محل تبلیغ شما
گورستان خالد نبی بازهم سوخت

تاریخ خبر: 1397/3/17

گورستان خالد نبی بازهم سوخت

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

«خالد نبی» در استان گلستان بار دیگر آتش گرفت و این بار فضای مجازی منعکس‌کننده این خبر و وضعیت نابسامان محوطه‌ای تاریخی بود که به قبرستان خاص مشهور است.

فعالان میراث فرهنگی و گردشگرانی که برای دیدن قبرستان در یکی، دو روز گذشته به این منطقه رفته‌اند فیلم‌هایی را در صفحه‌های شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده‌اند که دود از قبرستان به هوا بلند می‌شود و از سوی دیگر از گرفتن هزینه‌های زیاد برای ورود به این محوطه‌ی تاریخی گله دارند و نسبت به آن‌چه که باید به عنوان تامین نخستین تسهیلات برای ورود یک گردشگر به محوطه تهیه شود، معترض‌ هستند.

به گزارش ایسنا، اواخر شهریور سال گذشته آخرین باری بود که خبری از آتش‌سوزی در این قبرستان منتشر شد و عامل آن را چند جوان موتور سوار در قبرستان اعلام کردند که باعث آتش‌سوزی در بخشی از علف‌های قبرستان خالدنبی در استان گلستان شده بودند. قبرستانی در «منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری گچ‌سو» قرار دارد و به دلیل نوع خاص طراحی سنگ‌قبرهایش، در طول سال‌های گذشته مورد توجه بیشتری بوده است.

هر چند وضعیت قبرستان تاریخی در آن زمان این طور توصیف شده بود که سنگ‌ قبرهای شکسته‌ی پراکنده‌ای در طول سال‌ها در بین علفزار قبرستان به حال خود رها شده‌اند، یا تَرک‌هایی که روی سنگ قبرهای خاص این محوطه را پوشانده و حتی معدود حفاری‌های غیر مجاز در این محوطه که حدود یک سال از ثبت ملی آن می‌گذرد، به وضوح بی‌توجهی‌های متولیان این منطقه نمونه گردشگری را نشان می‌داد، اما با آتش‌سوزی تابستان سال گذشته، قول و قرارهایی از سوی مسؤولان میراث فرهنگی استان گلستان و حتی دهیاری گچ‌سو و نماینده اوقاف در آن منطقه نمونه گردشگری به واسطه‌ی قرار گرفتن مقبره‌ی امامزاده‌ای در آن منطقه مطرح شد.

در همان زمان اعلام شد، «تفاهم‌نامه‌ی در حال انعقاد با میراث فرهنگی و دهیاری روستای هدف گردشگری خالدنبی با هدف تامین نگهبان به صورت شبانه‌روزی و حفظ محوطه در حال انجام است تا سنگ‌های شکسته شده و افتاده ترمیم شوند و نظم‌دهی خاصی در چینش سنگ‌ها در داخل محوطه بر اساس الگوی علمی تاریخی انجام شود، همچنین فنس‌کشی انجام شده و یکسری از ساماندهی‌ها در محوطه صورت گیرند.» البته بعد از گذشت چیزی حدود ۹ ماه از آن صحبت‌ها بر اساس چیزی که گردشگران این محوطه‌ی تاریخی به خبرنگار ایسنا می‌گویند، بخشی از تعهدات انجام شده، اما اصل کار یعنی توجه به محوطه هنوز در اولویت کاری قرار نگرفته است.

 

هزاد امین‌فرد که روز گذشته چهارشنبه ـ ۱۶ خرداد ماه ـ از این محوطه‌ی تاریخی دیدن کرده است، در مورد وضعیت این محوطه به ایسنا می‌گوید: در بخش شرقی قبرستان که در محدوده‌ی داخل فنس قرار گرفته، نشانه‌های یک آتش‌سوزی جدید وجود دارد، انگار پوشش گیاهی محوطه به تازگی سوخته‌اند، با توجه به خشکی این نوع پوشش حتی اگر یک نخ سیگار روشن هم داخل محوطه افتاده باشد با وزش شدید باد آتش‌سوزی به سرعت در داخل محوطه گسترش پیدا می‌کند.

او با بیان این‌که دور بخش زیاد قبرستان فنس کشیده شده، ادامه می‌دهد: اما برخی از قبرها بیرون فنس افتاده‌اند، نگهبان نیز به عنوان بلیت‌فروش داخل کانکس نشسته و نگهبانی نمی‌دهد.

وی همچنین در مورد هزینه‌ی ورودی قبرستان نیز این‌طور می‌گوید: برای ورود به محوطه‌ی مقبره که پارکینگ محسوب می‌شود سه هزار تومان گرفته می‌شود، از سوی دیگر برای ورود به مقبره‌ها و بخشی که با فنس تفکیک شده نیز یک کانکس قرار گرفته و از هر گردشگر ایرانی دو هزار تومان دریافت می‌کند، اما در مورد هزینه‌ی ورودی گردشگران خارجی چیزی مکتوب نشده بود.

او همچنین در مورد وضعیت سنگ‌قبرها و میزان رسیدگی به این محوطه‌ی تاریخی اظهار می‌کند: بخش آتش‌گرفته در قبرستان دو تکه بود؛ یکی در خود قبرستان که کاملا سوخته و دیگری در شمال قبرستان و در مسیر دیگری که سنگ قبری با چشم روی آن دیده نمی‌شد، اما آن تپه نیز کاملا سوخته بود. از سوی دیگر برخی سنگ‌ها شکسته شده‌اند و نیاز به ترمیم و توجه زیادی داشتند.

تفاهم‌نامه‌ای که برای حفاظت از خالدنبی امضا کردند چقدر عملی شد؟

اسحاق حمایتی، عکاس و فعال حوزه میراث فرهنگی و عضو انجمن حمایت از بافت‌های تاریخی و سرزمین گرگان نیز که چند روز گذشته از این محوطه‌ی تاریخی دیدن کرده است، در مورد وضعیت این قبرستان به خبرنگار ایسنا توضیح می‌دهد.

او با بیان این‌که آتش‌سوزی در قبرستان خالدنبی در اوایل هفته رخ داده، می‌گوید: برخی مسافران و گردشگران در روز آتش‌سوزی به آن منطقه رفته بودند و از این‌که زمان زیادی را برای رسیدن به این قبرستان گذاشته بودند و در نهایت با صحنه‌ی آتش‌سوزی مواجه شده بودند، پشیمان بودند.

 

وی همچنین در مورد گرفتن مبلغ‌ گزاف از مسافران برای ورود به این قبرستان تاریخی می‌گوید: هر چند گرفتن هزینه‌ی ورودی به محوطه‌ی تاریخی حق متولیان هر محوطه‌ی‌ تاریخی است، اما در زمان گرفتن این ورودی برای پارکینگ در صورتی که مسافر ایرانی در ماشین بود سه هزار تومان و اگر حتی یک مسافر خارجی هم در ماشینی نشسته بود برای پارکینگ ۱۰ هزار تومان گرفته می‌شد.

او با بیان این‌که هزینه‌ی ورودی گردشگران ایرانی به داخل قبرستان دو هزار تومان بود، ادامه می‌دهد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین متولیان این قبرستان تاریخی مانند بین دهیاری گچ‌سو و هیات امنای خالد نبی با هدف تامین بخشی از هزینه‌های قبرستان برای ساماندهی محوطه امضا شده بود و قرار بود فقط در ۱۳ روز نوروز از گردشگران هزینه‌ی ورودی دریافت شود، اما نه تنها این اتفاق در روزهای بعد از آن مدت زمان تفاهم‌نامه گرفته می‌شد، بلکه ابتدا از گردشگران خارجی تا ۵۰ هزار تومان هم هزینه‌ی ورودی گرفته می‌شد و بعد از اعتراض‌ها و ممانعت گردشگران خارجی برای ورود به این قبرستان مبلغ را تا ۲۰ هزار تومان کاهش دادند و اکنون نیز با توجه به ادامه‌دار بودن این ممانعت هزینه‌ی وردی گردشگران خارجی را ۱۰ هزار تومان کرده‌اند.

 

حمایتی تاکید می‌کند: درست است که در هر کدام از محوطه‌های تاریخی هزینه‌ی ورودی از گردشگران گرفته می‌شود اما دست‌کم بعد از گرفتن این هزینه باید در قبال گردشگران ورودی نیز قدری تسهیلات تامین کرد، هر گرفتنی، دادنی هم دارد.

وی با بیان این‌که گفتند در نوروز بلیت ورودی از مسافران گرفته شود و با این بلیت پول نگهداری نگهبان را درآورند، تاکید می‌کند: حضور شخصی با نام نگهبان چند ویژگی خوب دارد؛ نخست این‌که شاهد آتش‌سوزی دوباره در محوطه نخواهیم بود، مسافران و گردشگران از روی سنگ قبرها بالا نمی‌روند، یادگاری‌نویسی در محوطه و روی سنگ‌قبرها انجام نمی‌شود، ورود و خروج مسافران نظم و ترتیب دارد، محوطه به مکانی برای کورس موتورسواران و دوچرخه‌سوران تبدیل نمی‌شود و از همه مهمتر براساس تفاهم‌نامه‌ای بین فرمانداری،‌ دهیاری گچ‌سو، میراث فرهنگی و اوقاف باید زباله‌ها از این محوطه‌ی تاریخی جمع‌آوری می‌شد.

حمایتی اما در توضیح وضعیت امروز این قبرستان تاریخی بعد از تفاهم‌نامه‌هایی که مسئولان بین یکدیگر امضا کرده‌اند، می‌گوید: آتش‌سوزی‌هایی در محوطه با فاصله‌ی زمانی نزدیک به یکدیگر رخ داده‌اند، مسافران بدون حضور نگهبان به راحتی از روی سنگ‌قبرها بالا می‌روند، زباله در محوطه قبرستان به وضوح وجود دارد و وضعیت رسیدگی به سرویس‌های ‌بهداشتی افتضاح است، هیچ تغییری با گذشته نکرده‌اند.

 

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

0 0
جهان صنعت   undefined 1397/3/19 12:07:46

تعدد آثار تاریخی در کشور ما بیشتر از آنکه به صنعت گردشگری ما کمک کند و بتواند پتانسیلی باشد برای معرفی فرهنگ چند هزار ساله سرزمین ایران، تبدیل به آینه ضعف مدیریت سازمان‌های گوناگون شده است. مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چندی پیش در سخنرانی خود دلیل تخریب آثار تاریخی را نه بی‌توجهی مدیران سازمان که نبود بودجه دانسته بود.
در حوزه میراث فرهنگی هم مانند بسیاری از حوزه‌های مدیریتی در کشور، تصمیم‌گیری واحد وجود ندارد. بسیاری از آثار تاریخی در تملک نهادهای بی‌ربطی است که تخصصی در زمینه آثار تاریخی ندارند. آن دسته از آثاری هم که در اختیار سازمان میراث فرهنگی است هر روز با تخریب مواجه است. نبود ساز و کاری ثابت برای رسیدگی به آثار تاریخی و عدم سرکشی به آنها باعث شده بسیاری یادگاران چند هزارساله ایران در معرض نابودی قرار گیرند. قبرستان چند هزار ساله خالد نبی مشتی نمونه خروار است. گورستانی تاریخی که پتانسیل جذب گردشگران فراوانی را دارد اما با بی‌توجهی مسوولان باوجود ثبت ملی آن، در حال نابودی است.
آتش به جان خالد نبی
«خالد نبی» در استان گلستان بار دیگر آتش گرفت و این بار فضای مجازی منعکس‌کننده این خبر و وضعیت نابسامان محوطه‌ای تاریخی بود که به قبرستان خاص مشهور است.
فعالان میراث فرهنگی و گردشگرانی که برای دیدن قبرستان در یکی، دو روز گذشته به این منطقه رفته‌اند فیلم‌هایی را در صفحه‌های شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده‌اند که دود از قبرستان به هوا بلند می‌شود و از سوی دیگر از گرفتن هزینه‌های زیاد برای ورود به این محوطه تاریخی گله دارند و نسبت به آن‌چه که باید به عنوان تامین نخستین تسهیلات برای ورود یک گردشگر به محوطه تهیه شود، معترض‌ هستند. اواخر شهریور سال گذشته آخرین باری بود که خبری از آتش‌سوزی در این قبرستان منتشر شد و عامل آن را چند جوان موتورسوار در قبرستان اعلام کردند که باعث آتش‌سوزی در بخشی از علف‌های قبرستان خالدنبی در استان گلستان شده بودند. قبرستانی در «منطقه نمونه گردشگری گچ‌سو» قرار دارد و به دلیل نوع خاص طراحی سنگ‌ قبرهایش، در طول سال‌های گذشته مورد توجه بیشتری بوده است. هر چند وضعیت قبرستان تاریخی در آن زمان این طور توصیف شده بود که سنگ‌ قبرهای شکسته پراکنده‌ای در طول سال‌ها در بین علفزار قبرستان به حال خود رها شده‌اند، یا تَرک‌هایی که روی سنگ قبرهای خاص این محوطه را پوشانده و حتی معدود حفاری‌های غیرمجاز در این محوطه که حدود یک سال از ثبت ملی آن می‌گذرد، به وضوح بی‌توجهی‌های متولیان این منطقه نمونه گردشگری را نشان می‌داد، اما با آتش‌سوزی تابستان سال گذشته، قول و قرارهایی از سوی مسوولان میراث فرهنگی استان گلستان و حتی دهیاری گچ‌سو و نماینده اوقاف در آن منطقه نمونه گردشگری به واسطه قرار گرفتن مقبره امامزاده‌ای در آن منطقه مطرح شد.
در همان زمان اعلام شد، «تفاهمنامه در حال انعقاد با میراث فرهنگی و دهیاری روستای هدف گردشگری خالدنبی با هدف تامین نگهبان به صورت شبانه‌روزی و حفظ محوطه در حال انجام است تا سنگ‌های شکسته شده و افتاده ترمیم شوند و نظم‌دهی خاصی در چینش سنگ‌ها در داخل محوطه بر اساس الگوی علمی تاریخی انجام شود، همچنین فنس‌کشی انجام شده و یکسری از ساماندهی‌ها در محوطه صورت گیرند. » البته بعد از گذشت چیزی حدود ۹ ماه از آن صحبت‌ها بر اساس چیزی که گردشگران این محوطه تاریخی به خبرنگار ایسنا می‌گویند، بخشی از تعهدات انجام شده، اما اصل کار یعنی توجه به محوطه هنوز در اولویت کاری قرار نگرفته است.
بخش شرقی قبرستان خالد نبی دوباره آتش گرفته
بهزاد امین‌فرد که از این محوطه تاریخی دیدن کرده است، در مورد وضعیت این محوطه به ایسنا می‌گوید: در بخش شرقی قبرستان که در محدوده داخل فنس قرار گرفته، نشانه‌های یک آتش‌سوزی جدید وجود دارد، انگار پوشش گیاهی محوطه به تازگی سوخته‌اند، با توجه به خشکی این نوع پوشش حتی اگر یک نخ سیگار روشن هم داخل محوطه افتاده باشد با وزش شدید باد آتش‌سوزی به سرعت در داخل محوطه گسترش پیدا می‌کند. او با بیان اینکه دور بخش زیاد قبرستان فنس کشیده شده، ادامه می‌دهد: اما برخی از قبرها بیرون فنس افتاده‌اند، نگهبان نیز به عنوان بلیت‌فروش داخل کانکس نشسته و نگهبانی نمی‌دهد. او همچنین در مورد هزینه ورودی قبرستان نیز این‌طور می‌گوید: برای ورود به محوطه مقبره که پارکینگ محسوب می‌شود سه هزار تومان گرفته می‌شود، از سوی دیگر برای ورود به مقبره‌ها و بخشی که با فنس تفکیک شده نیز یک کانکس قرار گرفته و از هر گردشگر ایرانی دو هزار تومان دریافت می‌کند، اما در مورد هزینه ورودی گردشگران خارجی چیزی مکتوب نشده بود. او همچنین در مورد وضعیت سنگ‌قبرها و میزان رسیدگی به این محوطه تاریخی می‌گوید: بخش آتش‌گرفته در قبرستان دو تکه بود؛ یکی در خود قبرستان که کاملا سوخته و دیگری در شمال قبرستان و در مسیر دیگری که سنگ قبری با چشم روی آن دیده نمی‌شد، اما آن تپه نیز کاملا سوخته بود. از سوی دیگر برخی سنگ‌ها شکسته شده‌ و نیاز به ترمیم و توجه زیادی داشتند.
تفاهمنامه‌ای که برای حفاظت از خالدنبی امضا کردند چقدر عملی شد
اسحاق حمایتی، عکاس و فعال حوزه میراث فرهنگی و عضو انجمن حمایت از بافت‌های تاریخی و سرزمین گرگان نیز که چند روز گذشته از این محوطه تاریخی دیدن کرده است، در مورد وضعیت این قبرستان با بیان اینکه آتش‌سوزی در قبرستان خالدنبی اوایل هفته رخ داده، می‌گوید: برخی مسافران و گردشگران در روز آتش‌سوزی به آن منطقه رفته بودند و از اینکه زمان زیادی را برای رسیدن به این قبرستان گذاشته بودند و در نهایت با صحنه آتش‌سوزی مواجه شده بودند، پشیمان بودند. او همچنین در مورد گرفتن مبلغ‌ گزاف از مسافران برای ورود به این قبرستان تاریخی می‌گوید: هر چند گرفتن هزینه ورودی به محوطه تاریخی حق متولیان هر محوطه تاریخی است، اما در زمان گرفتن این ورودی برای پارکینگ در صورتی که مسافر ایرانی در ماشین بود سه هزار تومان و اگر حتی یک مسافر خارجی هم در ماشینی نشسته بود برای پارکینگ ۱۰ هزار تومان گرفته می‌شد.
او با بیان اینکه هزینه ورودی گردشگران ایرانی به داخل قبرستان دو هزار تومان بود، ادامه می‌دهد: بر اساس تفاهمنامه‌ای که بین متولیان این قبرستان تاریخی مانند بین دهیاری گچ‌سو و هیات امنای خالد نبی با هدف تامین بخشی از هزینه‌های قبرستان برای ساماندهی محوطه امضا شده بود و قرار بود فقط در ۱۳ روز نوروز از گردشگران هزینه ورودی دریافت شود، اما نه تنها این اتفاق در روزهای بعد از آن مدت زمان تفاهمنامه گرفته می‌شد، بلکه ابتدا از گردشگران خارجی تا ۵۰ هزار تومان هم هزینه ورودی گرفته می‌شد و بعد از اعتراض‌ها و ممانعت گردشگران خارجی برای ورود به این قبرستان مبلغ را تا ۲۰ هزار تومان کاهش دادند و اکنون نیز با توجه به ادامه‌دار بودن این ممانعت هزینه ورودی گردشگران خارجی را ۱۰ هزار تومان کرده‌اند.
حمایتی تاکید می‌کند: درست است که در هر کدام از محوطه‌های تاریخی هزینه ورودی از گردشگران گرفته می‌شود اما دست‌کم بعد از گرفتن این هزینه باید در قبال گردشگران ورودی نیز قدری تسهیلات تامین کرد، هر گرفتنی، دادنی هم دارد.
او با بیان اینکه گفتند در نوروز بلیت ورودی از مسافران گرفته شود و با این بلیت پول نگهداری نگهبان را درآورند، تاکید می‌کند: حضور شخصی با نام نگهبان چند ویژگی خوب دارد؛ نخست اینکه شاهد آتش‌سوزی دوباره در محوطه نخواهیم بود، مسافران و گردشگران از روی سنگ قبرها بالا نمی‌روند، یادگاری‌نویسی در محوطه و روی سنگ‌قبرها انجام نمی‌شود، ورود و خروج مسافران نظم و ترتیب دارد، محوطه به مکانی برای کورس موتورسواران و دوچرخه‌سواران تبدیل نمی‌شود و از همه مهمتر براساس تفاهمنامه‌ای بین فرمانداری، دهیاری گچ‌سو، میراث فرهنگی و اوقاف باید زباله‌ها از این محوطه تاریخی جمع‌آوری می‌شد.

0 0
قانون   undefined 1397/3/19 12:08:35

قبر هاي تاريخي در گورستان معروف گلستان برای چندمین بار تخریب می شوند
آتش جهل برجان گورستان خالد نبي
گورستان خالدنبي بر افراز كوه‌هاي شهرستان كلاله همچون نگيني مي‌درخشد و هرساله گردشگران بسياري را به‌خود جذب مي‌كند. گورستان تاريخي كه پس از سال‌ها كشمكش و البته تخريب، در سال 95 ثبت ملي شد اما ثبت ملي اين گورستان مانع آتش‌سوزي‌هاي پي در پي و تخريب قبرهاي آن نشده است.

مجموعه گورستان و زیارتگاه خالدنبی در یک منطقه کوهستانی در نزديكي شهرستان كلاله استان گلستان بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده است. زیارتگاه خالد نبی براساس اعتقادات مردم ترکمن، محل دفن خالد نبی، یکی از چهار پیامبری است که در فاصله پیامبری حضرت عیسی و حضرت محمد، مردم زمان خود را به شریعت خدا دعوت ‌ مي‌كرد.گورستان تاريخي خالد نبی با بیش از 600 سنگ مزار روی رشته تپه‌های ماهوری، چشم‌انداز خيره‌كننده‌اي به اين منطقه داده است.

يكي از مسائلي كه درچند سال اخير مورد مناقشه بوده و موجب تخريب‌هايي در اين گورستان شده، نوع و شكل ظاهر برخي سنگ‌هاي كار شده روي مزارهاست. براساس گزارش‌ها، سه نوع سنگ مزار در این گورستان وجود دارد؛نوع اول، سنگ‌مزارهای استوانه‌ای بلند با وزن بالا است؛ نوع دوم، سنگ‌مزارهای صلیبی و نوع سوم، سنگ مزارهایی به‌شکل شاخ قوچ است. بيشتر سنگ مزارهای گورستان خالدنبی، بدون کتیبه و نوشتار هستند.

برخي بر اين باورند كه سنگ مزارهای استوانه‌ای بلند اين گورستان، نماد آلت انساني است و به همين دليل اين گورستان تاريخي بارها مورد تخريب برخي عوامل خودسر قرار گرفته است.

آتش جهل در گورستان خالدنبي

خبر به آتش كشيدن گورستان خالد نبي در شبكه‌هاي اجتماعي واكنش‌هاي بسياري به‌همراه داشته است. بسياري از كاربران تخريب اين گورستان تاريخي را در نتيجه برخي اظهارنظرها درباره نماد آلت انساني در آنجا مي‌دانند. اما آتش‌سوزي در گورستان خالد نبي به سريال تكراري هرساله اين اين منطقه تبديل شده است. اتفاقي كه به‌گفته مسئولان تنها مسبب آن گردشگران بي‌مسئوليت و غافل هستند. گورستاني كه باوجود ثبت ملي، هيچ‌گونه محافظتي از آن نمي‌شود.

نسبت دادن برخي از سنگ‌هاي مزار كه به‌شكل استوانه‌اي هستند با آلت انساني يكي از دلايل تخريب آن درچند سال اخير بوده است. اين مساله يك بحث قديمي است. البته در پنج سال گذشته روي اين موضوع حساسيت‌هاي بسياري وجود داشت و علت تخريب بسياري از سنگ‌ها مزار نيز اين مساله بود. اما پس از ثبت ملي آن در سال 95 اين موضوع مطرح شد كه سنگ‌هاي استوانه‌اي مزار ارتباط خاصي با آلت‌پرستي ندارد؛ چرا كه استادان دانشگاه تهران و شيراز اعلام كرده‌اند كه هيچ‌گونه مدارك مستندي براي نفوذ تمدن آلت‌پرستي به حوزه ايران باستان و چند قرن اخير وجود ندارد.

خبري از تفاهم نيست

درپي آتش‌سوزي سال گذشته در گورستان خالد نبي، مسئولان در همان زمان اعلام كردند، «تفاهمنامه‌ در حال انعقاد با میراث فرهنگی و دهیاری روستای هدف گردشگری خالدنبی با هدف تامین نگهبان به صورت شبانه‌روزی و حفظ محوطه در حال انجام است تا سنگ‌های شکسته شده و افتاده ترمیم شوند و نظم‌دهی خاصی در چینش سنگ‌ها در محوطه بر اساس الگوی علمی تاریخی انجام شود. همچنین فنس‌کشی انجام شده و یک‌سری از ساماندهی‌ها در محوطه صورت مي‌گیرند». البته بعد از گذشت چیزی حدود ۹ ماه از آن صحبت‌ها بر اساس مواردي که گردشگران این محوطه‌ تاریخی به ایسنا می‌گویند، بخشی از تعهدات انجام شده اما اصل کار یعنی توجه به محوطه هنوز در اولویت کاری قرار نگرفته است. بهزاد امین‌فرد که از این محوطه‌ تاریخی دیدن کرده است، در مورد وضعیت این محوطه می‌گوید: در بخش شرقی قبرستان که در محدوده‌ داخل فنس قرار گرفته، نشانه‌های یک آتش‌سوزی جدید وجود دارد؛ انگار پوشش گیاهی محوطه به تازگی سوخته است. با توجه به خشکی این نوع پوشش حتی اگر یک نخ سیگار روشن هم داخل محوطه افتاده باشد با وزش شدید باد آتش‌سوزی به سرعت در محوطه گسترش پیدا می‌کند.

او با بیان اینکه دور بخش زیاد قبرستان فنس کشیده شده، ادامه می‌دهد: اما برخی از قبرها بیرون فنس افتاده‌اند، نگهبان نیز به عنوان بلیت‌فروش داخل کانکس نشسته و نگهبانی نمی‌دهد.وی همچنین در مورد هزینه ورودی قبرستان اين‌گونه می‌گوید: برای ورود به محوطه‌ مقبره که پارکینگ محسوب می‌شود، سه هزار تومان گرفته می‌شود. از سوی دیگر برای ورود به مقبره‌ها و بخشی که با فنس تفکیک شده نیز یک کانکس قرار گرفته و از هر گردشگر ایرانی دو هزار تومان دریافت می‌کند اما در مورد هزینه‌ ورودی گردشگران خارجی چیزی مکتوب نشده بود.او همچنین در مورد وضعیت سنگ‌قبرها و میزان رسیدگی به این محوطه‌ تاریخی اظهار می‌کند: بخش آتش‌گرفته در قبرستان دو تکه بود؛ یکی در خود قبرستان که به طور كامل سوخته و دیگری در شمال قبرستان و در مسیر دیگری که سنگ قبر و چشمي روی آن دیده نمی‌شد كه آن تپه نیز به ‌طور كامل سوخته بود. از سوی دیگر برخی سنگ‌ها شکسته شده‌اند و نیاز به ترمیم و توجه زیادی دارند.

تفاهمنامه‌ای که برای حفاظت از گورستان خالدنبی امضا کردند، چقدر عملی شد؟

اسحاق حمایتی، عکاس و فعال حوزه میراث فرهنگی و عضو انجمن حمایت از بافت‌های تاریخی و سرزمین گرگان که چند روز گذشته از این محوطه‌ تاریخی دیدن کرده است، در مورد وضعیت این قبرستان به خبرنگار ایسنا توضیح می‌دهد.

او با بیان اینکه آتش‌سوزی در قبرستان خالدنبی در اوایل هفته رخ داده، می‌گوید: برخی مسافران و گردشگران در روز آتش‌سوزی به آن منطقه رفته بودند و از اینکه زمان زیادی را برای رسیدن به این قبرستان گذاشته و در نهایت با صحنه‌ آتش‌سوزی مواجه شدند، پشیمان بودند.

وی همچنین در مورد گرفتن مبلغ‌ گزاف از مسافران برای ورود به این قبرستان تاریخی می‌گوید: هر چند گرفتن هزینه‌ ورودی به محوطه‌ تاریخی حق متولیان هر محوطه‌‌ تاریخی است اما در زمان گرفتن این ورودی برای پارکینگ در صورتی که مسافر ایرانی در ماشین بود، سه هزار تومان و اگر حتی یک مسافر خارجی هم در ماشینی نشسته بود، ۱۰ هزار تومان گرفته می‌شد.

او با بیان اینکه هزینه‌ ورودی گردشگران ایرانی به داخل قبرستان دو هزار تومان بود، ادامه می‌دهد: بر اساس تفاهمنامه‌ای که متولیان این قبرستان تاریخی با دهیاری گچ‌سو و هیات امنای خالد نبی با هدف تامین بخشی از هزینه‌های قبرستان برای ساماندهی محوطه امضا شده،قرار بود فقط در ۱۳ روز نوروز از گردشگران هزینه‌ ورود دریافت شود، نه تنها این مبلغ پس از مدت تعيين شده هم گرفته مي‌شد بلکه ابتدا از گردشگران خارجی تا ۵۰ هزار تومان هم هزینه‌ ورودی مي‌گرفتند و بعد از اعتراض‌ها و ممانعت آن‌ها برای ورود به این قبرستان مبلغ را تا ۲۰ هزار تومان کاهش دادند و اکنون نیز با توجه به ادامه‌دار بودن این ممانعت هزینه‌ ورودی گردشگران خارجی را ۱۰ هزار تومان کرده‌اند.حمایتی تاکید می‌کند: درست است که در هر کدام از محوطه‌های تاریخی هزینه‌ ورودی از گردشگران گرفته می‌شود اما دست‌کم بعد از گرفتن این هزینه باید در قبال گردشگران ورودی نیز قدری تسهیلات تامین کرد، هر گرفتنی، دادنی هم دارد.

وی با بیان اینکه گفتند در نوروز بلیت ورودی از مسافران گرفته شود و با این بلیت پول نگهداری نگهبان را درآورند، تاکید می‌کند: حضور شخصی با نام نگهبان چند ویژگی خوب دارد؛ اینکه شاهد آتش‌سوزی دوباره در محوطه نخواهیم بود، مسافران و گردشگران از روی سنگ قبرها بالا نمی‌روند، یادگاری‌نویسی در محوطه و روی سنگ‌قبرها انجام نمی‌شود، ورود و خروج مسافران نظم و ترتیب دارد، محوطه به مکانی برای کورس موتورو دوچرخه‌سوران تبدیل نمی‌شود و از همه مهم‌تر، براساس تفاهمنامه‌ای بین فرمانداری،‌ دهیاری گچ‌سو، میراث فرهنگی و اوقاف باید زباله‌ها از این محوطه‌ تاریخی جمع‌آوری می‌شد.

حمایتی در توضیح وضعیت امروز این قبرستان تاریخی بعد از تفاهمنامه‌هایی که مسئولان بین یکدیگر امضا کرده‌اند، می‌گوید: آتش‌سوزی‌هایی در محوطه با فاصله‌زمانی نزدیک به یکدیگر رخ داده‌اند، مسافران بدون حضور نگهبان به راحتی از روی سنگ‌قبرها بالا می‌روند، زباله در محوطه قبرستان به وضوح وجود دارد و وضعیت رسیدگی به سرویس‌های ‌بهداشتی افتضاح است، هیچ تغییری با گذشته نکرده‌اند.