محل تبلیغ شما
برخي فكر مي‌كنندخوزستان جزو ايران نيست

تاریخ خبر: 1395/11/30

برخي فكر مي‌كنندخوزستان جزو ايران نيست

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

برخي فكر مي‌كنندخوزستان جزو ايران نيست

خوزستان سال ها و دهه‌هاست كه با معضلات و مشكلات مي‌جنگد ولي در هفته گذشته شايد سخت‌ترين روزهاي پساانقلاب را به خود ديد. اين چند روز، مردم خطه جنوب، از امكانات اوليه زندگي اعم از برق و آب محروم بوده و مشخص نيست چرا كسي به مشكلات اين مردم مرزي توجهي نمي‌كند. خوزستان سنگر اول در حملات و بمب باران هاي بي‌رحمانه عراق بود. اما به نظر، ظلم‌هاي صدام پايان تلخي‌هاي مردم اين استان نيست و بي تفاوتي‌ها و بها ندادن هاي امروز مسئولان ما به مردم غيور اين استان، داغي‌عظيم است.براي اطلاع از وضعيت مردم اين بخش از كشور به سراغ هدايت ا... خادمي، نماينده ايذه و عضو كميسيون انرژي رفتيم. وي به عنوان نماينده يكي از شهر‌هاي واقع در اين استان در گفت و گو با«قانون» به شرح اتفاقات رخ داده در خوزستان ودلايل ضعف هاي مديريتي پرداخت كه در ادامه، مشروح اين گفت‌وگو را پي‌مي‌گيريم.

آخرين وضعيت استان خوزستان چگونه است؟

وضعيت آب و هواي استان به صورت عادي برگشته است، اما به طور قطع، اين موضوع ناپايدار است. بايد در طول سال هاي گذشته اقداماتي انجام مي‌شد و هيچ اقدامي صورت نگرفت و باعث شد به وضعيت بحراني برسيم. در حال حاضر در شرايط بحراني قرار گرفته ايم و ضرر زياد مالي در طي اين پنج روز به كشور وارد و در اين پنج روز، نفت كمتري توليد شد. از طرفي اين اتفاقات، موجب مي‌شود به آبروي كشور خدشه وارد شود. خوزستان پايتخت نفتي ايران است و استان مرزي به شمار مي رود كه بروز چنين حوادثي در آن بدون شك بازخورد منفي در سطح بين المللي به همراه خواهد داشت و ناتواني مسئولان را نشان مي دهد.

در حال حاضر مهم‌ترين خطراتي كه استان خوزستان را تهديد مي كند چيست؟‌

خطر ريزگرد ها و خشكي تالاب ها و از بين رفتن نخل ها، از خطراتي است كه استان را به صورت جدي آزار مي دهد. كم آبي از ديگر مشكلات خوزستان است. در حال حاضر آب بسياري از شهر‌ها با تانكر تامين مي شود. توجه به خوزستان دير شده، زمان جنگ آسيب ديد و بعد از آن نيز توجهي به اين استان نشد.

منبع مشكلات كجاست؟

مقر ها و ايستگاه هاي برق رساني بايد با روال مشخص و با برنامه از پيش تعيين شده مورد بررسي قرار گيرند و در كنار اين موضوع استان خوزستان، نيازمند ايستگاه هاي پوشيده است كه اجازه نفوذ گرد و غبار به داخل سيستم برقي را ندهد. شست و شوهاي مورد نياز به صورت سالانه صورت نگرفته و در حال حاضر مسئولان مي‌گويند امكانات كل كشور را بايد در خوزستان مستقر كرد تا بتوانند اين مشكل را حل كنند. مشكل ما اين است كه در كشور، كساني كه شايسته كار هستند، برسركار نيستند. در دنيا، كساني كه توانايي انجام كار را ندارند وارد ميدان نمي‌شوند، اما در كشور ما اين گونه نيست و وزراي با سنين بالا و بدون تحرك وارد ميدان مي‌شوند كه نمي توانند مديريت خوبي داشته باشند. امروزه شرايط دنيا فرق كرده و شكل مديريت نيز عوض شده است. ما مي‌خواهيم كشورمان را با مديريت به شيوه پنجاه سال قبل، مانند صنعت روز دنيا اداره كنيم كه نتيجه آن همان چيزي مي شود كه مي بينيد. دومين دارنده گاز جهان و سومين دارنده نفت جهان با هشتاد ميليون جمعيت، با بيكاري دست و پنجه نرم مي‌كند. كشور ما مانند يك پدر ثروتمندي مي ماند كه فرزندان او هيچ هنري ندارند و فقط مي توانند دارايي پدر را بفروشند و زندگي كنند و در نهايت بيچاره شوند. اگر يك كار اساسي براي خوزستان صورت نگيرد، در آينده، ديگر شاهد بحران چهار پنج روز نخواهيم بود و ممكن است حل بحران و قطعي هاي آب و برق چند ماه به طول بينجامد. 200 كيلومتر از رودخانه كارون از شهرستان ايذه مي گذرد،ولي مطمئن باشيد در اين تابستان، اين شهر 15 تا 20 ساعت مشكل قطعي آب و برق خواهد داشت. مسئولان وزارت نيرو با وجود علم بر اين موضوع هيچ برنامه اي براي حل اين مشكل ندارند. در حال حاضر، آب كارون را از ايذه به استان هاي نورچشمي مي برند و معلوم نيست تا چه زماني اين عدم توازن توسعه و ميلي فكركردن و ملي نينديشيدن مسئولان ادامه خواهد داشت.

دلايل مظلوميت استان خوزستان چيست و چرا با وجود روي كار آمدن دولت هاي مختلف، باز نیز توجه ويژه‌اي به اين استان نشد؟

استان خوزستان، يكي از ثروتمندترين استان‌هاي كشور بود، كنسولگري‌ها و سفارتخانه هاي زيادي در آن وجود داشت، شهرهاي كوچك اين استان نيز براي خود فرودگاه داشتند. هشت سال در جنگ تحميلي، صدام خوزستان و ساير استان ها را بمب باران كرد، در طول اين هشت سال با وجود جنگ اما باز نیز به لطف دلار هفت تومان، برخي استان ها توانستند با توجه به شرايط، زير‌ساخت هاي خود را تا حدودي حفظ كنند. اما در جنگ، خوزستان تخريب شد و بعد از جنگ نيز اين استان را رها كردند. فكر مي كردند اين استان براي كشورهاي همسايه است و شايد هر لحظه در آن جنگ اتفاق بيفتد و هزينه هاي صورت گرفته از بين برود. مگر استاني كه هشت سال بمب باران شود، چند سال مي تواند بدون رسيدگي باقي بماند. مسئولان دولتي اين روزها مانند دهه هاي شصت و هفتاد، ملي فكر نمي كنند. در حال حاضر مسئولان، از رييس جمهور تا وزرا همه به فكر استان هاي خودشان هستند و بودجه برخي استان ها 300 در‌صد افزايش اما بودجه خوزستان نسبت به سال 89 بيست درصد كاهش داشته است.

مردم در تجمعات‌شان به چه چيزي اعتراض داشتند؟

اعتراضات مردمي، پنج روز در مقابل استانداري وجود داشت. مردم ما مردم ولايتمداري هستند و به آرامي اعتراض‌شان را به گوش مسئولان استان و شهرشان رساندند و به خانه هاي خود بازگشتند. بايد توجه داشت خوزستان استاني است كه با چند كشور، همسايه است و برخي از اين همسايه ها دشمنان جمهوري اسلامي هستند. عربستان در حال سرمايه گذاري براي تبليغ وهابيت است و اگر توجه ويژه اي به نيازهاي اين استان صورت نگيرد، ممكن است ما شاهد اتفاقات ناخوشايندي در آينده باشيم.

 

 

دولت برای یک بار هم که شده در خوزستان تشکیل جلسه دهد

وزارت نیرو تنها می تواند دست های خود را بالا ببرد و تسلیم شود

 

 

 

 

 

این روزها اعتراض مردم خوزستان از بحران های ریز و درشت ایجاد شده به اوج خود رسیده و اغلب آنها مسئولان را در بروز این حوادث مقصر می دانند.

به گزارش «تابناک»؛ بحران ریزگردها و بارندگی خوزستان با قطعی آب و برق در این استان به اوج خود رسیده و صدای اعتراض همه از جمله چهره های معروف و نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی را هم درآورده است.

هدایت الله خادمی در گفت و گو با تابناک می گوید: وضعیت در خوزستان واقعا اسفبار و به گونه ای است که دیگر کنترل ناشدنی است. این استان در دو هفته اخیر، حدود شش بار دچار قطعی برق و آب گشته و کارخانجات این استان فلج شده است.

این نماینده مجلس گفت: به دلیل این بی نظمی ها و قطعی برق در استان، نفت که یکی از منابع درآمدی اصل کشور به شمار می آید، دچار کاهش تولید شده و میلیاردها تومان به مملکت زیان رسانده است.

این نماینده افزود: بنا به روال معمول، بیشتر شهرهای خوزستان هم از نظر آب و هم از نظر برق مشکل دارند، ولی در روزهای اخیر، این مشکلات صد چندان شده است. با توجه به اینکه فصل رو به گرم شدن است و تابستان نزدیک شده، با ادامه این وضعیت، مردم در گرما هلاک خواهند شد.


در استان خوزستان به دلیل اهمیت کم به محیط زیست، همه تالاب ها و نخل استان ها در حال از بین رفتن هستند. هنگامی هم که در طبیعت دستبردی شود، طبیعی است که نمی شود با خشم طبیعت مبارزه کرد. خشم طبیعت که به دلیل بی تدبیری مسئولان بوده، در این استان پدید آمده و همه را گرفتار خود کرده است.

خادمی اظهار داشت: گویا کسی رغبتی ندارد، به خوزستان کمکی کند. اگر ده سال پیش فکری برای محیط زیست خوزستان می شد، ما این مشکلات را نداشتیم. اکنون وزارت نیرو تنها کاری که می تواند بکند این است که دست های خود را بالا ببرد و تسلیم شود، ولی این تسلیم شدن هیچ فایده ای برای مردم ندارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اکنون کاری که دولت می تواند بکند این است که جلسات هیأت دولت را برای یک بار هم که شده در این منطقه بحران زده برگزار و وضعیت را از نزدیک بررسی کند. خانم ابتکار و سازمان محیط زیست هم که از نظر ما تعطیل هستند، ما نمی گوییم این اتفاقات تقصیر ابتکار است، ولی این سازمان به هر حال زیر نظر دولت است و ناچارند، برخی کارها را دستوری انجام دهند. وضعیت به گونه ای است که ما را به سمتی می برد تاکم کم فکری برای آن بکنیم.

وی همچنین یادآور شد: دولت باید منابع خاصی برای استان خوزستان در نظر گیرد و بخشی از این منابع را به خود استانداری بدهد. اکنون اواخر برج یازده است، ولی تا کنون در برخی از شهرستانها بودجه تخصیص پیدا نکرده؛ یعنی هیچ بودجه ای به شهرستان ها از جمله ایذه و باغملک داده نشده است.

 

 

معلوم نیست در این کشور چه خبر است، مردم ما چند بار باید بگویند که مظلوم هستند و بحران زده شده اند؛ تا چند روز پیش که این مناطق در زیر خاک مدفون شده بودند و اکنون با بارش باران تبدیل به یک باتلاق گِل شده است.

نماینده مردم ایذه گفت: البته بخشی از این بحران ها، خارجی و بخش دیگری نیز داخلی است، ولی اطمینان دارم اگر آن بخشی که داخلی است، حل شود مشکلات ما نیز حل خواهد شد. به هر حال در دوره های گذشته هم این مشکلات بوده و دولت ها مشکلات خود با همسایگانمان را حل کردند؛ بنابراین، این انتظار وجود دارد که در دولت فعلی هم این کار صورت گیرد.

 

 

اکنون انتظار ما این است که دولت یک جلسه اضطراری در استان خوزستان برگزار کند و از نزدیک با مشکلات روبه رو شود. شاید بتوان در آنجا به راهکار مناسبی رسید و مشکل مردمان این منطقه را ـ که چندین هفته است ـ با آن دست و پنجه نرم می کند ـ حل کرد.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid