محل تبلیغ شما
سفر دیرهنگام روحانی برای دلجویی از مردم خوزستان

تاریخ خبر: 1395/12/6

سفر دیرهنگام روحانی برای دلجویی از مردم خوزستان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

سرانجام پس از گذشت یک ماه از بحران زیست محیطی در استان خوزستان، رئیس جمهور و برخی از وزرا، امروز خود را به اهواز رساندند تا از نزدیک در جریان آخرین تلاش ها برای رفع مشکلی قطعی آب و برق و همچنین مقابله با ریزگردها قرار بگیرند. بر همین اساس خبرنگار گروه سیاسی فانوس با حجت الاسلام مجید ناصری نژاد، نماینده مردم شادگان گفت وگویی انجام داده است که در ادامه متن کامل آن را می خوانید:

با توجه به سفر امروز رئیس جمهور و هیئت همراه به استان خوزستان برای ارزیابی بحران در این استان، ارزیابی شما از این سفر چیست؟

این سفر یک مقدار دیر انجام شد و اگر در اول بحران این سفر انجام می شد برای دلجویی از مردم و همراهی با آنها خیلی موثرتر بود. امیدواریم که در این سفر تصمیمات خوبی گرفته شده و مسئله به صورت ریشه ای حل شود. ما بیش از یک دهه است که گرفتار ریزگردها هستیم و با یک سفر، بازدید و بررسی فنی آن هم یک روزه و با یک جلسه، این مشکل حل نمی شود و باید تصمیمات اساسی گرفت. مشکلات استان خوزستان را باید ریشه یابی کرد و دید که چرا وضعیت به اینجا رسیده است. عامل اصلی گردوخاک و ریزگردها که منشا داخلی دارد، به کمبود آب، انتقال آب، سدسازی و بحران های خشکسالی در منطقه خوزستان بر می گردد که این موضوع باید ریشه یابی شده و راهکارهایی برای رفع کامل آن پیدا شود و الّا با اختصاص راهکارهای مقطعی و آنی نمی شود مشکلات را به صورت اساسی حل کرد. مشکل استان خوزستان بسیار جدی است و با تخصیص برخی از اعتبارات یا صدور برخی از دستورات، مشکل حل نخواهد شد.

دعوت نکردن نمایندگان استان خوزستان از سوی دولت

آیا شما هم برای همراهی رئیس جمهور در این سفر دعوت شدید؟

خیر. ما فقط از سوی شورای اداری استان دعوت شدیم.

یعنی هیچکدام از نمایندگان استان برای همراهی با رئیس جمهور در سفر به خوزستان دعوت نشدند؟

از نمایندگان استان کسی را برای همراهی دولت دعوت نکردند.

خشک شدن کشتزارها و نخلستان های استان خوزستان

از آخرین وضعیت حل بحران قطعی آب و برق در استان خوزستان بفرمایید.

در حال حاضر شستشوی مقره های برق را دارند انجام می دهند اما این کار، مبارزه با معلول و رها کردن علت است. باید ببینیم چرا مقره ها گردوخاک گرفتند و این گردوخاک از کجا آمده است؟ همچنین بحث هایی درباره بیابان زدایی مطرح می کنند که به نظر من غیر منطقی و غیر عملیاتی است. قبلاً همین کار با هزینه های بسیار بالایی در استان خوزستان صورت گرفت و بعد از یک مدت آن را رها کردند و تمام نهال هایی هم که کاشتند خشک شد و از بین رفت.

بحث ریزگردها در استان خوزستان جدی است و شوخی بردار نیست. ما چرخه طبیعت را به هم زدیم و به عاقبت آنها فکر نکردیم. ما آمدیم اکوسیستم طبیعی و خدادادی استان خوزستان را جابجا کردیم و نتیجه اش این شد و بدتر از این هم خواهد شد.

 

 

 

 

مسئولان می گویند که می خواهیم نهال کاری و برای اهواز حاشیه سبز ایجاد کنیم در صورتی که بحران ریزگردها فقط مربوط به شهر اهواز نیست و کل استان خوزستان گرفتار این معضل است. در حال حاضر 23 استان کشور درگیر ریزگردها هستند و به نظر من اولویت با نهال کاری نیست، بلکه اولویت اصلی حفظ وضع موجود است. همین الان خیلی از کشتزارها و نخلستان های استان خوزستان دارند از بین می روند و در آینده نزدیک تبدیل به صحرا می شوند. باید در وهله نخست کشتزارها و نخلستان های استان خوزستان را احیا کرده و راهی پیدا کنیم تا آنها حفظ شوند و پس از آن به فکر فضای سبز استان باشیم تا مشکل ریزگردها برای همیشه رفع شود.

هر چه زودتر وزارت محیط زیست تشکیل شود

این روزها باز هم طرح تشکیل وزارت محیط زیست به گوش می رسد. به نظر شما تا چه اندازه ممکن است این اتفاق بیفتد؟

بحث وزارت محیط زیست سالهای سال است که مطرح می شود و انصافاً مجلس باید راهکاری داشته باشد که بتواند از آن طریق به سازمان یا نهاد مربوطه فشار وارد کرده و مطالبات مردم را محقق کند. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رئیس جمهور است و ما از ابزارهای نظارتی مانند سوال، استیضاح، تذکر و سایر موارد این چنینی نمی توانیم درباره ایشان و سازمان مربوطه شان استفاده کنیم و بر همین اساس تعامل با آنها کمی سخت است، منتها اگر سازمان حفاظت از محیط زیست تبدیل به وزارت خانه شود نظارت و اشراف مجلس بر محیط زیست بیشتر خواهد شد. ما هم معتقدیم که سازمان محیط زیست با توجه به اهمیت قضیه و برخورد مستقیم با مشکلات مردم باید تبدیل به یک وزارت خانه شود.

به گزارش فانوس به نقل از فارس، بارش نم نم باران که از صبح امروز در استان خوزستان در حال بارش است عصر امروز سبب قطع برق در برخی از مناطق کلانشهر اهواز شد.

قطعی برق در برخی مناطق اهواز در حالی است که این کلانشهر میزبان رئیس جمهور بود.

عصر امروز برق مناطقی همچون شهرک برق، قسمتی از بوستان و بخشی از کوی سعدی قطع شد.

انتهای پیام/

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid