محل تبلیغ شما
خوزستان؛ ديروز كرونا- امروز بيماري‌هاي عفوني  پیش‌فروش واکسن کرونا؛ شیوه جدید کلاهبرداری

تاریخ خبر: 1399/5/26

خوزستان؛ ديروز كرونا- امروز بيماري‌هاي عفوني پیش‌فروش واکسن کرونا؛ شیوه جدید کلاهبرداری

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

خوزستان؛ ديروز كرونا- امروز بيماري‌هاي عفوني


پیش‌فروش واکسن کرونا؛ شیوه جدید کلاهبرداری


حال بد بیماران پیوندی در ایام کرونا از اخاذی‌


پیش فروش واکسن کرونا ۳‌میلیون تومان!

 

 

 

خوزستان؛ ديروز كرونا- امروز بيماري‌هاي عفوني

همچنین در روزهای گذشته برخی از شهرهای این استان، گرمای بالای 50 درجه را تجربه کرده‌اند و در این شرایط زندگی برای مردم این استان و روستاهای آن که با تانکر به آنها آب می‌رسد، را طاقت فرسا کرده است و وعده‌های چندین‌ساله استانداران این استان، همچنان بدون نتیجه باقی مانده است.  در دهم خرداد امسال، شریعتی، استاندار خوزستان با تشکر از توجه خاص مقام معظم رهبری در خصوص رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز، از اختصاص ۵۰‌میلیون یورو از صندوق ذخیره ارزی برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز خبر داد، همزمان رئیس جمهوری  در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر نیرو، دستور حل کامل و سریع مشکل آب منطقه غیزانیه اهواز را به وزیر نیرو داد و خواست وی شخصا و به‌صورت مستمر موضوع را پیگیری کند. روحانی تاکید کرد که وزیر نیرو مصر باشد تا نهایتا تا انتهای خردادماه به حل قطعی مشکل منجر شود. خبری که قریب سه  ماه از آن می‌گذرد و اکنون نگاهی به وضعیت آب و فاضلاب در استان خوزستان می‌اندازیم. 301 منطقه در این استان واجد آب سالم هستند و این سبب ابتلای عده‌ای از کودکان به هپاتیت نوع  aشده است. البته بازهم این خبر قدیمی است و در تاریخ ۱۳ شهریور ۱۳۹۷، رئیس وقت مرکز بهداشت خوزستان درباره آن گفته بود، «خبری که از خبرگزاری‌ها درباره شیوع هپاتیتA مطرح شده، قدیمی است و متاسفانه به شکلی بیان شد که مردم احساس کردند این اتفاق تازه افتاده است». در آن زمان شکرا... سلمان زاده به وقوع بیماری هپاتیت A در برخی شهرستان‌های خوزستان اشاره کرده بود: این اتقاق در یک منطقه محدود در شهرک نفتک مسجدسلیمان به تعداد محدودی که در ابتدا 17 نفر و به 33 نفر سرایت پیدا کرد، مربوط می‌شود، او همچنین تلاقی فاضلاب را در آب شرب رد  نکرده بود.
  آب ناسالم در روستاها
در این رابطه محمدی نرگسی، رئیس هیات موسسه مردم نهاد میثاق منتظران می‌گوید: بیش از چند دهه است که مناطق دشتی خوزستان و حاشیه شهر اهواز ، درگیر موضوع آب شرب سالم هستند و خروجی شیر آب، مایعی قهوه‌ای رنگ و بد بویی است. بارها وزرای بهداشت این دولت و دولت‌های قبل، در رابطه با آب شرب منطقه اهواز تذکراتی را داده‌اند. آنها بارها گفته‌اند که آب اهواز غیرقابل شرب است و مردم نباید آن را مصرف کنند. اینکه هپاتیت در بین افراد شایع شده است را مقامات باید بررسی کنند و پاسخ بدهند. ابتلا به هپاتیت برای ما هم جزو شنیده‌ها محسوب می‌شود. گویا در مناطقی از خوزستان هپاتیت شیوع پیدا کرده است. وقتی آمار و اطلاعات صحیحی در دسترس نیست، نمی‌توانیم قطع به یقین موضوع را عنوان کنیم. آیا تلاقی آب و منتشرات فاضلاب واقعیت دارد؟ این سوال امروز اهالی خوزستان است و بر پاسخ آن مصر هستند. ما در این خصوص پیگیری‌های بسیاری کردیم، حتی شکایات زیادی کردیم که در اختیار شورای شهر اهواز و دستگاه‌های مجری دیگر قرار گرفته است. دریغ از پاسخ و مشخص است که این جواب این پرسش مانند بسیاری از پرسش‌های دیگر، قرار است سال‌ها از مردم مخفی بماند.

آرمان ملی

 

پیش‌فروش واکسن کرونا؛ شیوه جدید کلاهبرداری

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به کلاهبرداری و تهدید سلامت شهروندان در پوشش آگهی‌های فروش دارو یا واکسن کرونا هشدار داد. به گزارش ایسنا، سرهنگ داوود معظمی گودرزی با اشاره به انتشار برخی آگهی‌ها در فضای مجازی با موضوع
پیش فروش واکسن کرونا یا فروش داروهای آن گفت: به طورکلی و همانطور که بارها گفته و تاکید شده است، فروش هرگونه دارو در فضای مجازی ممنوع بوده و با عاملان آن برابر قانون برخورد خواهد شد. از زمان شیوع ویروس کرونا نیز متاسفانه در مواردی شاهد آن بودیم که افراد سودجو با انتشار آگهی در فضای مجازی ادعای فروش داروهای مربوط به کرونا را داشتند که این افراد از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شده و در بازجویی از آنان مشخص شده که یا دارویشان تقلبی و جعلی بوده یا اینکه اصلا دارویی در کار نبوده و صرفا به قصد سودجویی و کلاهبرداری دست به چنین اقدامی زده اند. اخیرا نیز با توجه به حساسیت افکار عمومی و خبرهایی که در مورد واکسن کرونا منتشر شده این احتمال وجود دارد که افراد سودجو در پوشش پیش فروش واکسن یا فروش آن قصد کلاهبرداری از مردم را داشته باشند که لازم است شهروندان هوشیار باشند و البته پلیس نیز با چنین مواردی برخورد خواهد کرد. تیم‌های رصد پلیس فتا چنین مواردی را رصد کرده و با هرگونه موارد تخلف برخورد خواهند کرد، هشدار ما به شهروندان این است که به هیچ عنوان اقدام به خرید دارو از فضای مجازی نکنند چرا که چنین اقدامی غیرقانونی است.

آفتاب یزد

 

حال بد بیماران پیوندی در ایام کرونا از اخاذی‌

تا‌ عدم حمایت مالی این روزها بیماری کرونا تمامی مشاغل و فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان بیماران پیوندی و افراد که در این روزها دیالیز شده و بر اساس شرایط پیوندی خود نیازمند انجام آزمایشات و تهیه داروهای خاص هستند، به توجه مسئولان امر سخت
نیازمندند.
به گزارش برنا؛ یک زن میانسال که تاکنون
دو بار پیوند کلیه انجام داده درباره خدمات‌رسانی به اعضای پیوندی در ایام کرونایی گفت: «در گذشته ساختمانی تحت عنوان درمانگاه خیریه خدمات مناسب برای اعضای پیوندی ارائه می‌کرد، اما هم‌اکنون این ساختمان بسته شده است.»
او درباره بسته شدن این درمانگاه افزود:« برخی بر این باورند که این ساختمان مجوز فعالیت ندارد. در حالی که این درمانگاه سال‌ها به ارائه خدمات می‌پرداخت. حال این سوال مطرح است که اگر این درمانگاه مجوز نداشته چگونه به مدت طولانی به فعالیت پرداخته است؟ در شرایط کنونی یک پزشک برای نوشتن نسخه برای اعضای پیوندی وجود ندارد. در این شرایط برخی از اعضای پیوندی به دیگر پزشکان مراجعه و ویزیت پرداخت می‌کنند اما بنده
از پس چنین هزینه‌هایی بر نمی‌آیم.» به گفته او در انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی طبق بررسی‌های انجام شده در سال‌های 96 و 97 سه میلیارد تومان هزینه کارمندان و 300 میلیون تومان برای بیماران هزینه شده است. هرچند هزینه سال 98 هنوز مشخص نشده است. باید اقدامات در هر خیریه به نفع بیماران باشد نه به نفع انجمن.
این فرد پیوندی تاکید کرد: در گذشته بیماران داروی مورد نیاز را به شکل رایگان دریافت می‌کردند. هم‌اکنون باید درصدی از هزینه داروها پرداخت شود. برای مثال بنده در سال‌های 67 و 90 پیوند عضو انجام دادم که در هر دو پیوند نیز آزمایش پنل رایگان بود. هم‌اکنون آزمایش پنل برای فرد پیوندی
6 میلیون تومان هزینه دارد. شاید در سال یک فرد پیوندی 7 بار این آزمایش را انجام دهد.
بر اساس رایزنی‌های انجام شده قرار شد انجمن و نهادی مربوطه 4 میلیون تومان از مبلغ این آزمایش را تقبل کنند، اما دو میلیون مابقی را بیمار پرداخت کند. به گفته او در شرایط کنونی بیمار پیوندی از پس هزینه‌های اولیه زندگی بر نمی‌آید، چگونه برای هر آزمایش
دو میلیون تومان هزینه پرداخت کند؟! یک بیمار پیوندی و دیالیزی معلول محسوب می‌شود. در شرایط کنونی انتظار می‌رود برای استخدام این افراد در ادارات و سازمان‌ها اقدامات مناسب
انجام شود.
آخرین شرایط بیماران کلیوی
مریم فردی که مادرش درگیر پیوند عضو است، درباره آخرین وضعیت بیماران پیوندی گفت: این افراد هم اکنون تحت پوشش بیمه هستند و خدمات نیز دریافت می‌کنند. هرچند در گذشته نیز بیمه بوده و خدمات رایگان دریافت می‌کردند. در کشور تمامی بیماران پیوندی در کلینیک خیریه ویژه این بیماران عضو هستند.
به گفته او در سال‌های گذشته این کلینیک داروها را برای تمامی بیماران پیوندی با کمترین هزینه فراهم می‌کرد. درضمن پزشکان متخصص نیز در این کلینیک فعالیت می‌کردند.
مریم درباره وضعیت بیماران دیالیزی گفت: افراد دیالیزی در هفته سه بار دیالیز می‌شوند. این افراد در هفته حدود 150 تا 200 هزار تومان باید هزینه دیالیز را پرداخت کنند. در گذشته به این افراد وام با درصد اندک، سبد کالا و... اختصاص داده می‌شد، اما هم‌اکنون برای وام دومیلیون تومانی باید دو ضامن کارمند ارائه داد. در وضعیت کنونی برخی از بیماران دیالیزی توان تامین هزینه‌های دیالیز و دارو را ندارند.
این فرد مطلع در زمینه وضعیت بیماران کلیوی با بیان اینکه قیمت کلیه از تعرفه برخوردار است و افراد بر حسب تعرفه می‌توانند کلیه خریداری کنند، گفت: قیمت کلیه نوسان دارد. برای مثال برخی افراد به مبلغ 120 میلیون کلیه نیز خریداری کرده‌اند. در برخی مواقع مشاهده می‌شود که فرد بر اساس تعرفه قرار داد بسته ولی به شکل پنهانی از خانواده گیرنده عضو مبالغ دیگر نیز اخذ می‌کند.
بیماران پیوندی تحت پوشش بیمه‌ای
مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها با اشاره به این موضوع که در اپیدمی کرونا شرایط عمل و پیوند سخت‌تر شده است گفت: ویروس کرونا حوزه پیوند اعضا را به شدت تحت تاثیر قرار داد، اما با تمام این شرایط با همکاری و تلاش شبانه‌روزی همکارانم، عملیات پیوند عضو با دقت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود تا زندگی را به بیماران نیازمند و رنجور بازگرداند.
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت درباره افزایش مبلغ آزمایش‌ها و خدمات به بیماران پیوندی گفت: بیماران پیوندی در تمامی مراحل درمان تحت پوشش بیمه هستند. بنده از میزان بیمه آنها مطلع نیستم.او در خصوص کم و کیف دسترسی به دارو برای بیماران پیوندی افزود: دارو به اندازه کافی موجود است و کم و کاستی در این باره نیست.برای کم و کیف ابتلای بیماران پیوندی به کرونا باید بیماران را با کد ملی‌های مبتلایان به کرونا مطابقت داد و ارائه آمارها در این باره نیازمند بررسی‌های فراوان است.

آفتاب یزد

 

پیش فروش واکسن کرونا ۳‌میلیون تومان!

آرمان ملی- منیره چگینی: هرچه از تبلیغاتی که این روزها در شبکه‌های مجازی منتشر شده، بگوییم از طنز ماجرا کم نمی‌کند، «پیش‌فروش واکسن کرونا به مبلغ سه‌میلیون تومان»! نکته جالب در مورد مرکز پزشکی که این آگهی را منتشر کرده‌ این است که آنها از مراحل ساخت واکسن خبری ندارند و در آگهی خود کشور سازنده این واکسن را انگلستان معرفی کرده‌اند، در صورتی که این روزها از واکسن کرونا روسیه رونمایی شده و رسانه‌های داخلی در روسیه به‌نقل از وزیر بهداشت این کشور اعلام کردند تولید واکسن کروناویروس موسوم به Sputnik V آغاز شده است. اما دانشگاه آکسفورد اعلام کرده که هنوز مراحل بالینی آن طی شده و مشخص نیست که سازمان جهانی بهداشت واکسن این دانشگاه را تایید می‌کند یا خیر. از سوی دیگر نکته جالب در این آگهی، زمان تحویل واکسن در آبان و آذرماه امسال است. هنوز مشخص نیست که این آگهی‌های تبلیغاتی که بیشتر به یک شوخی شبیه است، با چه هدفی منتشر شده، آیا یک بازی رسانه‌ای است یا راهی برای کلاهبرداری از مردم! منان حاجی‌محمودی، معاون غذاودارو علوم پزشکی تهران درباره شایعات منتشر شده در خصوص پیش فروش واکسن کرونا در تهران، می‌گوید: «در حال حاضر مرکزی که اعلام کرده واکسن کرونا را پیش فروش می‌کند، نشانی و آدرس دقیقی ندارد و غیرواقعی است». حق با معاون غذاودارو علوم پزشکی تهران است وقتی با شماره تلفنی که این مرکز اعلام کرده، تماس می‌گیریم، تلفن آن را کسی پاسخ نمی‌دهد.
اما در روزهایی که با انتشار یک تصویر از داروی ضد کرونایی مدسیویر و رمدسیویر توسط برخی کشورها، به‌دلیل تشابه ظاهری، برخی از افراد سودجو در ناصر خسرو، یک پک شش تایی آمپول رفلکس معده که 60‌هزار تومان قیمت دارد را به مبلغ 540‌میلیون به نام داروی رمدسیویر به مردم می‌فروشند، انتشار چنین آگهی‌هایی در فضای مجازی برای کلاهبرداری دور از ذهن نیست. بعد از اینکه رئیس پلیس فتا درباره انتشار این آگهی، آن را کلاهبری خواند، سایت دیوار و چند سایت دیگر آن تبلیغات را حذف کردند. همان‌طور که سرهنگ داوود معظمی گودرزی معتقد است با توجه به حساسیت افکار عمومی و خبرهایی که در مورد واکسن کرونا منتشر شده این احتمال وجود دارد که افراد سودجو در پوشش پیش فروش واکسن یا فروش آن قصد کلاهبرداری از مردم را داشته باشند که لازم است شهروندان هوشیار باشند و البته پلیس نیز با چنین مواردی برخورد خواهد کرد. رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از شهروندان خواست که در صورت مشاهده چنین مواردی مراتب را به پلیس فتا اطلاع دهند.
   شیوع کرونا به ابوموسی رسید
در رابطه با این موضوع جامعه شناسان معتقدند زمانی‌که سیاست‌های مربوط به جلوگیری از شیوع کرونا در کشور شکست می‌خورد و بعد از گذشت کمتر از شش‌ماه با همه اقداماتی که انجام شده، ۳۴۱‌هزار و ۷۰ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و ۱۹‌هزار و ۴۹۲ نفر جانشان را از دست داده‌اند، مردم برای فرار از این وضعیت به هر طناب پوسیده‌ای چنگ می‌زنند و بعضا در چاهی که کلاهبرداران برای آنها کنده‌اند، به‌راحتی سقوط می‌کنند. آمار رسمی وزارت بهداشت نیز این ادعا را تایید می‌کند و از جمعه (24 مرداد) تا شنبه (25 مرداد 99)، دو‌هزار و ۲۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۴۳ نفر از آنها بستری شدند و ۱۶۱ بیمار جان خود را از دست دادند. ۳۹۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. اما نکته تاریک در این آمار، این است که شیوع ویروس به جزیره ابوموسی نیز رسید و وضعیت آن از سبز به زرد تغییر شرایط داد. در کنار جزیره ابوموسی، استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند و شیوع کرونا وضعیت استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان را قرمز کرده است.
   از واکسن ایرانی کرونا چه خبر؟
این سوالی است که این روزها مردم از خود می‌پرسند و برخی مواقع نیز وزیر بهداشت از مراحل امیدوار‌کننده ساخت این واکسن خبر می‌دهد، کما اینکه او می‌گوید که زنبیل‌مان را در نوبت گذاشته‌ایم و هر زمان فروش واکسن کرونا توسط هر کشوری آغاز شود، آن را برای مردم خریداری می‌کنیم. همچنین همان‌طور که سعید نمکی اعلام کرده، واکسن ایرانی کرونا که توسط پنج شرکت دانش بنیان در حال ساخت است، به‌زودی مراحل آزمایش‌های بالینی خود را طی خواهد کرد. با این حال رئیس سازمان دارو و غذا در آخرین اظهارنظر خود تاکید کرده است که « ماده اولیه واکسن کرونای ایرانی تولید شده است». محمدرضا شانه ساز با بیان اینکه بخش عمده واکسن‌‌های آنفلوآنزای امسال وارداتی است، از تولید ماده اولیه واکسن کرونا ی ایرانی خبر داد و گفت: مردم به این تبلیغات به هیچ‌وجه توجه نکنند و الان در دنیا توسط مراجع رسمی سؤالات بسیار زیاد و بدون جوابی درباره واکسن کرونا مطرح است و اگر کسی ادعای پیش فروش واکسن در کشور داشته باشد مورد تایید مراجع ذیصلاح نیست؛ پیش‌‌خرید واکسن کرونا از برخی شرکت‌‌های تولید واکسن در جهان توسط برخی کشورها صورت گرفته است که این کشورها پول مازاد دارند و تنها دو کشور پیش‌‌خرید واکسن کرونا را انجام داده‌‌اند و منابع بادآورده‌‌ای دارند و هیچ‌عقل سلیمی این همه پول را در بخش غیرمطمئن این‌‌گونه سرمایه‌‌گذاری نمی‌‌کند.
   ۲ داروی گیاهی مجوز گرفتند
همچنین مصطفی قانعی، عضو کمیته علمی مبارزه به کرونا از مجوز دو داروی گیاهی برای تسکین بیماران سرپایی کرونایی خبر داد و گفت: تجویز این داروها اجباری نیست ولی اثربخشی تسکینی دارند اظهار کرد: اکنون با این اخذ مجوز، پزشکان می‌توانند این ۲ دارو را برای افرادی که کرونای آنها مثبت شده و سرفه می‌کنند تجویز کنند البته تجویز آنها اجباری نیست.

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
روزنامه ایران   undefined 1399/6/10 18:09:56

کرونا سوغات مسافران از شمال تا جنوب

گروه ایران زمین - پیش از آنکه خبر ممنوع شدن سفر در روز عاشورا و تاسوعا به مازندران منتشر شود مردم شال و کلاه کرده و جاده های هراز و چالوس را پشت سر گذاشته بودند. خبر ممنوعیت هم نه تنها جاده‌های منتهی به شمال را خلوت نکرد که آمارهای پلیس نشان از هجوم مردم به جاده‌ها داد. در حالی که پلیس منتظر ترافیک بالای این جاده‌ها در روز ششم شهریور بود مردم جاده‌های منتهی به سه استان شمالی را در روز پنجم آخرین ماه تابستان قفل کرده بودند و ترافیک تنها در محور تونل کندوان به عدد ۳۵ کیلومتر رسیده بود. این مسافران دیروز در راه بازگشت به تهران نیز محور هراز_ چالوس را یکطرفه کردند. صف مردمی هم که در فرودگاه مهرآباد منتظر دریافت بلیت برای رفتن به کیش بودند آه از نهاد بسیاری از شهروندانی که در پنج _ شش ماه گذشته سفرهای غیرضروری را از سبد خانوار حذف کرده بودند برآورد. صف سفر به کیش آنقدر متراکم بود که انگار هرگز واژه فاصله اجتماعی به گوش مشتاقان سفر به این جزیره نرسیده بود و خبری از تلفات جانی کرونا به آنها داده نشد. در تعطیلات گذشته هم این دو مسیر یعنی سواحل شمالی و جنوبی کشور لبریز از مسافر شد که سوغات آنها موج دوم کرونا بود. آن موج مرگ‌های روزانه را سه رقمی کرد و از عدد ۲۰۰ نفر در روز بالاتر برد. براساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هریک درصد افزایش تردد، 1.9 دهم درصد احتمال ابتلا به کرونا را بیشتر می‌کند. حال این سؤال پیش می‌آید آیا در دو هفته آینده موج جدید کرونا به کمین ایرانی‌ها خواهد نشست؟
«منصور علی زارعی» نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس در انتقاد از تشدید مسافرت‌های مردم به شهرهای شمال کشور می‌گوید: «عزاداری‌های شهر مازندران هر ساله بسیار با شکوه بود و با راه افتادن دسته‌ها به خیابان، جمعیت عزادار زیادی را به برون از خانه ها می‌کشاند. این سبک عزاداری‌ها امسال تعطیل شد تا از شیوع ویروس پیشگیری کند اما مسافرت‌ها به این شهرها مشکلاتی را به وجود آورده است.»
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس با بیان اینکه «قبل از تعطیلات از مردم خواستیم که به شهرهای شمالی سفر نکنند» می‌گوید: «مردم به این نکات گوش نکردند. با اینکه ورود به ساحل دریاها ممنوع بود اما عده زیادی به ساحل رفتند. وضعیت شیوع کرونا قبل از تعطیلات قرمز نبود، اما تجمع اخیر مسافران وضعیت را وخیم خواهد کرد.» او از تب سنجی مقطعی در ورودی استان خبر می‌دهد و می‌گوید: «در ورودی بعضی از شهرها به‌صورت مقطعی تب‌سنجی و کنترل صورت می‌گیرد اما این حجم از کنترل اصلاً کافی نیست.»
گیلان همچنان در وضعیت قرمز
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم می‌گوید: «گیلان بیش از دوماه است که در وضعیت قرمز قرار دارد و در این مدت بارها به هموطنان توصیه کرده و از آنان خواسته‌ایم به این استان مسافرت نکنند اما توجه نکرده‌اند رفتاری کاملاً غیراخلاقی که تبعات سنگینی می‌تواند برای مردم استان و خودآنان در بر داشته باشد.»
آبتین حیدرزاده به ایرنا می‌گوید: «تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان گیلان به‌دلیل بیماری کووید ۱۹ از مرز ٣٧٠ نفر عبور کرده و نسبت به روزهای گذشته این آمار در حال افزایش است.»
به گفته او زمانی که مسافرت‌ها آغاز می‌شود در عین آنکه تعدادی مسافر در بیمارستان‌ها داریم، مراجعه به اورژانس بیمارستان‌ها در استان افزایش می‌یابد این در حالی است که امکانات بهداشتی، درمانی گیلان پاسخگوی این شرایط نیست.
همایون سامه نجف‌آبادی ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به افزایش مسافرت‌ها به دنبال تعطیلات محرم از افزایش مبتلایان به کرونا در دو هفته آینده خبر می‌دهد. او هم مقصد این مسافرت‌ها را استان‌های شمالی می‌داند.
چادر زدن برخی از مسافران در پارک‌ها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز گله ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان را در پی داشت. او از بستری شدن ۷۵ بیمار جدید در روزهای گذشته در این بیمارستان خبر می‌دهد و به ایسنا می‌گوید: «هم اکنون بیش از ۳۵۰ بیمار کرونایی در سطح بیمارستان‌های دولتی و خصوصی شهرستان‌های گیلان بستری هستند.متأسفانه ۱۵ نفر از بیماران جدید، مسافرانی هستند که از سایر استان‌ها به گیلان سفر کرده‌اند.»
به گفته او برخی از مسافران در پارک‌ها اصول بهداشتی از جمله ماسک زدن و شستن دست‌ها و فاصله‌گذاری فیزیکی را جدی نمی‌گیرند.