محل تبلیغ شما
بیانیه تند جامعه مدرسین علیه کمال حیدری+ویدئو سخنان ایشان

تاریخ خبر: 1399/8/10

بیانیه تند جامعه مدرسین علیه کمال حیدری+ویدئو سخنان ایشان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

بیانیه تند جامعه مدرسین علیه کمال حیدری واکنش‌ها به سخنان آیت‌الله کمال حیدری ادامه دارد.

در این میان بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم علیه او هم واکنش‌برانگیز شده است. بیانیه‌ای که حتی گاه نه به نام این جامعه بلکه به نام آیت‌الله یزدی، رئیس آن که بیانیه با امضای او به پایان می‌رسد هم منتشر شده است.

پیش‌تر در ماجرای آیت‌الله علوی‌بروجردی هم سخنان آیت‌الله یزدی علیه او واکنش‌برانگیز شده بود. برخی اخبار هم در هفته گذشته حاکی از پایین‌کشیدن تابلوی دفتر آیت‌الله حیدری در قم حکایت داشت. آیت‌الله کعبی، عضو این جامعه اما در سه نکته گفته‌اند که متن بیانیه درست و دقیق و نیز بعد از بررسی‌های لازم و اتمام حجت با ایشان با هدف پایان‌دادن به فتنه‌گری و اعلام موضع حق در باطل تهیه شده است و انتشار این اطلاعیه وظیفه شرعی و ضروری جامعه مدرسین بوده است.
پیش‌تر آیت‌الله اراکی، استاد حوزه و ریاست سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب هم بیانیه‌ای منتشر کرده و نسبت به این سخنان آیت‌الله حیدری شدیدا واکنش نشان داده بود. واکنشی که حاوی این تعابیر درباره آیت‌الله حیدری بود: «بدعت‌گذار»، «دروغ‌گو»، «فاسق»، «شیاد»، «دجال» (در متن اولیه منتشرشده به خط خود ایشان موجود است، اما بعدا در سایت ایشان حذف شده) و قرار گرفته «در دام سازمان‌های اطلاعاتی استکبار جهانی و سه‌گانه طغیانگر وهابی ـ صهیونیستی ـ غربی».
در متن بیانیه جامعه مدرسین آمده است: «مدتی است فردی به نام سیدکمال حیدری که یکی از منتسبان حوزه‌های علمیه است، هرازگاهی درباره محکمات اسلام و تشیع سخنانی ناروا مطرح می‌کند. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از چند سال پیش وی را زیر نظر دارد و در برابر تحلیل‌ها و مطالب نادرست و ناتمام وی طریق تصبّر و تحلّم را در پیش گرفته است. بررسی سوابق نام‌برده نشان می‌دهد وی انضباط و استقامت لازم را در تحصیل نداشته، فراگیری از استادان را به حد کفایت نرسانده است...  وی به‌رغم پذیرش اکثر ملاحظات و تذکرات و تعهد نسبت به تصحیح اشتباهات و جبران خطاها؛ همواره خلاف عهد عمل کرده و روش خود را تصحیح نکرده است. افزون بر این مراکز علمی نیز به ‌طور رسمی از وی برای طرح دیدگاه‌های خود در کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی دعوت کرده‌اند... مع‌الاسف چندی‌ است که او با برداشت‌های باطل خود، نسبت‌های ناروا به عالمان سلف رضوان‌الله تعالی‌علیهم را نیز افزوده و آن را به مراجع عظام موجود دامت برکاتهم نیز تعمیم می‌دهد؛ تاآنجاکه برخی مراجع معظم دامت برکاتهم صریحا به تنزیه فتاوی خود از نسبت‌های ناروای وی پرداختند... . جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آحاد جامعه اسلامی را از فتنه امثال وی بر‌حذر می‌دارد که هرگز نباید سخنان نادرست ایشان را به پای دین و مذهب روحانیت و عالمان دینی به حساب آورند، زیرا راهی را که این شخص پیش گرفته، سرانجامی جز انحراف و گمراهی نیست، هرچند مطمئنیم مسلمانان آگاه به‌ویژه پیروان اهل بیت علیهم‌السلام، اسلام، تشیع، عالمان و مراجع عظام را منزه از آرا و نسبت‌های بی‌مبنا و ناروای او می‌دانند». در این میان حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل‌میبدی، روحانی اصلاح‌طلب، منتقد محتوای بیانیه جامعه مدرسین شده و به انصاف‌نیوز گفته است: «من بیانیه را خواندم و باید بگویم که بیانیه خوبی نبود؛‌ من هم شخصا برخی آرای آقای حیدری را قبول ندارم، ولی یک انسان اگر فکر و حرفی را قبول ندارد، باید پاسخی فکری و منطقی به آن دهد. اگر جامعه مدرسین افکار ایشان را قبول نداشت می‌توانست با ایشان وارد مجادله علمی شود. کسانی کمیته علمی تشکیل دهند و بگویند این بخش از حرف‌های ایشان به این دلایل اشتباه است... در ثانی؛ جامعه مدرسین حق ندارد بگوید که تو این‌جور فکر کن یا این‌جور فکر نکن. نسخه‌پیچی برای فکر و اندیشه در شأن هیچ‌کس، از جمله جامعه مدرسین نیست... در حوزه قم ممکن است برخی موافق یا مخالف باشند؛ اما آن رواداری و تسامح و تساهلی که ما در اسلام سراغ داریم با این مسائل همخوان نیست. به امام صادق (ع) نگاه کنید! کسی مانند «ابن‌ ابی‌العوجاء» هست، ملحد است. در مسیر می‌نشیند و حرف‌هایی الحادی هم می‌زند؛ اما امام صادق هرگز برخورد این‌چنینی با او نکرد؛ می‌نشست کنارش و بحث می‌کرد و منطق و دلیل می‌آورد... جامعه امروز ما هم نگاهش به دهان جامعه مدرسین نیست که ببیند چه می‌گویند، برخی از آنها اشتباهات دیگری هم در برخورد با مرحوم آیت‌الله صانعی داشتند‌.
او در پاسخ به اینکه تحلیلش از بیانیه آیت‌الله اراکی چه بوده است هم گفته: «آقای اراکی اصلا چندان در حوزه مطرح نیست و کسی هم ایشان را خیلی نمی‌شناسد، ‌ایشان آدمی عادی است که گاهی مواضعی تند می‌گیرد، اصلا چندان قابل ذکر نیست؛ ولی جامعه مدرسین در حوزه، هویتی حقوقی دارد و شناخته‌شده است».
ماجرا از آنجا آغاز شد که سیدکمال حیدری در بخش پنجم گفت‌وگویش با شبکه العراقیه به سراغ مسئله تکفیر رفت و سخنانی را اظهار کرد که بازتاب فراوانی داشت. مجری گفت‌وگو را به مسئله اختلافات درون‌دینی می‌کشاند و این سؤال که چرا این اختلافات منجر به تکفیر و ریخته‌شدن خون می‌شود. سیدکمال حیدری نیز نظرش را درباره مسئله تکفیر تفسیر و تأکید می‌کند که تکفیر محصور در اهل سنت نبوده و در میان علمای شیعه هم مسئله تکفیر وجود داشته است. بعد هم مستنداتی در این رابطه مطرح می‌کند. ضمنا مسئله تکفیر را در میان اهل سنت هم بیان می‌کند.شرق

ویدئو اظهارات ایشان

توضیح بیشتردر کانال تلگرامی ایرانبانان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است