاً همین‌گونه هستند و ما فراموش نمی‌کنیم دوره ای را که رئیس جمهور ما طرفدار نرمش با غرب بود اما همین رئیس جمهور بر اساس موضوعاتی بی اساس، از طرف آلمان به دادگاه احضار شد.
تجربه سال های 83 و 84 در مهر و موم تأسیسات هسته ای
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین چهارمین تجربه تأکید کردند: ایستادگی در مقابل غربی ها، امکان بسیار زیاد عقب نشاندن آن‌ها را به وجود می آورد. حضرت آیت ا... خامنه ای برای این تجربه به قضایای هسته ای در سال های ۸۳ و ۸۴ اشاره کردند و گفتند: در آن سال ها، برای آن‌که پرونده هسته ای ایران در آژانس عادی شود، پذیرفته شد که تأسیسات هسته ای تعطیل و مهر و موم شوند اما آن‌ها در مقابل نرمش ها و عقب نشینی های آن زمان، به هیئت ایرانی گفتند که باید تمام تأسیسات هسته ای ایران، جمع آوری و نابود شوند.ایشان افزودند: در آن زمان، آن‌ها حتی اجازه راه اندازی دو یا سه سانتریفیوژ را هم نمی دادند اما از زمانی که در مقابل زیاده خواهی های آن‌ها ایستادیم و مهر و موم ها را شکستیم و جوانان مؤمن و انقلابی ما غنی سازی 20 درصد را انجام دادند، غربی‌ها به التماس افتادند و ضمن قبول غنی سازی 3.5 درصد، با ادامه فعالیت پنج تا شش هزار سانتریفیوژ نیز موافقت کردند.
منشأ به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران، مذاکره نیست بلکه پیشرفت دانشمندان جوان ما و دست‌یابی به غنی سازی 20 درصد است
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: البته منشأ به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران، مذاکره نیست بلکه پیشرفت دانشمندان جوان ما و دست‌یابی به غنی سازی 20 درصد است وگرنه با مذاکره هیچ گاه حق ما را به رسمیت نمی شناختند. حضرت آیت ا... خامنه ای در جمع بندی این تجربه گفتند: باید در مقابل زیاده خواهی طرف مقابل، حرکت شجاعانه انجام داد.
بنای دعوا با اروپا را نداریم اما این 3 کشور اروپایی در حساس‌ترین مواقع، با آمریکا همراهی می کنند
ایشان، پنجمین تجربه درس آموز را، همراهی اروپا با آمریکا در مهم‌ترین موارد برشمردند و افزودند: ما بنای دعوا با اروپا را نداریم اما این سه کشور اروپایی نشان داده اند که در حساس‌ترین مواقع، با آمریکا همراهی می کنند.رهبر انقلاب اسلامی حرکت زشت وزیر امور خارجه فرانسه در مذاکرات هسته ای و تقسیم نقش پلیس بد و پلیس خوب با آمریکا و همچنین مانع تراشی دولت انگلیس در قبال حق خرید کیک زرد براساس برجام را نمونه هایی از همراهی اروپا با آمریکا برشمردند و تأکید کردند: اروپایی ها حرف هایی می زنند اما تاکنون ندیده ایم که به معنی واقعی کلمه در مقابل آمریکا ایستاده باشند.
گره زدن حل مسائل کشور به خصوص مسائل اقتصادی به خارج از کشور، یک خطای بزرگ است
حضرت آیت ا... خامنه ای در بیان ششمین تجربه مهم در قضایای برجام گفتند: در سال های اخیر، این درس گرفته شد که گره زدن حل مسائل کشور به خصوص مسائل اقتصادی به برجام و خارج از کشور، یک خطای بزرگ است. ایشان افزودند: هنگامی که ما مسائل اقتصادی و کسب و کار را به برجام گره می زنیم، نتیجه این می شود که صاحبان کار و سرمایه چند ماه منتظر امضا شدن یا نشدن برجام می مانند و بعد از آن هم منتظر اجرا شدن یا اجرا نشدن آن هستند و سپس نیز منتظر این‌که آیا آمریکا در برجام می‌ماند یا نمی ماند و در نهایت دستگاه فعال اقتصادی کشور همیشه معطل خارجی ها ست.
بی آبرو شدن آمریکا یا بروز اختلاف ظاهری میان آمریکا و اروپا واقعیت است اما ...
رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی مباحث مربوط به تجربه های برجام تأکید کردند: باید در قضایای بعدی مراقب بود تا این تجربه ها تکرار نشوند و از یک سوراخ، دو بار گزیده نشویم. رهبر انقلاب دل خوش کردن به مسائلی نظیر بی آبرو شدن آمریکا یا بروز اختلاف ظاهری میان آمریکا و اروپا در ماجرای اخیر را نافی استفاده از تجربیات خواندند و افزودند: این‌ها واقعیات است اما مگر ما برای این چیزها مذاکره کردیم که حالا به آن‌ها دلخوش کنیم.ایشان خاطرنشان کردند: هدف از مذاکرات هسته ای برداشته شدن تحریم ها بود که بسیاری از آن‌ها برداشته نشد، ضمن این‌که اخیراً تهدید می کنند تحریم ها را با وجود تأکید قطعنامه سازمان ملل باز می گردانند.
ایجاد دو قطبی بر سر برجام نباید صورت گیرد
رهبر انقلاب همچنین در نکته ای مهم و اساسی با پرهیز دادن «عناصر سیاسی، مدیریتی و مطبوعاتی» از سرزنش یکدیگر درباره برجام تأکید کردند: نقد صحیح، منصفانه و عاقلانه ایراد ندارد و مسئولان هم باید به آن‌ها توجه کنند اما اهانت، هتک حرمت، اتهام و ایجاد دو قطبی بر سر برجام نباید صورت گیرد و وحدت و همزبانی نباید نقض شود.
حضرت آیت ا... خامنه ای سپس به طرح یک سؤال اساسی پرداختند: نحوه صحیح مواجهه با برجام بعد از خروج آمریکا چیست؟ ایشان با بیان چند نکته در پاسخ به این سوال گفتند: نکته اول این است که باید مسائل را واقع بینانه ببینیم و بدون دلخوش کردن به احتمالات، آن‌ها را صریح و واقع بینانه با مردم در میان بگذاریم.
برخی تصور باطل ورود ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور را به مردم منتقل کردند
رهبر انقلاب در همین زمینه به تصور باطل ورود ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور پس از انعقاد برجام اشاره کردند و افزودند: متأسفانه برخی این تصور واهی را به مردم هم منتقل کردند.
اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان درست کرد
دومین نکته ای که رهبر انقلاب درباره «نحوه مواجهه صحیح با برجام در شرایط فعلی» بیان کردند این واقعیت بود که اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» نمی توان درست کرد. ایشان افزودند: برجام اروپایی البته مسئله ای است اما قرائن فراوان از جمله انصراف و تردید شرکت های بزرگ اروپایی و نیز سخنان مسئولان 3 کشور اروپایی نشان می دهد اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان به جلو برد.
اروپایی ها ثابت کنند قصد تکرار بدعهدی را ندارند
حضرت آیت ا... خامنه ای با اشاره به بدعهدی و بی صداقتی سه کشور اروپایی در اوایل دهه ۸۰ بر سر مسئله هسته ای افزودند: اروپایی ها باید ثابت کنند که این بار قصد تکرار آن بدعهدی را ندارند.رهبر انقلاب اعتراض نکردن سه کشور اروپایی به آمریکا در نقض مکرر روح و جسم برجام را مورد انتقاد قرار دادند و افزودند: اگر آن‌ها به آمریکا اعتراض می کردند ممکن بود کار به این‌جا نرسد، اروپایی ها باید این غفلت را جبران کنند.
اروپایی ها باید قطعنامه ای علیه آمریکا به شورای امنیت ببرند
حضرت آیت ا... خامنه ای خروج آمریکا از برجام را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل خواندند و افزودند: اروپایی ها باید قطعنامه ای علیه آمریکا به شورای امنیت ببرند و به این حرکت آمریکا اعتراض کنند.
سران ۳ کشور باید متعهد شوند که بحث موشک و حضور منطقه ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین شرایط لازم برای ادامه برجام با اروپایی ها تأکید کردند: سران سه کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد. حضرت آیت ا... خامنه ای مقابله صریح اروپایی ها با هرگونه تحریم آمریکا علیه ایران را از دیگر شرایط ضروری برشمردند و خاطرنشان کردند: همه بدانند جمهوری اسلامی از مؤلفه های قدرت خود از جمله دفاع از راه دور قطعاً دست نمی کشد.ایشان عمق راهبردی را از دیگر مؤلفه های اقتدار ایران خواندند و افزودند: حضور در منطقه و طرفداری ملت‌ها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ماست و هیچ دولت عاقلی از این مؤلفه های قدرت بخش صرف نظر نمی کند.
اروپا باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کند
حضرت آیت ا... خامنه ای همچنین اتحاد و اجتماع مردم زیر پرچم اسلام و افتخار نظام به شعارهای اسلامی را مایه قوام و استحکام کشور دانستند. رهبر انقلاب اسلامی در باب تضمین های لازم اروپایی ها برای ادامه برجام افزودند: اگر آمریکایی ها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند.
ایران با ۳ کشور اروپایی دعوا ندارد بلکه با توجه به سابقه اروپایی ها، ما به آن‌ها اعتماد نداریم
تضمین بانک های اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی از دیگر نکاتی بود که حضرت آیت ا... خامنه ای در همین زمینه بیان کردند. ایشان خاطرنشان کردند: ایران با سه کشور اروپایی دعوا ندارد بلکه با توجه به سابقه اروپایی ها، ما به آن‌ها اعتماد نداریم و به همین علت آن‌ها باید تضمین های واقعی بدهند.
مسئولان سازمان انرژی اتمی برای شروع احتمالی فعالیت های تعطیل شده هسته ای آماده باشند
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر اروپایی ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ایران برای آغاز فعالیت های تعطیل شده هسته ای محفوظ است. ایشان مسئولان سازمان انرژی اتمی را به آمادگی برای شروع احتمالی این‌گونه فعالیت ها فراخواندند و افزودند: الان غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز نمی کنیم ولی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیت های تعطیل شده به واسطه برجام از سرگرفته شود.
با همه تلاش ها وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد
بخش دوم سخنان رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام به مسائل داخلی اختصاص داشت. ایشان مسئله اول کشور را مسئله اقتصادی خواندند و افزودند: فعالیت های دولت باید با گسترش خدمات ادامه پیدا کند اما با همه تلاش ها وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد و بسیاری از مردم در فشار شدید گرانی و مشکلات هستند. حضرت آیت ا... خامنه ای حل مشکلات اقتصادی را در درجه اول در گرو اعتقاد قلبی مسئولان به چند مسئله دانستند و افزودند: باید عمیقاً باور کنیم که مشکلات اقتصادی با تکیه بر ظرفیت‌های فراوان داخل کشور قابل حل است و نسخه های غربی نه در زمینه اقتصاد و نه در عرصه های دیگر نظیر جمعیت، حلّال مسائل و دشواری های کشور نیستند.
سپردن کارها به خارجی ها فقط در حد اضطرار باشد
ایشان به مسئولان خاطرنشان کردند: سپردن کارها به خارجی ها با توجه به بدقولی های آن‌ها باید فقط در حد اضطرار باشد و فقط وقتی از امکانات داخلی مأیوس شدیم سراغ دیگران برویم. حضرت آیت ا... خامنه ای با اشاره به منابع و ذخایر طبیعی و معدنی، ظرفیت های سرزمینی، نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده، دسترسی به آب‌های بین المللی و دیگر نقاط قوت کشور تأکید کردند: کارشناسان معتقدند اگر ایران از این ظرفیت ها به درستی استفاده کند جزو اقتصادهای پیشرفته خواهد شد. ایشان افزودند: باید با توجه به این واقعیت ها برنامه ریزی و تدبیر کرد و به پیش رفت.
تصمیمات جلسه اخیر با مسئولان درباره مسائل اقتصادی پیگیری شود
رهبر انقلاب با اشاره به جلسه چند هفته پیش با مسئولان کشور درباره مسائل اقتصادی افزودند: تصمیمات آن جلسه باید با جدیت پیگیری شود.
ستاد مقابله با شرارت آمریکا در دولت تشکیل شود
حضرت آیت ا... خامنه ای با اشاره به این‌که آمریکایی ها وزارت خزانه داری خود را به اتاق جنگ علیه ایران تبدیل کرده اند افزودند: باید ستاد مقابله با این شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود و وزارت خارجه نیز به این مسئله کمک کند. رهبر انقلاب افزودند: اقتصاد مقاومتی علاج همه مشکلات کشور است و امروز با توجه به اقدامات دشمن، باید بخش هایی از اقتصاد مقاومتی در اولویت قرار گیرد.
اقتصاد دولتی جواب نمی دهد
حضرت آیت ا... خامنه ای، «اقتصاد مردمی» و ورود واقعی مردم به عرصه اقتصاد را کاملاً ضروری خواندند و افزودند: اقتصاد دولتی جواب نمی دهد و همان‌گونه که بارها گفته ام باید سیاست های اصل ۴۴ جدی گرفته شود و بخش خصوصی را وارد میدان کنیم. رهبر انقلاب فلسفه تشکیل صندوق توسعه ملی را کمک به بخش خصوصی برشمردند و خاطرنشان کردند: این صندوق کاملاً در اختیار دولت است اما منابع صندوق باید در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار گیرد و نباید صرف مصارف جاری شود.حضرت آیت ا... خامنه ای اقتصاد نفتی را از عیوب اساسی اقتصاد ایران خواندند و خاطرنشان کردند: ۲۰ سال پیش گفتیم باید به جایی برسیم که هر وقت اراده کردیم درِ چاه های نفت را ببندیم و این ممکن است.رهبر انقلاب افزودند: امروز ما اسیر نفت هستیم چرا که قیمت گذاری و خرید یا عدم خرید آن دست دیگران است این وضع باید تغییر کند و نفت به عنوان سرمایه ملی، واقعاً در اختیار ما باشد و وابستگی به آن را روز به روز کم کنیم. اهمیت دادن به اقتصاد دانش بنیان، توجه به جوانان کارآفرین در رسانه ها، تقویت تولید داخل، اهمیت فراوان به کالای ایرانی و خودداری مطلق همه دستگاه‌ها از خرید محصولات غیر ایرانی از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب مورد تأکید قرار دادند.
دیدید با برجام هم مشکل اقتصاد درست نشد
ایشان در نکته پایانی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: مسائل اقتصاد را نباید به برجام و امثال آن گره بزنیم، دیدید با برجام هم مشکل اقتصاد درست نشد بنابراین اقتصاد به عوامل دیگری نیاز دارد. حضرت آیت ا... خامنه‌ای در ادامه به سیاست خصمانه آمریکایی‌ها در القای بن‌بست و تزریق ناامیدی و ناتوانی در جامعه اشاره کردند و گفتند: ملت ایران امروز به استقلال، ایستادگی، آبروی بین‌المللی و نفوذ منطقه‌ای خود افتخار می‌کند اما دشمن به دنبال آن است که با شایعه، دروغ و برجسته‌سازی ضعف‌ها، این احساس افتخار را از ملت سلب کند و با شکست جلوه دادن پیروزی‌ها و پیشرفت‌ها، حرکت امیدوارانه را که حلال مشکلات کشور است، از بین ببرد.
توانایی غلبه بر همه مشکلات اقتصادی را خواهیم داشت
ایشان هدف جمهوری اسلامی را سربلند کردن اسلام وتحقق شریعت اسلامی در جامعه خواندند و در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: ما با شناخت ظرفیت‌ها و توجه به تجربه‌ها و از همه مهم‌تر با استمداد از خداوند متعال، بدون تردید توانایی غلبه بر همه مشکلات اقتصادی را خواهیم داشت.
لزوم ارزیابی عملکرد سازمان ملل
بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب اسلامی به ارزیابی عملکرد سازمان ملل و تأکید بر لزوم پیگیری چند پرونده مهم از جنایات حقوق بشری آمریکا اختصاص داشت. ایشان عملکرد سازمان ملل را نامناسب و تحت نفوذ آمریکا دانستند و گفتند: چندی قبل دبیرکل سازمان ملل یک روز پس از محکوم کردن جنایات سعودی‌ها علیه مردم یمن، حرف خود را پس گرفت. این نمونه‌ها نشان می‌دهد سازمان ملل تحت فشار آمریکا و قارون‌های منطقه خلیج فارس است.
جنایات حقوق بشری در آمریکا
رهبر انقلاب اسلامی در برشمردن جنایات و پرونده‌های حقوق بشری آمریکا به مواردی همچون «سوزاندن اعضای فرقه داودی‌ها در آمریکا در زمان کلینتون»، «نگهداری و شکنجه فجیع زندانیان در زندان های گوانتانامو، ابوغریب عراق و یک زندان آمریکایی در افغانستان»، «آزادی فروش سلاح در آمریکا به دلیل منافع کمپانی های اسلحه‌سازی»، «رفتار وحشیانه پلیس آمریکا با سیاه‌پوستان»، «نقش مؤثر آمریکا در ایجاد و حمایت از داعش»، «کمک به رژیم صهیونیستی در کشتار مردم از جمله در کشتار اخیر غزه» و «کمک و حمایت از سعودی‌ها در کشتار مردم یمن و سرکوب مردم بحرین» اشاره و تأکید کردند: سازمان ملل اگر سازمان ملل است و وابسته به رژیم آمریکا نیست باید این پرونده‌ها را به‌طور جدی پیگیری و کوتاهی‌های گذشته خود را جبران کند.حضرت آیت ا... خامنه‌ای در پایان، سخنان جمهوری اسلامی را در مسائل مختلف سخنانی متین، مستدل و قابل اثبات خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی در این سال ها روزبه روز قوی‌تر شده است و حرکت به سمت اقتدار بیشتر را در پرتو استحکام ساخت داخلی و رفتار صحیح مسئولان با مردم همچنان به پیش خواهد برد.