محل تبلیغ شما
با هرگونه دخالت‌ ایران در منطقه کردستان مخالف هستیم

تاریخ خبر: 1396/6/17 09:11:14

با هرگونه دخالت‌ ایران در منطقه کردستان مخالف هستیم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رئیس منطقه کردستان عراق در گفت‌وگو با شبکه العربیه مدعی شد که طرف‌های بین‌المللی با همه‌پرسی استقلال این منطقه موافق هستند ولی زمان آن را نامناسب می‌دانند.

به گزارش انتخاب، رئیس منطقه کردستان عراق می‌گوید طرف‌های بین‌المللی با همه‌پرسی کردستان موافقند ولی زمان آن را غیر مناسب می‌دانند.

مسعود بارزانی در گفت‌وگو با شبکه سعودی العربیه در مورد فروش نفت مناطق تحت سیطره کردها به ویژه کرکوک که دولت عراق بتازگی اعلام کرد که این فروش «به صورت غیر رسمی» صورت می‌گیرد، مدعی شد که بعد از اینکه بودجه کردستان قطع شد، اقدام به شروع نفت کرده‌اند.

وی دولت مرکزی عراق را متهم به عدم پایبندی به قانون اساسی این کشور کرد و اظهار داشت که قانون اساسی مبتنی بر شراکت سیاسی بود ولی بغداد به آن ملتزم نبود.

وی گفت که کردها در ارتش عراق هیچ گونه حضوری ندارند و بر اساس قانون اساسی پیشمرگه بخشی از ساختار دفاعی عراق است ولی این امر محقق نشده است.

بارزانی مدعی شد که «دولت کردستان» به ایجاد ثبات در منطقه کمک خواهد کرد.

رئیس منطقه کردستان در مورد مرحله بعد از همه‌پرسی نیز گفت که «بعد از پایان همه‌پرسی مستقیما وارد گفت‌وگو با بغداد خواهیم شد».

وی این ادعا را مطرح کرد که منطقه کردستان به دنبال دخالت در امور ترکیه و ایران و تشکیل «کردستان بزرگ» نیست ولی از کردها ساکن این کشورها خواست به صورت مسالمت آمیز توافق‌هایی با این کشورها داشته باشند.

بارزانی در مورد هدف خود نیز گفت که از سال 1962 به دنبال محقق شدن استقلال کردها بوده است.

وی مدعی شد: ما با هرگونه دخالت‌ ایران در امور منطقه کردستان مخالف هستیم.

مسعود بارزانی در مورد موضع ترکیه در مورد همه‌پرسی منطقه کردستان نیز گفت که آنکارا بارها از مقامات منطقه خواسته همه‌پرسی را به تعویق انداخته یا آن را لغو کنند.

رئیس منطقه کردستان عراق همچنین گفت که اقلیت‌های غیر کرد مانند ترکمن‌ها، عرب‌ها، آشوری‌ها و کلدانی‌ها در «دولت کردستان» مشارکت سیاسی خواهند داشت.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid