محل تبلیغ شما
معاشقه با سازها در کنسرت کیهان کلهر

تاریخ خبر: 1395/10/15

معاشقه با سازها در کنسرت کیهان کلهر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

کیهان کلهر و گروهش در تهران روی صحنه رفتند و چنان با سازهای‌شان معاشقه کردند که در آسمان شب تا نزدیکی خورشید پر کشیدند.

به گزارش ایسنا، کنسرت «پَردِگیانِ باغِ سُکوت» که در دستگاه همایون و شور تنظیم شده بود، با حضور کیهان کلهر (کمانچه)، علی بهرامی‌فرد (سنتور)، هادی آذرپیرا (تار) و نوید افقه (تنبک) در شبی از شب‌های زمستان (۱۴ دی‌ماه) در تالار وحدت میزبان علاقه‌مندان به موسیقی بود.

چهار هنرمند با لباس‌های فیروزه‌ای و سرخ‌رنگ روی صحنه آمدند، مردم با تشویق‌های‌شان به استقبال آن‌ها رفتند، آن‌ها هم در مقابل سر تعظیم فرود آوردند و بعد بی‌وقفه شروع کردند.

سازها با هم همراه و هماهنگ شدند و اجرا آغاز شد؛ با «سرمست» (پیش‌درآمد همایون / علی بهرامی‌فرد) شروع کردند و به «پریشانی» (هادی آذرپیرا) و «چهار مضراب بیداد» (کیهان کلهر) رسیدند. موسیقی بی‌کلام بود و سازها با هم حرف می‌زدند؛ کمانچه با سنتور و تار و تنبک. نگاه‌ها بین هنرمندان رد و بدل می‌شد، سازها با هم گفت‌وگو می‌کردند و نوای‌شان پایین و بالا می‌رفت و اوج می‌گرفت.

تا رسیدند به «نازنین» (براساس ملودی کرمانجی عیبت مه گین / با کلام جهانبخش پازوکی و تنظیم کیهان کلهر). این‌جا بود که کلهر که در تمام طول اجرا دوزانو نشست و غرق سازش بود، زمزمه کرد: نازنین، مهربون، اسم تو ورد زبون، بی‌تو تنهایی چه سخته... .

و بعد «طرقه» (کیهان کلهر)؛ پرنده را می‌دیدی که چگونه از لابه‌لای زخمه‌های سازها پر می‌گیرد و بالا و بالاتر می‌رود.

در افسانه‌های قدیمی خراسان «طرقه» پرنده کوچکی است که می‌خواست به خورشید برسد. باید هزار اسم خداوند را از بر می‌کرد تا از سوختن در گرمای خورشید در امان باشد. تمام اسم‌ها را حفظ کرد و در بالا رفتن می‌گفت، ولی در نزدیکی خورشید اسم هزارم را فراموش کرد و سوخت ...

پایان اجرا هم باز تشویق ممتد حاضران بود و تعظیم هنرمندان، و کیهان کلهر که کمانچه‌اش را بالا برد.

برنامه اجرای «پَردِگیانِ باغِ سُکوت» در آذر و دی و بهمن و در شهرهای تهران، شیراز، بوشهر، اهواز، بندرعباس، تبریز، اردبیل، رشت، ساری، گنبد کاووس، اصفهان، همدان، سنندج، کرمانشاه، کرمان، زاهدان، تربت حیدریه و بیرجند تنظیم شده است.

کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز جهانی کشورمان سه شنبه شب چهارم خردادماه در چهارمین شب از برگزاری کنسرت «پَردگِیانِ باغِ سکوت» در تالار وحدت از بزرگان موسیقی ایرانی یاد و قدردانی کرد.

وی قبل از شروع برنامه این کنسرت بیان کرد: هر وقت در ایران کنسرت داشتم دلم می خواست در تالار وحدت باشم، چراکه این تالار هم استانداردترین تالار موسیقی است و هم محیط خوب و دوستانه ای را برای ما فراهم می کند. ضمن اینکه در این مکان شان شنونده نیز حفظ می شود.

کلهر افزود: اما یک نکته همواره برای من با ورود به تالار حائز اهمیت بوده، اینکه من همیشه منتقلب می شوم وقتی در جایگاه بزرگانی می نشینم که اینجا برنامه اجرا کرده اند. هنرمندانی چون فرامرز پایور، همایون خرم، جلیل شهناز، حسن کسایی، محمدرضا لطفی و ... که خدمات قابل توجهی را به مخاطب ارائه دادند. من کنسرت امشب را به همه این عزیزان تقدیم می کنم. به هر ترتیب من همواره گفته ام آنچنان عادت به حرف زدن قبل از اجرا ندارم زیرا حرف هایم را با سازم می زنم.

کنسرت «پَردگِیانِ باغِ سکوت» روزهای اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم خرداد ماه با هنرمندی کیهان کلهر کمانچه، نوید افقه تنبک، علی بهرامی فر سنتور، هادی آذرپیرا تار و اجرای قطعاتی چون دستگاه همایون – شور»، «سرمست» به آهنگسازی علی بهرامی فرد، «پریشان» به آهنگسازی هادی آذرپیرا، «چهار مضراب» به آهنگسازی کیهان کلهر، «طرقه» به آهنگسازی کیهان کلهر، «ملودی کرمانجی» و کلام محلی در تالار وحدت میزبان مخاطبان خواهد بود.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid