محل تبلیغ شما
خطر بیخ گوش تهران است

تاریخ خبر: 1395/10/7

خطر بیخ گوش تهران است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

خسرو ارتقائی مدیر عامل آب منطقه‌ای تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره لزوم احداث سد جدید در تهران گفت: در حال حاضر بر روی تمامی رودخانه‌های اطراف تهران از جمله کرج، جاجرود و شاهرود سد احداث شده و سد نمرود نیز برای اهداف دیگری در حال احداث است بنا بر این خواستگاه و آبی نداریم که بخواهیم سد جدید احداث کنیم.

وی افزود: اگر قرار باشد آبی به تهران منتقل شود باید از حوضه‌های دیگر باشد که یکی از حوضه‌ها استان مازندران و انتقال از دامنه‌های شمالی البزر به دامنه‌های جنوبی است که طرحی پر هزینه است لذا اگر هیچ راهی نماند باید سراغ این پروژه برویم.

ارتقائی درباره ارتباط فرونشست زمین در تهران با خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی اظهار داشت: یکی از فرونشست‌هایی که طی ماه‌های اخیر اتفاق افتاد مربوط به شهران بود که با توجه به کارهای کار‌شناسی و علمی توسط دانشگاه‌ها، وزرات نیرو، دستگاه‌های متولی، مرکز تحقیقات مسکن و سازمان زمین‌شناسی  مشخص شد که این موضوع ارتباط مستقیمی با سفره‌های آب زیرزمینی ندارد و بیشتر مربوط به اقدامات اجرایی از جمله مترو است.

وی تصریح کرد: در مناطق جنوبی تهران گستره فرونشست را داریم که عموما نیز کند اتفاق می‌افتد بطوری که در مناطق جنوبی ورامین شکاف‌هایی اتفاق افتاده که ناشی از پایین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای تهران تاکید کرد: اگر بخواهیم از سفره آب تهران و مناطق اطراف بیش از حد مجاز برداشت کنیم دامنه فرونشست از مناطق جنوبی و جنوب غربی تهران به داخل شهر تهران هم کشیده می‌شود و ممکن است اتفاقات ناگواری بیفتد که تنها راهش این است که برداشت را کنترل کرده و بیش از میزان مشخص برداشت نداشته باشیم.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid