محل تبلیغ شما
معمای مرگ در میانکاله

تاریخ خبر: 1398/11/15

معمای مرگ در میانکاله

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است
 

معمای مرگ در میانکاله
ماجرای مرگ پرندگان در تالاب میانکاله 
انتقام در تالاب


معمای مرگ در میانکاله

صالحی- بیش از 10 روز از انتشار خبر مرگ پرندگان وحشی در تالاب میانکاله گذشته است اما هنوز کسی نمی‌داند چرا مهمانان میانکاله در تالاب تلف شدند. تلفات اگرچه نسبت به روزهای ابتدایی کاهش یافته است اما مرگ و میر پرندگان وحشی در این تالاب همچنان ادامه دارد. در روزهای ابتدایی، آمار پرندگان تلف شده از 800 پرنده شروع شد و حالا خبرها از مرگ بیش از 12 هزار پرنده وحشی از ۱۲ گونه  زمستان گذران در این تالاب بین‌المللی حکایت دارد. گفته می‌شود بیشترین تلفات مربوط به چنگر و فلامینگو بوده است. در ادامه سعی کرده ایم روند این تراژدی را به صورت روزانه با هم مرور کنیم.
 
3
بهمن: شروع تلفات   
تعداد لاشه: 300 پرنده
اولین بار خبر وجود لاشه پرندگان در میانکاله 3 بهمن توسط ایرنا منتشر شد. ماجرا از این قرار بوده که منابع محلی در تماس با ایرنا گفته‌اند که لاشه مرده پرندگان از دیروز در محدوده آبی و خشکی تالاب میانکاله مشاهده شده و هم اکنون گروه های دام پزشکی و محیط زیست استان سرگرم جمع آوری لاشه ها هستند.
4
بهمن: بیماری پرندگان   
تعداد لاشه: 500 پرنده
در روزهای ابتدایی، خبرگزاری های زیادی از جمله ایسنا خبر دادند که تلفات بسیار پرندگان در شبه جزیره میانکاله حاکی از وقوع بیماری درمیان آن ها بوده است. عملیات جمع آوری لاشه‌ها، دفن بهداشتی و نمونه گیری برای بررسی علت یا علل تلفات با همکاری اداره کل دام پزشکی استان در دست اقدام بوده است. گونه‌های تلف شده شامل چنگر معمولی، کشیم بزرگ، فلامینگو و اردک سرحنایی تا این تاریخ است.
5
بهمن: تکذیب آنفلوآنزای پرندگان 
تعداد لاشه: 800 پرنده
با شگاه خبرنگاران در 5 بهمن به نقل از مدیرکل دام پزشکی مازندران آلودگی پرندگان به آنفلوآنزای پرندگان و نیوکاسل را تکذیب کرد. او گفت با توجه به نتایج به دست آمده از آزمایش های مولکولی انجام شده روی پرندگان تلف شده در جزیره میانکاله، هر گونه آلودگی این پرندگان به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان رد می‌شود.
6
بهمن:احتمال کشتار عمدی توسط شکارچیان
تعداد لاشه: 2000 پرنده
به گزارش مهر، مدیران نهادهای مسئول در محیط زیست و دام پزشکی نیز اطمینان دادند که دلیل مرگ دسته جمعی در میانکاله آنفلوآنزا یا نیوکاسل نیست و خطر سرایت به پرندگان خانگی وجود ندارد. در همین روز حر منصوری عبدالملکی، دیده‌بان تالاب میانکاله به شهروند گفته است: «اواخر دهه ٧٠ اتفاقی مشابه در مازندران رخ داد، محیط ‌زیست صیدهای شکارچیان غیرمجاز را از آن‌ها گرفته بود و شکارچیان به تلافی آن، چند ١٠ لیتر سم آفت‌کش مرکبات را داخل تالاب ریختند که چند صد‌هزار پرنده و ماهی مردند و تالاب تا ماه‌ها بوی تعفن می‌داد.» این موضوع را در روزهای بعد اسماعیل کهرم، پرنده‌شناس و کارشناس محیط زیست در گفت‌وگو با فراز هم اعلام کرده است.
7
بهمن: رد پای یک باکتری  
تعداد لاشه: 3000 پرنده
خبرگزاری‌ پانا نوشت دام پزشک معتمد محیط‌ زیست مازندران علت تلفات مشکوک چند هزار پرنده مهاجر زمستان‌گذران را در تالاب بین‌المللی میانکاله مسمومیت غذایی اعلام کرده است. او گفته بود که منشاء این مسمومیت غذایی نوعی باکتری است که در پرندگان به ویژه از گونه‌های چنگر و فلامینگو که از جلبک‌ها و پلانگتون‌ها تغذیه می‌کنند، ایجاد می‌شود. در همان زمان گفته شد بیشترین تلفات پرندگان وحشی در تالاب میانکاله مربوط به چنگر معمولی و فلامینگوهاست.  در همین تاریخ خوردن گوشت پرندگان توسط همین دام پزشک ممنوع شد.
8
بهمن: تکذیب همه گمانه ها
تعداد لاشه: 6000 پرنده
حسینعلی کارنامی مدیرکل محیط زیست استان مازندران در گفت‌وگو با ایسنا، خبر منتشر شده مبنی بر اعلام علت مرگ و میر پرندگان آزاد در تالاب میانکاله و بهشهر را تایید نکرد و گفت: دام پزشک معتمد محیط زیست صرفا نظر شخصی خود را اعلام کرده و این خبر مورد تایید ما نیست. وی خاطرنشان کرد: مرجع رسمی اعلام این موضوع، سازمان دام پزشکی کشور است و چون سازمان دام پزشکی همچنان علت مرگ پرندگان را اعلام نکرده، هر خبری مبنی بر علت مرگ پرندگان مورد تایید نخواهد بود. سیدحسین رضوانی مدیرکل دام پزشکی استان مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: علت مرگ و میر پرندگان در دست بررسی است و هنوز از سوی سازمان دام پزشکی کشور نتیجه قطعی اعلام نشده است.
مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست هم در گفت و گویی با ایسنا اعلام کرد کلیه مجوزهای شکار پرنده در میانکاله و شرق استان مازندران باطل شده است.
9
بهمن:  سم بوتولیسم
تعداد لاشه: 8000 پرنده
با توجه به این که حدود شش روز از اتفاق تلف شدن پرندگان در جزیره میانکاله بهشهر می‌گذشت، به گزارش تسنیم مسئولان سازمان دام پزشکی کشور سم بوتولیسم را علت اولیه تلفات این حیوانات وحشی در زیست بوم بزرگ جهان اعلام کردند. در همین گزارش آمده است که علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دام پزشکی کشور نیز در حاشیه بازید از تالاب بین المللی میانکاله اظهار کرده: «این مسمومیت ناشی از دو میکروب «کلوستریدیوم» و «بوتولینیوم» است که بیماری بوتولیسم یا همان مسمومیت طبیعی را ایجاد می‌کند
10
بهمن: تردید درباره بوتولیسم  
تعداد لاشه: 10000 پرنده
مدیرکل دام پزشکی مازندران درباره تردید برخی کارشناسان آبزی‌پروری درخصوص اعلام بیماری بوتولیسم به عنوان علت مرگ پرندگان مهاجر زمستان گذران به ایسنا توضیح داده بود: «کارشناسان آبزی‌پروری به دلیل این که تلفات ماهی در تالاب میانکاله گزارش نشده، احتمال ابتلا به بوتولیسم را مورد تردید قرار دادند. بیماری بوتولیسم دارای چندین تیپ مختلف است و نوعی که در تالاب بین‌المللی میانکاله مشاهده شده، فقط تاثیرش بر پرندگان است و به همین دلیل پرندگان را دچار مسمومیت و سپس تلف کرد و تاثیری بر ماهیان نداشت ضمن این که احتمال انتقال به انسان نیز در این تیپ وجود ندارد
12
بهمن: وارد نشدن آب بالادست
تعداد لاشه: 11000 پرنده
عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست، در مراسم روز تالاب‌ها گفت وارد نشدن آب بالادست به تالاب میانکاله علت تلف شدن پرندگان است: «زمانی که آب بالادست وارد تالاب نشود، حادثه میانکاله اتفاق می‌افتد و شرایط هوازی به جریان بی‌هوازی تبدیل می‌شود و سم بوتولیسم تولید می‌کند. نخستین قربانیان این اتفاق حیات وحش هستند و کم‌کم به انسان هم می‌رسد.» مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران هم درباره گمانه‌زنی‌های مختلف در خصوص این آسیب زیست‌محیطی با اشاره به این مطلب که تنوع گونه‌‌ای مرگ و میر پرندگان بسیار زیاد است، به خبرگزاری آنا گفته است: «حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد جمعیت لاشه‌های جمع‌آوری شده مربوط به چنگر و پس از آن فلامینگوست. البته به‌صورت پراکنده کشیم‌، مرغابی‌سانان و حتی پرندگان گوشتخوار هم در میان لاشه‌ها یافت می‌شود
13
بهمن: بررسی چگونگی تولید بوتولیسم
تعداد لاشه: 12000 پرنده
مدیرکل دفتر مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که سازمان دام پزشکی به‌طور رسمی نتایج آزمایش‌های خود درباره علت مرگ پرندگان در میانکاله را اعلام کرده است، گفت: «سایر عواملی که درخصوص بحث تلف شدن پرندگان در میانکاله مطرح می‌شود پس از مدیریت بحران در منطقه بررسی خواهد شد همچنین مرگ تعداد زیادی پرنده بر اثر سم بوتولیسم موضوع نادری است که نیاز به بررسی‌های بیشتر درباره علت تولید آن دارد
14
بهمن: یک جای کار می لنگد   
تعداد لاشه: بیش از 12 هزار پرنده
علی کشمیری، فعال حقوق حیوانات به شهروند اعلام کرده است که در تلاش برای ارسال نمونه لاشه به مراکز مستقل بوده اما در حالی ‌که آزمایشگاه انجام این کار را قبول کرده بود، کنار کشیده است. به گفته او در حالی‌ که آزمایشگاه مرجع برای از بین بردن نمونه باید به مالک اطلاع می‌داد، آن ها لاشه را معدوم کردند و در واکنش به آوردن نمونه جدید گفتند دیگر این کار را انجام نمی‌دهیم. از نگاه کشمیری ترسی در این اتفاق مستتر است و «یک جای کار می‌لنگد».
و این قصه ادامه دارد!

خراسان

ماجرای مرگ پرندگان در تالاب میانکاله

ده روز از انتشار خبر مرگ پرندگان وحشی در تالاب میانکاله گذشته است، اما هنوز کسی نمی‌داند چرا میهمانان میانکاله در تالاب تلف شدند. تلفات گرچه از روزهای ابتدایی کاهش یافته است اما مرگ و میر پرندگان وحشی در این تالاب همچنان ادامه دارد
به گزارش «مردم سالاری آنلاین» در روزهای ابتدایی، آمار پرندگان تلف شده از 800 پرنده شروع شد و حالا خبرها حکایت از مرگ بیش از 10هزار بال پرنده وحشی از ۱۲ گونه از پرندگان زمستان گذران در این تالاب بین‌المللی دارد. گفته می‌شود بیشترین تلفات مربوط به چنگر و فلامینگو بوده است
دلیل مرگ پرندگان مهاجر چه بود؟
در روزهای ابتدایی خبر رسید که تلفات بسیاری از پرندگان در شبه جزیره میانکاله حاکی از وقوع بیماری در پرندگان بوده است، اما طولی نکشید که مدیرکل دامپزشکی مازندران این اخبار را تکذیب کرد. او گفت که با توجه به نتایج بدست آمده از آزمایشات مولکولی انجام شده بر روی پرندگان تلف شده در جزیره میانکاله، هر گونه آلودگی این پرندگان به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان رد می‌شود.
مدیران نهادهای مسئول در محیط زیست و دامپزشکی نیز ضمن دادن اطمینان که دلیل مرگ دسته جمعی در میانکاله آنفولانزا یا نیوکاسل نیست و خطر سرایت به پرندگان خانگی وجود ندارد، اعلام کردند که احتمالا دلیل تلف شدن پرندگان وحشی در میانکاله مسمومیت با سم بوتولیسم است و دلایل قطعی مسمومیت به انجام آزمایش‌های دقیق موکول شد.
یک روز بعد از حادثه خبرگزاری‌ها نوشتند که دامپزشک معتمد محیط‌زیست مازندران علت تلفات مشکوک چند هزار بال پرنده مهاجر زمستان‌گذران را در تالاب بین‌المللی میانکاله مسمومیت غذایی اعلام کرده است. او گفته بود که منشاء این مسمومیت غذایی نوعی باکتری است که در پرندگان بویژه از گونه‌های چنگر و فلامینگو که از جلبک‌ها و پلانگتون‌ها تغذیه می‌کنند، ایجاد می‌شود.
در همان زمان گفته شد که بیشترین تلفات پرندگان وحشی در تالاب میانکاله مربوط به چنگر معمولی و فلامینگوهاست. گویا منبع اصلی تغذیه این دوگونه به عنوان پرندگان کنار آبزی از جلبک‌ها و پلانگتون بوده است. همین دلیل کافی بود تا دلیل مرگ پرندگان مهاجر تا حدودی به قطعیت برسد.
اما سوال اینجاست دلیل آلودگی غذای پرنده‌ها چیست؟ یکی از احتمالاتی مطرح شده این بود که آب تالاب و غذای پرندگان بر اثر ورود فاضلاب خانگی یا حتی صنعتی آلوده شده و آلودگی بر جلبک‌ها و پلانگتون‌ها هم اثر گذاشته باشد و در نتیجه آن پرندگانی که از قسمت آلوده تغذیه کردند دچار مسمومیت شده‌اند. احتمالی که در روزهای بعد توسط رییس سازمان دامپزشکی کشور رد شد.
اما معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد که تالاب میانکاله، توسط فاضلاب‌های شهری، آلاینده‌‌های صنعتی و سموم کشاورزی آلوده می‌شود. او تاکید کرده بود که گزارش کامل آن به ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور ارائه شده و قرار است ظرف ۳ ماه آینده تکلیف آلاینده‌هایی که به تالاب میانکاله روانه می‌شوند، معلوم شود.
در روزهای ابتدایی احتمال ابتلاء پرندگان به بیماری بوتولیسم به عنوان یکی از مسمومیت‌های غذایی رد شده بود. اما چند روز  بعد مدیرکل دامپزشکی مازندران دلیل قطعی تلفات چندین هزار بالی پرندگان مهاجر زمستان گذران در تالاب بین المللی میانکاله ناشی از بیماری بوتولیسم عنوان کرد.  بوتولیسم نوعی بیماری برای پرندگان و آبزیان است که بر اثر دو میکروب «کلوستریدیوم» و «بوتولینیوم» ایجاد می‌شود و به آن مسمومیت طبیعی هم گفته می‌شود.
اما و اگرهای وجود سم بوتولیسم
در حالی بوتولیسم دلیل قطعی مرگ پرندگان اعلام شده است که موارد تردید در این مورد همچنان به چشم می‌خورد. یکی از دلایل تردید این است که تنها گونه‌های مشخصی از پرندگان بر اثر این بیماری تلف شدند در حالی که آبزیان بویژه ماه‌ها به عنوان قربانی اصلی این بیماری هیچ تلفاتی نداشته‌اند
از طرف دیگر با اضافه شدن گونه‌های دیگر پرندگان وحشی از جمله پرندگان شکاری مثل کاکایی به تلفات جدید، تردید نسبت به اعلام بوتولیسم به عنوان علت مرگ پرندگان افزایش یافته و نگرانی فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است.
تلفات در میانکاله همچنان ادامه دارد و در مورد دلیل این تلافات همچنان با اما و اگرها صحبت می‌شود. از یک سو بیماری بوتولیسم رد می‌‌شود اما در مقابل احتمال دیگری داده نمی‌شود. افرادی که از در مورد بوتولیسم تردید دارند نمی‌گویند آیا پای بیماری‌های فصلی مانند آنفلوانزا و نیوکاسل در میان است یا خیر؟ کسی نمی‌گوید آیا این بیماری زندگی مردم به ویژه مرغداری‌های خانگی تاثیر می‌گذار است یا خیر.
تکرار داستانی در 12 سال پیش
بررسی تاریخی مرگ پرندگان در تالاب میانکاله نشان می دهد  12 سال قبل نیز چنین فاجعه زیست محیطی در میانکاله اتفاق افتاده است اما مانند بسیاری از رخدادهای که در کشور ما رخ می‌دهد بدون هیچ بررسی به حال خود رها شده است. بعد از 12 سال این ماجرا بار دیگر تکرار شده است اما هیچ سابقه علمی برای بررسی ماجرا وجود ندارد. پرونده پیشین تلفات پرندگان وحشی در تالاب میانکاله پس از رد شدن ابتلا بیماری آنفلوانزا و نیوکاسل از سوی کارشناسان وقت دامپزشکی استان مازندران، تنها با طرح احتمال مسمومیت و بدون پیگیری علت مسمومیت بسته شده بود. دامپزشک معتمد مازندران گفته است که وضعیت مشابهی ۱۲ سال پیش نیز در میانکاله رخ داد و تلفات چندین هزار بالی پرندگان را موجب شد، ولی متاسفانه سابقه بررسی علمی در این زمینه وجود ندارد. این دامپزشک همچنین در مورد ابتلاء پرندگان به بیماری بوتولیسم به عنوان یکی از مسمومیت‌های غذایی که بیشتر منشاء آن از کنسروهای خانگی و به خصوص ماهی است و اخیرا توسط اداره دامپزشکی مازندران به عنوان عامل مرگ پرندگان اعلام شده می‌گوید: بررسی ما احتمال بروز این بیماری را تاکنون رد کرده است.
میانکاله کجاست؟
شبه جزیره میانکاله، شبه جزیره‌ای در منتهی‌الیهِ جنوبِ شرقیِ دریای مازندران، در دوازده کیلومتریِ شمالِ شهرِ بهشهر. مساحت آن بیش از شصت‌وهشت هزار هکتار و ارتفاعِ آن بینِ ۱۵ تا ۲۸متر کمتر از سطحِ دریای آزاد.  میانکاله از سال ۱۳۴۸ به عنوان «منطقه حفاظت‌شده» تعیین شد و هم‌اکنون با عناوین پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد. از دلایل اهمیت میانکاله این است که در تمام سواحل جنوبی دریای خزر هیچ منطقه‌ای جز آن وجود ندارد که محیط طبیعی آن در وضعیتی نسبتاً دست ‌نخورده باقی‌مانده باشد.
همیشه سلامتی این منطقه اهمیت بسیاری در حفظ سلامتی کل دریای خزر دارد. سلامتی نسبی میانکاله موجب شده تا تالاب‌ها و سواحل این منطقه علاوه بر پرندگان مهاجر، محل تخم‌گذاری و زیستگاه اصلی بسیاری از ماهیان دریای خزر نیز باشد، به ویژه کپور و کفال و ماهیان خاویاری. گفته می‌شود نزدیک به نیمی از خاویار ایران از آب‌های این منطقه صید می‌شود.
شبه جزیره و پناهگاه حیات وحش میانکاله مامن طیف وسیعی از پرندگان آبزی مهاجر و جوجه‌آور و حمایت شده از جمله فلامینگو، پلیکان سفید، پلیکان خاکستری، قوی کوچک، قوی گنگ، قوی فریادکش، اردک سر سفید، غاز پیشانی سفید کوچک، مرگوس بزرگ، سنقر تالابی، عقاب دریایی دم سفید و پرندگان خشکی زی همانند قرقاول خزری، دراج و زنبور خوار محسوب می‌گردد.
اما این روزها همه نگران میانکاله هستند. ده روز از شروع ماجرا گذشته است، هزاران پرنده مهاجر تلف شده اند و هر روز به تعداد آنها افزوده می‌شود. اخبار و احتمالات بسیاری به گوش می‌رسد. عده‌ای آنفلانزای فوق حاد پرندگان را رد می‌کنند، برخی با قاطعیت از سم بوتولیسم صحبت می‌کنند اما مدتی بعد عده‌ای با قاطعیت آن را رد می‌کنند. عده‌ای ابراز نگرانی می‌کنند اما حرفی از دلیل نگرانی خود نمی‌زنند. اما مردم ساکن در منطقه با بدن هیچ ابهام و شکی نگران هستند، نگران حیوانات خانگی خود، نگران احتمال سرایت بیماری به پرندگان خانگی و حتی انسان. بدون شک تا زمانی که علت اصلی ماجرا بدون اما و اگر مشخص نشود این تشویش و نگرانی ادامه خواهد داشت. کاش مانند 12 سال قبل موضوع با گذشت زمان از دستور کار خارج نشود...

مردم سالاری

انتقام در تالاب

کهرم در گفت و گو با «جهان صنعت»: پرندگان میانکاله قربانی خشم صیادان از مسوولان
همه چیز از پنجشنبه سوم بهمن‌ماه سال جاری شروع شد، زمانی که یک‌شبه تعدادلاشه پرندگان در تالاب میانکاله به ۵۰۰ بال رسید. دامپزشکان در ابتدا گفتند آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اما مدتی نگذشته بود که این نظریه ملغی شد و پشت بند آن معاون سازمان دامپزشکی کشور احتمال داد این پرنده‌ها با سم بوتولیسم مسموم شدند که این بیماری ناشی از ریشه فاسد شده درختان در آب راکد تالاب است. در صورتی که کارشناسان مستقل محیط‌زیست بر این عقیده‌اند که سم بوتولیسم امکان ندارد خود به خود در طبیعت به وجود آید یا حتی بشود آن را از سم‌فروشی‌ها خرید، با صراحت کامل نظریه سم بوتولیسم را رد کردند. حال بعد از گذشت دو هفته لاشه پرندگان در تالاب میانکاله به بیش از ۱۵ هزار بال رسیده و این بحران همچنان ادامه دارد، این در حالی است که پیش از این مسوولان از بازگشت روال عادی به تالاب میانکاله خبر داده بودند
.
حال اسماعیل کهرم بر این عقیده‌است که صیادان عمدا سم را برای انتقامجویی از مسوولان روانه تالاب میانکاله کرده‌اند و تا به امروز هم همگان از آن مطلع هستند اما چرا حقیقت را رسانه‌ای نمی‌کنند خود جای سوال دارد.
قطعا عمدی
اسماعیل کهرم پرنده‌شناس و کارشناس محیط‌زیست درباره عمدی بودن مرگ پرندگان تالاب میانکاله به «جهان‌صنعت» گفت: با یقین می‌گویم سم موجود در تالاب میانکاله که منجر به مرگ بیش از ۱۵ هزار بال شده عمدی است زیرا این عمل سابقه‌دار است. در تاریخ ۱۳۷۳ نیز یک محیط‌بان توریکی از صیادان را توقیف و اجازه صیادی آن را لغو کرد.
در ادامه صیادان هم برای تلافی در آن منطقه سم آفتکش مرکبات ریختند و تمام ماهی‌ها کشته شدند.
چنان بوی لاشه ماهی‌ها شدید بود که مجبور شدند با توری از هلی‌کوپتر اقدام به جمع‌آوری
لاشه‌هاکنند. سال ۸۳ نیز اتفاق مشابهی برای این تالاب افتاد.
وی افزود: باید دانست که هیچ فردی نمی‌تواند سم بوتولیسم، را از بازار یا مغازه‌ای بخرد حتی در طبیعت هم درست نمی‌شود. هنگامی که گوشت قرمز و ماهی ساردین زمان زیادی درکنسرو بماند و فاسد شود، سم بوتولیسم تولید می‌کند.
به همین راحتی هم در دریاچه ایجاد نمی‌شود. کارشناسان محیط‌زیست سواد علمی ندارند، امام حسین (ع) در روز عاشورا به کفار گفته بود: «ان لَم یَکُن لَکُم دینٌ و کُنتُم لاتَخافونَ المَعادَ فَکونوا اَحراراً فِی دُنیاکُم» یعنی اگر دین ندارید و از روز قیامت نمی‌ترسید لااقل در زندگی آزاده باشید، دامپزشکان و مسوولان محیط‌زیست اگر سواد ندارند حداقل راستگو باشند. بگویند که ما علل مرگ ۱۵ هزار بال را نمی‌دانیم. سم بوتولیسم تا به حال در نیزار و آب وجود نداشته است.
کهرم در ادامه گفت: سم بوتولیسم به هیچ عنوان خریدنی نیست، شما در هر سم‌فروشی که بروید و درخواست سم بوتولیسم کنید به شما می‌گوید یک بطری ماهی ساردین را بخرید و به مدت سه سال آن را باز نکنید و بعد از سه سال آن بطری باد می‌کند که آن باد، سم بوتولیسم است. اگر یک قطره از آن در یک استخر ریخته شود و سه هزار نفر از آن بخورند قطعا همگان می‌میرند.
وی در ادامه افزود: بین محیط‌بان‌ها، صیادان، کشاورزان، دامداران، گاومیش‌داران و شکارچیان بین دو دسته از اینها دلخوری به‌وجود آمده و تهدید کردند که به زودی انتقام می‌گیرند در راستای همین هم در آن تالاب سم ریختند.
کهرم گفت: چندی پیش بین شکارچیان و یک محیط‌بان اختلاف به وجود آمد. شکارچیان رفتند پیش آقای ابراهیمی‌کارنامی، مدیرکل محیط‌زیست ساری و به آن گفتند محل خدمت این محیط‌بان را عوض کند، اما کارنامی قبول نکرد.
دفعه دوم به مدیرکل محیط‌زیست ساری گفتند اگر عوض نکنی سم می‌ریزیم. به همین سادگی. معمولا اختلافات بین شکارچیان و صیادان با محیط‌بانان که با بروز هر مشکلی بیست کیلو سم روانه تالاب می‌کنند و متاسفانه هیچ کس نمی‌تواند مقابل آنها ایستادگی کند. والا بوتولیسم چطور یک مرتبه در یک منطقه به نام گلوگاه در سه روز پنج هزار بال پرنده تلف می‌شود. به زودی اثبات می‌شود که عده‌ای علیه دیگری برای خصومت تلافی‌جویانه سم ریختند.
این کارشناس محیط‌زیست در ادامه گفت: حال تالاب میانکاله اصلا خوب نیست. فرض کنید یک قطره نفت را در آب بریزید به سرعت پخش می‌شود به ضخامت مانند مولکول حال بیست کیلو سم را در تالاب رها کردند، از دست مسوولان محیط‌زیست کاری برنمی‌آید.
چگونگی سرایت به انسان
کهرم درباره انتقال سم به انسان گفت: اگر کسی در تماس با آن سم باشد، به سرعت او مسموم می‌شود، والا این سمی نیست که در هوا پخش شود.
جالب است که ما اجساد پرنده‌ها را با چشم می‌بینیم، اما از موجوداتی که زیر آب زندگی می‌کنند مانند حلزون، دو کفه‌ای‌ها و صدف‌ها خبری در دست نداریم. البته باید بدانیم که تا به حال تمام این موجودات مردند.
وی در ادامه افزود: بنده با اطمینان می‌گویم که این مساله بوتولیسم وجود ندارد و با قاطعیت می‌گویم هیچ نقشی در این امر ندارد. بلکه در طبیعت به این مفتی‌ها تشکیل نمی‌شود فقط در محیط‌های در بسته مانند کنسرو به طور طبیعی بدون دخالت انسان به‌وجود می‌آید. لزوما یک نفر در آن منطقه سم ریخته و تا وقتی که در آنجا سم وجود دارد تلفات هم بیشتر می‌شود.
این کارشناس محیط‌زیست گفت: چند روز پیش برای تحقیقات اجمالی یک هیاتی متشکل از استادان دانشگاه، محیط‌زیست و دامپزشکی وارد تالاب شدند، پرنده‌هایی که بی‌حال بودند را برای بررسی بیشتر با خودشان به مراکز تحقیقاتی بردند اما در بین راه مردند که بیشترین تلفات هم پرنده‌های سیاه رنگی به نام چنگر داده‌اند.
مسوولان دروغگو
کهرم درباره پنهان‌کاری مسوولان گفت: ما در ایران یک ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید دروغگو دشمن خداست، در صورتی که دروغ مانند ریگ در ایران بسیار است. قطعا مدیرکل محیط‌زیست پنهان‌کاری می‌کند چون جایگاهش در خطر می‌افتد. کسانی که می‌گویند بوتولیسم عامل مرگ ۱۵ هزار بال شده دروغ می‌گویند.
تعطیلی بازار پرندگان
طی روزهای گذشته مقام‌های محلی گلستان و مازندران اقدام به تعطیلی بازارهای فروش پرندگان در تعدادی از شهرهای این دو استان کرده و از مردم خواسته‌اند در مصرف گوشت پرنده‌ها نیز مراقبت کنند. از سویی،‌ مجوز شکار پرنده‌ها در مازندران تا اطلاع بعدی باطل شده است.
میانکاله از جمله تالاب‌های مهم بین‌المللی تحت نظر کنوانسیون «رامسر» است که در شرق استان مازندران قرار دارد. این تالاب به عنوان یکی از ۹ ذخیره‌گاه مهم زیست‌کره کشور سالانه میزبان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار پرنده از ۱۵۰ گونه مختلف است. سازمان دامپزشکی ایران حادثه فعلی در میانکاله را «غیرعادی» خوانده است.
شاید نبود قانون مدون حمایت از حیوانات خود سبب اقوی بر این قضیه باشد. سازمان حفاظت از محیط‌زیست نیز هیچ مسوولیتی در قبال دفاع از حقوق حیوانات متقبل نمی‌شود.

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است