محل تبلیغ شما
دوچرخه سواری روی تاریخ!

تاریخ خبر: 1396/7/29

دوچرخه سواری روی تاریخ!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

پیشترها خرابکاری‌ها به نوشتن یادگاری و حک نام و نشان گردشگران بر روی دیوارهای بناهای تاریخی ایران ختم می‌شد حالا تخریب‌ها چهره دیگری به خود گرفته است. ثبت تصویر در هنگام فتح یک خانه تاریخی و دوچرخه‌سواری بر بام آجری یک کاروانسرا در شهر تاریخی ایزدخواست استان فارس، آخرین شیرین کاری اهالی ورزش و گردشگری با میراث تاریخی ایران است. از این دست شیرین‌کاری‌ها که بهتر است آن را خرابکاری بنامیم قبل‌تر هم برای نقطه‌ای دیگر از ایران اتفاق افتاده است. مرداد ماه همین امسال بود که فیلمی از یک موتورسوار و یک پارکورکار در تپه تاریخی شوش اعتراض میراث دوستان را برانگیخت اما این اعتراضات و انتقادات گویا به اندازه‌ای نبود که بتواند مانع از تکرار این حادثه شود. حالا 2 ماه بعد از انتشار این فیلم تصاویری از یک گروه دوچرخه سواری با حضور در شهر تاریخی ایزدخواست منتشر شده است که روابط عمومی میراث فرهنگی استان فارس نیز به آن واکنش نشان داده است. گرچه این سازمان اعلام کرده که این اقدام خودسرانه آسیبی به قلعه ایزدخواست وارد نکرده است اما آیا نباید جلوی تکرار این فاجعه را گرفت. 
 

خبر کوتاه بود: «یک گروه دوچرخه سواری روی بقایای تاریخ شهر تاریخی ایزدخواست دوچرخه سواری کردند.» شاید این خبر در مقایسه با خبرهایی که این روزها از بناهای تاریخی ایران به گوش می‌رسد خبر چندان تلخی نباشد چرا که حداقل این بار خبری از تیغ بلدزرها زیر گوش بناهای تاریخی نیست اما از نظر فعلان میراث فرهنگی این گونه اقدامات نمایشی بیش از تهدید بلدرزها برای میراث فرهنگی خطرناک است. خطری که گرچه موج انتقادها را به دنبال دارد اما چندی نمی‌گذرد که دوباره تکرار می‌شود. 
بنابر آنچه که روابط عمومی میراث فرهنگی استان فارس از این اتفاق گزارش کرده است، این گروه که بدون هر گونه نظارتی به این محل وارد شدند با دوچرخه نه تنها وارد عرصه‌های تاریخی شدند که به روی بناهای تاریخی رفته و با افتخار آن‌ها را فتح کردند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که شهر و بناهای ایزدخواست دارای بافت تاریخی مهمی است. با این حال به نظر می‌رسد نه مسئولان شهری و میراثی نسبت به نگهداری آن توجهی دارند، نه گروه های به اصطلاح ورزشی نسب به اهمیت آثار تاریخی توجهی دارند. گروهی که با دوچرخه از دیوار و سقف بناهای دوره صفوی بالا رفته و عکس آن را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

 

روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس در این باره اعلام کرد: به‌دلیل استقبال گسترده گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این قلعه، به درخواست شهردار شهر ایزدخواست، مدیریت بازدید از این قلعه ساسانی به شهرداری منطقه محول شده است که متاسفانه ورود این گروه دوچرخه‌سوار با دوچرخه به محوطه قلعه ایزدخواست با سهل‌انگاری متصدی مذکور اتفاق افتاده است. این اداره کل بدون اعزام کارشناس برای بازدید از محل تنها براساس تصاویر دوچرخه سواران مدعی شد: در خصوص تصاویر منتشرشده از حضور این گروه دوچرخه‌سوار در برخی آثار تاریخی و انجام حرکات نمایشی بر روی آن‌ها، قابل ذکر است که بر مبنای تصاویر منتشرشده، در قلعه باستانی ایزدخواست دوچرخه‌سواری فقط در راهروهای قلعه صورت گرفته و شواهد نشان می‌دهد به بناهای این اثر تاریخی آسیبی وارد نشده است. روابط عمومی میراث فرهنگی فارس همچنین درباره دوچرخه سواری روی کاروانسرای صفوی گفت: در خصوص تصاویر منتشرشده که یک دوچرخه‌سوار را بر بام آجری یک بنای تاریخی که به‌نظر یک کاروانسراست نشان می‌دهد، محل مذکور مربوط به آثار تاریخی و ثبتی تحت مدیریت و نظارت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس در شهر ایزدخواست، از جمله قلعه خشتی و کاروانسرای صفوی این شهر نیست. هر چند روابط عمومی میراث فرهنگی تنها با استناد با تصاویر منتشر شده دوچرخه سواران نسبت به این اتفاق موضع گرفته اما انتشار تصاویر تعرض به محوطه‌های تاریخی خود موضوعی دیگری است که می‌تواند به تبلیغ این اتفاق آسیب‌زا منتج شود. 
 

اما این نخستین بار نیست که آثار تاریخی تبدیل به پیست دوچرخه یا موتورسواری می‌شوند. تپه‌های تاریخی زیادی در ایران وجود دارد که همیشه رد چرخ موتور سیکلت‌ها را بر روی آن دیده می‌شود با این حال نه تنها حفاظتی از این محوطه‌ها صورت نمی‌گیرد بلکه تاکنون به علاقه مندان دوچرخه و موتور‌سواری نیز نسبت به اهمیت این محوطه‌ها هشداری داده نشده است. چند سالی می‌شود که آفرود، موتورکراس و سافاری و حتی دوچرخه‌سواری در ایران طالبان زیادی پیدا کرده و از حیطه ورزش خارج شده است. این گونه مسابقات برای آنهایی که خواهان هیجان هستند و پول کافی دارند، یک تفریح محسوب می‌شوند، تفریحی که البته برای محیط زیست و میراث فرهنگی ایران چالش جدیدی را به وجود آورده است. البته کسانی که به صورت رسمی و به عنوان ورزش به این مسابقات می‌پردازند خود را از این چالش مبرا‌ می‌دانند چرا که می‌گویند در زمین‌های از پیش تعیین شده ویراژ می‌دهند و تمرین می‌کنند. اما انگشت اتهام به سوی طبیعتگردان نشان رفته است. افرادی که نه در‌ زمین‌های مخصوص و نه با توجه به جوانب محیط زیستی و میراثی با خودروهای دو دیفرانسیلی یا موتور در تپه‌ها و دشت‌های هیجان را تجربه می‌کنند. البته فارغ از آن نیز نبود زیر ساخت مناسب در ایران و کمبود زمین‌های مخصوص چالش‌های این ورزش‌ها را دو چنان کرده است. اما ناآگاهی از آسیب رساندن به بناهای تاریخی یا محیط زیست شاید دلیل دیگری برای این کار باشد. شاید دوچرخه سوارانی که به بام قلعه ایزدخواست رفته‌اند یا آنهایی که روی تپه تاریخی شوش مشغول پارکور و موتورسواری بودند از آسیب‌هایی که می‌توانستند به این بناهای تاریخی ایجاد کنند باخبر نبودند. با این وجود میراث دوستان هیچ دلیلی را توجیهی برای این کار نمی‌دانند و قطعا باید تدابیر جدی‌تری را برای حفاظت بناها و ابنیه تاریخی در نظر گرفت و همچنین عاشقان ورزش و گردشگری را بیش از گذشته نسبت به تبعات اعمال و تصمیماتشان آگاه کرد.

ابتکار

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid