محل تبلیغ شما
بهت از فوت دکتر کاووس سیدامامی

تاریخ خبر: 1396/11/23

بهت از فوت دکتر کاووس سیدامامی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

فعالان محیط‌زیست در شوك

خبر خودكشي در اوين

دادستان تهران از خود کشی یک فعال محیط زیستی بازداشت شده به اتهام مسائل امنیتی در زندان خبر داد

 

تایید بازداشت فعالان محیط زیست

خودکشی کاووس سیدامامی در زندان

محیط‌زیست، جدیدترین سرپوش اقدامات جاسوسی

 

هنوز گزارش‌هاي متفاوت از بازديد نمايندگان مجلس از اوين و ماجراي خودکشي سينا قنبري و جوان ديگري در زندان اراک جمع‌و‌جور نشده که خبر مي‌رسد کاووس سيدامامي، از فعالان محيط زيست و استاد جامعه‌شناسي، در زندان خودکشي کرده است. نمايندگان مجلس يا شوکه‌‌اند يا هنوز خبر را نشنيده‌اند. مسئولان دولتي توييت‌هاي کنايه‌دار مي‌زنند و فضاي مجازي گنگ و پرابهام است. کاووس سيدامامي پيش از انقلاب به آمريکا رفت. سال 58 استاد جامعه‌شناسي دانشگاه جندي‌شاپور اهواز بود. در دوران جنگ، داوطلبانه به آبادان رفت و جنگيد و ترکش خورد. در بسياري از دانشگاه‌هاي ايران ازجمله دانشگاه امام صادق تدريس و دانشجويان زيادي را تربيت کرد. حالا خبر فوت او خيلي‌ها را شوکه کرده؛ مسئله تا آنجا پيش رفته که چهار انجمن علمي مطرح کشور در نامه به رئيس‌جمهوري خواستار رسيدگي شخص او به ماجراي مرگ سيدامامي شده‌اند. غلامحسين اسماعيلي، رئيس دادگستري استان تهران، در حاشيه راهپيمايي ۲۲ بهمن در واکنش به خبر بازداشت فعالان محيط زيست، با تأييد اين موضوع به ايلنا گفته: «چون هنوز پرونده در مرحله اوليه تحقيقات است، اطلاع‌رساني در‌اين‌باره موکول مي‌شود به زماني که تحقيقات تکميل شود. ان‌شاءالله پس از کامل‌شدن تحقيقات، اطلاع‌رساني انجام خواهد شد». او همچنين افزوده: «جمعي از کساني که اطلاعاتي را جمع‌آوري می‌کردند و به بيگانگان مي‌دادند، شناسايي و برخي‌ها دستگير شدند و برخي‌ها ممکن است در آينده دستگير شوند». در همين حال، دادستان تهران نيز از شناسايي و دستگيري چند متهم مرتبط با يک پرونده جاسوسي خبر داده است. 
دعوت به اميد و مبارزه با يأس
کاووس سيدامامي به روايت دوستانش مردي سرشار از اميد و پويايي بود. در ويدئوي کوتاهي از او به تاريخ خرداد 93، در جمع دوستداران محيط زيست اين‌طور سخن گفته: «عده‌اي مدام می‌گويند با اين دولت و با اين شرايط نمي‌شود کاري کرد و مدام براي شما آيه يأس مي‌خوانند. گروه دوم به حکومت و اينها کاري ندارند و مي‌گويند ما ايراني‌‌ها و هزار منفي‌بافي درباره ما ايراني‌ها و فرهنگ ما. مي‌خواستم بگويم از اين منفي‌بافي‌ها نااميد نشويم. گرچه ما گروه کوچکي هستيم، اما مسئوليت اجتماعي داريم و با وجود همه مخالف‌خواني‌ها بايد کارمان را انجام دهيم». ويدئوي منتشرشده از سيدامامي 38 ثانيه است و کوتاه؛ باقي مطالب سخنان دوستان و آشنايان است درباره شخصيت و منش او.
جعفري‌دولت‌‌آبادي، دادستان تهران، به ميزان خبر داده: «اين افراد –بازداشت‌شدگان اخير- در قالب اجراي پروژه‌هاي علمي و محيط‌زيستي نسبت به جمع‌آوري اطلاعات طبقه‌بندي کشور در حوزه‌هاي استراتژيک اقدام مي‌کردند که با هوشياري و رصد اطلاعاتي يکي از نهادهاي امنيتي کشور، دستگير و از سوی دادستاني تهران بازداشت شده‌اند». حسام‌الدين آشنا، رئيس مرکز استراتژيک رياست‌جمهوري، از مقام‌هاي مسئولي است که در فضاي مجازي به مرگ سيدامامي واکنش نشان داده. او در تویيتر خود چنين نوشته: «قاضي‌ها و دادستان‌ها و ضابط‌ها و بازپرس‌ها و بازجوها نه معصوم‌اند، نه بي‌خطا و نه خالي از حب و بغض. همان‌گونه که نظارت بر قوه مجريه ضروري است، اعمال نظارت بر رفتار با متهمان و محکومان هم ضروري است. مصيبت يک مرتضوي براي يک کشور کافي بود؛ او را تکثير نکنيم». اشاره آشنا و ذکر نام مرتضوي پس از مرگ سيدامامي علت دارد؛ سعيد مرتضوي، قاضي پرونده پرسرو‌صداي زهرا کاظمي، خبرنگار کانادايي- ايراني بود که در بيستم تير 1382، بعد از 18 روز بازداشت، در زندان اوين درگذشت. او هنگام ناآرامي‌ها و اعتراض‌هاي دانشجويي در خرداد 1382، به جرم عکس‌برداري هنگام تجمع برخي از خانواده‌هاي زندانيان در مقابل زندان اوين بازداشت شد. بازداشت کاظمي تحت نظارت سعيد مرتضوي، دادستان وقت تهران، انجام شد.
چرا فعال محيط‌زيستي بايد اوين برود؟
 تماس با تمام نمايندگان فراکسيون اميد ميسر نيست. برخي خاموش‌اند و برخي در دسترس نيستند. عبدالرضا هاشم‌زايي، رئيس سني مجلس دهم، به «شرق» مي‌گويد: «خبرهاي پياپي خودکشي از اوين مردم را نااميد مي‌کند. پس وظيفه سازمان زندان‌ها چيست؟ چرا اين همه استرس و بي‌اعتمادي به جامعه و افکار عمومي تزريق مي‌شود؟ چه کسي پاسخ‌گوي فشار رواني ناشي از اين مرگ‌ها بر افکار عمومي است؟».
هاشم‌زايي از شنيدن خبر شوکه است. تندتند حرف مي‌زند. لحني عصباني دارد. حرف‌هايش را اين‌طور ادامه مي‌دهد «اصلا مسئولان بفرمايند فعال محيط زيست را چه به زندان؟ چه به جاسوسي؟ چه به اوين؟ ابعاد جاسوسي اين روزها بسيار مدرن شده و فرد و افراد لازم ندارد. از هوا با دوربين عکس مي‌گيرند. کاري نکنيم که مردم براي فعاليت جهت حفاظت يوزپلنگ ايراني هم دچار نگراني و ترس و مسائل امنيتي شوند. اينها هزينه‌هاي زيادي دارد و سرمايه‌هاي اجتماعي و اعتماد عمومي را به باد مي‌دهد».
مرگ شوک‌آور
غلامرضا حيدري، نماينده عضو فراکسيون اميد هم در تويیترش نوشته «شنيدن خبر مرگ‌هاي مبهم زندانيان در اوين نگران‌کننده است. انتشار خبر مرگ مبهم دکتر کاووس سيدامامي، استاد دانشگاه و از فعالان محيط زيست، در زندان اوين شوکي دوباره بود. ضروري است رئيس محترم قوه‌ قضائيه به‌عنوان قاضي‌القضات، موضوع را پيگيري کنند و به افکار عمومي نگران، پاسخ دهند». مهران سيدامامي، پسر کاووس سيدامامي در اينستاگرامش وضعيت مبهم خاک‌سپاري پدرش را چنين اعلام کرده است: «به‌دليل نامشخص‌بودن شرايط خاک‌سپاري درحال‌حاضر قادر به دادن اطلاعات دقيق دراين‌باره نيستيم. احترام به انساني که سراسر عمر پربارش به همنوع و زيستگاهش خدمت کرد حکم مي‌کند که همه علاقه‌مندان بتوانند در اين مراسم شرکت کنند. عذرمان را بپذيريد اگر اين اطلاعات درحال‌حاضر از دستمان خارج است. به محض روشن‌شدن شرايط، زمان و مکان خاک‌سپاري اعلام خواهد شد».
مسئولان اوين در برابر جان زندانيان مسئوليت‌پذير باشند
فاطمه سعيدي، تنها زني که همين چند روز پيش در هيئت بازديد از زندان اوين حضور داشت نيز چنين توييت کرده: «فارغ از مسئله چرايي بازداشت فعالان محيط زيست، مسئولان زندان اوين بايد در برابر جان زندانيان مسئوليت‌پذير باشند. چطور در مدتي كوتاه دو زنداني در زندان اوين خودكشي مي‌كنند؟». انتقادها به انتشار خبر خودکشي کاووس سيدامامي به نمايندگان مجلس و مقام‌هاي رسمي ختم نشد. او استاد جامعه‌شناسي مبرزي در ايران بود که سال‌ها به تربيت دانشجويان همت گماشته و حالا جاي خالي‌اش بيش از هر زمان ديگري حس مي‌شود. چهار انجمن جامعه‌شناسي ايران، علوم سياسي ايران، مطالعات صلح ايران و انجمن ايراني مطالعات فرهنگي و ارتباطات در نامه به حسن روحاني از او خواسته‌‌اند پيرو تأکيدش بر حقوق شهروندي اين‌بار پيگير ماجراي مرگ سيدامامي در زندان اوين باشد. آنها در اين نامه چنين نوشته‌‌اند: «همان‌گونه که آگاه هستيد، خبر درگذشت جناب آقاي دکتر کاووس سيدامامي موجب بهت و حيرت جامعه علمي و نيز فعالان محيط زيست کشور شده. ايشان علاوه بر آنکه استادي نام‌آشنا، دانشمندي ممتاز و جانباز جنگ تحميلي بود، به گواهي همکاران و دانشجويان، انساني شريف و اخلاق‌گرا به شمار مي‌رفت. او همواره مشارکت مؤثري در فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي انجمن‌هاي علمي کشور و اقدامات خيرخواهانه داشت. با توجه به اين واقعيات، اخبار و شايعات منتشرشده درباره دلايل دستگيري و مرگ ايشان در باور نمي‌گنجد».
داوطلب جبهه آبادان
يکي از دوستان سيدامامي درباره او نوشته است: «کاووس سيدامامي پس از دريافت کارشناسي ارشد در امور بين‌الملل از دانشگاه اوهايو به ايران بازمي‌گردد. در سال ۱۳۵۸ در دانشگاه جندي‌شاپور اهواز جامعه‌شناسي تدريس مي‌کند. در بحبوحه اغتشاشات اوايل انقلاب، با جمعي از استادان و براي حفاظت از دانشجويان گروهي را تشکيل مي‌دهد. با همسرش مريم ممبيني، آشنا مي‌شود و در خردادماه ۱۳۵۹ ازدواج مي‌کند. فرزند نخستينش، رامين، در شکم مادر است که ارتش عراق در شهريور ۱۳۵۹ به خاک ايران و شهر اهواز حمله‌ مي‌کند. سيدامامي داوطلب مي‌شود و به جبهه آبادان مي‌رود. همسر و فرزندش به بوشهر مي‌روند. در اسفندماه روي پل خرمشهر ترکش مي‌خورد و براي مداوا به تهران اعزام مي‌شود. همسرش در تهران به او ملحق مي‌شود. بلافاصله پس از مداوا به دانشگاه بازمي‌گردد. رامين در بوشهر در فروردين‌ماه ۱۳۶۰ زاده مي‌شود».
اين‌گونه‌ رنج‌ها جامعه را مضطرب و نگران مي‌کند
در نامه چهار انجمن علمي کشور به حسن روحاني همچنين آمده است: « مرگ کاووس سيدامامي ابهامات و سؤالات زيادي را پديد آورده. انجمن‌هاي علمي براساس مسئوليت علمي و صنفي، خود را حافظ هويت و منزلت اعضاي اجتماع علمي مي‌دانند، ازاين‌رو انتظار دارند مسئولان امر درباره اين رويداد تلخ و جبران‌ناپذير پاسخ‌گوي نگراني‌هاي افکار عمومي، به‌ويژه اجتماع علمي کشور باشند». آنها همچنين در نامه به رئيس جمهوري تأکيد کرده‌‌اند: «حضرت‌عالي به‌عنوان مسئول اجراي قانون اساسي که همواره نسبت به تدوين و اجراي کامل منشور حقوق شهروندي نيز حساسيت داشته‌ايد، در پيشگاه وجدان جامعه دانشگاهي مسئول ايضاح و رفع اين‌گونه رنج‌هاي ناگوار و متوالي هستيد که جامعه را نگران و مضطرب مي‌سازد. حداقل انتظار ما اين است که براساس اين مسئوليت، براي بررسي جدي و پيگيري مؤثر و پاسخ‌گوکردن نهادهاي درگير در اين ضايعه دردناک اقدام عاجل و مؤثر به عمل آوريد». استادان برجسته عضو اين چهار انجمن علمي مطرح کشور همچنين تأکيد کرده‌‌اند: «تداوم نگاه‌هاي امنيتي به نهادهاي آموزش عالي و فعاليت‌هاي علمي و بين‌المللي و بي‌توجهي به قوانين و آيين‌نامه‌هاي مربوط به آيين دادرسي، با شعارهاي دولت تدبير و اميد همخوان نيست و نتيجه‌اي جز يأس و بدبيني ندارد». روز گذشته خبر آمد كه كاوه مدني، معاون آموزش و پژوهش سازمان محيط زيست بازداشت شده و ساعاتي بعد روابط عمومي سازمان اين خبر را تكذيب كرد. محمود صادقي اما در توييترش نوشت «در جريان پيگيري‌هايم مطلع شدم كاوه مدني بازداشت شده است». خبر خودکشي‌ها نخست در جريان تجمعات اخير دي‌ماه در ايران رسانه‌اي شد. يک مورد سينا قنبري در زندان اوين بود و مورد بعدي جواني در زندان اراک. البته سازمان زندان‌ها در اطلاعيه‌اي تأکيد کرد «فردي که در اراک اقدام به خودکشي کرده در زندان نبوده و در اختيار ضابطان قانوني قرار داشته است».

شرق

فعالان محیط‌زیست در شوك

دادستان تهران درباره درگذشت سیدامامی در بازداشتگاه گفت: متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است. جعفری دولت آبادی در گفت‌وگو با ایلنا درباره کاووس سید امامی ( استاد دانشگاه و از فعالان سرشناس حوزه محیط زیست) که در زندان فوت کرده است و این که آیا ارتباطی با پرونده دستگیری‌های اخیر دارد یا خیر؟ گفت: این فرد یکی از همان متهمان بوده است و با توجه به اینکه می‌دانسته اعترافات زیادی هم علیه وی شده و خودش نیز اعترافاتی داشته متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است. فرزند کاووس سید امامی، درگذشت این فعال محیط زیست را در زندان اوین تائید کرد. رامین سیدامامی، معروف به کینگ رام، خواننده و آهنگساز در صفحه اینستاگرامش نوشت: «خبرمرگ پدرم کاووس سیدامامی برایم باورکردنی نیست. در۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان مادرم را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار و می‌گویند خودکشی کرده. . . هنوز باور نمی‌کنم. . . نمی‌کنیم.» دادستان تهران پیش‌تر گفته بود چند متهم به جاسوسی بازداشت شده‌اند. دولت‌آبادی گفته بود آنها در پروژه‌های علمی و محیط زیستی کار می‌کردند و اطلاعات محرمانه در حوزه‌های استراتژیک جمع می‌کردند. تائید بازداشت برخی از فعالان محیط زیست رئیس دادگستری استان تهران دیروز در مصاحبه‌ای با ایلنا بدون اشاره به خبر خودکشی دکتر سیدامامی در زندان، بازداشت برخی از فعالان محیط زیست به علت ارائه اطلاعات به بیگانگان را تائید کرد. غلامحسین اسماعیلی در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به خبر بازداشت فعالان محیط زیست با تائید این موضوع گفت: چون هنوز پرونده در مرحله اولیه تحقیقات است؛ اطلاع رسانی جزیی در این باره موکول می‌شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود. انشالله پس از کامل شدن تحقیقات، اطلاع رسانی انجام خواهد شد. رئیس دادگستری استان تهران افزود: جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی شدند و برخی‌ها دستگیر شدند و برخی‌ها هم ممکن است، در آینده دستگیر شوند. پرونده در مرحله اولیه است و جزئیات قابل بیان نیست. شمخانی: اطلاع دقیقی ندارم دبیر شورای امنیت ملی در واکنش به بازداشت چند نفر از فعالان محیط زیست نیز بیان داشت: گویا این بازداشت‌ها روز شنبه اتفاق افتاده است و هنوز اطلاع دقیقی از آن ندارم. علی شمخانی در حاشیه راهپیمایی 22 بهمن گفت: در پشت فعالیت‌های مأموران تخصصی برخی از Ngoها در حوزه‌هایی مانند بهزیستی، زنان، محیط زیست و آب؛ هاله‌ای از ابهام در ارتباطات وجود دارد که در حال بررسی است. معصومه ابتکار رئیس سابق سازمان محیط زیست هم در پاسخ به این سوال که به نظر شما علت دستگیری برخی فعالان محیط زیست و درگذشت یکی از آنان در بازداشتگاه چیست، تصریح کرد:‌ترجیح می‌دهم در حال حاضر اظهارنظری در این‌باره نداشته باشم اما به شدت نگران هستم. در همین حال، محمود صادقی از بازداشت کاوه مدنی، معاونت بین‌الملل، نوآوری و مشارکت اجتماعی فرهنگی سازمان حفاظت محیط ‌زیست در جریان بازداشت فعالان محیط زیست خبر داد. آذرمنصوری فعال سیاسی هم توئیت کرد: خبر فوت دکتر کاووس سیدامامی استادیار جامعه شناسی دانشگاه امام صادق در زندان هم باعث تاسف و تاثر شد و هم موجی از نگرانی را دامن می‌زند. شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صدا و سیما هم گفت: کاش مسئولین قوه قضائیه را هم در راهپیمایی می‌دیدیم و از آنها درباره این حوادث تلخ و تاسف‌انگیز در زندان‌ها سوال می‌کردیم. حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور هم در توئیتی نوشت: نه جامعه شناسان دین خودکشی می کنند نه حامیان حیات وحش! اظهارات نماینده تهران به خبر خودکشی سیدامامی در بازداشتگاه یك نماینده تهران در مجلس در واکنش به فوت کاووس سیدامامی با بیان اینکه افراد بازداشت شده از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند، گفت: اگر این افراد سنگین‌ترین اتهام را هم داشته باشند اما باز هم مسئولیت حفظ جان متهمان برعهده دستگاه قضایی است. حتی در قانون اساسی متهمی که به حکم قانون محکوم می‌شود در پناه قانون است و در حدود قانون با او برخورد می‌شود. محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، درباره دستگیری ۷ نفر از فعالان محیط‌زیست و فوت کاووس سیدامامی (جامعه‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق) در بازداشتگاه گفت: از دیروز صبح با واسطه از بستگان این افراد در جریان این موضوع قرار گرفتم و به طور دائم پیگیر این قضیه بودم و با معاون پارلمانی وزیراطلاعات درباره صحبت کردم. او با بیان اینکه معاون پارلمانی وزارت اطلاعات پیگیر این موضوع بود، ادامه داد: به گفته معاون پارلمانی وزیر اطلاعات بازداشت این افراد به وزارت اطلاعات مربوط نمی‌شود و احتمال می‌داد دستگیری این افراد از طریق مراجع اطلاعاتی دیگر باشد. این نماینده مجلس با بیان اینکه در ادامه پیگیر‌هایش با آقای علوی نیز تماس گرفته اما متاسفانه برخلاف معمول هیچ پاسخی دریافت نکرده، خاطرنشان کرد: همچنین با سردار جوکار در این باره صحبت کردم و سردار قول پیگیری این موضوع را داد اما تا پایان شب پیام داد که هیچ اخباری در این رابطه دریافت نکرده است. صادقی با بیان اینکه دو نقل درباره فوت آقای سیدامامی وجود دارد، تصریح کرد: اینطور که گفته شده با خانواده این استاد دانشگاه امام صادق تماس گرفته شده و اعلام کردند که آقای سیدامامی خودکشی کرده‌اند نقل دیگر هم این است که این جامعه‌شناس به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داده است. او با بیان اینکه متاسفانه نتوانسته در رابطه با فوت آقای سید‌امامی از مراجع‌ ذیربط اطلاعات دقیق به دست آورد، تاکید کرد: آقای سید‌امامی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق بود. از دیروز شاگردان او مرتب اعلام می‌کنند که ما غیر از نیکی، نیک‌خواهی، مردم دوستی، ایران‌دوستی و اخلاق از او چیزی سراغ نداشتیم. این استاد در حوزه جامعه‌شناسی کار می‌کردند و در زمینه محیط‌زیست نیز فعال بودند. نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: اکثر افرادی که بازداشت شده‌اند از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند البته از گذشته درباره ان‌جی‌او این افراد در برخی از رسانه‌ها مانند تسنیم و کیهان بعضی شبه‌‌افکنی‌هایی مطرح شده بود به ویژه‌ درباره آقای طاهباز که اسپانسر این مجموعه بود. این فرد دوتابعیتی بوده و از این جهت از قبل هم شبهاتی مطرح شده بود. صادقی ادامه داد: موضوع مهم این است که گروهی که برای حفظ یک گونه ایرانی تلاش می‌کند و اقدامات آشکاری هم دارد و گزارشات فعالیت‌های آن‌ها منتشر می‌شود چگونه امکان‌پذیر است که روی اطلاعات طبقه‌بندی شده در حوزه محیط‌زیست کار کرده و با بیگانگان ارتباط داشته باشند. او گفت: حتی اگر یکی از این اشخاص دو تابعیتی بوده یا مشکلی داشته نمی‌توان این موضوع را به همه افراد آن مجموعه تعمیم داد. باید مقامات قضایی در این باره توضیح دهند و همه این مسائل نیز به فرض صحت نمی‌تواند توجیه‌گر مرگ یکی از بازداشت‌شده‌گان باشد. این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه این افراد به تعبیر دادستان هنوز متهم بوده و جرمشان احراز نشده، تاکید کرد: اگر این افراد سنگین‌ترین اتهام را هم داشته باشند اما بازهم مسئولیت حفظ جان متهمان برعهده دستگاه قضایی است. حتی در قانون اساسی متهمی که به حکم قانون محکوم می‌شود در پناه قانون است و در حدود قانون با او برخورد می‌شود. صادقی گفت: زندانی مطابق آئین‌نامه زندان‌ها از حقوقی برخوردار است و باید بتواند حداکثر ۴۸ ساعت بعد از بازداشت اتهامش تفهیم و حق برخورداری از وکیل را داشته باشد اما متاسفانه براساس گفته خانواده این افراد تاکنون نتوانستند هیچ ارتباطی با آن‌ها برقرار کرده و وکیل معرفی کنند و این نقض آشکار قانون اساسی و قانون ئیین‌دادرسی کیفری است. او با بیان اینکه دادستان باید در مقابل این رفتارها پاسخگو باشد، گفت: به فرض اینکه این افراد سنگین‌ترین اتهامات را هم مرتکب شده باشند اولا که اتهام است و اتهام تا اثبات نشده نمی‌توان کسی را مجازات کرد به فرض هم که اثبات شود در حدود خود قابل مجازات است و زندانی با هر جرمی که زندانی شده باشد از حقوقی برخوردار است و مسئولان زندان و قضایی باید پاسخگوی جان انسان‌ها باشند به ویژه یک فرد فرهیخته که استاد دانشگاه بوده آن‌هم یک دانشگاه مورد اعتماد کامل نظام یعنی دانشگاه امام صادق (ع) . این نماینده مردم خاطرنشان کرد: در مجلس قاعدتا پیگیر این موضوع هستیم و باید حداقل از طریق مجلس چند وزیر مورد سوال قرار بگیرند. صادقی همچنین با اعلام خبر دستگیری کاوه مدنی (معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست) گفت: در پی تماسی با آقای کلانتری (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) ، ایشان گفتند که آقای مدنی نیز بازداشت شده‌اند. او در پاسخ به این سئوال که آیا آقای مدنی نیز به دلیل دو تابعیتی بازداشت شده‌اند، ادامه داد: استعلام‌های لازم درباره این فرد انجام شده و به نظر نمی‌رسد مشکل خاصی در این زمینه وجود داشته باشد. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: آقای کلانتری درباره بازداشت آقای مدنی گفته بودند که علت بازداشت آقای مدنی نیز اعلام نشده است. بیانیه هیات مدیره انجمن جامعه شناسی ایران از شمار دو چشم یک تن کم / وز شمار خرد هزاران بیش خبر درگذشت استاد فرهیخته و گرانقدر دکتر کاووس سیدامانی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) ، همه دوستان، همکاران و دانشجویان این فرزانه بزرگوار را در بهت و حیرت و اندوه عمیق فروبرده است و اجتماع علمی علوم سیاسی و جامعه شناسی و فعالان محیط زیست را داغدار و ماتم زده کرده است. شادروان سیدامامی از کنشگران فعال انجمن جامعه شناسی ایران، عضو کمیته روابط بین الملل و گروه جامعه شناسی دین بود و به شهادت همه کسانی که با این بزرگمرد سروکار داشته اند، علاوه بر دانش عمیق، اخلاقی نیکو و آرامشی مثال زدنی داشت. به همین دلیل، اخبار منتشرشده درباره وی در باور نمی‌گنجد و انتظار می‌رود مسئولان امر درباره این ضایعه دردناک پاسخگو باشند و به افکار عمومی توضیح دهند. این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم سیدامامی، اجتماع علمی علوم سیاسی و جامعه شناسی و فعالان محیط زیست عمیقا تسلیت می‌گوییم و برای این روح بزرگ آرامش و مغفرت و برای خانواده و دوستان و همکارانش شکیبایی مسئلت داریم. هیات مدیره انجمن جامعه شناسی ایران اطلاعیه انجمن علوم سیاسی ایران انا لله و انا الیه راجعون جامعه علوم سیاسی ایران در غم از دست دادن یکی از اعضای برجسته و ارجمند خود داغدار است. دکتر سید کاووس سیدامامی، استاد نام آشنا و معتبر دانشگاه امام صادق (ع) ، نه فقط دانشمندی کم نظیر و پژوهشگری کوشا در علم سیاست، که انسانی شریف و اخلاق گرا بود و رشد متوازن در ابعاد مختلف، از وی شخصیتی منحصر بفرد و کم نظیر ساخته بود. ایشان همواره مشارکتی فعال در فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجمن علوم سیاسی ایران داشت و از حامیان مشفق انجمن بود. هیات مدیره انجمن علوم سیاسی ایران این ضایعه دردناک را به خانواده داغدار آن مرحوم و تمامی اعضای خانواده بزرگ علوم سیاسی ایران تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم آرامش و آمرزش مسئلت دارد. انجمن علوم سیاسی ایران عبدالحسین وهاب‌زاده: آقای كلانتری! از كی تا به حال؟ عبدالحسین وهاب‌زاده استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در ارتباط با بازداشت های اخیر خطاب به رئیس سازمان محیط زیست نوشت: آقای كلانتری! از كی تا به حال سرگین یوز هم جزو اطلاعات طبقه بندی شده است؟ اینان كه می‌بینید، پاكترین و پاكباخته ترین فرزندان این سرزمین، كه جز با گیاه و حیوان با چیز دیگری سروكارشان نیست. امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهرقدیریان، هومن جوكار كه همه وقت همچون دیوانگان سر در كوه و بیابان دارند تا تكه‌های از هم گسیخته طبیعت این بوم را شاید حفاظت كنند كه زیبنده این برچسب‌های ناچسب نیستند. تا دیر نشده و خبرهای هولناك‌تر از مرگ دكتر كاوس سید امامی عزیز سربرنیاورده كاری بكنید. شما گزینه محیط زیستی‌ها برای تصدی این مسند نبودید اما اكنون كه بر آن تكیه زده‌اید به حرمت میراثی كه حفاظتش برعهده شما نهاده شده از شما توقع اقدامی می‌رود.گفتید كه یوز به كارتان نیست، نكند كه یوزبان هم نیز!

 

بهار

 

 

همه حاشیه های بازداشت 7 فعال زیست محیطی

محمود صادقی، نماینده مردم تهران روز گذشته از بازداشت 7 تن از فعالان محیط‌زیست خبر داد. 
خبر بازدداشت فعالان محیط‌زیست از سوی نماینده تهران در فضای مجازی در حالی بود که غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران بازداشت برخی از فعالان محیط زیست را تایید کرد و علت بازداشت آنها را ارائه اطلاعات به بیگانگان عنوان کرد. گرچه او از آغاز مراحل اولیه تشکیل پرونده این بازداشت‌شدگان خبر داده اما گفته است: «جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی شدند و برخی‌ها دستگیر شدند و برخی‌ها هم ممکن است، در آینده دستگیر شوند.»
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز از جمله کسانی بود که خبر بازداشت این فعالان را تایید کرد و در خصوص اقدامات متهمان پرونده اعلام کرد: «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند که با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی کشور، دستگیر و توسط دادستانی تهران بازداشت شده‌اند.» این اظهارات دادستان تهران اما مورد انتقاد محمود صادقی قرار گرفت. او در این باره گفت: «گروهی که برای حفظ یک گونه ایرانی تلاش می‌کند و اقدامات آشکاری هم دارد و گزارشات فعالیت‌های آن‌ها منتشر می‌شود چگونه امکان‌پذیر است که روی اطلاعات طبقه‌بندی شده در حوزه محیط‌زیست کار کرده و با بیگانگان ارتباط داشته باشند.»
خبرهای ضد و نقیض درباره بازداشت کاوه مدنی
در حاشیه اخبار مربوط به بازداشت فعالان محیط زیست اما وجود نام‌های افرادی چون کاوه مدنی، معاونت بین‌الملل، نوآوری و مشارکت اجتماعی فرهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که توسط محمود صادقی در فضای مجازی برای اولین بار مطرح شد، سر و صدای بسیاری به پا کرد و خبر درگذشت کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست نیز که توسط فرزندش در فضای مجازی منتشر شد را دوباره بر سر زبان‌ها جاری کرد. محمود صادقی در پستی در توییتر نوشت: «در جریان پیگیری‌هایم برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط زیست و چگونگی مرگ دکتر کاووس سیدامامی، مطلع شدم کاوه مدنی نیز بازداشت شده است!» به دنبال این پیام توییتری اما اخبار ضد و نقیضی از وضعیت کاوه مدنی به گوش رسید، روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست خبر بازداشت کاوه مدنی را به صورت غیر رسمی تکذیب کرد اما محمود صادقی در پست دیگری در صفحه توییتر خود نوشت: «با رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، برای اطلاع از علت بازداشت فعالان محیط زیست و اقدامات دولت تماس داشتم، ایشان گفتند کاوه مدنی را نیز روز 21 بهمن بازداشت کرده‌اند.» صادقی همچنین علت بازداشت کاوه مدنی را به دلیل دوتابعیتی بودن رد کرده و در گفت‌وگو با ایلنا اعلام کرده: «استعلام‌های لازم درباره این فرد انجام شده و به نظر نمی‌رسد مشکل خاصی در این زمینه وجود داشته باشد.» این نماینده مجلس خاطرنشان کرده: «آقای کلانتری درباره بازداشت آقای مدنی گفته که علت بازداشت آقای مدنی نیز اعلام نشده است. با این حال اما تا لحظه نگارش این گزارش، خبری رسمی درخصوص صحت بازداشت یا عدم بازداشت او منتشر نشده است.»
ابهامات یک پرونده 
«افراد بازداشت شده از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند»؛ این بخشی از سخنان محمود صادقی در گفت‌وگو با ایلنا است که سخنان مقامات قضایی را مورد تایید قرار داده است. گرچه او از نام افراد بازداشت شده سخن نگفته اما بیان کرده است که «در گذشته درباره ان‌جی‌او این افراد در برخی از رسانه‌ها مانند تسنیم و کیهان بعضی شبه‌‌افکنی‌هایی مطرح شده بود به ویژه‌ درباره آقای طاهباز که اسپانسر این مجموعه بود. این فرد دوتابعیتی بوده و از این جهت از قبل هم شبهاتی مطرح شده بود.» او درباره نحوه آگاهی از این موضوع گفته است: با واسطه از بستگان این افراد در جریان این موضوع قرار گرفتم و به طور دائم پیگیر این قضیه بودم و با معاون پارلمانی وزیراطلاعات درباره آن صحبت کردم. او با بیان اینکه معاون پارلمانی وزارت اطلاعات پیگیر این موضوع بود، ادامه داده: «به گفته معاون پارلمانی وزیر اطلاعات بازداشت این افراد به وزارت اطلاعات مربوط نمی‌شود و احتمال می‌داد دستگیری این افراد از طریق مراجع اطلاعاتی دیگر باشد». این نماینده مجلس با بیان اینکه در ادامه پیگیر‌هایش با آقای علوی نیز تماس گرفته اما متاسفانه برخلاف معمول هیچ پاسخی دریافت نکرده، خاطرنشان کرده: «همچنین با سردار جوکار در این باره صحبت کردم و سردار قول پیگیری این موضوع را داد اما تا پایان شب پیام داد که هیچ اخباری در این رابطه دریافت نکرده است.»
حواشی مرگ یک استاد در اوین، از خودکشی تا ایست قلبی
«نه جامعه‌شناسان دین خودکشی می‌کنند، نه حامیان حیات وحش» این اولین واکنش حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری به عنوان یک مقام مسئول در فضای مجازی درباره خودکشی کاووس سیدامامی، جامعه‌شناس دین است. خودکشی که برای بسیاری قابل پذیرش نیست. محمود صادقی این موضوع را به گونه دیگری بیان کرده است. او به ایلنا گفته: «اگر این افراد سنگین‌ترین اتهام را هم داشته باشند اما باز هم مسئولیت حفظ جان متهمان برعهده دستگاه قضایی است. حتی در قانون اساسی متهمی که به حکم قانون محکوم می‌شود در پناه قانون است و در حدود قانون با او برخورد می‌شود.» این نماینده مجلس درباره فوت آقای سیدامامی بیان کرده است: «دو نقل قول وجود دارد. اینطور که گفته شده با خانواده این استاد دانشگاه امام صادق تماس گرفته شده و اعلام کردند که آقای سیدامامی خودکشی کرده‌اند نقل دیگر هم این است که این جامعه‌شناس به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داده است.» او با بیان اینکه متاسفانه نتوانسته در رابطه با فوت آقای سید‌امامی از مراجع‌ ذی ربط اطلاعات دقیق به دست آورد، گفته است: «حتی اگر یکی از این اشخاص دو تابعیتی بوده یا مشکلی داشته نمی‌توان این موضوع را به همه افراد آن مجموعه تعمیم داد. باید دادستانی و مقامات قضایی در این باره توضیح دهند و همه این مسائل نیز به فرض صحت نمی‌تواند توجیه‌گر مرگ یکی از بازداشت‌شده‌گان باشد. زندانی مطابق آیین‌نامه زندان‌ها از حقوقی برخوردار است و باید بتواند حداکثر ۴۸ ساعت بعد از بازداشت اتهامش تفهیم و حق برخورداری از وکیل را داشته باشد اما متاسفانه براساس گفته خانواده این افراد تاکنون نتوانستند هیچ ارتباطی با آنها برقرار کرده و وکیل معرفی کنند و این نقض آشکار قانون اساسی و قانون آیین‌دادرسی کیفری است.» موضوعی که حسام‌الدین آشنا نیز آن را تاکید کرده و در توییتر خود برای بار دوم به موضوع بازداشت‌ها و مرگ سیدامامی اشاره کرده و نوشته است: « قاضی‌ها و دادستان‌ها و ضابط‌ها و بازپرس‌ها و بازجوها نه معصومند، نه بی‌خطا و نه خالی از حب و بغض. همانگونه که نظارت بر قوه مجریه ضروری است اعمال نظارت بر رفتار با متهمان ومحکومان هم ضروری است. مصیبت یک مرتضوی برای یک کشور کافی بود؛ او را تکثیر نکنیم.» 
حال گرچه هنوز پرونده این 7 فعال محیط‌زیست در دستگاه قضا تکمیل نشده اما محمود صادقی گفته است که «به موضوع بازداشت این افراد در جلسه روز 23 بهمن مجلس رسیدگی می‌کند و پیگیر آن خواهد بود و حداقل از طریق مجلس چند وزیر مورد سوال قرار خواهند گرفت.»

ابتکار

 

تایید بازداشت فعالان محیط زیست

 

موج بازداشت فعالان مدنی و خبری مبنی بر فوت یکی از فعالان محیط زیست در زندان از مهمترین اخبار فضای مجازی در روزهای گذشته است که این اخبار از طرف مسوولان قضایی و امنیتی نیز تایید شد. دبیر شورای امنیت ملی گفت: در پشت فعالیت‌های مأموران تخصصی برخی از Ngoها در حوزه‌هایی مانند بهزیستی، زنان، محیط‌زیست و آب؛ هاله‌ای از ابهام وجود دارد که در حال بررسی است. علی شمخانی (دبیر شورای امنیت ملی) در واکنش به بازداشت چند نفر از فعالان محیط زیست نیز بیان داشت: گویا این بازداشت‌ها پنج‌شنبه شب اتفاق افتاده است و هنوز اطلاع دقیقی از آن ندارم.
همچنین رییس دادگستری استان تهران بازداشت برخی از فعالان محیط زیست به علت ارائه اطلاعات به بیگانگان را تایید کرد. غلامحسین اسماعیلی در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن در واکنش به خبر بازداشت فعالان محیط زیست با تایید این موضوع گفت: چون هنوز پرونده در مرحله اولیه تحقیقات است؛ اطلاع‌رسانی در این باره موکول می‌شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود. انشاءالله پس از کامل شدن تحقیقات، اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.رییس دادگستری استان تهران افزود: جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی شدند و برخی‌ها دستگیر شدند و برخی‌ها هم ممکن است، در آینده دستگیر شوند. 
پرونده در مرحله اولیه است و جزییات قابل بیان نیست. جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز در پاسخ به این سوال که آیا فرد بازداشتی که فعال محیط زیست بوده در زندان خودکشی کرده است و آیا ارتباطی با پرونده دستگیری جاسوسان دارد یا خیر؟ گفت: این فرد یکی از همان متهمان بوده است و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است. همچنین نماینده تهران درباره بازداشتی‌های اخیر گفت: افراد بازداشت شده از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند، اگر این افراد سنگین‌ترین اتهام را هم داشته باشند اما باز هم مسئولیت حفظ جان متهمان برعهده دستگاه قضایی است. حتی در قانون اساسی متهمی که به حکم قانون محکوم می‌شود در پناه قانون است و در حدود قانون با او برخورد می‌شود.
 او با بیان اینکه دادستان باید در مقابل این رفتارها پاسخگو باشد، گفت: به فرض اینکه این افراد سنگین‌ترین اتهامات را هم مرتکب شده باشند اولا که اتهام است و اتهام تا اثبات نشده نمی‌توان کسی را مجازات کرد به فرض هم که اثبات شود در حدود خود قابل مجازات است و زندانی با هر جرمی که زندانی شده باشد از حقوقی برخوردار است و مسئولان زندان و قضایی باید پاسخگوی جان انسان‌ها باشند به ویژه یک فرد فرهیخته که استاد دانشگاه بوده آن‌هم یک دانشگاه مورد اعتماد کامل نظام یعنی دانشگاه امام صادق(ع). محمود صادقی درباره دستگیری ۷ نفر از فعالان محیط‌زیست و فوت کاووس سیدامامی (جامعه شناس و استاد دانشگاه امام صادق) در بازداشتگاه گفت: از دیروز صبح با واسطه از بستگان این افراد در جریان این موضوع قرار گرفتم و به طور دائم پیگیر این قضیه بودم و با معاون پارلمانی وزیراطلاعات صحبت کردم.
او با بیان اینکه معاون پارلمانی وزارت اطلاعات پیگیر این موضوع بود، ادامه داد: به گفته معاون پارلمانی وزیر اطلاعات بازداشت این افراد به وزارت اطلاعات مربوط نمی‌شود و احتمال می‌داد دستگیری این افراد از طریق مراجع اطلاعاتی دیگر باشد.این نماینده مجلس با بیان اینکه در ادامه پیگیر‌ی‌هایش با آقای علوی نیز تماس گرفته اما متاسفانه برخلاف معمول هیچ پاسخی دریافت نکرده، گفت: همچنین با سردار جوکار در این باره صحبت کردم و سردار قول پیگیری این موضوع را داد اما تا پایان شب پیام داد که هیچ اخباری در این رابطه دریافت نکرده است.

 

مردم سالاری

 

خودکشی کاووس سیدامامی در زندان

 21 بهمن سایت دادسرای عمومی و انقلاب تهران نوشت: دادستان تهران از شناسایی و دستگیری چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی خبر داد. جعفری دولت‌‌آبادی در خصوص اقدامات متهمان پرونده گفت: «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند که با هوشیاری و رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی کشور، دستگیر و توسط دادستانی تهران بازداشت شده‌اند.» رئیس دادگستری استان تهران نیز بازداشت برخی از فعالان محیط‌زیست به‌علت ارائه اطلاعات به بیگانگان را تایید کرد. غلامحسین اسماعیلی افزود: چون هنوز پرونده در مرحله اولیه تحقیقات است؛ اطلاع‌رسانی در این‌باره موکول می‌شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود. ان‌شاءا... پس از کامل شدن تحقیقات، اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد. رئیس دادگستری استان تهران افزود: جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی شدند و برخی‌ دستگیر شدند و برخی‌ هم ممکن است در آینده دستگیر شوند. پرونده در مرحله اولیه است و جزئیات قابل بیان نیست. از سوی دیگر عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس اعلام کرد بعد از شنیدن اخبار مختلف درباره بازداشت فعالان محیط‌زیست در حال پیگیری وضعیت این بازداشت‌ها است. فریده اولاد قباد به «اعتمادآنلاین» گفت: «بعد از شنیدن اخبار مختلف درباره بازداشت فعالان محیط‌زیست پیگیری‌های مختلفی داشتم. تلاش کردم با مسئولان سازمان محیط‌زیست ارتباط بگیرم و با مدیرکل امور مجلس این سازمان در این‌باره صحبت کردم. در تلاشم تا با معاون پارلمانی سازمان محیط‌زیست نیز در این‌باره صحبت کنم.» اولاد قباد افزود: «من وضعیت بازداشتی‌ها را از تشکل‌های فعال محیط‌زیست نیز پیگیری خواهم کرد.» همچنین معصومه ابتکار که در دولت قبل رئیس سازمان محیط‌زیست بود، در پاسخ به این سوال که به‌نظر شما علت دستگیری برخی فعالان محیط‌زیست و مرگ یکی از این افراد در بازداشتگاه چیست، تصریح کرد: ترجیح می‌دهم در حال حاضر اظهارنظری در این‌باره نداشته باشم اما به‌شدت نگران هستم.
یک خودکشی 
اما خبر دیگری هم رسید و آن هم خودکشی یکی از بازداشت شدگان بود. کاووس سیدامامی دکتر جامعه‌شناسی از دانشگاه اورگان و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) بود. کتاب اخلاق و محیط‌زیست: رهیافتی اسلامی (گردآورنده)، کتاب پژوهش در علوم سیاسی: رویکردهای اثبات‌گرا، تفسیری، و انتقادی (تألیف)، کتاب تحقیق در رسانه‌های جمعی (ترجمه)، کتاب اسلام در اروپا: سیاست‌های دین و امت (ترجمه) از جمله تالیفات او بوده است. دادستان تهران دیروز در پاسخ به این سوال که آیا فرد بازداشتی که فعال محیط‌زیست بوده در زندان خودکشی کرده است و آیا ارتباطی با پرونده دستگیری جاسوسان دارد یا خیر، گفت: «این فرد یکی از همان متهمان بوده است و با توجه به اینکه می‌دانسته است هم اعترافات زیادی علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته، متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.» رامین سیدامامی در صفحه اینستاگرامش نوشت: خبر مرگ پدرم کاووس سیدامامی برایم باورکردنی نیست. در۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان مادرم را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار و می‌گویند خودکشی کرده... هنوز باور نمی‌کنم و باور نمی‌کنیم.
واکنش‌ها به مرگ سیدامامی
محمود صادقی در واکنش به فوت کاووس سیدامامی با بیان اینکه افراد بازداشت‌شده از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند، گفت: اگر این افراد سنگین‌ترین اتهام را هم داشته باشند، باز هم مسئولیت حفظ جان متهمان برعهده دستگاه قضائی است. حتی در قانون اساسی متهمی که به حکم قانون محکوم می‌شود در پناه قانون است و در حدود قانون با او برخورد می‌شود. ایلنا نوشته است که محمود صادقی از نمایندگان مجلس هم درباره دستگیری ۷ نفر از فعالان محیط‌زیست و فوت کاووس سیدامامی (جامعه‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق) در بازداشتگاه گفت: «از صبح 21 بهمن با واسطه بستگان این افراد در جریان این موضوع قرار گرفتم و به‌طور دائم پیگیر این قضیه بودم و با معاون پارلمانی وزیر اطلاعات درباره آن صحبت کردم.» او با بیان اینکه در ادامه پیگیری‌هایش با آقای علوی نیز تماس گرفته اما متاسفانه برخلاف معمول هیچ ‌پاسخی دریافت نکرده، خاطرنشان کرد: همچنین با سردار جوکار در این‌باره صحبت کردم و سردار قول پیگیری این موضوع را داد اما تا پایان شب پیام داد که هیچ‌اخباری در این رابطه دریافت نکرده است. صادقی با بیان اینکه دو نقل درباره فوت آقای سیدامامی وجود دارد، تصریح کرد: اینطور که گفته شده با خانواده این استاد دانشگاه امام صادق تماس گرفته شده و اعلام کردند که آقای سیدامامی خودکشی کرده‌اند. نقل دیگر هم این است که این جامعه‌شناس به‌دلیل ایست قلبی جان خود را از دست داده است. او با بیان اینکه متاسفانه نتوانسته در رابطه با فوت آقای سید‌امامی از مراجع‌ ذیربط اطلاعات دقیق به دست آورد، تاکید کرد: آقای سید‌امامی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه امام صادق بود. نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: اکثر افرادی که بازداشت شده‌اند از نخبگان محیط‌زیست ایران هستند و روی پروژه حفظ یوزپلنگ ایرانی کار می‌کردند البته از گذشته درباره ان‌جی‌او این افراد در برخی از رسانه‌ها مانند تسنیم و کیهان بعضی شبهه‌‌افکنی‌هایی مطرح شده بود به‌ویژه‌ درباره آقای طاهباز که اسپانسر این مجموعه بود. این فرد دوتابعیتی بوده و از این جهت از قبل هم شبهاتی مطرح شده بود. صادقی گفت: حتی اگر یکی از این اشخاص دوتابعیتی بوده یا مشکلی داشته، نمی‌توان این موضوع را به همه افراد آن مجموعه تعمیم داد. دادستانی و مقامات قضائی در این‌باره توضیح دهند که همه این مسائل نیز به فرض صحت نمی‌تواند توجیه‌گر مرگ یکی از بازداشت‌شد‌گان باشد. این نماینده مردم خاطرنشان کرد: فردا در مجلس قاعدتا پیگیر این موضوع هستیم و باید حداقل از طریق مجلس چند وزیر مورد سوال قرار بگیرند. حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور نیز چنین به درگذشت کاووس سید امامی در زندان واکنش نشان داد و نوشت: «نه جامعه شناسان دین خودکشی می‌کنند نه حامیان حیات وحش» انجمن جامعه شناسان ایران هم در اطلاعیه‌ای آورد: «خبر درگذشت استاد فرهیخته و گرانقدر دکتر کاووس سیدامامی، عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)، همه دوستان، همکاران و دانشجویان این فرزانه بزرگوار را در بهت و حیرت و اندوه عمیق فرو برده است و اجتماع علمی علوم سیاسی و جامعه‌شناسی و فعالان محیط‌زیست را داغدار و ماتم زده کرده است. شادروان سیدامامی از کنشگران فعال انجمن جامعه‌شناسی ایران، عضو کمیته روابط بین‌الملل و گروه جامعه‌شناسی دین بود و به شهادت همه کسانی که با این بزرگمرد سروکار داشته‌اند، علاوه بر دانش عمیق، اخلاقی نیکو و آرامشی مثال زدنی داشت. به همین دلیل، اخبار منتشرشده درباره وی در باور نمی‌گنجد و انتظار می‌رود مسئولان امر درباره این ضایعه دردناک پاسخگو باشند و به افکار عمومی توضیح دهند.»
تکذیب بازداشت مدنی
اگرچه محمود صادقی خبر داد که کاوه مدنی (معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط‌زیست) بازداشت شده و توضیح داد که «در پی تماسی با آقای کلانتری (رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست)، ایشان گفتند که آقای مدنی نیز بازداشت شده‌اند» اما دیروز روابط عمومی سازمان محیط‌زیست بازداشت کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط‌زیست را تکذیب و اعلام کرد: این خبر صحت ندارد.

آرمان

 

محیط‌زیست، جدیدترین سرپوش اقدامات جاسوسی

عليرضا سزاوار
دادستان تهران دو روز پیش  خبر دستگيري متهمان مرتبط با يک پرونده جاسوسي را اعلام کرد. به گفته وي اين افراد در قالب اجراي پروژه‌هاي علمي و زيست‌محيطي اطلاعات طبقه‌‌بندي در حوزه‌‌هاي استراتژيک جمع مي‌‌کردند.بررسي‌ها حاكي از دستگيري تعدادي از اعضاي هيئت امناي مؤسسه حيات‌وحش ميراث پارسيان هستند. يکي از آنها، مراد طاهباز، تاجر و فعال محيط‌زيست دو تابعيتي ايراني- آمريکايي است که با روي کار آمدن معصومه ابتکار، از آبان  1392 به‌عنوان يکي از شرکاي پروژه حفاظت از يوز شناخته شد. وي يک تاجر بين‌المللي است که علاوه بر ساخت‌وساز در کشورهاي آمريکا و اسرائيل‌، مديريت و توسعه قمارخانه‌‌ در آمريکا را هم در کارنامه فعاليت‌هاي خود دارد.کاووس سيدامامي كه از وي به‌عنوان مديرعامل مؤسسه پارسيان، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه «امام صادق» ياد مي‌شود؛ از ديگر بازداشتي‌ها بود و فرزندش که از فعالان حوزه موسيقي راك است، در اينستاگرام خود خبر داد که پدرش شب شنبه در زندان خودکشي کرده است. کتاب «اخلاق و محيط‌زيست: رهيافتي اسلامي» آخرين کتاب سيدامامي بود که توسط انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) در سال 1389 منتشر شد.هومن جوکار، خزانه‌دار و مدير پروژه يوز آسيايي و همسر او به نام نيلوفر بياني که مشاور سابق سازمان ملل در زمينه محيط‌زيست بود و دو نفر ديگر از همکارانش در ميراث پارسيان جزو ساير بازداشت‌شدگان بودند. سپيده کاشاني، اميرحسين خالقي، سام رجبي و طاهر قديريان نيز جزو ساير دستگيرشدگان هستند.مؤسسه «حيات‌وحش ميراث پارسيان» هم در طول فعاليت خود در ايران همواره به ارتباط با سازمان محيط‌زيست خصوصاً در دوران معصومه ابتکار و استفاده از رانت دولتي متهم بوده و حتي گفته مي‌شود جابه‌جايي ابتکار از سوي روحاني نيز به دليل همين موضوع بوده است.در وب‌سايت مؤسسه ميراث پارسيان آمده كه اين مؤسسه براى کمک به حفظ طبيعت و حيات‌وحش ايران و جلوگيرى از نابودى جانوران اين کشور و زيستگاه‌هاى آنها تشکيل شده است.در اين ميان اما خبر بازداشت كاوه مدني، معاون آموزش سازمان حفاظت محيط‌زيست که به نظر مي‌رسد مرتبط با اين بازداشت‌ها باشد، حائز اهميت است.وي ۳۶ ساله و استاد سابق تحليل سامانه و سياست‌گذاري دانشگاه «امپريال کالج» لندن است. او در «دانشگاه فلوريداي مرکزي» در امريکا هم درس داده و جوايز متعددي در زمينه مهندسي عمران کسب کرده است.دولت يازدهم او را دعوت به کار کرد تا به جنگ بحران آب برود؛ همان بحراني که کاوه مدني سال‌ها در قامت فعال محيط‌زيست در مورد آن هشدار داد و حالا خودش احتمالاً دچار يک بحران شده‌، بحران فرصت‌طلبي‌اي که مقام‌هاي قضايي آن را به‌عنوان همکاري با بيگانگان كشف كرده‌اند.همين بود که زود در رسانه‌ها جلب توجه کرد. خبرنگاراني که هميشه دنبال طرح موفقيت ايراني‌هاي خارج از کشور هستند، به او جايگاهي براي ارائه نظراتش در نشريات داخلي دادند. سخنراني‌هاي جسورانه‌اش خيلي زود بين محيط‌‌زيستي‌ها آشنا شد. واژه ورشکستگي آب را احتمالاً او بود که بار اول باب کرد؛ به ويژه پس از سخنراني «تد» که در جزيره کيش ارائه داد.مدني مي‌گفت ايران از «سندرم توهم توسعه» رنج مي‌برد و اين از قبل از انقلاب و از زمان بالا رفتن قيمت نفت هم وجود داشته، اما بعد از انقلاب شدت گرفته است. او ايران را با کشورهايي مثل چين‌، امارات و قطر مقايسه مي‌کرد که همه هم و غم خود را صرف ساخت‌و‌ساز کرده‌اند؛ بهترين کارشناسان خارجي را آوردند و پول هم داشتند و مثل ما، تحريم هم نبودند، اما اين توهم و اين فهم غلط از توسعه باعث شد شهرهايي بسازند که هنوز چيزي نشده، ترافيک دارد و آلودگي دارد.مدني به‌طور همزمان، هم در برخي رسانه‌هاي خارجي شناخته مي‌شد و هم در ايران. تلويزيون «الجزيره» انگليسي مستندي به کارگرداني «گلاره دارابي» در مورد بحران آب ايران ساخت و کاوه مدني چهره اصلي آن شد.در دولت اول روحاني، از مدني دعوت شد تا مسئوليت برگزاري اولين کنفرانس بين‌المللي ايران  را درباره تغييرات اقليمي برعهده بگيرد. روحاني که دوباره انتخاب شد، مدني به معاونت مهمي در سازمان محيط‌زيست منصوب شد تا چمدان‌هايش را ببندد و عازم ايران شود.دستگيري اين افراد از طرف قوه‌قضائيه تدريجي بوده و سه هفته زمان برده است. به گفته مسئولان قضايي اين بازداشتي‌هاي محيط‌زيستي ممکن است ابعاد ديگري هم داشته باشد. آنچه به نظر مي‌رسد اين است که ظاهراً محيط‌زيست، جديدترين پروژه نفوذ و جاسوسي شده است.

 

روزنامه جوان

 

​نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
کیومرث اشتریان- استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران   undefined 1396/11/29 20:05:45

پيامدهاي فضاي «رازآلود»
اول: دکتر سیدامامی جاسوس بوده باشد یا نباشد، یک امرِ مسلم درباره وی باید به اجرا گذاشته شود و آن عدالت فرایندی است. عدالت فرایندی عبارت است از آنکه فرایندهای قانونی درباره وی باید به اجرا گذاشته شود؛ یعنی امکان داشتن وکیل، دسترسی به پرونده وی، نحوه بازجویی از او و بررسی دقیق اتهامات از سوی دادگاه صالح و قانونی برای وی فراهم باشد. اصل سی‌ودوم قانون اساسی اشعار می‌دارد که «هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت‏، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتبا به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست‏‌وچهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضائی ارسال و مقدمات محاکمه‏، در اسرع وقت فراهم گردد. متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می‌شود». این اصل درواقع بنیان‌های عدالت فرایندی را پی‌ریزی کرده است و به بهانه سیاسی یا امنیتی نمی‌توان از آن عدول کرد. به همین‌ترتیب قانون‌گذار نیز در ماده ٣٥٣ آیین دادرسی کیفری انتشار گزارش پرونده را با ذکر نام ممنوع کرده است. این ماده حکم می‌کند که «انتشار جریان رسیدگی و گزارش پرونده که متضمن بیان مشخصات شاکی و متهم و هویت فردی یا موقعیت اداری و اجتماعی آنان نباشد، در رسانه‌ها مجاز است. بیان مفاد حکم قطعی و مشخصات محکومٌ‌علیه فقط در موارد مقرر در قانون امکان‌پذیر است. تخلف از مفاد این ماده در حکم افتراء است». عدالت فرایندی نه‌تنها حق فرد، بلکه حق جامعه و به‌ویژه حق استادان دانشگاه و هم‌صنفان دکتر سیدامامی است که از چندوچون ماجرا آگاه باشند. حتما در کشور وکلایی خوشنام وجود دارند که صرفا به منافع خود نمی‌اندیشند، بلکه به ملاحظات امنیتی کشور متعهدند و در صورتی که (ولو تسخیری) به پرونده ورود کنند، می‌توانند شفاف‌سازی کرده و از طی فرایندهای قانونی اطمینان حاصل کنند.

دوم: اما این موضوع از منظری دیگر قابل‌توجه است. اتهام، هم برای دکتر سیدامامی بسیار سنگین است؛ و هم برای هم‌صنفان و هم‌مسلکان و همفکران وی تلخ است. تا آنجا که من به خاطر دارم، در تاریخ ٤٠ساله جمهوری اسلامی تاکنون سابقه نداشته است که فردی در کسوت استاد دانشگاه جاسوس بوده باشد. این اتهام، بنیان‌های اخلاقی را برای شماری از افراد به لرزه درمی‌آورد و می‌تواند قبح بزرگ عمل جاسوسی را برای عده‌ای عادی جلوه دهد. هشدار! که با ذهن و دل جوانان و نوجوانانی که برای نخستین‌بار حکایتی از جاسوسی می‌شنوند و می‌بینند، بازی نشود. توجه داشته باشیم که امروزه نسبی‌گرایی از لابه‌لای کتاب‌های معرفت‌شناسی و اندیشه سیاسی به‌در آمده و به دلیل گسترش ارتباطات در کوچه‌وبازارِ فضای مجازی گذر می‌کند و در حال آمیخته‌شدن با زندگی روزمره جوانان است. نمی‌توان به‌سادگی فروریزی بنیان‌های اخلاقی قبح جاسوسی را ترمیم کرد. نکته مهم‌تر آنکه ابزارهای جاسوسی ساده‌تر شده و «موج» جاسوسانی که عمل خود را تطهیرشده می‌بینند و مجهز به ابزارهای ساده فناوری اطلاعات هستند، بنیان‌های امنیت ملی را تهدید خواهد کرد. ازاین‌رو، هم به دلایل حقوقی و هم به دلایل اجتماعی باید با این پدیده و ریشه‌های احتمالی آن بسیار محتاط برخورد کرد. آیا اگر مسئولان امنیتی کشور اجازه پخش گزارش پنجشنبه‌شب سیمای ملی را داده‌اند، اساسا چنین تحلیل‌هایی را مدنظر داشته‌اند؟ همواره از کودکی آنچه از جاسوس در نظر نسل ما وجود داشته، این بوده که جاسوس فردی زبون، حاشیه‌ای، بی‌خاصیت، بی‌شخصیت، وطن‌فروش و بزدل بوده که برای مشتی پول جاسوسی کرده و نه یک استاد دانشگاه که دارای آثار و تألیفات جدی بوده است. هشدار! که به عواقب کار خود بیندیشیم. روزنامه‌ها و رسانه‌هایی که دائما سعی می‌کنند فضای نفوذی، جاسوسی و امنیتی را در دانشگاه‌ها به نمایش بگذارند و ارتباطات ساده علمی و اجتماعی را تأویل به نفوذ و جاسوسی کنند، آیا به پیامدهای کار خود و اثری که بر جامعه علمی و بر جوانان می‌گذارند، اندیشیده‌اند؟ مسئولان سیمای ملی در هر فرصتی سعی می‌کنند فضای «راز»آلود و فراماسونرزده‌ای را در دانشگاه‌ها نشان دهند و دانشگاهیان را در معرض چنین بهتان‌هایی قرار دهند. آیا اینان اندیشیده‌اند که جاسوسی را برای دانشجویانی که آینده این کشور هستند، عملی عادی جلوه می‌دهند؟ درواقع آنچه در صداوسیما، آگاهانه یا ناگاهانه، در جریان است، ترویج نوعی «جاسوسی ایدئولوژیک» است که عملا تطهیر جاسوسی است و نه ذم آن.

0 0
کیهان   undefined 1396/11/26 20:38:15

جاسوسی در پوشش محیط زیست بازخوانی هشدارهای 3 سال پیش کیهان

پس از انتشار خبر دستگیری یک شبکه جاسوسی در قالب فعالیت زیست‌محیطی توسط یکی از نهادهای امنیتی کشور در روزهای گذشته و افشای پشت‌پرده تکان‌دهنده ماجرا از سوی دادستان تهران، مناسب است تا بخش‌هایی از گزارش سه سال قبل کیهان که در آن به برخی تحرکات مشکوک در حوزه محیط زیست ‌اشاره شده است دوباره منتشر شود.
کیهان طی گزارشی در ۱۲اسفند ماه ۱۳۹۳ به ماجرای مشکوک حضور اتباع خارجی یا دو تابعیتی در کشورمان در پوشش شکار و فعالیت زیست محیطی از جمله پروژه صیانت از یوزپلنگ ایرانی پرداخته بود که البته مانند بسیاری از هشدارهای دیگری که بعد از وقوع واقعه درستی آن معلوم شد، مورد توجه قرار نگرفت!
مجوز شکار حیوانات یا جمع‌آوری اطلاعات!؟
«داستان حضور هر ساله و مداوم شکارچیان خارجی در ایران به ماجرایی عجیب و غریب تبدیل شده است! شایعات زیادی در مورد همکاری برخی مدیران سازمان محیط زیست با شیوخ عرب و واسطه‌های خارجی وجود دارد.... پای آژانس‌های رسمی ایرانی- آمریکایی به میان آمده که به صورت رسمی تور گردشگری با مجوز شکار راهی ایران می‌کنند!... تلاش می‌کنیم دریابیم چه ارتباطی میان دغدغه‌های زیست‌محیط برخی نهادهای بین‌المللی و برنامه‌های مخفی نظامی وجود دارد؟ آیا تسلط بر «آب و هوا» به منظور ایجاد تغییرات اقلیمی سناریویی هالیوودی است یا حقیقت دارد؟ آیا با جمع‌آوری اطلاعات دقیق تغییرات زیست‌محیطی مناطق مختلف ایران توسط برخی شکارچیان خارجی و معدودی از NGO‌های داخلی، برنامه نظامی مدیریت آب و هوا پیشرفت سریع‌تری خواهد کرد؟
... در دوره اصلاحات اخبار ورود شکارچیان از کشورهای حاشیه خلیج فارس به ایران اوج گرفت. ماجرا از این قرار بود که شیوخ عرب دسته دسته مرزهای کشور را درمی‌نوردیدند و در برخی موارد مثل سال 79 پس از شکار بیش از 100 قطعه «هوبره» ایرانی با انتشار تصاویر جنایات محیط زیستی خود راهی منزل می‌شدند. معصومه ابتکار، رئیس‌ وقت سازمان محیط زیست نیز اغلب معترض این ماجرا می‌شد و از حمایت این افراد توسط وزارت امور خارجه و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی خبر می‌داد! با این حال مشخص نبود چرا رویه مذکور علی‌رغم معترض بودن همه بخش‌های دولتی پایانی نداشت!....
... قوه قضائیه و دستگاه‌های امنیتی مدعی بودند که افراد مذکور پس از دستگیری از «مجوز‌دار بودن» اقدامات خود خبر داده‌اند و به همین جهت امکان برخورد قانونی جدی با آنها وجود ندارد. براساس «آیین‌نامه ویژه شکار» که در آخرین سال‌های دولت اصلاحات یعنی سال1381در هیئت دولت به تصویب رسید، اجراي برنامه شكار توسط مقامات عالي‌رتبه كشورهاي خارجي در ايران از شمول ضوابط و‌ دستورالعمل‌هاي عمومي ‌شكار مستثني شد و تابع مقررات آيين‌نامه مذکور قرار گرفت.
... در همین آیین‌نامه عجیب و ضد‌محیط زیستی حتی مواردی برای تبلیغ این امتیاز‌دهی عجیب به بیگانگان در سفارتخانه‌های ایران نیز در نظر گرفته شده است.
.... تصویب آیین‌نامه اجرایی شکار ویژه در دوره اصلاحات با اعتراضات مکرر دوستداران حقیقی محیط زیست و انجمن حمایت از حیوانات ایران مواجه شد که این آیین‌نامه را مصداق بارز «کاپیتولاسیون» دانسته و از برخورد دوگانه دولت با شکارچیان ایرانی و شیخ‌نشین‌های عرب و دیپلمات‌های غربی منزجر شده بودند.....
خیز شکارچیان انگلیسی- آمریکایی
اخیرا یک فعال محیط زیست ایرانی افشا کرده که دیوید لیلین(David Laylin)، از اقوام سببی اسکندر فیروز، این روزها به جهت اقامت در ایران، به واسطه مدیریت آژانس «ایران سافاری» به فروش پروانه شکار قوچ آسیب‌پذیر لارستان به متمولین آمریکایی به قیمت صد هزار دلار ‌اشتغال دارد و همکار و همراه موسسه حیات‌وحش پارسیان است. براساس متن یادداشت افشاگرانه مذکور، این شکارچی و شکارفروش دیروز و امروز، هم فروشنده تجهیزات جانبی شکار و ماهیگیری و هم مشاور «مرکز مطالعات اسلام و خاورمیانه» در واشنگتن است! با این حال در رسانه‌های کشورمان وی به عنوان «مشاور مرتبط با مسائل تالاب‌ها و مدیریت منابع آب» یا به عنوان دکتری که سابقه ۴۷ ساله در پژوهش و تحقیق دارد معرفی‌ می‌شود. بدتر آنکه وی براساس اطلاعات به‌دست آمده کیهان، از معتمدین برخی از نهادهای مهم کشور به شمار می‌رود و در موضوع مهم سهم ایران از آبراهه‌ها و رودهای مرزی مشاور رسمی و مورد تایید همزمان ایران و انگلیس به شمار می‌رود!
پدر دیوید لیلین براساس اسناد منتشر شده در آمریکا و پایگاه ویکی لیکس، از مشاورین بلندمرتبه دولت آمریکا و رابط سیا بوده که با سفیر وقت ایران در آمریکا «علی امینی» که بعدها به مقام نخست‌وزیری نیز رسید، ارتباطات گسترده و سطح بالایی در موضوعاتی همچون «جدایی آذربایجان از ایران» و «تعیین حق‌آبه ایران از هیرمند» داشته است.
شکار آمریکایی‌ها در ایران
دیوید لیلین به اعتراف خودش، در سال ۱۹۶۵ یعنی زمانی که بیش از 28 سال سن نداشت، «ایران ‌سافاری»، نخستین شرکت شکار در ایران را در دوره مدیریت اسکندر فیروز، تاسیس کرد. به نوشته شکارچیان خارجی فقط همین یک شرکت خصوصی بود که خدمات توریستی به شکارچیان ارائه می‌کرد.
... لیلین تاکید دارد که پس از انقلاب کمک به شکارچیان خارجی و شکار در ایران را کنار گذاشته است اما سایت اینترنتی «ایران سافاری» کماکان فعال است و مشتاقانه از خارجی‌ها برای شکار و گردش در ایران دعوت می‌کند!
اشتغال همزمان در ایران و اسرائیل!
گذشته از سابقه دیوید لیلین و همکاری‌های گسترده وی با مجموعه‌ای از سازمان‌های مردم‌نهاد فعال محیط زیست در ایران، توجه به این نکته نیز ضروری است که همکاری‌های فردی با سابقه خانوادگی وی با یکی از مدیران و موسسین «موسسه حیات وحش پارسیان» که مقیم آمریکاست و دیگر شرکت وی به نام «شرکای آمریکایی» مجری پروژه مهم ساخت فروشگاه‌ها و کلاب‌های اسرائیل در قالب طرحی به نام «Israel by the sea» است در نوع خود بی‌نظیر است!
جالب توجه است که موسسه مذکور از ارتباطات بسیار جدی با سازمان محیط زیست کشور و شخص معصومه ابتکار برخوردار است به نحوی که می‌توان مدعی شد مهم‌ترین کلان NGO همکار سازمان محیط زیست، پارسیان حیات وحش «مراد طاهباز» مشهور است! همین موسسه بود که طرح تبدیل تصویر یوزپلنگ ایرانی به نماد محیط زیستی ایران را ارائه کرد و مورد تقدیر ویژه دفتر عمران سازمان ملل و معصومه ابتکار قرار گرفت.
... اکنون با توجه به اسناد قابل بررسی افشا شده درخصوص همکاری ویژه مجموعه ایران سافاری و موسسه حیات وحش ایران در موضوع شکار خارجی‌ها در زیستگاه‌های حفاظت شده کشورمان علاوه ‌بر اهمیت نقش سازمان محیط زیست در این ماجرا و بی‌توجهی به سابقه ضدامنیتی دیوید لیلین و مراد طاهباز، مهم است که بدانیم که هدف از همکاری‌های ویژه چنین افرادی در برنامه‌های محیط زیستی کشورمان چیست؟
آیا طبیعی است که فرض کنیم تاجری همچون مراد طاهباز پول هنگفتی را به امر حفاظت از گونه‌های نایاب حیات وحش ایران اختصاص داده و در عین دلسوزی برای آینده محیط زیست ایران به تجارت کلان با مهم‌ترین دشمن ایران نیز می‌پردازد؟
سازمان دشمن‌نهاد!
بخشی از سازمان‌های به اصطلاح مردم‌نهاد فعال در عرصه محیط زیست هم اکنون با مجوز سازمان محیط زیست در مناطق حفاظت شده و جای جای کشور اقدام به راه‌اندازی دفتر و بنا ساختن برجک و مراکز نظارتی نموده‌اند. فارغ از دغدغه‌های امنیتی این ماجرا، مشخص نیست به چه علت NGO‌های مذکور تا این اندازه مورد عنایت و توجه مشترک معصومه ابتکار و سازمان‌های جهانی قرار دارند!
تسلط بر آب و هوا؟!
آمریکا در سال 2013 در گزارش رسمی «شورای شوراها» اعلام کرد تا پیش از سال 2025 میلادی طرح تسلط تکنولوژیک بر «آب و هوا» را نهایی خواهد ساخت! تسلط بر «آب و هوا» موضوعی است که هم اکنون کشورهای در حال توسعه حتی از معنای دقیق آن نیز مطلع نیستند!...
شاه‌کلید اطلاعاتی
غرض اصلی این است که هر دستکاری آب و هوایی نیازمند «اطلاعات دقیق» منطقه‌ای است. برخی NGO‌های فعال در حوزه محیط زیست ایران با توجه به ارتباطات کنترل نشده مستقیم با سازمان‌های جهانی و واسطه‌های قدیمی همچون دیوید لیلین می‌توانند بهترین منابع برای ثبت و ضبط اطلاعات منطقه‌ای باشند. این در حالی است که در هیچ یک از کشورهای توسعه یافته امکانی مشابه برای جمع‌آوری اطلاعات برای محققین غیرحاکمیتی وجود ندارد و مستندات بسیاری درخصوص نحوه برخورد با شاهدین و دانشمندان محلی فضول حتی با پاسپورت بومی موجود است!
جاسوسی از کیسه ملت!
از طرف دیگر ‌‌های و هوی بسیار معصومه ابتکار همراه با فضاسازی رسانه‌ای حداکثری پس از قطع بودجه 60 میلیاردی سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیست نشان از آن دارد که هیچ خیّر فرامنطقه‌ای مدیریت مالی پروژه‌های پر سر و صدا اما بی‌حاصلی همچون حمایت از یوزپلنگ و قوچ ایرانی را عهده‌دار نشده است و کماکان براساس فرضیات قابل بررسی مطرح شده، عده‌ای به هزینه جیب ایرانی، اطلاعات دقیق مورد نیاز سازمان‌های چندملیتی بیگانه را تهیه و ارسال می‌کنند. به این ترتیب می‌توان با توجه به پیش‌بینی جدی سیاستمداران غربی درخصوص نقش‌آفرینی «آب» و «تغییرات زیست محیطی» بی‌سابقه با منشأ نامعلوم در تعیین سرنوشت سیاسی و ژئوپلیتیک خاورمیانه، نگاهی دوباره به ساختارسازی‌های موازی حاکمیت در حوزه محیط زیست در ایران و نقش حقیقی سازمان محیط زیست در فضاسازی تاکتیکی داشت.
جوابیه محیط زیست به گزارش ویژه کیهان
اما پیرو درج گزارش ویژه کیهان در آن سال با عنوان «مجوز شکار حیوانات با جمع‌آوری اطلاعات» سازمان محیط زیست جوابیه‌ای ارسال کرد که متن آن به همراه توضیحات کیهان در تاریخ 26 اسفند سال 93 چاپ شد که به بخش‌های مختصری از آن و پاسخ کیهان ‌اشاره می‌کنیم.
در بخش‌هایی از جوابیه سازمان محیط زیست آمده بود: «کارشناسان خارجی که با طرح‌های بین‌المللی این سازمان همکاری می‌نمایند حسب تخصص و صلاحیت‌های علمی که در رابطه با موضوعات مورد نظر دارند، دعوت به همکاری گردیده‌اند اما رسیدگی به صلاحیت‌های آنها با سوابق همکاری آنها با دولت‌های دیگر و رفت و آمد ایشان به دیگر ممالک، در حیطه صلاحیت‌های دستگاه‌های امنیتی مسئول در کشور است که یقینا اطلاعات آنها در مورد افراد مذکور، کمتر از نویسنده محترم مطلب نبوده و در صورت لزوم، این سازمان را از این سوابق و ضرورت‌های امنیتی آگاه می‌ساختند.»
در پاسخ کیهان به این جوابیه آمده بود:
«صیانت از محیط زیست به فرموده رهبر انقلاب امری حاکمیتی است. منطق حکم می‌کند در امور حاکمیتی از مشارکت با دشمنان و حتی بیگانگان پرهیز شود. با توجه به گزارش‌های رسمی منتشر شده درک منفی بودن همکاری‌های محیط زیستی باواسطه و بی‌واسطه با نهادهایی همچون «انجمن سلطنتی جغرافیای انگلیس»، «موسسه قوچ‌های وحشی آمریکا»، «بنیاد حیات وحش پارسیان»، «آژانس بین‌المللی محیط زیست و توسعه»، «بنیاد میراث ایران» وابسته به موزه لندن، «برنامه عمران سازمان ملل»، «دانشگاه سوآس لندن» با سابقه همکاری‌های گسترده با 6 MI و برخی نهادهای دیگر و افرادی همچون مراد طاهباز با سابقه همکاری تجاری با اسرائیل نیازمند استعلام از وزارت اطلاعات نیست. روال عادی کار این است که رئیس ‌سازمان محیط زیست پیش از آغاز همکاری با سمنی که موسس آن سازنده پروژه شهرک‌های توریستی اسرائیل است با وزارت اطلاعات مشورت کند.»
گفتنی است، با نگاهی به گزارش سه سال قبل کیهان و اظهار نگرانی از تحرکات مشکوک ضد‌محیط زیستی و ضدامنیتی برخی افراد مشکوک در پروژه‌های به اصطلاح محیط زیستی و همچنین افشای این روزهای فعالیت‌های جاسوسی از جمله رصد و مخابره اطلاعات موشکی کشور در پوشش فعالیت‌های زیست‌محیطی یک بار دیگر اثبات شد که غفلت یا خوش‌بینی افراطی برخی سازمان‌ها و مسئولان به برخی افراد وابسته و همچنین کم‌کاری آنها تا چه حد می‌تواند آسیب‌زا باشد.

0 0
سجاد وجدانیان   undefined 1396/11/25 18:17:37

از ابتدای انقلاب تا‌کنون ما همیشه تحت فشارهای بین‌المللی بوده‌ایم. این فشارها در مجموع یک روند فزاینده داشته است و در طول زمان بیشتر شده است.
حتی برجام هم با همه اهمیتش این فشارها را که در راس آن تحریم‌هاست، کاهش نداده فقط جلوی روند افزایشی را گرفته و آن را ثابت نگه داشته است. با توجه به اینکه محدودیت‌های اِعمال‌شده بر کشور ما در دولت‌های مختلف و با رویکردهای مختلف (سازندگی، اصلاحات، عدالت و اعتدال) پایدار و مستمر بوده است، می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده هم این روند ادامه داشته باشد. در مواجهه با این روند قابل پیش‌بینی باید اقدامات سنجیده‌شده و مدبرانه‌ای را انجام داد از جمله اصلاح رفتارهای داخلی، ترجیح منافع ملی بر منافع شخصی و گروهی و جلوگیری از کشیده شدن اختلافات داخلی به عرصه‌های بین‌المللی به این معنی که به گونه‌ای عمل کنیم که بهانه‌ای به دست دیگران ندهیم تا منجر به افزایش فشارهای بین‌المللی شود. در واقع نباید به کشورها و افرادی که به دنبال بهانه‌گیری از ما هستند فرصت داد تا مساله‌ای را بزرگنمایی کنند. یکی از مسایلی که به تازگی اتفاق افتاده و در حال تکرار شدن است، مساله خودکشی افرادی است که بازداشت می‌شوند. این افراد در زندگی شخصی و پیش از بازداشت‌شان هیچ‌گونه نشانه‌ای از افسردگی شدید و تمایل به خودکشی از خود نشان نداده‌اند ولی به محض دستگیری هم متوجه اشتباهات‌شان می‌شوند و هم در عین ناباوری خودکشی می‌کنند. بیان این موضوع به معنای زیر سوال بردن قوه قضاییه یا مهلت 48 ساعته دادن به رییس دستگاه قضا برای استعفا نیست بلکه به این معناست که این حادثه تلخ باید رسیدگی شود تا ضمن مشخص شدن واقعیت و جلوگیری از تکرار، دستاویزی هم برای افزایش محدودیت‌های بین‌المللی نشود. رسیدگی هم با پیگیری دقیق این اتفاق‌ها و ارائه گزارش‌هایی که منطقی و متقاعدکننده باشد، امکان‌پذیر است نه با اظهارات ناامیدکننده‌ای مانند «نوع فعالیت برخی از سمن‌ها در ‌هاله‌ای از ابهام است» و نه با جملات صرفا زیبایی مانند «نه جامعه‌شناسان دین خودکشی می‌کنند نه حامیان حیات‌وحش». خوشبختانه اعلام شده رییس‌جمهور پیگیر این موضوع است. امید است گزارش‌هایی که در آینده نزدیک در این خصوص ارائه خواهد شد، پاسخگوی سوالات و شبهات پیش‌آمده باشد ضمن اینکه جنسی متفاوت با گزارش موفقیت‌های اقتصادی داشته باشد.

0 0
آساره کیانی   undefined 1396/11/25 18:16:48

وقتی رسانه‌ها خبر خودکشی ما را مخابره کنند


اینجا چند نفر توی زندان خودکشی کرده اند. مسئولان هم فکر می‌کنند میزان خودکشی در این مکان کمی‌بیشتر شده و از آن جایی که شاید گمان کنند این هم خودش یک آسیب است، در نامه‌ای با 40 امضاء از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این مرگ زیاد را تذکر می‌دهند. خودکشی از اعتراضات سراسری مردم ایران در دی ماه سال‌جاری(با آغازگری شهر مشهد) شروع شد؛ هرچند که پیش از آن هم بود.
چند جوان که در اعتراضات اخیر در شهرهای ایران بازداشت شده بودند هم خودکشی کردند؛ البته گفته شد که آن‌ها به مواد مخدر و استعمال قرص و... عادت یا به بیانی، اعتیاد داشته اند. این را مقامات مسئول گفتند و البته صادقی(نماینده مجلس) قانع نشد و توضیح داد که طبق اعلام بستگان یکی از بازداشت شدگان، فرد مورد نظر پیش از خودکشی اش در تماس تلفنی به خانواده اش گفته که مسئولان زندان به بازداشت شده‌ها قرص‌هایی داده اند که حالشان را بد کرده.
حالا نوبت خودکشی یک فعال محیط‌زیست است؛ آقای سیدامامی‌که استاد دانشگاه امام صادق هم هست و حالا نماینده مجلس و عضو شورا و وزیر و وکیل، خواهان مشخص شدن علت خودکشی اش در زندان شده‌اند. هنوز تحقیقات و توضیحات مسئولانه تمام نشده که اخبار بیست و سی در شبکه دوم سیما از قول نقوی حسینی نماینده مجلس بر خودکشی او صحه می‌گذارد.
امروز ارتباطات مجازی و فناوری‌های ارتباطای و اطلاعاتی به قدری پیشرفت کرده اند که برای نشر یک رخداد جهانی تنها ثانیه‌هایی وقت نیاز هست؛ از آن مهم تر وضعیت زندان‌های ایران است؛ اگر به گفته مسئولان اعتماد کرده و آمار خودکشی را درست تلقی کنیم، پس زندان‌های ایران مکان‌هایی بسیار ناامن هستند که هنوز بهمن تمام نشده و اسفند نرسیده خبرهای خودکشی تازه و جدیدی از درون آن‌ها مخابره می‌شود. به نظر می‌رسد که این آسیب باید جدی گرفته شود؛ آدم است دیگر ممکن است گذرش به زندان بیافتد و با اوضاعی که زندان‌های ما دارند هر لحظه امکان خودکشی اش وجود داشته باشد و این امری اثبات شده است که اگر حالا شهروندانی که ممکن است روزی خطاکار باشند چون معصوم نیستند که از گناه بری باشند، علت این همه خودکشی را جویا نشوند، روزی هم برسد که خبر خودکشی خودشان را رسانه‌ها در کمتر از چند ثانیه مخابره کنند.

0 0
مسعود باستانی   undefined 1396/11/25 16:35:32

کاووس سیدامامی ، مردی سوخته در شعله های خویش
دانه های درشت برف زمستانی ، کوه های لواسان و فشم را سفید کرده انداما آن قدر قدرت نداشتند تا جاده باریک روستای پدری اش را مسدود کنند، همان طور که قطرات باران هم نتوانستند مانع از حضور همکاران و شاگردان و دوستان او شوند.دیروز قبرستان روستای امامه که در نقطه دنجی از کوه های فشم واقع است یکی از شلوغ ترین روزهای خود را تجربه کرد.حوالی ظهر بود که ماشین ها به ردیف ایستادند و قطاری از صورت های غمگین و بغض آلود از پله های گورستان روستا پایین رفتند.سکوت‌شان اما انگار هنوز از بهت خبر بود و چشم های‌شان ناباورانه در میان دیگران چهره های آشنا را جستجو می کرد. اقوام سیدامامی ، یکدیگر را می شناختند و تسلیت می گفتندولی کسی انتظار نداشت در روز غوغای باران زمستانی چنین جمعیتی از دوستان و شاگردان او گرد هم جمع شوند.وقتی که عقربه های ساعت از یک بعد از ظهرعبورکردند، آمبولانس سفید رنگ از سینه کش جاده بالا آمد. آمبولانس تابوت چوبی مردی را با خود آورده بود که هنوز هیچ کس مرگش را باور نداشت و همه در انتظار آفتاب حقیقت بودند.

ظهر دیروز (سه شنبه)مراسم خاکسپاری دکترکاووس سیدامامی ، استاد دانشگاه امام صادق ،عضو ارشد انجمن جامعه‌شناسی و چهره شناخته شده انجمن میراث پارسیان در روستای امامه که زادگاه سیدامامی 64 ساله بود برگزار شد.آمبولانس مقابل قبرستان ایستاد و تابوت چوبی حرکت کرد.رامین و مهران ، پسران سیدامامی پشت سرتابوت حرکت می کردندوگریه های خانم مریم ممبینی همسردکتر سیدامامی تلخ ترین صدایی بود که در قبرستان پیچید. تابوت بانوای لااله الاا... راهی قبری شد که چندی پیش گورکن روستا آن را بزک کرده بود.جماعت به نماز ایستادندو همسرش در کنار جنازه نشست.جماعت اذکار نماز را می خواندندو مریم خانم در حالی که قاب عکسی از کاووس را به سینه چسبانده بود مویه می کردو باران همچنان می بارید.کاووس سیدامامی 3 هفته قبل در روز 4 بهمن ماه بازداشت شده بودو حالا اعضای خانواده باید باور می کردند که او در آرامگاه ابدیش خفته و دیگر هیچ گاه به خانه باز نمی گردد. سکوت ، باران و بهت پاشیده شده در چهره حاضران در مراسم سه گانه اصلی این خاکسپاری ظهر هنگام بود.

اگر چه اکثرحاضران جوانانی بودند که خطوط درس های استاد دانشگاه برلوح دل‌شان نشسته بوداماچهره های آشنا درلابه لای این جمعیت متراکم شده در زیر طاق موقف مسقف بالای قبر کم نبود.عمادالدین باقی در کنار یکی از پسران سیدامامی ایستاده بود و او را دلداری می داد. دکتر بیژن عبدالکریمی در لابه لای جمعیت به گل های چیده شده روی قبر سیدامامی خیره شده بود.دکتر حسین سراج زاده ، رییس انجمن جامعه شناسی ایران هم یکی دیگر از مهمانان این مهمانی ساکت بود.آن سو تر بهمن کیارستمی همچنان روی راه پله ها ایستاده بود و رفت و آمد مشایعت کنندگان پیکر سیدامامی را نگاه می کرد.وقتی گل‌ها برروی قبر نشستند، عکس های سیدامامی در میان گل های سفید رنگ چیده شدندو هنوز صدای همسرش بلندترین صدای قبرستان بود. او فریاد می زد امامه را چرا داغدار کردی ؟ کاووس به خاک رفت و همه اخبار آن مراسم همراه با یک علامت سوال بزرگ مخابره شد.جمعیت در داخل خودروها نشستند و خودروها این بار پشت به کوه های برف گرفته لواسان رو به سوی تهران آمدند.به تهران نزدیک می شدیم اما هنوز کسی خبر دقیقی از کالبدشکافی نداشت .

0 0
روزنامه آرمان   undefined 1396/11/25 16:33:22

استفاده از سوسمار، مارمولک برای جاسوسی

مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا در واکنش به خبر دستگیری برخی از فعالان محیط‌زیست و معاون رئیس این سازمان به اتهام جاسوسی گفت: من از آنجایی که در سیستم اجرایی کشور نیستم، در جریان مساله قرار ندارم، اما از آنجایی که 40 سال در میدان امنیت و دفاع کشور کار کرده‌ام، باید این نکته را بگویم که غربی‌ها بعد از هر تجربه‌ای که با ایران کردند، دچار شکست شدند. در سه سال گذشته در اروپا جمع شدند و به این نتیجه رسیدند که جنگ با ایران نمی‌تواند جنگ نظامی، جنگ فرهنگی یا جنگ سیاسی باشد به همین دلیل گفتند که باید با هر چیزی که داریم با ایران بجنگیم و اسمش را هم گذاشتند «جنگ هیبریدی». سردار سرلشکر فیروز آبادی در تشریح جزئیات جنگ هیبریدی به ایلنا گفت: در جنگ هیبریدی ممکن است، ایرانگرد بفرستند که جاسوس باشد. ممکن است فعال محیط‌زیستی بفرستند که جاسوس باشد، ممکن است دانشمند فعال در تحقیقات کشاورزی بفرستند که جاسوس باشد. وی افزود: به‌طور مثال یک خانم و آقایی را از آلمان به‌عنوان جاسوس استخدام می‌کنند، بعد از دبی و کویت آنها را سوار کشتی ماهیگیری کرده و به خلیج فارس می‌فرستند تا سیستم‌های دفاعی ما را شناسایی کنند، اما وقتی آنها را دستگیر می‌کنیم می‌گویند آنها برای ماهیگیری آمدند و جهانگرد بوده‌اند. سردار فیروزآبادی به نمونه دیگری از موارد جاسوسی اشاره و تصریح کرد: برای مثال افرادی چندین سال پیش به‌عنوان فعالیت برای جمع‌آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند از تهران شروع کردند بعد به ورامین رفته و از آنجا به سمت نایین و یزد راه افتادند. ما به مسیری که انتخاب کرده بودند شک کردیم اگر کسی می‌خواهد برای فلسطین کمک جمع کند باید به تهران و اصفهان بیاید جایی که مردم هستند و پول دارند نه وسط کویر راه بیفتند. او ادامه داد: در اموالشان انواع جانوران صحرایی را خریده بودند مثل سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست. سپس بررسی کردیم که این موارد به چه دردشان می‌خورد، بعد متوجه شدیم که پوست آنها امواج اتمی را جذب می‌کند و اینها جاسوس اتمی بودند که می‌خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی از طریق پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان‌هایی معدن اورانیوم داریم و کجا در حال کار اتمی کردن هستیم. وی ادامه داد: ‌فرض کنید؛ یک فردی از خارج کشور به داخل آمده در حال مطالعه بر روی کارخانجات است، اما بدانید که آنها یک جدول درست کرده‌‌اند که این جدول توسط اطلاعاتی که از طریق 500 نفر جمع شده، پر می‌شود و بعد این جدول محصول جاسوسی آنها را مشخص می‌کند نه آن کاری که این جاسوس در حال انجام آن است، بنابراین بسیاری از ایرانی‌هایی که جاسوس هستند و بسیاری از جاسوسان خارجی که در ایران فعالیت جاسوسی می‌کنند، خودشان هم حتی نمی‌دانند که در حال جاسوسی هستند. او با اشاره به برنامه‌هایی که وزارت اطلاعات در این خصوص در نظر گرفته است، ادامه داد: از 10 سال قبل وزارت اطلاعات مدیران کشور را به خصوص آنهایی که با ابزارهای حساس و دقیق قدرت ملی در حال کار کردن هستند، آموزش می‌دهد که چگونه غربی‌ها جاسوسی می‌کنند و چگونه ممکن است آنها در خدمت جاسوسی غرب قرار گیرند.

0 0
روزنامه آرمان- حمید شجاعی   undefined 1396/11/25 16:32:48

ورود‌كانادا به پرونده سيد امامي
مرگ دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه امام صادق(ع) و و فعال محیط زیست جامعه را در شوک خبری بزرگی فرو برد و همه از مسئولان، نمایندگان، فعالان سیاسی، رسانه‌ها و... بدان واکنش نشان دادند. چیزی که مسلم است اکثریت قریب به اتفاق افراد بر فرضیه خودکشی دکتر سیدامامی در زندان صحه گذاشته‌اند، مخصوصا که فیلم‌های موجود از اتاق او نیز همین امر را تصدیق می‌کند. البته برخی خارج نشینان نیز مرگ سیدامامی را مشکوک دانسته و حتی دولت کانادا در این راستا خواستار تحقیقات بیشتر در این باره شده است. باید دید بررسی‌ها در خصوص مرگ این استاد دانشگاه به کجا خواهد انجامید.
مرگ مشکوک
روز شنبه بود که رسانه‌ها از مرگ دکتر کاووس سیدامامی جامعه شناس، استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست خبر دادند. در این راستا رامین سیدامامی فرزند مرحوم گفته که ماموران امنیتی زندان اوین روز جمعه 20 بهمن با مادرش تماس گرفته و اظهار داشتند که دکتر سیدامامی خودکشی کرده است. پس از اعلام این مساله نهادهای مختلف به این مرگ مشکوک واکنش نشان دادند. نمایندگان مجلس که خواستار مشاهده فیلم ضبط شده از دوربین زندان اوین بودند پس از مشاهده چگونگی روند امور بر خودکشی دکتر کاووس سیدامامی صحه گذاشتند. این استاد دانشگاه امام صادق که مدیرعامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بوده به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در 4 بهمن ماه دستگیرو راهی بازداشتگاه اوین شده بود که بنابر اظهارات مطلعان به علت عدم تحمل شرایط زندان از پیراهن خود به عنوان ابزاری برای حلق آویز کردن خود استفاده کرده است.
لزوم صیانت از زندانی
سخنگوی دولت درباره وضعیت زندانیان و خودکشی‌های اخیر اظهار کرد: دولت در این زمینه دو رویکرد دارد؛ نخست عدم دخالت در کار قوه قضائیه که باید به این نوع رخدادها نظارت کند و مسئولیت آن نیز بر عهده قوه قضائیه است و دوم اینکه آقای رئیس‌جمهور نسبت به برخی از رخدادهای اجتماعی و قضائی نگران است و در چارچوب فعالیت‌های قانونی اساسی به وظایف خود ادامه می‌دهد. به نوشته ایسنا؛ محمد باقر نوبخت گفت: باید بپذیریم که کشور با خطرات مختلف مواجه است، پس وقتی یک زندانی در اختیار قوه‌قضائیه قرار می‌گیرد، امانت ماست. دشمنان از این حوادث سوءاستفاده می‌کنند و خودمان باید بدانیم که وقتی یک زندانی در اختیار ما قرار گرفته‌ است، باید از او مراقبت و صیانت کنیم.
کالبد شکافی سیدامامی
وکیل خانواده کاووس سیدامامی درارتباط با مرگ این استاد دانشگاه در زندان اوین گفت: در تمام مواردی که مرگ مشکوک رخ می‌دهد کالبد شکافی انجام می‌شود در این مورد هم کالبد شکافی صورت گرفت و بعد جنازه تحویل خانواده شد. پیام درفشان افزود: فیلم دوربین سلول را به همراه خانواده ایشان و وکلای دیگر پرونده دیدیم اما بخاطر اینکه دید خوبی به سرویس بهداشتی این سلول ندارد عمل خودکشی ایشان مشخص نیست، اما در فیلم مشخص است که وی با پیراهنی بر تن به دستشویی رفته است. این حقوقدان ادامه داد: صبح که مامور زندان برای وی صبحانه می‌آورد بعد مدتی متوجه می‌شود او صبحانه را برداشته است به همین دلیل وارد سلول شده و از دیدن جنازه او در دستشویی شوکه می‌شود. درفشان با رد نظریه‌هایی که عنوان می‌دارد که سیدامامی در زندان کشته شده است گفت: این که چرا ایشان مجبور به خودکشی کردن شده است بسیار حایز اهمیت است و باید دلیل این کار مشخص شود. دادسرای امور جنایی هم به‌دنبال این موضوع است.
بازداشت 7نفر
یک وکیل دادگستری در ارتباط با پرونده بازداشت برخی از فعالان محیط زیستی، اظهار کرد: تا کنون در این پرونده ۷ نفر بازداشت شده و اکنون بنده وکالت ۵ نفر از این افراد یعنی هومن جوکار، حمیده کاشانی‌دوست، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان و سام رجبی را بر عهده دارم. مصطفی ترک همدانی گفت: طبق اعلام دادیار ناظر زندان این افراد حداقل یکبار با خانواده‌هایشان در ارتباط بودند و آنها را از احوال خود مطلع کردند.
ادعای تسنیم
سایت تسنیم به نقل از رسانه‌هایی که مشخص نیست، نوشت، برادر کاووس سیدامامی که در روزهای گذشته به‌اتهام همکاری با یک شبکه جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات به‌نفع بیگانگان در بازداشت خودکشی کرده اظهار داشت: ما در حال حاضر داغداریم و از رسانه‌ها خواهش داریم که به شایعات دامن نزنند. کامران سیدامامی گفت: واقعا تعدادی از رسانه‌ها مریض هستند و دائما ما را تحت فشار گذاشته‌اند که مجبور به بیان خلاف واقع شویم. برادر دکتر سیدامامی تصریح کرد: بنده و همسر مرحوم، جنازه را دیده‌ایم و با اصرار معاون دادستان که جنازه را نگاه کنید و همه موارد را بررسی کنید، این کار را کرده‌ایم و جز آثار حلق‌آویز شدن که روی جنازه معلوم است و این موضوع در فیلم زندان هم کاملا مشخص است، هیچ مساله دیگری وجود ندارد و خودکشی از طریق حلق‌آویز کردن کاملا مشهود است.
درخواست کانادا
دولت کانادا از ایران خواست تا درباره مرگ کاووس سیدامامی شهروند ایرانی-کانادایی که در زندانی در تهران خودکشی کرده است، تحقیقات لازم انجام دهد. به گزارش ایسنا، کانادا مدعی است که مرگ این استاد دانشگاه 64 ساله در زندان مشکوک بوده و خانواده وی اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر اینکه سیدامامی در نتیجه خودکشی جان خود را از دست داده است، نپذیرفته‌اند. عمر الغبرا، معاون پارلمانی وزیر امور خارجه کانادا گفت که کشورش از شنیدن خبر فوت این شهروند ایرانی-کانادایی بسیار متاسف شده است و از دولت ایران می‌خواهد که تحقیقات شفاف و عادلانه‌ای را به نیابت از دولت کانادا در این زمینه انجام دهد.

 
 
توضیح دادستان تهران درباره مرگ سیدامامی
دادستان تهران در خصوص دستگیری تعدادی از متهمان مرتبط با یک شبکه جاسوسی توضیحات تکمیلی ارائه کرد. جعفری دولت آبادی اعلام کرد: در 19 دی ماه سال جاری حسب گزارش کتبی یکی از نهادهای امنیتی که به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است، به موجب دستورات قضائی و با آغاز تحقیقات انجام شده، مشخص شد متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت‌های سه‌گانه‌ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع‌آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کرده‌اند؛ درتحقیقات انجام شده برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین‌های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان نموده‌اند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه‌های زیست محیطی ایران بوده و اطلاعات جمع آوری شده از طریق عوامل پنهان به آمریکا انتقال می‌یافته و در همین راستا دو نفر از افسران سازمان اطلاعات آمریکا با هویت معلوم در پوشش‌های مختلف به ایران و برخی از استان‌های کشور سفر کرده‌اند که از جمله اهداف آنها، ایجاد موسسه‌ای در قالب فعالیت‌های زیست محیطی بوده و طبق اسناد موجود، این موسسه در حدود یک دهه قبل در ایران با طراحی آمریکایی‌ها برای تحقق اهداف مدنظر سرویس‌های اطلاعاتی سازمان سیا و موساد و جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه‌های دفاعی و موشکی کشور ایجاد شده است. وی افزود: حسب محتویات پرونده، یکی از متهمان اصلی، با مشخصات اختصاری م.ط دارای تابعیت سه گانه ایرانی، آمریکایی و انگلیسی و عضو و پشتیبان مالی موسسه ایرانی حیات وحش بوده، و هم‌چنین دیگر عضو موثر و مدیر این موسسه کاووس سیدامامی دارای تابعیت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلی افسراطلاعاتی آمریکا در ایران بوده به نحوی که این افسر اطلاعاتی در سفر به ایران در منزل کاووس سیدامامی استقرار می‌یافته است. این شبکه در پوشش اجرای پروژه‌های علمی و زیست محیطی نسبت به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز اقدام می‌نموده است. وی ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت‌های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می‌نموده‌اند. دادستان تهران افزود: پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرایند تحقیقات، از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست نموده بود که مورد پذیرش قرار گرفته اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی نمود. وی در این خصوص اعلام داشت: به محض اطلاع دادستان، قاضی ویژه امور جنایی به زندان اعزام و ضمن بررسی موضوع، پرونده قضائی تشکیل و مقرر گردید در انجام تحقیقات از کلیه مطلعان موضوع تسریع گردد. همچنین به خانواده متوفی اطلاع رسانی شده و پس از مشاهده جسد توسط همسر و برادر متوفی، به‌رغم عدم درخواست ایشان برای کالبدشکافی، با تاکید دادستان تهران کالبدشکافی انجام و مقرر گردید جسد جهت تدفین در اختیار خانواده متوفی قرار گیرد. اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

0 0
روزنامه ابتکار   undefined 1396/11/25 16:31:59

دادستان تهران و نمایندگان مجلس جزئیات جدیدی از ماجرای مرگ فعال محیط زیستی در زندان ارائه کردند

همه شواهد خودکشی سید امامی
گروه سیاسی - در میان همه اخبار و حواشی مربوط به دستگیری 7 فعال محیط زیستی و فوت کاووس سیدامامی - یکی از فعالان بازداشت شده - در زندان اوین، روز گذشته پیکر وی تشییع شد. در حالی که مقام های قضایی ادعا می کنند دلیل مرگ سیدامامی خودکشی بوده است، روز گذشته نمایندگان مجلس و دادستان تهران جزئیات بیشتری از ماجرای پرونده بازداشت فعالان محیط زیست و کاووس سیدامامی در اختیار رسانه‌ها قرار دادند.
مدتی است که بازداشت فعالان محیط زیست و خودکشی کاووس سیدامامی بحث داغ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است. زیرا از یک سو این بازداشت‌ها در سکوت خبری رخ داد و از سوی دیگر از سوی مقام های قضایی خبر داده شد که یکی از بازداشت شدگان یعنی کاووس سیدامامی در زندان اقدام به خودکشی کرده است. این اتفاق در حالی افتاد که طرح خبر خودکشی دو بازداشتی اعتراض های خیابانی اخیر در ماه های گذشته باعث شد مطرح شدن خودکشی این استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی حاشیه های فراوانی را در کنار طرح اتهام های امنیتی و جاسوسی علیه ایشان ایجاد کند.
در همین راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از زندان و قوه قضائیه و سپاه پاسداران سوالاتی را مطرح کردند و فیلم لحظه خودکشی سید امامی را مشاهده کردند. در این باره محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس گفت: آن مقداری که ما از فیلمی که موجود بود دیدیم، گویا آقای سیدامامی از جلسه‌ای برگشته بود. پریشان خاطر بود و تلاش می کرد که لامپ سقف را بشکند و بعد از شکستن لامپ نیز پیراهنش را از تنش درآورد و به گردنش گره زد . نماینده مردم تهران در خانه ملت در گفت‌وگو با عصر ایران ادامه داد: چون در محوطه سلول دوربین وجود داشت کارهای که وی انجام می داد پیدا بود ولی وقتی از محوطه سلول خارج شد و دستشویی رفت دیگر دوربین نبود. عضو فراکسیون امید خاطر نشان کرد: برداشت دوستان اطلاعات سپاه این بود که وی با شکستن لامپ می‌خواست رگش را بزند و با گره زدن پیراهن بر گردنش می خواست خودش را بکشد که البته ما تا اینجایی این فیلم را دیدیم و فیلم هنوز ادامه داشت که جلسه صحن علنی آغاز شد. لذا قرار شد در جلسه ای دیگر ادامه فیلم را ببینیم و ابعاد مختلف قضیه را مورد بررسی قرار دهیم. وی با بیان اینکه در این جلسه ترکیبی از نمایندگان فراکسیون های مختلف وجود داشت تاکید کرد: مجلس تا شفاف سازی کامل در این زمینه موضوع را پیگیری و نتایج بررسی ها را اعلام می کند. این عضو فراکسیون امید در مورد اینکه آیا می توان در این مرحله به طور قطع و یقین اعلام کرد که علت مرگ وی خودکشی بوده است گفت: کارهایی که وی در سلول انجام می داد برای خودکشی بود. ما حتی فیلم مربوط به سینا قنبری را نیز که دیدیم وقتی وی به سراغ دستشویی می رود چون در دستشویی‌های زندان دوربین نیست لذا از لحظه خودکشی وی فیلمی نبود و در مورد سید امامی نیز اینگونه بود که وقتی وی دستشویی می رود فیلمی نیست . وکیلی در پاسخ به این سوال که آیا دوربین‌های که در زندان ها وجود دارد برای حفظ امنیت و سلامت زندانیان نیست گفت: آقایان توضیح دادند که کل تلاشی که وی برای خودکشی انجام داده است سه دقیقه بیشتر طول نکشیده است که البته باید این موضوع کارشناسی شود ولی در هر صورت این ضعف دادستانی است چراکه دادستانی مسئول جان کسانی است که در زندان ها نگهداری می شوند و اینکه زندانی خودش را می کشد رافع مسئولیت دستگاه مربوطه در ارتباط با حفظ جان افراد نیست. این نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: این فیلم شکل مرگ را نشان می دهد که وی با دگرکشی نمرده است و یا علت مرگش طبیعی نیست بلکه خودکشی کرده است اما خودکشی کردن رافع مسئولیت دستگاه مربوطه در ارتباط با حفظ جان افراد نیست.
از سوی دیگر با توجه به اهمیت ماجرا دادستان تهران نیز توضیحاتی در این باره مطرح کرد. جعفری دولت آبادی اعلام کرد: در نوزده دی ماه سال جاری حسب گزارش کتبی یکی از نهادهای امنیتی که به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است، به موجب دستورات قضایی و با آغاز تحقیقات انجام شده، مشخص شد متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت های سه گانه ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کرده‌اند؛ در تحقیقات انجام شده برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین‌های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان کردند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه های زیست محیطی ایران بوده و اطلاعات جمع آوری شده از طریق عوامل پنهان به آمریکا انتقال می یافته و در همین راستا دو نفر از افسران سازمان اطلاعات آمریکا با هویت معلوم در پوشش های مختلف به ایران و برخی از استان‌های کشور سفر کرده اند که از جمله اهداف آن‌ها، ایجاد موسسه ای در قالب فعالیت های زیست محیطی بوده و طبق اسناد موجود، این موسسه در حدود یک دهه قبل در ایران با طراحی آمریکایی ها برای تحقق اهداف مدنظر سرویس‌های اطلاعاتی سازمان سیا و موساد و جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه های دفاعی و موشکی کشور ایجاد شده است. وی افزود: حسب محتویات پرونده، یکی از متهمان اصلی، با مشخصات اختصاری م.ط دارای تابعیت سه گانه ایرانی، آمریکایی و انگلیسی و عضو و پشتیبان مالی موسسه ایرانی حیات وحش بوده، و هم‌چنین دیگر عضو موثر و مدیر این موسسه کاووس سیدامامی دارای تابعیت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلی افسراطلاعاتی آمریکا در ایران بوده به نحوی که این افسر اطلاعاتی در سفر به ایران در منزل کاووس سیدامامی استقرار می یافته است. این شبکه در پوشش اجرای پروژه های علمی و زیست محیطی نسبت به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز اقدام می‌کردند. وی ادامه داد: طبق تحقیقات انجام شده اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می‌کردند. دادستان تهران افزود: پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرآیند تحقیقات، از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست کرده بود که مورد پذیرش قرار گرفته اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد. وی در این خصوص اعلام داشت: به محض اطلاع دادستان، قاضی ویژه امور جنایی به زندان اعزام و ضمن بررسی موضوع، پرونده قضایی تشکیل و مقرر گردید در انجام تحقیقات از کلیه مطلعین موضوع تسریع شود. همچنین به خانواده متوفی اطلاع رسانی شده و پس از مشاهده جسد توسط همسر و برادر متوفی، علی رغم عدم درخواست ایشان برای کالبدشکافی، با تاکید دادستان تهران کالبدشکافی انجام و مقرر شد جسد جهت تدفین در اختیار خانواده متوفی قرار گیرد. اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.
اما این ماجرا به اینجا خلاصه نشد و سردار سرلشکر فیروز آبادی (مشاور عالی نظامی فرمانده کل قوا) در واکنش به خبر دستگیری برخی از فعالان محیط زیست و معاون رئیس این سازمان به اتهام جاسوسی گفت: من از آنجایی که در سیستم اجرایی کشور نیستم، در جریان مساله قرار ندارم، اما از آنجایی که 40 سال در میدان امنیت و دفاع کشور کار کرده‌ام، باید این نکته را بگویم که غربی‌ها بعد از هر تجربه‌ای که با ایران کردند، دچار شکست شدند. در سه سال گذشته در اروپا جمع شدند و به این نتیجه رسیدند که جنگ با ایران نمی‌تواند جنگ نظامی، جنگ فرهنگی یا جنگ سیاسی باشد به همین دلیل گفتند که باید با هر چیزی که داریم با ایران بجنگیم و اسمش را هم گذاشتند «جنگ هیبریدی». سردار فیروزآبادی در تشریح جزئیات جنگ هیبریدی افزود: در جنگ هیبریدی ممکن است، ایرانگرد بفرستند که جاسوس باشد. ممکن است فعال محیط زیستی بفرستند که جاسوس باشد، ممکن است دانشمند فعال در تحقیقات کشاورزی بفرستند که جاسوس باشد. در دورانی که من خدمت می‌کردم همه این موارد با دلیل و مدرک پیدا می‌شد. سردار فیروزآبادی به نمونه از موارد جاسوسی اشاره و تصریح کرد: برای مثال افرادی چندین سال پیش به عنوان فعالیت برای جمع‌آوری کمک به فلسطین به ایران آمدند از تهران شروع کردند بعد به ورامین رفته و از آنجا به سمت نایین و یزد راه افتادند. ما به مسیری که انتخاب کرده بودند شک کردیم اگر کسی می‌خواهد برای فلسطین کمک جمع کند باید به تهران و اصفهان بیاید جایی که مردم هستند و پول دارند نه وسط کویر راه بیفتند. آنها این مسیر را ادامه دادند و تا جیرفت کرمان رفتند، زمانی که به تهران رسیدند، خودشان را اجازه دادیم از کشور خارج شوند، اما اموال همراهانشان را نگه داشتیم. او ادامه داد: در اموالشان انواع جانوران صحرایی را خریده بودند مثل سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست. سپس بررسی کردیم که این موارد به چه دردشان می‌خورد، بعد متوجه شدیم که پوست آنها امواج اتمی را جذب می‌کند و اینها جاسوس اتمی بودند که می‌خواستند با این بهانه در داخل جمهوری اسلامی از طریق پوست این جانوران صحرایی به این نتیجه برسند که ما در چه مکان‌هایی معدن اورانیوم داریم و کجا در حال کار اتمی کردن هستیم. البته اظهار نظرها و توضیحات به مسئولان خلاصه نمی‌شود. پیام درفشان وکیل خانوه کاووس سید امامی در رابطه با مرگ این استاد دانشگاه در زندان اوین گفت: در تمام مواردی که مرگ مشکوک رخ می‌دهد کالبد شکافی انجام می‌شود در این مورد هم کالبد شکافی صورت گرفت و بعد جنازه تحویل خانواده شد. این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه قاضی شهریاری بسیار پیگیر بود که فیلم از بازداشت‌گاه اوین ارسال شود، افزود: فیلم دوربین سلول را به همراه خانواده ایشان و وکلای دیگر پرونده دیدیم اما بخاطر اینکه دید خوبی به سرویس بهداشتی این سلول ندارد عمل خودکشی ایشان مشخص نیست اما در فیلم مشخص است که وی با پیراهنی بر تن به دستشویی رفته است. این حقوقدان ادامه داد: صبح که مامور زندان برای وی صبحانه می‌آورد بعد مدتی متوجه می‌شود او صبحانه را برداشته است به همین دلیل وارد سلول شده و از دیدن جنازه او در دستشویی شوکه می‌شود. وی با بیان اینکه به دلیل اینکه مامور زندان چندین ساعت بعد از فوت کاووس سید امامی او را دیده که دچار جمود نعشی شده بود گفت: چون زندانبانان از زمان فوت او خبر نداشتند در بدو ورود و پیدا کردن او عملیات احیای قلبی را انجام می‌دهند. درفشان با رد نظریه‌هایی که عنوان می‌دارد که سید امامی در زندان کشته شده است گفت: این که چرا ایشان مجبور به خودکشی کردن شده است بسیار حایز اهمیت است و باید دلیل این کار مشخص شود. دادسرای امور جنایی هم بدنبال این موضوع است. با همه این تفاسیر همچنان موضوع کاوس سیدامامی بحث روز در افکار عمومی است. ضمن اینکه باید در نظر داشت که تا کنون در این پرونده ۷ نفر بازداشت شده و اکنون بنده وکالت ۵ نفر از این افراد یعنی هومن جوکار، حمیده کاشانی‌دوست، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان و سام رجبی را بر عهده دارم. این وکیل دادگستری گفت: با مراجعه‌ای که داشتم قرار شد وکالتنامه‌ها به بند ۲ الف ارسال شود تا توسط این افراد امضا شود. وی افزود: طبق اعلام دادیار اینکه وکالت بنده در پرونده قبول شود یا نه با نظر بازپرس پرونده است زیرا ممکن است به استناد تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری وکالت من را قبول نکنند. وی تاکید کرد: طبق اعلام دادیار ناظر زندان این افراد حداقل یکبار با خانواده‌هایشان در ارتباط بودند و آنها را از احوال خود مطلع کردند.
تسنیم نیز به نقل از برادرکاووس سیدامامی آورده است که خودکشی وی در زندان از سوی خانواده سیدامامی تایید شده و این خانواده مایل به کالبدشکافی مجدد نیستند. کامران سیدامامی از رسانه ها خواسته که موجب آزرده شدن خانواده مرحوم نشوند و گفته است: بنده و همسر مرحوم جنازه را دیده ایم و به جز آثار حلق آویز شدن که روی جنازه معلوم است و این موضوع در فیلم زندان هم کاملا مشخص است، هیچ مساله دیگری وجود ندارد. خودکشی از طریق حلق آویز کردن کاملا مشهود است.
به هر ترتیب جسد کاووس سیدامامی دیروز تشییع و تدفین شد و حال تنها می توان منتظر نتایج بررسی های نهایی مجلس در این باره و نیز اخبار جدید از سرنوشت 6 فعال محیط زیست دیگر ماند.

0 0
نامه جمعی از انجمن های علمی   undefined 1396/11/23 16:19:21

درخواست مشترک چهار انجمن علمی از حسن روحانی
همان‌گونه که آگاه هستید، خبر درگذشت جناب آقای دکتر کاووس سیدامامی موجب بهت و حیرت جامعه علمی و نیز فعالان محیط زیست کشور شده است. ایشان علاوه بر آنکه استادی نام آشنا، دانشمندی ممتاز و جانباز جنگ تحمیلی بود، به گواهی همکاران و دانشجویانش انسانی شریف و اخلاق گرا به شمار می رفت و همواره مشارکت موثری در فعالیت های علمی و پژوهشی انجمن‌های علمی کشور و اقدامات خیرخواهانه داشت.

با توجه به این واقعیات، اخبار و شایعات منتشرشده درباره دلایل دستگیری و مرگ ایشان در باور نمی گنجد و ابهامات و سوالات زیادی را پدید آورده است. انجمن های علمی براساس مسئولیت علمی و صنفی، خود را حافظ هویت و منزلت اعضای اجتماع علمی می دانند. ازاین رو، انتظار دارند مسئولان امر درباره این رویداد تلخ و جبران ناپذیر پاسخگوی نگرانی های افکار عمومی، به ویژه اجتماع علمی کشور، باشند

جناب آقای رئیس جمهور؛
حضرتعالی به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی که همواره نسبت به تدوین و اجرای کامل منشور حقوق شهروندی نیز حساسیت داشته اید، در پیشگاه وجدان جامعه دانشگاهی مسئول ایضاح و رفع این گونه رنج های ناگوار و متوالی هستید که جامعه را نگران و مضطرب می سازد. بنابراین، حداقل انتظار ما این است که بر اساس این مسئولیت، برای بررسی جدی و پیگیری موثر و پاسخگوکردن نهادهای درگیر در این ضایعه دردناک اقدام عاجل و موثر به عمل آورید.

تداوم نگاه‌های امنیتی به نهادهای آموزش عالی و فعالیت‌های علمی و بین المللی و بی توجهی به قوانین و آیین نامه‌های مربوط به آیین دادرسی، با شعارهای دولت تدبیر و امید همخوان نیست و نتیجه ای جز یاس و بدبینی ندارد.

انجمن علوم سیاسی ایران
انجمن جامعه شناسی ایران
انجمن مطالعات صلح ایران
انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات.